EEN NIEUWE REGELING VAN DE VLEESCH DISTRIBUTIE. STAD EN OMGEVING Het in de rij staan zal niet langer noodzakelijk zijn. Het vleesch wordt desge- wenscht thuisbezorgd. AGENDA WINTERHULP. AMSTERDAMS BEURS EERSTE BLAD 2 EERbl'E BEAD Alkmaar, Donderdag. Wanneer men brood of aardappe len distribueert kan men tevoren precies nagaan hoeveel daarvan elke week voor de ingeleverde bon nen beschikbaar gesteld kan wor den. Met vleesch is dat heel anders want vleesch wordt wekelijks aan gevoerd in den vorm van levende dieren en aangezien er geen voor schriften bestaan hoeveel runderen precies elke week door de veehou ders moeten worden aangeboden zijn er de eene week soms extra veel en de andere week en dat is trouwens in den regel het geval extra weinig. In den regel is het Maandagsmor gens op onze markt al te bekijken of er veel of weinig op de bonnen zal worden gegeven, al zijn verras singen dan ook niet uitgesloten om dat er zoo nu en dan nog eens wat bevroren vleesch of, in zeldzame ge vallen, eens een partijtje varkens extra aan de slagers wordt toegewe zen. In den regel is de vleeschpositie van dien aard, dat de voorraad te genvalt. Dat behoeft niet in het ge- heele land zoo te zijn, want de eene rayonmarkt kan soms veel en de an dere weinig vee aangevoerd krijgen maar vleesch en vooral levend vleesch in den vorm van runderen kan heel moeilijk over het land gelijkmatig verdeeld worden, al was het alleen al hierom, dat het trans port snel zalmoeten geschieden en de transportmiddelen daarvoor ge woonlijk ontbreken. De verdeeling van de beschik bare hoeveelheid. In een rayonplaats als Alkmaar behoeft men dus niet te hopen op een extratje uit Friesland of Gronin gen als er b.v. daar eens een extra- ruime aanvoer mocht zijn. Men moet hier genoegen nemen met wat er is, soms voldoende, maar meestal onvoldoende en dan komt men hier elke week weer voor de moeilijke vraag te staan, hoe men deze zuinige portie op de billijkste wijze over alle liefhebbers zal kun nen verdeelen. Het antwoord daarop moet de Plaatselijke toewijzingscommissie de vertrouwenscommissie van de slagers geven en niemand beter dan wethouder Keijsper, de direc teur van het Slachthuis, de heer Voorthuysen en de heeren van de plaatselijke toewijzingscommissie weten hoe moeilijk het is om ieder een tevreden te stellen. Niemand weet van te voren of er al dan niet een tekort zal zijn en alleen de sla ger kan dat beoordeelen als hij on geveer in het midden van de week weet wat hem zal worden toegewe zen. Hij kan zoo ongeveer nagaan hoe veel klanten er gewoonlijk in zijn zijn zaak komen, hij is per slot van rekening de man, die de billijkste -verdeeling moet maken en het is daarom niet te verwonderen, dat men de distributie in handen van de groote slagersbonden heeft gege ven. Deze lieten de plaatselijke bestu ren vrij in de keuze van een systeem en dit is de oorzaak, dat de vleesch- distributie in onderscheidene ge meenten geheel verschillend is gere geld. Veelal werd het bezorgsysteem ge handhaafd, maar in een markt- en centrumplaats als Alkmaar werd het afhaalsysteem het meest wensche- lijk geoordeeld. Dat de bevolking het daarmede veelal niet eens was behoeft geen betoog, de klanten zijn er allerminst op gesteld urenlang voor de slagerswinkels in de rij te staan in de hoop nog zoo vroegtijdig geholpen te kunnen worden, dat het bordje „uitverkocht" niet zal wor den opgehangen vóór zij eindelijk aan de beurt zijn. Maar de slager bekeek de kwestie weer van een anderen kant en be dacht, dat wanneer hij het bezorg systeem zou handhaven het vleesch allereerst