AMSTERDAM BIJ NACHT PAN BIJ DE HAANAPEN. BUITEN IN DEN PAASCHTIJD STILLE NO 9 r ALS DE KLOK TWAALF GESLAGEN HEEFT. DE SCHOONHEID IN DEN MAANNACHT. in Veilingen Kennemeriand. RADIOPROGRAMMA. TIJDSCHRIFTEN D A S H 1 E L L HAMMETT 79 DERDE BLAD ALKMAAIÏSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 APRIL 1941. Bank riep ten deur, dat sliepen. Hij weerom ko- woord „poli- de deur. reen, uit zijn elijk reeds in ich juist van- Id van den t, die immers :rde naar den „heusch een ik me ten- at u hier ;en". ar. „Geeft u ing van den langs bij u is flesch wijn en 1 voor hem ie merk- ne zoo wat", ers op. „Dat maar een be- hem, kan ik wel precies [et was een j was heel en had een ie hij me liet uit zag..." t vervolgd! Amsterdam bij nacht zoo'n titel boven een Amsterdamsch'en brief wekt allicht herinneringen bij u aan de een of andere film of het een of andere boeksken, waarin men u iets verhalen zou over de nachtzijde van het Amsterdamsche leven en men speculeerde daarbij dan bij voorbaat op sommiger belustheid op ietwat zwoele pikanterie. Wees gerust, verwacht van uw correspondent geen beschrijving van een rossige wereldstad bij nacht, met klaterende lichtreclames, die door glimmend asfalt weerspiegeld wor den en met drommen late pleizier- zoekers, die opgezogen worden door de wijde deuren van rumoerige licht- paleizen. De verboden uren. Amsterdam bij nacht, die titel beteekent alleen maar, dat ik u even ga vertellen, hoe Amsterdam er uit ziet tusschen twaalf uur des nachts en vier uur des ochtends, dat is dus op de uren, waarop geen Am sterdammer de straat op mag. be halve die hoogst enkelen, die ddfttoe een zéér speciale vergunningfneb- ben, omdat hun werk dat nu een maal vereischt. Tot die zeer enkelen behoort ook uw briefschrijver, die om r1-- •~-1 nachtdienst heeft en dus om een uur of drie met zijn speciale vergun ning langs Amsterdam's overigens geheel verlaten straten huiswaarts tijgen mag. De tijden behooren tot het verleden, dat je in zoo'n geval even met een paar collega's een taxi liet voorkomen en dus is het tegen woordig loopen. Drie kwartier lang door een verduisterd en totaal ver laten Amsterdam Een doode stad. Herinnert ge u uit het begin van den oorlog die foto's nog van het geëvacueerde Sraatsburg? Er woon de geen mensch meer, dood was de stad achtergebleven, leeg waren de straten, zoover ge op zoo'n foto maar zien kondt. Zoo is ook Amsterdam na twaalf uur des nachts. Ge kunt het treffen, dat ge op zoo'n wandeling van drie kwartier letterlijk niemand tegen komt; is er dan ook geen maan om uw weg te verlichten, dan moet ge werkelijk een doorgewin terde journalist zijn, die van geen zenuwen weet, om u niet érg onbe hagelijk te voelen. Somber-zwart staan de huizenblokken tegen den grauwen nachthemel; als de weg niet zoo in uw geheugen geprent stond, zoudt ge vast verdwalen tus schen al die zwijgende steenmassa's; alle leven schijnt voorgoed uit de stad geweken en wanneer de nacht wind plotseling een stuk papier op jaagt, schrikt ge van het donderend geweld en van de luide écho's, die zoo'n enkel stuk opgejaagd papier vermag te maken. Heel anders zijn de verhoudingen van licht en geluid dan overdag. Het paarse lichtje van een .brandmelder heeft in de volmaakte duisternis het effect van 'n verblindenden schijn werper; het suizen van een transfor matorhuisje, dat ge overdag heele- maal niet opmerkt, klinkt 's nachts als het donderend geruisch van een eskader vlieguigen, dat van verre aan komt zoemen; het kwaken van een wakker schrikkenden eend in het park klinkt als het geloei van een of ander voorwereldlijk monster. Schrik er niet van, eenzame