DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE STRIJD IN DEN BALKAN. Luchtaanval op Britsche transportschepen. Grieksehe troepen aan de AJbaneesche grens teruggedreven. Britsche ontschepingspoging bij Bardia verijdeld. Duitsche troepen rukken in Griekenland naar het Zuiden op. Aanvallen vanuit Solloem en Tobroek afgeslagen. Matsoeoka verlaat het Russische gebied. VERDIJ 1ST ERIN GS- TIJDEN van 20.49 tot 6.27 De terugroeping van den Italiaanschen marine-attaché te Washington. Wederzijdsche onvriendelijkheden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telef 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 94. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Dinsdag 22 April 1941 De Duitschers in Thessalië. Berlijn, 21 April. (D. N. B.) In Thessalië jagen de Duitschers in voortdurenden aanval de in ver warring gebrachte Grieksch- Enigelsehe strijdkrachten op. Na den tocht door het bergland ten N.O. van den Pindos worden Grieken en Engelschen weer tot den strijd gedwongen. Ondanks deze ondubbelzinnige situatie zegt het Grieksehe legerbericht, dat vannacht de Duitschers met zware verliezen afgeslagen en achter de oorspronkelijke stellingen terugge dreven werden. In feite zijn, naar te Berlijn verklaard wordt, op geen enkele plaats Duitsche troepen verslagen of teruggedreven. Britsche afdeelingen verrast en gevangen genomen. Berlijn, 21 April. (D. N. B.) Oostmarksohe divisies berg jagers, die zich in den slag om den Olym pus hebben onderscheiden, zijn de voortdurend naar het' Z. wijkende Britsche troepen op de hielen ge bleven. -In nauwe bergdalen en spelonken konden zij talrijke ver strooide Britsche eenheden ver rassen en na een korten strijd ge vangen nemen. Duitsche luchtaanvallen op Grieksehe steden. Istaniboell, 21 April. (A. N. P.) Herhaalde aanvallen van het Duitsche luohtwapen op een reeks Grieksehe steden, waarorder voor al op Piraeus, werden gisteravond uit Athene gemeld. Bij den aanval op Piraeus, de haven van Athene, werden brisant- en brandbommen door verscheidene golven Duitsche vliegtuigen uitgeworpen en niet nader aangeduide schade werd ver oorzaakt. Onder de bevolking waren dooden en gewonden. Aanval op Britsche transport schepen. Berlijn, 21 April, (D. N. B.) De Britsche divisies, zoo verneemt het D. N. B. van bevoegde zijde, zijn ■bezig Griekenland teontvluchten. Gevechtsformaties van het lucht wapen zijn er hedenmiddag in ge slaagd, in het zeegebied tusschen de eilanden Euboia en Kreta een deel der vijandelijke transportvloot doel treffend aan te vallen. Vijf met Britsche troepen beladen trans portschepen van tezamen 23.000 brt. werden tot zinken .gebracht. Twee andere schepen met tezamen 5.000 brt., die eveneens met Brit sche troepen beladen waren en in de richting van het eiland Krêta trachtten te ontkomen, leden door bomtreffers zware schade en bleven met slagzij liggen. Voorts werden nog twee transportschepen met tezamen 12.000 brt. beschadigd. Bovendien brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen ten W. van Kreta een koopvaardijschip van 3.000 brt. tot zinken, dat deel uitmaakte van éen krachtig beschermd vijandelijk convooi. De Engelsche aftocht in Griekenland. Berlijn, 21 April. (D. N. B.) Naar Reuter meldt, gaat de aftocht uit Griekenland stelselmatig ver der. De toestand blijft ernstig en zal komende dagen waarschijnlijk zoo blijven. De tegenslagen der Engelsche troepen in Griekenland, van welke de Australische afdeelingen zware verliezen geleden hebbe hebben, volgens een bericht uit Sydney, aldaar groote ontevredenheid ver wekt over het feit, dat Australische troepen naar den Balkan gezonden zijn. Australische parlementsleden verwijten den oorlogsraad, dat hun advies over het zenden der troepen niet gevraagd is en zij verlangen, dat terstond het parlement zal wor den bijeengeroepen, ten einde deze kwestie te bespreken. Engeland en Griekenland. Stockholm, 21 April. (D. N. B.) Robert Frazer heeft voor de Lon- densche radio medegedeeld, dat de Duitschers de geallieerden in Grie kenland verder terugdringen. De situatie is ernstig, maar zij komt niet onverwacht. De Britten zijn met open oogen naar Griekenland gegaan. Zij waren op de hoogte