KRUSCHEN "AKKERTJES BEKENDMAKING. AGENDA Rheumatische pijnen Bestrijding van aard appelziekte. Welke middelen? VERDUIS1ERINGS- TIJDEJV van 21.07 tot 6.06 op 10.31 onder 1,28. DE MUSSCHEN EN DE MENSCHEN» LAATSTE BERICNTES 08® 'n Zwaar hoofd MARKTBERICHTEN EFRNTE BLAD 2 Alkmaar, Vrijdag. DE KAASMARKT. Er was heden 3000 kg meer kar,; ter markt den de vorige week. De aanvoer bedroeg 31.000 kg tegen 80.000 in dezelfde week van het vo rige jaar. Bestond de vorige week de aanvoer slechts voor 5 pet. uit 40 pl. kasa, thans was dit met 10 pet. het geval, zoodat 90 pet. uit 20 plus kaas bestond. Voor de volgende week kan ar minder kaas verwacht worden. Het blijvend schrale weer heeft tenge volge, dat er voor de koeien in de weide nog nagenoeg niets te eten is, met als gevolg een verminderd melkgift van de beesten. Bovendien heeft de verkeerscentrale practise!) de fabrieken in Friesland die tot nog toe voor onze groote stadscen- tra's de levering van consumptie- melk aanvulden, stopgezet. De fa brieken in N.H. zullen nu voor deze aanvulling moeten zorg dragen, met het gevolg dat deze weer een paar dagen per week minder kunnen kazen. Ook voor onze kaaspositie is het dus wel zeer wenschelijk, dat het eindelijk eens wat warmer wordt. AANDUIDINGEN VAN MAAT OF GEWICHT. De inspecteur van het ijkwezen vestigt de aandacht van neringdoen den op het feit, dat in iedere be kendmaking, ter aanduiding van maat of gewicht, gebruik moet wor den gemaakt van wettelijk geldende aanduidingen. Voor prijsaanduidingen van goede ren, die bij de maat of het gewicht worden verkocht moet dus gebruik worden gemaakt van namen als me ter, liter, kilogram. Het gebruik vai de namen el, kan, pond, ons e.d., is niet geoorloofd. OPENBARE LEESZAAL. Met ingang van Maandag worden de uren voor het uitleenen van boeken gewijzigd. Men zie de ad vertentie in dit nummer. HET ALKMAARSCH TOONEEL. A.s. Zondag zal „Het Alkmaarsch Tooneel" in ,,'t Gulden Vlies" zijn laatste uitvoering in dit seizoen ge ven. Ten tooneele zal worden ge bracht „In den nacht van 23 April", tooneelspel van Joh. v. Doorn, waarin op een ongewone wijze naar de oplossing van een moord-affaire wordt gezocht en waarin de span ning tot het einde op boeiende wijze wordt gaande gehouden. Daar ook aan de tooneelaan- kleeding bijzondere aandacht is besteed om zooveel mogelijk de voor een dergelijk stuk vereischte sfeer te benaderen, mag verwacht worden, dat Het Alkmaarsch Too neel met dit stuk veel succes zal hebben en dat velen de gelegen heid niet zullen verzuimen dit goed in elkaar gezet tooneelspel te gaan zien. Het belooft een avond te worden van uitstekend dilettanten-tooneel in een uiterst spannend stuk. TOONEEL IN HET GULDEN VLIES. Voor de vierde maal 'n Rare Familie. Wegens uitverkochte zalen wordt Zaterdag 3 Mei om half acht in 't Gulden Vlies voor de vierdemaal een voorstelling gegeven van het daverende lach-succes ,,'n Rare Fa milie" waarin Joh. Kaart wederom de hoofdrol vervult. Wie van dolle vroolijkheid houdt moet dit stuk gaan zien. De vlotte vertooning ver dient aller belangstelling. IS DE KLANT NOG KONING? De slagers in Bergen hebben gister de volgende bekendmaking aan hun klanten doen toekomen: „Bekendmaking. Alle slagers van Bergen zien zich verplicht, gezien de bonnen voort aan 16 dagen geldig zijn, hun klanten er op te wijzen de volgende regeling uniform toe te passen: Een ieder is in de gelegenheid elke Donderdag vleesch te bestellen naar het aantal bonnen