Rijksarbeidsbureau. AGENDA Afscheid van Heiloo's burgemeester. Pijnen VVV lllijnficvuM/es BURGERLIJKE STAND EERSTE BLAD Alkmaar, Woensdag. Tot welk bureau moeten werkgevers en werknemers zich wenden? Met ingang van morgen treedt in het geheele land de nieuwe organi satie der arbeidsbemiddeling, onder leiding van het Rijksarbeidsbureau te 's-Gravenhage, -in werking. De gemeentelijke organen der ar beidsbemiddeling maken dan plaats voor 37 nieuw ingestelde geweste lijke arbeidsbureaux, die, daarin bij gestaan door 144 bijkantoren, hun taak zullen vervullen. Werkgevers uit het noordelijk deel van Noordholland, die van de orga nen der arbeidsbemiddeling gebruik maken, en personen, die zich als werkzoekenden willen doen in schrijven, alsmede zij, die hun in schrijving als werkzoekende willen doen vernieuwen, kunnen zich wen den tot het gewestelijk arbeids bureau of de bijkantoren, als in de onderstaande opsomming is aange geven: Inwoners uit de gemeenten Alk maar, Bergen, Broek op Langendijk, Egmond aan Zee, Egmond-Binnen, Heerhugowaard, Heiloo, Koedijk, Noordscharwoude, Oterleek, Oud karspel, Oudorp, Schoorl, St. Pan- cras en Zuidscharwoude moeten zich wenden tot het gewestelijk arbeids bureau te Alkmaar. Inwoners uit de gemeente Texel moeten zich wenden tot het bijkan toor te Den Burg (gem. Texel) Inwoners uit de gemeenten: Anna Paulowna, Callantsoog, en Den Hel der tot het bijkantoor te Den Helder. Inwoners uit de gemeenten: Aven- horn, Beets, Berkhout, Blokker, Hensbroek, Hoorn, Obdam, Ouden dijk, Schellinkhout, Spanbroek, Ur- sem, West woud, Wognum, Wij denes en Zwaag moeten zich wenden tot het bijkantoor te Hoorn. Inwoners uit de gemeenten: Abbe- kerk, Hoogwoud, Medemblik, Mid- woud, Nibbixwoud, Opmeer, Opper does, Sijbekarspel, Twisk en Wer- vershoof moeten zich wenden tot het bijkantoor te Medemblik. Inwoners uit de gemeenten: Bar- singerhorn, Harenkarspel, Nieuwe- Niedorp, Oude-Niedorp, Schagen, St. Maarten, Warmenhuizen, Wie- ringerwaard, Winkel en Zijpe moe ten zich wenden tot het bijkantoor te Schagen. Inwoners uit de gemeenten: Be verwijk, Akersloot, Castricum. Heemskerk, Limmen en Uitgeest moeten zich wenden tot het bijkan toor te Bever wij k. Inwoners uit de gemeenten: Beemster, Graft, Ilpendam, Kwa- dijk, Purmerend, de Rijp, Scher merhorn, Wijdewormer en Zuid en Noordschermer moeten zich wenden tot het bijkantoor te Pur merend. Wie moeten zijn ingeschreven. Zij, die uitkeerng uit een werk- loozenkas ontvangen, en zij, die voor steunuitkeering in aanmerking komen of bij werkverruiming - ge plaatst willen worden, moeten er voor zorgen, dat zij als werkzoe kenden bij de hiervoren bedoelde gewestelijke arbeidsbureaux of bij de bijkantoren zijn ingeschreven. Voorzoover zij thans bij de gemeen telijke organen der openbare ar beidsbemiddeling als werkzoeken den staan ingeschreven, behoeven zij zich niet eerder voor vernieu wing der inschrijving bij de nieu we bureaux aan te melden dan op het tijdstip, waarop vernieuwing der inschrijving geschieden moet. ALKM. VAKSCHOOL VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Door verschillende belemme rende omstandigheden moest de aanvang van den cursus ter ver krijging van de acte S. Gym nastiek worden uitgesteld tot begin Mei. Nu de lokalen door de Gemeente op aannemelijke voorwaarden zijn vrijgegeven, zullen de lessen plaats vinden op Donderdagavond van 69 uur en op Zaterdag van 27 uur, aanvangende Zaterdag 3 Mei in het gymnastieklokaal van de Rochdaleschool, ingang P. J. Troel- strakade. De Akte S. is tot heden uitslui tend te behalen door hen, die in het bezit van de onderwijzers akte zijn. Toch is op verzoek be sloten dezen cursus oog open te stellen voor ,,niet-onderwijs krach ten", zoodat op een grootere deel name kan worden gerekend, waar door dan het cursusgeld verlaagd zal kunnen worden. Deze cursus is zeer aan te beve len, omdat een goede opleiding voor het geven van lessen in de lichamelijke oefening van groot belang is, wat ook voor velen bui ten de school haar nut kan hebben. