PAM BIJ DE HAANAPEN. HET GEHEIM STILLE No 9 DOODELIJKE GIF. DASHIELL H A M M E T T Winterhulp Nederland. Laatste appèl. Graanmolen en drie pakhuizen geheel afgebrand. Honderdduizenden schade. PUBLICATIES RADIOPROGRAMMA KERK EN SCHOOL. VAN HET TWEEDE BLAD GESCHREVEN DOOR TEEKRN1NGEN VAN ALEXANDER RAYMOND 94 Winterhulp Nederland schrijft: Nog een maal in dit seizoen zul len de ijverige collectanten met de bekende roode bussen van Winter hulp Nederland onze aandacht vra gen en wel bij de huizen- en straat collecte op morgen en Zaterdag. Daarmede wordt de eerste collecte periode voor dit mooie sociale werk afgesloten en kan de balans worden opgemaakt van de offervaardigheid van het Nederlandsche volk voor zijn minder bedeelde landgenooten. Hoe wei de tot dusver behaalde resul taten niet geheel en al onbevredi gend mogen worden genoemd, wan neer allerlei tegenwerkende factoren in aanmerking worden genomen, mag toch niet worden verheeld, dat de opbrengsten geenszins aan de verwachting hebben beantwoord. Immers bij de oprichting van Win terhulp Nederland stond den organi satoren eenerzijds de groote nood voor oogen, waarin een belangrijn gedeelte van de Nederlandsche volks gemeenschap nog verkeert, terwijl anderzijds het vertrouwen bestond, dat alle andere Nederlanders, dien grooten nood kennende, door drongen zouden zijn van de sociale plicht, welke op hen rust, om het leed van de minder bedeelden naar vermogen te helpen verzachten. Helaas echter werd dat vertrou wen in zekeren zin beschaamd, en daarom was Winterhulp Nederland niet in staat, het bij de oprichting ge stelde doel ten voile te verwezenlij ken. Dit is in hooge mate te betreu ren, niet alleen omdat als gevolg daarvan velen van hen, die dringend hulp behoeven, niet of niet vol doende kunnen worden geholpen, maar niet minder, omdat daardoor tot uiting komt, dat bij vele Neder landers nog niet aanwezig is eenig besef van emeenscha"szin om de zwakkeren bij te staan, ten einde ge zamenlijk eendrachtig te trachten de kracht van het g e h e e 1 e Neder landsche volk te vergrooten en te komen tot een samenleving, waarin het schrijnende leed, dat thans nog als gevolg van geldelijke zorgen in zoo vele huisgezinnen heerscht, wordt verbannen, om plaats te ma ken voor een blijvenden zonnestraal, waaruit ook deze gezinnen de kracht zullen putten zelf daadwerkelijk mede te helpen aan de verhooging van hun -Igen levensniveau en dat van anderen. Daarin ligt de grond slag van de kernspreuk van Winter hulp Nederland: „Voor het volk, door het volk", want de nu te ver- leenen hulp zal uiteindelijk ten goe de komen aan het geheele Neder landsche volk. Daarom mag niemand achterblij ven in de vervulling van dezen op allen rustenden socialen plicht en de hoop moge worden uitgesproken, dat ieder zal voldoen aan het voor deze dagen geldende parool: „Aantreden" en zoo mogelijk in het eerste gelid. Legt thuis uw offer gereed voor de huiseollecte en tooit u allen Za terdag met het bloemenepeidje van Winterhulp Nederland. Gistermiddag brak brand uit in den kap van den graanmolen van de N.V. gebroeders Knootenbelts graan- en meelhandel aan de Wilhelmina- laan te Barneveld. Onmiddellijk waarschuwde men de Barneveldsehe brandweer, die spoedig ter plaatse was. Daar de sterke wind de vlam men deed overslaan naar de beleh- dende pakhuizen en woningen, be gonnen tientallen personen, onder wie