1 Felle brand te Egmond-Binnen. AGENDA WAARDIJ. Kijwielbelastingwet ingetrokken. Handel in paarden geordend. AMSTERDAMSCHE BEURS BUITENl EERSTE BLAD 2 EERSTE Alkmaar, Donderdag Twaalf koeien in de viammen omgekomen. Hedenmorgen 7 uur brak een felle brand uit in de model-boerderij van den heer Straathof te Rinnegom, ge meente Egmond-Binnen. Van de 32 koeien kwamen er 12 in de vlammen om, terwijl een drietal dermate met brandwonden werden overdekt, dat zij naar het abattoir moesten worden vervoerd, waar zij werden afgemaakt. De oorzaak van den brand moet in kortsluiting worden gevonden. Een dochter van den heer Straathof, on derwijzeres te Egmond aan den Hoef, had op het moment waarop de brand uitbrak nog licht op haar Kamer, dat plotseling uitging. De heer Straathof zat met zijn beide zoons en den arbeider in de keuken aan een boter ham. De knecht begaf zich het eerst naar den stal en ontdekte dat de vlammen aan alle kanten uitsloegen. Onmiddellijk stelden de vier mannen pogingen in het werk om het vee te redden. De heer Straathof houdt er een prachtigen roodbonten veestapel op na, welke de trotsch is van zijn leven. Het gelukte den mannen, niet zonder dat zij verwondingen hadden opge- loopen, een 20 runderen naar buiten te brengen. De beesten poogden steeds weer in den brandenden stal te gaan, waardoor een koe, die reeds naar buiten was gebracht, nog in den '„ingang van den stal omkwam. Mevrouw Straathof telefoneerde onmiddellijk de brandweer te Eg- mond aan den Hoef en te Egmond- Binnen en die te Alkmaar. Beide spuiten van Egmond aan den Hoet en Egmond-Binr en waren orider lei ding van hun commandanten, de hee- ren Rozing en Bakker, spoedig ter plaatse. De brandweer uit Alkmaar, die drie kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse verscheen, kon niets uitrichten, aangezien zich in de omgeving geen sloten met water be vinden, zoodat men slechts met twee slangen op de brandkraan het vuur kon aantasten. Het fraaie woonhuis staat afzonderlijk op een paar meter afstand van de boerderij. De wind was ongunstig zoodat gemeend werd dat ook de villa er aan zou gaan. Reeds hadden een paar dakk.-.peilen vlam gevat. Aangezien de boerderij toch niet behouden kon worden was de brandweer zoo verstandig zich tot het behoud van de woning te bepa len, waarin ze gelukkig slaagde Spoedig na het uitbreken van den brand passeerden een twintigtal Eg mond aan Zeesche arbeiders, die zich naar een centraal werkobject bega ven. Onmiddelijk traden zij op om den inboedel uit het woonhuis naar buiten te brengen. In de woning was ook n0g een gedeelte van een nieuwen inboedel van een der doch ters, die met Mei in het huwelijk zou treden, geborgen. Dat de inboedels bij een zoo snelle verhuizing belang rijk geleden hebben, laat zich be grijpen. Voor den heer Straathof brengt deze brand een grooten schadepost, aangezien hij de verzekering, in ver band met de waardestijging, nog niet had verhoogd. De grootste ramp van hem is echter de ravage onder zijn prachtigen veestapel, waaraan hij terecht zeer was gehecht. ONRECHTMATIG ONTSLAG. ■Arbeiders in het gelijk gesteld. Op een groot werk te Bergen wa ren in dit voorjaar een aantal schilders op een hoogte van elf a twaalf meter bezig constructie werk te schilderen, hetgeen ge schiedde op een zgn. hangsteiger, die slechts 40 c.m. breed was. Op een dergelijke onvoldoende beveiligde stelling verrichtten de mannen met levensgevaar hun ar beid. Verzoeken aan den werkgever een zekeren H. v. d. Kr. uit Schie