DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Duizenden bommen op Londen geworpen. Britsche vliegtuigen boven Hamburg en Berlijn. Politieke regeling in België. DE STRIJD IN IRAK. Iraksche troepen bij het vliegveld Habbeniyah trekken zich op betere stellingen terug. Twee Britsche kruisers getroffen. Engelsche aanval op het vliegveld van Catania. VERDMSTERINGS- TIJDEN van 21.24 tot 5.50 Koning-keizer Victor Emmanuel in Albanië. Een ministerraad in Tirana. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het deheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERXENTIEN: Van 15 regels 125, elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telel 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 111. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AJLiKMA. Alkmaar. Twee bladen. Maandag 12 Mei 1941 Het Duitsche legerbericht. In het Duitsche legerbericht van 10 Mei wordt melding gemaakt van het bombardeeren van wapen fabrieken en vliegvelden in de midlands en in Z.-Engeland, als mede van havenwerken aan de Schotsche Oostkust en in W. en Z.O. Engeland. Bij Malta vernietigden Duitsche Duikbommenwerpers een Britschen onderzeeër. Melding wordt gemaakt van Britsche vliegtuigen boven Z. W. Duitschland, waarbij schade in Mannheim werd aangericht. In het centrum van Berlijn werden eenige slachtoffers gemaakt. Zeven Brit sche vliegtuigen werden neerge schoten. Het Duitsche legerbericht van 11 Mei luidt als volgt: Het Britsche luchtwapen heeft in de laatste nachten opnieuw en systématisch woonwijken van Duitsche steden, o. m. oqk de rijks hoofdstad gebombardeerd. Ter vergelding hebben in den afgeloo- pen nacht sterke strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen een grooten aanval op Londen uitge voerd. In opeenvolgende golven werd de Britsche hoofdstad bij goed zicht op den grond met bri santbommen van alle kalibers en met tienduizenden brandbommen bestookt. Groote branden in de bocht van de Theems, vooral in de Commercial en Millwalldocks en tusschen Waterloo Bridge en de Victoriadocks gaven de groote effecten te zien. Een vlammenzee ten N.W. van de bocht van de Theems was nog opeen afstand van 100 km te zien. Andere formaties gevechtsvlie gers vernielden met voltreffers van bommen groote deelen van een fa briek voor lichte metalen en moto ren, benevens een tweede bewape- ningsfabriek in het zuiden van het eiland en bestreden met succes haveninstallaties aan de monding van de Theems, in Plymouth en aan de Z.O.-kust. Boven Engelsch gebied werden 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Duikbooten hebben bij operaties in het noorden van den Atlanti- schen Oceaan 29.800 brt. scheeps- fuimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht. Bovendien werd een Britsche duikbootval door torpedotreffers zwaar bescha digd. In het zeegebied rondom Enge land brachten gevechtsvliegtuigen een in convooi varend koopvaar dijschip van 5000 brt. tot zinken en beschadigden zwaar 7 andere groo te schepen. In N.-Afrika hebben troepen van het Duitsche Afrikaansche corps voor Tobroek drie stukken zwaar luchtafweergeschut buit gemaakt benevens verder oorlogstuig. Ove rigens bleven de gevechtshande lingen in dit gebied beperk tot wederzijdsche bedrijvigheid der artillerie. In succesvolle gevechten bij Solloem werden 3 Britsche pantserwagens vernield, verschei dene stukken geschut en pantser wagens buitgemaakt en een aantal krijgsgevangenen mee terugge bracht. Bij een aanval op het eiland Malta schoten Duitsche jagers gis teren een viermotorig Britsche vliëgboot van het type Sunderland in brand. De vijand heeft in den afgeloo- pen nacht met' vrij sterke strijd krachten hoofdzakelijk de stad Hamburg aangevallen. Door het neerwerpen van brisant- en brandbommen ontstonden talrijke branden en verwoestingen, bijna alleen in woonwijken. De econo- misch-militaire schade is niet be langrijk. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Eenige 'vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van de rijks hoofdstad. Nachtjagers schoten acht van de aanvallende Britsche vliegtuigen neer. 94 Dooden in Hamburg. Hamburg, 10 Mei. (D.N.B.) Vol gens de voorloopige gegevens zijn als gevolg van den Britschen luchtaanval op Hamburg in den nacht van 8 op 9 Mei onder de burgerbevolking en in een ar beidskamp 94 menschen gedood. Verwacht moet worden, dat het aantal slachtoffers nog grooter wordt. 35 Personen worden nog vermist. De Engelsche aanval op Berlijn. Berlijn, 10 Mei. (D.N.B.) Het Britsche ministerie van luchtvaart meldt omtrent de aanvallen van de R.A.F. in den afgeloopen nacht, dat een klein aantal bommenwer pers industrieele doelen te Berlijn heeft aangevallen. Hieromtrent wordt hier opnieuw verklaard, dat uitsluitend woonhuizen in de na bijheid van de bekende kranten wijk beschadigd zijn. Deze huizen liggen evenwel midden in de stad, ver van alle industrie. Aanval op Suez-kanaal- zöne. Berlijn, 11 Mei. (D.N.B.) Een nieuwe luchtaanval op de zóne van het Suezkanaal is, naar de Londen- sche berichtendienst meldt, Zater dagochtend uitgevoerd. Het offi- cieele communiqué van het Egyp tische ministerie van defensie spreekt over „lichte schade". Alleen Vlaamsch nationaal verbond en Rex. Brussel, 10 Mei .(D.N.B.) De Vlaamsch-inatiónale partij is door de toetreding van de geheele Ver- dinaso-beweging (Verbond van Dietsche Nationaal-solidaristen) en de Vlaamsche afdeeling van de Rex-partij tot een eenheidsorgani satie geworden, die onder den naam Viaamsch-Nationaal Verbond en onder leiding van Staf de Clercq voortaan de eenige politieke wilsdrager van Vlaanderen zal zijn. Krachtens de met den rexisten- leider Leon Degrelle gesloten overeenkomst wordt anderzijds de Rex-partij door het Vlaamsch- Nationale Verbond als de een heidspartij voor Wallonië erkend. De Belgische hoofdstad wordt tot het Vlaamsche gebied gerekend met de beperkinge, dat de Fransch sprekende rexisten van Brussel voorloopig nog bij Rex mogen blij ven. De Vlamingen in Walenland zullen in de toekomst in het Vlaamsch-Nationale Verbond ge organiseerd worden. Ontploffing te Boedapest. (D. NB.) - Twee dooden en zestig ge wonden eischte een ontploffing, die zich Zaterdag voordeed in een werk plaats in de binnenstad tijdens het lasschen. Ook een woonhuis werd beschadigd. JAPAN EN DE VER. STATEN. Uitbreiding van Amerïkaan- sehcn invloed tot den In- dischen Oceaan. Tokio, 10 Mei (D.N.B.) Nadat de pogingen van Washington om zich met behulp van Londen een steun punt aan de kust van Zuid-Afrika te verschaffen, bekend géworden waren, is in politieke kringen te Tokio het vermoeden ontstaan, dat de opdracht van James Roosevelt van grooter beteekenis is dan tot dusver aangenomen is. Zijn reis route toont reeds duidelijk den om vang van de door Washington na gestreefde doeleinden, waartoe niet alleen de gebieden van het Brit sche Rijk in den Stillen Oceaan en in het Verre Oosten met inbegrip van Australië, Singapore en den In- schen Oceaan behooren, maar ook Zuid-Afrika. Steunend op Hawaii en Manilla, speelt Amerika reeds thans de beslissende rol in het ge bied van Australië, Nederlandsch- Indië, Singapore en Hongkong, het geen door de conferentie te Ma nilla en de aanstaande militaire be spreking te Singapore speciaal ver duidelijkt wordt. Washington treedt steeds meer op de plaats van Enge land, dat zijn krachten op de Mid- oellandsche Zee en in Engeland zelf moet concentreeren. Derhalve is de uitbreiding van den Amerikaan- schen invloed tot den Indischen Ofceaan tot aan Suez een aange iegenheid, die nagestreefd wordt volgens een verklaring van den mi nister van marine, Knox. De nieuw- Beiroet, 10 Mei. (D.N.B.) Vijl Engelsche transportvliegtuigen heb ben Woensdag gepoogd, naar uit Bagdad verluidt, troepen af te zet ten bij Haditha, het knooppunt van de beide petroleumleidingen naar Tripolis en Haifa, met de bedoeling sabotage te plegen. Een van de toe- stellen werd neergeschoten en de bemanning van twintig koppen ge raakte in gevangenschap. De overi ge vier machines keerden toen terug. Het Iraksche opperbevel heeft alle beschikbare vliegtuigejï verdeeld over de voornaamste sta tions aan