welke zij tot hun beschikking hebben, dit aantal moet tegelijkertijd met de bestelling opge geven worden. De bestellingen kunnen desge- wenscht bezorgd of afgehaald wor den. Voor deze week kunnen alleen zij, die over bon 13 beschikken vleesch opgeven, èn die niet bestelt krij gt niets bezorgd". Wij zullen maar geen aandacht vragen voor de minder juiste woord keuze, omdat hiervoor ook de druk ker wel eenige verantwoordelijkheid draagt. De lezing van deze bekend making wekte bij ons echter de ge dachte, dat het middenstandsdevies „De klant is koning" hier wol wat ver te zoeken is. De maatregel zal wel noodzakelijk zijn, doch had o.h wel in wat vriendelijker bewoordin gen kenbaar kunnen worden ge maakt. De laatste alinea wekte wel eenigszins onze verwondering. Tot nog toe was het normaal, dat bij iemand die niets besteld hitd ook niets werd bezorgd. Èr zal echter wel bedoeld zijn, dat degenen die vooraf niet bestelt ook geen vlecs:h kan bekomen. SEIZOENVOORUITZICHTEN IN BERGEN. Hotel Nassau-Bergen geopend. Ondanks de moeilijke tijdsomstan digheden, is men te Bergen en Ber gen aan Zee weer vol activiteit voor het a.s. badseizoen. De hotel- en pensionhouders zet ten hun beste beentje voor om him gasten zoo goed mogelijk te ontvan gen. Er zijn aanwijzingen, dat het seizoen 1941 niet zoo 'slecht zal wor den als dat in 1940 was. In het be gin van het vorig jaar stond het er zoo voor, dat men een zeer goed sei zoen tegemoet ging. Toen ons land in den oorlog werd betrokken maakten tal van gasten hun gemaakte afspra ken ongedaan. In het algemeen ont stond er vrees voor een vacantiever- blijf aan de kuststreek. Voor Berge/; was de nabijheid van het vliegveld een tweede handicap. Langzamer hand is het in ons land door gedrongen, dat het in Bergen niet gevaarlijker is dan elders. Nog altijd kan men in Bergen van zee, bosch, duin en polderland ten voile genieten. Voor Bergen en Bergen aan Zee was het de groote vraag of de direc tie van hotel Nassau-Bergen dit sei zoen haar deuren weer zou openen. De exploitatie van een dergelijk groot hotel is onder de huidige om standigheden geen sinecure. In het seizoen is dit hotel te Bergen aan Zee het centrum van bad leven, zoodat het niet geopend zijn daarvan voor het vreemdelin genverkeer een grooten terugslag zou geven. Met voldoening zal men te Bergen en omgeving dan ook kennis nemen van de in dit nummer voor komende advertentie waarin de heer C. F. Zeiler bericht, dat het' hotel Zaterdag weer geopend wordt. Verschillende huizen in Bergen aan Zee zijn bezet geworden, zoodat het aantal families dat daar zomers vertoeft, niet zoo groot zal zijn als gewoonlijk. Dit heeft reeds tengevol ge gehad, dat de vraag naar een ge meubileerd huis aldaar zich vroeger openbaart. Ook in Bergen-Binnen wordt reeds aardig verhuurd. Vele pensions, die, hoewel inge schreven bij Rijks Horeca,»zitten nog steeds te wachten op een erkenning door het Rijksdistributiebureau. De ze erkenning geeft n.l. aan de plaat selijke distributiebureaux het recht om aan deze hotels en pensions een voorraden-verschot te verstrekken Voor velen is het daarom teleurstel lend, dat de door hen gevraagde er kenning werd afgewezen. Woensdag vernamen wij echter op het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten te den Haag, dat er hard wordt gewerkt om hierin ver betering te brengen en er tevens voor te zorgen, dat er voor de zo mergasten die in de vacantiecentra's vertoeven, extra voorraden aanwe