LAATSTE BERICHTES Schrijvers op het departement van volks voorlichting en kunsten. AMSTERDAMSCHE BEURS 16 De Regelipg van de Arbeidsmarkt in België. FiLMNIEÜWS EERSTE BLAD 3 HEILOO. Aanrijding-, - Maandag had op den Rijksstraatweg, bij de Zevenhui- zerlaan, een aanrijding plaats tus- schen een auto van C. H. uit den Helder en een vrachtauto van J. S. uit Heemstede. De laatste kwam uit de Zevenhuizerlaan en had voorrang. De botsing kwam nogal aan, doch alleen de vrouw van C. H. had medi sche hulp noodig. Dr. van Oppen uit Limmen heeft die hulp verleènd. De schade aan de voertuigen is onder ling geregeld. EGMOND AAN ZEE. Geslaagd. - Onze plaatsgenoot, de heer G. van der Haagen, derde fit- ter-hulpmachinist aan de gemeen te-bedrijven, is te Utrecht geslaagd voor het diploma gasfitter van de Nederlandsche vereeniging van gasfabrikanten. BERGEN. „Robert en Bertram". - Naar wij vernemen, zal de heer H. J. Zaal, alhier, binnenkort in „Carré" te Amsterdam een zestigtal opvoe ringen leiden van „Robert en Bertram". LANGENDIJK. Centraal Genootschap Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. - De afdeeling Langendijk van het Cen traal Genootschap van kinderher- stellings- en vacantie-koloni§s hield de alg. jaarvergadering op Woens dagavond in „Concordia" te Noord- scharwoude. De opkomst der leden was niet groot. De presidente mevr. ScheneBöttger, deelde bij de ope ning mede, dat op één na alle ko loniehuizen doorgaan. Van het hoofdbestuur is een feli citatie ontvangen ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Het H. p. ried aan, om van dit jubileum ge bruik te maken door een actie te voeren om financiën te verkrijgen opdat méér kinderen kunnen wor den uitgezonden. Via deze afdeeling is op kosten van de Heldersche afdeeling een kind van 'n Helderschen geëvacu eerde uitgezonden. Het jaarverslag gaf aan dat het aantal leden is teruggeloopen van 240 tot 233. In totaal werden 19 kin deren uitgezonden. De opbrengst van de collecte was ruim 200 ge weest. Het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. Paarl- bergHartland, sloot aan ontvang sten en uitgaven op 1010.08. Het eiridsaldo was f 284.62. Het begin- saldo was 186.40. Vervolgens werd de nazorg voor de uitgezonden kinderen besproken. Men sprak zich uit vóór deze na zorg. De Kleuterzorg, waarvoor plan nen bestaan, vonden wel instem ming van de aanwezigen, hoewel de moeilijkheden, de kinderziekten, niet onderschat worden. Naar de algemeene vergadering werd zuster Gorissen afgevaardigd. Aan de doktoren en de hoofden van de scholen zal opgave ge vraagd worden van kinderen, die voor uitzending in aanmerking ko men. VERTROKKEN PERSONEN. K. Sier, R.K., werkman alg. rijksd., en echtgenoote, en dochter, van le Tuindwarsstraat 16 naar Edam. N. Zwarthoed, R.K., dienstbode, van Langestraat 70 naar Edam. B. Kleijmeer, verpleegster, van Oudorperdijkje 17 naar Amsterdam. M. van Wieringen, R.K., dienst bode, van Oosterkolkstraat 5 naar Zoeterwoude. A. Vogelpoel, N.H., pakhuisknecht, van Heiligland 10 naar Wieringermeer. W. Bek, R.K., werkster, v. Popelmansl. 16 n. Bloemendaal. A. C. Lens, N.H., fabrieksarbeidster, v. Klein Nieuw- GOUDEN TIENTJES, DIE GEEN GOUDEN TIENTJES WAREN. De rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in een zaak tegen vier verdachten uit Leiden, die ge tracht hadden vergulde halve gul denstukken te doen doorgaan voor gouden tientjes. Twee verdachten werden veroor deeld tot 4 maanden gevangenis straf, de beide anderen kregen resp. 6 en 2 maanden. NEDERLANDSCH MATROOS GEDOOD. Gisterochtend is de stoomtreiler „Jeanne" de haven van IJmuiden binnengeloopen met het stoffelijk overschot van den matroos A. Klein uit Scheveningen aan boord. Klein is gedood door een mitrailleurkogel, afgevuurd door een Britsch vlieg tuig, dat tweemaal