DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De 1ste Mei in diverse landen. De zuiveringsactie rn Griekenland voortgezet. Haveninstallaties aan de Z. en O.-kust van Engeland aangevallen. GRIEKSCHE EILANDEN BEZET. Bonaanwijzingen. Irak en de doortocht van Britsche troepen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 103. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee bladen. Vrijdag 2 Mei 1941 Een 1 Mei-rede van Rudolf Hess. Augsburg, 1 Mei (D. N. B.) Rijks minister Rudolf Hess heeft heden in een vergadering van de „Reichs- arbeitskammer", welke in de Messer- schmitt-fabrieken plaats vond, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de Duitsche bedrijfsleiders en de Duitsche arbeiders heden met trots op het door hen gemaakte materiaal kunnen terugzien. Zoowel in het hooge Noorden als in het woestijn zand van N.-Afrika, in zomer en winter, heeft dit materiaal zijn kwa liteiten aan den dag gelegd. Wanneer de Duitsche arbeiders zich het ver schil in de verliezen aan beide zijden voor oogen houden, dan kan elk van hen zeggen, dat ook zijn werk er toe bijgedragen heeft, dat de ver liezen aan Duitsche zijde zoo gering zijn. Vervolgens verleende Rudolf Hess de een jaar geleden door den Führer ingestelde onderscheiding „Pionier van den Arbeid" aan den rijksleider voor de pers, Amann, aan den rijks- postminister Ohnesorge en aan prof. dr. Messerschmitt. Hess zeide, dat Amann aan het nationaal-socialis- tische Duitschland in zijn pers een der belangrijkste strijdmiddelen on beperkt ter beschikking gesteld heeft. Aan rijksminister Ohnesorge is het te danken, dat het Duitsche lucht- wapen op het gebied van de draad- looze navigatie een enormen voor sprong op den tegenstander heeft. Professor Messerschmitt is de ver vaardiger van de beste jachtvlieg tuigen ter wereld. De minister sloot met de woorden: „Wij gaan de militaire beslissing tegemoet en daarvoor levert ook het Duitsche bedrijfsleven zijn grootste prestatie". De le Mei in Frankrijk. Parijs, 1 Mei (D. N. B.) Voor het eerst heeft de eerste Mei heden in Frankrijk in het teeken van den socialen vrede gestaan, naar de Fransche bladen schrijven. Met dezen vooruitgang, zoo schrijft „Les Nouveaux Temps" is de naam van maarschalk Pétain evenzeer ver bonden als in Duitschland de naam van Adolf Hitler met het begrip van den dag van den nationalen arbeid. De bladen'leggen er echter den na druk op, dat er nog zeer veel gedaan moet worden om aan den Franschen arbeider alle sociale voorrechten van den Duitschen werkman te verleenen. 1 Mei dagorder van den Russischen admiraal Koesnetzof. Moskou, 1 Mei (Tass). Admiraal Koesnetzof, de Russische volkscom missaris van marine, heeft ter gele genheid van den len Mei een dag order uitgevaardigd, waarin hij o.a. zegt: De verstandige buitenlandsche politiek van de Sovjetregeering, de politiek van vrede tusschen de vol keren en van gewaarborgde veilig heid voor ons vaderland, heeft het Sovjet-volk in staat gesteld rustig te werken en te profiteeren van de weldaden des vredes. Het sluiten van het neutraliteitspact vormt een be langrijke stap in het belang van den ■vrede, te meer daar het geteekend werd nu de tweede imperialistische oorlog zich blijft uitbreiden. De economische en defensieve macht van den socialistischen staat neemt onophoudelijk toe. Buiten onze grenzen neemt de tweede impe rialistische wereldoorlog steeds grootere vormen aan. De oorlog ver krijgt steeds meer het karakter van een strijd van langen duur en wordt steeds meer destructief. Zijn onver draaglijke last drukt op de schouders van de arbeiders in de kapitalisti sche landen. De Sovjetregeering en het Sovjetvolk sparen geen moeite om onze verdediging te versterken en het roode leger en de marine van ^de modernste technische middelen te voorzien. Parade te Moskou. Moskou, 1 Mei. (D. N. B.) Op het Roode Plein te Moskou is heden de jaarlijksche troepenparade gehouden in tegenwoordigheid van Stalin, Molotof en andere autoriteiten. De parade werd voorts bijgewoond door het diplomatieke corps met den deken, den Duitschen ambassadeur, aan het