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. OM DEN ANDEREN DAG VEILING. Nu het koolseizoen reeds zoo zeer naar het einde spoedt, wordt voorloopig aan de veiling van de L.G.C. om den anderen dag geveild. 55-JARIG HUWELIJK. Blijkens een nadere mededeeling, van de familie ontvangen, zal het echtpaar van der Molen aan den Heilooërdijk B 16 niet op 5, maar op 2 Mei (dus Vrijdag a.s.) 55 jaar getrouwd zijn. GESLAAGD. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vroedvrouw mej. G. A. Groet te Warmenhuizen. NIEUWE PRIJZENREGELING GROENTEN. Met ingang van gister is een nieuwe prjjzenregeling van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale ge komen. Tot nu toe kwamen de verschil lende koolsoorten nog op deze lijst voor export voor, maar met ingang van gister zullen de roode-, gele- en witte kool niet meer mogen worden geëxporteerd. Als maximumprijzen zullen gelden: voor roode kool 9, gele kool 7.60 en Deensche witte kool 6.70 per 100 kg. Deze prijzen zijn gelijk aan die, welke gedurende de vorige week golden. Ook de uien mogen niet meer ge ëxporteerd worden. De maximum prijs voor het binnenland is hier voor van 6 tot 8 per 160 kg ver hoogd. Dit zal weinig te beteekenen hebben voor de Langendijkers, want de aanvoer is al eenigen tijd nihil. Voor rabarber, waarvan de stelen zonder blad minstens 30 cm lang en 15 mm dik moeten zijn, is de exportprijs voor Duitschland vast gesteld op 11 per 100 kg. Voor spinazie op 11 per 100 kg, raap stelen (ongewasschen) 14, kas- komkommers A (46 kg per 100 stuks) 25, B (38 kg per 100 stuks) 19, C (30 kg per 100 stuks) 12.50 per 100 stuks. Glassla I A: 16 en 20 kg per 100 stuks ƒ8; I: 13 kg per 100 stuks 6.50 per 100 stuks. Bloemkool I: 20-25 cm. middellijn 26 per 100 stuks; II: 16-20 cm middellijn 19.50 per 100 stuks. Radijs 2.50 per 100 bos. Van de voor het binnenland be stemde radijs zullen de bosjes niet grooter dan 15 stuks mogen zijn. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Kinderhart (rom.); hoofdrollen Traudl Stark, Karl Ludwig Diehl, Paul Höroiger, Olga Tschechowa. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Tusschen Hamburg en Haïti (rom.); hoofdrollen Gisela Uhlen, Gustav Kr.uth, Grete Weiser en Wal ter Franck. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Episode (rom.); hoofdrollen Paula Wessely. Toegang boven 18 jaar. Donderdagavond geen voorstel ling. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Bommen op Shanghai (sens.)'; hoofdrollen Theodoor Loos, Gerda Maurus en Peter Voss. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdag 30 April. 7.30 uur, dancing Harmonie, 4e voordrachtavond voor het Nut. Donderdag 1 Mei. 7.30 uur, Harmonie, opvoering van Het Chineesche Landhuis door de tooneelgroep Studio o.l.v. Albert van Dalsum. Vrijdag 2 Mei. 8 uur, de Unie, vergadering Zwol lenaren e.a. Overijselaren. HYPOTHEEKBANK NOORDHOLLANDS GRONDCREDIET N.V. In de heden gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhouders werden de jaar" stukken onveranderd goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 4 pet. of 4 per aandeelbewijs. De aan de beurt van aftreding zijnde commissarissen, de heeren A. G. Huisken en S. Crena de Iongh, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer ir. Ph. M. Bosscher, werd benoemd