HERDENKING. STAD EN OMGEVING AGENDA Laats e Berichten. Bonaanwijzlng s!a-Oiie EERSTE Bl.AD Alkmaar, Zaterdag. MR. A. J. F. M. N. DORBECK t Op den, leeftijd van 78 jaar over leed heden te Heiloo, waar hij reeds jaren verpleegd werd, Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck, destijds 'n bekend advocaat-procureur alhier. Ook het openbare leven had zijn groote belangstelling. Eenigen tijd was hij voorzitter van de R.K. Kiesvereeni- ging „Vrijheid en Plicht". Voor de R.K. Staatspartij had Mr. Dorbeck van 5 September 196510 Maart 1915 zitting in den gemeenteraad, waar hij zich deed kennen als een zeer militante figuur en goed redenaar. Herhaaldelijk trad hij voor Alkmaarsche belangen ook in volksvergaderingen in het strijdperk, zoo heeft hij ook vele malen gestreden voor de noodzake lijke verkeersverbetering aan het Verdronkenoord. BENOEMD. De substituut-griffier bij de rechtbank alhier, de heer mr. G. J. Couvee, is benoemd tot rechter in de rechtbank te Utrecht. OPENBARE LES IN DE HUISHOUDSCHOOL. Om de ouders der leerlingen en andere belangstellenden in de. ge legenheid te stellen, meer van dichtbij kennis te maken met het werken van de leerlingen van de huishoud- en industrieschool, wor den er openbare lessen gegeven op Dinsdagmiddag 20 Mei en Woens dagmiddag 21 Mei, telkens van 2.804.30 uur. De toegang tot de school is dan vrij voor ieder, die de meisjes eens wil zien werken in de keuken, de strijkzaal, naailoka- len enz. Er bestaat tevens gelegen heid om nieuwe leerlingen voor de opleidingen die met September be ginnen, te laten inschrijven. In één der lokalen is op die dagen de tentoonstelling „Goede voeding in dezen tijd" te bezichtigen, waar voor 0.10 entree verschuldigd is. VOLKSZANG. Een opwekking te schrijven om den Volkszangavond bij te wonen lijkt wat overbodig wanneer men de voorgaande zangavonden de Unie zaal geheel bezet heeft gezien. Toch is het aantal dat zou kunnen komen, véél grooter. Laten degenen die de gewoonte hebben afgelegd aan' Volkszang mee te doen en zij, die er om de één ol andere reden nog geheel vreemd er tegenover staan, eens komen. Het zingen is onder leiding van den heer Jonker zóó eenvoudig en zóó prettig, dat iemand, die het één keer heeft meegedaan, niet graag meer een zangavond wil missen. Bovendien leert men ongemerkt een schat van mooie Nederlandsche liederen. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 11 Mei is de apotheek van B. H. J. Schouten, Emmastraat 64, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waar genomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. SCHIPPEE IN OVERTREDING. Tegen een.schipper, die in het Noordhollandsch kanaal te Schoor 1- dam voor de voortbeweging van zijn vaartuig benzine gebruikte zonder dat hem daartoe de vereischte toe stemming was verleend, werd door de rijkspolitie proces-verbaal op gemaakt. KOFFIE GEHAMSTERD. Te Bovenkarspel werd door crisisambtenaren en den gemeente veldwachter bij een inwoner dier gemeente 26 pond koffieboonen in beslag genomen. Tevens werd proces verbaal opgemaakt. NIEUWE PRODUCTEN AAN DE HEILOOSCHE VEILING. Vrijdagmorgen werden een 3-tal nieuwe producten aan de veiling „St. Willibrordus" te Heiloo aangevoerd. De heer B. Wallaart verscheen met de eerste postelein. Kooper S. Mod der Szn. te Heiloo voor 1.64 per colli van 5 kilo. De heer W. Nanne bood de eerste aardbeien en asperges aan. De aardbeien brachten 0.50 per doos op en de asperges 0.69 per bos. Beide eerstelingen werden ge kocht door J. van der Pol te Allernaar. BERGEN. Opening Unie-huis. In het perceel Karei de Grootelaan 20 werd gisteravond het Unie-huis voor Bergen geopend. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer de Bruin, stond de bijeenkomst onder leiding van den plaatsvervangend voorzitter, den heer A. C. de Regt. Namens het Gewestelijk Unie-cor mité werd het Unie-huis geopend door den heer van Heusen uit Haar lem, die het voor Bergen een be langrijk feit noemde, dat daar een Unie-huis kon worden geopend. Daardoor toch kan'meer dan tot nog toe blijken, dat ook in Bergen de Unie geslaagd is, om de doelstellin gen van de Unie te doen doordrin gen. Daardoor blijkt ook, dat in Ber gen het eigen Nederlandsche hart klopt. Het stichten van een Unie huis werkt ter plaatse naar binnen en naar buiten stimuleerend. De ope ning, aldus spr., is weer een stapje verder om Nederland tot Unie-land te maken. Wij staan, zoo vervolgde hij, aan den vooravond van den lOen Mei. Afgezien van alle leed en el lende die de oorlog over ons land heeft gebracht kan ook gesproken worden van positieve winst, omdat door den oorlog plotseling het besef wakker geworden is, benevens de drang naar de zoo onontbeerlijke eenheid van ons volk. Wij gevoelden, dat wjj voor 10 Mei vastgeloopen waren. Het gevoel werd wakker, dat wij bij elkander hooren omdat wij Nederlanders zijn en dat de tot dusverre steeds belachelijk doorge voerde groepjes en partijen, die even zooveel scheidsmuren hadden opge trokken, moesten verdwijnen. Het is de groote verdienste van het drie manschap, dat zij aan dat besef openlijk uiting heeft gegeven. U weet allen op welk een groote schaal die oproep weerklank heeft gevon den. Meer uitvoerig wekte spreker de 'aanwezigen op aan de totstandko ming van de volkseenheid te wer ken, gedachtig aan het parool van Linthorst Homan „Aanpakken". Als geschenk voor den Unie-winkel bood spr. de portretten van het drieman schap aan. De heer Cornelissen uit Alkmaar bracht de gelukwenschen van de af- deeling Alkmaar over en bood als geschenk voor de vergaderzaal een koperen aschbak aan. De voorzitter sprak hierna een woord van dank. Spr. deelde mede. dat de Unie in Bergen reeds 600 le den telt en sloot met den wensch, dat de kat-uit-den-boom-kijkers ook spoedig zouden toetreden, omdat er voor hen die Nederlanders willen blijven geen andere keuze is. Bioscopen. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Traummusik (rom.);. hoofdrol len Benjammo Gigli, Lizzi Wald- müller en Albrecht Schönhals. Toe gang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.15' uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 -uur, hoofd nummer Wunschkonzert (rom.); hoofdrollen I-se Werner, Carl Rad- datz, Joachim Brenneke, Ida Wüst e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- Icorende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Winternachtstraum (rom. amus. film); hoofdrollen Magda Schneider, Wolf AlbachRetty, Theo Lingen, Hans Mcser en Richard Ro- manowsky. Toegang voor eiken leef tijd. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voor stelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Mysterie Kamer 12 (sens.); hoofdrollen Ivan Petrovitch, Oscar Sima en Magda Schneider. Toegang boven 18 jaar. Zondag om 2, 4.15 en 7.