hoofd. De volkscommissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, hield een korte toespraak. Het voor bijtrekken der -troepen duurde vijf kwartier. Dagorder van maarschalk Timotsjenko. Moskou, 1 Mei (D.N.B.) Op den Sovejt-Russischen nationalen feest dag van 1 Mei heeft de volkscom missaris van oorlog, maarschalk Ti motsjenko, een dagorder aan de troepen van het roode leger uitgege ven. Daarin wordt uiteengezet, dat de arbeiders in de sedert Mei 1940 verworven gebieden voor den eer sten maal dezen dag in de volken familie der Sovjet-Unie vieren. Dank zij de buitenlandsche politiek van Stalin bevindt zich de Sovjet-Unie buiten den oorlog. Verder wijst de dagorder er op, dat de Sovjetregee ring bij het uitvoeren van de poli tiek van een behouden van vreed zame betrekkingen tot haar naburen en andere landen onlangs het neu traliteitspact met Japan heeft geslo ten, dat een document van groote politieke beteekenis is. De eerste Mei in België. Brussel, 1 Mei. (D. N. B.) In tegenstelling tot voorgaande jaren is de 1 Mei-dag in België rustig ver- loopen. In fabrieken en mijnen werd gewerkt. De vroegere minister en socialistische leider De Man verklaart in een oproep in het arbeidersblad Le Travail, dat de tijd van de partij twisten voorbij .is. Men kan slechts wenschen, aldus vervolgt hij, dat hij nooit zal terugkeeren. Wij weten, dat uit dezen oorlog een betere sociale orde zal te voorschijn komen, die vrij is van de heerschappij der plu tocratieën en in het teeken der sou- vereiniteit van den arbeid staat. De rexistische leider Degrelle schrijft in de Pays Reelle: „Deze oorlog is de strijd van een geniaal arbeider, die zijn eigen volk bevrijd heeft en thans nog strijd voert voor de bevrijding van geheel Europa van de geldtyrannie". 1 Mei in New-York. New-York, 2 Mei. (D. N. B.) .De optocht van 1 Mei der Amerikaan- sche vakvereenigingen en arbeiders- en bediendenorganisaties in New- York stond onder de leuze: „Houdt de Ver. Staten verre van de oorlogs verwikkelingen". De Meidag commissie raamt het aantal deel nemers aan de optochten én betoo gingen op ongeveer 200.000 man. De optocht en de daarop volgende openbare vergaderingen verliepen zonder noemenswaardige stoornis sen. Bijzonder opzien wekten zes doodkisten, die door een vakvereeni- gingsgroep werden meegevoerd en die tot opschrift droegen: „Convooien beteekenen doodkisten". Ook verder werden talrijke anti- oorlogsborden door de demonstran ten meegedragen. De vakvereeniging van zeelieden droeg een bord, waarop de eisch geschilderd stond, dat Was hington en Londen „hun handen van Ierland af" moesten houden. ZIGEUNERBRUILOFT IN SPANJE. Madrid, 1 Mei (D.N.B.) Een rijke zigeunerfamilie heeft een schitte rend bruiloftsfeest gegeven, waaraan werd deelgenomen door ruim 2000 zigeuners uit alle deelen van Spanje. Van de Balearen waren 250 zigeu ners overgekomen, uit de Catalaan- sche provincies ruim 1500. Na een kerkelijke plechtigheid werd in een der grootste zalen van Spanje een feestmaaltijd aangeboden, De Amerikaansche kustwacht. (D.N.B.) - De minister van financiën, Morgenthau, heeft op de persconfe rentie medegedeeld, dat Roosevelt heeft besloten, de schepen der kust wacht in te deelen bij de marine, een maatregel, die anders slechts in oorlogstijd wordt genomen. Deze maatregel geldt voor ongeveer 25 schepen, waarvan sommige op tor pedojagers gelijken. Een nieuw kabinet in Egypte. (D.N.B.) - De New York Times meldt uit Cairo: Koning Faroek en de leiders der politieke partijen hebben besprekingen geopend over de vorming van een nieuw nationaal kabinet, bestaande uit leden van alle partijen. De Egyptische minister president, Sirry Pasja, verklaarde, dat de militaire toestand geen actie van de Egyptische regeering ver- eischt. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 1 Mei. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Griekenland zetten formaties van het Duitsche leger de zuivering van het zuidelijk gedeelte van - den Peloponesus van verstrooide deelen van de Britsche, Grieksche en Ser vische troepen voort. Bij aanvallen op de baai van Soeda op Kreta heeft het Duitsche luchtwapen een groot tankschip en twee groote koopvaar dijschepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika leidde de activi teit van verkennings- en stoottroepen van de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten tot plaatselijke suc cessen. Duitsche en Italiaansche duikbommenwerpers brachten in de haven van Tobroek een koopvaardij schip van 5.000 brt. tot zinken en veroorzaakten in de verdedigings installaties rondom Tobroek, alsmede bij het fort Palastrion zware vernie lingen en uitgestrekte branden. Ver kenningsvliegtuigen bestreden met goed gevolg een radiostation, veld- versterkingen, alsmede concentraties van auto's en pantserwagens. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers vielen de haven van La Valetta op Malta, alsmede het vliegveld Venezia opnieuw met goed succes aan. 1 Mei des ochtends werden in luchtgevechten boven het eiland drie jachtvliegtuigen van het type Hurricane neergeschoten. Een duikboot onder commando van luitenant-ter-zee eerste klas:.! Hessier meldt het tot zinken brengen van een schip van 7.000 brt. Hier door heeft deze duikboot op haar tocht reeds 42.650 brt. vijandelijke handelseheepsruimte tot zinken ge bracht. Succesvolle aanvallen van het Duitsche luchtwapen richtten zich op haveninstallaties aan de Z.- en O.-kust van Engeland. Vliegtuigen der gewapende verkenning hebben in het zeegebied rondom Groot- Britannië een vrij groot koopvaardij schip zwaar beschadigd. In den nacht van 30 April op 1 Mei bracht het luchtwapen voor de Oostkust van Schotland een vracht schip van 1.000 brt. tot zinken en beschadigde twee andere vracht schepen, alsmede een torpedojager zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. De vijand wierp in den afgeloopen nacht met vrij zwakke krachten op verschillende plaatsen in Noord- Duitschland en op de buitenwijken van de rijkshoofdstad brisant- en brandbommen. Militaire oorlogs- economische schade ontstond niet. Enkele burgers werden gedood of gewond. Veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Berlijn, 1 Mei (D. N. B.) Als aan vulling op het weermachtbericht wordt aan het D. N. B. medegedeeld, dat de veldtocht op den Balkan is afgeloopen. Op het uitgestrekte en zeer bergachtige schiereiland van den Peloponnesus zetten Duitsche troepen hun zuiveringsactie stelsel matig voort. Groote gevechten zijn hier niet meer te verwachten. De Duitsche troepen hebben nog slechts tot taak, om verstrooide afdeelmgen van Servische, en Grieksche strijd krachten, alsmede de' resten van het Britsche expeditieleger, die langs den een of anderen weg nog de zee hopen te bereiken, op te jagen en gevangen te nemen. Britsche strijdkrachten bij Soeloem aangevallen. Italiaansch legerbericht. Ergens in Italië, 1 Mei. (Stefani). Weermachthericht no. 330 luidt als volgt: Een formatie vliegtuigen en deta chementen parachutisten hebben gisteren, beschermd door bommen werpers en jagers, de eilanden Kephalonia en Zantos bezet. Van ochtend zijn eenheden infanterie, komende uit Albanië op het eiland Eukas geland. Italiaansche en Duitsche - bommen werpers zijn voortgegaan met het be stoken van de basis van La Valetta, waarbij aanzienlijke schade en branden werden veroorzaakt. Op de Aegeïsche Zee hebben onze torpedobooten een vijandelijk con- vooi aangevallen, dat sterk geëscor teerd werd. Een kruiser en een groote torpedoboot jager werden ge troffen door torpedo-s. Ondanks het hevig vuren van het geschut der talrijke escorte-eenheden,-' keerden onze torpedobooten naar hun basis terug zonder eenige schade te heb ben geleden. Een Italiaansch ver kenningsvliegtuig, dat het convooi had ontdekt en dat werd aangevallen door vijf Britsche vliegtuigen, slaag de er in twee toestellen van den vijand neer te schieten en vervol gens ongedeerd naar zijn basis terug te keeren. In N.