DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlogshaven Porthsmouth aangevallen. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN KIEL. Noord-Epirus bezet. VERDIJ 1ST ERINGS- TIJDEN van 20.56 tot 6.18 van 20.58 tot 6.16. op 6.37 onder 20.54. op 7.04 onder 21.54, Distributie van koffiesurrogaat en thee. Ban 18 veertien dagen langer geldig. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1 25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 98. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Zaterdag 26 April 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 25 April. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland is de pas van Thermopylae door een omvangrij ken aanval genomen. Daarmee is de vijand uit een bijzonder sterke, sedert lang gefortificeerde verde digingsstelling verdreven. Aan dit succes hebben bergtroepen weer een groot aandeel. Door voortdurende aanvallen op schepenconcentraties in de Griek- sche wateren hebben formaties ge vechtsvliegtuigen en stuka's ook gisteren den vijand zware verliezen toegebracht. Ten Westen van het eiland Thermia brachten zij een koopvaarder van 6000 brt. tot zin ken en plaatsten elders op drie groo te schepen bomvoltreffers. Naar reeds in een extra-bericht is bekend gemaaakt, heeft het lucht- wapen Woensdag bovendien vijf transport- en materiaalschepen van 21.600 brt. in totaal tot zinken ge bracht en 11 andere schepen bescha digd, waaronder een torpedojager en twee hulpoorlogsschepen en wel zoo zwaar, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden voor de inscheping van het Britsche expeditiecorps. Bij aanvallen op het vliegveld Ar. gos werden twee vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en 36 vliegtui gen, benevens talrijke auto's op den grónd vernield. Een viermotorige Britsche vliegboot werd in een ha ven van het eiland Salamis in-brand geschoten. Een oorlogsschip, dat in overzee- sche wateren opereert en reeds ge meld had, dat het 29.000 brt. tot zin ken had gebracht, heeft nog 30.000 brt. vijandelijke scheepsruimte ver nietigd. Bij gewapende verkenningsvluch ten, die zich gisteren over een groot deel van het Britsche eiland uit strekten, heeft een verkenner met grooten actieradius een Britschen jager van het type Spitfire neerge schoten. In den afgeloopen nacht be stookten gevechtsvliegtuigen de oor logshaven Portsmouth weer succes vol met brisant- en brandbommen. In de haveninstallaties onstonden nieuwe verwoestingen en ver zicht bare branden. Andere luchtaanval len richtten zich op voor den oorlog belangrijke doelen aan de Britsche Oostkust. Gevechtsvliegtuigen brach ten ten O. van Dundee drie koop vaarders van 14.000 brt. in totaal van een convooi tot zinken en be schadigden ten O. van Sunderland een groot schip. Toen dè vijand overdag en in de avonduren de kust m de bezette ge bieden naderde, haalde marine-artil lerie twee vliegtuigen omlaag en jagers en luchtdoelartillerie ieder een. Lichte zeestrijdkrachten schoten op de Noordzee een vijandelijk vlieg tuig neer. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in het N.- Duitsche kustgebied en o.a. bommen op woonwijken in de stad Kiel laten vallen. De branden, die aldus ont staan waren, konden snel worden gebluscht. Oorlogseconomische of militaire schade is nergens ontstaan. De aanvallen eischten eenige slacht offers onder de burgerbevolking. Een nachtjager schoot binnen drie kwartier vier vijandelijke gevechts vliegtuigen van het type Bristol- Blenheim neer. De Duitsche marine heeft sedert het begin van den oorlog 872 vijan delijke of in dienst van den vijand varende koopvaarders met een totale tonnage van omstreeks 1.900.000 brt. opgebracht of in bezette havens in beslag genomen. Twee duikbooten zijn niet terug gekeerd van de vaart naar den vijand. Beide schepen hadden groot aandeel aan de vernietiging van vijandelijke convooien, die onlangs onder zeer moeilijke omstandighe den voltrokken werd. Luitenant ter zee eerste klasse Kretschmer heeft thans behalve drie vijandelijke torpedojagers waar van twee gedurende zijn laatste on derneming in totaal 313.611 brt. waaronder '3' hulpkruisers tot zinken gebracht, kapitein luitenant ter zee Schepke 233.971 brt. vijandelijke scheepsruimte. Deze