naar de meest bemiddel den van zijn vaste klanten zou gaan en er daarna voor de zoogenaamde loopklanten wel eens heel weinig kon overschieten. Een nieuwe regeling. De klachten over het wachten en in de rij staan waren zoo vele, dat men reeds geruimen tijd ge zocht heeft naar een antwoord op de vraag: hoe kunnen wij dit alles vermijden en daarnaast er voor zor gen, dat ieder die bonnen heeft een rechtmatig en zoo mogelijk evenre dig aandeel van den beschikbaren voorraad zal krijgen? Tenslotte is er, na onderling over leg, thans een regeling gemaakt, welke, misschien niet alle onbillijk heden dadelijk wegneemt, maar toch een veel betere distributie belooft en welke bovenal voor de verkrijging van het vleesch' geen wedloopen dringen en wachten in regen en wind voor vaak gesloten winkelden ren noodzakelijk maakt. Het is mogelijk, dat de practijk in de eerstvolgende weken zal uitwij zen, dat ook deze regeling bezwaren heeft, maar men zal dan de fouten kunnen herstellen en de leemten kunnen aanvullen om tenslotte de meest aanvaardbare distributierege ling te kunnen verkrijgen. De slager moet weten op hoe veel klanten hij kan rekenen. Wanneer een slager de hem toege wezen hoeveelheid zoo billijk moge lijk wil verdeelen dan moet hij we ten hoeveel personen in een bepaal de week vleesch uit zijn winkel wil len betrekken. Wanneer hij vóór Donderdag weet voor hoeveel personen het hem toe gewezen vleesch bestemd is, dan kan hij een berekening maken om het beschikbare over dat aantal klanten naar billijkheid en evenredigheid te verdeelen. In verband daarmede is thans een regeling getroffen welke Maandag 5 Mei hier ter stede zal worden ingevoerd. Wie de volgende week op zijn bonnen of op een deel van zijn bon nen vleesch wenscht te koopen kieze zich een slager uit-en deelt Maandag of Dinsdag aan dien slager mee of hij zijn vleesch hezorgd wil hebben dan wel of hij het zal komen halen, waarbij tevens wordt medegedeeld uit hoeveel personen zijn gezin be staat, d.w.z. voor hoeveel bonnen hij de volgende week vleesch wenscht. De slager weet dan precies hoe veel vleesch hij heeft en hoeveel klanten en kan er rustig voor zor gen, dat alles voor den Vrijdag en Zaterdag gelijkmatig verdeeld is. Er is dan geen enkel bezwaar meer om het vleesch desgewenscht Vrijdag of Zaterdag te laten thuis bezorgen wanneer men althans de extra moeite betalen wil met f 0.10 bezorgloon voor méér en 0.05 voor minder dan een halve kg. Wie het vleesch wil afhalen trekt uit een daarvoor gereed gemaakte bus een kaartje of nummer waarop men kan lezen wanneer het vleesch kan worden afgehaald, waarvoor 3 verschillende periodes zijn vastge steld, namelijk Vrijdagmorgen, Vrij dagmiddag en Zaterdagmorgen. Op dit kaartje of dit nummer kan men dan op het aangewezen tijdstip het vleesch afhalen. Zonder deze kaart wordt geen vleesch a f g e g ev e n, zoodat het goed be waren daaryan dringend noodzake lijk is. Wie de kaart of het nummer ver liest is voor een week van het ver krijgen van vleesch uitgesloten. Wil de afhaalklant bij denzelfden slager blijven dan kan hij, als hij zijn vleesch komt halen, alvast een nieuw kaartje met nieuw volgnummer voor de daarop vólgende week trekken, zoodat hij daarvoor niet nogmaals terug behoeft te komen. Wil hij van slager veranderen dan deelt hij dat mede bij het afhalen van het vleesch en trekt dan dus den volgenden Maandag of Dinsdag een kaartje of nummer bij een anderen slager. Wie het vleesch niet tijdig afhaalt, verbeurt zijn portie. Het is vanzelfsprekend, dat de sla gers met het niet afgehaalde vleesch niet