PAN BIJ DE HAANAPEN. STILLE NO 9 KALMEEREND Het Rijksarbeidsbureau heden in werking getreden. FILMNIEUWS PUBLICATIES TWEEDE BLAD 2 1 KETTINGHANDEL IN HAM IN BLIK. De inspecteurs voor de prijsbe- heersching hebben in de afgeloopen weken herhaaldelijk uitgebreide gevallen van kettinghandel behan deld. Heeft men eenmaal een der tusschenpersonen gevat, dan is het in den regel niet moeilijk den ket ting zoowel in teruggaande als in doorgaande lijn aan het daglicht te brengen. Ongeveer een jaar geleden ver kocht een bona fide slager te Utrecht 100 blikken ham aan den vleeschhandelaar T., eveneens te Utrecht. T. betaalde hem daarvoor den normalen prijs van 1.35 per kg., doch hij was niet van zins dezen voorraad met een gebruikelijke winst verder te verkoopen. Eerst eendge weken geleden kwam hij er weer mee voor den dag en dezelfde blikken, die hij voor 1.35 had ge kocht, verkocht hij nu voor gemid deld 4.20 per kg. Veertig blikken ham kwamen bij den' slager M. te Utrecht, die de partij denzelfden dag voor een prijs van ƒ.4.70 per kg doorverkocht aan den vertegen woordiger W. te Utrecht. Voor 5 per kg ging de ham naar de heer S., een fabrikant, die bij verschillende kennissen een gedeelte liet opslaan. De politie kreeg lucht van de zaak en binnen enkele dagen was de geheele ketting haar bekend. De geheele hoeveelheid ham kwam bij de verschillende huiszoekingen te voorschijn en werd in beslag geno men. De fabrikant S. kreeg daaren boven een boete van 50, de ver tegenwoordiger W. een boete van 20'0, evenals de slager M. Een ver zekeringsagent, de G., die bij een der transacties zijn bemiddeling had verleend en daarvoor provisie had aangenomen werd gestraft met 400 boete. ZONDAG DE BOLLEN IN BLOEI. Het bezoek aan de bollenstreek is Zondag j.l., tengevolge van het koude weer en den straffen wind maar matig geweest. Deze weers omstandigheden hebben ook tot gevolg gehad, dat vele soorten hyacinthen, tulpen en zelfs late nar cissen nog niet tot volle ontwikke- keling zijn gekomen. Des te fraaier zal het schouwspel a.s. Zondag en volgende dagen zijn, want dan zul len niet alleen de late narcissen, maar vrijwel alle hyacmtten en vroege tulpen in bloei staan aldus meldt ons de K.N A.C. Dit zal ook het geval zijn, indien het milde voorjaarsweer nog langer op zich laat wachten. DE BADPLAATS WIJK AAN ZEE. Sedert het vorige seizoen heeft het gemeentebestuur van Beverwijk verschillende kostbare voorzieningen getroffen om de aantrekkelijkheid van Wijk aan Zee als rustige bad plaats en gezocht vacantieoord te vergrooten. De bekende Boschweg, die over Rooswijk naar Wijk aan Zee leidt, wordt geheel nieuw aan gelegd. Naast een breed wandelpad wordt op eenigen afstand daarvan een fraai rijwielpad gemaakt. Beide paden worden voorzien van een ge sloten wegdek. Ten deele is ook het tracee gewijzigd, zoodat de pader. nog meer dan te voren het afwisse lend beloop van het prachtige, be- boschte duinlandschap volgen. De totale kosten van dit werk bedragen rond 161.000. Een andere voorziening, welke haar voltooiing nadert, is een wan delweg over de duinreep tusschen den Relweg en de zeedependance bij de Zwaanstraat. Deze biedt zoowel op strand en zee als landwaarts ver rassende uitzichten. Voorts is men bezig met verwijde ring van de gevaarlijke bocht in de Zeestraat bij de buitenplaats Wester hout. De daar van ouds staande koetshuizen, dienstwoningen en mu ren worden gesloopt. De gemeente legt aan deze werken ongeveer 85.000 ten koste. Een groote aanwinst zijn ook dt nieuw aangelegde wandel- en fiets paden door het mooie stille duinge bied tusschen Wijk aan Zee en Bakkum. Deze paden zijn thans tegen een zeer geringe vergoeding voor het eerst voor het publiek opengesteld. Natuurliefhebbers en duinwandelaars zullen in dit bijna 1000 ha groot natuurreservaat hun hart kunnen ophalen. Het strand te Wijk aan Zee zal op de gewone wijze zijn opengesteld. Verdronken. - Gistermorgen is te Utrecht de 31-jarige drogistbe diende K. in het water van den Krommen Rijn gereden en verdron ken. ONFORTUINLIJKE PLUIMVEE HOUDER LIEP IN DEN VAL. Dat het niet altijd voordeelig