wan delaar, houdt uw zenuwen in be dwang! Heusch, in de portieken van de duistere huizen staan geen sluip moordenaars op u te wachten en de man, die heel aan het eind van de straat u tegemoet begint te loopen met schoenestappen, waarvan het gerucht hoog tegen de wanden der straat opdondert, is hoogstwaar schijnlijk een eerzame nachtwaker en als er geheel onverwacht een fel- schijnende lantaren op u gericht wordt, hoeft ge niet aan uw laatste oogenblik te denken: de man met de lantaarn is alleen maar een politie agent, die even uw „Ausweis" wil zien „In orde mijnheer", en ge kunt rustig verder gaan. Rustig? Onver wacht slaat een kerkeklok het heele uur: ge schrikt alsof in een reus achtig theater een plotselinge gong slag een allerijselijkst'e tragedie in luidt. Houdt uw zenuwen in bedwang, wandelaar, denkt aan doodgewone dingen; heelemaal eenzaam zijt ge niet; het lijkt wel of deze stad dcod en gestorven is, maar achter al die zwarte huizenwanden slapen bij tien duizenden uw mede-Amsterdammers en over een half uur slaapt ook gij rustig als zij! Duisternis en licht. Als het regent en de hemel is daar door dubjoel donker, dan is het het ergst om door „Amsterdam bij nacht" te loopen. Dan pas beseft ge wat de spreekwijze: geen hand vobr oogen kunnen zien, beteekent. Zulke nachten wordt ge fatalist. Plassen? Het kan niet meer schelen; ge kunt ze toch niet vermijden; dóórloopen maar, al wéét ge dat ge van elk trot toir in een zee van water stapt. Gelukkig, niet alle nachten zijn nachten van schier volmaakte duis ternis. Er zijn er, dat ge waarlijk blij zijt, dat ge als volmaakt-eenzame wandelaar door verlaten Amsterdam moogt loopen. Dat is, als de maan helder aan den hemel staat. Dan is de stad een openbaring van tot nu toe ongekende schoonheid. Geen lantaren- of booglamplicht leidt de aandacht af van de omtrekken uwer schoone stad. Geen geluid stoort u bij het verrukt aanschouwen van al die gevels en gebouwen, die mat te glanzen staan in het onaardsche licht. Alle leelijkheid is van de dingen weggevallen en langs dé oude grachten herleeft het sprookje van voorbijgegane eeuwen. Sombere kantoorgebouwen her schept de maan in schier-middel- eeuwsche burchten; kerken en hui zenblokken krijgen pas nu de schoonheid, waarvan hun bouwers gedroomd moeten hebben. Onwille keurig gaat ge langzamer loopen, om dit alles des te dieper in u op te nemen. En ge peinst: ééns, als het weer vrede is, moesten wij in zulke manennachten zoo nu en dan toch onze stadslichten, die van deze schoonheid de aandacht brutaal hebben afgeleid, maar wéér eens dooven! AMSTERDAMMER. LAND- EN TUINBOUW. Hoewel het allerminst lente is, komt het voorjaar meer en meer tot uiting op de markten. De klei ne markten beginnen weer twee maal per week en ook op de groote (Alkmaar en Beverwijk) komt meer aanvoer. Toch komt er veel te weinig om aan alle aanvragen te voldoen en voor zoover de groente „vrij" is, zijn de prijzen hoog. Spinazie blijft hoog in prijs. In een reeks van jaren hebben we niet beleefd dat in April prijzen werden betaald van 20—26 per' 100 kg., of 0 801.05 per kleine kist. Zelfs de afwijkende kwaliteit werd voor 12—18 per 100 kg. verkocht. Sla is zeer gezocht en de hooge prijs van 0.16—0.18 per kg. zegt genoeg. Rabarber werd al leen aangeboden per kg. en de prij zen waren .1 0.20—0.26. Radijs werd voor alle prijzen verkocht en hoewel alle waar naar zijn geld is, waren de prijzen van ,38.50 per 100 bos abnormaal hoog. Selde rie en pieterselie werden voor ge wone prijzen van 35 per 100 bos verkocht. Witlof begint los te komen en de kwaliteit gaat met den dag vooruit. Prijzen van 