Huurbeschermings- besluit 1941. (iraanpakhuis in ae as. gelegd. 10 h.a. bosch en hei afgebrand. Gratis étui's voor de persoonsbewijzen. Ontruiming slechts in bepaalde ge vallen. De secretarissen-generaal van de departementen van justitie, en van binnenlandsche zaken hebben vastgesteld een besluit, houdende bepalingen in verband met het ein digen van huur en onroerende goe deren. Aan dit huurbeschermings- besluit ontleenen wij het volgende: Art. 1. Vorderingen tot ont ruiming, aanhangig gemaakt ten einde voor het verhuurde goed een hoogeren huurprijs te kunnen bedingen of op eenigerlei wijze meer voordeel dan wettelijk is geoorloofd te kunnen verkrijgen, worden afgewezen. Art. 2. De verhuurder van een onroerend goed kan de ontruiming door den huurder of den gewezen huurder slechts vorderen, indien: le. wegens onbehoorlijk ge bruik van het verhuurde goed, we gens ernstigen overlast, hem zelf of zijn huisgenooten aangedaan, of wegens wanbetaling van de huur penningen, voortzetting van de huur niet van den verhuurder kan worden gevergd; 2e. de verhuurder het verhuur de goed zoo dringend voor eigen gebruik noodig heeft, dat van hem, de economsche belangen en maat schappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aan merking' genomen, voortzetting van de huur niet kan worden ge vergd; 3e. de verhuurder het verhuur de goed noodig heeft, ten einde te kunnen voldoen aan een verplich ting, welke hem door eenig rechtsvoorschrift of door een be schikking van overheidswege is opgelegd. De verhuurder kan wegens ach terstallige huur (art. 2., onder le) geen ontruiming vorderen, indien de wanbetaling, de economische belangen en de maatschappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aanmerking geno men, als van geringe beteekenis kan worden beschouwd. Indien de huurder met de betaling van een bedrag, hetwelk de over een maand verschuldigde huurpenningen niet Gistermorgen heeft in een graan- pakhuis aan de Beestenmarkt te Amersfoort een buitengewoon felle brand gewoed. Het vuur werd door de omwonenden ontdekt, die onmiddellijk de brandweer waar schuwden. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat de perceelen van de omwonenden ontruimd moesten worden. De Amersfoortsche brand weer kreeg van Duitsche militairen en personeel van de luchtbescher- mingsbrandweer krachtige hulp om het vuur te bestrijden. De brand liet zich ernstig aanzien. Met acht stralen op de waterleiding werd het vuur aangetast en weldra ge lukte het de brandweer het vuur te localiseeren. Het geheele pak huis is echter volkomen uitge brand. Alleen de muren staan nog overeind. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Zaterdagmiddag is brand uitge broken op een perceel bósch en. heide de „Zeven Heuveltjes" aan de grens van het Mastbosch bij Breda. Door den feilen wind ver spreidde het vuur zich snel over het 20 hectaren groote terrein, dat gedeeltelijk met vliegdennen is be plant. Onder leiding van den hout vester van het staatsboschbeheer, den heer Tutein Nolthenius, werd het vuur direct bestreden met de hulp van Duitsche militairen en jongens van de nabij gelegen tucht school. Door het omhakken van een aantal boomen en het aanleggen van een tegenvuur kon men den brand binnen een uur stuiten, zoo dat de schade tot tien hectaren be perkt bleef. Men kon voorkomen, dat de brand op het eigenlijke Mastbosch oversloeg. Tegelijk met de persoonsbewij zen zal, zooals gemeld, van rijks wege kosteloos een étui worden verstrekt, officieel „omhulsel" ge naamd. Dit omhulsel is vervaar digd van triacel, een doorzichtig materiaal, en zoodanig uitgevoerd dat het, terwijl het de duurzaam heid der persoonsbewijzen zal be vorderen, de kennisneming der aan de voor- en achterzijde der persoonsbewijzen vermelde gege vens niet bemoeilijkt. Wielrijdster doodgereden. - Vrij dagmiddag is te Utrecht een zestien jarig' meisje, dat per fiets uit de Pasteurstraat kwam en den Catha- rijnesingel wilde opgaan, door een s«t« gegrepen en gedood. overschrijdt, in verzuim is, wordt de wanbetaling slechts dan als van gewicht beschouwd, wanneer daar voor geen genoegzame grond aan wezig was. Indien de huurder met de betaling van een hooger bedrag in verzuim is, wordt de wanbeta ling slechts dan als van gewicht beschouwd, wanneer van hem, de economische belangen en de maat schappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aan