Viering van Adolf Hitler. den verjaardag van Een rede van den rijkscommissaris. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG tl APRIL 1941. \LWIJKSCH VAKMAN.) n van het i: M. B. te boete of 2 da- J. v. d. W. te e of 2 dagen te Harenikar- igen hechtenis, n van het K. te Beem- 5 dagen hech- ;e Heiloo, 30 ihtenis. >n van het ement ver- ;nS. S. te 4 dagen hech- ;n van art j- t wetboek (loopen over S. te Wijk aan igen hechtenis, m van de G. te Egmond- 3 dagen hech- 3 een schok. zei ze echter Sc zeggen een verklaring Ze liet twee- lar handtaschje n. Hij zou het anden hebben idwong zich en arheid natuur- U1T DE HANDEN VAN DEN SUOOPER GERED. De Scher mer tooneelvereenègiinig „Aurora" is m het be zit gekomen van een fraaien Oudi-Koitefid- aohen boeremwagen. Deze fraaie wagen was op een verkooping in handen, van een op- kooper gekomen ew zou naar alle waarscbjSjïi- lijkfeeid gesloopt wor den. Doch leden van de tooneelvereeni'ging „Aurora" wisten er na veel moeite beslag op te leggen en nu zal de wagen, nadat hij ge restaureerd is, gebruikt worden voor folkloris tische doeleinden. (Polygoon) IN HET FRIESCHE OLDEBOORN hebben de dorpseenden goed overwinterd. Iedere bewoner van het plaatsje heeft het recht, een of meei'dere korven uit te zetten en een eendenei is niet te versmaden. Met een bootje inspecteert men de korven in „De Hoorn". (Polygoon) dt vervolgd.) Het A.N.P. meldt o.m.: In het Luxor Theater te Rotterdam heeft gistermiddag onder overweldigende belangstelling van Duitsche en Ne derlandsche zijde de viering van den geboortedag van den Führer plaats gehad in tegenwoordigheid van den rijkscommissaris, rijksoninister- Seyss-Inquart, die bij deze gelegen heid een herdenkingsrede heeft uit gesproken. Na de begroeting hield S.S. Oberführer Engel een rede. Hij besloot: „Onzen dank aan den Führer. Kan men niet uitdrukken in woorden en evenmin laat zich deze betalen. Zooveel geld bestaat er niet. Wij Duitschers moeten dit betalen door onzen trouw." Nadat de districtsle*J.,r der N.S. E.. de heer Kröller, namens - zijn partij had dank gezegd voor het feit, dat deze in de gelegenheid .VS gesteld den geboortedag van den Führer tezamen met het Duitsche volk te vieren, nam de rijkscommis saris het woord en zeide, dat hij niet bij toeval naar Rotterdam was gekomen. Immers, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog gele den, maar dat was niet de wil van Duitechland. Dit is een tijd van groote beslis singen, aldus de rijkscommissaris, en zijn deze beslissingen eenmaal gevallen, dan zullen wij de handen ineen moeten slaan, om gezamenlijk aan den opbouw, te beginnen. Ik ben naar Rotterdam gekomen, om vandaag een familiefeest van het Duitsche volk mede te vieren, maar ik ben gelukkig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, die een, goede kemn vormen. Na een terugblik in de historie herin nerde spr. aan de oorlogsjaren, 1914- 1918. Dezen eischten offers zonder vruchten af te herpen. De Duitsche soldaat bezat toen niet de politieke idee van heden. Het Duitsche volk gaat thans een duidelijken weg, een, die zwaar is en naar spr.'s over tuiging wellicht nog zwaarder kan worden, maar he,t is de weg, waar langs de Führer ons voert. Daar om, nu wij in Nederland staan, moet men dit niet verstaan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wan neer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wij staan hier in de, eerste plaats om te helpen, op dat ook het Nederlandsche volk aan het gemeengchapswerk van den Führer gelooven zal. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Nederlandei's en Duitschers samen in gevangenissen werden op gesloten, zeide spr. dat hieruit een hand van kampraadschap was voortgesproten, hetgeen spr. be schouwt als een werktuig van het lot om allen van den nationaal- socialistischen geest te doordringen, zoodat daarmede de grondslagen worden gelegd voor een kameraad- schappelijken samenwerking in de toekomst tusschen het Duitsche en Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide spr., duidelijk vast stellen. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe orde zal komen voor alle Germaansche vol keren en ook, dat de gestalte van den nieuwen tijd niet alleen in Europa zichtbaar zal zijn, maar zich ook zal doen gelden in de geheele wereld. Nadat spr. een driewerf Sieg Heil had uitgebracht op den Führer, speelde het muziekcorps de natio nale liederen, welke door de aan wezigen staande werden medege zongen. In Utrecht. Ook in Utrecht heeft gistermid dag een herdenking plaats gehad naar aanleiding van den verjaardag van Adolf Hitler, onder auspiciën van het „Arbeitsbereich der N.S. B.A.P. in den Niederlanden", Kreis Utrecht, en wel in de groote zaal „Tivolir'. Prof. dr. O. Niesehulz, Kreisin- specteur für Utrecht hield een rede, waaraan wij ontleenen: „Onze Führer wenlschte, dat wij niet alleen zijn medewerkers zouden zijn, maai' ook zijn medestrijders, Vanaf dat m-omenf streden geen Duitschers meer tegen Duitschers, maar ston den wij allen schouder aan schou der als één volk van bijna 'honderd millioeni menschen. Door zijn nat.- soc. overwon Hitier deni verderfe- lijken klassenstrijd, waardoor der halve in Duitschland zelf geen twist en tweedracht meer te vinden was. Hitier heeft den oorlog, waarin wij ons thans bevinden, zeker niet ge wild, doch nu aan hem de strijd is opgedrongen,' zal hij dien voeren tot een totale overwinning.", „Wij, Duitschers in het buitenland", al- c'us vervolgde spr., hebben ons steeds gevoeld als frontsoldaten, ver van het vaderland, zoozeer waren v/ij voor den tienden Mei omgeven door hetze- en leugen campagnes. Ook nu nog toonen die Nederlan ders, die ons immer hebben belaagd en daarvoor thans geen gelegenheid meer hebben, weinig begrip voor de grootmoedigheid van den Führer. De eenlgen, die wel begrip toonden, aldus spr., waren de Nederlandsche nat.soc. wier medeleven wij nooit zullen vergeten. Vervolgens sprak de heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend lei der van de N.S.B., die o.m. zeide: „Wij vieren thans tezamen den ge boortedag van den man, die het groot-Duitsche rijk stichtte, een nieuw Europa zal scheppen: en de vijanden van Duitschland en het nat.-soc. voor goed zal verpletteren. Wij vieren dit feest zoo opgewekt mogelijk, ondanks het feit, dat de Führer het vorige jaar van 10-14 Mei genoodzaakt was ons zijn ge pantserde vuist te doen, gevoelen. Onze voormalige heerscbc rs zijn ge- ben zou terugkeeren, zou er onge- vlucht; indien slechfts de helft van iwijfeld een ander feest gevierd worden, dan wij thans vieren. Wij weten dat en wisten dat en daarom des te meer voelen wij, Nederland sche nat.-soc., ons verbonden met de germaansche volken in Europa en dus in de eerste plaats met het groot-Duitsche volk. Onze tegen standers willen de werkelijkheid niet zien, zij willen vóór alles rust en begrijpen niet, dat bij een we reldgebeurtenis als waarin wij ons thans bevinden, ook het Nederland sche volk in zijn geheel een actief aandeel moet nemen. De beteeke- nis van Adolf Hitler in geheel Europa is ontzaglijk, ieder land wordt in deze dagen geordend en als de strijd met het zwaard voorbij is, zal hij als germaansch Führer van meer dan Europeesche betee- kensi blijken te zijn. Spr. besloot met de woorden „Duitschland en de Führer, voor het groot-germaansche rijk, heil Hitler." KLEINE OORZAKEN GROOTE GEVOLGEN. Doordat het vijfjarige zoontje van den landbouwer F. te Raalte met lucifers speelde, is brand ont staan in een varkensschuur. De vlammen sloegen van hier over op een hooiberg en vervolgens naar de boerderij, die, evenals de schuur, een prooi der vlammen werden. Drie kalveren, twee varkens en een aantal kippen en duiven lieten er het leven bij. Voorts gingen eenige duizenden