is een hoogen prijs te bedingen, on dervond gistermorgen een aanvoer der van pluimvee op de markt te Barneveld. En het is vooral zeer on- voordeelig, als men dezen te hoogen prijs vraagt in strijd met het prijs- beheerschingsbesluit en aan een ambtenaar, wiens functie' het is controle op de naleving van dit be sluit uit te oefenen. Tegen den be trokkene, die aldus in den handig opgezetten val liep, is natuurlijk procesverbaal opgemaakt, terwijl de aangeboden dieren in beslag werden genomen. Later zal deze onfortuin lijke pluimveehouder ongetwijfeld volop gelegenheid kr;'gen om voor den economisehen rechter de reden van zijn handelwijze uiteen te zetten. MEI-VERGADERING DER N.S.B. Gisteravond heeft de N.S.B. te Amsterdam een 1 Mei-herdenking gehouden in het Concertgebouw. Aan het A.N.P.-verslag over deze bijeenkomst ontleenen we: Na de opening door den heer Mölman, districtsvertegenwoordiger van het econ. front en het front van nering en ambacht, die in 't bizonder den Kreisleiter Paustian der nat.-soc. Duitsche arb. partij en den vertegen woordiger van den rijkscommissaris begroette, voerde de organisatielei der van het N.V.V., de heer van Kampen, het woord. Hij zeide o.m., dat de 1 Mei-viering een oude ger- maansche gedachte is, die de vreug de symboliseert over de overwin ning van het leven. Thans, zoo be toogde spr., gaat het leven weer overwinnen in den nieuwen tijd, waarin het kapitalisme verdreven zal worden door het germaansche volk, dat zichzelf heeft, hervonden onder den grooten staatsman Adoif Hitier. Mussert en zijn volgelingen, zoo besloot hij, zullen zorgen, dat ons volk eenmaal de parel in de nat.-soc. gemeenschap van germaan sche volken zal zijn. Vervolgens sprak de heer Spelt van het agrarisch front. Deze zeide o.m., dat het nat.-soc. Mei-feest, in tegenstelling tot dat in het verleden, het symbool is van de eenheid van de volksgenooten, waarbij het plat teland een groote rol speelt omdat dit de bloedbron van ons volk is. Hierop sprak ir.'v. d. Vegte, leider van het econ. front der N.S.B., die o.a. verklaarde, dat de strijd tegen kapitalisme, egoïsme en Jodendom moet worden voortgezet. Tenslotte sprak mr. Rost van Ton ningen. Hij noemde den eersten Mei den dag van het begin der vrucht baarheid. Na gesproken te hebben over den strijd tegen de vrijmetse larij en het „politieke christendom", maakte spr. nog gewag van de 1500 Nederlanders, die zich bij het Duit sche leger hebben aangemeld. Zij zijn, aldus verklaarde spr., symbolen van dapperheid en grootheid. Filiaalhouder aangehouden. - Een 41 jarige beheerder van filialen in Den Haag en Amsterdam van een chemische wasscherij uit Maastricht, is dezer dagen te Den Haag gear resteerd. Gebleken is, dat de man zijn firma voor eenige duizenden guldens heeft tekort gedaan. Hij haa den laatsten tijd boven zijn stand geleefd en daardoor meer geld moe ten uitgeven dan hij verdiende. Brand te Hattemerbroek. - Door nog niet opgehelderde oorzaak is te Hattemerbroek brand uitgebroken in de woning van J. Kroeze, aan den Rijksstraatweg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat ook een stel tenberg en een mijt rijshout werden aangetast, die evenals het woonhuis verloren gingen. Verder werd de in boedel een prooi der vlammen. Heidebrand te Midlaren. - Gis terochtend ontstond brand op een perceel heide te Midlaren. De brand weer van Zuidlaren wist met behulp van omwonenden den brand blus- schen. Ongeveer 5 ha heide en eeni ge kampeerwagens zijn een prooi van het vuur geworden. Frauduleus geslacht. - Weder om heeft de gemeentepolitie te Hel- mond een geval van frauduleuze slachting achterhaald. In een stal achter de woning van zekeren J. aan der Hemelrijkstraat werd circa 300 pond vleesch in beslag genomen, dat afkomstig was van een frauduleus geslachte koe. Proces-verbaal werd opgemaakt. Uw drukwerk, groot of klein is bq ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. (Van onzen Haagschen correspondent). Organisatie en taak van het bureau. Op den eersten Mei trad het RijksarbeidsL— eau, door welks oprichting de arbeidsbemiddeling op een breederen grondslag