kunnen blijven wachten. Van daar, dat bepaald is, dat wie vóór Zaterdagmiddag één uur zijn vleesch niet gehaald heeft zijn portie ver beurt. Wat niet tijdig is afgehaald zal Zaterdagsmiddags na 2 uur vrij ver kocht worden, dat wil zeggen tegen de aflevering van de daarvoor nood zakelijke bonnen. De bovenbeschreven regeling welke zooals gezegd Maandag 5 Mei a.s. ingaat omvat alleen de afle vering van versch vleesch, dus niet van vleeschwaren, worst enz. Een bezwaar van de nieuwe rege ling is, dat men de eerste week twee maal naar den slager moet gaan, maar dat wordt natuurlijk weer goedgemaakt doordat men minder lang zal moeten wachten en de ze kerheid heeft vleesch te zullen krij gen. Wie het vleesch bezorgd wil heb ben n dat desgewenscht telefonisch aan den slager mededeelen en wan neer de klanten soms op Maandag of Dinsdag onmogelijk kunnen ko men, kunnen zij den slager verzoe ken of deze zelf voor hen een num mer wil trekken, wat dan natuurlijk alleen het bezwaar heeft, dat zij niet weten in welke der drie perioden zij Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Je móet maar boffen (hum.); hoofdrollen Watt en Half Watt. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (rom.); hoofdrollen Hans Moser, Theo Lingen en Gusti Huber. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag 1 Mei. - 7.30 uur, Harmonie, opvoering van Het Chineesche Landhuis door de tooneelgroep Studio o.l.v. Albert var. Dalsum. Vrijdag 2 Mei. 8 uur, de Unie, vergadering Zwol lenaren e.a. Overljselaren. Zaterdag 3 Mei. 2 uur, Neversie's bloembollendag te Limmen, in café Centrum aldaar, 3 uur, Harmonie, concert H.O.V. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Rare familie",' door Johan Kaart en zijn'gezelschap. hun vleesch kunnen halen, tenzij zij zich daarvan telefonisch op de hoog te stellen. Deze gevallen kunnen zich voordoen bij klanten uit de buiten gemeenten, die hier regelmatig hun vleesch betrekken, hoewel de Alk- maarders zelf daardoor wel eenigs- zins gedupeerd worden. Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op zijn neus. Degene, die tracht bij 2 of 3 sla gers een kaart of nummer t: trek ken om op die wijze meer vleosch dan ïderen te ^rijgen zal bem- ken, dat hij heelemaal niets krijgt. Elke slager zal van zijn klanten lijsten maken, welke lijsten streng gecontroleerd worden. Komt de naam van eenzelfde persoon op meer dan één lijst voor doordat hij b.v. ook nog bonnen wil inwisselen bij een slager, die z.i. in een bepaalde week een naar verhouding van het aantal klanten grootere toewijzing heeft dan wordt aan een der gelijken klant geen vleesch geleverd. Welke slager zal men kiezen? De toewijzing van vleesch aan de slagers geschiedt de eerstvolgende weken nog naar den verkoop van thans en het is dus wenschelijk, dat men om een billijke verdeeling te krijgen voorloopig bij den sla ger blijft bij wien men den laatsten tijd gewoon was te koopen. Langzamerhand zal wel blijken welke slager meer en welke minder vleesch noodig heeft. Wie thans een slager kiest bij wien men niet ge woon was te koopen veroorzaakt slechts dat deze slager de hem toe gewezen portie vleesch over meer klanten moet verdeelen, zoodat iedere klant daar dan een kleinere portie krijgt. Wanneer het publiek wil meewer ken om deze nieuwe proef te nemen zal weldra blijken dat het thans voorgenomen systeem beter voldoet dan het tot dusver gevolgde. Wie de meest billijke verdeeling wenscht zal over enkele bezwaren moeten heenstappen. Men zal niet steeds datgene krijgen wat men wenscht, men zal ook wel eens min der krijgen dan men