over het Neder landsche visschersvaartuig is gevlo gen en het met zijn mitrailleurs heeft bestookt. Het slachtoffer woonde te Sche veningen en was vader van 5 kin deren. BUITENLANDSCHE JODEN IN FRANKRIJK NAAR CONCENTRATIEKAMPEN. Parijs, 15 Mei. (D.N.B.) Naar de ochtendbladen melden, had de regeering in Vichy opdracht gege ven tot de gisteren uitgevoerde arrestatie van 5000 buitenlandsche Joden in Parijs' en tot hun over brenging naar concentratiekampen. De maatregel geschiedde op grond van de wet van 4 October 1940, welke bepaalt, dat Joden van bui tenlandsche herkomst gearresteerd land 27 naar Egmond aan Zee. J. W. Titsing, EvL., dienstbode, van Magdalenenstraat 17 naar Am sterdam. W. Jolis, NI., kapper, van Breedstraat 4a, naar A'dam. S. Brak, N.H., z.b., van Egmonder- slraat 20, naar Bergen. J. M. Ver kerk, geen, leerl. verpleegster, van Wilhelminalaan 11, naar Bergen. A. P. Kaandorp, R.K., bakker, van Rembrandtstraat 9, naar Heiloo. A. de Jong, R.K., huishoudster, var. Geestersingel 1, naar Oudorp. M. van Merkerk, N.H., leerl. verpleeg ster, van Wilhelminalaan 11, naar Rotterdam. E. L. Das, R.K., leerl. verpleegster, van Kennemerstraat- weg 2, van Haarlem. M. A. Buijs- man, R.K., z.b., van Mient 22, naar Rijswijk. C. van Viegen, N.H., kantoorleider Levensverz., en gezin, van Kennemerstraatweg 115, naar Leeuwarden. A. L. van Marle, Ger.K., commies strafgev., en gezin, van dr. Schaepmanstraat 22, naar Avereest. C. Groothuizen, R.K., dienstbode, van Wilhelminalaan 11. naar Zeist. G. J. Kramer, R.K, kok en banketbakker, van Stations- Weg 112, naar Driebergen-Rijsenburg. G. J. Nierop-Groot, geen, meube1 maker, van Bleekerskade 115, naar Castrieum. en naar concentratiekampen ver voerd kunnen worden. -Krachtens deze wet bevinden zich in het onbezette gebied reeds 20.000 Joden in drie groote concentratiekam pen. De actie in Parijs begon gis terochtend. Meer dan 5000 buiten landsche Joden tusschen 18 en 40 jaar moesten op bepaalde punten bijeenkomen, waar zij eerst door artsen werden onderzocht en de zieken afzonderlijk gehouden wer den. Inmiddels zijn deze Joden reeds in concentratiekampen bij Orleans aangekomen, waar zij werkzaamheden voor den weder opbouw moeten verrichten. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN HITLER EN DARLAN. Parijs, 15 Mei. (D. N. B.) In poli tieke kringen van Vichy onder streept men, naar het persbureau Ofi meldt, de bijzondere beteekenis van de bespreking tusschen den Führer en admiraal Darlan te Berch- tesgaden, welke vier uren geduurd heeft. Het resultaat van deze ont moeting, zoo zegt men in deze krin gen, is zeer bemoedigend. Hoewel het resultaat in zijn beteekenis be perkt is, zijn de practische maat regelen, waartoe de Duitsch-Fransche onderhandelingen reeds geleid heb ben, getroffen binnen het bestek eener politiek op langen termijn, welke op de inrichting eener nieuwe ordening van Europa is afgestemd, waarbij Frankrijk zich in volledige vrijheid en souvereiniteit wil aan sluiten. Men voegt hieraan toe, dat deze oriënteering van de Fransche politiek breede perspectieven voor de toekomst opent. BRAND IN HAVEN VAN LOS ANGELES. New York, 15 Mei (D.N.B.) Naar de Associated Press meldt, zijn in de haven van Los Angeles eenige kaden door een grooten brand ver nield. Hierbij werden ook vijf kleine vaartuigen alsmede het weerkundige bureau en het topo grafische bureau van het leger een prooi der vlammen. HISTORISCHE DAGEN VOOR FRANKRIJK. Vichy, 15 Mei (D.N.B.) Het blad Effort wijst erop, dat de gisteren gehouden ministerraad de verkla ringen van admiraal Darlan een stemmig heeft goedgekeurd en voegt hieraan toe, dat men wel nauwelijks de beteekenis van deze dagen behoeft te onderstreepen, welke als historisch voor Frankrijk en Europa beschouwd kunnen wor den. Het katholieke