DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. Vestingwerken van Tobroek gebombardeerd. Luchtaanval op Malta. Duitsche-troepen via Tripolis naar het Zuiden. Plymouth opnieuw aangevallen. Het prijzenhof te Hamburg. van 21.04 tot 6.10 Verlenging vleeschbon. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbe'aling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25. elke regel meer 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdruk kerij v b HERMS COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 101. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADF.MA. Twee bladen. Woensdag 30 April 1941 Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 29 Apr. (Stefani). Legerbericht no. 328 luidt als volgt: Gisteren gedurende de eerste uren van den dag hebben Italiaansche vliegtuigen in scheervluchten een aanval ondernomen op Malta en daarbij opslagplaatsen van oorlogs materiaal vernield. Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps hebben in de omgeving van de vlieghaven Cala- frana twee Engelsche watervlieg tuigen van het type Sunderland met mitrailleurvuur bestookt en in brand geschoten. In den nacht van 28 op 29 April hebben formaties van het Duitsche vliegercorps de lucht havens van Malta bestookt. Branden en ontploffingen werden veroorzaakt en een vijandelijke kruiser werd ge troffen door bommen van zwaar kaliber. In N. Afrika, ten N. van Tobroek, hebben Italiaansche en Duitsche toe stellen herhaalde malen fortificaties en batterijen getroffen en vijande lijke vliegtuigen op den grond met mitrailleurvuur bestookt. In de zóne van Solloem hebben Italiaansch- Duitsche verkenningsvliegtuigen ge voelige verliezen toegebracht aan den vijand. Uit Oost-Afrika ijiets van belang te melden. In Italiaansche handen. Milaan, 29 April. (D. N. B.) De Corriere Delia Sera meldt, dat de Engelsche gezant in Belgrado, Sir Ronald Campbell, en de Britsche mi litaire attaché, luit. kol. Clarke, die de Zuidslavische regeering op haar vlucht waren gevolgd, door een Ita liaansche torpedoboot op de Adria- tische Zee aan boord zijn genomen, toen zij trachtten met een klein stoomschip Kreta te bereiken. Aan boord van het schip bevond zich ook de Amerikaansche journalist Brook, die door het verspreiden van val- sche berichten over revolutionnaire bewegingen in Italiaansche steden berucht is geworden. Hef Duitsche legerbericht. Berifljn, 29 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland rukten Duitsche troepen voor de zuivering van de Pelopponesos voorbij Tripolis naar het zuiden op. Italiaansche strijd krachten bezetten het eiland Korfoe en de haven Preveza in Epirus. Het luchtwapen bracht gisteren in de Grieksche wateren vijf koopvaardij schepen met tezamen 18.600 b.r.t. tot zinken en beschadigde een aan tal kleinere schepen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen en duikbommen werpers bombardeerden in den af- geloopen nacht opnieuw doeltref fend de haven van La valetta op het eiland Malta. Een bom van het zwaarste kaliber trof een kruiser van de Southampton klasse mid scheeps. Een tankinstallatie en een koopvaardijschip werden in brand geworpen. Op de staatswerf en in de kade-installaties werden bom- treffers geplaatst. Een andere for matie Duitsche gevechtsvliegtuigen viel het vliegveld Venezia met goed gevolg aan. In Noord-Afrika bracht een door troepen van het Duitsche Afrika- corps diep in de vijandelijke linies uitgevoerde opmarsch aan de Brit sche strijdkrachten in de omgeving van Solloem nieuwe aanzienlijke verliezen toe. In den strijd tegen het Britsche eiland vielen in den nacht van 28 op 29 April vrij sterke afdeelingen gevechtsvliegers de oorlogshaven Plymouth bij goed zicht op de aarde aan. Er ontstonden talrijke uitge strekte branden en vernielingen. Bovendien werd het havengebied van