POLITIERECHTER ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Twintig varkens in een gierkelder. IRAAG EN AANBOD 36 cent ner viif regels r*TIES RADIOPROGRAMMA TWEEDE BLAD Zitting van 28 April. Erwten zonder bon verkocht Een heele reeks van distribu tiezondaren paradeerde Maan dagmiddag weer voor den Alk- maarschen politierechter, mr. J. Krabbe. Moge het proces tegen enkele van hen hier aan de ver getelheid worden ontrukt, opdat de gemeenschap besefte, hoezeer Justitia, in den vol waardigheid zijnden persoon van den politie rechter, waakt over de recht matige verdeeling van het aan wezige vopdsel. Een der zondaren, een tuinbouwer uit Andijk, had erwten verbouwd en van zijn oogst een paar honderd kilo voor eigen gebruik mogen houden. Die hoeveelheid was voor zijn gezin te veel naar zijn smaak en daarom deed hij een Baarnsch koopman een pleizier, door dien 80 kg erwten tegen een prijs van veertig gulden te leveren. Bonnen kwamen er niet aan te pas en dat leek de gerechte lijke grief tegen den tuinbouwer te zijn. Deze man scheen,- naar zijn ge zicht en houding te oordeelen, niet goed te begrijpen, hoe hij de ge meenschap had benadeeld door de erwten, die hij zonder bonnen zelf mocht opeten of in zijn huis door an deren mocht laten opeten, aan een arder te geven. De officier; mr. de Bruyes Tack, had niet de minste waardeering voor dit achterlijke begrip en vorderde honderd gulden boete of 50 dagen hechtenis, omdat de volksgemeen schap door een dergelijk geknoei met erwten zeer wordt benadeeld. De tuinbouwer vond het wel wat erg veel, wat de officier vroeg, maar de rechter maakte den man er op merkzaam op, dat hij aan de erwten onrechtmatig veertig gulden had verdiend waarmee de rechter de teeltkosten maar bij de winst reken de, voor het gemak en dat de boete dus in werkelijkheid .maar zestig gulden bedroeg. Enfin, de rechter betoonde eenige clementie, door den Andijker tot 80 of 25 dagen te veroordeelen. Een andere Andijker had aan den zelfden Baarnschen koopman een hoeveelheid bruine boonen geleverd, ter waarde van 25. De geschiede nis was precies eender als de vorige. De officier vond, dat ook door dit geval de volksgemeenschap schade CENTRALE BOND VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Maandag werd te Utrecht in hotel Noordbrabant een druk bezocht bui tengewoon congres gehouden van den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Deze bijeen komst was belegd om te komen tot ontbinding en opheffing van deze organisatie. Zooals bekend, is met ingang van 1 Februari van dit jaar, de centrale bond samengesmolten met de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den B.A.N.S., waardoor, ingevolge het bepaalde in de statuten van den C. B., het noodig was op officieele wijze tot liquitatie te besluiten. Het voorstel tot fusie over te gaan werd thans met algemeene stemmen aan genomen. Een bijzonder woord van dank en waardeering voor de voor beeldige wijze waarop zij een reeks van jaren de belangen van de orga nisatie en haar leden hebben ge diend, werd gericht aan het adres van leden van het dagelijksch be stuur, de heeren A. Ketelaar, C. Cra-, mer, M. A. Witvliet, L. Verbeek, C. Jansen in de Wal en G. F. Kramer. V. V. K. EN KUNSTENAARS. Het departement van volksvoorlich ting en kunsten deelt 't A.N.P. mede: Vele vragen bereiken ons van kunstenaars, die in verwarring ge bracht zijn door mededeelingen, ver spreid door enkele kunstenaarsveree- nigingen, inzake verplichte concen traties, vakgroepeering en aanmel dingsplicht, Met nadruk wijzen wij erop, dat bedoelde actie eiken grond mist. Geen enkele vereeniging heeft het recht te beweren of mag den in druk wekken, dat zij een monopolie voor gildevorming of beroepserken ning zal verkrijgen. Alle desbetref fende maatregelen zijn uitsluitend aan