beide comman danten, wier buitengewone verdien sten in den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk erkend werden door het eikênloof, behoorende bij het ridderkruis van .het ijzeren kruis hebben met hun dappere bemanning onvergankelijke lauweren verwor ven. Een deel der bemanningen, on der wie luitenant ter zee eerste klas se Kretschmer is in gevangenschap geraakt. Treffers in de haven van Tobroek. Berlijn, 25 April (D.N.B.) Men verneemt, dat de Duitsch-Italiaan- sche af deelingen duikborsm en wer pers, die gisteren een aanval op mi litaire doelen in de haven van To broek hebben gedaan, er in slaagden den vijandelijken afweer te verras sen en hun bommen bijzonder effec tief konden plaatsen. Vijf stoomsche pen werden vernietigd, een aantal andere zoo zwaar beschadigd, dat de reparatie geruimen tijd zal vergen Eiland Rhodos gebombardeerd. Italiaanseh legerbericht. Ergens in Italië, 25 April. (Stefani). Het weermacht bericht nummer 324 luidt als volgt: Onze troepen zijn bezig in Grie kenland geheel Ncord-Epirus te be zetten. Luchtfonnaties hebben tal rijke vlooteenhccen gebombardeerd, welke gemeerd lagen in de Baai van Soeda op Kreta. In de eerste uren van den ochtend van gisteren heb ben vijandelijke vliegtuigen het eiland Rhodos gebombardeerd. In Noord-Afrika aan het front van Tobroek bedrijvigheid van onze pa trouilles. In den nacht van 23 op 24 April heeft de vijand een nieuwen aanval op Trip )Ms gedaan zonder slachtoffers te maken; eenge schade. In Oost-Afrika zijn ten zuiden van Dessië op belangrijke strijdkrachten i den vijand energiéke tegen aanvallen gedaan door onze troepen. De vijand leed onder het vuur van onze artillerie zware verliezen. Ten oosten van Gambela en in de zóne der meren zijn gevechten geleverd die voor ons gunstig zijn afgeloopen AMERIKA KAN NIET MEER TERUG. Een rede van Knox. New York, 25 April. (D.N.B.) De minister van marine, Knox, heeft gisteravond in een rede voor de ver- eeniging van Amerikaansche dag bladuitgevers beweerd, dat Amerika „steeds meer door militaire machten wordt omsingeld". Sinds maanden is het rechtstreek- sche contact tusschen de Ver. Staten en geheel Europa met uitzondering van Groot-Britannië verbroken. De schepen, die deze eenige route beva ren, worden bedreigd door een sterke duikbootvloot, waarvan de sterkte aan niemand bekend is en de activi teit door wetenschappelijke ontdek kingen aanzienlijk doeltreffender 's dan in den vorigen oorlcg. Ook de snelbooten „belagen den handel tus schen Groot-Britannië en Amerika in noodlottige mate". Sterke forma ties vliegtuigen verhoogen de geva ren, die Engeland tot een belegerd land hebben gemaakt. De voortdu rende toeneming van de scheeps- verliezen kan door aanbouw niet meer worden aangevuld. De Midde'.landsche Zee is tegen woordig „vreboden terrein" en alle contact met de landen, die aan deze zee grenzen, is verloren gegaan Evenmin kunnen de Afrikaansche havens door de Amerikaansche vrachtbooten worden gebruikt. Overal stuiten de Ver. Staten op dén vijandelijken aanvaller. De laatste schakel in dezen keten van omsinge ling van de Ver. Staten is door de asmogendheöen gesmeed door de re cente overeenkomst tusschen Rus land en Japan. In het verdere verloop van zijn uiteenzettingen herhaalde Knox de these, die geheel en al den grondslag vormt van de politiek van Roosevelt n.l, dat de asmogendheden voorne mens zijn de Ver. Staten aan te val- len. Dientengevolge zullen de Ver. Staten, aldus concludeerde de minis ter, tenslotte moeten vechten, indien zij geen doeltreffende middelen vin den, die Engeland aan de overwin ning helpen zonder dat de Ver. Sta ten aan den strijd deelnemen. „Wij zijn al heel ver in deze richting ge gaan", zoo vervolgde Knox, „wij heb ben verklaard, dat de door Engeland bestreden vijanden ook onz° vil den zijn. Omdat wij zoo ver zijn ge gaan, kunnen wij niet meer terug. Wij kunnen nog slechts voorwaarts gaan Wij kunr.en niet toelaten, dat onze goederen op den Atlantischen Oceaan naar den bodem der zee worden gezonden". ZWARE POLITIEKE SCHOKKEN v IN LONDEN. Stockholm, 25 April. (A.N.P.) De ontwikkeling in het oostelijk bekken van de Middellandsche Zee en vooral de nederlaag In Griekenland hebben een politieke crisis in