DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SI ierlandvoor de moeilijke keus. f Duitsche opmarsch op den Balkan. Steeds grooter Balkangehied in handen der spilmogendheden. Bulgarije breekt met Joegoslavië. Aardbeving in Mexico. Het Japansch-Russische verdrag. VERDVISTERINGS- TIJDEN van 20.39 tot 6.39 f II ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN s Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 89. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Woensdag 16 April 1941 Britsche troepen op den terugtocht. Berlijn, 15 April. (D. N. B.) Vol gens den Londenschen berichten dienst trekt het Grieksche leger uit een sector uit het Noord-Albanee- sche front terug. De Grieken moes ten het gebied van Koritza ont ruimen, omdat hun flank door den terugtocht der Joegoslaven open kwam te liggen. Naar de Londensche berichten dienst verder meldt, rukken de Duitsche troepen in Noord-Grieken land verder op. Aan het Z. O. front hebben ge- vechtsafdeelingen van het Duitsche luchtwapen ook in de laatste dagen voor een aanzienlijk deel bijgedra gen tot het breken van den weer stand, die nog door de resten van de Servische legercorpsen geboden werd. Aanvallen met bommen en boord- wapens op marsch-colonnes en troe penconcentraties in het gebied van Bijelj en in het dal van den beneden loop van de Bosna, alsmede op troe penconcentraties in Noörd-Grieken- land hebben aanzienlijke verliezen voor den vijand opgeleverd. Duitsche troepen achtervolgen Engelschen. Berlijn, 15 April. (D. N. B.) Duit sche troepen zijn van Saloniki uit in Z.W. richting opgerukt en hebben de achtervolging van de Engelschen op hun terugtocht ingezet. De Itaiianen bereiken de gestelde doelen. Rome, 15 April. De bijzondere cor respondent van Stefani aan het front meldt, dat de Italiaansche troepen aan het Grieksche front stelselmatig alle gestelde doelen bereiken en dat de opmarsch regelmatig voortduurt van het Presba-meer naar zee. Het aantal gevangenen neemt elk oogen- blik toe, alsook de gemaakte buit. In den sector ten oosten van Scutari hebben de Italiaansche troepen 'zich met de Duitsche afdeelingen ver- eenigd. De havens waar het Engel - sche leger zich weer tracht in te schepen worden voortdurend door de luchtmacht van de as gecontroleerd. Serven en Kroaten. Berlijn, 15 April. (D. N. B.) Vol gens mededeelingen van een Kroa- tisch officier is het in de nabijheid van Mostar tot hevige gevechten tus schen Serven en Kroaten gekomen. Het door de Hongaren bezette gebied. Boedapest, 15 April. (D. N. B.) Met de organisatie van het bestuur in het vroegere Hongaarsche gebied, dat thans door Hongaarsche troepen De- zet is, is reeds een aanvang gemaakt De chef van den staf heeft te dien einde verordeningen uitgevaardigd Politie, posterijen en nationale bank hebben haar posten reeds betrokken. Contact tusschen Duitsche en Britsche troepen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 15 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche en Italiaansche troepen zetten de achtervolging en omsinge ling van de resten van het Servische leger, die in het gebied Mostar - Serajewo opeengedrongen zijn, tegen plaatselijken tegenstand voort. Weer konden talrijke gevangenen werden binnengebracht onder wie de opperbevelhebber van het Servi sche Zuidelijke leger. Hongaarsche troepen hebben de bezetting van den Drave-Donau driehoek beëindigd, verder naar het Oosten bij hun opmarsch in Zuide lijke richting de Donau bereikt en Novisad bezet. In Noord-Griekenland hebben snelle troepen van het leger en de Waffen-S.S. bij hun opmarsch naar het Zuiden Britsche