den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten voorbehouden. Binnen kort zullen hierover mededeelingen volgen. POS, DE NIEUWE CONSUMPTIE- VISCH. Een groot aantal arbeiders vindt op het oogenblik in de haven van Spakenburg werk in het sorteeren van pos, een klein vischje, dat vore- ger als vrijwel waardeloos werd be schouwd en gebruikt werd voor het vervaardigen van vischmeel. Deze pos blijkt evenwel uitermate ge schikt te zijn als voedsel voor den mensch, hoewel de vele graten wel enkele moeilijkheden opleveren. De pos wordt, na gesorteerd te zijn, ge zouten en gerookt, terwijl ze ook op de wijze van gemarineerde haring, in potten wordt verduurzaamd. Aan het station Baarn komen thans dage lijks groote partijen pos ter verzen ding uit Spakenburg aan. Ook wordt de pos naar België uitgevoerd, hiertoe wordt de visch in vaten ver pakt. Nu de vangst op snoekbaars tijdelijk stil staat vormt de pos een welkome bron van inkomsten voor visschers en handelaren. was berokkend en vorderde nu 80 of -40 dagen. De rechter devalueerde het tarief nog lager en veroordeelde tot 45 of 20 dagen. Rijwielbanden te duur verkocht. Bepaald een goede beurt maakte een fietsenmaker uit Breezand bij lange na niet ,toen hij op het matje stond, beschuldigd van prijsopdrij ving. Hij had den bekenden een heids-fietsband, die niet meer dan twee gulden mag kosten, voor f 5,50 verkocht. De man verdedigde zich door te beweren, dat hjj de banden zelf tegen vier gulden had moeten in koopen, waarop de rechter opmerk te, dat de verdachte als een knoeier bekend stond. De officier wilde graag weten, v/aar de fietsenmaker de banden tegen 4 had ingekocht, maar de man wenschte geen namen te noe men. Dit deed den officier zeggen: „Allemaal smoesjes". De officier vorderde tegen den fietsenmaker, die verscheidene ban den te duur had verkocht, 300 of 150 dagen, omdat de man wel veel extra verdiend zou hebben met zijn prijsopdrijving. Nadat verdachte had beweerd, dat hij driehonderd gulden nooit zou kunnen betalen en dat hij ergens te werk was gesteld, veroordeelde de rechter hem tot slechts een tiende van den eisch, n.l. 30 of 15 dagen Een bruine boonen-sprookje. Een Abbekerker kruidenier wilde den rechter wijs maken, dat hij op 28 December van het vorig jaar nie's wist van een peulvruchtendistributie en dat hij uit dien hoofde „onschul dig" aan iemand uit Castricum bruine boonen zonder bon had af geleverd. De officier geloofde er na- uurlijk niets van. Het zou wel erg gek zijn, als een kruidenier niets van de distributie af weet en de klanten wel. 50 of 25 dagen was de eisch. De rechter deelde het ongeloof van den officier en overigens: wetend of onwetend, de wet moet men ken nen en naleven. Vonnis 25 of 15 dage. De Castricumsche klant van den kruidenier moest ook terecht staan. Deze meneer beweerde, dat hij de bruine boonen, die hij voor een zwak kind noodig had, Teeds maan den te voren had besteld, toen er van een distributie nog geen sprake was. Maar dit deed volgens den of ficier niets ter zake. De aflevering had tijdens de distributie plaats, en dat was beslissend, 50 of 40 dagen was de eisch. De rechter wist het niet zoo zeker als de officier en nam een week bedenktijd alvorens uitspraak te doen. Clandestine slachting te Linrmen. Een 43-jarige aardappelenhande laar uit Limmen had in zijn garage twee varkens laten slachten. Des wege stond hij voor den rechter. De man meende, dat men hem eigenlijk niets diende te doen, want hij had al twee maanden in de gevangenis ge zeten, omdat hij het vleesch van deze twee varkens zonder bon had ver kocht. De officier zei, dat varkens slach ten en varkensvleesch verkoopen onderscheidene zaken zijn en al mocht verdachte al twee maanden aan zijn broek hebben gehad, derge lijke zaken moeten streng gestraft worden en daarom vorderde de offi cier een maand gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Tpnino, noemde den aardappelen handelaar den man, die de klappen kreeg voor het smokkelwerk, dat de kongsi, waartoe verdachte behoorde, had bedreven. Pleiter gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de Haar- lemsche politierechter, door wier. verdachte wegens den verboden ver koop was veroordeeld, het clan- destien slachten reeds in de twee maanden gevangenisstraf had ver disconteerd, weshalve hij aandrong op een betaalbare geldboete. Ook over deze zaak wenschte de rechter een week na te denken, al vorens vonnis te wijzen. In financieelen nood. Eigenlijk was de zaak al bij ver stek behandeld en afgedaan, omdat de verdachte niet aanwezig - was, maar toen deze alsnog een kwartier later kwam binnenvallen, betrachtte de rechter naar diens eigen woor den een groote mate van welwil lendheid door de zaak nog eens over te doen. De zoo welwillend tege moetgekomen verdachte, een jonge tuinbouwer uit Broek op Langendijk, had clandestien varkensvleesch ver kocht aan vier liefhebbers, omdat hij in slechte financieele omstandig heden zat en niet zijn arme ouders ten laste wilde zijn. De officier had daar heelemaa! geen waardeering voor en vroeg 80 of 40 dagen. Verdachte stelde in het licht, dat hij slechts f 17,20 inkomen had, ge trouwd was en een armen vader had te onderhouden, die onlangs zijn vrouw had verloren. De rechter verlaagde de straf tot 60 of 20 dagen. De klanten, over het algemeen iets beter gesitueerde menschen dan de leverancier, kregen boeten, die varieerden van 20 tot f 30. Dure koffie. Een Hoornsche kellner had vijf kilo koffie verkocht zonder zich van bonnen iets aan te trekken. De prijs was 35 en de winst voor den kell ner was slechts een rijksdaalder. De officier vroeg voor dit geval i 60 of 30 dagen. De rechter, die zich bezorgd af vroeg, of de bekende zaak, waar verdachte werkzaam was, in aanzien door de koffiesmokkelarij van verdachte niet achteruit zou gaan, veroordeelde den kellnertot 30 of 18 dagen. Om geld verlegen. Op grooter schaal had een kruide nier uit Hoorn smokkelhandel be dreven. Deze had aan een klant zes kilo thee en 5 kilo koffie gclevera voor samen 109. De rechter veron derstelde, dat de kruidenier daar wel 75 winst op gemaakt had, maar de kruidenier betoogde en de rechr ter scheen hem te gelooven dat de winst voor hem slechts f 20 had bedragen. Hij was om geld verlegen geweest en daarom had hij die hoe veelheid thee en koffie maar zonder bon geleverd. De officier vond het heel erg en vorderde 250 of 60 dagen. Het vonnis was 75 of 25 dagen. Puinschuimer tot een maand veroordeeld. Om de reeks varkens-, boonen- en koffiezaken te onderbreken, was er ook nog een eenzame dief, die in den Helder, waar hij als puinruimer in de Stationsstraat werkzaam was, uit een verlaten huis allerlei voorwer pen had gestolen, o.a. een hangspie- gel, koperen wandbordjes en een pendule. De officier rekende den man, die méér met de justitie in aanraking was geweest, dit misbruik maken van een noodtoestand zwaar aan en vorderde drie maanden gevangenis straf. De rechter was nogal genadig en veroordeelde den puinschuimer tot 1 maand gevangenisstraf. Zitting van 29 April. Onsmakelijke clandestiene slachterij te Schagen. Voor de Alkmaarsche rechtbank moest Dinsdag terecht staan de koop- man-los-werkman D. T. Sr., wonen de te Schagen, die in samenwerking met eenige anderen op een boerderij te Zijpe in den nacht van 27 op 28 December in opdracht van anderen twintig varkens clandestien had ge slacht. De man bekende volkomen. D-e veehouder S., die als getuige optrad, 'vertglde, dat daags vóór de slachterij een zekere D. T. bij hem was geweest met de vraag, of op zijn boerderij varkens mochten worden opgeborgen. Getuige had dat goed gevonden. In den avond van den 27sten kwamen verdachte en eenige anderen