:ater af :lling De instelling van een economischen rechter. EL. 3641 illingen. ERBEEK). de voorstelling, ie, van 11 uur af. 176 $44 361 >92 600 $81 893 1340 141 1645 .05 j.813 167 i982 :2l 2426 ,61 2610 02 3321 3554 3823 !08 4064 $87 4543 140 4865 5224 166 5398 $20 5623 526 5968 ,76 6189 :91 6512 $16 6860 103 7123 >•18 7460 '70 7786 8046 $49 8354 528 8642 784 8860 582 9096 121 9481 509 10010 $34 10261 584 10638 $64 10871 $48 11271 $96 11417 583 11702 $74» 11893 94 12309 12540 736 12757 )99 13213 13558 789 13823 100 14161 $46 14350 >34 14553 727 14729 )58 15114 $23 15332 15640 537 15839 .24 16131 582 16297 h69 16499 16769 139 16959 17289 17655 131 17906 .37 18195 84 18602 99 18805 84 19101 68 19413 03 19752 47 20072 44 20352 20730 41 20979 6967 TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 MEI 1941. Strengere maatregelen tegen distributie- overtredingen. Recht van huiszoeking. In een gister in Den Haag ge houden persconferentie hebben de heeren dr. H. M. Hirschfeld en mr. J. P. Hooykaas, resp. secretaris-ge neraal van het Dep. van H., N. en S. en den secretaris-generaal van het Dep. van Justitie een uiteenzet ting gegeven van de twee nieuwe verordeningen met betrekking tot bet instellen van een economischen rechter en het strafrechtelijk onder zoek in bepaalde economische straf zaken. Een snelle afdoening van tal van zaken. Dr. Hirschfeld onderstreepte met den meesten nadruk welke belangen verbonden zijn voor het Nederland sche volk aan een juiste uitvoering en naleving van de wettelijke maat regelen, welke in deze bijzondere omstandigheden op economisch ge bied moeten worden getroffen. Al was het op zichzelf te betreu ren, dat de instelling van den econo mischen rechter urgent geworden was, anderzijds moet deze maatregel ook als een algemeene verbetering worden gezien, omdat een snelle af doening van tal van zaken kan wor den bevorderd. Door de in vele kringen heer- schende verkeerde mentaliteit was bet noodzakelijk dezen maatregel af te kondigen. Er zal met groote gestrengheid van de nieuwe be voegdheden gebruik gemaakt moe ten worden. Het is niet alleen een groot econo misch belang, dat ons bedrijfsleven in al zijn geledingen in deze moei lijke tijden zijn taak kan blijven vervullen, doch daarbij zijn tevens sociale belangen van de allergroot ste orde betrokken. Voeding, kleeding, dekking en verwarming voor onze arbeidende bevolking eischen streng rechtvaar dige verdeelingsnormen. De daar voor noodzakelijke overheidsmaat regelen zijn omvangrijk geworden en vereischen een ongekend groote administratie, die met geweldige krachtsinspanning voor ons econo mische en sociale leven veel kan be reiken. Of de maatregelen ook doel treffend zullen zijn, hangt voor een groot gedeelte af van de mentaliteit, waarmede de Nederlandsche bevol king ten aanzien van de naleving dezer maatregelen is vervuld. Tot sprekers leedwezen heeft hij moeten, constateeren, dat in het bij zonder op het gebied van de distri butie van levensmiddelen en andere verbruiksartikelen veelal totaal ver keerde denkbeelden heerschen, waardoor velen zich laten verleiden tot daden, die in feite het Neder landsche volksbelang schaden. Het zou stellig mogelijk geweest zijn en kele distributiemaatregelen hetzij achterwege te laten, hetzij op be vredigender wijze te nemen, indien deze afkeurenswaardige mentaliteit niet bestaan zou hebben. Spr. acht het van het grootste belang langs dezen weg nog eens met allen nadruk erop te wijzen, dat voor scherpe maat regelen niet teruggedeinsd zal werden en dat deze maatregelen zoo zullen worden toegepast, dat degene, die de belangen van het volk niet in het oog