infanterie- en pantserstrijdkrachten teruggewor pen bij een scherpe achtervolging Ptolemais en Kozani ingenomen en ten N. van Servia den overtocht over den Aliakmon geforceerd. Bij Ptole mais werden dertig Britsche gepant serde gevechtswagens vernietigd. Andere formaties rukten van Salo niki over den benedenloop van de Aliakmon naar het Zuiden op. De Engelschen poogden hun terugtocht door de achterhoede te dekken en door omvangrijke vernielingen de Duitsche achtervolging te vertragen. Aan het Albaneesche front wijken de Grieksche troepen voor Italiaan sche aanvallen -terug. Deelen van het voorttrekkende Italiaansche leger hebben Koritza in Zuidelijke rich ting achter zich gelaten. Het luchtwapen heeft ook gisteren door herhaalde aanvallen zware ver liezen berokkend aan de overblijf selen van het Servische leger. Stu ka's, torpedo- en jachtvliegtuigen vernietigden vijandelijke marsch- colonnes in het dal van den beneden loop van de Bosna en in het gebied tusschen Save en Drina. Gevechts vliegtuigen bombardeerden- mili taire installaties in het gebied rond om Serajewo en plaatsten treffers tusschen opgeborgen vliegtuigen op 'het vliegveld Mostar. Andere forma ties van het luchtwapen dreven bij Deskati Grieksche troepenconcen traties uiteen. Jagers schoten in het gebied van het Presba-meer zes Britsche vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim omlaag. Bij bomaanvallen op de haven van Piraeus heeft het luchtwapen vier vrachtbooten van omstreeks 35.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht, acht groote koopvaarder zwaar be schadigd en de haveninstallaties in brand geschoten. In de beide laatste nachten zijn in de baai van Eleusis en voor Piraeus op een torpedojager en drie groote koopvaarders bomtreffers van zwaar kaliber geplaatst. Een andere doel treffende aanval met brisantbom men was op het vliegveld van Eleusis gericht. Overdag en 's nachts zijn twee vliegvelden op het eiland Malta met succes aangevallen. In Noord-Afrika, In Noord-Afrika ondersteunden Duitsche gevechtsvliegtuigen, stuka's en jagers den aanval op Tobroek, beschadigden een groot koopvaardij schip zwaar en schoten twee Brit sche vliegtuigen van het type Hurri cane in een luchtgevecht neer. Duit sche luchtdoelartillerie haalde bij Derna twee gevechtsvliegtuigen van het type Wellington naar beneden. De actie ter zee. Op zee rondom de Britsche eilan den heeft het luchtwapen twee vijandelijke vraehtbooten bescha digd. Bommen van zwaar kaliber trof fen bij een stoutmoedig uitgevoer- den scheeraanval een fabriek van de- vliegtuigindustrie te Manchester en veroorzaakten zware verwoestingen in een montagehal. Engelsche vliegvelden aan gevallen. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvliegtuigen bij aanvallen op twee vliegvelden in Zuid-Engeland negentien vliegtuigen op den grond vernield en door bomtreffers han gars, onderkomens en startbanen vernield. Vliegtuigen van de gewa pende verkenning konden op ver scheidene haveninstallaties in Zuid- Engeland en aan de Oostkust van Schotland bomtreffers van zwaar kaliber plaatsen. Aanvallen op Noord-Ierland. Berlijn, 16 April (D.N.B.) In den nacht van 15 op 16 April hebben zeer sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen naar het D.N.B. verneemt op de meest doeltreffende wijze voor den oorlog belangrijke doelen in Noord-Ierland aangevallen. Nadere bijzonderheden omtrent de behaalde successen zijn nog niet ont vangen. Britsche vliegtuigen naar Noord-Duitschland. Berlijn, 16 April' (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen is in den afge loopen nacht, naar het