zig zijn, opdat de leveranciers ook aan hen kunnen verstrekken, wat op de bonnen verkrijgbaar wordt ge steld. Het hotel Nassau-Bergen ver kreeg in ieder geval de erkenning als verkeerscentrum van den eersten rang, zoodat men daar op de bonnen wel steeds het noodige zal kunnen krijgen. Voor Bergen als vacantieoord is het zeker een handicap, dat er na genoeg geen auto-verkeer meer is. Dit kwaad deelt het echter met an dere gemeenten en een voordeel is ongetwijfeld nog de tram- en auto busverbinding. VAN HET DAK GEVALLEN. Woensdag is de smid P. Z. bij zijn werkzaamheden op een woon huis aan den Rijksstraatweg te He:- loo van het dak gevallen en op het tegelpad terecht gekomen. Dr. van Driel verleende geneeskundige hulp. De man,'die o.m. een pols had gebro ken, is naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. TE VEEL PETROLEUM GEBRUIKT. Wederom werd tegen èen aantal landbouwers in de Wieringérmeer, die van hun voorraad petroleum, voor bedrijfsdoeleinden beschikbaar gesteld, méér gebruikt hadden dan hun was toegewezen, proces-verbaai opgemaakt. LOOPJONGEN BESTAL ZIJN PATROON. Door de politie te- Den Helder werd een 16-jarige loopjongen aan gehouden, die kans heeft gezien in kirten tijd ten nadeele van zijn patroon een bedrag van circa 700 te ontvreemden. Dit geld lag opge borgen in een portefeuille in da woonkamer van den bestolene. Als deze des avonds uit Den Helder ver trok, nam hij het geld mee om het aes morgens in verband met zijn zaken wederom naar Den Helder mee terug te brengen. De loopjongen werd volkomen vertrouwd. Deze nam, als hij de kans daartoe schoon zag, bedragen uit de portefeuille, soms tot 80 toe. De eigenaar bemerkte zulks niet. Van dit geld gaf de jongen dan een ge deelte aan een tweetal kameraden, resp. 20 en 17 jaren oud. Door hurt grove verteringen in café's en eet huizen kreeg de politie argwaan en stelde een onderzoek in. De eigenaar an het geld bleék toen nog niet R Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Je moet maar boffen (hum.); hoofdrollen Watt en Half Watt. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnum mer Het getrouwde schoolmeisje (rom.); hoofdrollen Hans Moser. Theo Lingen en Gusti Huber. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.30 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Suikerfreule (Holl. film, rom.hoofdi ellen Aaf Bouber, Johan Elsensohn, Annie van Duyn, Louis de Bree. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Valsch geld (rom.-sens.); hoofdrollen Rudolf Fernau, Kirsten Heiberg en Theod. Loos. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Vrijdag 2 Mei. 8 uur, de Unie, vergadering Zwol lenaren e.a. Óverijselaren. Zaterdag 3 Mei. 2 uur, Neversie's bloembollendag te Limmen, in café Centrum aldaar. 3 uur, Harmonie, concert H.O.V. 7.30 uur, *t Gulden Vlies, opvoering van ,,'n Rare familie", door Johan Kaart en zijn gezelschap. Reeds tientallen ven laren werden miljoenen lijders aan over de heele wereld, door Krusehen van dit lijden verlost - Neem toch óók bndér voörtdu'- rcnd.e controle van settel kun dige-apotheker ,G.' J. Log g e r Bij apoth. en drog. 1.47. 