'STILLE NO. 9 15 MEI (DEKTE TEL. 3701. DftSHIELL H"A MME5FT De centrale keukens. De ontwikkeling van het bedrijfsleven. sydney george harper carp. tot uw dienst. meneer mijn kaartje zal t u duidelijk maken wie bent u en wat doet voor zaken? 1 het is me nog niet geheel duidelijk i wat doet hier? niets bijzonders. vadertje. ik zag de advertentie van de juffrouw en zei tegen mezelf. carp. zei ik. daar is een dame in nood en je moet haar gaan helpen. en daar ben ik. vadertje. maar te laat. naar ik vrees u meent dat uw ..racket" loert op menschen. die in moei lijkheden zltn en ze dan pro- beert af te zetten? nee. nee. vadertje, mlin hart bloedt voor ze al mijn raad en leiding geef ik om niet de arbeider is zijn loon waard, maar ik verdien er nauwelijks genoeg mee om in 't leven ie blijven i dvast glansmiddel r alle vloeren. wrjjven! ïeren enklaar. sen vanat 35 et, ALKMAAR. 2875. tide kassa's. TEL. 3500. EMENT VAN i Landbouw en laren van hotels, welke recht Ide hoeveelheid t feit, dat de geven op een :ht wordt er op Evenals bij de leesch" en „een is ook bij de eidonveran- e dienen: twee it op het koopen één rantsoen 75 gram voor n- of schapers- voor gekookte leverartikelen, it, of 100 gram door bevriezing igrepen. in negentien jaar onderdeeltje van t plekje zomer- haar neus pffapr- d en water had anders gemaakt, ensap goed was, gen. Ze was er ze in een enke- wegtrekken. Het was ze druk be- itensap in haar Daarna borstelde laar armen dood- ffoeveel uur nog ïr was? Het was letjes aan land Een geheimpje enhun eerste! met haar alleen wel, dat hij van den door de stil- n den vroegen eer een glorieuze len! te kus. lang zou Gwyn- jken September- Als een groote a boven den ho- rleuren van den toen zq en nderen het jacht iedereen nog leiden evenveel pade. irdt vervolgd.) traaf 59. - TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 MEI 1941. GWSOHB.EVEN DOOR TBEKENINGEN VAN 'ALEXANDER RAYMOND 108 meerj hij speelt lust, sinds Moeder :m kocht bij de» ie de wohste! OP EEN DER TALRIJKE KOLENSCHUITEN in de grachten van Amsterdam heeft een wilde eend bezit genomen van een kolenzifter en daar haar eieren gelegd. De eigenaar der schuit komt haar eiken dag een boterham brengen. (Polygoon) OVERAL IN DEN LANDE wordt met kracht gewerkt aan den bouw van gras- silos, nu van overheidswege de veehouders in de gelegenheid worden gesteld tegen aannemelijke voorwaarden deze grassilo's, bestemd voor het insileeren van kuilgras, (Polygoon) te laten bouwen. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening mededeelt, wordt overwogen om, indien mocht blijken, dat men de behoefte gevoelt, ook op Zondag maaltijden van de centrale keukens te betrekken, dit mogelijk te make Tot cu re gaf men er de voor keur aan, op Zondag zijn eigen potje te koken. Maar een verandering van gevoelen op dit punt schijnt, mede in verband met de invoering van de aardappelenrantsoeneering, iiiet uit gesloten. Velen van hen, die voedsel van de centrale keukens betrekken, kunnen moeilijk van de aardappelenkaart af stand doen. Men vindt het een be zwaar, dat men dan niet op Zondag, wanneer men zelf kookt, aardappe len kan eten. Stellig zou het aange namer zijn, wanneer men hiertoe wèl in de gelegenheid was. Maar de cen trale keukens zijn onder de tegen woordige omstandigheden wel ge noopt, de geheele aardappelenkaart te vragen. Men bedenke overigens, dat, wanneer men, zelf zijn maaltijd bereidende, de beschikking over anderhalve kilogram aardappelen per week heeft, men evenmin in de gelegenheid is, eiken dag aardappe len te nuttigen. Hierbij komt, dat, nu de aardappelen zijn gerantsoe neerd, aan het betrekken van voed sel van de centrale keuken groote vcordeelen zijn verbonden. Wel is, ten gevolge van de rantsoeneering, de hoeveelheid aardappelen in een maaltijd van de centrale keuken automatisch kleiner geworden, maar getracht wordt, de voedingswaarde ■\an het menu toch zooveel mogelijk op peil te houden, en het resultaat van deze pogingen is geenszins on bevredigend. Zooals men weet, is de portie voedsel, als