komt te rusten en een rijkszaak, onder centrale leiding, werd, of ficieel in werking. Hiermee kreeg ons land de beschikking over het modernste en best-geoutilleerde instrument voor de werkloos heidsbestrijding, dat zich denken laat. Want het gaat hierbij niet slechts om een ingrijpende wijziging van den organisatorischen opzet der arbeidsbemiddeling, doch ook haar bemoeienissen in het algemeen zul len een belangrijke uitbreiding on dergaan. Meer en beter dan tot dusver het geval was, zal de ar beidsbemiddeling gericht zijn op het werkelijk aan den arbeid brengen en aan den arbeid houden der bevolking. Vanzelfsprekend zullen al deze en dergelijke idealen niet terstond in vervulling kunnen gaan. De geschiedenis van de arbeidsbemiddeling. Gelijk bekend vindt de openbare arbeidsbemiddeling in ons land haar uitgangspunt in gemeentelijk initiatief. In de laatste jaren der negentiende eeuw hebben eenige steden gemeentelijke instellingen voor arbeidsbemiddeling in het le ven geroepen. Deze op zichzelf staande instellingen traden in 1906, op initiatief van de Haagsche ar beidsbeurs, met elkaar in verbin ding, teneinde tot een zekere mate van onderlinge samenwerking te geraken. In 1908 werd daarop de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen opgericht, die op dit begin van samenwerking voort bouwde, zoodat in 1913 hier te lan de 27 arbeidsbeurzen bestonden, waaronder 21 gemeentelijke en 6 particuliere, die, op een enkele uit zondering na, samenwerkten. Reeds toen werd echter de be hoefte gevoeld aan meer ingrijpende voorzieningen, waarvoor bij de Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen plannen in voorberei ding waren. De uitvoering van de ze plannen werd echter achterhaald door het uitbreken van den we^ reldoorlog, die tot het treffen van buitengewone maatregelen nood zaakte. Aldus ontstond op 3 Augus tus 1914 een Centrale Arbeidsbeurs. Desniettemin bleef nog een groot deel van het land van arbeidsbe middeling verstoken. Teneinde hier in te voorzien kwamen in de twee de helft van 1915 dertig distrcts- fceurzen tot stand, terwijl van de 1092 gemeenten zich 970 bereid verklaarden een correspondentschap der arbeidsbemiddeling in te rich ten. Vervolgens werd in 1916 de Rijks dienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling inge steld. Deze zag zich belast o.a. met de leiding der intercommunale ar beidsbemiddeling, zoodat deze meer in de sfeer .van de regeeringsbe- moeienis werd getrokken. De arbeidsbemiddeling bleef niet temin allereerst een gemeentelijke aangelegenheid, zij het onder toe zicht van de landsoverheid. In dien toestand is ook door de Arbeidsbe- middelingswet 1930 geen wezenlij ke verandering gebracht. De onvoldoende organisatie en outillage der arbeidsbemiddeling heeft er toe geleid, dat deze, on danks den nijveren arbeid van vele verdienstelijke mannen, hier te lande als sociaal instituut niet de taak heeft kunnen vinden, die zij had behooren te vervullen. Wil de arbeidsbemiddeling als fac tor bij de werkloosheidsbestrijding genoegzaam tot haar recht komen, dan moet dus haar taakvervulling op een breederen grondslag berusten dan tot dusver het geval was. Men moet niet denken, dat deze gedachte een vinding van den nieuwen tijd is. Integendeel, want zij heeft in de laatste jaren van verschillen de kanten krachtige verdediging gevonden en in feite was dan ook reeds sedert geruim en tijd een reorganisatie der arbeids bemiddeling in voorbereiding bij de daartoe bevoegde instanties. Thans heeft zij definitieven vorm gekregen in de gestalte van het Rijksarbeidsbureau, dat bij besluit van 24 September 1940 door den waarnemend Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken is ingesteld, en dat op den dag van gister officieel zijn werkzaamheden, in samenwerking met 37 gewestelijke arbeidsbureaux en ongeveer 150 bij kantoren, aanvangt. De indeeling der bureaux is zoo geregeld, dat alle arbeiders en werkgevers binnen een afstand van ongeveer 12 K.M. een gewestelijk arbeidsbureau of een bij kantoor binnen hun bereik hebben. In afgelegen plaatsen zullen boven dien spreekuren