dam, om betere steigers, mochten niet baten, zegt Het Volk. Een klacht hierover, bij de arbeidsin spectie gedaan, had tot gevolg, dat de arbeiders door den werkgever werden ontslagen, hetgeen in strijd Was met de ontslagverorde ning. De kantonrechter te Alkmaar kreeg deze zaak te behandelen. Een aan tal schilders, als getuigen opgeroe pen, verklaarde, dat de steigers on voldoende waren, om op zoo'n groo te hoogte te werken. Dit werd be vestigd door den controleur der ar beidsinspectie te Haarlem. Ook twee getuigen a décharge verklaar den, dat de steigers gevaar ople verden. De ambtenaar van het O. M., mr. Royaards, achtte wettig en overtui gend bewezen, dat geen dringende reden tot ontslag aanwezig was en dat de noodige voorzichtigheid niet in acht was genomen; de ambtenaar eischte een boete van 50 subs. 25 dagen hechtenis. Deze uitspraak is een succes voor de arbeders, die nu aanspraak kun nen maken op vergoeding wegen? loonderving, veroorzaakt door het onrechtmatige' ontslag. DIS TRSEUTSE - NIEUWS GESLAAGD. Voor het apothekersassistents examen is te Amsterdam geslaagd mej. A. Ike te den Helder. WINTERHULP. Voor Winterhulp is gister nog een gift van 100 binnen gekomen, waar van we alsnog gaarne melding maken. INLEVERING VAN WEEK KAARTEN DOOR MELKVEE HOUDERS. De Leider van den Distributie- dienst, Kring ALKMAAR, maakt bekend, dat melkveehouders (dit zijn zij, die melkkoeien houden) hun melkkaarten, benevens die van hun inwonende gezinsleden, moeten in leveren bij den Distributiedienst Breedstraat 40, ALKMAAR, vanaf 25 Aprii 1941. De verplichting tot inlevering geldt niet voor het inwonend personeel, alsmede niet voor hen, die uitsluitend geiten en schapen als melkvee houden. Bij de inlevering dienen de distri butiestamkaarten van de melkvee houders en van hun gezinsleden te worden overgelegd en moet een for mulier MD 110 in duplo worden in gevuld, van welk formulier één exemplaar, voor accoord geteekend, als ontvangstbewijs wordt terugge geven. De kaarten moeten uiterlijk 29 April 1941 bij den Distributiedienst zijn ingeleverd. ALKMAAR, 24 April 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het geheim van dr. Felgentreu (sens hoofdrollen Albrecht Schön hals, Hans Söhnker en Gerda Mau rus. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Alles voor de firma (hum. Holl, film); hoofdrollen Johan Heesters, Johan Kaart, Adolf Bouwmeester en Cissy van Bennekem. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer .Teugd (rom.-dram.); hoofd rollen Kristina Söderbaum, Herman Braun, Wernei Hinz en Eugen Klop ter. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 24 April. 7" uur, Harmonie, liederen-avond van Jo Vincent voor de Kamermu ziekvereenifing. Zaterdag 26 April. 7.45 uur, 't Gulden Vlies, West Indië-avond vanwege de vereeniging Oost en West THOLEN EN VAN LIER IN HET GULDEN VLIES. De bekende cabaret- en revue- artisten Tholen en van Lier, die langen tijd niet in Alkmaar zijn op getreden, zullen eindelijk onze stad weer eens bezoeken. Zondagavond treden zij in het Gulden Vlies op, in de door Jac. v. Tol geschreven xevue: Aanpakken, een bijzonder ge slaagde revue, waarin de lach en de vroolijkheid weer den boventoon voeren. Overal in ons land hebben de bezoekers zich kostelijk geamu seerd bij: „Aanpakken", waarin be halve Tholen en van Lier mede werken Kitty van Dongen en Jeanne Laforce. Ook in Alkmaar zal men zeer zeker voor deze prima ontspan ningsavond zijn belangstelling Iconen. COVOTO. Daar de financieele