0.76, 0.41. De plant.enziektenkundige dienst schrijft: Ter bestrijding van de aardappel ziekte wordt gebruik gemaakt van koperhoudende middelen. Tot nog toe werd wel het kopersulfaat het meest aangewend. In de laatste ja ren zijn echter ook andere, direct voor het gebruik gereed zijnde, ko perhoudende middelen, meest koper- oxychloriden, voor dit doel ge bruikt. Waar het wel vaststaat, üat dit jaar kopersulfaat niet in vol doende mate aanwezig zal zijn, wordt de aandacht erop gevestiga, dat ook deze nieuwe koperhoudende middelen zeer zeker voor het be sproeien van aardappelen kunnen worden aangewend. De koperoxychloriden worden door sommige firma's onder dezen naam in den handel gebracht, door andere onder speciale handelsnamen, n.l. (in alphabetische volgorde) Cuprosa, Fusikrimp, Koper Bayer geccnc., Koper Centraal Bureau, Ko per kalk Bordola; Koperkalk Jebo, Koperkalk Spiess, Koperkalk Wacker, Koper Oud Beijerland, Ko- persept en Uraniakoper. Bij het gebruik van deze middelen neme men het volgende in acht. Er moet met zeer veel zorg gespo ten worden; de vloeistof moet zeer fijn over de planten verdeeld wor den. Verder zijn er aanwijzingen, dat het gewenscht is de bespuitingen met de nieuwe koperhoudende mid delen eerder te herhalen dan bij ge bruik van Bordeauxsche of Bourgon dische pap, terwijl de laatste be spuitingen in het seizoen met een op lossing van ten minste 1 34 maal de normale sterkte moeten worden uit gevoerd. De werking van de nieuwe koper houdende middelen staat, over het geheel genomen, wel iets ten achter bij die van Bordeauxsche en Bour gondische pap, maar wanneer ge werkt wordt als boven aangegeven, zal de werking ervan aan die van laatstgenoemden gelijk kunnen zijn of deze althans zeer sterk benaderen. Nadere inlichtingen hierover wor den verstrekt doo den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen, de bij den dienst werkzame ambte naren buiten Wagèningen, alsmede door de Rijksland- en Tuinbouwcor. sulenten. hebben bemerkt hoezeer hij bestolen was. Behalve hun groote verteringen besteedden de jongens nog flinke bedragen aan allerhande koopjes. Zoo schaften zij zich 2 rijwielen aan, een koffergramofoon, een 50-tal gra- mofoonplaten en een polsarmband horloge. De gekochte goederen zijn in beslag genomen Nog ongeveer 285 van het gestolen geld kon -chterhaild worden. De beide kameraden, die van het gestolen geld hebben geprofiteerd, werden eveneens gearresteerd en zullen wegens heling ter beschikking ,-an de justitie woeden gesteld. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 2 Mei: HEILOO. „Bonte Avondtrein". - Teneinde de teleurgestelden en ook anderen de gelegenheid te geven nog een uitvoering bij te wonen, heeft het Heilooër revue-gezelschap, onder leiding van den heer Jac. v. d Kommer Jr., besloten den „Bonten Avondtrein" a.s. Zondag nogmaals te laten rijden. Voor nadere bijzon derheden zie men elders in dit blad. Adres aan B. en W. - In een bij eenkomst van volkstuinders is be sloten gezien den toestand waar in de volkstuintjes zijn afgeleverd zich tot B. en W. te wenden om de huur der perceeltjes te verminderen tot een bedrag van 3.50 per perceel. Bezoek aan de begraafplaats. - Op den 1 Meidag om half twaalf hebben N.S.B.-ers, voor een deel in uniform, 'een bezoek gebracht op de nieuwe begraafplaats aan den Holleweg. Bij het graf van wijlen den heer de Vries, die in den bloei van zijn leven in 1936 aan de beweging is ontval len, heeft de heer A. N. K. Hopman gesproken en hulde gebracht aan de trouw en den ijver, waarmee de overledene het beginsel der N.S.B. ingang trachtte te doen vinden. Ver volgens heeft hij meer in het bij zonder herdacht den heer Lizé en hem als ambtenaar in overheids dienst dank gebracht wat hij voor de beweging heeft verricht. Bij de graven stond een wacht in uniform stram in de houding, toen een bloe menhulde werd gebracht. Laagste inschrijver. - De fa. v. d. Berg enHulst, alhier was laagste inschrijver bij de gehouden aanbeste ding van het bouwen van 57 wonin gen te Wassenaar voor de woning» bouwvereenigmg „Sint Wiilibrordus" met een bedrag van 210500. De gunning zal nader bekend gemaakt worden. OUDKARSPEL. Geslaagd. - Mej. M. Kroon alhier slaagde voor het examen coupeuse (systeem De Leeuw-van Rees). 