D.N.B. wordt medegedeeld, naar Noord-Duitsch- land gevlogen. Een aantal brisant- en brandbommen werd neergewor pen. In verscheidene plaatsen wer den gebouwen verwoest. Twee doo- den en eenige gewonden zijn te be treuren. Een Britsch vliegtuig werd Een motie overhandigd. Sofia, 15 April. (D.N.B.) Bulga rije heeft heden de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië ver broken. Het Bulgaarsche persbureau heeft hierover de volgende officieele mededeeling verspreid: De Bulgaarsche regeering heeft heden de diplomatieke betrekkingen met Joego-Slavië verbroken. In de nota welke aan de Joego slavische legatie is overhandigd, worden hiervoor de volgende be weegredenen aangegeven: 1) De sinds het begin van deze maand door Joego-Slavisehe afdee lingen ondernomen ongegronde en niet uitgedaagde aanvallen op grens posten. 2) Luahtaanvallen van Joego-Sla- vische vliegtuigen op open Bulgaar sche steden, waarbij burgers, vooral vrouwen en kinderen, gedood wer den, hoewel Bulgarije buiten het conflict bleef. 3) Leden van het Joego-Slavische gezantschap in Sofia onderhielden betrekkingen met woelige elemen ten, die onlusten en een staatsgreep voorbereiden. Dit bleek o.a. ook uit manifesten, welke in Joego-Slavië gedrukt werden, door leden van de Joego-Slavische naar Bulgarije en gebracht en door de woelige elemen ten, waarmede zij in contact ston den, verspreid werden. De stad Colima grooten- deels verwoest. Een zware aardbeving heeft Dins dagmiddag van 13 u. 12 tot 13 u. 15 de stad Mexico geteisterd. Talrijke hui zen werden beschadigd. Een in aan bouw zijnde bioscoop stortte gedeel telijk in. Van een uit ongeveer 12 verdiepingen bestaanden wolken krabber zijn 5 étages ingestort. De muren kwamen neer op straat. Tege lijkertijd woedde in het stadsdeel Santa Maria een groote brand. Om trent het aantal dooden zijn nog geen berichten ontvangen. Nader wordt gemeld: Door de zware aardbeving is de stad Colima, die ongeveer 22.000 in woners telt, voor het grootste deel verwoest. Ook talrijke andere plaat sen in den gelijknamigen staat zijn door de aardbeving, die ongeveer 5 minuten duurde, meer of minder zwaar geteisterd. Voorts is het in het geheele gebied gekomen tot uitge strekte boschbranden. Bijzonder heden omtrent de catastrophe, die zich in Colima heeft afgespeeld, zijn hier nog niet bekend geworden, aan gezien de stad op het oogenblik door de vernieling van de verbindingen en verkeerswegen geheel van de buitenwereld is afgesneden. In ge heel Colima is geen water en licht. Aangenomen moet worden, dat tal rijke dooden en gewonden te betreu ren zijn. De autoriteiten hebben ter stond maatregelen genomen om de noodlijdende bevolking zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. Engelsche kruiser getorpedeerd. (D.N.B.) - Reuter publiceert een of ficieel communiqué van de Britsche admiraliteit, volgens hetwelk de En gelsche kruiser Bonaventure is ge torpedeerd en gezonken. De kruiser behoorde tot de Dido-klasse en was twee jaar geleden van stapel geloo- pen. door afweergeschut der marine neer geschoten. De Britsche luchtaanval op Bordeaux. Parijs, 15 April. (D. N. B.) Op den Britschen aanval op een Fransch krijgsgevangenenkamp te Souges bij Bordeaux, waarbij negentien Fran- sche gevangenen gedood, 22 zwaar en 14 licht gewond werden, volgde in den nacht van Zondag op Maandag een aanval op een woonwijk, midden in Bordeaux. Op ongeveer vijftien huizen, die voor het meerendeel slechts een verdieping hadden, wer den brand- en brisantbommen ge worpen. Het grootste deel dezer huizen werd geheel vernield. Dat er 'geen dooden te betreuren