1824 per 100 kg. zijn niet abnormaal hoog. Prei was niet gewild en de p^-ijs van 6.508.50 per 100 kg. is eigenlijk te laag. Waschpeen van 611 en breekpeen van 3- 4.50 per 100 kg. is een redelijke prijs. Nog altijd zijn er boerekool en spruiten. De eerste gold 5'o en de laatste 1219 per 100 kg. Geschroonde spruiten (vrije han del) gingen van 3136 per 100 kg. Kool muntte niet uit in kwali teit en de kleine voorraad werd te gen de vastgestelde prijzen toege wezen. Wortelen golden 3.90 4.50 en uien gingen.tegen de vast gestelde prijzen. Bieten, brachten f 1.50—2.20 per 100 kg. op. De overige aanvoer had weinig te be- teekenen. Zondag 13 April. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. Programma. 8.Gewijde muziek (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 10. Gramofoonmuziek. 12.Gevraagde platen. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten. 1.Collegium „Musica Divina". (1.151.30 Gramofoonmuziek). 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: De archieven die voor ons van belang zijn. 2.Ensemble Tonny Roxini. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Uit Berlijn: 69e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.Voor de kinderen. 6.30 Concertgebouw orkest (opn.) 7.Cabaretprogram- rna. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Vocaal ensemble en gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O.: En- gelsche berichten. 10.B. N. O.: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. (Nederl. Programma. 8.Gramofoonmuziek. 9.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.30 Gramofoonmuziek. 10.Wijdings woord. 11.15 Gewijde muziek (opn.). 12.Christelijke Radio Stichting: Cyclus „Kent Gij Uw Bijbel" (opn.). 12.15 Nederlandsch Kamerkoor en een strijkensemble. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten, 1.Omroeporkest en solisten. 2. Lezing ,JDe wereld van 100 jaar terug". 2.15 Residentie-orkest en solisten. (3.3.20 Gramofoonmuziek). 4.Vrijzinnig Protestantsch Kerk comité: a. Declamatie (4.b. Studiodienst (4.15). 5.30 Concertge bouwtrio. 6.Radio-tooneel met muziek. 6.45 Sport van den dag. 7. De Ramblers en pianospel. 7.45 De zomersporten naderen. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 8,30 „Der Graf von Luxem burg", operette. 9.30 Radiotoneel. 10.B. N. O.: Nieuwsberichten, sluiting. Maandag 14 April. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. Programma. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gramo- loonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.Vrijzinnig Protestantsch Kerk- comité: Dagopening. 8.10 Gewijde muziek (gramofoonpl.). 8.30 B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoon muziek. 10.Vrijzinnig Protestantsch Kerkcomité: a. Paaschdienst voor de kinderen (10.b. Studiodienst (11.12.Omroeporkest. 12.42 Almanak. 12.45 B. N. O.: Nieuws- en economische berichten. 1.Amuse mentsorkest en ensemble Bandi Balogh. 2.Causerie over Vondels geboortestad Keulen. 2.30 Omroep orkest en solisten. 3.30 Gramofoon muziek. 4.30 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 5.Gra mofoonmuziek. 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5,30 Orgelconcert. 6.Gramofoonmuziek.' 6.15 Boekbespreking. 6.30 Musette- orkest „Les gars de Paris" en gra mofoonmuziek. 7.B. N. O.: Econo mische vragen van den dag. 7.15 Ensemble Tonny Roxini. 8.B.N.O.:, Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Ómroeporkest en solist. 9.45 B. N. O.: Engelsche berichten. 10. B. N. O.: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.Gr.pl. 8.30 Christ. Radio-Stichting: a. Morgenwijding (8.30). b. Rondom het orgel. (9. 