tweede blad. alkmaarsche courant van zaterdag 10 mei 1941. Het aardappelbesluit v.v.o. 1940. De oorlog van Mei 1940 Moe-Loom-Lusteloos V V <0 lïlijjiüaïdtjcó BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldde gisteren: In den afgeloopen nacht vlogen een aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Daar dit op groote hoogte geschied de en de uitgeworpen bommen dus niet gericht konden worden, vielen deze zeer willekeurig neer, de mees te op het vrije veld en te samen zon der eenige noemenswaardige schade aan te richten. Helaas echter werd in een dorp in het noorden van het land een dubbele woning getroffen en geheel vernield; hierbij zijn drie dooden en twee licht gewonden te betreuren. Ook geraakte een woon huis door een brandbom in brand; het brandde geheel uit. Tenslotte werden nog eenige stuks klein vee gedood, OP HAZARDSPEL BETRAPT. Op vermoeden, dat in een be nedenhuis aan de Ruysdaelkade te Amsterdam gelegenheid werd ge geven tot het deelnemen aan ver boden kansspel, heeft de politie Donderdag een inval ter plaatse ge daan. Onder leiding van een inspec teur van politie drongen eenige agenten, na een schutting te zijn overgeklommen, aan de achterzijde de woning binnen, waar zij in een afgesloten kamer zeven personen aantroffen, die zich inderdaad met hazardspel bezighielden. Een bedrag van ongeveer 10 lag op tafel. Tegen alle aanwezigen werd pro ces-verbaal opgemaakt. De bewo ner, een werklooze, werd bovendien meegenomen naar het bureau Stad houderskade, waar hem een verhoor werd afgenomen. Voor hen, die het niet kunnen betalen. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de kosten van de foto's van identiteitsbewijzen indien zij niet of bezwaarlijk door de belanghebbenden kunnen wor den gedragen zulks ter beoor deeling door den burgemeester geheel of gedeeltelijk ten laste van de gemeente worden genomen, waar het bewijs is of zal worden uitge reikt. Eenzelfde bepaling is getroffen ten aanzien van de persoonsbewij zen, indien deze kosteloos worden uitgereikt. Indien een persoon in het centrale bevolkingregister is op genomen, komen deze kosten geheel of gedeeltelijk ten laste van N het rijk. DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN ALS HANDELAAR IN HOUT. Op ver schillende stations is men overgegaan tot den verkoop van eenige partijen eiken, grenen en beuken dwarsliggers en eiken wisselhout, hetgeen bij uitstek geschikt is voor het maken van hekken, beschoeiingen, enz. Tijdens den verkoop van een partij hout, waarvoor vooral bij tuinders veel interesse bestond. (Polygoon') Inlevering, granen, zaden en peulvruchten vóór 1 Juli. DE HANDELSBESPREKINGEN TE BATAVIA. Batavia, 9 Mei (Domei). Kenkitsji Josjizawa, de bijzondere afgezan! van Japan, heeft in gezelschap van den Japanschen consul-generaal, Joetaka Isjizawa, een onderhoud ge had met de heeren H. J. van Mook, directeur voor de economische aan gelegenheden en J. E. van Hoog- slraaten, chef van het bureau voor handelszaken. Josjizawa gaf te ver staan, dat de handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned.-Indië thans in een formeel stadium zijn geko men. Over de bijzonderheden van de besprekingen is nog niets uitgelekt. VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen werd door do rijks ambtenaren van den crisiscontrole dienst een expeditieauto aangehou den. Bij onderzoek vond men enkele koffers met 300 pond rundvleesch. De expediteur had opdracht dit vleesch naar het St. Janskerkhof te Utrecht te vervoeren, terwijl de opdrachtgever zelf met den wagen meereed. In den tijd dat de ambtena ren bezig waren den wagen te onder zoeken, was de man, die blijkbaar liever onaangenaamheden vermeed, er rustig vandoor gegaan, met ach terlating van het vleesch. De expedi teur wist van den inhoud niets af, zoodat' hij vrij uitging. De koffers met het vleesch zijn in beslag geno men. Tegen den wcggeloopen eige naar van het vleesch is proces opge maakt. BOERDERIJ EN WOONWAGEN VERBRAND. Gistermiddag brak brand uit in het café- en boerderijbedrijf van den heer Jac. Groenendaal, juist op de grens tusschen Kaatsheuvel en Dongen. Binnen een kwartier ston den boerderij, huis en café, alles roet riet gedekt, in lichter laaie, het vuur werd aangewakkerd door den feilen Noordoosten wind. De brand weer van Dongen was aanwezig, doch er kon niets worden gered dar. het veege lijf. al het andere, waar onder 1400 aan geld, bleef in den brand. Het huisgezin bestaat uil man, vrouw en acht kinderen. Een op het erf van de boerderij staande woonwagen van een wegen bouwmaatschappij uit Bergen op Zoom, bewoond door een vrouw met drie kleine kinderen, werd eveneens een prooi der vlammen, zonder dat iets kon worden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. MR. M. SLINGENBERG OVERLEDEN. Nadat hij Donderdagmiddag nog een zitting had bijgewoond van het college van Gedeputeerde Staten, is gisteren op 59-jarigen leeftijd plotseling overleden mr. M. Slingen- berg, oud-minister van sociale za ken en oud-wethouder van Haar lem. Mr. Slingenberg werd geboren ra Beerta, 21 October 1881. Hij doorliep het gymnasium in "Win schoten, studeerde vervolgens aan de Groningsche Universiteit rechts wetenschappen en promoveerde in 1905 tot doctor in de rechtsweten schappen op stellingen. Daarna was hij advocaat-procureur en notaris in Haarlem en sedert 1913 lid van Provinciale Staten, waarin hij voor de vrijzinnig-democratische partii zitting had. Van 1934 tot 1935 was mr. Slingenberg lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. Van 1919 tot 1934 was hij wethouder van Haarlem, eerst van openbare wer ken en later van financiën, terwijl hij van 1920 tot 1935 lid was van de Eerste Kamer en van 1935 tot 1937 minister van sociale zaken. Na zijn ministerschap vatte mr. Slingenberg ook de notarispractijk weer op. De crematie van het stoffelijk overschot van den overledene zal geschieden Dinsdag a.s. te Wester- veld naar aankomst van trein 14.46. Duizend gulden gestolen. Gistermiddag werd te Sittard uit de woning van den heer P. W. een geldkistje ontvreemd, inhoudende ongeveer duizend gulden. Een geld beugel met 150 gulden, die naast het kistje lag, bleef onaangeroerd. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het rijksbureau voor de voed selvoorziening' in oorlogstijd brengt onder de aandacht van alle landbouwers, dat het in het voornemen ligt maatregelen te treffen, volgens welke het ver boden is om na 1 Juli a.s. nog granen, zaden en peulvruchten, hetzij gedorscht, hetzij onge- dorscht in voorraad te hebben op de bedrijven of elders. Dit verbod geldt voor alle gra nen met inbegrip van boekweit, voor peulvruchten, voor kool zaad, karwijzaad, kanariezaad, geelmosterdzaad en lijnzaad, en voor alle producten, waarvan één of meer der ba vengenoem den een bestanddeel uitmaken met uitzondering van mengvoe der, dat op regelmatige wijze door den landbouwer is betrok ken. Het verbod geldt dus ook voor die hoeveelheden enkelvoudige pro ducten als bovengenoemd, welke