heeft willen koopen, waht de nieuwe regeling brengt niet meer vleesch in Alk maar, doch beoogt slechts een bil lijker en gemakkelijker verdeeling van het beschikbare. En bovendien wordt zij niet alleen ten behoeve van de klanten, maar ook ten behoeve van de slagers ingevoerd. Ook de slager heeft in deze tijden geen keus, hij moet ge noegen nemen met wat hem wordt toegewezen en wat de slagers on danks hun moeite en zorgen de laatste maanden van ontevreden klanten te hooren kregen, deed ook hen naar een regeling verlangen waarbij elke schijn van bevoorrech ting van klanten voortaan is uitge sloten. Zooals gezegd zal de practijk in de eerstvolgende weken moeten uit wijzen óf en zoo ja welke fouten er aan deze nieuwe regeling kleven.. Rechtvaardige klachten kunnen schriftelijk worden ingezonden aan de Plaatselijke toewijzingscommissie het adres van deze P.-T.C. is dat van haar secretaris, den heer H. d. Kamer, Huigbrouwerstraat 12 welke commissie alle eventueel binnenkomende klachten dan eens per week zal bespreken en zal trach ten daarvoor de meest billijke en meest eenvoudige oplossing te vin den. DIAMANTEN BRUILOFT. Vandaag herdenkt het echtpaar E. Groot Pz. in de Bangert het zeld zame feit van een 60-jarige echtvèr- eeniging. De bruid is 80 jaar, de bruidegom reeds 83 en beiden genie ten nog een uitstekende gezondheid. Beiden zijn afkomstig uit Berk hout, doch direct na zijn huwelijk in 1886 heeft de heer Groot zich geves tigd te Lambertschaag, waar hij ge durende 32 jaar een timmerzaak heeft gedreven. Toen het echter zóo werd, dat hij „met de bril moest werken", is hij in het tuindersbedrijf gegaan. Een zoon zit nu op het tim merbedrijf te Lambertschaag. Het is nu al 23 jaar, dat het echt paar Groot in de Bangert woont. Met de a.s. collecte op 2 en 3 Mei nadert het einde van de eerste algemeene actie van Winterhulp Nederland en de Alkmaarsche burgerij wordt dan ook krachtig aangespoord, om deze laatste inzameling te doen slagen. Ditmaal staat de collecte in het teeken van de bloemen, ge tuige het bijzondeir goed ge slaagde aanplakbiljet met de fraaie linten in Nederlandsche kleuren, omgeven door de sierlijke producten, Welke onze mooie bollevelden yoortbren- gen, terwijl de speldjes thans in den vorrr van bloemen worden uitgegeven. Bloemen brengen vreugde in ons leven, laat dit motief nu doorwerken in uw gaven en geeft met milde hand, opdat daarmede ook vreugde kan worden gebracht in de behoeftige gezinnen. Minderbedeelden dan U heb ben hulp en steun noodig en aan de roepstem van Winter hulp moet gehoor worden ge geven, opdat de nooden van velen ook met Uw medewer king kunnen worden verlicht! A.s. Vrijdag komt de collecte langs de huizen, legt uw gaven klaar en bedenkt daarbij, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Zaterdag zullen de collectanten U aanklampen op straat, tooit U dus met het bloemen-embleem en geeft daarmede uiting aan Uw mede leven met de nooden van an deren. 's Middags van half 3 tot half 5 zullen de muziek corpsen van de Postfanfare en St. Louis op de Steenenbrug en andere plaatsen van binnen stad en stationskwartier hun klanken laten hooren, begeleid door een stoet van jonge col lectanten. Laat de muziek u be wegen, om de bussen van Winterhulp te vullen! Als slot spreek ik den wensch uit, dat deze laatste collecte van het winterseizoen in alle opzichten een succes moge zijn! De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. VEERTIG JAAR IN DE MELK. Voor den heer P. Roskam, aan de Laat, is het vandaag wel een bij zondere dag. Deze, thans 75-jarige herdenkt