Gelijkstelling van getuigschriften. Inlevering radiotoestellen. Wijdvertakte handel in koffie en thee. Brand in houtwol- fabriek. Nederlander veroordeeld. Mr. Rost van Tonningen TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURAWT VAN VRIJDAG 25 APRIL 1941, a l »-< GISTERMIDDAG HEEFT DE BURGEMEESTER VAN HILLEGOM, JIIR. O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN het bloemensëizoen 1941 officieel geopend. Het gezelschap maakte een rondvaart per trekschuit lang-s de bloem bollenvelden. (Polygoon) IN HET HOOFDKWARTIER VAN DEN Fü.HRER De Führer bij een bespreking met de generaals-veldmaarschalk Keitel (rechts) en Von Brouchitsch (midden.). (Hoffmann) Het verordeningenblad van giste ren bevat een besluit van de secreta rissen-generaal van de departemen ten van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, van justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat en van sociale zaken be treffende de gelijkstelling van ge tuigschriften. Getuigschriften, welke door bin nen het groot-Duitsche rijk dan wel binnen Nederland gelegen Duitsche onderwijsinstellingen worden uit gereikt zoo lezen wij in dit besluit worden gelijkgesteld met de over eenkomstige getuigschriften van Nederlandsche openbare of bijzondere onder wij sinstellingen Aan Nederlandsche getuigschriften verbonden bevoegdheden kunnen voor zoover volgens de geldende Nederlandsche voorschriften geen bijzondere goedkeuring noodig is door de bezitters van overeenkom stige Duitsche getuigschriften op de zelfde wijze worden uitgeoefend. Eventueele Nederlandsche voor schriften ten aanzien van de over legging van een bijzondere goedkeu ring voor de uitoefening van een beroep of een bedrijf blijven onaan getast, onverschillig of de bezitter van het getuigschrift het Duitsche staatsburgerschap of het Nederlan derschap bezit. Bovenstaande, geldt slechts voor Duitsche rijksburgers en voor per sonen, die het Nederlanderschap be zitten, tenzij zij het Nederlander schap na 30 Januari 1933 hebben verkregen. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming beslist op verzoek in hoeverre bovenstaande ook op andere personen van toepas sing is. Over de gelijkstelling van getuigr schriften, welke door buiten het groot-Duitsche*rijk en Nederland ge legen onderwijsinstellingen zijn uit gereikt, met de overeenkomstige Nederlandsche getuigschriften be slist de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming op desbetreffend verzoek. Werkzaam heden, te verrichten op grond van bovengenoemde getuigschriften mogen geen aanvang nemen voordat het verzoek is ingewilligd. Personen, die op het tijdstip van in werking treden van dit besluit werkzaamheden verrichten op grond van getuigschriften, welke door buiten het groot-Duitsche rijk en Nederland gelegen onderwijsinrich tingen zijn uitgereikt, dienen boven genoemd verzoek binnen twee maan den in. Zij mogen hun werkzaam heden voorloopig voortzetten. De verplichting tot indiening van dit verzoek is geheel onafhankelijk van het feit of de werkzaamheden als hoofd, dan wel als nevenberoep, be zoldigd. dan wel onbezoldigd, worden verricht. Een aanvullende bepaling. Het A.N.P. meldt: Ter aanvulling van wat reeds is medegedeeld ten aanzien van de verplichte inlevering van radio toestellen door Joden- kan nog wor den -gemeld, dat in een circulaire van den waarnemend secretaris generaal van het departement van justitie aan de procureurs-generaal het volgende gezegd wordt: Het is den höheren S.S.-und Po- lizeifiihrer gebleken, dat een groot gedeelte dei* Jood-sche bevolking, in venband met de verordening betref fende de inname dér radio-ontvang toestellen van Joden, probeert de radiotoestellen te vervreemden. Daarbij wOfden dan slechtere toe stellen in betaling genomen en wor den deze -aan de autoritei-ten inge leverd. Naar aanleiding hiervan heeft de höhere S.S.