Duitsehe militairen, met koorts- achtigen haast met de ontruiming zoowel van de pakhuizen als van de woningen. Intusschen was reeds het felle vuur overgeslagen naar een houten pakhuis, terwijl ook een drie verdie pingen hoog pakhuis aan de linker zijde van den molen had vlam ge vat. En nog altijd kon de brandweer geen water gevenDaar de com mandant van de Barneveldsehe brandweer het aanvankelijk niet verantwoord achtte, alleen den zwa- ren strijd tegen de vlammenzee te beginnen, vroeg men dê assistentie van de brandweren van Voorthuizen en van Amersfoort. De Voorthuizen- sche brandweer, die juist terugkeer de van een boerderij brand in Ter- schuur, reed onmiddellijk naar Bar neveld en nam deel aan het blusch- werk. Om vier uur stortte de molen met een donderend geraaB ineen, waar bij de brandende stukken hout door den wind meters ver werden mee gedragen. Hierdoor ontstond een be gin van brand bij een tweetal wonin gen gelegen achter den molen, aan den Lunterenschenweg. De brand nam een steeds groote ren omvang aan. Öp een gegeven oogenblik werd de hitte zoo intens, dat men zelfs niet meer op straat kon blijven staan en de brandslan gen warm werden. Op dit moment alle drie pakhuizen stonden toen in lichter laaie, terwijl ook reeds een schuur van êen der belendende wo ningen had vlam gevat moest de brandweer tengevolge van de hitte terug. Om half vijf sloegen bovendien de vlammen uit het dak van een wo ning aan den Lunterenschenweg, zoodat men de slangen overhaast naar het nieuw bedreigde perceel moest brengen. Even later begon een andere woning te branden. Deson danks bleven de brandweren van Voorthuizen en Barneveld de belen dende huizen nat houden, terwijl ook de bewoners kwamen aandra gen met vele emmers water. Verdere uitbreiding kon vöt.'kor. on worden. De brand is waarschijnlijk ont staan door het warm loopen van de wiekenas van den molen. Van de in de pakhuizen opgeslagen voorraden kon een groot gedeelte, hoofdzakelijk meelbloem, worden gered. Het geheele pand, de molen met het daaronder gelegen pakhuis en de houten schuur, alsmede drie groote pakhuizen zijn geheel ver woest. Van de groote pakhuizen staan nog slechts de muren over eind. De schade loopt in de hon derdduizenden. Zij wordt door verzekering gedekt. KETTINGHANDEL IN GEZOUTEN VARKENSPOOTJES. Een controleur bij een abattoir in Noordholland bemerkte, dat gezou ten varkenspootjes voor veel te hoogen prijs te koop werden aan geboden. Hij onderzocht een en ander en kwam daarbij al spoedig op het spoor van een kettinghandel, waarbij binnen enkele weken de prijs van 0.27 per kg. tot 1.10 per kg. was opgedreven. De hande laar P. J. T. kocht van een .groote vleesehwarenfabriek ruim 1100 kg. gezouten varkenspootjes voor den normalen prijs van 0.27 per kg. Een gedeelte verkocht hij voor 0.40 per kg. aan den vischhande- iaar D, H. te Amsterdam, de rest ging voor een iets hoogeren prijs naar den handelaar O. Beide party en werden opgekocht door den sla ger K. te Amsterdam voor 0.65 per kg,, die er wel weg mee wist. Voor 1.10 per kg. verkocht hy de varkenspootjes in zyn winkel aan het publiek en voor 0.85 per kg. stond hij eenige vaten aan een col lega af. De speurzin van den con troleur van het abattoir leidde er toe, dat de geheele party varkens pootjes in beslag werd genomen. De verschillende tusschenpersonen in den ketting werden, naar gelang van hun