merking genomen, tijdige betaling gevergd kon worden. Voor zoover de wanbetaling niet als van ge wicht wordt beschouwd, kan de rechter de wijze van betaling der huurpenningen bepalen. De huurder kan na opzegging door den verhuurder of indien deze vordert, dat het gehuurde goed na geëindigde huur moet worden verlaten, den rechter, die bevoegd zou zijn van de vordering tot ontruiming kennis te nemen, verzoeken te verklaren, dat de vordering tot ontruiming krachtens een der bovengenoemde bepalingen dient te worden afgewezen. Tegen rechterlijke beslissingen staat hooger beroep noch beroep in cassatie open, met uitzondering van cassatie in het belang der wet. In alle gedingen tot ontruiming kan de rechter den huurder een termijn gunnen, binnen welken deze het gehuurde moet hebben ontruimd. In dat geval wordt de huurovereenkomst geacht tot het einde van dien termijn te hebben voortgeduurd. De rechter kan de zen termijn slechts eenmaal en wel met ten hoogste twee maanden verlengen. Het verzoek tot verlen ging moet uiterlijk vier weken voor het verstrijken van den eersten termijn van ontruiming worden ingediend. De rechter kan voor zoover hem, de economische belangen en maat schappelijke behoeften van beide partijen naar billijkheid in aan merking genomen, redelijk voor komt, in overeenstemming met partijen de voorwaarden der oorspronkelijke huurovereenkomst aanvullen of wijzigen, met name ook den huurprijs wijzigen, zulks met inachtneming van de daarom trent geldende voorschriften. Stemt de huurder niet toe in een door den rechter redelijk geachte wijziging, dan kan deze hem het recht ont zeggen zich op het bepaalde b:j de artikelen 1 en 2 te beroepen. .j.AsiaL MA KORTEN TIJD OPGEHELDERD. Een koopman in bont, woonach tig in een pension in het Bezuiden- houtkwartier in Den Haag, was in kennis gekomen met een 20-jarigen kantoorbediende. Deze wist, dat.de koopman op zijn kamer eenige kof fers met bont had staan. Vrijdag ochtend s hij naar het pension ge gaan en vroeg aan een der pension gasten of de bontkoopman thuis v/as, waarop hij naar diens kamer ging. De koopman bleek niet thuis te zijn, waarop de kantoorbediende een der koffers meenam. Hierin be vonden zich twee bontjassen, twee martershawls en vijf vellen persia- ner bont, welke tezamen een waar de van ongeveer 600 a 700 ver tegenwoordigden. Vervolgens begaf hij zich met den koffer naar een 21-jarigen vriend te Loosduinen en samen trokken zij er op uit om het bont te verkoopen. De vriend deed het woord en eindelijk gelukte het bij een bonthandelaar het bont voor 160 van de hand te doen. Deze had zich echter goed op de hoogte gesteld van de identiteit van den verkooper en toen deze weg was, belde hij de politie op. Het bont werd in beslag genomen en nog Vrijdagnacht zijn de beide jongens gearresteerd. Het geld werd nog op hen gevonden Den kof fer had de kantoorbediende in el kaar getrapt en in de Westduinen in een dennenboschje gegooid. DE AVONTUREN VAN EEN COLLIER. Eenigen tijd geleden logeerde in Zwolle een dame uit Utrecht met haar dochtertje. Den oom van het meisje viel het op, dat het kind zoo'n mooi collier droeg. De moeder geloofde echter niet in de waarde er van en meende, dat het een bazar- prul was, dat naar zij zeide, haar dochtertje op straat had gevonden. De oom kreeg het nochtans gedaan, dat zij er in toestemde dat het col lier bij een juwelier zou worden geschat. Hij vroeg een kennis, dat voor hem te willen laten doen. Deze kweet zich van die opdracht, waar bij bleek dat het collier groote waarde had. De juwelier wilde het voor 1000 koopen. De kennis ging op de transactie in en stak het geld in zijn zak. Nu begon het collier te reizen. Het werd naar Amsterdam verkocht voor een hoogeren prijs en vandaar weer naar Venlo, waar een juwelier er f 2000 voor betaalde. De oom van het meisje, dat het sieraad had ge vonden, had inmiddels argwaan op gevat. Hij deed aangifte bij de Zwol- sche politie, die den bovengeschet- sten gang van zaken ophelderde en het kleinood te Venlo in beslag nam. Het is aan de rechtmatige eige naresse, de dame in Utrecht, terug gegeven. Thans onderzoekt de poli tie te Zwolle door wien en in hoe verre in deze aangelegenheid straf bare feiten zijn gepleegd. TWEEDE BLADALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 28 APRIL 1941. AAN HET NOORD-AFRIKAANSCHE FRONT. Een stuk