de heer G. A. Conijn, houthandelaar te Alkmaar. PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT. Wederom werd tegen een zestal schippers, varende in het Noord- Hollandsch kanaal, onder de ge meente Akersloot, proces-verbaal op gemaakt wegens het zonder de ver- oischte vergunning gebruiken van clle voor de voortbeweging van hun vaartuig. DAT WERD EEN DUUR MAALTJE. Het valt op het oogeniblik niet altijd mee om aan voer voor de konijnen te komen. Zoo trok de heer Z uit Egmond aan Zee er per fiets op uit om langs den Zeeweg naar Heiloo wat groen voor zijn konijnen te halen. Weinig kwaads vermoe dend legde hij zijn fiets een oogen- blik langs den kant van den weg en plukte wat hij plukken kon om zijn konijnen en daarmee indirect straks zich zelf een lek kei maaltje te be zorgen. Juist was hij daarmee klaar er, zou hij zijn fiets weer gaan op zoeken, toen hij er iemand op zag stappen, die zich in tegenoverge stelde richting we hagastte of te wel, om in den stijl van 't konijnen- maal te blijven, het hazenpad koos. Het luide krijgsgeschreeuw, dat de rechtmatige eigenaar aanhief, mocht hem weinig baten en had, toen het den dief in de ooren klonk, slechts het resultaat van een extra aansporing om méér vaart te zetten. Zoo bleef den eigenaar niets anders over dan zich mét konijnenvoer, maar zonder fiets naar huis te be geven en te overdenken, hoe groot tegenwoordig de waarde van een fiets is en hoe zeer dit de aantrek kingskracht voor zwijntjesjagers verhoogt. DIEFSTALLEN. Door een veehouder te Midden- meer werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een bidrag van 200 uit een portefeuil le, welke opgeborgen was in de lade van een kast, staande in zijn woning. Het ingestelde onderzoek heeft tot heden.nog niet tot eenig resultaat geleid. Uit de bollenschuur van den heer B. te Anna-Paulowna werd een zak met gerst ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. KUNNEN DE RUITEN HET HELPEN? Bij een wagenmaker te Anna- Paulowna werden eenige glasruiten ingeworpen. De politie maakte tegen een verdachte procesverbaal op Waarschijnlijk betreft het hier een daad van een politieken tegen stander. Een oud-Heilooër schrijft ons: Na een ambtsperiode van 36 jaai komt op 15 Mei a.s. de dag, waarop de burgemeester van Heiloo, jhr. N. van Foreest, den ketting, waarmee het burgemeesterschap wordt ge symboliseerd, niet meer zal dragen Een lang tijdperk voor den eersten burger van die gemeente zal dan zijn afgesloten. Onder zijn burgemeesterschap heeft het rustige dorp zich van een bescheiden woonplaats van kleine zandboeren 'en tuinders weten te ontwikkelen tot een van de groot ste woongemeenten in het schoone Kennemerland. Hoe landelijk het was en hoe rustig voor enkele tientallen jaren, de ouderen onder de lezeressen en lezers van ons blad zullen het zich herinneren. Enkelen zullen mis schien met weemoed terugdenken aan „dien goeden ouden tijd". Eén straatweg, de Rijksweg, en voor de rest mulle, rulle zandwegen tusschen hooge, met hakhout be groeide walletjes. Wanneer het ge regend had en het een beetje langer had geduurd dan een ver- frisschend buitje, moest men, om met droge voeten van de Kerkelaan naar 'den Stationsweg te kunnen komen, aan den Holleweg of den Heereweg van het eene heuveltje op het andere springen. En 't avonds, hoe gezellig, hoe landelijk, met de brandende stallantaarn op weg, want verlichting langs de wegen was een weelde, welke men zich in het Heiloo uit die dagen niet ver oorloofde. En dan het pittoreske raadhuis, bij het Witte Kerkje, op den hoek van den Willibrordusweg, waar de klimop door den muur in de raads zaal groeide en een groot stuk weg gevallen