resultaten dit seizoen boven verwawchting gunstig zijn geweest, heeft het Comité voor Tooneeluitvoeringen besloten den abonné's een extra voorstelling gratis aan te bieden, zooals dit ook reeds vroeger is geschied. Op Woensdag 21 Mei a.s. kan men derhalve de op voering verwachten van het blijspel „Beloof me niets" van Charlotte Riszmann, door Het Residentie- Tooneel, DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN EN/OF PETRO LEUM VOOR KOOK-DOELEINDEN De Leider van den Distributie dienst Kring ALKMAAR maakt be kend, dat zij, die voor het bereiden van warme maaltijden uitsluitend op Vaste brandstoffen en/of petroleum zijn aangewezen, aanvraagkaarten MD 106 voor vaste brandstoffen en/of petroleum kunnen afhalen aan het Distributiekantoor, Oudegracht 168, ingang Ridderstraat. De kaarten worden alleen afgege ven aan hen, wier woning of per ceelsgedeelte geen aansluiting heeft aan het gasnet of niet is ingericht vor electrisch koken. De aanvraagkaarten kunnen vanaf Woensdag 23 April 1941 worden af gehaald. De Leider voornoemd, H. BAKKER. ALKMAAR, 22 April 1941. EXTRA RANTSOENEN MELK. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat aanvraagformulieren, ter bekoming van een extra rantsoen melk voor personen die bij de uitoefening van hun beroep voortdurend met giftige stoffen omgaan, van heden af ver krijgbaar zijn op het Distributie bureau, Kerkstraat 2 te Bergen. De Leider van den Distributie- Kring Bergen. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN EN/OF PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat aanvraagformulieren ter bekoming van vaste brandstoffen en/of pe troleum van heden af verkrijgbaar zijn op het Distributie-bureau, Kerk straat 2 te Bergen, uitsluitend voor hen, die geen aansluiting hebben aan het gasnet, niet electrisch koken en een zelfstandige huishouding voeren. De formulieren moeten vóór Zaterdag 3 Mei 1941, goed ingevuld en onderteekend, op het Bureau zijn ingeleverd. De Leider van den Distributie- Kring Bergen. Onderlinge Aikmaarsche Glasverzekering. Geen vergoeding voor schade door onlusten of oorlogs geweld. De 30e algemeene vergadering van gisteravond, onder voorzitterschap van den heer H. B r u i n Nz. in De Toelast gehouden, was drukker be zocht dan gewoonlijk. De voorzit t. er was van mee ning, dat deze vergadering in eer. bijzonder teeken staat, zooals nog geen der leden heeft medegemaakt In verband met de bijzondere om standigheden zou het bestuur een voorstel doen tot reglementswijzi ging, te-n aanzien van de verzekering van glasruiten. De secretaris, de heer W J D. Appel, releveex'de in zijn jaar verslag de oorlogsomstandigheden die diep insloegen in aller leven Voldoening werd uitgesproken over den behouden terugkeer van den ooekhouder. De glasverzekering leed geen schade door den oorlog. In ver band met het tekort aan glas was aan alle verzekerden een verzoek gericht om de uiterste voorzichtig heid te betrachten met de ruiten Deze voorzichtigheid is nu nog meer noodig dan toen, want het tekort aan glas is nog nijpender geworden. Wegens afwezigheid door ziekte van den penningmeester, den heer H. Lind, bracht de commis saris-boekhouder, de heer D. J. Wol- dendorp, diens verslag uit. De ont vangsten en de uitgaven hadden be dragen 4727,53; het saldo was 141,29. De heer Woldendorp bracht voorts zijn eigen jaarverslag uit waaraan'wij het volgende ontleenen: Het in zoo menig opzicht fel be wogen jaar 1940 is 'voor onze ver zekering een kalm jaar geweest, zich feitelijk