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 12 Mei. 8 uur, de Unie, vergadering afd. Alkmaar en Orr.str. Vereen, tot Steun aan miliciens. BINNENBRAND TE HEERHUGOWAARD. Hedenmorgen ontstond een binnenbrand ten huize van den heer Oostmeijer aan den Midden weg-Zuid te Heerhugowaard, ver moedelijk tengevolge van vlam vatten van gordijnen of behang door een in de nabijheid staande petroleumlamp. Bij pogingen om de vlammen te dooven liep de heer O. brandwonden aan de handen op. Er kon niet worden voorkomen, dat de kamer geheel uitbrandde. Vervroegde winkelsluiting? In café Spoorzicht hielden de r.k. middenstandsvereeniging „De Hanze" en Bergen's Winkeliers- vereeniging Donderdagavond een gecombineerde vergadering ter be spreking van de mogelijkheid om de in deze gemeente bestaande verordening op de winkelsluitings wet, welke op 15 Mei a.s. voor het komend seizoen wederom van kracht zal worden, tijdelijk te doen wijzigen. De vergadering, welke werd ge leid door den voorzitter van de Hanze, den heer A. Ooijevaar, was slecht bezocht, hetgeen met be trekking tot de besluiten, welke daarin zijn genomen en die onte genzeggelijk van vitaal belang voor de geheele bevolking van Bergen mogen worden genoemd, zeer te betreuren viel. De heer Ooijevaar zette uiteen, dat het voornamelijk de voedsel positie van Bergen is geweest, welke de besturen der beide ver- eenigingen tot elkaar had gebracht om tot een regeling te komen. Im mers het is geen idee fixe, dat zich onder de vreemdelingen, die zich straks tijdelijk t«s Bergen komen vestigen, niet-bonafide elementen kunnen bevinden, die erop uit zijn om van de voedselvoorraad der Bergenaren onrechtmatig te profi- teeren. Dat deze gedachtengang niet al leen in het brein van de Berger winkeliers is opgekomen, bleek uit de uiteenzetting van den voorzitter der V. V. V., den heer D. A. Klomp, die deze vergadering bijwoonde. Deze zeide, dat het bestuur van V. V. V. te Bergen zich eveneens eïnstig ongerust maakte over de voedselvoorziening voor het ko mend seizoen. De maatregelen, welke door het Rijksbureau voor de voedselvoorziening t. a. v. pen sion-, hotel- en café-houders on langs zijn getroffen, zullen z. i. blijken voor betrokkenen zeer nadeelig te zijn. Met klem wees spr. erop, dat een fatsoenlijk leverancier in deze tijden het oog moet richten op de toe komst. Om het gevaar, dat spr. ziet, dat gasten straks met de levensmiddelen der Bergenaren naar huis zullen trekken, spoorde spr. de vergadering ertoe aan in de allereerste plaats het belang van de eigen bevolking te blijven die nen. Zijn voorstel ten departemente om den voedselvoorraad voor sei zoenplaatsen gedurende het sei zoen te vergrooten, heeft welis waar de aandacht van de autori teiten getrokken, doch zal wellicht op onoverkomelijke moeilijkheden afstuiten. Spr. adviseerde de vergadering daarom den gemeenteraad te ver zoeken de bestaande verordening voor dit jaar in te trekken en de sluitingsuren te bepalen naar den wensch der vergadering. Na uitvoerige discussies werd tenslotte besloten op het advies van den heer Klomp in te gaan en het sluitingsuur vast te stellen op des n.m. 8 uur, ook des Zaterdags. Voorts zal worden verzocht op werkdagen des middags van 12 te mogen sluiten en des Zondags van 912 uur geopend te mogen zijn. Kleur en glorie onzer tropen. - Voor een record-aantal belang stellenden werd Vrijdagavond in de Rustende Jager de film „Kleur en glorie onzer tropen" vertoond. Wie dit meesterwerk óp filmge bied heeft aanschouwd, moet wel tot de conclusie komen, dat mr. A. Hustinx, die de film in opdracht van de S.S. Mij. „Nederland" heeft ver vaardigd, niet alleen een man is, wiens hart warm klopt voor onze Oost-Indische