plafond de raadsleden ei aan herinnerde, dat de politiek niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk in dat zaaltje wel eens gevaarlijk kon wezen. Daarbij de secretarie. Een groot woord voor de groote kamer waar de secretaris, de heer Bruul, heer en meester was en waar je alleen zonder gebroken beenen kon ko men, als je goed uitkeek, tenzij de steeds vriendelijke martiale figuur van veldwachter Vos je van te vo ren waarschuwde voor den afstap. Wat is daar wat afgeboomd in dat kleine raadszaaltje. Wellicht herinneren ouderen zich het moment, dat een erg opstandig raadslid van den burgemeester de vermaning kreeg om de wijze woor den met goud belegd en uitgebei teld in wit marmer, geplaatst bo ven den schoorsteenmantel, nog eens te overdenken: „Wat in zich zelf verdeeld is Zal niet bestaan". Daar werd het kloeke besluit ge nomen, op voorstel van den heer Vrijburg, om over te gaan tot den bouw van het nieuwe, fraaie raad huis. Een behoorlijke gemeentereini ging moest er komen. Ze kwam er, al was ze nu niet direct behoorlijk en oog- en neus-verkwikkend, maar de smerige belt in de kom van de gemeente ter plaatse waar nu de heer A. Greeuw Jr. zijn levens middelen distribueert voor de geluk kige bezitters van bonnen, verdween en bracht, nadat voor 't eerst de werkverschaffing er aan had ge werkt, nog een aardige duit in het laadje bij den verkoop. „Het bosch loopt gevaar", zei ja ren geleden een spreker op een van de vele, steeds uitermate geani- hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. PAS OP DE AARDAPPELEN. Nauwelijks zijn de aardappelen in de distributie opgenomen of de begeerte er naar werd iemand te machtig, althans hij maakte den kuil op het terrein van de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee open en voorzag zich voor de eerstvolgende maanden van vol doenden voorraad, zonder bon. Of hangt van den speurzin der politie af. BLOEMBOLLENDAG TE LIMMEN. De Nederlandsche vereeniging tot bevordering der wetenschappelijke veredeling van siergewassen („Ne- versie") houdt op Zaterdag 3 Mei a.s., 's namiddags te 2 uur te Lim men den derden bloembollendag. Deze bloembollendagen hebben ten doel het publiek in de gelegen heid te stellen de bloeiende bol lenvelden van zeer dichtbij te be zoeken en bovendien den „Hortus Bulborum" te bezichtigen. In dezen „Hortus Bulborum" staan meer dan 500 variëteiten tulpen opgeplant, alsmede een collecte hyacinthen, bestaande uit ruim 100 variëteiten. Vele dezer variëteiten worden door de kweekers niet meer voortgekweekt en zijn ook niet meer in den handel. Het zijn oude cultuurvormen van soms meer dan honderd jaar gele den. Ook komen in dezen tuin bij zondere cultuurafwijkingen voor, die van groot wetenschappelijk be lang zijn ten aanzien van de ver edeling, wegens bepaalde samen stelling en erfelijke eigenschappen Het vorig jaar waren meer dan tweehonderd bezoekers tegenwoor dig. Ook nu verwacht het bestuur groote belangstelling. Dr. W. E. de Mol houdt wederom een weten schappelijke inleiding. Hij zal spre ken over: „Onze hyaenthen, tulpen en narcissen van vroeger en van nu". SCHOENENDISTRIBUTIE. De leider van den Distributie dienst ALKMAAR maakt bekend, dat in den vervolge aanvragen om schoenenbonnen schriftelijk bij de plaatselijke distributiediensten moe ten worden ingediend, met nauw keurige omschrijving van de rede nen, op grond waarvan aanvragers aanspraak op een schoenenbon mee- nen te kunnen maken. Het publiek wordt er'opmerkzaam op gemaakt, dat slechts in zeer nood zakelijke gevallen tot de verstrek king van schoenenbonnen, geheel tei beoordeeling van de leiders van deze diensten, die ter zake voorschriften