Omzetbelasting op tabaksproducten. Joden niet langer op de beurzen toegelaten. Verkoop schoenen van 1-10 Mei verboden. Het plotselinge tekort aan aardappelen. Dubbele moord in een vlaag van waanzin. Prof. dr.J.R. Slotemaker de Bruine f TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 MEI 1941. IN WEST-FRIESLAND ondervindt men veel hinder vanwandelende weilan den-, een soort grondverplaatsing zooals men ook in de bergen aantreft door grond verzakkingen of instortingen. In de lage landen ontstaat dit euvel door het bekende ,,loopzand". De wallekanten van deze weilanden loopen dan weg in de slooten. Thans wordt' door Rijkswaterstaat, door het aanbrengen van stevige walbesehoeiïn- gen den boeren tegemoet gekomen, wier eigendommen „aan den wandel" gaan. (Polygoon) niusziekenihuis te Utrecht liet ver voeren. Direct werd een grondig onder zoek ingesteld naar den dader, die echter, toen men dit onderzoek be gon, spoorloos verdwenen was. Het onderzoek der politie wordt voortgezet. Dader nog niet gevat. DAG VAN DEN ARBEID. Ter gelegenheid van den eersten Mei brengen wij hierbij onder het motto: dag der nationale solidariteit, een foto van den Führer temidden van zijn arbeiders. Onder: Adolf Hitler langs het f-ront der ar beiders bij de eerste steenleg ging voor het nieuwe giebouw vati de Rijksbank op 5 Mei 1934 at.. ('Foto's Hoffmann) Nader wordt gemeld, dat de dader zich nog steeds schuil houdt in de provincie of in de stad Utrecht. De toestand van de dochter is zeer ernstig, alhoewel het levensgevaar geweken schijnt. De bijna zestigjarige moordenaar staat in de buurtschap 't Goy bekend als een gevaarlijk heerschap. Eenigen tijd geleden had hij een dergelijken aanval van verstandsverbijstering en toen heeft hij in zijn woede alles kort en klein geslagen. Naar aanleiding van dit feit is hij geruimen tijd verpleegd geweest in 'n krankzinnigeninrichting. Hij kon na verloop van tijd als vrij normaal worden ontslagen. Hij bleef evenwel een zonderling man, die zich in het geheel niet meer voor zijn gezin in teresseerde en o.m. dagen achtereen volkomen het stilzwijgen bewaarde. Hij leefde in onmin met zijn dochter. De moeder kon den moord op haar kind niet, verhinderen en werd, om dat zij haar kind nog uit de handen van den moordenaar wilde halen, bijna het derde slachtoffer. Zij had ondanks haar zware verwondingen nog kracht het huis van den buur man te bereiken, wien zij het ver schrikkelijke gebeuren kon mee- deelen. Kort daarna verloor zij door bloedverlies het bewustzijn. In de anders zoo rustige buurtschap is men zeer beangst voor den waanzinnigen man. In verband met het feit, dat van 1 Mei 1941 af, omzetbelas ting zal worden geheven op tabaksproducten, deelt de ge machtigde voor de prijzen mede, dat het in afwachting van het tot stand komen, van een definitieve regeling niet toegestaan is, deze belasting door te berekenen. Deze bepaling wijkt dus af van de richtlijnen, welke in het persbericht van 9 Januari j.l. werden gegeven. Het gevolg hiervan is, dat ieder, die tabaksproducten verkoopt, dus zoo wel de fabrikant als de groot- en kleinhandelaar, tot nader order de omzetbelasting voor eigen rekening moet nemen. DE SCHOOLKINDERVOEDING IN DEZEN TIJD. Gister is in de afdeeling sociale zaken van. de gemeentesecretarie te 's-Gravenhage, onder voorzitter schap van wethouder L. Buurman, een intercommunale bespreking ge houden over de moeilijkheden waarmee de schoolkindervoeding in verband met de voedselpositie te kampeni heeft. Vertegenwoordigers uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Leiden en Den Haag na men aan deze bespreking deel. Eenige mogelijkheden om het werk ook onder de tegenwoordige!- omstandigheden voort te zetten werden onder het oog gezien, waar bij op den voorgrond werd gesteld, dat zoo-mogelijk de verstrekking van het voedsel in de eetlokalen dei- scholen gehandhaafd moet worden. Eeni kleine commissie werd ge vormd, die onder leiding van den heer Buurman, wethouder voor so ciale zaken in Den Haag, het vraag stuk in behandeling zal nemen en die daartoe in contact zal treden met het Rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd. Als opvolger van mr. J. Schokking werd hij benoemd tot voorzitter van het hoofdbestuur der chr. hist. unie. Na zijn aftreden als minister ves tigde prof. Slotemaker zich te Was senaar en werd hier benoemd tot hulppredikant en heeft in deze hoe danigheid de kerkelijke belangen van het Kievitpark gediend. Geruimen tijd was de heer Slote maker de Bruine lid van den Hoo- gen Raad van Arbeid en hoofdredac teur van „De Nederlander". Onder zijn bewind als minister is de nieuwe ziektewet tot stand geko men, terwijl