gevolg van de aardappe lenrantsoeneering, van 1.2 liter tot ongeveer een liter moeten worden verminderd. Maar deze vermindering is gepaard gegaan met een prijsver laging van vijf-en-twintig tot.twee- en-twintig en, voor de vetkaartbezit- ters, van dertien tot tien cents. Dat men voor dergelijke prijzen thuis een maaltijd van dezelfde voedings waarde zou kunnen bereiden, moet uitgesloten worden geacht. Juist ter verhooging van de voe dingswaarde wordt voorts de groente voor de helft gekookt, voor de an dere helft rauw in het voedsel ver werkt. Dat de rauwe groente van stronken ontdaan en terdege gerei nigd wordt, spreekt vanzelf. Zij wordt bovendien uiterst fijn verdeeld. De smakelijkheid gaat, door gedeel telijke aanwending van rauwe groente, niet alleen niet achteruit, maar neemt zelfs toe. Misschien heeft men enkele dagen noodig om aan het nuttigen van een deel der groente in rauwen toestand te wen nen, maar zoodra men eraan gewend 5s, zal men dit beamen. Van belang is, dat de hoeveelheid groente, die thans in een maaltijd wordt gebruikt, dubbel zoo groot is, dan zij vóór de aardappelen rantsoeneering was. Om de spijs voldoende te kunnen binden, verwerkt men er voorts een kleine hoeveelheid zoogenaamd ontsloten aardappelmeel in. Hierbij draagt men er nauwlettend zorg voor, dat de hoeveelheid aard appelmeel niet te groot worde. Op deze wijze wordt voorkomen, dat het voedsel een glazig waas krijgt, dat voor sommige menschen den aanblik minder smakelijk zou maken. Ter vergrooting van de smake lijkheid worden in den maaltijd de noodige specerijen in de juiste mate verwerkt. De organisatie der centrale keu kens onderhoudt, om de voedings waarde van het verstrekte eten te allen tijde zoo hoog mogelijk te houden, voortdurend contact met het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad dat de menu's samen stelt en met het centraal instituut voor voedingsonderzoek en het Ne derlandsch instituut voor volksvoe ding, die geregeld het vitaminenge- ha'lte van de maaltijden contro leeren. De overal in het land geves tigde keuringsdiensten voor waren brengen aan de organisatie der cen trale keukens geregeld rapport over de deugdelijkheid van het verstrekte voedsel uit. Hun bevindingen blijken in den regel gunstig. De afnemers van het eten zijn er in het algemeen zeer tevreden over, Uiten zij klachten, dan worden die zorgvuldig onderzocht. Blijkt een klacht gegrond wat uit den aard der zaak wel eens voorkomt; de huisvrouw, in een particuliere huis houding. heeft evenmin zonder uit zondering alle dagen succes dan spreekt het vanzelf, dat aan de klacht wordt tegemoetgekomen. OFFER DER VISSCHERS VOOR WINTERHULP. „Het offer der vissehers", zoo kan men de actie noemen, welke een twintigtal vissehers op touw heeft gezet ten bate van winter hulp Nederland. De vissehers kun nen weer de kustvisscherij beoefe nen en daar hun inkomsten ruimer zijn dan vroeger, hebben zij be sloten een procent van de inkom sten af te staan voor minder be- de-e'de landgenooten. Gistermorgen waren vijf zonen van de vissehers op een bijeen komst van het Provinciale comité van Winterhulp in restaurant Brinfemann te Haarlem bijeen ge komen, om als eerste gift een be drag van 250'0 gulden aan te bie den. De heer J. Vader, die met den heer L. Parlevliet het initiatief nam voor deze actie, verklaarde, cat voortaan van de opbrengst der visscherij, na aftrek der exploita tiekosten, een procent beschikbaar zal worden gestel i voor Winter hulp. De heer D. G. Aver.arius. pro vinciaal directeur van Winterhulp in Noordholland, sprak woorden van dank tot de vissehers, die hun landgenooten niet vergeten. Thans zal men. zich ook tot de reeders wenden en de kans op succes is groot. DE GEBROEDERS HAN EN TIN DEKKERS zijn in het bezit gekomen van een nieuw renpaard, hetwelk uit België is geïmpor teerd. Het is de beroemde vol'bloedhengst „Scotch Fox". Het paard heeft in .al van internationale wedstrijden prijzen gewonnen en zal voor het eerst op Hemelvaartsdag in Nederland loopen. Tin Dekkers met de nieuwe aanwinst. (Polygoon) DE NIEUWE UTRECHTSCHE STADSSCHOUWBURG op het Lucas Bolwerk is van zijn schutting ontdaan, zoodat men nu een goeden indruk krijgt van het nieuwe gebouw. (Polygoon) WINKELIERS PAST OP UW BONNEN! Een bakkersfirma in de Tolstraat te Amsterdam heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van vijf opplakvellen, elk met 2'00 broodbonnen en één opp'.akvel met 100 bloembonnen. Uit een fabriek aan de Schager- laan hebben inbrekers 300 brood- en 65 vleeschbonnen gestolen. De werkwijze der organisatie-commissie. Gister is afgekondigd het 3e uit voeringsbesluit van den sec.