dagblad „La Croix" schrijft: „Uit den tekst van het communique over den minister raad blijkt, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk in een nieuwe phase getreden zijn. In gezaghebbende kringen van Vichy verklaart men, dat de datum van 11 Mei een grondslag gelegd heeft voor de ontwikkeling der be trekkingen tusschen het Duitsche rijk en de Fransche regeering. Alle belanghebbenden in een organisatie bijeen. OPGA VB AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar. van Donderdag 15 Mei 1941 staatsleen1ngen. Vor. k. pim 2 u Nederland 1941 9SVI6 891/, 886/is .118»/, 4 Nederland 1940 11 33)4 Neder) 3 Ned.-Indië 1937. BANK-INSTELLINCEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. t. 250139 koloniale Bank,190 Ned. Ind. Handelsbank 133 ind. ond. binnenl. Als. Kunstzijde Unie 123)/. Calvé Delft Cert. 75'/! Neder! Ford205 Leyer Bros1191/. Phil. Gloei! Gem Bezit 219'/, CULTUUR MAATSCH, v- A. Java Cultuur Ned. ind Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn ,..7S Java—China—Japan lijn 145l/s Kon Ned Stoomboot 158l/s Scheepvaart Unie 1 ifii/, tabakken. Deli Batavia .2001/, Oude Deli263 Sene'mbah .216 .430 .260 .260 •1207, .2427, 271 208 •135'/, •156 •13D/, .1171/, 93 977, 88'/. 887, 118'/, 118 190 1)3 1277, 295 121 '222 436 260 260 121 2497, 276 209 13/ 157 131 117 145 1587, 178 2013/, 265 217 Gistermiddag zijn op uitnoodi- ging van den secretaris-generaal een aantal schrijvers bijeengekomen op het departement van volksvoor lichting en kunsten, waar zij door dr. T. Goedewaagen en dr. J. van Ham, hoofd van de afdeeling, bank wezen aan dit departement zijn toegesproken. Bescherming tegen beunhazerij. Dr. Goedewaagen hield een rede over den schrijver en dezen tijd. Vervólgens voerde dr .van Ham het woord. Een van de groote moeilijkheden in het leven van den kunstenaar aldus dr. van Ham, is het feit, dat zijn beroep- onbeschermd is, onbe schermd tegen zakelijke willekeur bij de bepaling van zijn loon en onbeschermd tegen de concurrentie der beunhazen. Om een eind te maken aan de zakelijke willekeur, zal in het letterengilde naast de groep der schrijvers een zakelijke groep wor den opgenomen, de organisatie van uitgeverij en boekhandel, zoodat in een organisatie bijeengebracht zul len zijn allen, die bij het ontstaan en de verspreiding van het boek belang hebben. De bescherming tegen beunha zerij komt in handen van de gilde- leiding zelf. De bescherming van schrijverseer en schrijversbe kwaamheid is niet het gemakke lijkste werk voor de gildeleiding. Ze zal terecht voorzichtig en sober zijn in de hanteering van haar be voegdheden in dezen, maar tegen uitwassen zal ze zich zeker keeren. Op het departement van volks voorlichting en kunsten leven de kunsten in nauw contact met de voorlichting van ons volk. Uit de practijk zal blijken, dat de saam voeging van deze zaken in den naam van ons departement geen ijdele tooi is, maar een levende werkelijkheid. Onze tijd heeft de nauwe aanraking tusschen kun stenaar en staatsbestuur mogelijk gemaakt. Officieel zal het departe ment de belangstelling in den bloei der kunst doen blijken door de in stelling van een rij staatsprijzen. Over de organisatie van het gilde -eide dr. van Ham, dat het lette rengilde een onderdeel wordt van de cultuurkamer, evenals de ande re kunstgilden, en dus staat onder den president dezer kamer. Het gilde, zelf door een president ge leid, is onderverdeeld in twee hoofdgroepen: een zakelijke groep en een groep der schrijvers. De groep der schrijvers wordt onderverdeeld in vakgroepen: dich ters, romanschrijvers, essayisten, schrijvers en amusementsliteratuur, kinderboeken, populair-weten- schappelijke geschriften. Ook een afzonderlijke groep ver talers zal worden gevormd. Elke groep krijgt haar eigen leider, die verantwoordelijkheid