van zijn werkzaamheid als minister voorts 1 nog 'genoemd kunnen worden de herziening van de wet op de besmettelijke ziekten, de regeling voor de tandtechnici ev de invoering van de arbeidswet voor de verpleegsters. Verder heeft de heer Slotemaker, zoowel als Kamer lid en als minister een zeer belang rijk aandeel gehad in de totstand koming van de nieuwe drankw-et en van de winkelsluitingswet. In 1933 werd prof. Slotemaker mi nister van sociale zaken in het twee de kabinet Colijn en in 1935 werd hij bovendien minister van O., K. en Wetenschappen ad interim, na 't af treden van mr. H. P. Marchant. Ook in het derd en vierde ministerie Colijn beheerde hij laatstgenoemd departement en bracht toen eenige wijzigingen in de spelling-Marchant. in het vijfde ministerie-Colijn, dat 25 Juli 1939 werd samengesteld, kwam prof. Slotemaker niet terug. Hij was voorts van onderscheidene commissies lid, zooals de commissie van advies voor de werkloosheids verzekering, waar hij voorzitter van was. Voorts was hij ook voorzitter van de commissie, bedoeld bij artikel 25 van het Werkloosheidsbesluit 1917 en lid van de Centrale commissie van bijstand voor de arbeidsbemid deling. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen leeuw, groot-officier in de Oranje-Nassau- orde en grootkruis in de orde van ■de kroon van Italië. Op order van den rijkscommissa ris voor.-het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economie) maken de besturen van de vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Vereeniging van Effectenhande laren te Rotterdam en den Bond voor den geld- en effectenhandel in de provincie te 's-Gravenhage be kend, dat met ingang van 1 Mei 1941 den Joden de toegang tot de beur zen te Amsterdam, Rotterdam en 's- Gravenhage verboden is. Ter bepa ling van het begrip „Jood" geldt ar tikel 4 van de verordening van den. rijkscommissaris- voor hel bezette Nederlandsche gebied betreffende het aangeven van ondernemingen de dato 22 October 1940 (verordening De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het in verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande noodzakelijk is, dat in de periode van Donderdag 1 Mei 1941 tot en met Vrijdag Mei 1941 het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, in den meest uit- gebreiden zin, met inbegrip van pan toffels en leerloos schoeisel, verbo den is, Ook p1 zou hiervoor een gel dige schoenenbon kunnen worden ingleverd. Derhalve valt onder dit verbod ook het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen, die tot dusverre zonder.bon mochten wor den verkocht Tevens wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de schoenen bonnen, welker geldigheidsduur ver valt op een der dagen gelegen tus- schen 1 Mei en 17 Mei 1941, wordt verlengd tot en met 18 Mei 1941. BOERDERIJ EN SCHUUR AFGEBRAND. Niets verzekerd. Gistermiddag brak brand uit in de boerderij van den landbouwer R. v. Beek wonende in de buurtschap Terschuur in de gemeente Barne- veld. Terstond waarschuwde men de Voorthuizendsehe brandweer, doch toen deze aankwam stond de geheels boerderij, alsmede de belendende schuur in lichter laaie. De brand weer moest zich dan ook beperken tot nablusschen. Van het huisraad kon een gedeelte worden gered. Niets was verzekerd. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de brand is ont staan, doordat vonken uit een for nuis waren gevallen. De felle wind was oorzaak, dat de boerderij spoe dig in vollen vlam stond. Enkele ko nijnen, alsmede een kleine hoeveel heid veevoeder werden een.prooi der vlammen. no. 189/1940), welk artikel als volgt luidt: 1. Jood is een ieder, die uit ten minste drie naar ras vol-Joodsche grootouders stamt. 2. Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee vol-Joodsche groot ouders stamt en 1. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch- kerkelijke gemeente heeft behoord of na dien datum daarin wordt op genomen, 2. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwelijk treedt. 