kilogrammen rogge en haver, het huisraad en de land- bouwinventaris verloren. WAARSCHUWINGSDIENST VOOR AARDAPPELZIEKTE. Met ingang van 1- Mei zullen, wanneer de weersomstandigheden daartoe aanleiding geven, vanwege het Nederl. Meteorologisch Insti tuut wederom waarschuwingen wor den gegeven voor het optreden van aardappelziekte. IN DE OMGEVING VAN WANNEPERVEEN volgt een twintigtal jonge boerenzoons een „polderjongenscursus", om na het beeindigen van dezen cursus den polder in te gaan. Zij zullen de pioniers in den Noord-Oostelijken Polder worden en met hen nog een 160 jonge mannen, die in verschillende andere plaatsen een cursus volgen, om straks mee ta kunnen helpen ons land 'n vruchtbaar gebied er bij te kunnen geven. De theoretische les. Het grondonderzoek is een van de groote vereischten waaraan zij in de toekomst zullen) moeten vol doen. (Polygoon) ONTHULLING GEDENKTEEKEN ANTHONY FOKKER. Op één der hooge duintoppen van Westerveld ligt het graf van Anthony Fokker. Hier is thans een gedenkteeken opgericht, dat ge schonken is door de N.V. Neder landsche vliegtuigenfabriek Fok ker. Het eenvoudige gedenkteeken bestaat uit een grafmonument, dat ontworpen is door ir. G. Friedhoff uit Haarlem, alsmede een zuil, waarop een meeuw, die met uitge spreide vleugels gereed staat op te vliegen. Dit gedeelte van het ge denkteeken is ontworpen door den beeldhouwer Theo van Reijn. Zaterdagmiddag is het gedenk teeken aan mevrouw Fokker over gedragen, een plechtigheid, welke onder groote belangstelling plaats had. Behalve tal van leden van de familie Fokker waren de heer en mevrouw Plesman en dr. ir. Rin gers, gemachtigde voor den weder opbouw, onder de aanwezigen. Koi't na aankomst van de ge- noodigden arriveerde de moeder van Anthony Fokker, mevrouw J H. W. W. FokkerDiemont. De plechtigheid geschiedde in de nieuwe aula van het crematorium. Nadat het „Alle Menschen müssen sterben" van Bach had weerklon ken, hield de heer L. Janse, lid van de directie der Fokkerfabriek, een herdenkingsrede. Hij schetste de beteekenis van den overledene voor de ontwikkeling van den vliegtuig bouw. De Nederlandsche vliegtuigen- fabriek Fokker, aldus spr., rekent het zich tot een eer, dat mevrouw Fokker 'heeft willen toestaan een monument op het graf van haar grooten zoon op te richten. Op den lommerrijken heuvel, waar Fokker indertijd zelf de plaats voor het fa miliegraf heeft uitgezocht, is, vol gens zijn wensch, naast de asch van zijn vader ook zijn stoffelijk overschot ten grave gedaald. Vervolgens speelde de violist Willem Noske het „Larghetto" van Handel. De aanwezigen bega-ven aioh ver volgens naar het monument, dat nog was bedekt met een kleed van vliegtuiglinnen. Vier mannen in Fokker-uniform hadden er de eerewacht betrokken. Hierop ont hulde mevrouw Fokker, daartoe uitgenoodigd door de directie der Fokkerfabriek, het monument. De heer T. Nijland, een kleinzoon van mevrouw Fokker, aanvaardde namens zijn grootmoeder daarop het gedenkteeken. Hij dankte voor de grootsche hulde aan den overledene gebracht. Vervolgens legden de directie van de Fokkerfabriek, familieleden en eenige vrienden, onder wie uit New-York, kransen en bloemen op het graf. De heer Janse bracht namens de directie allen aanwezi gen dank voor de belangstelling, waarop de leden van het perso neel, die langer dan 15 jaar aan de fabriek werkzaam waren, langs het graf defileerden. HET GEMAAL BIJ DE VOORST GAAT DRAAIEN. Maandag a.s. wordt het gemaal bi.i de Voorst in werking gesteld. Met dit belangrijke feit in de ont wikkeling van de droogmaking van den Noordoostpolder is wederom een mijlpaal bereikt. Tot dusver werd het water alleen uitgeslagen door het gemaal te Lemmer. Gedu rende de enkele maanden dat het in werking is, zakte het water in den polder met ongeveer 40 cm. Men kan dat duidelijk waarnemen aan de Overijsselsche kust en bij Urk, op die plaatsen, waar