van de Duitsche superioriteit en de grens van de mogelijkheden om tegenstand te bieden. Het Britsche besluit om hulp aan Griekenland te bieden, is in de eerste plaats ge nomen om tijd te winnen voor ver sterkingen en andere maatregelen in Egypte. Door den Balkanoorlog is dit doel bereikt. De Duitsche vliegers kunnen niet worden afgeweerd. New-York, 22 April. (D. N. B.) Ten aanzien van den militairen toestand op den Balkan schrijft de Londensche Times, dat er geen hoop meer is, dat de Britsche troe pen een rustpauze zullen krijgen. Evenmin kan men hopen, dat de Duitschers in Griekenland kunnen worden gestuit. De Duitsche bom- bardements- en gevechtsvliegtuigen zetten de achtervolging der Brit sche troepen en transporten onaf gebroken voort. Van tijd tot tijd gelukt het de R. A. F. wel een aan val af te weren, de Engelschen hebben echter niet voldoende toe stellen om overal te zijn. De Engel sche troepen moeten zich over het algemeen mist machinegeweren op vrachtauto's tevreden stellen voor den afweer der Duitsche vliegers. De Bulgaarsche troepen in Macedonië. Sofia, 21 April. (D. N. B.) Het voorloopige opmarschgebied van de Bulgaarsche troepen wordt thans voor het eerst door bet blad „West- rrikna Westndzite" genoemd. De Bulgaarsche troepen hebben, zoo schrijft het blad, in Macedonië de steden Pirot en Skoplje bereikt en bewegen zich langs het dal van Wardar tot aan de Grieksch-Joego- slavische grens. In. Thracië rukken de troepen tusschen de Maritza en de Stroema op tot de kust van de Aegeïsche Zee. Overal worden de troepen, naar het blad schrijft, door de bevolking met groote geestdrift en vreugde begroet. De omroeper van de radio ie Sofia heeft naar aanleiding hier van aan den Führer en aan zijn troepen, die de vrijheid brengen den dank van het geheele Bulgaar sche volk overgebracht. Nader wordt gemeld: De Bul gaarsche troepen gaan voort met de bezetting der bevrijde gebieden in Macedonië en Thracië. Naar uit Skoplje gemeld wordt, zal binnen kort zoowel het telefoon-, tele graaf-, alsook het treinverkeer tus schen Skoplje en Sofi geopend worden. De spoorlijn aldaar bevindt zich reeds in Bulgaarsche handen en wordt grootendeels door Bul- gaarsch personeel bediend. ROOSEVELT CONFEREERT MET CONGRESLEDEN. Washington, 21 April (D.N.B.) President Roosevelt heeft heden een bespreking van 2 uur met de leiders •van den senaat en het Huis van Af gevaardigden gehad. Ook de voor zitter van' het Huis van Afgevaar digden, Rayburn, en de vice-voor- zitter, Wallace, namen hieraan deel. Van de zijde der democraten werd verklaard, dat de konvooikwestie niet ter sprake gekomen is. Men heeft den president meegedeeld, dat de commissie uit het Huis van Afge vaardigden voor de koopvaardij bin nenkort het voorstel zal goedkeuren, alle in havens van de Vereenigde Staten liggende buitenlandsche sche pen in beslag te nemen. De minister van justitie, Howe, heeft de overeenkomst tusschen den Canadeeschen minister-president King, en president Roosevelt toege juicht. Canada, zoo zeide hij, zal voor het materiaal, dat het uit de Ver. Staten betrekt, met goederen betalen in plaats van met deviezen zooals tot dusver. EEN VERKLARING VAN WEYGAND. Algiers, 21 April (A.N.P.) In een interview met een correspondent van Associated Press in het Winter paleis te Algiers heeft generaal Wey- gand uiting gegeven aan zijn over tuiging, dat de oorlog „in een zeer moeilijk stadium" is gekomen. Hij herhaalde, dat hij vastbesloten is Fransch-Noord-Afrika tegen iede- ren indringer te verdedigen en ver klaarde, dat de eenheid van kolo niaal rijk en moederland onveran derd blijft. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 21 April (Stefg' ni.) Het Italiaansche legerbericht nummer 319 luidt als volgt: Gisteren hebben onze troepen de Grieksehe troepen, die hardnekkigen weerstand boden in versterkte stel lingen aan de Aibaneesche grens, tot den terugtocht gedwongen. Hard nekkige gevechten speelden zich af, in den loop waarvan het vierde regi ment Bersaglieri zich bijzonder on derscheidde. Alle plaatsen aan de Ionische kust tot aan de oude grens werden opnieuw bezet. Onze lucht- formaties vielen in achtereenvol gende golven artilleriestellingen, troepenconcentraties en gemechani seerde strijdmiddelen van den vijand aan. Een aanzienlijk aantal van deze strijdmiddelen werd verwoest en be schadigd. In het Kanaal van Ithaka en Korfö werden talrijke vijande lijke schepen getroffen. Haveninstal laties van de basis van Missolonghi en het station van Calamata werden gebombardeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben de vlootbasis van La Va- ietta op Malta aan een hevigen aan val blootgesteld. Een van onze vlieg tuigen keerde niet terug. Andere luchtdetachementen bombardeerden herhaaldelijk de luchtbasis Iraklion (Kreta) en schepen, die in de baai van Soeda lagen gemeerd. Te Iraklion werden installaties van het vliegveld beschadigd. Te Soeda werd een vijandelijke torpedojager in brand geschoten. Een vrachtboot, die door bommen van groot kaliber ge troffen was, zonk. Afdeelingen torpedovliegtuigen vielen herhaaldelijk een vijandelijk convooi in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee, ten Zuiden van het eiland Gaudo, aan, torpedeerden een groote tankboot van 15.000 ton en een hulpkruiser van 8.000 ton en brachten ze tot zinken. Ondanks aan vallen van vijandelijke jagers en het vuur van de luchtdoelartillerie keer den al de vliegtuigen op hun basis terug. In Noord-Afrika werd een poging van den vijand om zich in de om geving van Bardia te ontschepen on middellijk afgeslagen. Alle troepen, die aan land gekomen waren, wer den gevangen genomen. Eigen en Duitsche vliegtuigen bombardeerden Tobroek, waarbij haveninstallaties en gemeerde schepen beschadigd werden. Andere Duitsche vliegtuigen vielen Britsche schepen in de baai van Solloem aan. Een transportschip werd tot zinken gebracht. Te Sol loem werden vier Engelsshe vlieg tuigen door jagers neergeschoten, en een Blenheim werd door luchtaf weergeschut neergeschoten. In den nacht van Zaterdag op Zon dag deed de vijand eenige aanvallen op plaatsen in Cyrenaica: slachtof fers noch schade. In Oost-Afrika werden vijande lijke colonnes in den sector van Tigrai door het hevige vuur van onze artillerie op een wanordelijke vlucht gedreven. In de streek van Galla Sidamo werden vijandelijke troepen, die onze stellingen trachtten te naderen, terstond van onze zijde aangevallen en afgeslagen, waarbij zij talrijke verliezen leden. Een Engelseh vlieg tuig, dat door luchtafweerartillerie getroffen was, werd genoodzaakt binnen onze linies te landen. De be manning werd gevangen genomen. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 21 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland zijn de Duitsche troepen bij de achtervolging van den verslagen vijand ver voorbij Larissa naar het Zuiden doorgedrongen. An dere strijdkrachten namen bij den opmarsch over het Pindos-gebergte naar het Westen den meer dan 1500 meter hoogen pas bij Metsovon. In Albanië hebben de Italiaansche troepen bij het oprukken op vele plaatsen de Grieksehe grens bereikt. Het luchtwapen heeft aan de Grieksehe Oostkust Britsche troe pentransportschepen met goed resul taat bestreden. In den hoek van Volos werd een vijandelijk koop vaardijschip van omstreeks 7.000 b.r.t. door bommen vernietigd. Bij Chalkis kregen twee groote trans portschepen zware treffers. Jagers schoten Zaterdag vijf Britsche ge vechtsvliegtuigen en een jachtvlieg tuig zonder eigen verliezen neer. fn het gebied van de Middelland sche Zee heeft een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen van een vijande lijk convooi een groot transportschip door voltreffers van het, zwaarste kaliber tot zinken gebracht. Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht weer de haven van La Valetta op Malta met goed resultaat aan. In Noord-Afrika zijn hernieuwde met steun van pantserwagens onder nomen vijandelijke aanvallen op Sol loem en van Tobroek uit afgeslagen. Duitsche jagers schoten hier in luchtgevechten vier jagers van het type Hurricane neer. En luchtdoel artillerie haalde een Britsch ge vechtsvliegtuig omlaag. Voor de Britsche Oostkust is een koopvaarder van 3.000 b.r.t. door een •bom getroffen. Op het verlies daar van kan gerekend worden. In N.O. Schotland werd een fabrieksinstal- latie in scheervlucht met bommen bestookt. Bij luchtgevechten boven het Kanaal en voor dg monding van de Theems verloor de vijand twee jagers van het type Spitfire/boven de Britsche Z.W.