van eerder verstrekte toewijzingen als veevoeder eventueel zijn overge houden, alsmede voor de hoeveel heden van 25 kg per persoon en de voor zaaidoelemden bestemde hoe veelheden, welke ingevolge het landbouwinleveringsreglement 1940 II mochten worden behouden. Men dient er dus rekening mede te houden, dat het in voorraad heb ben van bovengenoemde producten na 1 Juli a.s. zal worden gestraft, terwijl dan tevens tot inbezitneming dezer producten zonder eenige for maliteit zal worden overgegaan. Alle aanwezige hoeveelheden die nen dus vóór dezen datum bij de P.I.C.A. te worden ingeleverd. Het bovenstaande geldt niet voor het op 1 Juli a.s. nog aanwezige restant van de hoeveelheid tarwe of rogge, welke de teler voor eigen gebruik en voor gebruik van de tot zijn ge zin of inwonende personeel behoo- rende personen tegen inlevering van het broodbonboekje, volgens de be palingen van het landbouwinleve ringsreglement 1940 II, mag behou den. Indië door één der P.I.C.A.'s aan de landbouwers een vroegeren da tum dan bovengenoemde voor de inlevering van één of meer der ge noemde producten is gesteld, dan zijn de desbetreffende landbouwers te dien aanzien aan dezen vroegeren datum gebonden. DE LIMBURGSCHE TRAM „TE WATER". De afgedankte personenrijtuigen dei- voormalige Limburgsche tramwegen worden tot alle mogelijke diensten, omgebouwd. De op onze foto voorkomende „woongelegenheid" heeft 12 jaar rondgezworven op de lijn MaastrichtVaals. (Het Zuiden) De Staatscourant bevat een wij ziging van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940. Deze wijziging was noodzakelijk ten gevolge van een bij het ontwer pen van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940 ingeslopen onjuistheid. Bij de thans geldende redactie van artikel 7 van dit besluit vallen op veengrond geteelde aardappelen onder die categorie van aardappe len, waarvoor het bepaalde in de ar tikelen 4, 5 en 6 (onder meer de inleveringsplicht) niet geldt, indien zij in de maand Juni 1940 door een teler van aardappelen niet op een grootere oppervlakte van 10 are zijn verbouwd. De veenaardappelen behooren echter, evenals de zandaardappelen, in de groep van aardappelen, ten aanzien waarvan de vorengenoemde bepalingen niet van toepassing zijn, indien zij op een oppervlakte tot ten hoogste 20 are aijn geteeld. In de categorie van 10 are moe ien slechts de klei-aardappelen wor den opgenomen. Deze scheiding tus schen zandaardappelen en veenaard- aardappelen eenerzij ds en klei- aardappelen anderzijds wordt ook in acht genomen bij de jaarlijksche inventarisatie ingevolge artikel 7a van de Landbouw-crisiswet 1933, waarvan in het gewijzigde artikel melding wordt gemaakt. OP DE PLAATS WAAR EENS HET WEESPERPOORTSTATION TE AMSTERDAM STOND, zal het nieuwe gebouw van- den Raad van Arbeid verrijzen. Het gieten van de betonpalen. (Polygoon) Wat uitsluitend geoorloofd is. 's-Gravenhage, 9 Mei. Men deelt het A.N.P. van bevoegde zijde mede: Ongetwijfeld zullen in de komende dagen onze gedachten terug gaan naar de gebeurtenissen, welke zich het vorig jaar in ons land tusschen den lOen en den 15en Mei hebben voltrokken. Bij menigeen zal wel licht de neiging opkomen op eeni- gerlei wijze aan zijn gevoelens van rouw uiting te geven. Hoe begrijpelijk deze neiging ook moge schijnen, de bijzondere om standigheden, waarin ons land sedert' de Mei-dagen van het vorig jaar is komen te verkeeren, maken het in het belang van ons land en van eiken Nederlander ongewenscht en mitsdien