Great Yarmouth, een fabrieks- installatie aan de Schotsche oost kust, alsmede een kolenomslagha- ven, spoorlijnen en barakkenkam pen.in het gebied rondom Peterhead succesvol met bommen bestookt. Op vliegvelden van der. vijand in het Z.W. van het eiland sloegen bommen in temidden van talrijke geparkeerde vliegtuigen. Hangars en munitieopslagplaatsen geraakten m brand. Gevechtsvliegtuigen ver nietigden ten oosten van Dundee en ten zuidoosten van Lowestoft twee koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 10.900 brt. Jagers schoten gisteren een Britsche formatie, bestaande uit drie jacht vliegtuigen van het type Spitfire, bij de nadering van de Nederland- sche kust neer. Luchtdoelartillerie schoot in den afgeloopen nacht voor de Fransche kust een Britsch ge vechtsvliegtuig neer. In de Noord zee en aan de Kanaalkust schoten lichte zeestrijdkrachten vier, de marine-artillerie een vijandelijk vliegtuig neer. De vijand vloog op 28 April met een vliegtuig naar het N. van het W.-Duitsche kustgebied. Door neer geworpen bommen ontstond slechts geringe materieele schade. In den afgeloopen nacht hadden geen gevechtshandelingen van den vijand boven het Duitsche rijksge bied plaats. DE ONLUSTEN IN BOMBAY. Kaboel, 29 April (D.N.B.) Over de reeds 'gemelde onlusten in Bombay, waarbij op den eersten dag veertien dooden en 140 gewonden vielen, worden nog de volgende bijzonder heden bekend: Toen tijdens straatgevechten plot seling een jonge Indiër op het bal- con van een huis verscheen en de Indiërs tot gemeenschappelijken strijd tegen de Engelsche onderdruk kers opriep, die de tegenstellingen tusschen Hindoes en Mohammedanen te hunnen gunste willen uitbuiten, keerde zich de geheele volkswoede tegen de politie, die onmiddellijk de geheele wijk omsingelde en het vuur op de menigte opende. Er vielen zes dooden en twaalf gewonden. Het ge lukte den jongen Indiër te ontko men. VIER DOODEN DOOR INSTORTING VAN HOUTEN BRUG. Brussel, 29 April (A.N.P.) Op een provisorische houten brug in de ha venwijk van Brussel is een vracht auto door de brugleuning gereden en in het vier meter diepe kanaal ge stort. Een vrouw die juist de brug passeerde, werd meegesleurd en ver dronk. Toen de vrachtauto was op gehaald bleek, dat zich daarin drie personen, vader, moeder en kind, be vonden, die inmiddels overleden waren. ONTPLOFFING IN ZWEEDSCHE KRUITFABRIEK. Stockholm, 29 April (D.N.B.) In de groote kruitfabriek van Bjoerk- born bij Karlskoga, waar pas enkele maanden geleden een ernstige ont ploffingsramp voorgevallen was, heeft zich vanmorgen weer een he vige explosie voorgedaan, naar de Zweedsche middagbladen melden. Door deze ontploffing en de daardoor ontstane branden werden drie fa brieksgebouwen verwoest. Het onge luk, dat aan de explosie van een zoo genaamde kruitpers wordt toege schreven, heeft drie menschenlevens geëischt. DE AUSTRALISCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND. Tokio, 29 April (D.N.B.) Volgens een Domeibericht uit Sydney heeft de Australische minister van oorlog naar aanleiding van den terugtocht der Australische troepen uit- Grie kenland verklaard, dat het lot van deze troepen onder het Australi sche "volk groote ongerustheid heeft gewekt. Tot dusver kan nog niet ge zegd worden, hoeveel Australische en Nieuw-Zeelandsche soldaten ge red zijn. Op een vraag of wapens en munitie geborgen konden worden, gaf, naar Domei verder meldt, de minister van oorlog een ontwijkend antwoord. Lading van Nederlandsche schepen geconiiskeerd. Hamburg, 29 April (D.N.B.) Het Prijzenhof alhier heeft Vrijdag uit spraak gedaan wat betreft de ladin gen en schepen van Zweedsche, Ne derlandsche en Engelsche nationali teit. Het Zweedsche schip „Callia", dat in Bergen in beslag genomen is, en een lading stukgoederen aan boord had voor Londen, is geconfisceerd, alsmede het overgrootste deel van de lading. Het Zweedsche schip „Framnaes", dat eveneens in Noor wegen in beslag is genomen en on derweg was naar Hull met een voor het grootste deel uit contrabande be staande lading, is geconfisceerd. Een gedeelte van de lading werd ont scheept en vrijgegeven. De rest van de lading werd in beslag genomen. Het in Nederland in beslag genomen Engelsche motorjacht „Erika", werd gec.:r.fisceerd. Verder werden de En gelsche schepen „Ronwyri', „Luf fowrth" en „Dido", die in Franschgt, havens in beslag zijn genomen, ge confisceerd. 