in niets onderscheidend van zijn voorgangers. De verplichtingen, om gebroken ruiten te vernieuwen, kon ten volle worden nagekomen Het totaal verzekerd bedrag per 31 December 1.1. was 81.000 tegen f 82.000 over 1939, verdeeld over 610 deelnemers met 635 perceelen (ove 1939 resp. 624 en 652). De breuK was lager dan over 1939 en bedroeg 1605,08 tegen 1874,37 het vorige jaar, waarvoor in 256 perceelen rui ten werden vernieuwd. De inleg basis, d.w.z. het bedrag waarover de premie wordt berekend, daalde van f 6000 tot 5850. Het bestuur stelt voor, ter bestrijding van de breuk, onkosten en de reglementaire stor 'fhg in het reservefonds, een omslag ie heffen van 48 tegen 51 over 1939. Deelnemers, die vóór 1931 als lid toetraden, betalen niet meet aan het reservefonds, voor deze leden bedraagt de omslag 38 De omslag wordt als volgt aangewend breuk 28 1638, onkosten 10 t 585, reservefonds 10 136.49, totaal 2359,49. Het reservefonds stijgt hiermee tot 9430,14 en be draagt ongeveer 4 maal den omslag. Op advies van de commissie van onderzoek, uitgebracht door den heer J. S. Ruiter, werden beide ver slagen goedgekeurd. Daarmede werd tevens de omslag vastgesteld, zooals in het jaarverslag van den boekhouder was voorge steld. Tot lid van de commissie van on derzoek voor 1941 (vacature-A. Hil- ciering, niet herkiesbaar) werd ge kozen de heer Chr. Vennik. De heeren F. H. Ringers en W. J. D. Appel werden herkozen als be stuursleden. De voorzit t'e r leidde hierna het voorstel in, om art. 19 van het reglement te wijzigen in verband met verhoogde gevaren voor de rui ten door de buitengewone tijdsom standigheden. Hij stelde ten slotte voor om aan genoemd artikel toe te voegen de clausule, dat niet ver goed wordt schade, welke aan rui ten is geleden als gevolg van onlus ten of oorlogsgeweld. De heer Vennik wilde, als na herstel van den vrede blijkt, dat de schade aan bij de vereeniging ver zekerde perceelen nogal meevalt, deze schade door de vereeniging doen vergoeden. De voorzitter zegde toe, dat te allen tijde de billijkheid in het oog zal worden gehouden. Intusschen zal het besluit dezer vergadering nog niet terstond in werking kunnen treden, omdat niet voldoende leden aanwezig waren. Jver een paar weken zal nu een i BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt ver zocht zich zoo spoedig mogelijk te melden: Gemeente-secretarie, afd. bevolking, Wed. J. M. GoesCorin-o, gekomen uit 's-Gravenhage. VERTOONING ALCM. VICTRIX- SMALFILM. Gisterenavond had in het Gulden Vlies voor een zeer talrijk publiek, bestaande uit leden en vrienden van Alcm. Victrix, de tweede vertooning maats van de Alcm. Victr'x-smal- film. Deze film is zooals men weet vervaardigd door den heer Jac. Amoureus geassisteerd door de hee- •en Helderman en Metz. Ooi nu had de vertooning een groot succes. Enkele nieuwe gedeelten waren nog toegevoegd o.a. de opname van het betwiste doelpunt bij West- Frisia. Deze avond was voor Alc- maria daarom ook zoo belangrijk, undal wederom de band -tusschen da leden onderling werd versterkt en ook omdat duidelijk bleek, zoo als de voorzitter, de heer Bonsema deed uitkomen, dat een vereeniging als Alcmaria Victrix niet alleen het eerste elftal is, maar alle elftallen van het eerste tot het laatste een even belangrijk deel zijn van het groote geheel. De band van Siem Spruit zorgde voor vroolijke muziek, die zeer op prijs werd gesteld, terwijl de film- vertooning wederom een enthousiast en langdurig applaus verwierf. EXAMEN STENOGRAFIE