gewesten, doch meei nog de uitzonderlijke gave bezit om de innerlijke schoonheid, welke hij door het persoonlijke aanschouwen der tropische kleurenpracht heeft gesmaakt, op zóó treffende en na tuurgetrouwe wijze aan ons mede te deelen. Het is niet mogelijk in een kort bestek de volledige en waarachtige waarde van deze imposante film te schilderen. Zij druipt van leerstof voor ieder die oog heeft voor cul tuur en natuur. Op een vraag van den heer ten Bruggencate, secretaris van de ver- eeniging „Oost en West", afd. Alk maar, of het de belangstelling voor de film dan wel die voor Indië ge weest is, welke zoovele honderden lokten, antwoorden wij: „Zij trek ken ons beide aan". Van harte hopen wij, dat velen zich als lid van genoemde vereer.i- ging zullen aanmelden, omdat daar door de gelegenheid grooter wordt meerdere van deze avonden te geven. Wat te Alkmaar en Heiloo moge lijk bleek, verwachten wij zeker te Bergen, n.l. dat nog vóór de film van onze West-Indische gewesten zal worden vertoond in de komende herfstmaanden, „De kleur en glorie onzer tropen", wederom voor een overvolle zaal ten tweeden male zal worden gedraaid. KERKELIJKE VERKIEZING TE OUDKARSPEL. Tot president-kerkvoogd in de vacature Jb. Mosk is de heer A. J Wijnveldt gekozen. De heer Jb. Kroon Jbz. werd gekozen als vice- president. De heer Kroon wero tevens aangewezen als gemachtigde bij eventueele verkiezingen. VERBODEN HANDEL IN BRUINE BOONEN. - Een landbouwer te Hensbroek verkocht van zijn voorraad twee zakken bruine boonen zonder bon. De politie kwam zulks ter oore, zoo dat verkooper en kooper beiden een proces-verbaal opliepen. Bij het onderzoek bleek, dat de kooper in middels voor de bruine boonen reeds een nieuwen liefhebber had gevon den en de boonen natuurlijk met een zacht winstje verder had ver kocht. Ook de laatste kooper kreeg een proces-verbaal. KAASMAKERIJ ZONDER VERGUNNING. Een veehouder te Anna-Paulow- r.a had elf kazen gemaakt, zonder dat hij de daarvoor benoodigde toestem ming had verkregen. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwijl bovendien de kazen werden in beslag genomen. Het is vandaag een jaar geleden dat ons land in den grooten oorlog werd betrokken. Het is een jaar geleden, dat wij door krijgsrumoer werden wakker gemaakt en leger en volk de ver schrikkingen van den oorlogstoe stand ondergaan hebben. Vijf dagen hebben onze troepen zapper tegen een overmachtigen vijand gestreden, zijn duizenden burgers van huis en erf verdreven en hebben wij in de grootste spanning het verloop der ge beurtenissen gevolgd, vurig hopen de omdat wij ons van de gewel dige aanvalskracht van den vijand niet bewust waren dat ons leger de binnenrukkende troepen met eigen krachten zou kunnen keeren. In die noodlottige oorlogsweek zijn duizenden jonge mannen ge vallen. Nederlanders en Duitschers, zij vielen wederzijds op onze ge vechtsterreinen in den strijd voor hun vaderland. Wij herdenken met weemoed de dooden van Mei 1940 en het is van zelfsprekend, dat onze gedachten thans teruggaan naar hen, die in die droeve dagen een dierbaar familie lid hebben verloren. Er is sindsdien veel gebeurd. Wij zijn als het ware opgeschrikt uit den dommel van zich steeds herhalende gebeurtenissen. Ge nachten van een nieuwen tijd, die een totalen ommekeer van inzichten m principes met zich meebracht, zijn als een lawine over ons heen gegaan. Zij hebben zoo sterk in de dagelijksche gebeurtenissen gegre pen, dat zij onze aandacht, vaak nog meer gevangen