n.l. dat hij 40 jaar gele den in het thans nog door hem be woonde perceel een melkhandel begon, de zich zoodanjg heeft uit gebreid, dat thans drie zoons mede in de zaak zijn opgenomen. D oude heer heeft begrijpelijkerwijs zelf geen melkwijk meer, doch de boekhouding en de algemeene lei ding heef hij nog niet uit handen gegeven. De familie Roskam is wel „hok vast". Tot deze conclusie moeten we wel komen, als we weten, dat de oude heer in deze gemeente is geboren op een boerderij aan den Westerweg bij de Kalkovensweg, waar zijn familie van vader op zoon 125 jaar heeft gewoond. Thans iö een deel van het terrein dezer boerderij bebouwd met burger woningen; het oude gedeelte, waar de firma Spanjaard een bergplaats van piano's had, is eenige jaren ge leden afgebrand. HET CHINEESCHE LANDHUIS. Gisteravond is de serie voorstel lingen, die van Dalsum's tooneel groep in Den Haag heeft gegeven van Het Chineesche Landhuis, op buitengewoon succesvolle wijze be eindigd. Hedenayond treedt het gezel schap hief op en dat deze voorstel ling werkelijk iets bijzonders brengt, mogen o. m. de beide vol gende persbeschouwingen bewijzen. De Telegraaf: Betoovering van het Oostersche. ,Het Chineesche Landhuis", de magische aantrekkingskracht van dezen naam, zoo moeilijk te schei den van dien van den hoofdrolspe ler Albert van Dalsum, was mede verantwoordelijk voor de volle zaal. „Het Chineesche Landhuis" zal ongetwijfeld zijn reeks van triomfen voortzetten en daarmee een belangrijk hoofdstuk bijdragen geschiedenis van het Amster- damsch tooneel. Het Volk: Van Dalsum's creatie als Yuan Sing, waarin men alle karak teristieke hoedanigheden van diens spel de deugden zoowel als ge breken terug vindt. De rol van de vrouw wordt ditmaal gespeeld door Nelly Ernst, die de toenemen de spanning omtrent haar lot en haar groeiende kracht overtuigend uitbeeldt. Er viel uit het applaus bij de eerste voorstelling op te ma ken dat. de bezoekers „Het Chinee sche Landhuis" zeer op prijs stelden. EEN VOORZORGSMAATREGEL. Het Rijksbureau voor de voed selvoorziening zal, naar wij verne men, een oppervlakte van 15 H.A. kool contracteeren, om den oogst hiervan in den komenden herfst in het koelhuis van den heer C. Ilee- man te Noordscharwoude op te slaan Deze kool zal beschikbaar gehouden worden voor de Nederlandsche voed selvoorziening. BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt ver zocht zich zoo^spoedig mogelijk aai te melden ter gemeente-secretarie, afd. bevolking: Lamberta Willems, echtgenoote van Johannes Matheus Voss, ge boren te Boxtel, 9 October 1894 GOOCHELEXPERIMENTEN. Rodi Roeters trad op voor het Nut, Er zijn vrij wat menschen, die „kunstjes met kaarten" kennen, al thans de pretentie hebben ze te kennen; er zijn eerzame huisvaders, die zich in de schoot van hun familie wagen aan allerlei goochelexperi- menten naarstiglijk bestudeerd uit allerlei handleidingen die hem moe ten inwijden in deze materie die soms half en gewoonlijk heelemaal niet plegen-te slagen; en er zijn zelfs amateurs, die het zoover bren gen, dat ze een niet al te critisch en een onvoorbereid publiek kunnen verbazen. Maar hier houdt het dan cok bij op en de grootste deugd van deze categorie amateurs lijkt ons eigenlijk, dat him fouten de capaci teiten van de „profs", de gooche laars-van-metier, nog beter doen uitkomen. Wat de heer Rodi Roeters, die gis teravond optrad voor het Nut, pres- leerde, is ongeloofelijk. Voor het be reiken van een dergelijke perfectie in zijn goocheltoeren en zijn inge wikkelde manipulaties met speel kaarten moeten jaren van oefening noodig