''ÊÉS^ HET HOOFD IS DE HOOFDZAAK. Maandelijksche cijfers verkeersongevallen. Geen Joden meer in gesubs. orkesten. f25.000 boete voor textielfabriek. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 30 APRIL 1941. -s iHI wMm v i V?: iilMiitf 'ji jSëPÉË $s§sl ;<v ■mm mi 'i ^K-vn.:; |*H A'3 - .- Süi *h< - -*< - -*v - jJ 1 §lllÉgMr$i V- - mx-mZi A ;\- -S..Myv<- b1 v H<£ ■-,<■■ '4.' - KONING BORIS VAN BULGARIJE BIJ DEN FUHRER. De Führer ontving koning Boris van Bulgarije voor een bezoek in het hoofdkwartier van den Führer. Van links naar rechts Koning Boris, de Führer en de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop. (Hoffmann) DUITSCHE SOLDATEN TIJDENS DEN OVERTOCHT VOOR DE BEZETTING VAN GRIEKSCHE EILANDEN IN DE EGEISCHE ZEE. (Hoffmann) Foto's persoonsbewijzen. Aan welke eischen een foto dient te voldoen. Men meldt het A.N.P. van bevoeg de zijde: Nagenoeg iedere postbestelling be zorgt bij de rijksinspectie van de be- vokingsregisters brieven van ge meentebesturen, van fotografen en van particulieren, waarin vragen worden gesteld betreffende de afme tingen der foto's, waarmede de per soonsbewijzen voorzien moeten zijn. De foto's, welke daarbij ter beoor- deeling worden voorgelegd, zijn vele malen zoodanig uitgevoerd, dat moet worden geconstateerd, dat de foto grafen de bepalingen betreffende 'de afmetingen o f niet kennen, o f niet begrijpen, niaar in ieder geval niet in acht nemen. Nu zien we wel heel goed' in, dat de vakmensehen tegenover dit foto grafeeren op voor-schrift ietwat on wennig zullen staan Het was tot nu toe meestal uitsluitend het eigen artistiek inzicht en de smaak en de wensch der clientele waarmede de fotograaf rekening had te houden. Maar we mogen onzen fotografen toch wel met nadruk verzoeken, zich dezen keer door eigen smaak en de wenschen der klanten niet van de wijs te laten brengen, en een foto te leveren, welke aan de eischen voldoet. Deze eischen zijn met betrek king tot de afmetingen der foto en der afbeelding toch waariijk grijpelijk. De foto moet S1/, cm breed en 4 cm hoog zijn en mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgesneden per soon weergeven. De afbeelding van het hoofd moet 2 cm in doorsnede of grooter zijn. Duide lijker en eenvoudiger kan het toch moeilijk gezegd worden. Nochtans kibbelt men over de vraag of met die doorsnede is bedoeld een horizontale of een verticale. Fr is echter een ant woord, als men. ten minste veilig wil zijn, en dat is: zorg dat de kleinste doorsnede in elk geval 2 cm is. Dan kan men ze ker zijn, geen moeilijkheden te zullen ondervinden. En toch is ons gebleken, dat er zeer veel foto's in omloop zijn, waarop het hoofd veel te klein is afgebeeld. Veel te klein is in dit geval niets erger dan een beetje te klein, want in beide gevallen deugt de foto niet. Maar als de foto niet deugt, deugt het persoonsbewijs ook niet. Wie echter met een on deugdelijk persoonsbewijs in zijn zakilöopt heeft kans op een bijzon der deugdelijk procesverbaal. En zoo krijgt de klant het verbaal maar de fotograaf de schuld'. Met recht en reden. Want van iederen bona-fiden zakenman, en daar willen we het liefst al onze foto grafen toe rekenen mag toch worden verwacht dat hij zijn klan ten levert, waar ze recht op heb- bn. Daarmede betoont men geen bijzondere coulance, daardoor pres teert men geen onverplichte service, maar doet wat plicht is. niets min der en in het geheel niets meer. Vraagt echter een klant een foto voor zijn persoonsbewijs en lever! men hem een foto, die niet aan de eischen voldoet, dan lijkt ons. dat niet in den haak. Zelfs