draagt en binnen zijn groep ordenende be voegdheid bezit. Verantwoording is hij verschuldigd aan den boven hem geplaatsten leider der hoofdgroep, zooals deze in eenzelfde verhouding staat tot den president van het gilde. Naast en gedeeltelijk uit de lei ders van het gilde wordt een gilde- raad ingesteld. Behalve de belang rijkste leidende figuren uit .het gilde nemen in dezen raad- plaats enkele personen, die zich voor het boek op de een of andere wijze bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt en door den president van de Cultuurkamer hiertoe worden be noemd. Ook zit in dezen raad een vertegenwoordiger van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten. Alle betrokkenen in het gilde opgenomen. Om de regelingen, die bin nen het gilde getroffen zullen worden, haar volle werkings kracht te geven, is het nood zakelijk, dat binnen het gilde allen opgenomen zijn, die bij het ontstaan en de versprei ding van het boek betrokken zijn. Voor de schrijvers bètee- kent dit dus: ieder, die schrij ven wil, wordt lid van het let terengilde. Een dergelijke bin dende bepaling is noodzakelijk Immers, ongeorganiseerden maken de beste regelingen krachteloos. Ten slotte richtte dr. van Ham zich over de hoofden der aanwe zigen heen tot alle schrijvers in ons Thans arbeidsbemiddeling hoofdzaak. Herscholing. Nood- en plichtwerk. Geneeskundig onderzoek der werkloozen. Compensatieregeling ▼oor alleenstaanden. (Van onzen correspondent). Brussel, April 1941. VI. In verband met de arbeidsmarkt is ae toestand in België bijzonder in grijpend gewijzigd en is men geheel nieuwe banen opgegaan, welke, zoo verklaarde ons nog enkele dagen geleden de hoofdambtenaar, J. Hen driks, die met de leiding van het „Rijksarbeidsambt" is belast, binnen zeer afzienbaren tijd de werkloosheid tot het verleden zullen doen be- hooren. De wekelijks met verschei dene duizenden dalende cijfers van de statistiek wijzen er op, dat deze voorspelling veel kans heeft om uit te komen. Vóór 10 Mei was men waarlijk in de werkloosheid geïnstal leerd. Afgezien van de economische crisis die ernstige gevolgen had, werd er niet veel gedaan om een bij zondere mentaliteit uit te roeien en de misbruiken te verwijderen, die. geleidelijk waren ontstaan. In wer kelijkheid was het stelsel in zich zelf goed, doch door politiek verkankerd en het waren de politieke syndicaten die bv. den werkloozensteun uitbe taalden, terwijl ce atmosfeer zoo was, dat niet veel met energie kon wor den beproefd om eensdeels de be stendig werkloozen, n.l. de werkon- willigen te onderscheiden van de ware werkloozen, en anderdeels de werkonbekwamen een eigen statuut te geven. Doch wat in het verleden ligt is van minder belang. De toe komst is daar immers! De Nationale Dienst van Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid werd op 14 Mei vol ledig gelikwideerd. Alle lijsten van werkloozen werden verbrand. Alle personeel werd ontslagen. Toen de overgave was geschied kwamen echter de moeilijkheden. Er werd gebruik van gemaakt om het roer heelemaal om te gooien. Er werd een beroep gedaan op de commissies van openbaren onderstand der gemeen ten om steun te verschaffen aan de behoeftige werkloozen, onder het toezicht van den gereorganiseerden bovengenoemden dienst, die thans den naam van „Rijksarbeidsambt" heeft gekregen. De heer Hendriks was zoo vriendelijk ons nopens de activiteit van zijn organisatie te do cumenteeren. Thans is arbeidsbemid deling hoofdzaak geworden. Aan eiken arbeider moet het werk wor den verschaft dat het best overeen komt met .zijn lichamelijke geschikt heid en op de best geschikte plaats. Voor levensvatbare bedrijven, die door tijdelijke oorzaken, hun ge schoolde arb. niet kunnen behouden, komt het er op aan de werkkrachten beschikbaar te houden door het