worden gehouden, ter vergemakkelijking van't contact tusschen het bedrijfsleven en de ver takkingen der arbeidsbemiddeling. De taak van het nieuwe bureau. Het zal ieder duidelijk zijn, dat het bij dit alles niet om geringe zaken gaat. Het Rijksarbeidsbureau stelt zich als doel het aan 'den arbeid brengen en aan den arbeid houden van geheel ons volk, van den kunste naar af tot aan de onvolwaardige ar beidskracht toe. Met deze doelstel ling bestrijkt het een geweldig ar beidsveld. In grove trekken getee- kend komen de bemoeienissen van het bureau dan ook op het volgende neer: 1. Ieder gewestelijk bureau zal wor den ingericht voor het geven van voorlichting bij de beroepskeuze van jeugdige personen, waarbij het in de bedoeling ligt te berei ken, dat daarbij van door me disch en psychotechnisch onder zoek verkregen gegevens gebruik kan worden gemaakt. 2. De invoering van het arbeidsboek met verplichte registratie voor alle werknemers, opdat de ge meenschap aldus een goed. over zicht krijgt van de geheele ar beidsmarkt. 3. Bemoeienis met werkloosheids verzekering, wachtgeldregelingen en steunregeling. 4. Cultureele werkloozenzorg voor ouderen en jongeren, w.o. be grepen de scholing, herscholing enz. van werkloozen, en even tueel de omscholing van werk- looze en niet-werklooze arbeiders. 5. Het verzamelen van gegevens over den toestand van het be drijfsleven, over het aantal wer kende en niet-werkende per sonen en over de werkloosheid, waarvoor een sociaal-economische dienst en-str 'ictiek in het leven zullen worden geroepen. 6 De plaatselijke, de interlocale, de intergewestelijke en de interna tionale arbeidsbemiddeling. Uit deze samenvatting blijkt, hoe luim de werkingssfeer is, die aan het Rijksarbeidsbureau is toegedacht. Het ligt in de bedoeling daarbij met vaste, doch omzichtige hand te werk te gaan, gelijk ir. R. A. Verwey, de secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken, ons in een onderhoud over deze dingen ver zekerde. Stuk voor stuk zullen dé onderdeelen van deze taak moéten worden opgebouwd, waarbij zware eischen zullen worden gesteld aan het inzicht, den ijver en de kunde van hen, die daaraan deelnemen. Want het gaat er om, het vertrouwen te winnen van werkgevers en werk nemers beiden, van wie sommigen in den beginne wellicht nog wat onwen nig zullen staan tegenover dit nieuwe Nederlandsche instituut, dat, met dankbare erkenning voor het geen het kan leeren van elders op gedane ervaringen, nauwe aanslui ting zal zoeken bij de gegevens, die ons nationale bedrijfsleven biedt. De ongeveer 40 reeds bestaande gemeentelijke en particuliere instel lingen voor beroepskeuze, die voor een deel voortreffelijk werk hebben geleverd, zullen zooveel mogelijk bij de nieuwe regeling worden inge schakeld. Hun aantal gelijk ge zegd: 40 bewijst, hoezeer uit breiding op dit gebied noodig is. Een belangrijke organisatorische verbetering is nog, dat het on sympathieke loketten- systeem bij de arbeids bemiddeling met ingang van heden zal worden afgeschaft, zoodat een persoon lijk contact, van mensch tot mensch, mogelijk wordt. Hiertoe was veelal noodig een betere en ruimere huis vesting dan de meeste gemeentelijke arbeidsbeurzen boden. Ondanks de uit de tijdsomstandigheden voort vloeiende moeilijkheden is het niet temin gelukt, de arbeidsbemidde- lingsbureaux vrijwel overal in be hoorlijke panden onder te brengen. Van belang is ook, dat er thans een bemiddeling naar de bedrijven in het leven is geroepen, onder leiding van chefs, die geheel deskundig zijn in den betreffenden bedrijfstak, zoo dat de arbeidsbemiddeling veel doel matiger kan werken. Tenslotte zal een telex-verbinding an het Haagsch hoofdbureau, ge vestigd in het departement van Sociale Zaken, met de gewestelijke en de districtsbureaux een vlotte af werking van alle voorkomende kwes- ties waarborgen, zoodat het nieuwe oureau ook in dit opzicht een goede „service" zal kunnen bieden. Zoo hoopt het Rijksarbeidsbureau, in nauwe en vertrouwelijke samen werking met alle betrokkenen, een organisatie van den arbeid op te bouwen, die aan velen de vreugde van den arbeid