't Eng. schip Hester, dat in 'n Fran sche haven door de bemanning tot zinken gebracht en later gelicht werd, is geconfisceerd. De uit steen kool en teer bestaande lading is eveneens geconfisceerd. De ladingen van de beide Nederlandsche schepen Mercurius" en „Nyenburgh", be staande uit tweehonderd ton steen kool en vierduizend ton stijfsel, be stemd voor vijandige havens, werden geconfisceerd. LINDBERGH'S ONTSLAG AANVAARD. Washington, 29 April (D.N.B.) Het ministerie van oorlog heeft vandaag de ontslagaanvrage van kolonel Lindbergh aanvaard. De pers veroordeelt voor een deel de uitlatingen van Roosevelt over Lindbergh scherp. De president had, naar men weet, Lindbergh vergele ken met de verraders uit den bur geroorlog. Zoo schrijft Johnson in de New-York World Telegram: Als iemand door een zoo hooggeplaatste persoonlijkheid als Roosevelt een verrader wordt genoemd, alleen om dat hij tegen deelneming van de Ver. Staten aan den oorlog is, dan is het met de vrijheid van meeningsuiting gedaan en verkeert de democratie in gevaar. In een hoofdartikel zegt dit blad, dat Lindbergh thans denzelf den moreelen moed aan den dag heeft gelegd als bij zijn oceaan- vlucht. Het blad eischt verdraag zaamheid ook tegenover, Lindbergh. De New-York Sim schrijft, dat Roosevelt zoowel historisch als men- schelijk een vergissing heeft begaan als hij Lindbergh met verraders vergelijkt. Lindbergh's opvattingen zijn reeds voorheen juist gebleken, toen hij rapport uitbracht over de situatie in Europa. Het ontslag van Lindbergh is het onvermijdelijke re sultaat van een niet te verontschul digen misbruik van de groote machtspositie, die Roosevelt bezit. In tegenstelling tot deze opvattin gen bepleit de New-York Post Lind bergh's verdwijning uit de weer macht, die geen officier kan gebrui ken, die „defaitistische propaganda voert". DE ONLUSTEN IN BRITSCH- INDIE. Sjanghai, 29 April (D.N.B.) De on lusten in Britsch-Indische steden breiden zich nog steeds uit. Dagelijks schieten Britsche militairen en poli tie op de ongewapende bevolking. Het aantal dooden en gewonden stijgt voortdurend. Te Bombay zijn 165, te Cawnpore 27 slachtoffers ge vallen. Daar de Britsche politie den toestand te Cawnpore niet meer meester is, zijn troepen uit Allaha bad en Lucknow ontboden. Te Cawnpore zijn honderden Indiërs gearresteerd. In Bombay hebben zich vandaag nieuwe botsingen voor gedaan. De Britsche regeering heeft het bekendmaken van de plaatsen, waar zich de ongeregeldheden hebben voorgedaan en van het aantal slacht offers verboden. Te Calcutta is de toestand zeer ernstig. De Britsche politie en militairen zijn nauwelijks in staat om de bevolking in bedwang te houden. De commissaris van poli tie heeft in een nieuwen oproep ge dreigd met zware straffen tegen de monstraties. VERDUISTERINGS- TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondetganp en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang -> 30 April: op 8.49 onder 0,42. Generaal ïsolakogiu vormt nieuwe Grieksche regeering. Het volk moet arbeid en vrede worden verzekerd. Boekarest, 30 April (D.N.B.) De Atheensche zender heeft Dinsdag avond gemeld, dat onder voorzitter schap van generaal Tsolakoglu een nieuwe Grieksche regeering is ge vormd. Deze regeering