zijn geweest. Feilloos en zonder één aarzeling werd elk expe riment uitgevoerd en zelfs de meest ritische toeschouwer zal tot de con clusie zijn gekomen, dat de leek on mogelijk een verklaring ervoor kan vinden. Wanneer de veronderstelling gemaakt werd, dat 't ,,'m daar wel in zou zitten" was de goochelaar altijd bereid en in staat om aan te toonen dat 't hem daarin nu juist niet zat, Een potlood steken door een stuk glas gewone menschen lukt dat niet zonder het te beschadigen Rodi Roeters kon het; tenminste het léék zoo en om den schijn gaat het nu eenmaal in dit beroep. Een willekeurige kaart uit een spel van 52 benoemen zonder haar gezien te hebben uw verslag gever kan het niet. Rodi Roeters wel, geblinddoekt en in allerlei andere variaties. Hij maakt van twaalf kaarten vijftien en hiervan zoo noodig weer negen of tien; van groote kaarten kleine en desnoods nóg kleinere, hij raadt willekeurige door het publiek gekozen getallen en .toovert" ze op een tweetal leien, die hij geen moment aanraakt. We doen maar een greep. De heer Roeters is ook snelteeke- naar. Met enkele lijnen wist hij dik wijls een verrassend resultaat te bereiken, terwijl hij aannemelijk car- ricaturen wist te fabriceeren. De conferencier Roeters kwam niet al te zeer op den voorgrond en naar we gelooven terecht. Goochelen met woorden en speelkaarten is nu eenmaal lang niet hetzelfde en het laatste is Roeters' fort. Van zijn talent op dit gebied heeft hij het talrijke publiek volledig kunnen overtuigen, hetgeen bleek uit het veelvuldig applaus van de toeschou wers en uit deft dank van de zijde van het bestuur. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking is een zeer ge zonde groote hazewindhond (zwart wit). Op Rochdale zwerft een donker bruine hond. Kenteekenen: leeren halsband, vriendelijk karakter, pl.m. een jaar oud, teef. Sinds eenige weken zwerft te Alk maar een klein hondje. Signalement: wit-zwart, langharig. Eigenaren of liefhebbers kunnen zich vervoegen bij den heer C. Ver- wer, inspecteur dierenbescherming, Baanstraat, Alkmaar. Wij makende dierenvrienden er op attent dat zij nu reeds voor den a.s. winter r.iooi werk kunnen ver richten voor onze gevederde vrien den. Zaait in uw tuin zonnenbloem- zaden. Gij verricht daarmee nuttig werk. Uw tuin wordt er door ver fraaid. Is het iets voor de scholen? De inspecteur is gaarne bereid de zonnepitten in ontvangst te nemen in den a.s. herfst. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht April 1941. In den loop der maand April werd op de spaarbankboekjes inge legd ƒ.97.003.48 en terugbetaald 175.320.69. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedraagt thans 3.208.683.20. Het aantal in den loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 56'. Ingetrokken werden 63 boekjes Het aantal in omloop zijnde boek jes bedraagt thans 14021. Van dit aantal behooren 9112 aan personen of instellingen te Alk maar gevestigd; 2984 aan personen elders woonachtig en 1925 aan schoolspaarders. Onder de in April uitgereikte nieuwe boekjes is begrepen 1 boek je bestemd voor 'n jonggeborene (op eze boekjes plaatst de spaarbank en eers'eri in eg van 1), De lediging in den loop der maand April van 192 spaarbusjes leverde een bedrag van 2281.61 aan kleine besparingen op. JUBILEUM BIJ DE ALM. WASSCHERIJ. Vandaag herdenkt mej. J. J. v. d. Berg den dag dat zij 3-0 jaar in dienst was bij de N.V. Alkmaarsche Wasscherij aan den Westerweg, hoek v. d. Woudestraat. In een feestelijk versierd lokaal' van de fabriek is zij gehuldigd door de directie en 't personeel. De direc teur, de heer J. H. van Straaten, heeft haar in hartelijke bewoordin gen toegesproken en bood haar een enveloppe met inhoud en een mooie bloemenmand aan. Tevens werd haar toegezegd een diploma voor 30-jarigen dienst van den Bond voor Waschindustrieelen in Neder land. Het personeel bood bij monde van den heer Daatselaar een mooi servies en bloemen aan. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, dankte mej. van de Berg voor de haar gebrach te hulde. Het verdere gedeelte van den dag brengt zij in den familiekring door. MET DE VIERSPAN NAAR HET STADHUIS. Hedenmorgen half twaalf ver toonde de Langestraat het onge wone beeld, dat een bruid en bruidegom in een vierspan naar het stadhuis reden, voor de huwelijks verbintenis. Dit ongewone ver schijnsel, dat in dezen tijd nog getuigde van levensblijheid, trok begrijpelijk, ongewone belangstel ling. Na het voltrekken van de plech tigheid, werd in het café Molenaar, Scharloo, waar de ouderlooze bruidegom werkzaam is, de dag feestelijk in familiekring doorge bracht. KIND VERDRONKEN TE SINT-MAARTEN. Dinsdagnamiddag geraakte te Sint Maarten de 4-jarige Tiny de Vet spelenderwijs te water en ver dronk jammerlijk. Hoewel het ge lukte het kindje reeds na circa 5 minuten op het droge te halen, bleek de kleine reeds te zijn over leden. NADEELIGE GEVOLGEN VAN DE INUNDATIE. Het blijkt dat de nadeelige invloed der inundatie van den Beemster van het vorige jaar nog steeds 'door werkt. Er is n.l. een abnormale sterfte onder de schapen. Er zijn vee houders die, naar men aan de Prov. Noordh. Crt. mededeelde, al een veertig stuks hebben verloren. Ook de conditie der dieren is niet als in vorige jaren. Algemeen wordt aan genomen, dat de grondoorzaak moet warden gezocht in de onderwaterzet ting van vorig jaar Mei. EEN VIERDE LEERKRACHT. In zijn gistermiddag gehouden raadsvergadering voteerde de raad van Oterleek de gelden voor de aanstelling voor een kweekeling met akte aan de school te Stompe- toren. Ook na de verlaging van het leerlingental komt deze leerkracht nog geheel voor rekening van, de gemeente, aangezien voor vergoe ding van deze vierde leerkracht door het rijk de school nog enkele leerlingen te kort komt. De raad van Oterleek, die nog zelfstandig is, aangezien deze ge meente nog tot de weinigen behoort die zich financieel kunnen bedrui pen, stelt echter demate prijs op goed onderwijs, dat hij hiervoor gaarne de gelden voteerde. Zooals men weet is aan de ge meenteraden de bevoegdheid tot het benoemen van leerkrachten ontnomen. In overleg met het schoolhoofd zal in de functie door den inspecteur van het L. O. wor den benoemd M. A. v. d. Hem te Terschelling. DE AARDAPPEL IS IN TREK. Wederom is gebleken hoe zeer de aardappel momenteel in het tee ken der belangstelling staat. De heer H. L. te Egmond aan Zee had op zijn land in het duin nog 10 zak aard appelen ingekuild staan. Althans zoo dacht hij. Toen zijn gezin aan dezen voorraad toe was, oleek er geen aardappel meer aanwezig te zijn. GESCHORST. De werktooze E. Gr. uit Egmond aan Zee, tewerkgesteld in de cen trale werkverschaffing te Zijpe, is door de werkleiding wegens wange drag voor den tijd van 2 weken ge schorst. NOORDSCHARWOUDE. Herv. Vrouwenclub. - De herv. vrouwenclub hield dezer dagen haar jaarvergadering. De jaarverslagen werden voorgelezen en goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. Zeeman-Keizer, secr.