houden dan de rijke variatie van gebeurtenissen op het Europeesche oorlogsterrein. Na vijf dagen van dapperen strijd was de oorlog voor ons eigenlijk afgeloopen. Wat ons op het oogen- blik omdat het ons direct aan gaat het allermeest interesseert is de groote verander ing, die zich voltrekt bij de colleges en inzichten van hen, die ons besturen en rich ting geven aan ons dagelijksch 'even. Er zijn er onder ons, die deze koerswijziging met groote vreugde egroet hebben. Er zijn er ook en zij zijn onge twijfeld het talrijkst die zich niet plotseling kunnen afwenden van wat zij hun geheele leven als het juiste en onaantastbare beschouwd hebben. Zij ontkennen niet, dat het verleden zijn fouten had en even min, dat het nieuwe vaak een kern van helder inzicht en rechtvaardig heid heeft, maar zij voelen zich nog altijd de Hollanders wier vrijheids zin zich beert tégen elke frontver andering waartoe zij niet naar eigen inzicht en vrijen wil hebben be sloten. Het wonen in bezet gebied eischt van de bevolking een zekere zelf- 'oeheersching en een onderdrukking van den wil om zich naar eigen inzicht te gedragen. Laten wij bedenken al moge niet alles war in het jaar dat achter ons ligt'is voorgevallen onze in stemming hebben dat wij ten slotte toch in deze min of meer be voorrechte positie verkeeren, dat wij in vrede leven en in materieel opzicht slechts de ongemakken kennen welke een moderne oorlog nu eenmaal voor alle bezette landen met zich meebrengt. Laten wij daarbij niet a priori afwijzend tegenover al het nieuwe staan, maar het onbevooroordeeld toetsen opdat veel van wat naar ons eigen inzicht hopeloos verouderd was in de toekomst veranderd en verbeterd kan worden. Daarnaast zijn wij te lang onaf hankelijk geweest om in allerlei levensvraagstukken zonder meer lijdelijk over ons te laten beschik ken. maar een verstandige bezetter zal niet alleen rekening houden met de positie welke wij in een nieuw Europeesch staatsbestel moeten in nemen, maar ook met de karakter eigenschappen van ons volk. Wie voor de toekomst hecht wil bouwen moet beginnen met het leggen van duurzame fundamenten en wie in later jaren op onze vrij» willige medewerking rekent zal ons, door een tactisch optreden, niet willen dwingen maar willen over tuigen. Er zal in de omstandigheden waaronder wij thans leven van beide zijden geduld en zelfbeheer- sching noodig zijn, maar wanneer er een sfeer van loyaliteit is, wan neer men eikaars moeilijkheden wil begrijpen, gezamenlijk naar een oplossing wil zoeken en daarbij niet overijld te werk gaat, zal op den duur de juiste levenshouding wor den gevonden. Wat er ook gebeuren moge, wij twijfelen geen oogenblik aan de toekomst van ons volk. Ons volk zal door onderlinge bulp- verleening dezen zorgvollen tijd wel ioorkomen. Onder welke omstandigheden wij daarna in staatkundig opzicht ook leven mogen, wij zullen nogmaals toonen wat wij waard zijn. Het Nederlandsche volk heeft in zijn geschiedenis meerdere perioden gekend waarin het onder moeilijke omstandigheden heeft moeten leven. Maar altijd heeft het zich weer opgericht en is het weer groot en sterk geworden in zijn onverzette- lijken wil in vrijheid aan eigen toekomst te bouwen.. Laten wij hopen, dat op deze botsing van principes en Idealen eert tijdperk van rust door wederzijdscb begrijpen en waardeeren zal volgen. Dan zullen wij, der traditie ge trouw, toonen, dat ons volk de karaktereigenschappen heeft om Nederland in het nieuwe Europa tot een der markantste en