al zou men na gebleken ondeugdelijkheid der foto, deze kosteloos door een betere vervangen, dan bezorgt men zij" klant het risico van een procesver baal, in, het allergunstigste geval onnoodige last en moeite. We spra ken hierboven van onwennigheid en willen die zonder bedenken voor alle in omloop zijnde ondeug delijke foto's verantwoordelijk-stel len. Wij begrijpen, dat iedere foto graaf zich alle redelijke moeite zal geven of zijn klanten onnoodige last en moeite te besparen. Daarom aan onze fotografen een gcede raad. Neem uw afmetingen ruim, zoo ruim mogelijk. Laat op de foto van 3 y, x 4'/, het hoofd de hoofdzaak zijn. Liefst hee- lemaal geen borst, zoo weinig mogelijk hals, maar veel hoofd, hoe meer hoofd hoe beter. Mede op aandrang van de K. N. A. C. werd in Mei 1937 door het Centraal Bureau voor de Statistiek overgegaan tot publicatie van maan delijksche verkeersongevallencijfers op korten termijn. Tot dien werden de gegevens over de verkeersonge vallen slechts verstrekt in een jaar overzicht, dat door de zorgvuldige bewerking echter eerst zeer gerui- mend tijd na afloop van het kalen derjaar kon worden uitgegeven. De maandelijksche verkeersonge- vallen-cijfers zijn uiteraard iets onnauwkeuriger, omdat op korten termijn niet kan worden nagegaan of ernstige verwondingen binnen een bepaald tijdsverloop wellicht nog den dood tengevolge hebben,- zoodat een zoodanig geval dan in de rubriek der slachtoffers v.ermeld dient te worden onder het hoofd „gedood" inplaats van onder „ernstig gewond". Niettemin geven de maandelijk sche cijfers op korten termijn een duidelijlcen indruk van de verkeers gevaren onder de telkens wisselende omstandigheden. Sinds Mei 1>940 had het Centraal Bureau voor de Statistiek de publi catie van deze cijfers stopgezet. Thans heeft het dit werk hervat. Hieronder volgt thans een opgave, sinds het begin der publicaties, van het aantal personen, dat maandelijks bij verkeersongevallen werd gedood: '37 '38 '39 '40 '41 Januari 52 42 27 44 Februari 39 46 34 43 Maart 42 43 45 32 April 69 58 63 Mei 61 49 65 49 Juni 41 66 77 35 Juli 47 71 54 59 Augustus 64 68 92 68 September 61 68 68 70 October 47 90 76 69 November 62 68 59 56 December 46 42 55 65 Totaal 734 755 640 Stichting Joodsch orkest. Het A. N. P. meldt: Met ingang-van 15 Mei a.s. zul len de Joden, die volgens verorde ning reeds maanden geleden van hun functie hadden moeten worden ontheven, uit de Nederlandsche gesubsidieerde orkesten worden ontslagen. Ter voorkoming van technische moeilijkheden kunnen Joodsche orkestleden nog na dien datum gehandhaafd worden, indien hetwinterspeelseizoen van het be treffende orkest eerst na 15 Mei eindigt. In verband met dezen maatregel heeft de secretaris-gene raal van het departement van volksvoorlichting en kunsten ge zocht naar een oplossing om de ontslagen orkestleden in de gele genheid te stellen als musici werk zaam te blijven. Daartoe is overleg gepleegd met de Joodsche coördi natie-commissie, die het voorstel om te komen tot de stichting van een Joodsch orkest wil steunen en pogingen in het werk stelt de Joodsche orkestleden in een uit sluitend Joodsch orkest onder te brengen. Met de leiding van dit orkest zal Albert van Raalte wor den belst. Het zal in Amsterdam worden gevestigd: de concerten door dit orkest te geven, zullen uitsluitend door Joden kunnen worden bezocht. Met deze oplossing zijn zoowel de Joodsche musici en het Joodsche publiek, als de Neder landsche musici en het Neder landsche publiek gebaat. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Arnhem 'heeft een textiel fabriek tot een boete van 25.000 veroordeeld, wegens overtreding der prij svoorschrif ten. Uit een onderzoek, ingesteld door de gemeente-politie te Enschede en uit de conclusies van een deskundi genrapport, dat werd uitgebracht door het rijkstextielbuxeau, .bleek dat de gooederen, die door verdachte in den handel werden gebracht, n a 9 Mei 1940 voor prijzen werden ver kocht, welke gemiddeld 10 hooger lagen dan de p-ijzen voor dien da tum. De heer IC., directeur der fabriek, voerde tot zijn verdediging aan, dat de verkoopprijzen in overeenstem ming waren met die van de prijscou rant, welke reeds in het begin van 1940 was opgesteld. Voor 9 Mei was evenwel op die prijzen in het algemeen een korting van 10 toegestaan. Deze korting werd n a 9 Mei niet meer verleend. Dit verweer werd evenwel niet aanvaard, aangezien deze handel wijze er in de practijk op neer komt, dat de prijzen met ongeveer 10 zijn verhoogd. Knaap verdronken. - Gister middag geraakte .de zesjarige H. S:, wonende in een woonschip in het Boterdiep te Groningen, bij het spelen te water. Hoewel de knaap' vrij spoedig op het droge was gehol pen, bleken de levensgeesten reeds geweken. Vooral de liooge cijfers van de maanden December 1940 en Januari en. Februari 1941 ten opzichte van het voorafgaande jaar, niettegen staande de bescheiden rol, die het- snelverkeer thans noodgedwongen nog maar inneemt. dezelfde publi catie van het C. B. S. geeft omtrent de afname van het niet-militaire ver keer met motorrijtuigen op de Rijks wegen sprekende cijfers geeft ernstig te' denken. Wei rnoet daarbij worden gedacht aan het feit, dat de cijfers van Janu ari en Februari 1940 onder het ge middelde lagen in verband met de uitzonderlijke ijs- en sneeuwcondi- ties van die periode. Niettemin duiden de thans ver strekte cijfers er op, dat niettegen staande de structureele wijzigingen in het verkeer, het aantal ongevallen onbevredigend groot blijft, zoodat met kracht naar verderre verkeers- opvoeding moet worden gestreefd. BOMMEN OP ONS LAND. Het A..N.P. meldde gisteren: In den loop van gisteren en in den jongst en nacht trachtten epkele Engelsche vliegtuigen ons land binnen te vliegen. Tengevolge van den krachtigen en succesvollen afweer gelukte dit slechts in enkele gevallen. De meeste neergeworpen bommen bleven zonder uitwerking. Slechts op twee plaatsen werd schade aangericht. Op een plaats werden een tabaksfabriek licht en een boerenhoeve zwaar getroffen. Op een andere plaats werd een brisantbom midden in een woonwijk geworpen. Drie woonhuizen werden vernield. Van de bewoners werden een vrouw en haar drie dochters gedood ;verder werden 3 vrouwen er 3 mannen zwaar en 1 man licht gewond. Door een bomscherf..werd voorts nog iemand licht gewond. Opmerkelijk zijn in dit laatste ge val, dat deze vliegeroverval op klaarlichten dag gebeurde, zoodat de Engelsche vlieger zeer goed moest weten, dat de bom in een woonwijk geworpen werd. ONDER GROOTE BELANGSTELLING WERD MAANDAG TE HOORN Of ,3A LIJKSCHE GROOTE VOORJAARSMARKT GEHOUDEN. Overzicht van deze druk bezochte markt(Polygoon) EXPEDITIEKNECHT STAL STOFFEN. Onder de vele Rotterdamsche vluchtelingen, die inderdaad naar Den Haag zijn uitgeweken en daar hun intrek hebben genomen, be vond zich ook de 48-jarige koop man G. H. F. Deze kwam in het vluchtelingenkamp, te Den Haag in contact met een 19-jarig jong- mensch, die de hoofdrol heeft ge speeld in de volgende geschiedenis. De jongen had kort nadat hij hier was gekomen een betrekking gekregen als expeditieknecht bij een stoffenzaak in de Spuistraat en verdiende 8.50 per