9.30 Gr.pl. 10.20 Orgel efl fluit. 11.— Deel. 11.20 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.Ber. 12.15 Musiquette 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1. Ensemble Jonny Ombach, de „Sna- renzangers" en solist. 2.Neder landsch Kamerorkest en solisten. (240—2.55 Gr.pl.) 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Ensemble Tonny Roxini. 4.15 Gr.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.Christ. Radio-Stichting: Paasch- vertelling. 5.15 BNO: Nieuws-, ecön.- en beursber. 5.30 Sylvestre-trio. 6. Vrijz. Prot. Kerkcomité: Gesprekken met luisteraars., 6.15 Omroeporkest. 6.45 Sport van den dag. 7.BNO: Friesch praatje. 7.15 Omroeporkest. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag of gr.pl. 8.30 Ons sche meruurtje. 9.30 Causerie over het kunstleven. 9.45 Gr.pl. 10.BNO: Nieuwsber., sluiting. DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.Christ. Radio-Stich ting: Schriftlezing en meditatie. 8.10 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 BNO- ber. 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de vrouw. 9.17 Gr.pl. 10.Ensemble Jack der Kinderen. (10.20—10.40 Deel.) 11.15 Cello en pano. 12.Musiquete. 12.30 Gr.pl. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en econ. ber. (BNO). 1.Gr.pl. (met toelichting). 1.30 Esmeralda 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Puszta- orkest, de melodisten en solisten. (3.3.30 Landman's lust). 4.Vrijz. Protestantsch Kerkcomité: Cyclus „Ons geloof en ons werk". 4.20 Orgelconcert (opn.) 4.30 Causerie met gr.pl. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Lezing: Nuchtere feiten. 6.30 Orgelconcert. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gr.pl. 7.30 Duitsche les. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Musette-orkest „Les gars de Paris" en gr.pL 9.30 Gr.pl. 9.40 Vrijz. Prot. Kerkcomité: Avondwijding. 9.45 BNO: Eng. en 10.Ned. nieuwsber., sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.— Gr.pl. 7.45 Oehtendgym. 8.Gr.pl. 8.30 BNO: Nieuwsber. 8.45 Gr.pl. 10.20 Pianovoordr. en gr.pl. 11.Deel. 11.20 Amabile-sexte 12.Ber. 12.15 Orgelspel. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Om roeporkest en zang met pianobege leiding. 2.Arnh. Orkestver. en soliste. (2.45—3.— Gr.pl.) 3.30 Voor de zieken. 4.Ensemble Jcnnv Kroon.- 4.30 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs ber. 5.30 De Ramblers. 6 Causerie „Voorjaarsvermoeidheid". 6.15 Musi quette. 6.45 Gr.pl. 7.Vragen van den dag (BNO). 7.15 Melodisten en solisten. 8— BNO: Nieuwsber 8.15 Spiegel Van den dag of gr.pl. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Kees Veening en zijn ensemble. „10BNO: Nieuws ber., sluiting. FRUITTEFLl'-DEMONSTRATIE- BEDRIJF TE SCHELLINKHOUT. Rattenbestrijding noodig. Het verslag van het fruitteelt- demonstratiebedriif van den econo- mischen dienst der provincie Noord holland te Schellinkhout over de maand Maart 1941 zegt: In de afgeloopen maand is het snoeien op beide bedrijven gereed gekomen. Cok de winterbesguRing is klaar gekomen. Het bedrijf te Schellinkhout is met. Shell W. U. 117 bespoten in verband met optreden van wants in het vorig jaar, ook kwam op enkele variëteiten wat spint voor, welke tegelijk goed bestreden'kon worden. Op het nieu we bedrijf zijn de pruimen gedeel telijk met "hell W.U. 117 bespoten, voor het over'ge gedeelte met Elinp- los. Appelen en peren werden met carbolineum bespoten. In verband met weinig goede spuitgelegenheid is het laatste gedeelte der Shell- bespuiting in de eerste dagen van Maart uitgevoerd. In April zullen de snoeitakken wor den opgeruimd. Vóór den bloei zal