meest ge waardeerde staten te maken. DE WANDELTOCHT RONDOM DE SCHEEMEER. Reeds staan 816 deelinemers voor dén wandeltocht. rondom de Sehermeer, welke morgen om 10 uur te Stompetoren aanvangt (het startbureau is reeds om 9 uur epen), ingeschreven. Het grootste aantal deelnemers schreef voor de 26 km. tocht in. De route voor de 46 km. volgt-den ringdijk, die voor den 20 km. tocht loopt van Stompe toren naar Schermerhorn, Ursem, Oterleek, over den Slingerdijk naar den Omval en vandaar naar Stom petoren. LANGENDIJK. Marechaussee. - Naar wij ver nemen, is de brigade van de mare chaussee aan den Langendijk thans voltallig. Er- zijn vier manschappen gedetacheerd te Broek op Langen dijk, één te Sint Pancras en' één te Noordscharwoude. HEILOO. Benoeming heemraad. - Bij enkele candidaatstelling is voor den Oosterzijpolder inplaats van den heer P. Kuijper die wegens het be reiken van den 70-jarigen leeftij f moest bedanken gekozen de heer Th. Swart Jr. LIMMEN. Jac. Bakkum t. - Donderdag overleed in den ouderdom van 68 jaar de heer Jac. Bakkum, die 15 jaar lid is geweest van den ge meenteraad. De overledene had zit ting voor de r.k. Staatspartij. Bij de vorige raadsverkiezing stelde hij zich door zijn zwakke ge zondheid niet meer herkiesbaar. OUDKARSPEL. Nieuw raadslid. - De heer A. Ootjers Jz. is door den voorzitter van het hoofdstembureau benoemd ais raadslid in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer N. Kaan. NOORDSCHARWOUDE. Florimont. - Voor de vierde op voering van de operette „Florimont, de zwervende zanger", welke op 25 Mei a.s. in Concordia gehouden zal worden, is, blijkens den kaartver koop, de belangstelling weer groot. Het ziet er naar uit, dat men zeer zeker aan het vereischte aantal verkochte 'plaatsen zal toekomen Men doet goed, niet te lang le wachten met het koopen van kaar ten, opdat „Caecilia" spoedig de zekerheid zal hebben, dat de uit- -•oering kan doorgaan. BOTERMARKT. ALKMAAR, 10 Mei 1941. Aanvoer 253 kg boter: groothandel 0.92 y2 1 en kleinhandel 1.051.15. Han del matig. VEEMARKT. ALKMAAR, 10 Mei 1841. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 23 Schapen 4560 en 82 Lammeren 2028 en 3 Melkkoeien, prijzen niet genoteerd. ALKMAAR, 9 Mei 1941. (Alkm. Exportveiling). Andijvie 16.5026, Bieten 8.70—11, Prei 14—22, Ra barber 7.209, Raapstelen 12 per 100 kg; Bloemkool le s. 18.5025 2e s. 1012.50 en Kropsla 2.507 per 100 stuks; Peterselie 6.90, Ra dijs 2.20, Selderie 7.2011.20 per 100 bos; Spinazie 52"4 cent per 8 kg; Witlof le s. 5.507 en 2e s. 3 5 per 100 pond. NOORDSCHARWOUDE. 10 Mei. (Noordermarktbond). 21450 kg Roode kool 9; 2085 kg Gele kool 7.60; 13200 kg Rabarber 9; 60 kg Prei 12.90. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Mei. (Lang. Groenten veiling). 18 stuks Bloemkool 18.80—25; 4700 kg Wit lof 10.30—15. SCHAGEN, 8 Mei 1941. Veemarkt: 115 Geldekoeien (mag.) f 150280; 30 Kalfkoeien 415—525; 25 Pinken 225300; 289 Nuchtere kalveren 2560; 135 Overhouders 3350: 13 Bokken en Geiten 495; 85 Biggen 2532; 80 Konijnen 212 en 70 Kippen 13 Voor centrale: 85 Vette Gelde koeien en een gedeelte Nuchtere kal veren. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vissch-srij maakt het volgende be kend: Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zal wederom sla-olie op een der bonnen van de boter- en vetkaart verkrijgbaar worden ge- :teld. De bon welke recht geeft op rialoie is bon „17" van de boter- en •etkaart, welke geldig zal zijn van Maandag 26 Mei tot en met Woensdag 11 Juni a.s. Op bon „17" van de boterkaart zal in bovengenoemd tijdvak 250 gram boter of 2 0 0 gram sla olie of raapolie verkrijgbaar zijn en op bon „17" var de vet kaart 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram sla olie of raapolie. In verband met de bevoorrading van de winkeliers dient men de bonnen, waarop men slaolie, raap olie of margarine wenscht te be trekken, reeds van te voren bij de winkeliers in te leveren. Degenen, die op bon „17" van de boterkaart slaolie of raap olie of op bon „17" van de vet kaart slaolie, raapolie of r. argarine werschen te betrek ken diénen deze bonnen in het ijdvak van Maandag 12 Mei tot er .net Zaterdag 17 Mei bij de winke liers in te leveren, die hiervan een eenvoudige administratie dienen bü. te houden, en desgewenscht een ontvangstbewijs aan den klant be- hooren af te geven. Wanneer men verzuimd heeft vóór 17 Mei -de bonnen bij de winkeliers in te le- heidsperiode van 26 Mei tot en met veren, kan hierop in de geldig- 11 Juni uitsluitend boter worden gekocht, echter zonder dat daar bij op de bonnen van de vetkaart reductie wordt verleend. In verband met het feit, dat het rantsoen saolie of raapolie 260 gram bedraagt en de inhoud van de sla- olieflesschen in het algemeen geen "eelvoud van 200 gram vormt, zullen de winkeliers de hoeveel heid, waarop hun klanten tegen in levering van een of meer bonnen recht kunnen doen gelden, als re gel niet in haar geheel in fabrieks- verpakking kunnen afleveren. Zij zullen dus in dat geval de per heele of halve flesch afgeleverde hoe veelheid buiten de fabrieksverpak- kmg om dienen aan te vullen. Wie b.v. vier bonnen heeft ingeleverd en daarvoor een heele flesch sla olie met een inhoud van 720 gram heeft ontvangen ,zal, daar de inge leverde bonne.n recht geven op 4 x 200 860 gram, nog 80 gram laolie apart kunnen ontvangen. In een publicatie zijn de voor schriften voor het inleveren van de 'tonnen door detaillisten bekend gemaakt. PRIJSAANDUIDINGSBESLUIT In de Staatscourant is het nieuwe prijsaanduidingsbesluit gepubliceerd. Zooals reeds werd medegedeeld, is hierin de bepaling opgenomen, dat bepaalde groepen van artikelen in etalages en uit winkelvoorraad zul len moeten zijn geprijsd. Deze bepa ling geidt voorloopig alleen voor voedings- en genotmiddelen, textiel- waren en lederwaren. De gemach tigde voor de prijzen zal den plicht van prijsaanduiding ook tot andere groepen kunnen uitbreiden. Het besluit treedt 14 dagen na de afkondiging in werking, dit is dus 24 Mei a.s. Art. 8 van de prijsopdrij- vings- en hamsterwet 1939, waarin reeds in het algemeen het prijzen van artikelen was voorgeschreven, treedt op dien dag buiten werking. SCHILLEN VAN AARDAPPELEN. Van vele zijden rijzen klachten over verhooging van de prijzen, wel ke door groentenhandelaren in reke ning worden gebracht voor het schoonmaken van groenten, in het bijzonder, voor het schillen van aard appelen. De gemachtigde voor de prijzen wijst er met nadruk op, dat verhoo- ging van de voor het schillen bere kende prijzen boven die, welke 9 Mei 1910 algemeen geldend waren els overtreding der prijsvoorschrif- ten zal worden beschouwd. De over treders zullen uiteraard worden be straft. ELRétE BLAD f?" KAASCONTROLESTAT NOORD-HOLLAND. Onder voorzitterschap heer G. Nobel kwam giste in café Central het Kaascor tion Noordholland in leden ring bijeen. De voorzitter s; speciaal woord van welkom rijkszuivelinspecteur. Spr. o dat het niet anders dan te b valt, dat men thans moet