de petroleumleiding. Engelsche luchtstrijdkrachten heb ben boven Bagdad gevlogen en de luchthaven gebombardeerd. Schade werd niet aangericht. De Iraksche troepen, die Basra belegeren, zijn op meer achterwaart- sche stellingen teruggetrokken om niet bloot te staan aan het artille rie vuur van de Engelsche zee strijdkrachten. Berichten van Iraksche opperbevel. Beiroet, 10 Mei. (D.N.B.) Hei Iraksche opperbevel meldt: Onophoudelijke hevige luchtbom bardementen door den vijand heb ben de Iraksche troepen, die het vliegveld Habbaniyah belegeren ge noodzaakt, zich op betere stellingen terug te trekken. Op 7 Mei hebben bij Habbaniyah felle gevechten ge woed, waarbij de vijand zware ver liezen leed. De Iraksche artillerie beschoot met succes de Engelsche stellingen. Doch ook de Iraksche verliezen zijn zwaar. In den nacht van 5 op 6 Mei bombardeerden ïrakche luchtstrijdkrachten met succes Engelsche munitiedepots. De Iraksche vliegtuigen keerden alle op hun basis terug. Engelsche lucht strijdkrachten bestookten op 6 Mei de militaire luchthaven en het sta tion van Washash met bommen, doch richtten slechts geringe schade aan. Tusschen Bagdad en Masjiahida werd een Engelsche bommenwerper gedwongen tot een noodlanding. Naar uit Bagdad verluidt, heeft de Iraksche regeering den petroleum toevoer naar Haifa thans volkomen afgesloten. Irak wenscht geen compromis. Aleppo, 10 Mei (A.N.P.) De Irak sche minister van oorlog heeft in d' Taurus Expresse, op weg van Bag dad naar Ankara, een interview ver leend, waarin hij zeide, dat de mili taire positie gunstig is en dat Irak geen compromis in dit conflict zal sluiten, doch zijn recht verlangt. Britsche aanvalop Mosoel. Beiroet, 10 Mei (D.N.B.) Het Iraksche opperbevel deelt mee, dat hét Britsche luchtwapen Mosoet aangevallen en enkele bommen uk geworpen heeft. Een Britsch vlieg tuig is daarbij neergeschoten. De Britsche toestand in het steunpunt Sin-el Debban critiek. Beiroet, 11 Mei (D.N.B.) Volgens het twaalfde Iraksche legerbericht wordt bevestigd, dat de toestand van den vijand in het steunpunt Sin-el Debban critiek is. Alle doe len van den tegenstander konden door de Iraksche artillerie onder vuur genomen worden. Slechts één enkel gebouw, of een opslagloods is nog onbeschadigd. Aan het Zuidelijk front is geen wijziging in den toestand gekomen Naar het commando verder meldt, is Roetba, dat volgens Britsche be richten reeds door de Engelsche troepen bezet was, twintig uur door den vijand belegerd. Na versterking te hebben gekregen, deden de Irak sche troepen een uitval en verdre ven zij de belegeraars. Zij gingen over tot de achtervolging van den vijand, die terugtrok. Britsche troepen trekken zich terug op Tallaga. Ankara, 11 Mei. (D.N.B.) Volgens berichten uit Caïro hebben de in de streek van Basra staande Britsche troepen zich op Tallaga terugge trokken. Italiaansch legerbericht. In het Italiaansche legerbericht van 10 Mei wordt gemeld, dat Italiaansch Duitsche afdeelingen aan het front van Solloem en bij Tobroek succes vol in actie waren. In de Egeïsche zee werden Andros, Tynos en Ternia bezet. In den nacht van 7 op 8 Mei werd een aanval in den sector van Aladji afgeslagen. Het Italiaansche legerbericht van 11 Mei luidt als volgt: Onze bombardementseenheden heb ben herhaalde malen een vijandelijke vlootformatie aangevallen ih het westen van de Middellandsche Zee en twee kruisers ernstig getroffen. Een vijandelijk toestel werd neer geschoten. Tijdens een aanval van vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps op Malta is een vliëgboot van het type Sunderland in brand geschoten. Een van onze vliegtuigen, waarvan in weermachtbericht no. 338 gemeld was, dat hét was neergeschoten, is teruggevonden. In Noord-Afrika gaat de bedrijvig heid van de ItaliaanschDuitsche eenheden in de zóne van Solloem voort met succes. Op de Egeïsche zee zijn Italiaan sche detachementen ontscheept op de eilanden Zea, Syphnos, Syra en Micono, waarmede de bezetting van de Archipel der Cycladen is voltooid. In Oost-Afrika aanzienlijke activi teit van artillerie in