de geheele aanplanting met Bor- deausche pap worden bespoten. De voorjaarsgrondbewerking zal zooveel mogelijk ook in April wor den uitgevoerd, waarbij zooveel mo gelijk de motorcultivator zal worden gebruikt. Enkele boomen zijn afge zaagd en zullen dit voorjaar worden afgeënt. Het betreft hier enkele boo men der variëteit Ocoberjut, welke afgeënt worden met de stoofpeer Weitlandsche Louwtje. Wïar de boo men aan den slootkant staan en moeilijk "te spuiten zijn, is een va riëteit gekozen, die geen intensieve ziektebestrijding vraagt. Verder za' een tweetal struiken der variëteit Triomphe de Venne worden afgeënt met Emilie d'Heyst. Waar in de jonge aanplanting tusschenteelt van aardappelen za! plaats vinden, is een aanvang" ge maakt met het spitten van den grond tusschen de struiken. In de jonge aanplanting is aan de walkanten veel schade van de woelrat voorgekomen, die ongeveer 20 struiken heeft afgevreten en ge heel onbruikbaar heeft gemaakt. De schade is dit jaar veel grooter dan vorige jaren, toen slechts een oaar struiken als slachoffer vielen Toen werden ook twee zwarte bes- senstruiken afgevreten, welk gewac dikwijls genoemd wordt als midde' om de woelrat weg-te houden. Hier is van de waarde der zwarte be als zoodanig niets gebleken, daa: ook struiken, die bij zwarte bessen stonden, werden afgevreten. In de ze omgeving blijkt de bestrijdin" der woelrat wel degelijk noodzake lijk. De bestrijding is niet gemak kelijk, daar moeilijk is na te gaan waar de- ratten optreden en neer- neleed aas ter bestrijding slechts O" een paar plaatsen werd weggehaald Waar ook op andere bedrijven scha de wordt veroorzaakt, ock aan ande rle gewassen als b.v.tulpen, is geza menlijke bestrijding van veel be 'ang en kan de commissie voor rat tenbestrijding in deze omgeving nog goed werk doen. De dagen van en rondom Paschen zullen bij zeer velen jeugdherinne ringen wakker roepen. Voor alle feestdagen geldt dat, maar voor Kerstmis en Paschen wel in het bij zonder. Dagen als Pinksteren en Hemelvaartsdag zijn abstracter, tee kenen zich bij de herinnering aan onze kinderjaren minder, scherp af in onzen geest. Paschen, de dagen ervoor, ook nog wel die erna, evenals de hoog tijdagen zelf, zijn voor mij onlosma kelijk verbonden met jeugdgedach tenissen. Daar was het rondgaan langs de huizen bij buren en beken den om materiaal voor het Paasch- vuur te vragen, daar was het vlam men van de vuren zelf, dichtbij en veraf, wijd en zijd in het rond, na den romantischen tocht over het schemerdonkere meer in den vallen den avond, het roepen van stemmen over het water, bij de terugvaart met de leege vaartuigen naar het dorp. Hoe helder en hoe heerlijk leeft het nog, nu na vijf en twintig jaren, in mijn geest! In de dagen daarvoor de tooi van Palmpaschen, op de Paasohdagen zelf de gekleurde eieren, de toen op de dorpen, ten minste op óns dorp nog vrij zeld zame sinaasappelen, zorgzaam in een netje voor de borst bewaard. En daarmee verbonden weer, niet alleen op den avond in het duister bij het licht der vuren, maar ook op de vaak nog gure ook menig keer wel zonnige, voor het kinderhart altijd zonnige, klaarlichte uren van dezen vroegen, prillen lentetijd, zooveel dat niet vergeten worden kan. Er waren, zooals ze er nog altijd zijn en den Paaschtijd vieren met schoonen, soberen, soms ook uitbun- digen tooi, de katjes van els en wi'g hangend, feestelijk, Paaschschoon aan den waterkant, er was de pittige geur van de gagel en het eerste geel der dotters met hier en daar, als Paschen laat was, al het teere lila van een enkele Pinksterbloem. Er was de zachte of wilde voorjaars wind over wateren