- penningm., herkozen. Wegens bedan ken van de dames Groot-Ootjers en Tuin-Selle werden als nieuwe be stuursleden gekozen de dames Bou- wens-Klingeler en Glas-Koeman. Als afgevaardigde naar de Fede ratievergadering te Alkmaar werden benoemd mevr. Nell en mevr. Bou- wcns-Klingeler. Na afhandeling van het zakelijk gedeelte bleven de dames nog eeni- gen tijd bijeen en werden diverse voordrachten ten beste gegeven. DE EERSTE BLOEM Hedenmorgen werd ei veiling der L. G. C. te Langendijk de eerste aangevoerd door den h van het demonstratiebedri hugowaard. POLDER SCHERM] Ten stadhuize vergader< de hoofdingelanden van schap De Schetmeer onde terschap van den dijkgraaf C. Kramer Glijnis, die met een woord van wel deelde, dat Ged. Staten leening ad f 50.000 hadd keurd. Namens de uit de hee Boer, S. de Jongh en L staande commissie tot nazi rekeningen en verantv over 1940 van Schermeer rapporteerde laatstgenoem< stigen zin, onder dankzej den penningmeester advise diens décharge, waartoe ten. De rekening van de die begon met een batig '40 van 12.573, sloot me saldo van f 23.867,28, met aan ontvangsten van 14( uitgaven van 117.060,02. ning van de Matten sloot ,batsig saldo van f 31,72 uitg. op 397.28. De begrooting 1941 werd vangst en uitgaaf vastg 174.855,27; de kosten voo sche bemaling werden ger 21.469 (rek. '40 f 18.028) leg en onderhoud van w geraamd 38.311,90. De oir rekend op 19 per ha; voo ziene uitgaven is er een 845,10. De begrooting van de M in ontv. en uitg. op 429 onvoorzien van 46.50. Re begrooting werden confon steld. Blijkens ingekomen rap den opzichter was het bruik in 1940 503265 KWU bijna 100 is van het nor ca. 510.000 KWU bedraag ruim 6 millioen m3 water hetgeen per ha neerkomt m3; wat het waterbezwaar was 1940 een der ongunstig De duiker was 566 uren ge er werd 1.792.406 m3 wate ten, waardoor 1940 na '37 stigste jaar was in dit opzn Wat de molens betreft, z: de 15 nog resteerende 11 en 4 onbewoond. Bij de rondvraag deelde graaf op een vraag van Govers mede, dat dijken e zonder eenige restrictie, gel gens de pachtwet verhuurd Hierna sluiting. HEERHUGO Voor de oorlogsgewonden vernemen, dat het bekenc kunst-ensemble „De Vroolij landers" te Amsterdam, verschillende malen met succes in het Leidscheplei optrad, ook te Heerhugowi tweetal voorstellingen zal g wel op a.s. Zaterdag en telkens om half 8, resp. in van de heeren Rus en Groe Het gezelschap maakt tournée door de provincie vroolijke en beschaafde revue „Ik hou van Holland doel om de netto-opbrengst voeringen ten goede te doe aan de Nederlandsche oorlo den, zooals met het afwi bureau van het departemen fensie is overeengekomen. Onder leiding van den meester heeft zich een p comité gevormd, waarin om zitting hebben de pastoors parochieën, de beide pl doktoren, de gemeentesecret gemeenteontvanger e.a. Zoo al, waar het cabaretgezelsc lrad, zal gezien ook het g< OPGAVE AMSTERDAMSCHE BAN! By kantoor Alkmaar, van Donderdag 1 Mei staatsleeninuen. Vor. 4 Mos)».!1 917/, 9/3/ 891/ 8/3/ .119»/ 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 3—3)4 Neder 3 Ned -lndiê 1937. BANK-INSTELLINCEN Amsterd Bank Handel Mii Cert. v. K\ 250 1)73/ Koloniale Bank 1921/ 'n<l Handelsbank l Jl 1no. ond binnenl. Alg Kunstzijde Unie 127 Calvé Delll Cert. 74 Nederl. Ford2Sy Lever Bros1Q7/ Phil Gloeit Gem Bezit 2)1 CULTUUR MAATSCH. V A .427t/ Java CultuurJ5g Ned Ind Suiker Unie .253 Verg Vorstenlanden .117 petroleum. Kon, Petr. rubbers. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber i -w Oostkust Serbadjadi ^t,. scheepvaarten. Holland—Amerika liin 117 Java China - Japan lijn 14 1/ Kon Ned Stoomboot 1563/ Scheepvaart Unie .1/," Tabakken. 1 Heli Batavia2Ü1 Oude Deli .2073/ Senembah .221 246 •270 •20)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2