den sector van Amba Aladji Niets bijzonders te melden uit de overige sectoren. Vij andelijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op het vliegveld van Catania. Gemeld wordt, dat eenige schade is aangericht en eenige slacht- offers zijn gevallen. ITALIANEN IN AMERIKA GEARRESTEERD. Rome, 10 Mei. (D.N.B.) Naar Ste- fani uit New York meldt, hebben de Amerikaansche autoriteiten negen tig Italianen, die tijdens de wereld tentoonstelling in het Italiaansche paviljoen werkzaam waren en wegens den oorlog niet naar hun vaderland konden terugkeeren, la ten arresteeren en naar Ellis Island laten overbrengen. Joden uit het Slowaaksche be drijfsleven. (D.N.B.) - Volgens een mededeeling van het Centraal eco nomisch bureau is thans de verwij dering van alle Joden uit leidende functies in het Slowaakschebedrijfs- '.even voltooid. ste berichten over Amerikaansche „Vues" op Zuid-Afrika eischen bij zondere aandacht, naar politieke kringen te Tokio betoogen. DE RUSSISCH-FINSCHE GRENS AFGEBAKEND. Moskou, 10 Mei. (Tass). De ge mengde Russisch-Finsche grenscom- missie heeft zijn werkzaamheden be ëindigd en de grens tusschen beide landen overeenkomstig het vredes verdrag van 12 Maart 1940 afge bakend. Het protocol de beschrij ving van de grenslijn en de be trokken kaarten zijn door de regee ring der Ussr en die van Finland ge ratificeerd. Pokken- en cholera-epidemie in Calcutta. (D.N.B.) - In Calcutta, de op een na grootste stad in Britseh- Indië, die 1,2 millioen inwoners heeft, is volgens een bericht van het Zweedsche telegraafagentschap, dat een telegram publiceert van den Zweedschen consul-generaal aan het Stockholmsche Koirtmerzcollegium, een pokken- en cholera-epidemie uitgebroken. HERDENKING VAN HET DUITSCHE OFFENSIEF IN HET WESTEN. Berlijn, 10 Mei. (D.N.B.) De ver jaardag van het begin van het Duit sche offensief in het Westen in 1940 is voor de Duitsche pers aanleiding tot beschouwingen over de militaire m politieke gevolgen van de Duit sche overwinning aan het W. front. De bladen schrijven, dat de datum van den tienden Mei 1940 niet al leen militair beslissend is geweest, loch een politieke omwenteling op het Europeesche vasteland bewerk stelligd heeft. De Berliner Börsen Zeitung noemt den veldtocht, welke op 10 Mei 1940 begon, de onontkoombare noodzake lijke voorwaarde voor den oorlog van vernietiging welke het Duitsche rijk ter zee en in de lucht met steeds toenemende hevigheid tegen Enge- and kon voeren. De Berliner Lokal-Anzeiger schrijft, dat de tiende Mei voor al tijd een dag van waarschuwing voor Je volkeren zal blijven, die hun lot aan Engeland hadden toevertrouwd Het jaar, dat tusschen de beide Mei dagen ligt, heeft bewezen, hoeveel kans Duitschland heeft om zich met de wapenen de levensrechten te be- Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 10 Mei: op 22.57 onder 7.06. vechten, welke langs den weg van vreedzame pogingen tot overleg hardnekkig geweigerd zijn. De Deutsche Allgemeine Zeitung spreekt van een „revolutie" van den tienden Mei en schrijft: De geschiedenis zal de nieuwe ordening van Europa in de twintigste eeuw dateeren vanaf den tienden Mei 1940. In die ochtenduren passeerde de Duitsche revolutie de beslissende grens en trok het continent uit de scharnieren. Churchill heeft deze revolutie tot den dag van heden nog altijd niet begrepen. Vernietigend zal zij over hem lostrekken. Tirana, 10 Mei. (Stefani). Vandaag heeft koning-keizer Victor Emma nuel III voor het eerst een bezoek gebracht aan Albanië, hetgeen groote geestdrift teweeggebracht heeft bij de geheele bevolking, die uiting heeft gegeven aan de weldaden, welke haar land ten deel gevallen zijn van de zijde van de Italiaansche regee ring sedert de vereeniging van Albanië met Italië. De straten van Tirana waren ver sierd in de Italiaansche en Albanee- sche kleuren en een enorme men- schenmenigte, waaronder ook verte genwoordigers van de bevrijde pro vincies Tsjamoeri en Kossovo, was op de been in afwachting van de komst van het vliegtuig, waarmee de souverein de reis maakte. Bij de ont vangst