het Britsche rijk verwekt. De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet acht het or. waarschijnlijk, dat er een tweede Noorwegen-crisis" zal uitbreken, welke een eind zal maken aan het minister-presidentschap "van Churchill, zooals een jaar geleden het geval was met Chamberlain. Wel spreekt hij van zware politie ke schokken in Londén. Het ver trouwen in Churchill is over het algemeen niet ondermijnd. Men neemt echter aan, dat andere poli tici het slachtoffer van deze crisis zullen worden. Een van hen zal waarschijnlijk de Australische mi nister-president Menzies zijn. De positie van den opperbevelhebber in het middenoosten, generaal Wa veil, acht men in Londen nog niet aangetast. Het is echter opgevallen, dat lord Moyne het noodig geacht heeft, Wavell in het Lagerhuis uitdrukkelijk te verzekeren van het vertrouwen der regeering. Grooter is het gevaar echter voor den chef van den generalen staf, generaal Dill. Eden, die met Dill samenwerkte, wordt minder aan gevallen. Indien de buitenlandsche politieke toestand evenwel slechter wordt, indien b.v. Japan, Frank rijk of Spanje openlijk tot de vij anden van Engeland overgaan, zou dit, zoo meent de correspondent, de eenheid in Engeland weer her stellen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Morgenavond Maans op- en ondergang 26 April: 27 April: DE SITUATIE IN'AUSTRAL IE. Stockholm, 25 April. (D.N.B.) De Daily Herald meldt uit Sydney, dat de openbare meening in Australië onbehaaglijk gestemd is wegens hei verloop van den oorlog. Slechts twee maanden geleden was de val van Benghazi met klokgelui in geheel Australië en vlaggen overal op straat begroet. Menzies was rechtstreeks uit Lybië naar Londen gereisd, „vol begrijpelijker trots op de daden van zijn landslieden". Kort daarop heeft toen Fadden, zijn plaatsvervanger als premier, een rede gehouden, wel ker uitwerking in het Australische weekblad Truth met de volgende woorden werd beschreven: „Sydney heeft slechts zelden een dergelijke verwarring en teleurstelling beleefd. De koersen vielen, de zaken kwamen op het doode punt en ondoordring bare duisternis heerschte overal". Kritiek op Australische regeering Tokio, 25 April. (D.N.B.) De moei lijkheden voor de Australische re geering nemen toe, zoo meldt Domei uit Sydney. De arbeiderspartij heeft de huidige regeerin'smeerderheid verbroken en de arbeidersleiders wijzen een deelneming aan de regee ring van de hand. Nu de nederlaag in Griekenland duidelijk is, neemt de kritiek op de Australische regee ring toe. New-York, 25 April. (D. N. B.) Volgens een bericht uit Londen ver luidt daar, dat de Australische minis ter-president, Menzies, waarschijnlijk inderhaast per vliegtuig naar Aus tralië zal terugkeeren om in de crisis, die daar ontstaan is, in te grijpen Churchill zou volgens dit bericht voornemens zijn, voor Menzies een functie te Londen vrij te maken, in dien deze in Australië ten val ge bracht wordt. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van koffiesurrogaat en thee. Zooals bekend, heeft de met „18'' genummerde bon van de bonkaart .algemeen" gedurende het tijdvak van 17 Maart j.l. tot en met 27 April recht gegeven op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram kof fiesurrogaat. Er zij in dit verband aan herin nerd, dat uitsluitend koffiesurrogaat van de van overheidswege voorge schreven samenstelling, in de ver pakking welke het opschrift „ver gunning no. draagt, wordt ge distribueerd en andere soorten kof fiesurrogaat zonder bon mogen worden uitverkocht. Aangezien het in den handel brengen van het officieele kof fiesurrogaat meer tijd in beslag neemt, dan aanvankelijk werd verwacht, wordt, teneinde het publiek in staat te stellen ook de eventueel nog niet ingelever de bonnen bij de detaillisten tegen het daarop verkrijgbaar gestelde rantsoen in te wisselen, de geldigheidsduur van bon 18 met 2 weken verlengd. De met „18" genummerde bon geeft der halve ook nog gedurende bet tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zondag 11 Mei a.s. recht opliet koopen van 50 gram DE JOEGOSLAVISCHE REGEERING WERD OMGEKOCHT. Boedapest, 25 April. (A. N. P.) Het blad Magyar-Orszag schrijft, dat de minister van buitenlandsche zaken van de Vereenigde Staten op (ien I9en April j.l. opdracht gegeven heeft aan den Amerikaanschen ge zant te Belgrado, om aan de Joego slavische regeering namens Bullitt, Laguardia, Willkie en Donovan 25.000 dollar te sturen. Het blad noemt dit een schandelijke episode in de wereldgeschiedenis, welke be wijst, dat vier Amerikaansche oor logsophitsers Joegoslavië hebben omgekocht voor een bedrag, dat zij in een jaar tijds uitgeven aan siga retten, pretjes en fooien. RUILING TUSSCHEN BULGAREN EN ROEMENEN. Sofia, 25 April. (D.N.B.). Vol gens een aanvullende over 1 m komst op het verdrag van Krajo- wa tusschen Bulgarije en Roe menië zullen nog 4500 Roemenen uit de zuidelijke Dobroedsja wor den geruild tegen 3600 Bulgaren uit de noordelijke Dobroedsja. De Bulgaarsche gezant, Pomenoff, bevindt zich reeds in Boekarest, om over deze landverhuizing te beraadslagen. De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, Popoff, en de minister van oorlog, generaal Daskaloff, zijn de eerste ministers, die de bevrijde gebieden van Ma cedonië bezocht hebben. De Duit sche gezant in Sofia, Freiherr von Richthofen, heeft gisteren de ver tegenwoordigers der Thracische organisaties ontvangen, die hun dank kwamen betuigen aan Groot- Duitschland. De stakingen in de Vereenigde Staten. (D.N.B.) - Het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat tengevolge van de stakingen de staalproductie reeds met een half millioen ton is verminderd. Indien de stakingen tot 5 Mei voortduren zal de productie met 2^ millioen ton verminderd zijn. GEEN AMERIKAANSCH CONVOOISTELSEL. Washington, 25 April (D.N.B.) Op zijn persconferentie heeft president Roosevelt verklaard dat de regeering niet voornemens is een convooiételsel in te voe ren. Alleen zal de patrouille actie der Amerikaansche vloot worden uitgebreid. Roosevelt weigerde iets te zeggen over de wijze, waarop hij de levering van oorlogsmateriaal aan Enge land wilde doen geschieden. GEZANTSCHAPPEN UIT ATHENE IN EGYPTE AANGEKOMEN. Ankara, 25 April. (A.N.P.) De leden van het Britsche gezantschap in Athene zijn per vliegtuig in Egypte aangekomen. Voorts is in Egypte met Britsche militaire vliegtuigen het personeel aangekomen van de nog in Athene gevestigde gezantschappen der Poolsche, Nederlandsche Noorsehe schijnregeering. Ook aantal hooge Britsche stafofficieren is uit Athene in Alexandrië aange komen. VERMINDERDE OORLOGS STEMMING IN AMERIKA. New York, 25 Aprü. (D.N.B.) De Britsche nederlagen in de laatste we ken hebben de oorlogsstemming in de Ver. Staten aanmerkelijk doen dalen, zoo verklaarde senator Whee Ier in een rede te St. Paul (Minne sota). Een rondvraag van het Gallup instituut heeft opgeleverd, zoo zeide hij, dat 83 procent van het Ameri kaansche volk tegen een deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog is Noch president Roosevelt, noch iemand anders zullen het Ameri kaansche yolk bij een oorlog kunnen betrekken. thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Zooals destijds werd bekend ge maakt, wordt in den vervolge de duur der distributieperioden gesteld op vier in plaats van zes weken. Het rantsoen zal 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat per periode van vier weken bedragen. Teneinde de vraag naar koffiesurrogaat gelei delijker te verdeelen, is besloten de nieuwe distributieperioda niet op Maandag 28 April a.s., doch en week later, d.i. dus op Maandag 5 Mei a.s. te doen aanvangen. Waar het echter niet in de bedoeling ligt de distribu tieperiode als zoodanig naar een la- teren datum te verschuiven, doch uitsluitend den aanvangsdatum daar van, zal de eerstvolgende op 5 Mei aanvangende periode bij uitzonde ring drie in plaats van vier weken duren. Voor het tijdvak van Maan dag 5 Mei tot en met Zondag 25 Mei a.s. zal derhalve een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart alge meen" recht geven op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffie surrogaat. In verband met het bovenstaande dienen de detaillisten de in ont vangst genomen bonnen 18 in plaats van gedurende het tijdvak van 28 April tot en met 2 Mei in te leveren in het tijdvak van 5 Mei tot en met 9 Mei a.s. De bonnen, welke zij na 5 Mei van hun klanen ontvangen, dienen na af loop van de volgende distributiepe riode, dat