heeft, naar Radio Athene meldt, een oproep gericht tot hét Grieksche volk, waarin o.m. gezegd wordt: „Na de bezetting van Athene door. de Duitschers, na den vlucht van de Engelschen en na het vertrek van den koning uit het land, kan geen sprake meer zijn van een voortzetting van den oorlog. Het Grieksche volk moet de feiten ne men, zooals ze in werkelijkheid zijn. Wij hebben een sterke en autoritaire regeering noodig, weshalve ik beslo ten heb de nieuwe regeering in over eenstemming met de generaals van het Grieksche leger te vormen. Deze steunt op den wil van het Grieksche volk. Het doel der regeering is het ongelukkige volk en land de veilig heid te schenken. Ieder van u zal er naar streven om door zijn loyauteit de regeering te helpen, die er uit al haar krachten naar streeft de zware lasten die de oorlog heeft veroor zaakt, uit den weg te ruimen. De zelfde redenen, die mij indertijd dwongen u den opdracht te geven de wapens neer te leggen, toen ik te zamen met u streed en de kansloos heid van den strijd zag, geven mij aanleiding u thans op te roepen mij te volgen om ons geliefde vaderland weer op te bouwen en nutteloos bloedvergieten te vermijden. Onbe- invloed door vreemde en egoïstische belangen, maar alleen in het belang van het volk zelf, willen wij er naar streven, dat Griekenland weer zal leven en dat het volk arbeid en vrede zal worden verzekerd. Ik ver laat mij op de vaderlandsliefde van ieder uwer". HITLER SPREEKT JONGE OFFICIEREN TOE. Berlijn, 29 April (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft wederom een appèl gelast van de soldaten van het leger, de marine, het luchtwapen en van de Waffen S.S., die binnenkort tot officier bevorderd zullen worden. Voor de bijna 9000 jonge soldaten, die voor een deel reeds een bewijs hebben geleverd van de grootste dapperheid tegenover den vijand, heeft de Führer vanmiddag in het Sportpalast gesproken over hun plichten en opgaven in de nationaal? socialistische weermacht. Verder zei- de de Führer, dat zij in de uitoefe ning van hun beroep er zeker van konden zijn, dat, waar een Duitse1) officier zich in den strijd bevindt, hij steeds door Duitsche musketiers omringd zal zijn. DE BRITSCHE SCHEEPS- VERLIEZEN. New-York, 29 April (D.N.B.) Vol gens een bericht van de New-York Herald Tribune uit Londen zijn Brit sche reederskringen van meenmg, dat Engeland een hongersnood tege moet gaat, wanner de scheepsverlie- zen in den tegenwoordigen omvang voortduren. Engeland bezit nog slechts de helft van het aantal sche pen, die het bij het uitbreken van den oorlog had. PATROUILLEGRENS TOT 2000 MIJL. Washington, 29 April (D.N.B.) De chef van den marinestaf, Stark, heeft vandaag in een rede verklaard, dat de Amerikaansche neutraliteits- patrouille op enkele plaatsen tot op 2000 zeemijlen van de kust wordt gehouden. Over het geheel zal zij zich tot halverwege den Atlantischen oceaan uitstrekken. In opdracht van den Directeur-Generaal voor de Voedselvoor ziening, den heer S. L. Louwes, deelt de Directeur van het Centraal Distributiekantoor, de heer S. de Hoo, het volgende mede: Er blijken hier en daar misverstanden te bestaan ten aanzien van de uitreiking van aardappelkaarten in verband met de voorraden, welke men eventueel zal hebben. Er is bekend ge maakt, dat ieder, die beschikt over een voorraad van 15 kg. per persoon geen aardappelkaarten zal ontvangen. Men heeft dit opgevat als zou by v. een gezin van 4 personen, dat beschikt over minder dan 60 kg. niets behoeft op te geven.. Deze opvatting is positief onjuist, want men moet een voorraad per gezinslid rekenen. Hiervoor kan het volgende staatje aangehaald worden: indien een gezin in het bezit is van: 0 t/m. 14 kg. wordt geen kaart minder uitgereikt, 15 t/m. 29 kg. wordt een kaart minder uitgereikt, 30 t/m. 44 kg. worden twee kaarten minder