'Ned. Tuindersbond. - In de Woensdagavond gehouden ledenver gadering van den Nederlandschei. Tuindersbond ten lokale van den heer C. Vis heeft de voorzitter, de heer N. Kaan, de uitkomsten van de bedrijven bespreken. Financieel zijn deze niet onbevredigend, doch dit wordt zeer sterk overschaduwd door de hoogere productiekosten en hel duurdere levensonderhoud voor den tuinder. Men kan dus niet te opti mistisch zijn. De beschrijvingsbrief om de alge- meene vergadering van het district Noordholland kwam vervolgens aan de orde. Ten aanzien van de candidaatstel- ling voor het districtsbestuur zeide de voorzitter, dat men dooi het korte tijdsbestek geen uitspraak heeft kunnen vragen van de leden. Het kringbestuur heeft den heer Kalverdijk candidaat gesteld, maar nu is ook de heer Borst candidaat gesteld door de afd. Nederhorst den Berg. Er zijn dus twee candidaten uit onze afdeeling. De heer P. Volkers meende, dat de heer Borst geen aanleiding had, om te bedanken voor deze can- öiadatuur. De ledenvergadering is in haar rechten tekort gedaan, hetgeen niet bevorderlijk is voor den geest in de afdeeling. Devoorzitter lichtte het voorstel van den kring nader toe. Voor deze streek is er een goede keuze gedaan. De heer Borst, die hierover ook zijn meening uitsprak, zeide, dat er gevreesd wordt, dat geen van beide candidaten gekozen zal worden. Toch zal spr. niet bedanken, aange zien hij de afd. Nederhorst den Berg niet wil te teleurstellen. Het is wei jammer, dat de leden eerst geen uit spraak hebben kunnen doen. Het speet den voorzitter, dat de heer Borst zijn candidatuur hand haaft. Na nog eenige besprekingen werd besloten, de candidatuur van den heer Kalverdijk te steunen. De heer Kalverdijk had 27 stem men, de heer Borst 17 stemmen. Bij de gehouden bestuursverkiezing wegens vertrek vap den heer N. Kaan werd de heer J. Rootjes Cz, gekozen met 26 stemmen. De heer J. van Hout had 19 stemmen. De secretaris, de heer G. IJ f f, heeft aan het einde van de vergade ring den hegr Kaan, den scheiden den voorzitter, toegesproken. Hij dankte den heer Kaan voor alles wat hij in het belang van den N.T.B. heeft gedaan. De voorzitter heeft daarna een korte afscheidsrede gehouden Hij hoopte, dat de actieve geest in de afdeeling behouden mag worden. De heer K 1 i n k e r t zou pogin- ;n wtHen doen het hoogheemraad De musschen hadden een prachtig bloeiende kerseboom uitgekozen voor hun genoegelijk onderonsje. Het was een gekwetter van je wel- ste want ze hadden het over de menschen en als het daarover gaat, zijn musschen niet op hun snaveltje gevallen. ,,'t Is gewoon méér dan brutaal zooals die menschen tegenwoordig in ons luchtruim vliegen. Me dunkt als je zulke lange beenen hebt om te loopen en verder nog fietsen, auto's, trams en treinen om te rij den, waarom moet je dan ook nog vliegen?" „En hoe vliegen ze! 