-und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Ge-biete bepaald, dat iedere persoon bij de inlevering van eeni radiotoestel een verklaring moet teekenten, dat ruiling of om wisseling van- het toestel na de af kondiging der verordening' betref fende -de inname der ontvangtoe stellen niet heeft plaats gehad. De verplichting tot inlevering der radio-ontvangtoestellen geldt niet ten aanzien van Joden, die de nationaliteit van staten bezitten, die zich niet in oorlog met Duitsch- land bevinden of bevonden hebben. BRAND IN LIJSTEN- FABRIEKJE. Gisteravond ontdekte een voorbij ganger, dat brand was uitgebroken in een lijstenfabriekje van den heer Nanninga aan dejGroote Houtstraat te Amsterdam. De brand was ont staan op de eerste verdieping, waar de lakspuiterij is ondergebracht en waar dus veel brandbaar materiaal aanwezig is. Daar het oude pand be staat uit een benedenruimte, een eerste verdieping en een vliering, sloeg de brand dus gemakkelijk over naar het dak. Op de vliering lag veel hout voor lijsten opgestapeld, waar door de vuurhaard aanzienlijk werd uitgebreid. Spoedig sloegen dan ook de vlammen door bet dak. Het ge lukte de brandweer in korten tijd het gevaar te bezweren. Zij kon ech ter niet voorkomen, dat het dak in stortte en de eerste verdieping en de vliering verbrandden. De beneden ruimte kreeg ernstige waterschade. Naar de oorzaak van den brand stelt de politie een onderzoek in. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming stelt de voor de uitvoering van dit besluit noodzakelijke voorschriften vast. Dit besluit treedt vandaag in wer king. De gemeentepolitie te Beilen is een uitgebrei-den kettinghandel in koffie en- thee op het spoor gekomen. Zij had er de lucht van gekregen, dat reeds eenige malen verdachte personen met een auto een bezoek aan het dorp hadden gebracht. In een hotel te Beilen schenen ont moetingen plaats te hebben en be sprekingen te worden gevoerd, die de aandacht van de politie trokken. Toen Woensdagmiddag de auto weer werd gesginaleerd zetten ge meenteveldwachters de hoofdwegen naar het dorp af. De auto met drie inzittenden werd aagehouden en een vierde persoon werd in het dorp opgepikt. De gemeentepolitie on derwierp hen aan een scherp ver hoor waarbij aan het licht kwam, dat een prachtige vangst was ge daan. Met deze vier mannen, van wie twee afkomstig uit Meppel en twee uit Finsterwoldë, had men den sleutel in handen van een wijd vertakten kettinghandel in koffie en thee. Bij een m-an-ufacturier te Beilen die bij de zaak betrokken was, wérd- een partij koffie en thee in beslag -genomen. Een spoor leidde verder naar Nieuw-Balinge, Rui- nerwold en Meppel, waar de politie werd gewaarschuwd. Ook daar werden grootse partijen koffie en thee in beslag genomen. Het onder zoek wordt voortgezet. Gistermiddag om drie uur is brand ontstaan in de herbouwde houtwolfabriek van de gebroeders van Hout te Mill. Het vuur, aange wakkerd door den feilen noorden wind, vond een gemakkelijken prooi in ongeveer vijfhonderd ter verzen ding -gereed staande pakken hout wol1. De vrijwillige brandweer was spoedig met den ouden brandspuit aer gemeente ter plaatse. Zij' heeft door energiek optreden, daarbij ge steund door een aantal burgers, den brand na een uur hard werken tot staan kunnen brengen en daardoor een groot aantal kostbare machines voor vernietiging kunnen vrijwaren. Het asbestplatendak der fabriek werd echter geheel verwoest, ter wijl ook verschillende drijfriemen verloren gingen of onbruikbaar werden. Een partij van ongeveer driehonderd pakken houtwol ging door den brand 'eveneens verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Het A.N.P. meldt: Het S.S. en Polizeifeldgericht ver oordeelde den Nederlander Lam- brecht Roodzant uit Som-melsdijk wegens smaden en doen smaden van de Duitsche bezetting tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De veroordeelde beleedigde, niet tegenstaande een bijzonder drin gende waarschuwing van den hoo- geren S.S. en Polizeiführer en commissaris-igenf raai voor den veiligheids-dienst, in de verschillen de dorpen van het eiland Over- flakkee door p-rovoceerend optreden een politiepatrouille en prikkelde de bevolking tot een zoodanige houding, dat de patrouille van he-t schietwapen gebruik maken moest. WAGONLADINGEN NIET MEER OP ZONDAG. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat met ingang van 27 April wagonladingen voorloopig niet meer op Zondag worden gelost. Voor de berekening van staangeld blijft dus buiten beschouwing de termijn van Zaterdag 24 uur tot Zondag 24 uur. GALAVOORSTELLING VAN „DER ROSENKAVALIER". Scène uit „Der Rosen- kavalier" door het gezelschap der Düsseldorfer Opera op 2-2 April j.l. in den, Stads schouwburg te Amsterdam. (Stapf) Seer.-gen. voor bizondere economische kwesties. Het rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: De rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft op grond) van par. 1-1 van. zijn ver ordening nr. 108-109 (vierde ver ordening over bijzondere bestuurs maatregelen) den president der Nederlandsche bank mr. M. M. Rost van Tonningen tot secretaris generaal voor bijzondere economi sche aangelegenheden benoemd. De rijkscommissaris.heeft tegelij kertijd mr. Rost van Tonningen tot nader order met de waarneming der zaken van het secretariaat- generaal in het departement van financiën in alle aangelegenheden van de generale thesaurie der af deeiing comptabiliteit en in de al- gemeene aangelegenheden van dit departement belast. Tevens heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied de overeenkomstige opdracht, die hij 27 Maart 1941 aan den the saurier-generaal, den heer de Leeuw in het departement van financiën gegeven heeft, ingetrok ken, zulks onder dankzegging voor de bewezen diensten. Ten slotte droeg hij aan den directeur-generaal der belastingen m het ministerie van, financiën-, den heer Postma, die den 27sten Maart 1941 reeds met de waarneming dei- zaken van het secretariaat-igeneraal van het departement van financiën in alle zaken van het belasting en d-ouanebestuur, der domeinen- en in de afdeeiing voor kabinet- en secretarie belast werd, bovendien nog op. om de zaken van dezen secretaris-generaal ten aanzien van den rijksgebouwendienst op zich te nemen. De omvang der werkzaamheden, van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart wordt door deze verordening niet aan getast. EERSTE TOMATEN, PERZIKEN EN NIEUWE AARDAPPELEN. Aan de groente- en fruitveiling „Naaldwijk'' te Naaldwijk voerde de proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict de eerste tomaten van het nieuwe seizoen aan, welke 26 cent per stuk opbrachten. Tevens werden de eerste Perziken geveild, welke 61 cent per stuk noteerden. Aan de veiling te Monster werden de eerste nieuwe aardappelen aan gevoerd, welke 74 cent per kilo op brachten. OMREKENINGSKOERS RIJKS-CREDIETKASBILJETTEN. Blijkens verordening 1941.no. 78 is de koers voor het omrekenen van rijks-credietkasbilje-tten tot guldens, welke als volgt was: 1 gulden 133 Reichspfennige, thans aldus vastge steld: 1 gul-den is 132,70 Reichspfen nige. BELASTINGAANGIFTE SCHIPPERS ZONDER VASTE WOONPLAATS. Volgens een uitvoeringsmaatregel van artikel 104 van de wet op de inkomstenbelasting zijn alle binnen schippers en alle tot de bemanning van een binnenvaartuig behoorende personen, die binnen het rijk hun- bedrijf of beroep uitoefenen, zonder er een vaste woonplaats te hebben, gehouden zich in den loop van Mei, Juni of Juli aan te melden aan een der daartoe in elke provincie aan gewezen ontvangkantoren der