uitgereikt, 45 t/m. 59 kg. worden drie kaarten minder uitgereikt, 60 t/m. 74 kg. worden vier kaarten minder uitgereikt, 75 t/m. 89 kg. worden vijf kaarten minder uitgereikt. Een gezin, dat in aanmerking zou komen voor vier heele en twee halve kaarten en een voorraad heeft van 80 kg. aardappelen, ontvangt dus geen kaarten. Indien dit gezin echter voor vier heele en drie halve kaarten in aanmerking zou komen, ontvangt het slechts een halve kaart. ZEER SCHERPE CONTROLE. Men heeft gevraagd of er een controle zal worden uitgeoefend. In verband hiermede kan worden medegedeeld, dat er inderdaad een zeer scherpe controle zal worden uitgeoefend. Zy zal zich ook uitstrekken tot particuliere woningen enz. Afge zien van de strafvervolging welke wordt ingesteld by onjuiste opgaven, zal in dergelijke gevallen niet alleen de aanwezige voorraden aardappelen in bezit worden genomen, doch alle zich in de betreffende woning bevindende levensmiddelen. Men wordt in het eigen belang dringend aangeraden juiste opgaven te verstrekken, want er wordt zonder aanzien des persoons inge grepen. Bij personen, die geen aardappelkaarten a in ontvangst hebben genomen, zal geen huiszoeking worden gedaan. Perso nen, die reeds wederrechtelijk aardappelkaarten in ontvangst hebben genomen, kunnen deze vandaag en morgen (Woensdag en Donderdag) alsnog inleveren bij de plaatselijke distributie kantoren zonder zich aan een strafvervolging en andere onaan genaamheden bloot te stellen. De redenen van bovenstaande maatregelen liggen voor de hand: Men is vastbesloten de beschikbare hoeveelheden aardappelen zoo rechtvaardig mogelijk te verdeelen. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en vis- scherij maakt het volgende bekend: Zooals reeds eerder werd ge publiceerd, is het noodzakelijk gebleken, het vleeschrantsoen te verminderen, hetgeen neerkomt op een verlenging van de gel digheidsduur der bonnen. In ver band hiermede wordt de geldig heidsperiode van de met „13" genummerde bonnen van de vleeschkaart verlengd tot 16 da gen. De bonnen blijven derhal ve geldig tot en met Dinsdag 6 Mei a.s. DISTRIBUTIE VAN KOFFIE- SURROGAAT. 's-Gravenhage, 29 April. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat op bon 18 van de bonkaart algemeen waarvan de geldigheidsduur, zoo als reeds is gepubliceerd, verlengd is tot en met 11 Mei a.s. vanaf he den 250 gram koffiesurrogaat (re- geeringssamenstelling) verkrijgbaar zal zijn. Dit surrogaat is kenbaar, doordat op de verpakking de aanduiding „koffiesurrogaat, vergunning no. voorkomt, welke aanduiding hier aan, met uitsluiting van alle andere vervangingsmiddelen, voorbehouden blijft. De prijs tegen welken het sur rogaat verkrijgbaar is, bedraagt 0.36 per 250 gram. JAMES ROOSEVELT IN TSJOENGKING. Hongkong, 29 April (Domei). Ka pitein James Roosevelt, de oudste zoon van den president der Ver. Sta ten, is hedenochtend per vliegtuig uit Hongkong in Tsjoengking aange komen. Men verwacht, dat kapitein Roosevelt besprekingen zal voeren met Tsjang Kai Sjek en met Nelson T. Johnson, den ambassadeur der Ver. Staten te Tsjoengking. Na een verblijf van verscheidene dagen zal Roosevelt zijn reis via Birma voort zetten naar Cairo. De plannen van Roosevelt Jr. Stockholm, 29 April (D.N.B.) Ja- mesjteoosevelt, de zoon van den pre sident, die te Tsjoengking aangeko men is, heeft een brief van zijn va der voor Tsjang Kai Sjek by zich, naar Reuter meldt. Aan persverte genwoordigers verklaarde hij, dat hij vier dagen in China zou blijven. Vandaar gaat hij naar Rangoon en vervolgens naar Cairo. Hij demen teerde de geruchten, dat hij als mili tair adviseur naar Tsjoengking zou zijn gegaan en verklaarde: „Ik ben gekomen om wat te leeren en niet ipcopn uit te deelen". Zie verder Buitenland pag 3, le bL

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1