medewerking, met boeten van 50 tot 175 gestraft. DE ONTHEFFING VOOR DE LUISTERBIJDRAGE. Naar aanleiding van het persbe richt van het N.V.V. wordt nog het volgende bekend gemaakt: Aangezien het bericht in zake de luisterbijdrage te betalen door aan geslotenen op radiocentrates, die een verzoek om ontheffing van deze betaling nebben ingezonden, aan leiding tot misverstand kan geven, wordt nogmaals met nadruk de aandacht er op gevestigd, dat de hierbedoelde luisteraars niet eerder van hun verplichting tot betaling zijn ontslagen, dan wanneer zy in bezit zijn van een van het hoofdbe stuur der P.T.T. ontvangen schrij ven, waaruit blijkt, dat zy onthef fing van de betaling der luisterby- drage hebben verkregen. Teneinde de hierbedoelde luis teraars zooveel mogelijk tegemoet te komen is nader bepaald, dat in afwachting van de beslissing op hun verzoek om ontheffing, niet tot ver breking van de aansluiting zal wor den overgegaan. Het abonnements geld, dat de eentrales heffen, moet echter in elk geval worden doorbe taald. Wordt evenwel op het verzoek om ontheffing afwijzend beschikt, dan zal nabetaling van reeds ver schenen termijnen der luisterbijdra ge alsnog moeten volgen. BOMMEN OP ONS LAND. Elf dooden. Het A.N.P. meldde gisteren: In den loop van den vorigen avond en den verloopen nacht heeft eên vrij groot aantal Engelsche vliegtuigen getracht ons land bin nen te vliegen. Brisant- en brand bommen werden op verschillende plaatsen neergeworpen. Hoewel de meeste op de gewone wijze op het vrije veld terecht kwamen en geen noemenswaardige schade aanricht ten, zijn toch op verschillende plaatsen meer of minder groote TOELATING LEERLINGEN SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. De aangifte van leerlingen voor bovengenoemde school zal bij het Hoofd dier school in het sehoolge- douw Victoriepark kunnen plaats ^ebben op DINSDAG 6 MEI 1941. van 23 uur namiddags, Het schooljaar vangt aan 1 Augustus 1941. Leerlingen worden toegelaten voor zooveel er plaats beschik baar is. Om tot de school te kunnen wor den toegelaten moeten de kinderen op den datum van toelating (1 Augustus 1941) 7 jaar oud zyn (behoudens in bijzondere gevallen) en volgens een door den schoolarts en het hoofd der school ingesteld medisch-paedagogisch onderzoek voor plaatsing op de schooi in aan merking komen. Het schoolgeld loopt van ƒ3. tot l'O'O.per kind, naar draag kracht. Indien de gemengde hoofd som, bedoeld in artikel 63, lid 4, letter b, der Lager-onderwijswet 1920, minder dan 2.bedraagt, is geen schoolgeld verschuldigd. Geboortebewijs (of trouwboekje der ouders) en, voor zoover de kinderen de koepokinenting hebben ondergaan, het vaecinebewijs, moe ten worden medegebracht. De ouders of verzorgers van leerlingen uit andere gemeenten zyn verplicht de aanvragen tot toelating te richten tot het gemeentebestuur van hun woonplaats. Alkmaar, 1 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A, KOELMA, Secretaris. schaden teweeggebracht en werdén slachtoffers gemaakt. Öp een plaats werden door drie neergeworpen bommen een huis volledig vernield en een ander huis zwaar beschadigd; daarbij werd een telefoonleiding geraakt en het telefoonverkeer tij delijk gestoord; helaas zijn hier drie dooden, drie zwaar en drie licht ge wonden te betreuren. Op een an dere plaats in het westen van het Hand werden, eveneens door drie brisantbommen, vier woonhuizen