zijn, is slechts te danken aan de omstandig heid, dat de meeste bewoners, allen kleine luyden, afwezig waren, en de overige een toevlucht in de kelders hadden gezocht. De bevolking is buitengewoon verontwaardigd over tiezen nieuwen Britschen aanval. Engeland laat de onderhandelingen aan de Ver. Staten over. Stockholm, 15 April (D.N.B.) De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, dat de Iersche minister van defensie, Frank Aiken, die in de Ver. Staten onder handelingen voert over levering van wapens en vooral van levensmid delen, vooral voor de keus gesteld is, dat Eire strategisch belangrijke vloot- en luchtbases aan de Zuid- en Westkust van Ierland ter beschik king van Engeland moet stellen of geenerlei hulp in welken vorm dan ook van de Ver. Staten zal krijgen. Nu Engeland tegen 1 Mei de totale blokkade van Ierland heeft aange kondigd (door invoering van het na- vicertstelsel voor alle schepen met Iersche bestemming) staat het Ier sche volk voor de keus langzaam maar zeker te verhongeren of tegen over den Engelsch-Amerikaanschen druk toe te gevèn. Van Amerikaansche zijde is voor gesteld naar het Zweedsche blad meldt, dat Ierland deze steunpunten niet aan Engeland afstaat, maar voor den vorm aan de Ver. Staten, die ze dan van hun kant ter beschikking van Engeland zouden stellen. Men kwalificeert deze handelwijze als Amerikaansche garantie want de Ver. Staten zouden zich verplichten er voor te zorgen, dat deze steun punten na den oorlog weer aan Ier land teruggegeven zullen worden. De recente rede van den Iéïschen premier, de Valera, tot het Iersche volk toont, dat de regeering te Du blin ook voortaan vastbesloten is niet op deze Engelsch-Amerikaan- sche voorstellen in te gaan. Neutrale waarnemers betoogen steeds weer, dat 't Ierland tot openlijken opstand zou komen, als de regeering te Du blin toch nog neiging tot toegeven aan de Angelsaksische eischen mocht toonen als gevolg van de al te sterke Engelsch-Amerikaa'nsche pressie. Bezetting van de Iersche steunpunten door Britsche troepen zou het sein voor een nieuwen Iersch-Engelschen strijd zijn. Dat is ook de reden, waarom Engeland de onderhandelingen met Ierland aan de Ver. Staten heeft overgelaten. Een openlijk conflict met Ierland zou Engeland slechts in een oogen blik van uiterste vertwijfeling ris- keeren. Telegrammen gewisseld tusschen Matsoeoka en Molotof. Moskou, 15 April (D.N.B.) De bla den publieeeren vandaag telegram men, die gewisseld zijn tusschen den Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Matsoeoka, die thans op de terugreis naar Japan is, en Molotof. Het telegram van Matsoeoka heeft den volgenden in houd: „Door het heden ondertee- kende pact hebben wij onze vol ken geleid op den nieuwen weg der vriendschap. Ik geloof, dat dit document ons als vuurtoren zal dienen bij de verbetering van onze betrekkingen en ik ben uwe excel lentie zeer dankbaar voor het aan deel dat gij op bekwame wijze hebt gehad in de verwezenlijking van het snelle sluiten van het pact. Veroorlooft mij u zeer hartelijk dank te zeggen vpor de beminne lijke ontvangst, welke uwe regee ring mij heeft bereid. Ik neem slechts zeer aangename herinne ringen aan mijn tijdelijk verblijf in uw groote land met mij mede. Ik wensch uwe excellentie gezondheid en geluk". Het antwoord-telegram van Mo lotof luidt: „Ik dank u hartelijk voor' de door u tot uitdrukking ge brachte warme gevoelens naar aan leiding van de onderteekening van het neutraliteitspact tusschen de Sovjet-Unie en Japan, welke snelle sluiting ik toeschrijf aan uw actie ve en weldadige medewerking. Ik spreek de hechte