EN MACHINESCHRIJVEN. Bij de examens voor stenografie en machineschrijven, gehouden op 23 April te Amsterdam onder leiding van den ontwerper, den héér A. W. Groote, slaagden: voor kantoorstenografie 130 let tergrepen per minuut, de dames A. M. Groen te Alkmaar (met lof), M Igesz te Heiloo (met lof), H. van Munster te Bergen en N. Haasbroek e Bergen aan Zee. Voor machineschrijven: de dames T Schoen te Alkmaar, met een snelheid van 255 letteraahslagen per minuut (met lof), T. Groot te Hei loo met 195, C. Schrooder te Bergen met 185, A. E. Bruins te Alkmaar met 177, N. Zwakman te Bergen met 200 en de heeren G. W. Blok te Bergen met 231, P. C. Briefjes te Bergen met 216, G. Jar.sen te Eg mond a. d. Hoef met 150, J. A. Stuifbergen te Heiloo met 208, E. Strooksr te Schoorl met 209, N. Kraakman te Alkmaar met 159, D. Swart te Zuidseharwoude met 199. W. Glas te Heiloo met 231 en W. Hopman te Bergen met 209 letter- aanslagen per minuut. HEILOO. Witte Kruis. - Men verzoekt ons, om verwarring te voorkomen, mede te deelen, dat de contributie voor het Witte Kruis en Gezinsverpleging te zamen 3 is en niet voor Huis- en Kraamverzorging. SCHERMERHORN. Tuinbouwvergadering. - Onder leiding van den voorzitter, den heer A. Kluft, werd op 22 April een ledenvergadering gehouden. Regeling vervoer der producten naar de veiling te Purmerend. De voorzitter leidde dit punt in en zeide dat de voorbereiding hiervan voor het bestuur uiterst moeilijk was, daar er twee gegadigden wa ren, n.l. de heeren Stam en de Vries en C. Kramer. Thans deed het bestuur het voorstel om het vervoer te doen geschieden door de fa. Stam en de Vries; zij heeft zicb een auto aangeschaft en zal ook de producten vervoeren vaneenige tuinders uit Beemster. Na enkele besprekingen werd het bestuursvoorstel z. h. s. aangeno men. Een der vele voordeelen van de zen unieken tijd is dat men het ver schil leert zien tusschen een hoed een schilderstuk en een mensch. Vroeger zouden twee dames zich de oogen uit het hoojd geschaami hebben elk haar eigen oogen na tuurlijk als zij elkander tegen gekomen waren met eenzelfden hoed op. En, eerlijk gezegd: een heer zou het toen ook niet prettig gevonden hebben een collega te zien met een zelfbinder om van precies dezelfde kleuren en streepen als den zijne. Maar nu is er in van alles zoo'n beetje de klad gekomen, is er in dit opzicht veel veranderd. De dame is al dolgelukkig als zij een aardu; en stevig mantelpakje weet te be- machtigen. En hebben de buurvrou wen links en rechts precies hetzelf de rokje en jasje, dan prijzen zij elkaar gelukkig met de wel bestede ponnen en centen. Als de man nu een nieuws costuum gaat aanschaf fen geeft de soliditeit van het stof den doorslag en niet meer het zeer aparte streepje. Tegen de ware kunst kunnen de tijdsomstandigheden niet op. Wie het zich kan permitteeren. schaft zich ook nu graag dingen aan die eenig zijn in hun soort: een artistieke vaas, zooals er geen tweede in de wereld is; een schil derij van een echten kunstschilder die zich nog liever zou laten hangen dan twee maal hetzelfde motief op dezelfde wijze onder het penseel te nemen; een ameublement dat voor hem alleen wordt ontworpen en vervaardigd. Bij velen werd zoo'n unicum door het oorlogsgeweld vernield. Dit ging hun aan het hart maar zij dankten den hemel dat het bij wat waardevol bezit bleef. Maar al stond de wereld op den kop: gelukkig is de man die vindt dat er op de wereld geen tweede vrouw ie vinden is 'die zoo goed, zoo flink, zoo mooi, enz., is