-Afrika hebben Italiaanseh- Duitsche verkenningsafdeelingen ten oosten van Solloem vijandelijke strijdkrachten afgeslagen en pantser- strijdkrachten vernield. Italiaansche en Duitsche luchtformaties hebben opnieuw in opeenvolgende golven' de stellingen en de haven van Tobroek aangevallen. In Oost-Afrika worden de gevech ten in verschillende sectoren voort gezet, met bijzondere hevigheid in den sector van Alagi. Te Assab is een vijandelijke hulp kruiser gezonken, na op een mijn te zijn geloopen. De bezetting van Korfoe. Rome, 1 Mei. (D. N. B.) De zuive ringsacties op het eiland Korfoe zijn, naar Stefani meldt, door éen bataljon zwarthemden voltooid. Een Grieksch bataljon, dat zich niet had willen overgeven, is op het eiland gevan gen genomen. 30 April des ochtends hebben, volgens Stefani, Italiaan sche landingstroepen, die per water vliegtuig naar Argostoli gebracht waren, dit belangrijke steunpunt bezet. DE GRIEKSCHE KOOP VAARDIJVLOOT. Berlijn, 1 Mei (A.N.P.) De talrijke weinig stichtende opsommingen en opmerkingen van de Britsche propa- gandabureaux over de ineenstorting van Griekenland worden waardig vergezeld van een dezer dagen door de Londensche radio verspreide me- dedeeling, waarin in aansluiting op de mededeeling, datGriekenland aan de zijde van Groot-Britannië verder wij strijden, bijzonder het feit, dat thans de Grieksche koop vaardijvloot, die verscheidene mll- lioenen ton aan scheepsruimte groot is, Groot-Britannië ter beschikking staat, als verheugend werd geken merkt. Men ziet dus, hoe Engeland tot het laatste oogenblik er op be dacht is, zijn bondgenooten, die het door nietszeggende garantiebeloften zonder voldoende ondersteuning in een totaal politieke en militaire ca tastrophe heeft gestort, uit te buiten en hun bezittingen en hulpbronnen uisluitend voor Britsche doeleinden in dienst te stellen. Op het oogen blik van de ineenstorting van Grie kenland koestert Engeland geener lei medelijden en bezorgdheid, doch is het blijkbaar verheugd over de mogelijkheid de Grieksche koop vaardijvloot in bezit te kunnen ne men. Overigens is deze vreugde van de Engelschen rijkelijk overdreven, daar zooals bekend de Grieksche koopvaardijvloot voor verreweg het grootstegedeelte reeds bij het uit breken van den oorlog door Enge land is gecharterd en reeds lang in Britschen dienst voer, zoodat hieruit geen effectieve toeneming van de tonnage voor Engeland voortvloeit. Daar bovendien in den loop van den oorlog de Duitsche zee- en lucht strijdkrachten, al reeds' een aan zienlijk aantal in Britschen dienst 's-Gravenhage, 2 Mei. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: "HEREN. De met „95" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" geeft recht op het koopen van e e n ei. De v e r- bruiksperiode van den >on loopt vantif Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koo pen op dezen bon is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zon dag 18 Mei a.s. Gedurende den koop- tijd mag de bon ook gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. KAAS. De met „65" en „75" genummerde bonnen van de Bonkaart Algemeen geven elk recht op het koopen van 100 gram kaas. De verbruiks- periode dezer bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 18 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 1 Juni a.s. BROOD EN GEBAK. De met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geven recht op het koopen van brood en gebak. De verbruiksperiode van deze bonnen loopt van Zondag 4 Mei tot en met Vrijdag 9 Mei a.s. Het koopen op deze bonnen is geoorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. de hoe veelheid brood die op een bon ver krijgbaar is, bedraagt 100 gram en de hoeveelheid gebak omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram, Biscuits en wafels 90 gram, Speculaas 140 gram, Andere koekjes 200 gram, Koek 160 gram, Cake 300 gram, Gevuld klein korstgébak (v.v. amandelbroodjes) 400 gram, Gevuld groot korstgébak (v.v. boterletter) 500 gram, 'Taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De bonnen mogen gedurende den geheelen kooptij d ook in hotels, res taurants e.d. worden gebruikt. AARDAPPELEN. De twintig met „17" genummerde bonnen van de broodkaart geven te zamen recht op het koopen van 1-%' kg aardappelen. De verbruiks periode van deze bonnen loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. en het koopen op deze bonnen is geoorloofd vanaf Zaterdag 3 Mei tot en met Woens dag 14 Mei a.s. MELK. De met „15" genummerde bon van de melkkaart geeft recht op het koo pen van 1 3/4 liter melk. De verbruiksperiode van dezen bon loopt vanaf Maandag 5 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. Het koopen op dezen bon is ge oorloofd van Zaterdag 3 Mei tot en met Zondag 11 Mei a.s. VASTE BRANDSTOFFEN. 