overtuiging uit, dat dit pact een mijlpaal zal zijr. irf de ontwikkeling van nieuwe, vriendschappelijke betrekkingen tusschen de U. S. S. R. en de be langen van den vrede. Ik wensch u gezondheid en succes in uw op treden". Hitier en Mussolinie erken nen een onafhankelijk Kroatië. Wederzijdsche telegrammen. Berlijn, 15 April. (D.N.B.) De nieuwe Kroatische nationale regee- ring te Agram heeft door middel van een telegram van haar chefs dr. Pa- velitsj en generaal Kvaternijr, aan den Führer de proclamatie van den onafhankelijken staat Kroatië mede gedeeld en verzocht om de erken ning van het onafhankelijke Kroatië door het Duitsche rijk. De Führer heeft hierop vandaag het volgende telegram naar Agram gezonden: Dr. Ante Pavelitsj, Agram. Ik dank u voor uw telegram en voor het tele gram van generaal Kvaternik, waar in u mij overeenkomstig den wil van het Kroatische volk de proclamatie van den onafhankelijken staat Kroatië hebt medegedeeld en waarin u om de erkenning van het onafhan kelijke Kroatië door het Duitsche rijk verzoekt. Het is mij een heel bijzondere vreugde en genoegen in dit uur, waarop het Kroatische volk door den zegevierenden opmarsch van de troepen der spilmogendheden zijn lang verbeide vrijheid herkrijgt, u te kunnen mededeelen, dat het Duitsche rijk den onafhankelijken Kroatischen staat erkent. De Duitsche regeering zal verheugd zijn zich voor het vaststellen van de grenzen van den nieuwen staat met de nationaal Kroatische regeering in vrije meeningsuitwisseling in verbin ding te stellen. Aanvaardt mijn beste wenschen voor u en voor de toe komst van het Kroatische volk. w g. Adolf Hitler. De Duce, die door een telegram van Pavelitsj een soortgelijke mede- deelng als de Führer en het verzoek om de erkenning van het onafhan kelijke Kroatië door Italië heeft ont vangen, heeft vandaag het volgende antwoord gezonden: Dr Ante Pavelitsj, Agram. Ik heb uw telegram ontvangen, waarin u mij overeenkomstig den wil van het Kroatische volk de proclamatie van den onafhankelijken staat Kroatië hebt medegedeeld en waarin u mij om de erkenning van het onafhan kelijke Kroatië door het fascistische Italië verzoekt. Ik begroet met groote genoegdoe ning het nieuwe Kroatië, dat thans de sinds lang verbeide vrijheid ver krijgt, nu de spilmogendheden-het kunstmatige Joegoslavische bouw werk hebben vernietigd. Het ver heugt mij u de erkenning van den onafhankelijken staat Kroatië door de fascistische regeerin» te kunnen mededeeelen, die zich met de natio nale Kroatische regeering in vrije ge- dachtenwisseling over het vaststellen van de gren?en van den nieuwen staat in verbinding zal stellen. Het Italiaansche volk wenscht den nieu wen staat veel geluk. w.g Eenito Mussolini. Pavelitsj neemt in Kroatië het heft in handen. Agram, 15 April. (D. N. B.) Gene raal Kwaternik heeft voor radio- Agram een korte toespraak gehouden, waarin hij het Kroatische volk mee deelde, dat dr. Ante Pavelitsj in Agram is teruggekeerd en de macht m handen heeft genomen. Hij zal zijn geheele werkkracht aan het Kroa- 'ische volk wijder.. Dr. Pavelitsj heeft generaal Kwa ternik tot opperbevelhebber van het Kroatische leger benoemd. Dr. Artu- kowitsj werd tot gevolmachtigde voor openbare veiligheid en binnen- landsche zaken benoemd. Een ver ordening van het staatshoofd dr. Pavelitsj behelst, dat alle politieke partijen ontbonden en verboden zijn. Ook alle vergaderingen en bijeen komsten zijn verboden. Overtredin gen worden zeer streng gestraft. Ook Slowakije erkent den Kroatischen staat. Presburg, 15 April. (D. N. B.) Ook Slowakije heeft thans den nieuwen Kroatischen staat erkend. Verschei dene vooraanstaande Slowaken heb ben telegrammen van gelukwensch doen toekomen aan dr. Pawelitsj en generaal Kvaternik. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 16 April: op 1.17 onder 10,13. ROOSEVELT OVER HET JAPANSCH-RUSSISCHE NEUTRALITEITSPACT. Washington, 16 April (D.N.B.) Evenals staatssecretaris Huil heeft president Roosevelt zich in de laat ste persconferentie onthouden van •een nauwkeurige bepaling van het standpunt der Ver. Staten ten aan zien van het Sovjet-Russisch-Japan- sche neutraliteitspact. Op de vraag of hij omtrent den toestand in het Verre Oosten iets had mede te dee len, antwoordde Roosevelt slechts, dat daar niets is gebeurd, wat den Ver. Staten aanleiding zou kunnen geven hun politiek van steun aan Tsojengking te wijzigen. De Chi- neesche ambassadeur is bij hem ge weest en men heeft de lijst van de door China verlangde zaken verder bestudeerd. Eenige der gevraagde materialen zijn reeds in bewerking, maar hij, Roosevelt, kon niet mede deelen, wanneer zij gereed komen, laat staan verscheept zouden wor den. Roosevelt gaf geen gevolg aan het verzoek der journalisten om iets te zeggen omtrent den huidigen toe stand op den Balkan, dien een ver slaggever zeer duister voor de En gelschen noemde. De vraag of de koopvaardijschepen der Ver. StatSh op reizen buiten de oorlogszones be schermd zullen worden, beantwoord de de president aldus, dat deze ver plichting tot bescherming in de wet is- vastgelegd. Vervolgens werd Roo sevelt de vraag gesteld, of hjj dus ook schepen, die naar de Roode zee varen, van bescherming zou voor zien. Roosevelt zeide niets te weten van Amerikaansche schepen, die naar de Roode zee gaan of willen gaan. Zeer in het algemeen waar schuwde hij de pers tegen vermoe dens en speculaties omtrent hetgeen zou gebeuren, wanneer het een of an der zich mocht voordoen. De huidige toestand is in al zijn phasen zoo ge compliceerd, dat zelfs hij, die ten minste iets beter is ingelicht dan de pers, het thans niet aandurft eeni- gerlei voorspelling te doen of beslui ten op langen termijn te nemen. MONTENEGRO WIL BEVRIJD WORDEN. Rome, 15 April (D.N.B.) Een in Tirana opgerichte commissie tot bevrijding van Montenegro heeft een telegram gezonden aan den Duce, waarin gesmeekt wordt om de „bevrijding van de op onver diende wijze door de Serven onder drukte broeders". De Montenegrij- nen, zoo gaat het telegram verder, een trotsch soldatenvolk, dat met zijn bloed roemrijke bladzijden in de Balkangeschiedenis heeft ge schreven, hebben jarenlang het hun door het laaghartige verdrag van Versailles opgelegde Servische juk gedragen. Thans, nu door Uw werk en dat van den Führer de dag der vrijheid voor dit gekwelde Balkanland begint, brengen de Montenegrijnen tot uitdrukking, dat Montenegro in de nieuwe orde van het Schiereiland de plaats wil in nemen, die het op grond van de door eeuwen van roemrijke ge beurtenissen bevestigde traditie van een vrijen staat, toekomt. DE AMERIKAANSCHE HULP AAN ENGELAND. Washington, 15 April (A.N.P.) In kringen der Amerikaansche lucht vaart hebben de sinds eenigen tijd groote verliezen aan menschen en materaal bij het overvliegen van Amerikaansche bommenwerpers naar Engeland bezorgdheid ge wekt. Nadat bij een van de laatste overtochten van twaalf vliegtuigen er slechts acht in Schotland waren aangekomen, is in overeenstem ming met de Engelsche inkoopcom missie het vervoer door de lucht gestaakt. Voortaan zullen deze v'iegtuigen .alleen per schip wor den vervoerd. Zie verder Buitenland pag. 2, 2e blad. 1

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1