houdt, daar onverbiddelijk het slacht offer van zal worden. Het is dwaas te denken, dat ont duiking van Nederlandsche distri butiemaatregelen of prijsvoorschrif ten ten nadeele zou komen van de bezettende macht. Alles wat op dit gebied gebeurt, komt uitsluitend en alleen ten nadeele van ons eigen land en volk. Dit geldt wellicht in even sterke mate op het gebied van de dekking, de kleeding en de ver- warming. De vleeschpositie. De vleeschpositie maakt het nood zakelijk, dat met alle kracht tegen het euvel van de frauduleuze slach tingen moet worden opgetreden. De nieuwe bevoegdheden zullen in het bijzonder op dit gebied met de meest mogelijke kracht gehanteerd wor den. Alles wat de regelmatige voor ziening van de bevolking zou kun nen schaden dient vermeden te wor den. Om die reden zal men zich moeten weten te schikken in tal van drukkende distributie- en an dere economische maatregelen. Al hoewel spr. veel heeft moeten af keuren, zoo wil hij blijven vertrou wen op het gezonde verstand van onze bevolking. Spr. eindigde zijn uiteenzettingen met een ernstig beroep te doen op alle landgenooten door loyale posi tieve medewerking het welslagen der maatregelen voor het levens onderhoud van ons volk te bevor deren. Rede mr. Hooykaas. Mr. Hooykaas, hierna sprekende, betoogde, dat de beide nieuwe ver ordeningen de strekking hebben een belangrijk stuk wetgeving beter te bandhaven en daarmede beter tot zijn recht te doen komen. Het gaat hier allereerst om wette lijke regelingen, deels van voor den lOen Mei, deels van na dien datum, op het gebied van de voedselvoor ziening. Voorts om de voorschriften ten behoeve van de prijsbeheer- sching, welke voorschriften een rui mer gebied dan de voedselvoorzie ning omvatten; dan om het devie-' zenrecht, en ten slotte om eep aan tal andere regelingen van socialen aard, betreffende het beperken van werk, het verbod van verlaging van loonen en salarissen, ontslag van arbeiders, enz. Een tweede reden voor ingrijpen is hierin gelegen, dat de justitie niet werkeloos kon toezien, dat belang rijke wettelijke voorschriften, als waarvan hier sprake is, worden ont doken. De nieuwe regelingen bevat ten tweeërlei: 1. instelling van een eigen economischen rechter, optredend op het geheele bovenvermelde gebied; 2. uitbreiding van de moge lijkheid van preventieve hech tenis én van het recht, huiszoe king te doen in strafzaken, rakende de voedselvoorziening Het recht van huiszoekingen. Bij de voedselvoorzieningsdelic ten zal de .verdachte in den vervol ge steeds, dus ook buiten het geval van ontdekking op heeter daad door iederen opsporingsambtenaar kunnen worden aangehouden. De opsporingsambtenaar voert hem ten spoedigste voor een hulpofficier van justitie, die in daarvoor in aanmer king komende gevallen den ver dachte voor tweemaal vier dagen in verzekering kan stellen. In aan sluiting aan de inverzekeringstel ling is preventieve hechtenis moge lijk, te bevelen door den economi sehen rechter. Het recht om huiszoeking te doen is voorts aldus aangevuld, dat de mogelijkheid is geopend bepaalds ambtenaren te machtigen in het be lang van de opsporing van deze delicten overal onderzoek in te stel len, dus niet alleen in openbare ge legenheden, op de openbare straat, op erven, doch ook in de woningen van particulieren. Uiteraard zullen de betrokken ambtenaren met groote zorg wor den uitgezocht. De taak van den economischen rechter. Het doel van de instelling van den economischen rechter is twee voudig. In de eerste plaats rechtspraak dnor een gespecialiseerden rechter, die door zijn dagelijksche ervaring op dit bijzondere gebied, door con tact met collega's en