't Is om je ziek te lachen als je dat gewurm aanziet. Ze hebben er een groote houten kist voor noodig en daar mee kunnen ze geeneens vanuit een boom of een radijsveldje wegvlie gen: ze moeten eerst een aanloop nemen. Een drukte en lawaai maken ze daarbij of het heel wat is". „Alsof de dag niet lang genoeg is, gaan ze tegenwoordig ook veel in het donker fladderen, net als de vleermuizen. Dan laten ze soms ook wat vallen, net als wij, maar bij hun is er weer meer lawaai bij". „Dan dat gescharrel van die lui om aan een nieuw costuum te ko men. Ze moeten er voor naar een winkel en er geld en punten voor neertellen anders krijgen ze niets. Dan gaat dat bij ons heel wat een voudiger". „Met het eten is het tegenwoor dig al net zoo: ieder krijgt 'n portie toegemeten en geen kruimeltje meer. Dan wij: tuinzaden, rupsen, graankorrels, kersen, zooveel als we lusten. Wij zullen voorloopig niets te kort komen, daarvoor hebben al die nieuwelingen met hun groen- tentuintjes wel gezorgd". „Weet je dat de menschen tegen woordig vaak 's nachts in een kelder kruipen? Waarvoor zou dat nu weer zijn?" „Bij de menschen moet je nooit vragen waarom. Vroeger gingen ze buiten in een tent overnachten, nu kruipen ze in een muffen kelder. Eerst hielden ze paarden, toen moesten het allemaal auto's zijn, nu zie je weer paarden. Nog geen jaar geleden moesten de straten 's avonds licht.zijn, nu kan het niet duister genoeg". „Ja, er is niets zoo veranderlijk en zoo dwaas als een mensch: we kunnen blij zijn dat we musschen zijn. Zullen we nog wat gaan snoe pen: ik weet een fijn sla-veldje". schap opgeheven te krijgen. Anderen stelden het nut van deze instelling in het licht. Vervolgens werd de teeltvergun- ningkwestie besproken. De heer Rootjes zeide, dat de jonge tuinders er weinig van genoten hebben. De heer C. B o r s t zou willen aandringen op het beschikbaar stel len van kunstmest voor de extra teeltvergunningen. Het is gewenscht, zich tot het Kunstmestdistributiebureau te Den Haag te wenden, zeide de heer K al ver d ij k. Na nog eenige besprekingen volg de sluiting der vergadering. (On gecorrigeerd 's-Gravenhage, 2 Mei. Het rijkscommissariaat maakt het volgende bekend: Op grond van par. 5 van het besluit van den Führei over de uitoefening van de regeerings- bevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Reichsgesetz- blatt I bladzijde 778) en in aanmerking nemend par. 1 van verordening 20 van 7 Februari 1941, vaardigt de hopgere S.S. en Polizeiführer de volgende bekendmaking uit: 1. Het openbare dragen en toonen van afbeeldingen van levende leden van het Huis Oranje-Nassau, op welke wijze en in welken vorm dan ook, alsook het demonstratieve dra gen en toonen van de kleuren van het Oranjehuis, wordt hierbij verboden. Ditzelfde geldt van het al of niet tegen betaling verder ver spreiden van dergelijke voor werpen. 2. Handelingen in strijd hiermee worden - voorzoover niet strengere straffen bepaald zijn ingevolge par. 1 der verordening nr. 201941 van 7 Februari 1941 bestraft. Het volgende officieele commen taar werd bij deze bekendmaking ge geven: Verschillende incidenten van den laatsten tijd brachten het bewijs, dat afbeeldingeii van levende leden van het Huis van Oranje-Nassau, alsook de kleuren van dit huis, tot een de monstratie tegen de bezettingsmacht misbruikt werden, en wel zeer op merkelijk het meest door kleine groepen uit het sociaaldemocrati sche en roomschkatholieke kamp, die voorheen slechts in zeer bijzondere gevallen bereid waren, om de zaak van het Huis van Oranje-Nassau tot de hunne te maken. Daarbij werd geenszins aan een erkenning van de verdiensten