verwoest en drie andere zwaar be schadigd; van de bewoners werden drie personen gedood en één zwaar gewond. In een andere plaats ont stond schade aan woonhuizen en broeikassen; daar werden twee per sonen zwaar gewond. Tenslotte werd in nog een andere plaats in het westen des lands, waar vry veel bommen werden neergeworpen, ook vrij veel schade aangericht. Hier werd een hoofdhuis van de water leiding getroffen alsmede de boven leiding van een trambaan; verder werden verschillende vaartuigen beschadigd en een heèlè rij woon huizen min of meer door bomscher ven en ook door den luchtdruk be schadigd; helaas waren hier vijf dooden, acht zwaar en zes licht ge wonden te betreuren. Op verschil lende andere plaatsen werden nog huizen, schuren en boerenhoeven ge troffen of door scherven en door den luchtdruk beschadigd. Ook een 257. Opeens beginnen ze met hun eigenaardig gebaren- taaltje een drukke conversatie. Ze dansen en springen heen en weer onder druk beweeg van hun ledematen en wrijven daarbij hun snuiten tegen elkaar. 258. Dit' is voor Pam het geschikte ogenblik. Hij steekt zyn arm op, springt uit de kuil en loopt meteen een paar stappen achteruit, terwijl hij het touw stevig vasthoudt. De apen zijn volkomen verrast. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.— Gr.pl, 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.) 8.45 Gr.pl. 10.— Ensemble Erika Helen. (10.20—10.40 Deel.) 11.10 Gr.pl. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.-— Omroeporkest, 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.— Gr. pl. 1,35 Het orkest Eloward. 2,15 Voor de vrouwen. 2.30 Het orkest Eloward. 3.— Zang met pianobege leiding. 3.30 Musiquette. 4.— Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vryz.-Prot. Kerkcomité). 4.20 Gr.pl. 4.30 „Grepen uit de muziekgeschie denis", causerie met gr.pl. 5.— Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beurs- ber. 5.30 Omroeporkest. 6.15 „De we reld van 100 jaar terug", causerie. 6.30 Orgelconcert. 7.BNO: Econ. vragen Van den dag. 7.15 Altviool, piano en gr.pl. 7.45 Gr.pl. 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Melodisten, dameskoor „Aethercharme" en so- aantal paarden, koeien en eenig kleinvee werd gedood. De totaal balans geeft dit beeld: acht huizen vernield, ongeveer twee dozijn hui zen min of meer zwaar beschadigd, elf dooden, veertien zwaar en tien licht gewonden. list. 9.30 Orgelconcert (opn) 9.40 Avondwyaing (voorbereid door het Vrijz-Prot. Kerkcomité). 9.45 BNO: Eng. ber. 10.— BNO: Nieuwsber, sluiting. HILVERSUM H, 301,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.— Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.— BNÖ: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.— Orgelmuziek (opn.) 10.20 Pianovoordr. en gr.pl. 11.Voor de kleuters, 11.20 Gr.pl. 11.35 Orgelspel. 12.— Ber. 12.15 Esmeralda. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.— Amus.-orkest. 1.45 Gr.pl. 2.— Utr. strykkwartet en gr.pl. 3.—" Gr.pL 3.30 Huish. vraagbaak. 3.45 Ensemble Bart Ekkers. 4.15 Gr.pl. 4.30 Voor de jeugd. 5.— Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Ensemble Bandi Balogh 6.— Boekbespr. (voor bereid door de Christ, Radio-Stich ting). 6.15 Puszta-orkest en soliste. 6.45 Wy trekken er op uit!, toeristi sche raadgevingen. 7.BNO: Econ. vragen van den dag. 7.15 Gr.pl. 7.30 „Kapitalisme en nat.-soc.", lezing. 7.45 Gr.pL 8.— BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. of spiegel van den dag. 8.30 Gr.pl. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Om roeporkest. 10.— BNO: Nieuwsber., sluiting. Ds. Bremer, sinds 1933 herv. pre dikant te Landsmeer (daarvóór stond hij achtereenvolgens te Eg- mond aan Zee, Brielle, Breskens en Buksloot) heeft tegen 1 Juni a.s. emeritaat aangevraagd. Hy is pre dikant sinds 1902. fOeuittetoH Door FRANK F. BRAUN. 45) „Hij had haast. Hij wilde een brief aan mynheer Horn schrijven. Toen hij daar aan het bureau zat, kwam het in zijn gedachten, dat ik uit het raam in de voorkamer te gen den chauffeur van de taxi moest roepen, dat hy moest wach ten. Ik ben dadelyk naar het raam gegaan, maar de auto was al weg" „Heel goed", prees Kybander. Alleen Otto Horn bgreep hem. „Zat die mijnheer hier, toen u de kamer uitging?" „Ja, daar; Hy schreef Het pa piertje heeft hij later verscheurd en in zyn zak gestoken", „U bent maar korten tijd wegge weest, nietwaar?" „Een Oogenlikje maar De taxi was al weg". Kybander ging voor het bureau in den stoel zitten. Precies als te voren Peter Braubach gedaan had zat hij daar. Zijn blik gleed onder zoekend over het bureau. De vul penhouder, de lamp. Geen bakje waarin iets verstopt had kunnen worden, Met een blik, die om ver ontschuldiging vroeg, sloeg hy de schrijfmap op. Niets. Kybander leunde achterover, keek naar de bureaulade en rammelde er aan. De la was dicht. Maar hij be merkte, precies als zyn voorganger, dat er een kleine spleet boven was „Maakt u die la eens open, mijn heer Horn", beval hy, „als ik me niet zeer vergis Hij vond het niet noodig, zyn zin af te maken. Otto Horn opende de la. Brieven, notities en andere papie ren. Maar daar bovenop lag een klein wit zakje. „Zoo", zei Kybander. Hy pakte het zakje. Er zat een wit poeder in. Iiy keek ernaar, rook eraan en schudde zyn hoofd. „Laten we gaan", zei hij, zonder naderen overgang. „Dat wil zeg gen, u heb ik niet meer noodig, mijnheer Hom. Blijft u rustig hier, doet u, waar u lust in hebt. U bent vry". Hij glimlachte; plotseling had hy' zyn goede humeur weer terug gekregen. „Inspecteur", fluisterde de jonge man en trok den 'hoofdinspecteur terzyde, „is het 't vergif?" Hy kon de vraag nauweiyks uitbrengen. Kybander boog zich over naar het oor van den ander. „Ik weet het niet", zei hij, „atropine is het in ieder geval niet en dat is de hoofd zaak". Hy gaf den verbaasden Horn vriendeiyk de hand. „Tobt u er maar niet over. Dit alles heeft nu niets meer met u te maken". Hy knikte ook de hospita vriendeiyk toe. Hij was nu weer heelemaal de oude. „Goeden dag", zei hy en verliet ijlings het huis. Toen hij op het hoofdbureau van politie aankwam, was het juist tijd voor het middagmaal; maar, zooals zoo vaak, kwam hy er ook nu niet toe, zich aan dezen tyd te houden'. Hij liep de binnenplaats over naar het laboratorium. Een van de hee- ren moest daar altijd zijn; hij trof den jongen dr. Pietsch. „Mijnheer Kybander, u houdt een zakje in de hand, en als er geen witte peper in zit en u geen grapje met my wilt uithalen, dan wilt U bet laten onderzoeken!" Dr. Pietsch lachte. „Goed geraden, mijnheer Sher lock Holmes. Er is haast bij. Kan ik er op wachten?" „Ik zal me haasten, maar als u een nauwkeurige scheikundige ana lyse wenscht, dan kan het nog wel even duren". Kybander knikte. „Belt u me zoo spoedig mogelijk op. Ik moet