met twintig levende var kens opdagen, die ze in de schuur begonnen te slachten. Dat begon om half twaalf en om half één den vol genden morgen was men gereed. Des morgens om half zes had ge tuige den slachters nog koffie ge bracht. Toen de slachterij was afge- doopn, had getuige de schuur weer schoongemaakt. De pootjes van de varkens werden heel smakelijk onder de mestvaalt verborgen. De varkens werden in de hooi-berg- plaats opgehangen. Later had ge tuige gezien, dat de twintig varkens lijken uit den gierkelder werden op gehaald, toen de ambtenaren de slachterij ontdekt hadden. Het bleek, dat de anderen, toen onraad dreigde, de varkens ijlings in den gierkelder hadden geworpen, tevergeefs, want de ambtenaren ontdekten ze toch. Maar die konden ze niet, zooals ver dachte toegaf, uit den kelder halen, omdat deze nog een groote hoeveel heid gier bevatte, waarin de doode varkens lagen. Personeel van de ver werkingsinrichting moest er aan te pas komen om het onsmakelijk kar wei op te knappen. Verdachte zei, dat hij en een zekere B. om de beurt hadden ge slacht. De zoon van verdachte, die er ook bij was, had niet geslacht. Die was zóó maar mee gegaan. „Voor zijn opvoeding, natuurlijk", merkte de president, baron Tuyll, ironisch op. De president meende, dat de var kens wreed waren behandeld en een afschuwelijken' dood waren gestor ven, maar verdachte ontkende dat. Hij had zich uit armoe met de slach terij ingelaten. Men had hem voor elk varken vier gulden slachtloon geboden. Door het ingrijpen der ambtenaren had hij echter geen geld gezien. Hij had begrepen, dat het smokkelvarkens waren. Verdachte, die op 24 Maart wegens het slachten van een schaap tot 1 maand gevangenisstraf was veroor deeld, had van 1904 tot 1930 ver scheidene veroordeelingen wegens diefstal, mishandeling, verzet en be- leediging ondergaan. De officier, mr. de Brueys Tack, zei, dat verschillende boeren ge vraagd was, of op hun boerderij ge slacht mocht worden. Het vleesch zou verkocht worden door D. T., den opdrachtgever, en het was de vraag of het vleesch, dat in den gierkelder had gelegen, toch nog niet aan den man zou zijn gebracht, wanneer de ambtenaren het niet ontdekt had den. Brutaal was het van verdaclite, om na de geschiedenis met de twin tig varkens toch nog weer clan destien pen schaap te gaan slachten. Deze man, aldus de officier, slacht alles wat los en vast zit en eigenlijk zou men hem voor een paar jaai moeten opbergen, want als hij weer vrjj komt, gaat hij weer aan den gang. De officier vorderde tenslotte één jaar gevangenisstraf. Ergens op de tribune begon plot seling een vrouw hevig te snikken. Vervolgens had zich te verant woorden de vrachtrijder M. J. B., die met den vorigen verdachte de twintig varkens had geslacht. Om dat deze man slechts één voorwaar delijke veroordeeling en geen andere vonnissen op zijn strafblad had, vor derde de officier vijf maanden ge vangenisstraf. De zoon van eepstgenoemden ver dachte, J. T. Jr., twintig jaar oud. stond tenslotte nog terecht wegens medeplichtigheid aan de slachterij. De officier vorderde tegen den jon geman drie maanden gevangenis straf. Op een vraag van den president antwoordde de jeugdige verdachte, dat hij de eenige zoon zijner ouders was en dat hij bij veroordeeling van zijn vader zijn moeder, die op de tribune zoo had zitten huilen, zou moeten onderhouden. De uitspraak in deze drie zaken volgt over veertien dagen. Twee andere .rechtszaken, die met deze slachterij zeer nauw verband houden, werden aangehouden we gens ziekte van een der hoofdperso nen. EEN PAKHUIS VOL GEHAMSTERD. De winkelier V. te Amsterdam werd op heeterdaad betrapt, dat hij kruidenierswaren, zooals sla olie en kaas voor prijzen verkocht, die ver boven de normale lagen. Slaolie, die 8-0 cent mocht kosten, verkocht hij voor 3 per flesch. Voor koffie vroeg