leiden van de gedeeltelijke werkloosheid, zooals bv. in de vlasindustrie zal worden gedaan in den vorm van be taling van subsidies. Waar tekort is aan werkkrachten, zooals in de mijnen, machinebouw en metaal nijverheid, moet door herscholing kunnen worden voorzien in de be hoeften. Wanneer een arbeider niet in zijn beroep werkt, moet getracht worden hem wel deze gelegenheid te verschaffen. Waar het niet mogelijk is onmiddellijk aan werkloozen pro ductief werk te verschaffen, wordt overgegaan tot noodwerk, dat wordt vastgesteld in verstandhouding met het Commissariaat-Generaal voor den Wederopbouw, de gemeentebe sturen, enz. Het betreft hier niet onmiddellijk noodzakelijke werken, zooals bebossching, wegen, enz. Zoo dra de werkloosheid opgeslorpt is, worden zij stop gezet. Naast noodwerk is er echter ook wat de heer Hendriks plichtwerk noemt, zooals droogleggingswerk, reiniging van rivierbeddingen, enz. Dergelijk zwaar werk wordt voorbe houden voor tewerkstelling van werkschuwe elementen die van steun een beroep maken om zich b.v. aan den sluikhandel te kunnen wijden. Voor dergelijk plichtwerk wordt dan een loon betaald dat on geveer 85 pet. bedraagt van het loon in de nijverheid. Maar het is steeds hooger dan het steungeld. Er wordt bierbij geen dwang uitgeoefend, doch wie weigert te werken wordt be roofd van het steungeld. Hij heeft dus de keus. Weigering van in Duitschland aangeboden werk wordt, aldus de heer Hendriks, niet be schouwd als werkweigering. Slechts wanneer dus alle mogelijkheden tot werkverschaffing zijn uitgeput komt men tot armenzorg, dat is steun van de commissie van openbaren onder stand. Het Rijksarbeidsambt wenscht een algemeen overzicht te kunnen heb ben over de arbeidsmarkt en als on misbaar regelend element op te tre den. Met dit doel zijn twee besluiten verschenen, welke nog door andere zullen worden gevolgd. Ingevolge deze besluiten moet elke werkgever, die gewoonlijk meer dan vijf arbei ders in dienst heeft, op vordering van het arbeidsambt, de arbeiders, die ongehuwd zijn, weduwnaar of uit den echt gescheiden zonder kin deren en die worden aangeduid, ontslaan, om hen te vervangen door arbeiders die gehuwd, weduwnaar of uit den echt gescheiden zijn met kinderen en dezelfde vakbekwaam heid bezitten. Ieder bedrijfsleider die, zelfs tijde lijk, 50 hand- of geestesarbeiders te werk stelt, is er anderdeels toe ver plicht, door toedoen van de gewes telijke bureelen van den Rijksar beidsambt zijn personeel in dienst te t emen. Hij kan echter zelf de arbei ders aanduiden. Ieder bedrijfsleider van deze ondernemingen moet ook de wijzigingen die zich wegens over lijden of een andere reden in de samenstelling van zijn personeel voordoen, bekend tnaken. Deze voor schriften gaan natuurlijk nog met allerlei bijbepalingen gepaard, welke hier achterwege kunnen worden gelaten. De verschijning van .deze besluiten heeft in breeden kring een zekere opschudding ver wekt en als eerste verschijnsel werd waargenomen dat bij den burger lijken stand van de gemeenten veel meer aangiften voor huwelijken binnen kwamen van vrijgezellen die vreesden hun betrekking te verlie zen. Anderdeels meende ook een aantal werkgevers dat het hun plicht was onmiddellijk- de vrijgezellen on der hun personeel af te danken, zonder vóóropzegging. In werkelijkheid, wordt door de genoemde besluiten een macht ge geven aan het Rijksarbeidsambt die het slechts in een bepaalde richting wenscht toe te passen. Het- feit van ongetrouwd te zijn, weduwnaar te zijn of gescheiden te zijn zonder kinderen kan op zich zelf niet als reden tot ontslag worden beschouwd. Slechts wanneer algemeene econo mische redenen dit ontslag vorderen, zal het Rijksarbeidsambt ingrijpen. In Limburgsche steenkolenmijnen is op het oogenblik onmiddellijk werk gelegenheid