3. Een grootouder wordt als vol- Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeen schap heeft behoord". Het verbod van toegang tot de beurs beteekent niet tegelijkertijd, dat de betreffende leden het lid maatschap van de vereeniging, waar onder zij ressorteeren, verliezen. Het A.N.P. meldt: Graf F. F. Grote, leider der af deeling volksvoeding en landbouw van het rijkscommissariaat; voerde gisteren in de dagelijksche perscon ferentie te 's-Gravenhage het woord naar aanleiding van de moeiten, die zich met de aardappelen hebben voorgedaan. Graf Grote vestigde er de aandacht op, dat op zichzelf de voorraden voldoende waren en op !n gebruik van 1'5000 ton per week waren berekend. Toen bleek, dat hier en daar de levering stokken ging, werd 1<8.000 ton per week ten gebruike beschikbaar gesteld. Dat desniettegenstaande toch schaarsch- te zich voordeed, is een gevolg van een zekere onrust ter zake, door voorbarige publicaties veroorzaakt en. door allerlei oncontroleerbare en onjuiste geruchten. Deze dreven tot hamsteren. En daar Nederland nog niet over eenvoldoende al omvat tende organisatie beschikt en de be volkingsdiscipline eveneens niet voldoende is, bleek dit niet belet te kunnen worden. Reeds is bekend gemaakt welke maatregelen van Nederlandsche zijde men thans treft en streng doorvoeren zal, om dit euvel te bestrijden en de schuldigen te treffen. Er worden thans 12.090 ton per week voor de gewone dis tributie beschikbaar gesteld. Verder worden supplementaire voorraden uit Duitschland ingevoerd en ver schillende van dergelijke zendingen zullen nog komen. Verder wordt tot vergemakkelijking van de situatie een extra-rantsoen van 250 gr. rijst beschikbaar gesteld, welke voor de houders van' vetkaarten goedkooper gegeven wordt. En blijkt tenslotte dat de sluikhandel en de smokkela rij de getroffen maatregelen in ge vaar blijven brengen, dan zal voor Gisteren is in de buurtschap 't Gooi onder de gemeente Houten een dubbele moord ge pleegd. De 59-jarige v. d. L. heeft in een vlaag van- waanzin in zijn huis zijn niets vermoedende vrouw zoodanig mishandeld' door haar te slaan en te schoppen, dat weldra de dood in trad. Hierop is de moordenaar op zijn rijwiel gesprongen, heeft als een wildeman rondgetoerd door de gemeente Houten en belandde ten slotte bij het huis van zijn dochter, die met een zekeren van G. is ge huwd en in wier huis hij de baby van een half jaar, nog altijd in een vlaag van waanzin, doodsloeg. De moeder, radeloos van angst, wilde het kind -uit de handen van den moordenaar redden, doch werd tenslotte het derde slachtoffer. Op onmenschelijke wijze sloeg en schopte v. d. L. zijn eigen dochter, haar daarna nog met een scherp mes bewerkend. De dochter, die in middels zwaar gewond was, viel op den grond en wist niets beters te doen dan zich dood te houden, het geen haar geluk was. Want toen verdween de waanzinnige, weder om als een verdoolde rondfietsend door de gemeente Houten. Buren hadden inmiddels een arts gewaar schuwd, die de eerste medische as sistentie verleende en de zwaarge wonde vrouw naar het St. Anto- de scherpste maatregelen niet te ruggedeinsd worden. Ook degenen die van een grooteren geldbuidel profiteeren, om ten koste der ge- meenschcap zich zelf te bevoordee- len, mogen zich dit voor gezegd houden. Op bijna 72-jarigen ouderdom is hedenochtend te Wassenaar overleden prof. dr. J. R. Slote maker de Bruine. Jan Rudolph Slotemaker de Bruine werd 6 Mei 1869 te Sliedrecht gebo ren. Na het gymnasium te Haarlem te hebben bezocht, studeerde hij theologie aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1894 promoveer de op de dissertatie: „De echatologi- sche voorstellingen in 1 en 2 Co- rinthe". Daarna was hij achtereen volgens predikant van de Ned. herv. kerk te Haulerwijk, Beilen, Middel burg, Nijmegen en Utrecht. In 1916 legde hij het predikambt neer, in verband met zijn benoeming tot hiogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Utrechtsche universiteit, welk hoogleeraarschap hij bleef vervullen tot Maart 1926, toen hij in het mi- nisterie-de Geer met de portefeuille van het toenmalige departement van arbeid, handel en nijverheid belast- werd. Tijdens zijn werkzaamheden in Utrecht heeft de politieke loop baan van prof. Slotemaker de Bruine een aanvang genomen bij zijn ver kiezing tot lid van de Prov. Sta ten, in 1922 gevolgd door zijn benoe ming tot lid van de Eerste Kamer, Na zijn ministerschap, dat hij vervul de tot Augustus 1929, toen het extra parlementaire kabinet, waarin hij zitting had, aftrad, werd de heer Slotemaker de Bruine lid van de Tweede Kamer voor de Chr. Hist. Unie, waarna hij bij de verkiezingen herkozen werd. Prof. Slotemaker de Bruine heeft gedurende zijn politieke loopbaan met groote welsprekendheid de hristelij k -historische beginselen zoowel in als buiten het parlement verdedigd. Hij gevoelde zich in het bijzonder tot de studie van het so ciale vraagstuk aangetrokken en nam een "werkzaam aandeel aan de drank bestrijding. Op internationaal terrein bewoog hij zich in het bijzonder op het gebied van de toenadering en verbreeding der kerkgenootschap pen. EEN DEZER DAGEN KWAM OP DE VEILING ALHIER de eerste bloemkool aan. De gesneden bloemkool wordt voorzichtig in platte kistjes verpakt om naar de veiling te worden gebracht. (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5