door speciale voorlichting, welke hem "zal worden verstrekt, volledig in staat zal zijn het belang van de economische de licten te beoordeelen. Ten tweede: Versnelling van de procedure in deze zaken, ten einde te bereiken, dat in geval van schul digverklaring de straf zoo snel mo gelijk volgt op het strafbare feit. Een snelvolgende bestraffing pleegt meer indruk te maken dan een straf, die wellicht eerst na maanden en maanden wordt ten uitvoer gelegd. Late tenuitvoerlegging levert ook het gevaar op, dat de omstandig heden wellicht ondertusschen reeds in aanzienlijke mate zijn gewijzigd. Tot zoover de inhoud van de bei de nieuwe wettelijke regelingen. Tot de parketten zal, in aanslui ting aan deze regelingen, nog een nader rondschrijven worden gericht, teneinde zooveel mogelijk te be vorderen, dat de nieuw geschapen mogelijkheden volledig tot haar recht komen. Met name zal den officieren van justitie worden verzocht aan een groot aantal opsporingsambtenaren algemeene bevoegdheid tot huis zoeking voor delicten op het gebied van de voedselvoorziening te ver- ieenen. Deze ambtenaren zullen hun volledige taak vinden in het opspo ren van de overtredingen, op dit ge bied en in het inbeslagnemen van de voedselvoorraden, waarvan ver ondersteld kan worden, dat zij lang: onwettigen weg in het bezit van de betrokkenen zijn gekomen. In ern stige gevallen zullen deze opspo ringsambtenaren gelijktijdig tot ge vangenneming van de bezitters van de voedselvoorraden overgaan. Snel recht. De officieren' van justitie zullen het mogelijke doen, dat de strafbare feiten, waarom het hier gaat, op den kortsten termijn ter terechtzitting worden aangebracht. Ook de behan deling ter terechtzitting zal snel kunnen verloopen, terwijl de eco nomische rechter meest terstond op de zitting mondeling vonnis zal wijzen. Eventueel volgend hooger beroep en beroep in cassatie zullen met spoed worden afgewerkt. De geheele bevolking, aldus de heer Hooykaas, wordt met aandrang verzocht, de in aanmerking komen de voorschriften in het algemeen belang en in haar welbegrepen eigenbelang nauwgezet na te leven. ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. De 63-jarige arbeider der Zuider zeewerken H. Bakker te Urk, werd, lijdens de werkzaamheden, door een zware ijzeren balk getroffen en ernstig gewond. De man werd naar het gemeentelijk ziekenhuis te Kam pen vervoerd, doch de medische bij stand, hem daar geboden, heeft niet meer mogen baten. Het slachtoffer is gistermiddag aan de gevolgen van het ongeval bezweken. NEDERLANDSCHE SOCIAAL ECONOMISCHE KRING. In hotel de Wittebrug te 's-Gra- venhage heeft de Nederlandsche sociaal economische kring Dinsdag een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden waar commissaris-gene raal minister dr. H. Fischboeck het woord gevoerd heeft. Aanwezig waren o.a, genoodigden uit het economische leven, leden van het organisatie-comité-Wolterson en van den raad van volkshuishouding der N.S.B. DE KOKENMO' EN VAN GELDERMALSEN GAAT BIJNA GEHEEL SCHUIL A< N PRACHTIGEN BLOESEM. (Polygoon) PLAN VAN WERKVERDEELING VOOR DE JOURNALISTIEK. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten; gelet op de artikelen 3, eerste lid, 17, 1-8, derde lid (onder 2) en ar tikel 40 van het journalisten'besluit, benevens op de artikelen 1 en 3 van het besluit van den secretaris generaal van het departement van 5 Mei 1941 (Nederlandsche Staats volksvoorlichting en kunsten van courant van 7 Mei 1941, no. 88); overwegende, dat het wenschelij'k is de bij laatstgenoemd besluit be doelde termijnen te verlengen; heeft dato 14 Mei een tweede uit voeringsbesluit betreffende het door den