is dus in het tijdvak van 26 tot en met 30 Mei te worden in geleverd. IN GRIEESCHE WATEREN 50.000 TON SCHEEPSRUIMTE TOT ZINKEN GEBRACHT. Berlijn, 25 April. (D.N.B.) Het op perbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: ,Ook op 24 April heeft de lucht macht bij haar vastberaden aanval len op schepen in de Grieksche wate ren groote successen behaald. Door bomtreffers werden 13 koopvaardij schepen met een gezamenlijken in houd van ongeveer 50.000 ton vernie tigd en 17 koopvaarders zwaar be schadigd. Bovendien werd een klein oorlogsschip tot zinken gebracht. Op een oorlogsbodem van ouder type werden bomtreffers geplaatst. Het aantal vliegtuigen, die, op Grieksche vliegvelden staande, ver nietigd werden, is nog gestegen. Op verschillende diegvelden zijn giste ren in totaal 55 vliegtuigen ver nield". HET VERTREK DER ENGELSCHEN UIT LAMIA. Berlijn, 25 April (D.N.B.) De be volking van de Grieksche stad Lamia beeft, naar het D.N.B. verneemt, om zinlooze vernielingen door de vluch tende Engelsche troepen te verhinde ren, zelf beschermingsmaatregelen genomen. Toen de voorhoeden van de Duitsche achtervolgingstroepen in Lamia binnenrukten, diende zich een aantal inwoners bij den bevel voerenden officier aan en meldde, dat zij de door de Britsche pioniers gelegde ladingen springstoffen bij spoorweginstallaties, bruggen en wegen hadden vernield. Op dezelfde wijze heeft de bevolking het aan steken van de Engelsche tankinstai- laties en munitiedepots verhinderd. De eerste Duitsche verkenningstroe pen werden door de bevolking naar deze depots gebracht, die onmiddel lijk onder bewaking werden gesteld, GROOTERE VOLMACHTEN VOOR PRESIDENT ROOSEVELT? Washington, 25 April- (D.N.B.) De democraat Vinson heeft' in het huis van afgevaardigden een wets voorstel ingediend, waardoor pre sident Roosevelt aanzienlijk groo- tere volmachten zou krijgen, waardoor voorkeursrechten zouden worden ingesteld voor bewape ningsdoeleinden en voor de hulp aan Engeland en 'een rantsoenee ring zou worden ingevoerd. Vinson verklaarde, dat hij dit voorstel had ingediend op rechtstreeksch ver zoek van den leider van het fede rale procutiebureau, Knudsen. AUSTRALISCH TROEPEN TRANSPORT IN SINGAPORE AANGEKOMEN. Tokio, 25 April. (D.N.B.) Naar Domei uit Singapore meldt, is aldaar een groot Australisch troepen- tiansport, dat door oorlogschepen en vliegtuigen beschermd werd, aange komen. Britsche legerkringen ver klaren, dat Singapore en de Malayan States thans beschermd zijn. Klaar blijkelijk bevinden zich te Singa pore Australiërs, Indiërs en Engel sche vliegers, alsmede Engelsche luchtdoelartillerie en Amerikaansche vliegtuigen. De nieuwe strijdkrach ten zullen ever het geheele schier eiland Malakka verdeeld worden. De totale sterkte wordt geraamd op 90.00(5 man. Verder wordt gemeld, dat de grens met Thailand zwaarder bezet zal werden dan totdjjsverre. HET ENGELSCHE GARNIZOEN IN PALESTINA. Istanboel, 25 April (D.N.B.) Uit Palestina wordt gemeld, dat het En gelsche garnizoen aldaar in de groot ste haast naar Noord-Afrika wordt overgebracht, waabij alle beschik bare transportmiddelen worden ge bruikt. In de plaats van de uit Palestina gehaalde Engelsche troe pen zullen de via Basra komende In dische troepen daar gelegerd wor den. Zij gullen door de woestijnen van Irak en Transjordanië worden vervoerd. DE CONVOOIKWESTIE. Washington, 25 April. (D. N. B.) In het huis van afgevaardigden heeft de republikein Bender verklaard, dat het steeds duidelijker wordt, dat Churchill en Roosevelt de openbare meening in de Ver. Staten voorbe reiden op konvooieering. Hij was tegen konvooien, daar zij oorlog be- teekenden. De democratische afgevaardigde Patrick pleitte voor Amerikaansche konvooien, „daar niet kan worden geduld, dat Amerika's hulp doelloos naar den bodem der zee wordt ge zonden". STATISTIEK DER GODSDIENSTEN. Berlijn, 25 April. (D. N. B.) Vol gens de nieuwe editie van het roomsch-katholieke kerkelijke hand boek zijn 389 millioen van de 21.22 millioen menschen, die op aarde Jeven, roomsch-katholiek. Verder zijn er 201 millioen protes tanten, 161 millioen Grieksch-katho- lieken en 9 millioen belijders van andere christelijke godsdiensten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1