-gen. van het Dep. v. H., N en S. betreffende den opbouw van een zelfstandige or ganisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven. Zooals bekend is in November een org. commissie ingesteld met de taak een zelfstandige organisatie van het bedrijfsleven op te bouwen. De wijze van opbouw is destijds eregeld in 3 besluiten. Het eerste regeide de organisatie, stelde de organisatie-commissie in en gaf haar bevoegdheid aan. Hierbij bleek, dat de org. commis sie zich uitsluitend bezig houdt met de economische belangen van het bedrijfsleven en dus geen taak ver vult op sociaal gebied. Het tweede besluit gaf de hoofd lijnen aan, welke bij de indeeling van het bedrijfsleven gevolgd moeten worden, waarbij o.a. 6 hoofdgroepen werden vastgetseld, n.l. voor de in dustrie, het ambacht, den handel, het bankwezen, het verzekeringswezen en het verkeerswezen. Alleen de eigenlijke land- en tuin bouw, de veeteelt en de zoetwater- visscherij vallen buiten de compe tentie der commissie. Alleen de O. C. kan nieuwe be drijfsorganisaties instellen, bestaande ontbinden of vereenigen, statuten wijzigen of aanvullen en voorzitters, secretarissen en andere functionna- ïissen aanstellen en ontslaan. Hier uit vloeit dan ook voort, dat alle particuliere organisatorische activi teit op het door de commissie ge legen terrein achterwege dient te blijven. Alle gelijksoortige belangen wor den bij elkaar gebracht, b.v. de in- dustrieelen, de handeldrijvenden enz. De hoofdgroepen worden onder verdeeld in bedrijfsgroepen en deze weer in vakgroepen, terwijl plaatse lijke en gewestelijke afdeelingen kunnen worden gevormd. De nauwe samenhang van de be langen der verschillende phasen, welke eenzelfde product of groep van producten omvatten zal naast een horizontalen opbouw het leggen van een verticale band noodzakelijk maken. De O. C. moet het schema van in deeling van het bedrijfsleven vast stellen en rechten en plichten der door haar te stichten organisaties aanwijzen. De O. C. staat echter buiten de vraag of b.v. een bedrijfs organsatie al dan niet „gesloten' moet worden verklaard. Zij schept slechts de organisaties en stelt het lidmaatschap verplicht voor wie aan een bepaald criterium voldoet, on afhankelijk van het feit of een be paalde werkzaamheid op het moment van instelling of erkenning al dan niet wordt uitgeoefend. De opbouw der zelfstandige orga nisaties zal zooveel mogelijk plaats vinden met medewerking van het bedrijfsleven zelf, waarvoor des kundigen uit het bedrijfsleven ad viezen uitbrengen, waarbij zij een zoo volledig mogelijk overzicht geven. Het 3e uitvoeringsbesluit geeft de hoofdlijnen van de inwendige struc tuur, de taak en de bevoegdheden der organisaties aan. Eerst wordt vastgesteld, dat de diverse groepen rechtspersoonlij k heid bezitten. Zij ontstaat op het tijdstip, waarop de beschikking welke de betreffende organisatie in stelt in werking treedt. De groepsleiding berust bij een voorzitter, die met twee plaatsver vangers het Dagelij ksch bestuur vormt. De voorzitter is niet alleen verantwoordelijk tegenover zijn eigen groep, maar ook t.o. den voor zitter van de naasthoogere groep, die bij tegengestelde belangen beslist. De benoeming van den voorzitter geschiedt na de eerste maal door den /•oorzitter der naasthoogere groep. Die van bedrijfsgroepen en hoofd groepen worden door den secretaris generaal aangewezen. De Raad van Bijstand dient evenwel een niet bin dende voordracht in. Het