ontoelaatbaar, deze gevoe lens op zoodanige wijze tot uitdruk king te brengen, dat dit zou kunnen leiden tot demonstraties tegen de bezettende macht of tot verstoring der openbare orde. Het is dan ook de uitdrukkelijke wensch van de bevoegde Duitsche autoriteiten, dat alles, wat als een demonstratief gebaar van de Ne- aerlandsche bevolking beschouwd zou kunnen worden, onvoorwaarde lijk achterwege blijft. Daartoe be hooren ook plechtigheden bij oor- logsgedenkteekenen, kerkelijke en andere bijéénkomsten tot herden king van gevallenen, inzamelingen ten behoeve van de oorlogsslacht offers en dergelijke. Ook dient het leggen van bloemen op de graven wanneer dit in gesloten formaties of anderszins in groepsverband ge schiedt, achterwege te blijven. Het ontmoet evenwel geen be zwaar, indien in de dagen van 1015 Mei op de graven van de in den oorlog gevallenen door de nabe staanden bloemen worden gebrach. rr its hieraan elk demonstratief ka. rakter ontbreekt. (Reeds in een .gedeelte onzer vorige oplaag vermeld.) PROF. DR. C. WINKLER In den ouderdom van .86 jaar is te Utrecht overleden prof. dr. C. Winkler, oud-hoogleeraar aan de universiteiten te Utrecht en Am- tserdam. In 1884 werd dr. Winkler benoemd tot poliklinisch assistent bij prof. Talma van de Utrechtseh0 universiteit. Als lector aan deze academie werd dr. Winkler benoemd ir. de psychiatrie en neurologie in het jaar 1885. Voor het onderzoek van beri-beri begaf de overledene zich in 1886 naar Nederlandsch Oost-Indië om ruim een jaar later weer in Nederland terug te keeren. In 1891 volgde toen zijn benoeming tot hoogleeraar aan de universiteit van Utrecht in de psychiatrie en neurologie. Ruim vijf jaar werkte prof. dr. Winkler aan deze hooge- school, toen hij geroepen werd tot hoogleeraar in de psychiatrie en neurologie aan de universiteit te Amterdam. Van 1896 tot 1915 ar beidde de overledene aan de hoofd stedelijke academie, doch keerde in 1915 terug in hetzelfde ambt vari voorheen aan de Utrechtsche uni versiteit. Tien jaar was prof. Winkler nog hoogleeraar aan de Utrechtsche hoogeschool en toen werd hij wegens het bereiken varl den pensioen-gerechtigden leeftijd op pensioen gesteld. Er verschenen tal van publicaties van zijn hand. KOSTELOOZE UITREIKING VAN PERSOONSBEWIJZEN MOGELIJK. werken stimuleerend en opwekkend. EN HOLLANDSCHE BEVOLKING. Boven: Vier Nederlandsche kinde ren, twee meisjes en twee 'jongens, kregen een uitnoodiging, waarop iedere jongen en ieder meisje ja- loersch zal zijn. Een Hauptrnann stelde namelijk een drietal paarden, waaronder twee schimmels, voor hen beschikbaar, waarop zij, onder toezicht van eenige Duitsche man schappen, hun eerste rijles ontvin gen. Is het wonder, dat zij de uit noodiging vol blijdschap aanvaard den en dat zij den vreugdevollen middag, waarop zij de wereld, hoog boven op een echt paard gezeten, aanschouwden, niet spoedig zullen vergeten? En is het wonder, dat de Duitsche soldaten, onder wier lei ding dat alles geschiedde, een paar jeugdige Hollandsche vrienden maakten? De angst voor de paarden en de verlegenheid waren spoedig overwonnen en de lachende gezich ten getuigen van een prettigen, on- vergetelijken middag. Onder: Een foto, genomen tijdens een openluchtconcer t van de Ordunings-polizei te Amsterdam. Duitsche Ordnungspölizisten en Ne derlandsche toehoorders genieten gezamenlijk van de vroolijke mu ziek. (Polygoon), GOEDE VERSTANDHOUDING TUSSCHEN DUITSCHE SOLDATEN

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5