voor een 4000-tal arbei ders. Indien nu blijkt dat in het Luiksche of in de Borinage een aan tal Limburgers werken, dan kan het Rijksarbeidsambt het onmiddellijk mtslag eisc.hen van de genoemde ategorie arbeiders om hen in Lim burg aan het werk te stellen. Het' gaat er dus niet om de betrokkenen te broodrooven, ten gunste van an deren. Het- lijkt zelfs niet onwaar schijnlijk. dat dezelfde bepalingen cok van toepassing worden gemaakt op de gehuwden. Gesteld ook dat in een bepaalde plaats een alleen wo nend vrijgezel werkt in een fabriek en in deze plaats ook werkloozen zijn, onder wie een gezinshoofd, die ter plaatse over een hoekje grond beschikt. Aangenomen dat 50 kilo meter verder een plaats vrij is van hetzelfde beroep, doch dat daar ter plaatse geen arbeidskrachten aan wezig zijn. In dat geval zal het Ar beidsambt den vrijgezel doen ont slaan om hem te doen vervangen door een gezinshoofd, terwijl de vrijgezel elders aan het werk kan gaan. Nemen we in een ander geval aat een persoon werkt te A. en woont te B„ terwijl een ander persoon werkt te B. en woont te A. Beiden verliezen hun tijd, blokkeeren trans porten enz. Ook in een dergelijk ge val zal worden ingegrepen. Dit doet zich veel voor in de mijnbekkens. De bedoeling is voor elke mijn een soort reservaat aan te leggen om arbeidskrachten te vinden, die dan op de mee t gemakkelijke manier kunnen worden getransporteerd. Er wordt ook Dewust naar gestreefd de Limburgsche, dus Vlaamsche arbei ders, in Limburg te houden. Over 't algemeen kan men zelfs o.i. aan- remen dat het systeem er vooral op gericht is regelend op te treden voor de grootindustrie. Op het oogenblik wordt er ook een krachtige inspan ning gedaan om meer arbeidskrach ten te werven voor de kolenmijnen. Er is namelijk een maatregel geno men waarbij een premie wordt voor zien om de herscholing van werk loozen voor de mijnnijverheid te be reiken. Een werklooze die in de mijnen werk wil aanvaarden, ont vangt voor de eerste drie maanden een premie van 500 fr. en het tweede kwartaal van zijn tewerkstelling nog 500 fr. De opleiding gebeurt door be middeling van de mijnen. Zij be komen, bij hun tewerkstelling, ook onmiddellijk het minimumloon en genieten alle sociale voordeelen. Naar verluidt wordt er van deze ge legenheid veel gebruik gemaakt. In samenhang met deze aangelegenheid wordt er ook naar gestreefd op rati- oneele wijze gezonde en goede huis vesting voor de arbeiders te ver schaffen. Voor de werkloozen wordt nu in eiken plaatselijken dienst van het Rijksarbeidsambt een lijst op gemaakt die alle mogelijke inlich tingen bevat betreffende zijn ar beidswaarde in elk opzicht. Dat zal nadien tot de werkende arbeiders worden uitgebreid. Op deze manier zal men steeds een overzicht hebben, rneent de leiding van het Arbeids ambt, over de arbeidsmarkt. Boven dien wordt door een 35-tal dokters overgegaan tot een geneeskundig onderzoek van de werkloozen, waar van de bedoeling is de lichamelijke geschiktheid van de arbeiders na te gaan en tevens die arbeiders uit de categorie van werkloozen uit te schakelen allen die eigenlijk defini tief voor elk werk ongeschikt blijken. Voor hen moet dan een andere op lossing worden gevonden. De eerste uitslagen van dit onderzoek leidden tot zeer belangwekkende vaststellin gen. Een typisch verschijnsel is dat over 't algemeen de arbeiders zich aan dit onderzoek wenschen te ont trekken. Nochtans wordt door den Rijksarbeidsdienst verzekerd, dat er geen enkele bedreiging aan verbon den is. land, die belang stellen in het groote werk, dat ter hand genomen is en wekte hen op van hun be langstelling te doen blijken. In de ontvangzaal van het de partement hebben dr. Goedewaa gen en dr. van Ham zich daarna geruimen tijd met de aanwezige schrijvers onderhouden. PHILIPS' STUDIEPRIJSVRAAG