luchtafweergeschut, opgesteld in de woestijn. (Luce-Holland PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. Bij den brand van 17 Mei van het vorig jaar is ook het groote gebouw van de provinciale bibliotheek van Zeeland, staande aan de Langedelft te Middelburg bijna geheel een prooi der vlammen geworden, alleen de prachtige gevel bleef staan. Duizen den boeken gingen verloren en an-, dere werden zwaar beschadigd. Aanvankelijk werden de nog te redden boeken naar zolders van het kantoorgebouw der Provinciale Electriciteitsmaatschappij gebracht en" het uitreiken van boeken werd voorloopig verricht ten, huize van den assistent der bibliotheek, die wegens de vacature van bibliothe-, caris, thans met de dagelijksche lei ding is belast. Het herbouwen van de bibliotheek op haar oude plaats zal nog wel enkele jaren vorderen en daarom heeft de provincie aange kocht het heerenhuis „Den Ingen- schen Crayert" aan den Dam, datee rend Van de 16e eeuw. Hier is van daag de bibiotheek geopend. Bene den zijn een flinke uitreikingsver- trek en een lees- en studievertrek ingericht, daarachter komen nog een bergplaats en een safe voor de kost baarste werken, terwijl de beide hoogere verdiepingen volop gelegen heid voor berging geven. In de eerste plaats door het ijveren van den assistent maar ook dank zi; het daarvoor opgerichte comité,zijn in de laatste maanden ongeveer 9.000 boekwerken en bovendien een som, die loopt tusschen 4.000 en 5.000 voor het aanschaffen van boeken ten geschenke ontvangen. ONTHULLING MONUMENT VOOR, GEVALLEN SOLDATEN. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag nabij de Haag- sche Schouw bij Leiden, op de plaats, warr in den morgen van den' lOden Mei gevechten werden gele verd tusschen de Duitsche voortroe pen en o tderdeelen van het Neder- landsche leger, de plechtige onthul ling plaats gebonden van een monu ment ter agedachtenis van de ge sneuvelden van het voormalige 2de depot der infanterie, die bij dezen strijd het leven lieten. De oud-inspecteur der infanterie generaal-majoor W. F. A. Hackstroh, heeft het monument onthuld. Deze zeide o.m.: „Als commandant dei- depóts infanterie ben ik dankbaar vanaf deze plaats hulde te kunnen brengen aan de dapperen, die niet tegenstaande het grootste deel van hen ongeoefend en onvoldoende uit gerust was, onder de bezielende lei ding van hunne commandanten in de eerste plaats den depótcomman dant den strijd aanbonden met een overmachtigen vijand. Moge dit gedenkteeken in lengte van dagen voor het nageslacht een herinnering zijn aan de verrichte dappere daden en een opwekking tot het aankwee- ken van moed, trouw en plichts betrachting als betoond werden door hen, die vielen". Namens het gemeentebestuur van Oegstgeest aanvaardde wethouder T. van Egmond het monument. BOMMEN OP ONS LAND. )Iet A. N. P. meldde -Zaterdag: In den afgeloopen nacht vlogen enkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen en wierpen hier en daar bommen uit, die geen schade van beteekenis aanrichtten. Vier woonhuizen werden zwaarder, twee licht beschadigd. Drie bur gerlijke personen liepen lichte kiyetsuren op. Op een andere plaats werd een gasleiding geraakt, zoo-' dat een kortstondige storing in de gasvoorziening plaats vond. Ten slotte was er hier en daar nog eenige glasschade. INLEVERING RADIO-TOESTELLEN DOOR JODEN. Het A. N. P. meldt: De personen van Joodschen bloede, die hun radiotoestel aan het betrok ken gemeentebestuur moeten inle veren, zijn bovendien verplicht aan de postinrichting ter plaatse tegen ontvangbewijs hun luisterver gunning, voorzien van de betalings bewijzen over de maanden Januari t/m April 1941,.'in te leveren, en bovendien een ingevuld formulier c, dat kosteloos aan de postinrichtingen verkrijgbaar is en waarop van de verplichïe inlevering mededeeling moet worden gedaan. BRANDSTOF VOOR DEN VOLGENDEN WINTER! Op de laagvccngronden in de omgeving van Hoorn is men druk bezig met het steken van turf voor privé gebruik. Op een hoekje van het erf graaft men daartoe een, geul van ongeveer 75 c.m. diep. Het laagveen, dat uit deze geul komt, wordt in blokjes gestoken en te drogen gezet. De gegraven geul wordt daarna weer gedicht met slib uit de sloot. (Polygoon) OPSLAGPLAATS MET KISTEN AFGEBRAND. Zaterdagavond ontstond in de op slagplaats van de groente- en fruit veiling Zwartendijk te Naaldwijk een felle uitslaande brand. De