di recte belastingen. In afwijking hiervan heeft ^de secretaris-generaal van het departe ment van financiën beslist dat deze aanmelding dit jaar in plaats van de genoemde maanden behoort te ge schieden in Augustus of in Septem ber. NIETTEGENSTAANDE DEN OORLOG is te Milaan de groote voorjaarsbeurs „Mail-ande-rmesse" gopend. Ook Nederland is ve-r- tegenwordigd. Op onze foto: de ingang van de Nederlandsche afdeeiing. (B-ordin-Holland) TENTOONSTELLING NIEUWE DUITSCHE BOEKEN. Een tentoonstelling van nieuwe Duitsche boeken en van hulpmidde len voor openbare bibliotheken is gister te Den Haag in het gebouw der Openbare Leeszaal aan de Bil- derdijkstraat geopend. Zij omvat een keuze van ongeveer 300 boeken, die op zeer uiteenloopend gebied in de laatste jaren in Duitschland zijn ver schenen. He-t geheel geeft een over zicht van hetgeen de Duitsche wetenschap, letterkunde, dichtkunst en techniek in den laatsten tijd heb ben gewrocht. Van hun belangstel ling getuigden bij de opening o.m. de secretarissen-generaal van de depar tementen van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming en van volksvoorlichting en kunsten, resp. .prof. dr. J. van Dam en dr. T. Goede- waagen, van Duitsche zijde was o.m. voor bestuur en justitie, dr. Wimmer. Deze zeide in een toespraak o.a.: „Toen wij hier (e lande kwamen, ont waarden wij het reeds in de Neder landsche boekerijen gewoon gewor den beeld, dat men ook overal elders buiten Duitschland kan vinden, n.l. dat de Duitsche literatuur van de laatste tien jaren geen behoorlijk deel uitmaakte van den boeken voor raad. Wel was er geen gebrek aan boeken in de Duitsche taal, doch deze waren voor het meerendeel van emigranten of Joodsche schrijvers. Vele daarvan zijn hetze-geschriften. Wij nemen het den enkelen biblio thecaris niet euvel, dat hij deze boeken aankocht, want hij kreeg de andere, werkelijk-Duitsche, werken nauwelijks te zien. Prof. van Dam is een- van de weinigen, die hiertegen in verzet zijn gekomen. Het totale beeld was echter weinig verheugend. Thans hebben gelukkig de leiders van den Nederlandsche boekerijen begrepen, dat een andere richting diende te worden ingeslagen. De rijkscommissaris heeft zijn groeten steun hieraan, gegeven en hij heeft de volle medewerking van de Ver- eeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken ondervonden". De gansche collectie wordt, na nog in een tiental andere plaatsen te zijn getoond, ter opneming in den boe kenschat van de openbare leeszaal en bibliotheek te Den Haag, terwijl iedere leeszaal, waar de reizende tentoonstelling straks zal komen, een geschenkcassette van twaalf uitge zochte werken ontvangt. Na dr. Wimmer hebben nog prof. dr. J. van Dam en dr. P. C. Molhuy- sen, voorzitter v. d. commissie van toezicht der Centrale vereenigin-g voor openb. leeszalen en bibliotheken het woord gevoerd. HISTORISCHE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond brak bra-nd uit in een tot landhuis verbouwde historische boerderij aan de Bollelaan te Naarden, d-ateerende uit de vorige eeuw. De brandweer werd zeer in haar werk belemmerd doordat in de nabijheid van het ver van de straat gelegen l-andhuis geen waterleidin-g is en het water uit een sloot gehaald moest worden, welke zeer veel modder bevatte. De krachtige wind wakkerde het vuur hevig aan en de brandweer, die eenige uren voor het bl-usschingswerk noodig had, kon niet beletten, dat het landhuis geheel afbrandde. Het werd in twee gedeelten bewoond. De inboedels van bei-de huurders konden groo- tendeels worden gered. NIEUWE INHOUDSMAAT VAN 1/4 LITER. B-ij bes-luit van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is in het reglement op de maten, gewichten meet- en weegwerktui gen een nieuwe inhoudsmaat van 1/4 Hte-r opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5