hij 12 in plaats van 2 per kg., terwijl een Edam mer kaas 6 moest opbrengen, dat is driemaal den normalen prijs. Cacao verkocht hij voor 7 per kg en voor overeenkomstige bedragen gingen tal van waren over zijn toonbank. Toen de politieagenten een onderzoek instelden, troffen zij V. aan in een steeg naast zijn win kel, waar hij leiding gaf aan het optakelen van vaten slaolie. Het bleek, dat zich ter plaatse een pak huis bevond, waarin hij uitzonder lijk groote voorraden levensmidde len had opgeslagen. De agenten, die reeds veel gevallen van sluikhan del hadden behandeld, verklaarden, dat zij iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. Er lagen dui zenden stukken zeep, groote hoe veelheden cacao, partijen koffie en thee meer dan 100 kg, vele honder den kilogrammen vleeschconserven, terwijl er een aantal balen peper korrels was opgeslagen van een to taal gewicht van niet minder dan 635 kg. Onafzienbare rijen kisten bevatten gecondenseerde melk, in hoeken en langs wanden waren honderden kazen opgestapeld. r Al deze voorraden had V. voor de distributie-autoriteiten verzwegen Hij kwam zelfs geregeld bij het distributiekantoor te Amsterdam tusschentijds om extra-toewijzingen vragen. Er bleek geen aanleiding te zijn om verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. De inspec teur voor de prijsbeheersching te Amsterdam verklaarde daarom den geheelen zeer kostbaren voorraad goederen verbeurd. Daarnaast leg de hij V. een geduchte geldboete op. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. In hooger beroep voor het Amsterdamsche hof. Voor het Amsterdamsche hof stond een 42-jarige veehouder J. V., uit den Hout, gemeente Westwoud, terecht, die door den Alkmaarschen politierechter veroordeeld was tot een gevangenisstraf van drie weken wegens het frauduleus slachten van varkens. Samen met zekeren D. J. O. had de veehouder zes krulstaarten om het leven gebracht. O. doodde de dieren in de schuur van den veehou der, die vervolgens bij het slachten assisteerde. Het vleesch werd ver kocht, al hield V. een deel voor zich zelf. Voor het slachten en het af staan van de schuur kreeg hij een vergoeding. In de omgeving was de activiteit in de schuur echter niet onopgemerkt gebleven, zoodat de politie zich met het geval bemoeici had. D. J. O. en V. werden" beiden veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken. De eerste berustte in het vonnis, V. ging in hooger be roep, omdat hij, gelijk hij Dinsdag middag den president van het hof verklaarde, liever een geldboete had. Drie weken van zijn boerderij weg zou heel moeilijk gaan. „U moogt wel oppassen", waar schuwde mr. Jolles, „de straffen op het frauduleus slachten worden hoo ger. 't Kan dus ook verkeerd uitloo- pen." „Ik hoop op een geldboete; ik heb een groot gezin en kan slecht gemist worden". „Wat wilt u hebben, geld of geld toe?" „Geld toe, als 't aan mij lag". „Hoe was de kwaliteit van het vleesch". „Uitstekend denk ik; de varkens waren gezond". „Bij de keuring zijn er anders et'tergangen gevonden!" merkte de procureur-generaal, mr. A. A. L. F van Dulleman, op. De procureur-generaal vond een (Dinsdags en vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alleen 2de handscb goederen. u"1 e Kocp: prima naa a:hine en een goed onderhouden naaimachine., naait prima. Prijs 12.50. 7AADMARKT 70. Te koop: zware Amerik. gr. balk, 33 x 25 ,c.M„ 4 M. lang. C. FüHREN, Dijkgraafstraat 10. Wq geven de hoogste waarde voor oude Fornuizen, Naaimachines en Ir boedels. Beleefd aanbevelend, "'NIDSEN 91. Te koop zoo goed als nieuwe Köller Naaimachine met alle onderdeelen .raait voor- en achteruit en loopt geruischloos. Prijs 52.50. ■"A^DMARKT 70. 