hebben ontvangen, zal worden over gegaan, waartoe belanghebbenden een oproeping van den plaatselij ken Distributiedienst ontvangen. De distributiediensten zullen voor dit doel geen aanvraagformulieren meer ter beschikking stellen. In verband met den grooten ach terstand bij de afwikkeling van de tot dusver ingediende aanvragen, hetgeen het gevolg is van het gerin ge aantal beschikbare bonnen, moe; men een belangrijke vertraging in de afdoening van de ingekomen verzoe ken worden rekening gehouden. De aanvragen om schoenenbonner. zullen derhalve voortaan niet meei aan de loketten van den plaatselijken dienst worden behandeld. Alkmaar, 29 April 1941. De leider voornoemd, H. BAKKER. De burgemeester van Limmen zal de bezoekers welkom heeten. Ook zal een bezoek worden ge bracht aan het „museum voor bcembollenteelt", stichting van den heer P. Boschman, hoofd der school en tuinbouwonderwijzer te Uitgeest eertijds te Limmen, waar een mooie verzameling is te zien op het gebied van de cultuur en alles, wat met de historie van het vak verband houdt. HEILOO Georganiseerd overleg. - In volkomen overeenstemming tus schen de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de verte genwoordigers van de ambtenaren- organisaties heeft de commissie van georganiseerd overleg der ge meente Heiloo besloten aan het gemeentebestuur voor te stellen een eigen kinderbijslagregeling voor het gemeentepersoneel vast te stel len, indien Gedeputeerde Staten voor de burgemeesters, secretaris sen en ontvangers in de provincie de regeling, waaromtrent aan de gemeentebesturen advies is ge vraagd, invoeren. Een voorstel' van burgemeester en wethouders om een ambtenaar, belast met de sociale zaken, in vas ten dienst aan te stellen, verwierf de volle instemming van de com missie. EGMOND AAN ZEE. Uitreiking van kaarten. - De uitreiking van aardappelkaarten door den distributiedienst, zal in onze gemeente plaats hebben op Dinsdag 6 Mei a.s. voor hen, wier naam begint met de letters A tot en met L en op Woensdag 7 Mei voor de overigen, aan het distributiekan toor, naast het raadhuis. OUDKARSPEL. Bond voor Staatspensionnee- ring. - Dinsdagavond hield de afdeeling OudkarspelNoordschar woude van den bond voor Staats- pensionneering een vergadering in het lokaal van den heer M. Visser. De voorzitter heette de niet tal rijk opgekomen leden hartelijk welkom, waarna hij het overleden bestuurslid, den heer E. Slooves, herdacht. Ruim 25 jaren was deze bestuurslid. Deze rede werd staande door de aanwezigen aangehoord. De heer J. Bruin, secretaris, bracht het jaarverslag uit. Het ledental van de afdeeling is vrijwel gelijk aan dat van verleden jaar, ongeveer 375.' De feestmiddag, wel ke voor de ouden van dagen is gehouden, is uitstekend geslaagd Naar aanleiding van dit jaarverslag deelde de voorzitter mede, dat het bestuur hoopte weer een feestmid dag of -avond voor de oudjes te kunnen organiseeren. De financieele uitkomsten van de afdeeling waren, dat met inbe grip van het aanvangssaldo van 94.64 in totaal 433.75 is ont vangen, de uitgaven waren 340.53 geweest, het eindsaldo was 93.22. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Bruin en K. van Dijk, werden herkozen. Voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer E. Slooves, adviseerde de voorzitter namens het bestuur om iemand uit Noordscharwoude te benoemen, opdat de verhouding in het be- „Heiloo meerde vergaderingen van Vooruit". Dit was de inleiding voor een felle campagne tot behoud van het bosch. Velen, wier namen nu vóór de jongeren niet zoo veel meer zeg gen, gingen zich voor deze aange legenheid, voor Kennemerland' van zco eminent belang, interesseeren: Jhr. Röell, tot voor kort commis saris van de provincie Noordhol land, jhr. van Lennep, de gedepu teerde van hetzelfde gewest, wet houder Thomsen van Alkmaar wethouder Maas Geesteranus, de gemeente-secretaris, enz. Tenslotte kwam de overeenkomst tot stand. Er zijn nog steeds velen die het betreuren, dat ook niet „de .zilveren strook" langs den Straatweg en het stuk hakhout, waar nu Blockhovepark uit den grond schiet, er bij genomen konden worden. Driehonderdduizend gulden moest op tafel worden gelegd. Deze som kwam er. De provincie 1/3, Alk maar 1/3 en Heiloo de rest. Het bosch was voor een belangrijk deel tot gemeenschapsbezit gewor den door dit royale gebaar. Een goed koopman, met vooruit- zienden blik, was wethouder. Maas Geesteranus, toen hij in opdracht van de gemeente de hand wist te leggen op het zgn. Gemeentebosch, waar nu de Ulo-school en de muziek- nis zoo juist zijn geplaatst. De wegenbeharding. Welke felle discussies zijn er niet gevoerd over den grond-afstand en de wijze van beharding. Velen zullen zich ook nog herinneren de bazar, waar door vaardige middenstanders ter propa- geering van Heiloo aan Zee, een kansspel was gemaakt, waar je met sen stok een balletje weg kon stooten, dat over Egmond aan den Hoef naar Egmond aan Zee moest en welk balletje maar steeds in de kuil Egmond-Binnen terecht kwam. Het rijwielpad kwam er, het was er een tijd en is nu al weer over bodig. (Wellicht kunnen de basaltine- tegels nog goed geld opbrengen). In de voetbalvereeniging V. V. H. begon de actie voor een ijsbaan. Toen voor 't eerst water op het land ge pompt werd, zeiden „deskundige" renteniers, dat evengoed met een mandje water naar zee kon worden gedragen. Maar een eerzaam kapper, die eiken morgen om vijf uur uit zijn bed ging, om te kijken of het water oleef staan, stiet op een goeden mor gen de kreet uit: „Euréka, het water staat op het land en rijst". Voor die ijsbaan waren de thans scheidende burgemeester en zijn reeds voor immer heengegane broer voorvechters, en niet alleen met het woord. Wat is sindsdien niet al tot stand gekomen. Rioleering, gas, waterleiding, goede verlichting. Weinig van dit had niet de volle medewerking van den magistraat, wiens scheidensuur is aangebroken. Rustig, met een vasthoudendheid, die wel eens tot verzet noopte, wist de voorzitter van den gemeenteraad zijn meening door te zetten. Het uur van scheiden is voor jonk heer Nicolaas van Foreest aange broken. Een goede periode van gemeente lijk bestuur kan door den aftreden den burgemeester worden overzien. Een bloeiende, kern-gezonde ge meente zal een anderen eersten bur ger krijgen. Het verledtn was goed en de toe komst ligt in 't verborgene. Maai gedachtig aan het woord „in net verleden ligt net heden, in het nu wat worden zal", kan de aftredende burgemeester van Heiloo met gerust heid op zijn ambtsperiode terugzien. stuur beantwoordt aan de verdee ling van het ledental van de af deeling over de beide gemeenten. De heer C. Borst Pz. werd als afgevaardigde naar de federatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het salaris van den bode verhoogd is van 40 tot 50. Men besloot op de federatiever gadering een voorstel te doen, om een landdag te houden. Ook aan de propaganda op den Langendijk zal aandacht worden besteed. DE LANGENDIJKER GAS FABRIEK. Groote afname van gas. Gun stige bedrijfsresultaten. De commissie van beheer van de gemeenschappelijke gasfabriek van de Langer.dijker gemeenten en Sint Pancras vergaderde Dinsdagmiddag in het kantoor der fabriek, onder voorzitterschap van den heer J. Kroonenburg, burgemeester van Sint Pancras. Blijkens de verbruiksstatistiek is weer een flinke