we ten, of dit poeder vergif is, Of eventueel een vergif bevat. En ik wil u wel op het spoor brengen: naar mijn meening is het geen ver gif, maar een onschuldig purgeer middel". Hij liep naar de deur. „Belt U me even op? Kamer twee hon derd achttien", Vroeg hy nog eens. Daar Kybander hem zoojuist het halve werk met de2e mededeeling had afgenomen, had dr. Pietsch weinig moeite met het onderzoek. Na korten tijd stond het resultaat vast. Van vergif geen spoor. Hij schreef op een blaadje papier: Volkomen ongevaarlyk. Natrium- sulfaat (Glauberzout). Met vriendelyke groeten, Dr. Pietsch. Daarop hield hy een brigadier aan, die juist in de richting van het hoofdgebouw ging en gaf hem het blaadje voor hoofdinspecteur Ky bander mee. In kamer twee honderd achttien zaten Kybander en rechercheur Henke, toen het papiertje gebracht werd. Kybander las het. Hy straal de. „Daar, Henke", zei hy en reik te hem het blaadje over, „lees dat maar eens". Henke las. „Geen vergif", zei hy, „hm wat bewyst dat?" „Vraag je dat nog? Peter Brau bach is de moordenaar niet. Hy kan met Glauberzout zyn neef niet vergiftigd hebben. Bovendien klopt iets anders ook niet. Het zakje heb ik namelijk al eens gezien. Maar toen zat het in het handtasehje van juffrouw Fabreani. Hoe dat zoo kan, zal Peter Braubach ons moe ten vertellen". Henke had nog' iets op het hart. „Peter Braubach", 2ei hij, „altijd weer die man! Zou ik u een vraag mogen stellen, mynheer? Vanzelf denk ik zoo wel eens over het ge val Fabreani en dan ontbreekt me altijd een schakel". „Jou ook?" spotte Kybander. „Tof voor kort bevond ik my in denzelf den onaangenamen toestand. Maar vraag maar op. Ik zal je wel ant woorden, nis ik kan". „Wat heeft u daarnet aan Peter Braubach gevraagd, mynheer?" „Wanneer? Toen hy hier was om zyn vingerafdrukken te laten ne men?" „Ja. U heeft nauweiyks vyf mi nuten met hem gepraat. Was toen alles ineens duidelyk geworden?" „Ja, Henke, meer hoefde ik ook niet te weten". „Wat heeft u hem gevraagd, mynheer?" Kybander keek zyn jongen vriend aan. „Ik heb hem alleen gevraagd", antwoordde hy, „of hy op dien mid dag van het uitstapje Joachim en Angelica Fabreani aan hun huls heeft afgehaald, of dat hij van zyn eigen kamer dadelijk naar het punt van samenkomst is gegaan". Henke zette groote ronde oogen op, zoó ingespannen dacht hy na. „En wat kreeg u voor een ant woord?" „Waarom zou ik het voor je ver bergen? Peter Braubach had broer en zuster aan hun woning afge haald". „En?" „Wat en? Verder niets, Henke". De rechercheur was perplex. Hij bekeek zijn hoofdinspecteur met wantrouwen. Hy vond, dat Kyban der in deze zaak een beetje kuren begon te krijgen. Dit onbeteekenen- de antwoord van Peter Braubach kón in het geval Fabreani toch niet zulk een keer hebben veroorzaakt, dat daardoor Otto Horn kon wor den vrygelaten en men Ladislaus Marczali rustig naar het buitenland kon laten vertrekken! Om dan nog van Peter Braubach, tegen wien in het geheel niets ondernomen werd, maar te zwy'gen. Hij zweeg dan ook inderdaad. Kybander was zon der twyfel vastgeloopen. Jammer. Het speet hem werkelyk, want hö mocht den hoofdinspecteur graag. Maar hij was de ondergeschikte. Het geval was aan den hoofdinspec teur' toevertrouwd; hy droeg de verantwoording en Henke had er niets tegen in te brengen, Werke lyk jammer. (Wordt vervolgd.) t

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6