2c»:et in goedei staat gevraagd. ;v>n onder letter B 104 aan het bureau van dit blad. Te koop aangeb. een damesrijwiel met lamp en torpedo. COMANSSTRAAT 8. Te koop aangeboden: Singer,' Nau- mann handnaaimachine m. garantie vanaf 10, 15, 20, 25 en 30 gulden. Naaimachine in salonkast 65 gld. Klünnen, Hofdijkstr. 13 b. Emmabr. Te koop: 4 bekleede fauteuils. Te bevr. Donderdagochtend. DE BLINKENLAAN E 92, Heiloo, naast Blockhove. Ie koop gevraagd: Een zich in goeden staat bevindend Bureau- Ministre. Aanb. DOELENSTRAAT 26. Te koop: een z. g. a. n. Heerenrij wiel (Engels fabr.), prima banden. DREBBELSTRAAT 16. Te koop gevraagd: Jongensfietsje, goede banden, voor leeftijd 7-10 jr. KENNEMERSTRAATWEG A 178, Heiloo. Te koop gevraagd: 2e handsch Kinderfietsje. Adres NIEUWPOORTSLAAN 233. Te koop: prima Stofzuiger 120 volt 15.00, mooi Meisjesrijwiel 20, mahoniehouten Secretaire, voor elk aannemelijk bod. TJTWEG 21, Bergen. strenge straf noodig. Hier kan op gronden van billijkheid O. heeft zijn straf uitgezeten geen boete worden opgelegd, maar moet het vonnis van den politierechter wor den bevestigd. Het hof zal over veertien dagen uitspraak doen. HUISVREDEBREUK. Zekere J. P. G., die thans te Alk maar woonachtig is, was vier jaar geleden door den Alkmaarschen poli tierechter tot een gevangenisstraf van vier maanden veroordeeld voor een huisvredebreuk, onder wel heel bijzondere omstandigheden te Hoorn gepleegd. G. had bij den politierech ter verstek laten gaan; ook in hooger beroep liet hij verstek gaan en als gevolg van allerlei omstandigheden verscheen hij eerst Dinsdag in per soon voor het Amsterdamsche hof voor een nieuwe behandeling van de zaak. G. smokkelde in sigarettenpapier en zou van M. te Hoorn voor twee honderd gulden sigarettenpapier ontvangen. Naderhand bleek dat hem volkomen waardeloos papier was geleverd. Het geld had hij echter reeds betaald. Hij durfde de politi- er niet in betrekken, maar probec» de zelf het geld terug te krijgen. Met drie vrienden huude hij een auto met chauffeur en in den. nacht van 24 op 25 October 1936 toog het ge zelschap naar Hoorn. Niemand wist den weg in deze stad, maar een agent, die de nachtelijke toeristen aanhield, wees hen heel dienstvaar dig de woning van M. Het gezel schap belde aan, maar M. deed niet open, hoewel licht op de verdieping verraadde, dat de bewoner wakkei was geworden. De Amsterdammers waren echter niet van zins op den stoep te blijven staan. Eén hunner haalde een looper voor den dag en opende de deur. Binnen vorderden zij van den slaperigen heer des .hui zes de tweehonderd gulden terug. Om hem klaar wakker te maken, sloeg G. hem in het gezicht en voeg de hem allerlei scheldwoorden toe Het begon er voor M. leelijk uit te zien, want het viertal was niet van plan de woning te verlaten. Gelukkig voor hem kwam de agent, die het gezelschap den weg had gewezen en die drie uur 's nachts een vreemden tijd vond om bezoeken af te leggen, een kijkje nemen. De Amsterdam mers mochten den dageraad afwach ten op het politiebureau. Voor het hof gaf J. P. G. thans de feiten toe. „Maar, voegde hij er aan toe, „M. staat bij de politie slecht cekend". „Jullie staat allemaal goed be kend; de pot verwijt den ketel, dat hij zwart ziet", merkt de president mr. Joh. M. Jolles, op. En de procureur-generaal kon daaraan toevoegen, dat G. wegens smokkelen veroordee'ld was. Omda het feit reeds zoo lang geleden voor- ~e vallen is, requireerde nij voor de huisvredebreuk echter een boete van veertig gulden. De verdachte vond dit nog hoog, maar de president maakte hem er op attent, dat de mo gelijkheid van gevangenisstraf nog -eenszins uitgesloten is. Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. BRIEVEN NAAR BELGIE GESMOKKELD. Het Duitsche landgerecht heeft Maandag in het paleis van justitie te Maastricht een zitting gehouden ter behandeling in hooger beroep van zaken, waarin schriftelijk von nis was gewezen. De koopman H. uit Maasbracht, die geregeld voor zaken naar Bel gië ging, had eens eenige brieven meegenomen om die in België te bezorgen. Het betrof een brief van zijn vrouw aan haar zuster en twee brieven van schippers aan familie leden. De verdachte verklaarde, dat hij niet de bedoeling heeft gehad be wust een overtreding van de voor schriften der Duitsche autoriteiten te hebben willen begaan. De brieven bleken van onschul- digen aard, maar de rechter wees er den Maasbrachtenaar op, dat de Duitsche overheid het overbrengen van brieven door particulieren niet kon toestaan, omdat daaruit gevaar 'voor spionnage tegen de Duitsche weermacht kon ontstaan. De Generalstaatsantwalt bevestig de, dat brieven niet door particu lieren mogen overgebracht wor den. Vaak worden dergelijke ver grijpen streng gestraft, maar in dit geval waren er verzachtende om standigheden. De eisch was een geldboete van 200 gulden. De rech ter verzachtte dezen eisch tot 100 boete of twee maanden gevange nisstraf. VERGOEDING VOOR VERLEENDE INKWARTIERING TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belangheb benden, dat degenen die gedurende de maand April ten behoeve van de DUITSCHE WEERMACHT in kwartieringen hebben verleend, zich onder overlegging van de des betreffende inkwartieringsbiljet ten ter gemeentesecretarie, afd. Militaire Zaken, kunnen vervoegen teneinde betaling voor deze ver richtingen te verkrijgen. De verzoeken om vergoeding moeten vóór 5 Mei a.s. zijn inge diend. Overige inlichtingen omtrent het voorgaande kunnen worden inge wonnen aan de afdeeling Militaire Zaken er gemeentesecretarie, alhier, dagelijks tusschen 91 uur. Alkmaar, 30 April 1941. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. DONDERDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtend gymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.45 Orgel spel. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.17 Gr.pL 10.Frans Wouters en zijn orkest en gr.pl. 11.Voor boeren en plattelanders. 11.20 Viool, piano en gr.pl. 12.Omroeporkest, 12.42 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. berichten. 1.Ensemble Amende. 1.35 De Ramblers. '2.10 Voor de vrouw. 2.30 De Arnh. Orkestver. en solist. (3.3.15 Gr.pl.) 4.Gr.pl. 4.30 Cyclus „Muziekcentra in het verleden" (met gr.pl.) 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Gr. pl. 5.40 Ensemble „De Jonge Acht" en solist. 6.15 Cyclus „Sport en li chamelijke opvoeding". 6.30 Radio- tooneel. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 R'damsch Philh. Orkest (opn.) 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ber. (Eng 8.45 Concert voor de Duitsche weer macht. 9.40 Gr.pl. 9.45 BNO: Eng. ber. 10.BNO: Nieuwsber., sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.c0 Ochtendgym nastiek. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym- gymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Morgendienst (voor bereid door de Christ. Radio-Stich ting). 10.20 Gr.pl. (11.30—11.45 Deel.) 12.Ber. 12.15 Het orkest „Malan- do" en solist. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Ensemble Bandi Ba- logh met piano-intermezzi. 2.Zang met pianobegeleiding en gr.pL 2.30 Omroeporkest en moderne zangdecl. met gitaarbegeleiding. 3.30 Vreugde stonden aan zieken sponden. 4.Or gelspel en zang. 4.30 Voor de jeugd. 5.Christ, lectuur (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 5.15 B. N. O.: Nieuws-, econ.- en beursber. 5 30 Omroeporkest. 6.Causerie over weefkunst. 6.15 Amabile-sextet. 6.45 Gr.pl. 7,BNO: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gr.pl. 7.30 Ensemble Bandi Balogh. 8.BNO- Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. of spiegel van den dag. 8.30 Omroep- symph.-orkest en „oiste. 9.05 Cyclus Wij en onze historie". 9. •'5 Omroep- symphonie-orkest. 10.B. N. O.' Nieuwsber., sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6