-kust een gevechts vliegtuig. Marine-artillerie nam vijandelijke vrachtschepen ter hoog te van Dover onder vuurt Da vijand heeft in den afgeloopen nacht met vrij zwakke strijdkrach ten op verscheidene plaatsen in N.W.- en W.-Duitschland bommen uitgeworpen, die uitsluitend wonin gen beschadigden en eenige slacht offers onder de burgerbevolking maakten. Luchtdoelartillerie schoot een van de aanvallende vliegtuigen neer. De Duitsche opmarsch in Griekenland. Berlijn, 21 April. (D.N.B.) In aan vulling op het weermachtbericht van Zondag verneemt het D.N.B. het vol gende: Voor het Engelsche front zijn de Duitsche stoottroepen na de zware doorbraakgevechten der laat ste dagen over een breed front in de Thèssalische laagvlakte afgedaald en hebben zij de linie TrikkalaLarissa reeds overschreden. Bij de achtervol ging kwam de kracht van het Duit sche luchtwapen bij de aanvallen op de terugtochtswegen en het achter land van de Engelsch-Grieksche legercorpsen goed tot haar recht. Op den grooten straatweg van Trikkala raar Larissa, dié als eenige dwars verbinding achter langs het En gelsche front loopt, alsmede op de van Larissa naar het Zuiden loopen de hoofd verkeerswegen vielen Duit sche gevechtsvliegtuigen en duik bommenwerpers de terugwijkende Engelsche marsch- en voertuigen colonnes met bommen en de boord- wapens aan. De uitwerking van deze onstuimige en herhaaldelijk her haalde aanvallen op de wegen, die overvol waren met Engelsche troe pen, was vernietigend. Aanval op Plymouth. Berlijn, 22 April (D.N.B.) Sterke gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben in den afgeloo pen nacht, naar het D.N.B. verneemt, opnieuw de oorlogshaven Plymouth- met succes aangevallen. Zware bran den in het havengebied en in de stad, benevens ontploffingen op de staats- werf werden waargenomen. Moskou, 21 April (Tass). De Ja- pansche minister van buitenland sche zaken Matsoeoka heeft van het station Mantsjoeli het volgende telegram gezonden aan Stalin. Nu ik het gebied van de Sovjet- Unie ga verlaten, wil ik mijn dank jegens uwe excellentie uitspreken en u verzekeren, dat ik dè beste herinneringen meeneem van mijn verblijf in uw land, waar ik de eer had het voorwerp te zijn eener hartelijke ontvangst en waar ik met bewondering en begrip den vooruitgang heb gadegeslagen. De onderteekening van het pact zal een der gelukkigste oogenblikken van mijn leven blijven en uw per soonlijke aanwezigheid aan het sta tion bij mijn vertrekt zal ik blijven waardeeren als een teeken van werkelijke goede gezindheid, niet allen jegens mij persoonlijk, doch ook jegens ons volk. Ik kan hier aan toevoegen, dat het devies van mijn geheele leven was en zal blij ven: mijn woorden steeds getrouw te zijn. Voorts heeft Matsoeoka een tele gram gezonden aan den voorzitter van den raad van volkscommissa rissen en volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Molotof, waarin hij hem dank zegt voor de betoon de gastvrijheid en samenwerking. Het JapanschRussische neutraliteitspact. Tokio, 21 April (Domei). Het neutraliteitspact tusschen Japan en de Sovjet-Unie, dat door de regee ring ter ratificatie is voorgelegd aan den raad van state, zal door het presidium van dezen raad op 24 April worden bestudeerd. Na vragen en antwoorden te hebben uitgewisseld met de regeeringsver- tegenwoordiger zal het presidium, naar men verwacht, het pact goed keuren. De minister van buiten landsche zaken, Matsoeoka, zal daarbij aanwezig zijn om de om standigheden uiteen te zetten, wel ke tot het sluiten van het pact ge- led hebben en tevens den inhoud mede te deelen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 21 April: op 5.04 onder 16.40. 