hoofdredacteur op te stel len plan van werkverdeeling uitge vaardigd, dat aldus luidt: Art. 1. Het schriftelijke plan van werkverdeeling', als bedoeld in ar tikel 17 van het journalistenbesluit, moet gereed zijn uiterlijk 3'0 Juni 1941. Artikel 2. De naam en woonplaats van eiken journalist, aan wien de leiding va i een bepaald onderdeel van een nieuwsblad is opgedragen, moet op elk exemplaar van een nieuwsblad, verschijnende op 1 Juli 1941 of nadien, vermeld worden. ERNSTIGE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Gisteravond is onder het viaduct aan den Beukelsdijk te Rotterdam een ernstig ongeval geschiedt. De verpleegster H. V., wonende aan de Bergschelaan, begaf' zich per rijwiel naar -het ziekenhuis aan den Bergweg en werd hier aangereden dcor een uit den tegenovergestelde richting komende wielrijdster of wielrijder. Zij viel en bleef be wusteloos liggen. In zorgwekke-nden toestand werd zij door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd ge oonstaleerd. DE WEDEROPBOUW VAN RHENEN. Hel oude stadje Rhenen heeft door den oorlog zwaar geleden. Van de bebouwing om den hoofdweg door de stad is vrijwel niets meer ever. Het is een zegen, dat de Cune- ra-kerk met zijn schoonen toren ie gespaard gebleven. De puinhoopen zijn nu opgeruimd. Men ziet de diepe kelders, die ons ieeren dat onze voorouders zonder behoefte aan schuilkelders dit onderdeel beter verzorgden dan wij in onzen doen. In eenzaamheid is een klein gebouwtje blijven staan, dat een. overblijfsel moet zijn van een ker kelijk gebouw, een kapel of de koor afsluiting van een kleine kerk. Dit bouwwerkje dient gerestaureerd te worden om straks te midden van alle nieuwe bouwkunst iets te geven van de geschiedenis van de stad. Voor den wederopbouw van de stad is een nieuw stratenplan ge maakt, waarbij met groote zorg te werk is gegaan. Hier hebben, be halve het bureau voor den weder opbouw, de inspecteur van de volks huisvesting in de provincie Utrecht hun medewerking verleend. In plaats van de Hoofdstraat komt een ruim plein, waarmede tevens be werkt wordt, dat niet al te veel bouwterrein in het stadje beschik baar komt, omdat men met een matige hoeveelheid winkels en kan toorgebouwen zal kunnen volstaan. BEDRIÏFSRAAD STEEN- HOUWERSBEDRIJF. De secretaris-generaal van, het departement van sociale zaken heeft ingesteld een bedrijfsraad voor het steenhouwersbedrijf. Tot het steenhouwersbedrijf wor den geacht te behooren de onder nemingen of gedeelten van onder nemingen, waarin uitsluitend of nagenoeg uitsluitend natuursteen wordt bewerkt. Het aantal leden en plaatsver vangende leden van den bedrijfs raad zal 8 bedragen. t i VOLGENS DE VOWEIAVET 1936 mogen de eieren van meeuwen in de maanden April, Mei en Juni vrij geraapt worden in geheel ons land, van de kokmeeuw alleen in de provinciën Groningen, Friesland, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land. In het rietbosch ,,De Nek" bij Schellinkhout komt de pachter handen tekort bij het rapen van de meeuweneieren. De pachter bezig met eierenrapen op een der eilandjes. (Polygoon) BIJ DEN LANDBOUWER WINTER aan den Spieringweg in de Haarlemmermeer hebben vijf merries het leven geschonken aan evenveel merrie-veulens. Deze zijn alle dochters van den stamboek- en premiehengst „Burchtheer". Moeder en dochter-s in de weide. (Polygoon) IN DE HUISHOUDSCHOOL aan de Graaf Florisstraat te Rotterdam -Wbrden openbare kooklessen gegeven, speciaal in het bereiden van smakelijke en voedzame spijzen met de ingrediënten, welke de huisvrouwen thans ter besdhikking staan. Tijdens de kookles. (Polygoon')'

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5