als de zijne. Gelukkig is de vrouw die een diergelijken optimistischen kijk op haar man heeft. En aangezien alle ouders meenen, dat hun zoon de beste en liefste jongen van heel de wereld is, zijn ze steeds oprecht en diep gelukkig met een dergelijk unicum. Wie zich man, vrouw of kind zag ontnemen door het oorlogsmonster, die kan alleen in diepe droefheid stamelen: Heer, Uw wil geschiede. Die alleen verloor iets van betee- kenis. LAAlSIE BERICHTEN (Ongecorrigeerd.), EGMOND AAN ZEE. Jaarverslag Ziekenzorg. - Uit het jaarverslag van de Amsterdamsche vereeniging Ziekenzorg over het jaar 1940 blijkt, dat de kinderuit zending naar het koloniehuis Huis ter Duin te Egmond aan Zee, door deze- vereeniging geëxploiteerd, in het verslagjaar stagneerde. Hoe wel reeds op 9 Februari 1940 met de uitzending begonnen werd, zijn in het geheele jaar slechts 135 kin deren uitgezonden, waarvan de laatste groep bovendien slechts voor zeer korten tijd. Het aantal donateurs liep even eens sterk terug. Niet minder dan 485 bedankten, terwijl er slechts- 123 nieuwe werden ingeschreven. Aan donatiegelden werd zoodoende ruim 500 minder ontvangen dan in 1939. Ophalen van afvallen. - B. en W. hebben met ingang van 1 Mei a.s het ophalen van afvallen van groenten enz., etensresten en der gelijke opgedragen aan den heer P Liefting alhier, voor de wijk ten Noorden van de Voorstraat en de Noorderstraat. Daar velen zich hieraan niet houden, wordt er aan herinnerd, dal men etensresten en schillen alleen mag afgeven aan degenen, die door B. en W. hieivoor officieel zijn aan gewezen. nieuwe vergadering worden uiige schreven, waarop alleen het pnr.i „reglementsherziening" zal worden oehandeld. Na rondvraag volgde sluiting der .trgadering. Het A.N.P. meldt: Het verordenings blad van heden vermeldt het besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën, waarbij de rijwielbelastingwet wordt inge tiokken met ingang van 1 Mei 1941 behalve ten aanzien van de dan reeds verbeurde boeten en van de begane strafbare feiten. Deze maatregel beteekent de vol trekking van de door den rijkscom missaris in zijn rede te Amsterdam aangekondigde bpheffing der rij wielbelasting. Deze belasting was in haar heffingsvorm zeer onsociaai, daar zij zonder onderscheid van in komen (behoudens de kostelooze verstrekking van rijwielmerken aan zekere categorieën van onvermogen- den en werkloozen) in gelijke mate voor ieder gebruikt rijwiel werd ge vorderd. Daardoor was zij juist voor de minvermogende bevolkingsklasse en in het' bijzonder voor kinderrijke gezinnen een onevenredig hooge hef fing. De verdwijning van de rijwielbe lasting in den tegenwoordigen tijd. die juist wegens de sterke beperking van de andere verkeersmogelijk heden tot een toegenomen gebruik van rijwielen leidde, hetgeen van fis caal standpunt bezien een niet onbe langrijke verhooging van inkomsten uit deze belastingbron met zich oracht, bewijst dat de bezettings overheid er naar streeft, ook in gevai van tegenstelling met financieele overwegingen de levensomstandig heden van de Nederlandsche bevoi king zooveel mogelijk te verlichten Het A.N.P. meldt: De vraag naar paarden, welke in dezen tijd gróoten omvang heeft aangenomen men denke hierbij aan den overgang van de motor- op de paardentractie heeft zijn in vloed op de verkoopprijzen niet ge mist. Hooge, zelfs buitensporig hooge prijzen waren aan de orde van den dag, waardoor de belangen van de koopers ernstig in het gedrang kwa men. Zij waren immers voor de uit