van vroegere leden van het Huis van Oranje-Nassau gedacht, een erkenning, voor welke een alge- meene waardeering aangenomen kan worden, aan welke deze bekendma king geenszins te kort doen wil. Het geval ligt bij het publiek toonen van afbeeldingen van leven de leden van het huis Oranje- Nassau echter geheel anders. Reeds op grond van het feit, dat deze leden van genoemd huis, nadat zij haar land en volk verlieten, zonder uit zondering geheel naar de zijde der Engelschen zijn overgegaan, moet dit als demonstraties worden opgevat. Dit demonstratieve toonen heeft dan cok tot verstoringen der orde geleid, die tot het boven weergegeven ver bod leiden moesten. De bekend- Waarschijnlijk kou gevat. Naem een "AKKERTJE" het uitmun tende middel bij verkoudheid, griep, influenza, kou in't hoofd. making der politie heeft in het bij zonder ook betrekking op het dragen van uitgezaagde geldstukken (van 10 en 25 cents) en het neerzetten van afbeeldingen in étalages. Niet door de bekendmaking getroffen worden de ook als „prinsenvlag" be kende oranj.e-blanje-blau-vlaggen, daar deze heden als een uitdrukking van den volkschen wil kunnen wor den beschouwd. TWEE BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST. Vanochtend vroeg werd brand ont dekt in- de boerderij van den land bouwer D. te Lierop onder de ge meente Someren (N.-Br.). De vlam men sloegen kort daarna over op de boerderij van den. landbouwer Kr Beide panden werden een prooi der vlammen. Een varken, twee kalveren en een zeug met biggen vonden den dood in het vuur. Verzekéring dekt slechts gedeeltelijk de schade. WIJZIGINGEN IN HET BRITSCHE KABINET. Berlijn, 2 Mei (D.N.B.) Donder dagavond zijn de volgende wijzigin gen in het Engelsche kabinet bekend gemaakt: Benoemd zijn: tot minister van staat Beaverbrook, tót minister voor de vliegtuigproductie Moore-Braba- zon, tot minister voor scheepvaart en transport F. J. Leathers, tot hoogen, commissaris van Australië R, H. Cross, DE KAASMARKT. ALKMAAR, 2 Mei 1941. Op de he den gehouden kaasmarkt waren in totaal 21 stapels, wegende 31000 kg, kaas aangevc erd, waarvan de prijzen als vogt: 18 stapels Kleine fabrieks- kaas 35.25 en 3 stapels Kleine boe renkaas f 34.50. Alles met rijksmerk. Handel vlug. LEEUWARDEN, 2 Mei 1941. Vee markt: 1393 Melk- en Kalfkoeien 180—420; 244 Pinken 100—300; 225 Lammeren 1322; 33 Varkens: drachtige 135225 en loopers 24 —62; 133 Kleine biggen 15—24. Verder: 54 Steiren, 259 Vette koeien, 24 Graskalveren, 850 Nuchtere kal veren, 4331 Schapen, 60 Bokken en geiten en 8 Paarden Eierhandel. Aangevoerd 20000 kg kipeieren 5,68,1 ct. per stuk, Han- delsprijs 105—1.07 per kg. 200 kg Eendeneieren, prijs 7 1/48 ct. p. st. Pluimvee: Slachthanen 1,50 2.75, Slachtkippen 1.5003, Jonge hanen 1.25—3.50 en 25 Jonge dui ven prijzen niet genoteerd. Vereen, van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus 44, 40 plus 67.50; Goudsche kaas 20 plus f 44, 40 plus 67.50 en Broodkaas 40 plus 67.50 per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 2 Mei '41. (Noordermarktbond). 22200 kg Roo- de kool 9 en 14600 kg D. witte kool 670. 'SCHA'GEN, 1 Mei 1941. Veemarkt: 146 Geldekoeien (mag.) 150250; 50 Kalfkoeien 3600480; 40 Pinken 200300; 325 Nuchtere kalveren 4560; 219 Overhouders f 3848; 14 Bokken en Geiten 240; 10 Var kens (mag.) f 3050; 80 Biggen 22 —32; 66 Konijnen 1—12; 104 Kip pen 12.50. Voor centrale: 190 Vette Geldekoeien.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2