tot het maken van een proc 10 ct. vet in de droge stof wel in groote hoeveelheden, afzienbaren tijd wordt een getroffen om deze kaas v merk te voorzien. Spr. hoe dit niet lang zal durèn en weer zal kunnen overgaan maken van de 40 plus k; steeds de N.H. naam heeft 1 houden. Medegedeeld werd, dat 1 kaas- en boterfabrieken zijn sloten (v.j. 63), 2 kaasfabriel 3) en 204 zelfkazende boeri 224). De heer J. Veldstra te werd als bestuurslid herko: 61 van de 62 stemmen. De exploitatierekening oi werd in ontvangst en uitgaaf steld op een bedrag van met een voordeelig sal f 16.858.97. Besloten werd saldo 10.304.47 te bestemm restitutie aan de leden, die c 1/3 van de door hen betaa' tributie terug ontvangen. I tant 5725.32 werd bestem de nieuwe exploitatierekenü De balans werd in activa siva vastgesteld op een bed f 30.476.60. De reserve l thans 10.000, de buitengev, serve f 2085.14. 'De begrooting voor 194 vastgesteld in ontvangst en x op een bedrag van f 53.474.3 De post salarissen wijst eer aan van 32.000, die voor verblijfkosten 4500 en di vergoeding van extra-werk: den 2540. Aan büdragfe van de ledei een bedrag van 22.000 g terwijl de bijdrage van het Bi trolestation op f 10.000 is en die van de Nederlandsche Centrale te den Haag even' 10.000. De totale kaasproductie bec 1940 18.667.884 kg tegen 21 in 1939-. In 1940 hebben er 30 leden gekaasd dan in 1939. Het contributieschema wei gesteld gelijk aan dat van lï sloten werd om voor de eer: kwartalen van 1941 contribu schotten te heffen en voor he kwartaal een zoodanig bedr noodig was om de exploita ning zonder saldo sluitend te De opbrengst aan boeten, werd uit dien hoofde 9127 vangen), zal als een gewoi worden aangemerkt. De voorzjtter sloot hierop i woord van dank voor de pref menwerking. Door allen ons doen dienen ■wij ons land he als men zooveel mogelijk v productie arbeidt. BOTERCONTROLESTAT) „NOORD-HOLLAND' Het Botercóntrolestation Holland kwam Vrijdagmidx café Central onder voorzitt van den heer E. Dz. Govers die in zijn openingswoo: wensch uitte, dat de bespr een aangenaam en vlot verlo den hebben. Hierna werden door den taris, ir. de Waal, de notuli lezen, die onveranderd werde gesteld. Van den heer Comn was bericht van verhinderin komen. Medegedeeld werd, dat hef tal bestaat uit 60 zuivelfabri melkinrichtingen, 6 handelai 1 zelfkazende boer. De exploitatierekening ovi werd in ontvangst en uitgave gesteld op f 12492,89 met ee saldo van 2141,20. Besloten werd hiervan aan de leden te restitueeren, 15 van de contributie ovei Het restant groot 587,72 za de nieuwe rekening word< bruikt. De balans werd in activa i siva vastgesteld op een bedr 13485,47. De begrooting voor het jaa •werd in ontvangst en uitgaa gesteld op een bedrag van 1 De bijdrage aan het Kaascc station werd van 9000 op J gebracht, aangezien de boter] tie aanmerkelijk was gestegei wijl de kaasproductie zee teruggeloopen. In 1940 werd door de lec totaal bereid 4.566.931 kg bot' de 146.694 kg meer dan in Door de leden\ werd in 12.460.300 kg bijgekocht, 1.041.756 kg minder dan in '1 Van de N.C.Z. te Amsterda een vaste contributie voor doorzending worden gehever 9.738.174 kg, terwijl de gewor tributie kan worden geheve 7.060.900 kg. De bijdrage van de leden volgens het contributieschem; vastgesteld op een bedra 11.000. Aangenomen werd het be voorstel om volgens het conti schema over de drie eerste talen van 1941 voorschotten fen en de bijdrage over het

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2