25 April Nieuwe Maan. HITLER DANKT DEN RIJKS COMMISSARIS. Het A.N.P. meldt: Op zijn tot den Führer gerichten gelukwensch heeft de rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart het volgende telegrafische antwoord ontvangen: „Voor uw vriendelijke woorden en de voor mij ter gelegenheid van mijn verjaardag uitgesproken goede wenschen zeg ik u mijn hartelijken dank. Met Duitschen groet ADOLF HITLER." ZUDEROS MINISTERPRESIDENT VAN GRIEKENLAND. Berlijn, 21 April (D.N.B.) De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Grieksehe koning den post van minister-president in handen heeft gelegd van minister Zuderos, die hiermede vier portefeuilles be heert, t.w. de functie van minister president, van minister van finan ciën, van buitenlandsche zaken en van economische zaken. Evenals wijlen Koritzis is ook Zuderos pre sident van de bank van Grieken land geweest. Hij is 59 jaar oud. KONING PETER NAAR JERUZALEM. New-York, 21 April (D.N.B.) Naar de Associated Press uit Jeruzalem meldt, zijn koning Peter en de le den van het laatste Joegoslavische kabinet per vliegtuig in Jeruzalem aangekomen. Vichy, 21 April (D.N.B.) Naar uit Beiroet gemeld wordt, zou het vlieg tuig, dat koning Peter van Zuidsla- vië naar Jeruzalem heeft gebracht, onderweg zijn aangevallen. Een mi nister zou daarbij om het leven zijn gekomen. DE DUITSCH—TURKSCHE BETREKKINGEN. Berlijn, 21 April (A.N.P.) Van welingelichte zijde wordt vernomen dat men vandaag in de Wilhelm- strasse geen antwoord wenschte te geven op vragen, welke betrek king hadden op de DuitschTurk- sche betrekkingen. KONING BORIS BRENGT BEZOEK AAN HITLER. Berlijn, 21 April (A.N.P.) Naar wij van welingelichte zijde verne men, heeft koning Boris van Bul garije op 19 April aan den Führer in zijn hoofdkwartier een particulier tezoek gebracht. Koning Boris is 20 Aoril weer in Sofia teruggekeerd. Zie verder Buitenland pag. 3, 2c bi. Rome, 21 April (D.N.B.) Van toonaangevende zijde werd 9 April medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering de terugroeping van den Italiaanschen marine-attaché, ver bonden aar, de ambassade te Was hington, admiraal Lais, verlangd had, waarbij zij als motief opgaf, dat de Italiaansche militaire attaché mo reel verantwoordelijk werd gesteld voor de schade, die de manschappen van de in Amerikaansche havens liggende Italiaansche schepen aan deze schepen hebben aangericht.' Den volgenden dag verlangde de fascis tische regeering de terugroeping van den marine- en luchtvaartattaché, ■erbonden aan de Amerikaansche ambassade te Rome, kapitein Bent- ley. In verband met dezen wensch heeft de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Huil, destijds de volgende verklaring afgelegd: Eenige regeeringen, die steeds ge neigd zijn tot het voeren van een met de wetten in strijd zijnde activi teit, aarzelen niet klachten in te die nen tegen de werkzaamheden van buitenlandsche vertegenwoordigers en regeeringen, die zich geheel en al binnen het kader der wet houden. In verband met deze verklaring van Huil constateert de fascistische regeering het volgende: 1. Het optreden van den Italiaan schen marine-attaché te Washing ton, admiraal Lais is steeds streng jrTkt gebleven binnen het kader van de wettelijk toegestane functie, die hij altijd op de meest correcte wijze heeft vervuld. 2. Het besluit van de fascistische regeering om den Amerikaanschen luchtvaart- en marine-attaché ver bonden aan de ambassade te Rome, kapitein Bentley, niet meer als per sona grata te beschouwen, is geens zins een represaillemaatregel voor de terugroeping van admiraal Lais uit Washington te achten. Dit be sluit werd veeleer genomen om zeer nauwkeurig gecontroleerde en pon- troleerbare redenen en was tenge volge van het optreden van kapitein Bentley te Rome noodzakelijk ge worden. Bentley heeft zonder eeni- gen twijfel zijn bevoegdheden over schreden en zijn plichten als gast van een in oorlog zijnd land ver zaakt. 3. Van Italiaansche zijde zijn reeds volledig de juridische en moreele motieven uiteengezet, die geleid hebben tot het protest van de fas cistische regeering tegen de illegale beslaglegging op Italiaansche sche pen in Amerikaansche havens. De goedkoope beleedigingen, die thans tegen de z.g. „wettelooze re geeringen" gericht worden, zouden gemakkelijk kunnen worden toege past op regeeringen, die eerst koop vaardijschepen, die hun geenszins toebehooren, hebben geroofd en daarenboven schijnen te eischen, dat men hun deze schepen met den vlag in top ten teeken van vreugde uit levert.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1