en weiden, er was, er is, er zal zijn de verrukke lijke roep van den kievit over de landen, het melbdieuze klagen van de wulpen en de klank van grutto, scholekster en tureluur. Er kon dan vreugde zij, die elk voorjaar rondom Paschen opnieuw valt te beleven van zooveel glans en groei, bloei en kiem en zang en roep, die jong en oud verkwikt met tal van geneugten. Want als het Paschen is, dan wil dat meestal zeggen, dat het April is, vroeg of medio of wat later nog in April. En April is een der mooiste maanden van het jaar, pril en open, vol eerste bloeseming en jong en sterk geluid. Een warmer adem strijkt over de velden, al kan er nog de felle vrieskou van zeer kille nach ten en scherpe lentemorgens zijn. Maar de warme, milde levensadem van de lente is er en wekt en roept en roept terug wat, niet voor goed, verdwenen was. Wie van de natuur rondom Pa schen vertellen wil, die gaat al door zulk een rijkdom, dat hij niet weet, waar hij beginnen of eindigen zal. Om hem heen roepen de vogels, zij zijn er nog niet alle weer, maar zij zijn er, bleven er, komen er toch steeds meer. Om hem heen groenen de velden en botten de takken en al komen nog lang niet alle knoppen uit, het jonge blad van het eerste groen vertoont zich toch aan alle kanten. Rondom hem bloeien en geuren de bloemen, bengelen en stuiven de katjes en het hangt er veel van af of het een vroege of een late Paschen is en of de atmosfeer der voorafgaande dagen en weken mild was of scherp, maar er bloeit vaak al zooveel en er staat zooveel op opengaan bij het sterker worden de licht van de zon, dat de Paasch- weg al vaak een weg langs bloemen- paden zijn kan. Rondom Paschen worden de jeugdherinneringen sterker mis schien dan in eenig ander seizoen, of het mocht dan de tijd van Sinter klaas en Kerstmis wezen, in ons wakker. Alles leidt daartoe, 'er was zooveel met Paschen in mijn jeugd, in de uwe toch ook, dat onvergete lijk blijft, en dan, Paaschtijd is tijd van verjonging in de natuur, alles getuigt van het nieuwe leven, dat den dood overwint, hoe zou ons hart niet geneigd zijn ook bij het grijzen der haren en 't klimmen der jaren aan eigen jeugd te denken en nog mee jong van hart en ontvankelijk van geest te blijven als de zachte voorjaarswinden waaien, als „lang gebeid, uit onbekende dreven, keer de lente's geurend zoete lucht"? A. L. B. M 2 27 227. In een oogwenk heeft hij deze te pakken. De fles is gelukkig heel gebleven. Spoedig heeft hij die open gemaakt en gretig begint hij te drinken. „Hè, wat smaakt dat heerlijk". Spoedig is zijn dorst gelest. 228. Doch ook zijn maag jeukt vreselijk, want hij heeft in lange tijd niets te eten gehad. Opeens valt er een blikje pastei bij hem neer. Jammer genoeg kan hij er juist niet bij. „Het Kind. In Het Kind van 29 Maart her denkt de tegenwoordige uitgever van het tijdschrift den voor korten tijd overleden uitgever J. Ploegs- ma, die gedurende lange jaren het blad zijn beste krachten heeft gewijd. A. Hijmans schrijft over. de vraag „gezin of groot gezin?" en hij spreekt als, zijn oordeel uit, dat het gezin met vier of vijf kinderen als gewoon gezin moet blijven gel den. J H. Kruizinga verzamelde en kele gediche van „de dichers bq den dood van hun kindje". A. C. W. van der Vet vertelt van de Haagsche jeugd en het Zuiderpark en de redacteur vervolgt zijn serie artikelen over het kinderboek. L. M Bourlage publiceert een bijdrage over de vraag „wat zoeken kinde ren in hun lectuur?" Tot slot vol gen een tijdschiften-overzicht en een boekbespreking. i GESCH.Kh.VEN DOOK TEEKEN1NGEN VAN ALEXANDER RAYMOND

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 9