weinig water stond en die nu reeds groo- tendeels zijn drooggevallen. Wan neer het gemaal te Voorts zijn werkzaamheid daarbij zal voegen, zal het resultaat der bemaling zich weldra nog duidelijker aftee- kenen. In November denkt men het derde gemaal dat te Urk, klaar te hebben. Daarna zal het droogvallen van het Urkerland nog slechts een kwestie van tijd zijn. Reeds dit voorjaar gaan de eer ste arbeiders naar den polder om de drooggevallenen gronden voor de cultuur gereed te maken. DE ZEGEVIERENDE DUITSCHE TROEPEN OP DEN BALKAN. Dertig kilometer voor het eerste Zuidslavische pantserwerk vloog de brug de lucht in, welke door de Zuid-Slaven opgeblazen werd. Snel werd echter door de Duitsche pioniers een bruikbare we-g gemaakt, zoodat de tocht van de zegevierende Duitsche pantserwagens onge hinderd naar Saloniki kon plaats hebben. (Atlantic-Holland))' Ir. MUSSERT RICHT ZICH TOT DE LEDEN DER N.S.B. Ter gelegenheid van den 52sten verpaardag van den Führer van het groot-Duitsche rijk richtte de leider van den N.S.B. zich met on- dervolgende boodschap tot de leden dezer beweging. „De verjaardag van den Führer Adolf Hitler is ook voor de Neder landsche nationaal-socialisten een feestdag, waarop wij onze geluk- wenschen met die van onze Duit sche kameraden van de N. S. D. A. P. vereenigen. Zonder Adolf Hitier, den schepper en pionier van het nationaal-socialisme, zou den de Germaansche volkeren en daarmee geheel Europa zijn uitge leverd gebleven aan het Jodendom de democratie en het kapitalisme. De beteekenis van Adolf Hitler is daardoor uitgegroeid boven die van Führer van het Duitsche volk. Voor het Nederlandsche volk wordt dit daardoor tot uitdrukking ge bracht, dat de nat. soc. beweging in Nederland Adolf Hitler als den Führer aller Germanen huldigt. De N. S. B. betreurt het, dat zij bij den aanvang van den met on- vergelijkelijken moed en kundig heid door het Duitsche volk ge- voerden oorlog tegen de democra tische wereldmachten het Neder landsche volk en den Nederland; schen staat nog niet gewonnen had, niettegenstaande een bijna ne genjarigen strijd, door duizenden met geestdrift en opofferingsge zindheid tegen alle machten in, is gevoerd. Zou de N. S. B. in 1940 aan de macht geweest zijn, dan zouden de Nederlanden aan de zijde van Duitschland hebben deelgenomen 'aan dezen strijd, die ook voor de vrijheid en de welvaart van 't Ne derlandsche volk van beslissend belang is. Het vervult haar met ge noegdoening, dat thans reeds een groot aantal van haar leden vrij willig aan den oorlog deelneemt. De terugblik op de Mei-dagen van het vorige jaar verplicht ons tegenover den Führer Adolf Hitler tot bijzonderen dank daarvoor, dat door zijn vastbesloten handelen en door den snellen opmarsch van zijn weermacht, duizenden Nederland sche nat. soc. bevrijd werden uit de interneeringskampen van het oude systeem. Evenzoo danken wij het aan zijn begrip voor den toe stand van het Nederlandsche volk, dat de N. S. B., bevrijd van den terreur der vroegere overheid, haar strijd voor de nationaal-socialisti- sehen idee kan voeren. Sedert deze dagen gaat de N. S. B. voort, het Nederlandsche volk voor het nat. soc. te winnen, het Nederlandsche volk zijn eigen aard en zijn germaansche bloed en lots verbondenheid bewust te maken. Zij vervult deze roeping uit alle kracht, opdat het Nederlandsche volk zich daardoor den weg ban tot een eervolle plaats als ger maansch volk in het nieuwe Euro pa, die zijn grootsch verleen en zijn sterken levenswil waardig is. De N. S. B. is ervan overtuigd, dat de Führer in zijn nieuwe le vensjaar de vijanden van Europa beslissend zal slaan en een nieuwe orde in Europa zal vestigen, die gegrondvest is op de onverander lijke beginselen van het nat.-soc. die de beste waarborgen bieden voor Europa's toekomst. God zegene den Führer". Mussert.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5