brandweerploegen van Poeldijk, Naardwijk en Honselersdijk waren spoedig ter plaatse, doch moesten zich weldra beperken tot het nat houden der omringende gebouwen. De opslagplaats, waarin zich eenige duizenden houten kisten en een partij verf bevonden, brandde tot den grond af. De schade wordt op tienduizend gulden geschat en wordt door verzekering x gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. TWEE BOERDERIJEN VERBRAND TE GOUDERAK. Zaterdagmiddag is, doordat von ken uit den schoorsteen van het boenhok op het rieten dak sloegen, brand uitgebroken in de boerderij van den veehouder -N. Boer aan den Gouderakschendijk te Gouderak. Door den kra'chtigen wind sloegen de vonken over op de 60 meter verder gelegen, eveneens van een rieten dak voorziene hoeve van den veehouder P. H. de Vries. Zoo fel woedden de vlammen, dat er geen houden aan was. Be"ide groote boer derijen zijn geheel uitgebrand! Eenige schuren en de hooibergen bleven gespaard. Van den inboedel kon een gedeelte worden gered. Het vee was grootendeels in de weide. De.overige dieren werden tijdig naar buiten gebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Beide gezin.nen van tezamen elf personen zijn dakloos geworden. De brandweer van Gouderak kreeg bij het blusschingswerk assistentie van Ouderkerk aan den IJsel en Gouda. DE VERMOGENSBELASTING. Uitbreiding tot de vennootschappen. Naar de Tel. ter oore komt, zijn ten aanzien van van de toepassing der Vermogensbelasting enkele in grijpende wijzigingen te verwachten. In de eerste plaats kan verwacht worden, dat de vermogensbelasting met de verdedigingsbelasting gecom bineerd wordt, hetgeen met ingang Van veel ingrijpender aard is de te van 1 Mei a.s. te verwachten is. verwachten bepaling, dat de ver mogensbelasting ook van toepassing zal worden voor de vennootschap pen. Zij zouden van 1 Mei a.s. even eens vermogensbelasting moeten be talen. Secretaris van de commissie Posthuma. - Tot secretaris van de commissie-Posthuma is benoemd en bereids in functie betreden dr. ir. M. D. Dijt, een gekende figuur in den Nederlandschen landbouw en in -Ie bloembollencultuur. Vrijdagavond heeft hij reeds in zijn nieuwe kwa liteit een radiovoordracht gehouden over „De noodzakelijkheid van den Productieslag". Val van tweede etage. - In de Anjelierstraat te Amsterdam is gis teren een twaalfjarige jongen uit een raam van de tweede verdieping gevallen. Hij werd opgenomen met ■een hersenschudding en door den G.G. en G.D. naar het Binnengast huis overgebracht. Baby mishandeld. - In het zie kenhuis te Kampen wérd Vrijdag een baby van zes maanden met een gebroken dijbeen opgenomen. Bij onderzoek bleek, dat de achttien jarige vader het kind had geslagen. De man is in hechtenis genomen. Doodelijk ongeluk. - Vrijdag avond reed de 44-jarige H. J. C. uit Neede per fiets over den Weerselo- scheweg. Een vrachtauto naderde hem van den anderen kant. Plotse ling reed de auto naar links, met het gevolg, dat C. werd gegrepen. Hij kwam in een sloot terecht en werd zoo ernstig gewond, dat hij koart daarna is overleden. Ongelukkige val van ladder. - De wed. B., wonende aan de Sta tionsstraat te Wapenveld, had Zater dag het ongeluk van een ladder te vallen. Ze werd met een schedel- basisfractuur opgenomen, en is kort daarop aan de gevolgen van het on geval overleden. Man onder trein geraakt. - Op het station te Hengelo (Ov.) is gis teren. de 27-jarige ongehuwde G. K., afkomstig uit Almelo, die in een reeds in beweging zijnde trein wilde stappen, voor de wielen gevallen en overreden. Hij was onmiddellijk dood. Eerste greenten. - Aan de fruit en groenteveiling „Naaldwijk" te Naaldwijk werden Zaterdag de eer ste snijboonen aangevoerd, die 2.65 per kg. noteerden. Ook de eerste kasaardappelen brachten buitenspo rig hooge pij zen op. De groote kas aardappelen gingen voor 1.65 per kg. weg, de poters voor 1.35 en kriel voor 1.05 per kg. De proeftuin van het Zuidhollandsch glasdistrict voerde aan de veiling Naaldwijk de eerste peulen aan, .welke 1.55 per kg. noteerden, Aardappelen distributiegoede- ren. - Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij zijn alle soorten aardappelen aangewezen als distributiegoederen in den zin van i-art. 4 der distributiewet. DRIE ENGELSCHE GEVANGENEN (BRITSCH-INDIERS) OP EEN VLIEGVELD IN CYRENAICA. (Hoffmann») t

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5