stijging in het gas verbruik te constateeren, deelde de voorzitter mede. In het eerste kwar taal 1941 was het totale verbruik 256.196 m3 tegen 211.250 m3 in het zelfde tijdvak van het vorige jaar, Hierbij werd opgemerkt, dat het ge bruik van gewoon gas is gestegen met 62.212 m3, het verbruik van kachelgas -is achteruitgegaan met 17.266 m3. Het aantal aansluitingen is weer met 26 toegenomen en be draagt thans 2368. Een flink aantal aanvragen is nog in behandeling. Door het groote gasverbruik, thans ongeveer 4200 m3 per etmaal, is de kolenvoorraad flink geslonken. Thans komt weer tot uiting, dat de druk te Sint Pancras te gering is, vooral op Maandag, als het bij vele gezinnen waschdag is. Van het Rijkskolenbureau was een minder aangenaam bericht ont- angen. Er zou een verdere beper king op den kolentoevoer komen. Men zal dus voor industriedoelein den zuinig moeten zijn met het ko- lenverbruik. De Langendijker gas fabriek heeft nog 200 ton onderweg en de Mei-toewijzing bedraagt 120 ton. Dat is een flinke hoeveelheid, maa de omzet stijgt zoo sterk, dat de toestand niet zoo heel gunstig is. Op de vraag van den voorzit ter, of de directeur geen kolen- tekort verwachtte, antwoordde deze, dat hij van meening is, dat dit niet het geval zal zijn, omdat men op de rantsoeneering van 100 aanhoudt. De gasvoorziening van Sint-Pan- cras voldoet den directeur niet. Daarom wilde hij de uitbreiding van het buizennet, zooals reeds eerder was voorgesteld, doen doorvoeren, spr. zou de dubbele gasleiding wil len deen uitbreiden tot den Twuy- verweg. De kosten zullen waar schijnlijk niet veel hooger zijn dan de verleden jaar geraamde 7000, Met de dubbele leiding zal worden verkregen, dat men te Sint Pancras directen toevoer heeft van de fa briek. Na eenige besprekingen werd het bestuur machtiging verleend, de noodige voorbereidingen te treffen, opdat het voorstel zoo spoedig moge lijk aan de gemeenteraden kan wor den voorgelegd. Vervolgens besprak de heer Smit de reparatie van den kameroven. Wanneer dat gebeurt zal de reserve oven in gebruik moeten worden ge nomen en die heeft veel minder capaciteit. In dezen lijd van stijgen de gasafname is dat niet best. Het zr-u al heel wat beter worden, als het gasverbruik meer over den geheelen dag verdeeld werd, bijv. doordat niet iedereen op 't zelfde uur eten kookt. De heer Schelhaas zou als nood maatregel willen invoeren, dat niet allen op denzelfden dag de wasch doen. De heer Smit deelde mede, dat de financieele uitkomsten van het be drijf in 1940 gunstig waren. Het be gin van het nieuwe jaar was ook goed, doch men zal wel wat meer onderhoudskosten krijgen. Hierna werd afscheid genomen van den heer N. Kaan, die wegens gezondheidsredenen de plaats zijner mwoning gaat verlaten en met zijn iftreden als raadslid ook heengaat als lid van de gascommissie. De voozitter sprak de beste wen- schen uit voor de toekomst. De heer Kaan dankte den voorzit ter en de commissieleden voor de ondervonden samenwerking, waar aan spr. een aangename herinnering zcl behouden. ALKMAAR. GEBOREN: Janke, d. van Ane Bajema en D. Asma. CyprianusJ., z. van Jacobus A. G. Vader en P. M. Zeldenthuis Maria C., d. van Karei Josee en H. C. Moesman. Gerardus A. M., z. van Johannes J. Kaptein en M. J. Holtslag. Ma- rianna, d. van Martinus Roorda en D. de Graaff. Mattliijs C„ z. van Simon J. Blankendaal en M. Th. Hij semus. GETROUWD: Franciscus H. van Ven en Maria M. Verhagen.. Anjo R. S. Rost en Cornelia Kater. - Johannes Brinkman en Ida Koot- ker. Gerrit Volgers en Wilhelmina Suk. OVERLEDEN: Anna Bakker, ge huwd met P. H. Leugfen, 37 jaar. i

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2