werk der bedrijfsorganisaties vraagt een omvangrijk bureau, aan welks hoofd een secretaris staat. De benoeming van den secretaris ge schiedt door den voorzitter en bij de hoofdgroepen door den secretaris generaal. In elke gróep wordt een Raad van Bijstand gevormd uit de voorzitters der naast-lagere groepen met de leden van het Dag. bestuur. Bij be langrijke punten moet deze Raad van Bijstand worden gehoord. Er worden jaarlijksche leden vergaderingen gehouden tenzij de voorzitter van de bedrijfsgroep be paalt dat wanneer b.v. het aantal leden te groot is die niet plaats vindt, wat in den regel zal geschie den wanneer er meer dan 200 leden zijn. De groepen moeten hun leden ad' viseeren en bijstaan, dus hun be langen behartigen. Zij zullen even wel ook een taak krijgen bij de uit voering van allerlei overheidsmaat regelen. In een aanvullend besluit is bepaald, dat de bedrijfsorganisaties werken in den zin van art. 152 en volgende van de grondwet zoodat aan hen verordenende bevoegdheid kan worden toegekend. Verschillende taken, welke thans bij meerdere overheidsinstanties be rusten, zullen door de bedrijfsorgani saties worden overgenomen. Zoo zullen de taken van de Rijksbureaux en de centrales voor zoover mogelijk door de organisatie van het bedrijfs leven ter hand worden genomen. In 1941 HAAGSCHE INBRAKEN OPGEHELDERD. De inbreker zat in een duiventil. den nacht van 24 op 25 April werd te 's-Gravenhage inge broken in een kleermakerszaak aan de Weimartraat in den Haag. In deze zaak werd alles overhoop ge haald, waarna de ongewenschte gasten met medeneming van ver schillende coupons stoffen voor een gezamenlijke verkoopwaarde van pl.m. 4000 het perceel weer hebben verlaten. Zoodra de politie haar kans schoon zag, deed zij een inval in een perceel aan den Leyweg, waar in bij nauwkeurige huiszoeking het grootste gedeelte van de vermiste stoffen werd aangetroffen. Boven dien troffen de politiemannen er een partij thee, ongeveer 22 kg. aan, welke bleek te zijn ontvreemd bi.i een inbraak in een lèvensmiddelen- bedrijf. De bewoner werd aangehouden. Het verdere onderzoek gaf aanlei ding tot de arrestatie van den 36- jarigen G. F., den 35-jarigen I. K. en den 40-jarigen B. P., allen te 's-Gravenhage woonachtig. Het kwam vast te staan, dat de coupons stoffen en de partij thee waren ge kocht van den bij de politie aldaar bekenden 28-jarigen F. R. en van den 27-jarigen koopman A. M. Laatstgenoemde kon onmiddellijk worden gearresteerd, doch R. werd bij herhaalde pogingen daartoe niet in zijn woning te den Haag aan troffen, hoewel echter vaststond, dat hij zich toch thuis moest bevin den. Bij een hernieuwde poging om R. te vinden begaf zich een tweetal rechercheurs, om op alle mogelijk heden voorbereid te zijn, tevoren naar het dak van het betreffende perceel, waarna door anderen be neden werd aangebeldi. Onmiddel lijk nadat de rechercheurs, die op het dak hadden postgevat, de huis bel gehoord hadden, hoorden zij stommelen in het perceel. Zij za gen, dat een luik van het dak, het welk in een op het dak aanwezige duiventil uitkwam, werd geopend1 en dat een persoon, die inderdaad de langgezochte F. R. bleek te zijn, de duiventil binnenklom. De recher cheurs gingen hierop onmiddellijk over tot arrestatie van R„ die zich, beduusd door het onverwachte aan treffen van de rechercheurs, onmid dellijk overgaf en mee naar bene den ging. Op het bueau gaf hij toe de thee en de stoffen voor een zeke ren S„ die zich te Rotterdam op hield, te hebben verkocht. S. werd hierna door de Rotterdamsche recherche aangehouden, waarbij tevens zekere L. G. M., eveneens woonachtig te Rotterdam, werd ge arresteerd. Deze twee personen wor den er van verdacht de inbraken te hebben gepleegd. Als bijzonderheden geldt nog, dat R. bij den verkoop voor de stoffen 800 en voor de thee 534 heeft Gntvangen, waarvan hij 1070 aan S. heeft afgedragen. R., S. en M. zijn voorgeleid voor de justitie, terwijl de overige ver dachten voorloopig op vrije voeten zijn -gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5