oefening van hun beroep of bedrijf vooral van het bezit van een paard afhankelijk en moesten daarom noodgedwongen met de gevraagde prijzen genoegen nemen. Thans is echter, naar de gemach tigde voor de prijzen mededeelt, een regeling tot stand gekomen in den vorm van het „paardenbesluit 1941 (handel en prijzen)", waarbij de verkoopprijzen van paarden aan be paalde maxima worden gebonden. Dit besluit bepaalt o.m., dat het koopen van paarden slechts is toege staan aan gebruikers, die in het be zit zijn van een schriftelijke ver gunning .van de Landbouwcrisisorga nisatie en aan paardenhandelaren, aan wie door de Nederlandsche vee houderijcentrale een daartoe strek kende schriftelijke vergunning is verleend. De paarden worden voortaan in twee kwaliteitsklassen ingedeeld, die elk weer in vier ouderdomsklasser. zijn onderscheiden. Maximumprijzen zijn voor al deze categorieën vast gesteld. Bij den verkoop mogen echter deze maximumprijzen niet zonder meer worden aangehouden. Voor :"der paard, dat ten verkoop word' aangeboden, wordt namelijk een zoogenaamde verkoopkaart ver strekt, waarop naast de verschillende kenmerken van het paard, ook de getaxeerde verkoopwaarde wordt aangegeven. Deze taxatiewaarde mag niet hooger zijn dan de in het besluit vastgestelde maximumprijzen en mag bij den verkoop niet worden overschreden. Hierop wordt alleen een uitzondering gemaakt voor den wederverkoop door een paardenhan delaar, die op den overeengekomen verkoopprijs een bepaalden vastge- stelden opslag voor kosten en winst mag leggen. Deze verhooging van den verkoopprijs mag echter slechts eenmaal plaats vinden. De taxatie der paarden en de ver strekking van de verkoopkaarten geschiedt door de taxatiecommissies, welke door de Nederlandsche vee houderij-centrale worden ingesteld. MAARSCHALK PETAIN 86 JAAR. Parijs, 24 April (D.N.B.) Naar aanleiding van het feit, dat maar schalk Pétain vandaag 86 jaar wordt, publiceeren de Parijsche bla den artikelen waai in zij de toewij ding van het Fransche volk aan de persoonlijkheid van Pétain tot uit drukking brengen. Zij spreken de hoop uit, dat het den maarschalk gelukken zal een voor Frankrijk nuttige heroriënteering van de Fransche politiek te volrekken. De Petit Parisien verklaart, dat in Montoire evenals in Verdun geheel Frankrijk zich achter maarschalk Pétain heeft gesteld en hem ge hoorzaamt. Gezien het snelle ver loop van de gebeurtenissen zal de maarschalk het volk den weg moe ten wijzen, dien het gaan moet. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANE N.V. Bijkantoor Alkmaar, van Donderdag 24 April 1941. STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 1—3H Neder 1. 1938 1 Ned-lndië 1937 BANKINSTELLINGEN Aaisterd Bank Handr' Mij Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank 134 1ND. OND BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Deilt Cert. Nederl Ford Lever Bros Phil. Gloeil Gem Bezit 23ö3/, IND. OND BUITENL. Am Smelting Anaconda Bethleh Steel Cities Service lieneral Motors Kennecott Copper. Vor k. y5/s - %5/s 8/ü/ie 87 .119 .1391/4 ■191'/» 129 7b 210 .12/ North American Rayon. 1.-, 35V. 22V. 65'/, 4Vi6 43 30i/4 Republic Steel Standard Brands Steel comm CULTUUR MAATSCH. H V A lava Cultuur Ned Ind Suiker Unie Verg Vorstenlanden 'ETROLEUM. Kon Petr. Phillips Oil Shell llnion Tide Water RUBBERS. Amsterd Rubber Heli Bat Rubber' lessa Rubber lostkust Serbadiadi Interc Rubber SCHEEPVAARTEN. Holland—Amerika lijn lava—China JapaD lijn lbO Kon Ned Stoomboot 156 Scheepvaart Unie l783/< TABAKKEN. Heli Batavia inde Deli -enembah MER SPOORWEGEN tirhison lopeka ilrnois Central Southern Panlic Southern Railw. Union Paciiic van. Pac. i i l'/Vs 5'/. 