's-Gravenhage, 2 Mei. De secre taris-generaal van het departement van handel, .nijverheid en scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 de met h|et woord „brandstoffen" en „01 K. F." ge merkte bon van de bonkaarten M. en N., welke aan verbruikers zijn uitgereikt, die voor kookdoeleinden op het uitsluitend gebruik van vaste brandstoffen al dan niet m combinatie met petroleum zijn aan gewezen, recht geeft op het koopen van een eenheid vaste brandstof fen. De met de woorden „generator- anthraciet, vierde periode" gemerk te bonnen geven gedurende het tijd van 1 Mei 1941 tot en met 31 Mei 1941 recht op het koopen van 1 Hl. anthraciet-nootjes (max. 75 kg.) De met de woorden „generator- turf, vierde periode" gemerkte bon nen geven gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Vichy, 1 Mei. (D.N.B.) Naar het persbureau Ofi uit Bagdad meldt, heeft de aideelihg propaganda van Irak het volgende meegedeeld: De regeering van Irak heeft reeds tot uiting gebracht, dat zij ernaar streeft de bepalingen van het ver drag tusschen Engeland en Irak na te komen door aan bepaalde Britsche strijdkrachten toe te staan in Basra aan land te gaah om door Irak te kunnen trekken. Britsche eischen welke tegen deze bepalingen in- druischten hebben de regeering er echter toe gedwongen, de noodige maatregelen te treffen om de rech ten van het land te beschermen. Het volk van Irak wordt daarom ver zocht kalm te blijven en vertrouwen te hebben 'in zijn rechtvaardige zaak. De troepenconcentraties. Berlijn, 1 Mei. (D.N.B.) De Lon densche nieuwsdienst meldt, dat de regeering van Irak in eenige plaat sen troepen beeft geconcentreerd die voor de Engelsche troepen een „zekere bedreiging" beteekenen. Van Engelsche zijde is daarom het ver langen geuit, dat deze troepencon centraties ongedaan gemaakt zullen worden „om het gevaar voor een ernstig incident te vermijden". varende Grieksche schepen hebben vernietigd, is ook de opgave van de Londensche radio, dat de Grieksche koopvaardijvloot verscheidene mil- lioenen tonnen groot is, sterk over dreven. Geen toestemming. Istanboel, 1 Mei. (D.N.B.) Nader wordt uit Bagdad gemeld, dat de regeering van Irak geen toestem ming heeft verleend voor de ont scheping van een sterk contingent Britsche troepen, dat op 30 April te Basra was aangekomen en onmid dellijk de noodige maatregelen voor de ha. dhaving der onafhankelijk heid heeft getroffen. Onverwijld stelde men zich in verbinding met de Britsche ambassade te Bagdad, waarbij de rt geering zich resoluut op het standpunt stelde, dat nieuwe Engelsche troepen het land pas mo gen binnenk' men, wanneer de vroe ger aangekomen strijdkrachten Irak in andere richting verlaten hebben. Volgens .verdere berichten is het in Irak rustig. Een bericht, als zou den zich gewapende botsingen heb ben voorgedaan tusschen Engelsche en Iraksche troepen in de haven van Basra, werd gisteravond door het Iraksche consu aat-gene -aal te Bei roet tegengesproken. De landing van nieuwe troepen. Berlijn, 1 Mei. (D.N.B.) De Brit sche ambassadeur te Bagdad heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, de regeering van Irak op nieuw in kennis gesteld van de op vatting der regeering van Groot- Britannië, dat de landing van nieuwe Britsche troepen in Irak volledig in overeenstemming is met de bepalin gen van het verdrag tusschen Enge land en Irak. In het bericht wordt verder gezegd, dat de ambassadeur destijds wegens de mogelijkheid van incidenten tijdens den jongsten staatsgreep in Bagdad machtiging gekregen had, alle noodige stappen te doen om de veiigheid van de Brit sche vrouwen en kinderen te waar borgen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1