waren o.a. aanwezig de minis ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, de commandant van de gewa pende strijdkrachten in Albanië, ge neraal Cavallero en de buitenland sche consuls in Albanië, benevens een vertegenwoordiger van de Duit sche militaire missie. Ter gelegenheid van dit bezoek heeft de premier, Verlaci, een bood schap gericht tot het volk, waarin hij verklaarde, dat de koning, die aan Albanië een statuut heeft gege ven en gezorgd heeft voor uitbrei ding van het grondgebied, recht heeft op de liefde en toewijzing van alle Albaneezen. De koning-keizer schenkt Albanië een millioen. Tirana, 10 Mei. (Stefani). De ko ning-keizer heeft aan den Albanee zen premier, Verlaci, een bedrag van een millioen lire overhandigd voor liefdadige doeleinden in de gebieden, die het zwaarst door den oorlog ge teisterd zijn. Een ministerraad. Tirana, 11 Mei. (D.N.B.) Koning- keizer Victor-EMsnuel ni heeft Za terdagmiddag in het koninklijk pa leis den opperbevelhebbers van de Italiaansche weermacht, vloot en luchtwapen ontvangen. In aanslui ting hierop werd een ministerraad gehouden onder voorzitterschap van den koning-keizer. Minister-president Verlaci richtte een adres aan den koning-keizer waarin hij uitdrukking gaf aan den dank van het Albanee- sche volk voer het bezoek. Vervol gens diende de minister-president het ontwerp in van een amnestiewet, die door den koning-keizer werd onderteekend Na den minsterraad werd een receptie gehouden, waar aanwezig waren vertegenwoordigin gen van de -an de operaties in de verschillende frontsectoren gestreden hebbende officieren, de plaatselijke leidende instanties en partij- en andere organisaties. EX-KONINGIN NATALIE VAN SERVIE OVERLEDEN. Parijs, 10 Mei (D.N.B.) In de Parijsche voorstad Neuilly is naar de Paris Soir meldt de voormalige koningin Natalië van Servië, gemalin van koning Milan, die in het jaar 1891 afstand deed van de regeering, in den ouderdom van 82 jaar gestorven. De overlede ne was de moeder van koning Alexaider, die in Juni 1993 met zjjn vrouw in het paleis te Belgrado door een samenzwering van offi cieren omgebracht is. DE VERSTERKINGW|yAN SINGAPORE. Saigon, 11 Mei (Domei.) Uit Sin gapore aangekomen reizigers ramen de Britsche troepen thans in totaai op 120.000 man, terwijl bijna dage lijks versterkingen aankomen uit Britsch-Indië en Australië. Er ver luidt dat de pas afgeleverde Ameri kaansche watervliegtuigen die te Singapore zijn gestationneerd, ge- bruikt worden voor lange-afstands- patrouilles. Ook wordt gemeld, dat een ^Britsch contingent van 10.000 man geland is op Serawak op Britsch Borneo. ZWARE STRIJD IN ZUID- SJANSI. Ergens in Zuid-Sjansi, 10 Mei (Domei) Vanmorgen hebber de Ja- pansche strijdkrachten de Chinee- sche troepen in de omgeving van Hsientsjan, omstreeks 25 km ten noordoosten van Siahsien in Zuid- Sjansi volkomen omsingeld. In dit gebied wordt thans op alle fronten hevig gevochten en de Chineesche troepen, die trachten te ontkomen door de mazen van het Japansche net, worden volgens het legerbe- -icht door de Japanners aange vallen. Jeanne D'Arc in Frankrijk her dacht. (D.N.B.) - In geheel Frank rijk werd de dag van Jeanne D'Arc gister als nationaal feest gevierd, vooral in de steden, die met de Fransche nationale heldin in contact zijn gekomen. Carol op de Bermuda's. (D.N. B.) - Naar Associated Press van de Bermuda's meldt, is Zaterdagmor gen ex-koning Carol van Roemenië en mevrouw Lupescu aan boord van een Amerikaansch schip daar aan gekomen. De evacuatie van Gibraltar. (D.N.B.) - De evacuatie van Gibral tar zou, naar het Italiaansche nieuwsagentschap uit Algeciras ver neemt, op grond van de ontevreden- beid der bevolking over de door de autoriteiten bij de evacuatie toege paste procedure zijn uitgesteld. Generaal Wilson opperbevel hebber in Palestina en Transjorda- nië. (D.N.B.) - Naar de Londensche berichtendienst mededeelt, is gene raal Wilson benoemd tot opper bevelhebber van de strijdkrachten van het Empire in Palestina en Transjordanië. I

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1