zal hergeven, en die, zoowel uit menschelijk oogpunt als sociaal economisch bezien, ons vader land tot rijken zegen kan strekken. Een verheugend verschijnsel is in- tusschen, dat het nieuwe bureau zijn arbeid onder een goed gesternte aanvangt, want het werkloosheids- ij fer heeft op dit oogenblik het laag ste peil sedert 1930 bereikt, terwijl bovendien nog nooit zooveel werk loozen in productieven arbeid te werkgesteld waren als thans het geval is, daar er tegenover 50.965 steuntrekkenden niet minder dan 54.064 arbeiders-in-werkverschaffing staan, welk aantal in den zomer wel licht nog tot 80.000 zal kunnen stijgen. VALSCH GELD. Harmonie-Theater Een spannend filmwerk uit het leven van een misdadigersbende, die op buitengewoon geraffineerde wijze in Italië en Duitschland valsche bankbiljetten verspreidt. Gaston de Frossard, gespeeld door Rudolf Fer- r.au, is de strenge leider, maar op een gegeven moment begint er on rust en angst onder zijn helpers te komen. De kunstige graveur wordt onzeker. Juliette, een der beste krachten, heeft verlangen naar een ander leven. En dan volgen de op windende gebeurtenissen, die ten slotte leiden, tot de vernietiging der bende. Een zeer sterk gespeelde film met o.m. Kirsten Heiberg, Herman Spellmans en Theodoor Loos. HET GETROUWDE SCHOOLMEISJE. City-Theater. Deze alleraardigst, inderdaad zeer amusante film, zal men in het City- Theater kunnen zien. Kathe uit de hoogste klas der meisjes H.B.S. wordt van school gestuurd, veinst ziekte, ziet prof. Henning en spoedig is Kathe mevr. Henning geworden. Maar als zij dan als getrouwde vrouw in het geheim weer naar school terugkeert, .worden de situa ties hachelijk en talrijke verwikke lingen voeren naar een blij einde. Naast Gusti Huber treden ook Hans Moser en Theo Lingen op den voor grond. WATT EN HALF WATT: JE MOET MAAR BOFFEN. Roxy-Theater. De beide vroolijke gasten, onze be kende vrienden Watt en Half Watt zullen in de komende week hun in trek nemen in het Roxy-Theater en de bezoekers weer tranen laten lachen om hun dwaze avonturen in de film: Je moet maar boffen. Zij zorgen ook nu weer voor dolle vroo- lijkheid. SUIKERFREULE. Victoria-Theater. Een zeer geslaagde Hollandsche film met vele van onze bekende ar- tisten vraagt deze week de aandacht m het Victoria-Theater. De film Sui kerfreule, vervaardigd naar het ge lijknamige tooneelstuk van v. Wer- meskerken, toont duidelijk welke mogelijkheden de film biedt. Van de medespelenden noemen wij allereerst Aaf Bouber als juff v. d. Kooy. Vervolgens Johan Elsen- sohn als haar man, Annie v. Duyn als de dochter, Louis de Bree als vriend Schuit, Hans van Meerten als jhr. v. Wielandt en Louis Borel als Hans Vermeer. Met veel genoe gen zal men in de verdere mede werkenden verschillende van onze acteurs en actrices herkennen. flacons 1 voor do zonuwen, versterkend 4ii.S3' I voor het lichaam, opwekkend 12.30 1 voor den geest zóó werkt UITGIFTE VAN GROND VOOR VOLKSTUINTJES. De directeur van het Grondbedrijf te Alkmaar maakt bekend, dat voor het jaar 1941 tot wederopzeggens nog de mogelijkheid bestaat tot inge bruikneming van een gedeelte van het z.g. kazerne'terrein aan den Hoe- verweg voor volktuintjes. Voor het omspitten van den grond, inzaaien, onderhouden, enz. dienen de huurders zelf te zorgen. Elk per ceeltje grond heeft een oppervlakte van pl.m. 100 M2; de huurprijs be draagt 2.50 per tuintje. Gegadigden hiervoor kunnen zich aanmelden te zijnen kantore, Keet gracht 13, dagelijks tusschen 8*4 12 en l*A—5'/4 uur (Zaterdags 8V21 uur), alwaar tevens de voor waarden ter inzage liggen. Allernaar, 2 Mei 1941. De directeur voornoemd, D. G. G. MARGADANT. 259. Want daar komt met reuzen sprongen de profes sor van zijn hoge standplaats en voordat de verschrikte dieren weten wat er gebeurt, zijn ze door de vreemde wezens overvallen, die met snelle bewegingen om hen heen draaien. 260. Slechts enkele apen weten te ontkomen, doch de anderen krijgen geen kans, daar de professor en Pam met het touw enige malen om hen heen lopen en ze zo als 't ware stevig inpakken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6