VOOR LICHT ARCHITECTUUR 1941. De N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven heeft weder om een prijsvraag uitgeschreven, met het doel architecten, bouwkun digen en studenten in de bouwkunde van Nederlandsche nationaliteit, ge legenheid te geven een nadeTe stn die te maken van de mogelijkheden der moderne kunstverlichting. De ingezonden ontwerpen zullen worden beoordeeld door de volgen de jury: F. Lensvelt, architect; prof. H. T. Zwiers, b.i.; L. C. Kalff, b.i. Als eerste prijs is 500 beschik baar gesteld, terwijl de tweede en derde prijs resp. 200 en 100 be dragen. Aanvragen voor nadere inlichtin gen kunnen worden gericht tot het Lichtadviesbureau der Philips' fa brieken te Eindhoven. NAAR DE BOLLENVELDEN. Het mooie weer heeft 1.1. Zondag tal van toeristen-bloemenliefhebbers naar de bollenvelden gelokt. Zon dag a.s. zullen, naar de K.N.A.C. meldt, vele velden al van de bloe men z,ijn ontdaan; hiertegenover staat echter dat de latere tulpen rassen, w.o. de populaire Mendel- en Triumph tulpen, in bloei komen. Alles bij elkaar genomen zullen deze latere tulpen, tezamen met wat PARKSTRAAT 13. Victoria-Theater. Parkstraat 13 is weer één van die boeiende spannende films, die de aandacht der toeschouwers tot het einde gevangen houden. Op het groote feest in de villa van Eveline Schratt hebben zonderlinge gebeur tenissen plaats. Een der gasten wordt vermoord. Wie is x de schul dige? Wat zijn de beweegredenen? Het slot der geschiedenis is inder daad verrassend. Het sterke en sobere spel van de eerste plans ar- tisten valt in deze film bijzonder op. Wij noemen naast Olga Tschechowa en Hilde Hildebrand nog Ivan Pe trovich, Theodoor Loos, Ernst Dumcke. Een sterke film in uit nemende bezetting. DE DOCHTER VAN DEN SAMOERAI. Roxy-Theater. Een film uit het leven in Japan No acht jaar in Duitschland te heü- ben gestudeerd, keert een jonge Ja panner naar zijn land terug. Zijn pleegvader heeft zijn studie betaald. Hij is daardoor zedelijk verplich! met de dochter van zijn pleegvadei te trouwen. Gebeurt dit ook werke lijk? Men verzuime niet dit in deze interessante film te gaan zien. De film wordt nagenoeg geheel door Japansche artisten gespeeld. De roi van Gcrdi Storm, de journaliste, wordt vervuld door Ruth Eweler. van de vroeger bloeiende tulpen en hyacintben is overgebleven, nog een interessant beeld bieden en een uitstapje naar de bollenstreek tot een genoegen maken. SCHOONPAPA KNAPT HET OP. Harmonie Theater. Een zeer geestige en amusante film, deze schoonpapa, die van het bezoek aan zijn dochter weinig plezier beleeft en heel wat zaken m orde krijgt te brengen. En boven dien Hans Moser op zijn best. Hij is zoo grootsch op zijn dochter in Weenen, maar Och gaat U dat zelf eens zien. Dorit Kreysler en vele anderen zullen u naast de hoofdfiguur kostelijk amuseeren. RAKOCZY MARSCH. City Theater. Een film vol van Hongaarsch temperament, van kranige mili tairen, aardige meisjes, manoeu vres, liefde, moeilijkheden, opoffe ring, verkeerde gevolgtrekkingen, tweegevecht en een gelukkig tot elkaar komen in het ziekenhuis te Boedapest. In een zeer aantrekkelijk milieu opgenomen, te midden van Hon- gaarsche feesten, zal deze film een ieder boeien. ALKMAAR, 14 Mei 1941. (Alkm. Exportveiling). Bloemkool le soort 17.30—23 2e s. 9—12 en Kropsla 1—6 per 100 st.; Prei 15.60—23, Rabarber 7.209 per 100 kg; Peter selie 67, Radijs 2, Selderie 8 10.60 per 100 bos: Postelein pér bakje 0.891.08 en Spinazie per 8 kg 1041 cent. NOORDSCHARWOUDE, 15 Mei. (Noordermarktbond). 7750 kg Ra barber 9. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Mei. (Lang. Groentenveiling). 20 stuks Bloemkool 23; 8650 kg Rabarber 9, 2e's. 7.20; 1420 kg Witlof le s. 13.40—19.90, 2e s. 6.50—12.30.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3