40 .437 2t0 •256 120i/s •248 35 Vs lOVt tv, 27uS/, 214 .1391/4 •160 1301/4 - 33/8 120 2023/4 268 22/ 23 «■V* 80. 76 3'/s plm 2u V'3/» 96% 87% 867/g 119 140 -1911/, 133 1291/, 76 285 1261/. 234-5 36 223/4 673/4.8 4 43 31 Vi 18 I -'/« 5". 48-3/4 439.1/, 261 4 59 121 249 141/, 10è-% 9 273-4 212 140 154 130 3% 121 150 156 178-9 2033/4 209 220 24'fa V4 4 II 13 4 BUJRGF.RI.1Jl ALKMA GEBOREN: Guur. we Singor en G. A. dus V., z. van Volkei G. Engeringh. GETROUWD: Pietei Indri. Cornells Nei Torenvlied. Joh; Dijk en Cornelia V Leendert J. Moenaar Kramer. OVERLEDEN: Gei gehuwd met W. Stoki Cornelia Kamstra, Bruijn, 79 jaar. I wed. van A. Kommer OFFTCIEELE MEI VAN IRAKEESCHE Beiroet, 23 April (1 geering van Irak hei volgende officieele me de in Basra gelande B uitgegeven: „De Brits had overeenkomstig h< schen Engeland en L gevraagd, bepaalde Irak te laten passeeri 21 Juni 1940 af zijn va maatregelen genQmen tocht van troepen doo gemakkelijken. Dienti op 17 en 18 April te I Britsche strijdkrachter overeenkomstig de gen ken, door Irak vervoe: Er moet in dit verbal op gelegd worden, dat ren van bepaalde buite doistations volkomen o De regeering waakt ov van het koninkrijk en vereiniteit van het lan toelaten, dat ze op ee geschonden worden, Nog 40.000 mar van Basra. Beiroet, 23 April. (D. Engelsch bericht, volger Engelsche troepen weer trokken zouden zijn, wo tieke kringen hier zeer genoemd. Men zegt, da eenige afdeelingen der in Basra aan land zijn richting van Transjordai tina door Irak zijn getri in de haven van Basra t nog steeds 40.000 mai grootste deel Indiërs, di aan land zijn gegaan en wezigheid een bron van voor de regeering van I vreest te Bagdad, dat ee strijdkrachten in Irak zi strijd met het verdrag 1 geland en Irak. EEN ARTIKEL 1 DR. GöBBEL Berlijn, 23 April (D.h minister dr. Göbbels he het opschrift: „Hoe mei moet doen', in een hoo de Völkiseher Beobacht- tasieën van het Britsch* van voorlichting, waa hechte en kanslooze zaa dwaas wordt voorgestel het Empire op het ooge bepaald goed gaat, zoo Göbbels op, is waarschi zamerhand in de gehei bekend. Doch, zoo vraag om moet men zich hierb geven? Zoo wist een g journalist te vertellen, gelsche tanks de Duit kaas door midden snede gaf voor de radio als zij te kennen, dat de Duitsi aan het Grieksche front den tegelijk werden nee; Vanzelfsprekend hadden rijkers geen zin om teger te vechten, zij brachten vi juichkreten uit op Sc waarop zijn dan door Pru fieieren met machinegev dwongen werden te vech zoo maakte de Führer do( snipperen van zijn luehte oe Middellandsehe zee, Afrika en op den Balk; fouten en zoo. .,Wat moet hij toch eige m volgens Engelsche m s uka s goed te gebruiker e rijksminister sarcastisc j ^.1'SaaiKje op Ameril dr. Göbbels, dat dit land gepraat geleverd heeft en and neemt de argwaan t neven aan de overzijde 1 in het schild voeren, da: Britan-nië steeds meer in luk van den oorlog te ver Men behoeft zich er ec' over te verwonderen, d Londen een- „katers hgerscht. OPPERBEVELHEBBER AUSTRALISCHE TROI IN NABUE OOSTE Berlijn, 23 April (D.N.B perbevelhebber van de Ai troepen in het nabije Oos1 nant-generaal sir Thomas ls' naar Reuter meldt, tot vangend opperbevelhebber Britsche strijdkrachten in 1 Oosten, en daarmede tot vanger van generaal Wa noemd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2