week. Van zijn ouders ontving hij 1.25 zak geld, doch de jóngen kwam hier niet mee toe en zag naar bijver diensten uit. Hij wist dit niet beter te doen, dan door goederen uit de zaak, waar hij in betrekking was, weg te nemen. Deze verkocht hij vervolgens aan den koopman G. H. F. Eerst stal hij een aantal coupons damesmantelstof, daarna ingele verde textielkaarten en coupons heerenkleeding. De laatste veertien dagen had hij speciale aandacht gekoesterd voor zijden damesstof- fen. Alles bij èikaar vertegen woordigden de goederen een waar de van ongeveer 1500. Nadat weer eens 21 coupons heerenkleeding van totaal 100 me ter lengte waren verdwenen, deed de firma aangifte bij de politie, die toen einde Maart het onderzoek in defe zaak begon. Het geheele per soneel werd aan den tand gevoeld en hierbij kwam naar voren, dat de expeditieknecht naar verhouding van zijn salaris den laatsten tijd groote verteringen maakte en veel bioscopen bezocht. De politie nam hem nog eens speciaal onderhan den en na lang praten bekende hij de diefstallen te hebben gepleegd. De koopman F. had hem voor de gestolen goederen in totaal 19-0 betaald. Dief en heler zijn gearresteerd. Daar de stoffen bij den heler niet meer te vinden waren, wordt het onderzoek voortgezet. Het geld had de expeditieknecht verbrast. OVERMACHTSCLAUSULE IN DE SUIKERBIETENKOOPBRIE VEN. Naar aanleiding van bezwaren, welke van de zijde van de bieten telers zijn ingebracht tegen de overmachtsclausle in de suikerbie tenkoopbrieven der suikerfabrie ken deelt het rijksbureau voor de voedselvoorziening mede, dat die clausule zoodanig zal worden ge wijzigd, dat de gevallen, waarin overmacht voor de suikerfabrieken tot ontvangst der bieten zal wor den aangenomen, niet ter beoor deeling van de suikerfabrieken, (.zooals de koopbrieven vermei den), doch ter beoordeeling van den directeur-generaal van de voedselvoorziening' zullen staan. De bietentelers zullen in geval van overmacht, als bovenbedoeld, allé maatregelen moeten nemen, welke noodig zijn om schade aan de suikerbieten zooveel mogelijk te voorkomen. MAATREGEL VAN HAARLEMS REGEERINGSCOMMISSARIS. De regeeringscommissaris van Haarlem heeft bepaald, dat het met ingang van heden aan iedere vrou welijke persoon, beneden den leef tijd van 21 jaar en van Nederland sche nationaliteit, verboden is zich na 's avonds negen uur als bezoek ster op te. houden in eenige voor het publiek toegankelijke -locali- teit, waarvoor vergunning of ver lof krachtens de drankwet is ver leend, dan wel zich op een bij een dergelijke inrichting behoorend terras op te houden, tenzij zij ver gezeld is van haar beide ouders of een harer ouders, haar voogd, haar toezienden voogd, of haai' echtge noot, dan wel in gezelschap is van een meerderjarige en voorzien is van een schriftelijke toestemming van haar ouders, haar v90gd, of haar echtgenoot, oifi zich aldaar met dien met name genoemden meerderjarige op te houden. Aan iederen exploitant van een bovenbedoelde loealiteit is het ver boden een bezoekster in strijd met deze bepalingen in zijn loealiteit of op het daarbij behoorende terras toe te laten of aanwezig te hebben. Overtreding wordt gestraft met maximum honderd gulden boete of maximum vier weken hechtenis, terwijl de betrokken exploitant zich voorts bloot 'stelt aan tijdelijke sluiting' van zijn loealiteit en in trekking van alle verdere daarvoor verleende vergunningen. TE DURE BESCHUITEN. D>e bakker R. te Naaldwijk meen de, dat hij zijn verkoopprijs voor beschuit wel kon verhoogen van 15 cent per rol tot 20 cent. Hij had daarvoor geen vergunning, doch hij dacht dit Wel te mogen doen, omdat naar hij verklaarde, zijn kostprijs was gestegen. Bij een nader onder zoek bleek dit niet juist te zijn. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te s-Gravenihage nam dan ook geen verzachtende omstandig heden in aanmerking en veroor deelde R. tot een boete van f 50Ö. Bij de bepaling van de hoogte dezer boete hield hij rekening met de financieele omstandigheden van den verdachte. DE LUISTERBIJDRAGE. De persdienst van het N.V.V. meldt: Vele leden der radio-centrales hebben zich tot de P.T.T. gewend met het verzoek om ontheffing te verkrijgen van de luisterbijdrage. Daar de P.T.T. in verband met den omvang van hef aantal aanvragen en het gewicht van de normen, die daarbij zullen gelden, echter niet in staat is onmiddellijk een beslis sing te treffen, is het N.V.V. niet de P.T.T. in onderhandeling getre den ten einde een regeling te ver krijgen, waardoor de leden der radio-centrales, die ontheffing hebben aangevraagd, in afwachting van de te verwachten beslissing, ontslagen worden van de luister bijdrage. Het N.V.V. heeft thans bericht ontvangen, dat in afwachting van de beslissing betreffende het ver zoek om ontheffing te verleenen van de verplichting tot betaling van de luisterbijdrage, zal worden volstaan met de inning van enkel abonnementsgelden. Frauduleuze slachting. - De politie te Bussum deed Maandag een inval in een woning in de Hamer straat te Bussum, waarvan de bewo ner verdacht werd van frauduleuze slachting. Er werden vier varkens aangetroffen, die reeds geslacht wa ren, terwijl een vijfde varken „op een oor na gevild" was. De politie heeft de varkens in beslag genomen. Na goedkeuring zullen de beesten, die in den kelder geslacht werden, voor de consumptie vrij gegeven worden. UIT RIJDENDEN WAGEN GEVALLEN. Maandagmiddag reed op den rijksstraatweg Apeldoorn-Amers foort, ter hoogte van het dorp Voorthuizen, een trailer in de rich ting Amersfoort. In de cabine zat naast den chauffeur een passagier uit Ouderkerk a. d. IJsel. Vermoe delijk is de man in slaap gevallen. Het portier ging open 1 en stootte tegen de aan den kant van den weg staande boomen. De man viel uit den wagen en kwam op den weg terecht. De verkeerspolitie uit Apeldoorn, die juist passeerde, waarschuwde een arts te Voorthui zen. Met zware verwondingen werd het slachtoffer in ernstigen toestand naar het St. Elisabetsziekenihuis te Amersfoort overgebracht. De chauf feur wist de auto zonder verdere ongelukken tot staan te brengen. EXTRA RANTSOEN MELK VOOR ZEEVISSCHERS. De persdienst van het N.V.V. meldt: Zeevisschers, die onder zeer moeilijke omstandigheden hun be drijf uitoefenen, hebben zich tot het N.V.V. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het hun toe-, bedeelde en onvoldoende gebleken rantsoen melk zal- worden ver hoogd. Het N.V.V. heeft zich daarop in verbinding gesteld met het Centraal Distributiekantoor te den Haag, en weten te bewerkstelligen, dat het rantsóen melk voor boven genoemde zeevisschers is verhoogd met 50 °/o, zoodat zij nu 2.625 liter per persoon per week ontvangen, tegen 1.75 liter vóór de toewijzing van dit nieuwe extra rantsoen. Uitgesloten slagers. - Het Rijks- bureaug voor de Voedselvocrziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom acht slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhan den hebben van vleesch afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Vee houderijcentrale zijn Uitgesloten. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. Uw drukwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5