Dl PR00M IVOROL \JXe- 4Cw<t£ite PAN BIJ DE HAANAPEN. STILLE NO 9 RIJKE GEMEENTEN BETALEN VOOR DE ARME. Overheveling van belastinggelden. BURGERLIJKE STAND VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels KERK EN SCHOOL. RADIOPROGRAMMA DASHIELL HAMMETT 105 StmiMetw Interessante cijfers over Alkmaar en omliggende plaatsen. Tegelijk met de afschaffing van de gemeentelijke opcenten op de fondsbelasting en de invoering van de loonbelasting per 1 Januari j.l. is besloten tot het doen van uitkee- ringen uit laatstgenoemde heffing aan de onderscheidene gemeenten. Aan dit systeem ligt de gezonde gedachte ten grondslag, dat alle Nederlanders, onverschillig in wel ke gemeente zij uit noodzaak of uit eigen verkiezing woonachtig zijn, naar draagkracht moeten bijdragen, en dat uit dit door de geheele landsbevolking gemeenschappelijk bijeen gebracht bedrag alle ge meentelijke samenlevingen hun deel krijgen naar verhouding en naar elks bijzondere omstandighe den en behoeften. Hoe deze uitkeeringen zullen worden, zal in den loop van dit jaar worden bepaald. Voor 1941 is bereids een voorloopige regeling van kracht geworden. Bij de defini-' tieve regeling zal er rekening me de gehouden worden, dat behalve de fondsbelasting ook de personeele belasting zal worden afgeschaft. Volkomen nieuw is het principe dat aan de toekomstige regeling van de rijksuitkearingen aan de gemeenten ten grondslag ligt, in- met gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, eeon.- en beursber. 5.30 Gr.pl. 5.45 Orkest Eloward. 6.15 Bulgarije, lezing. 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.BNO: Econ. vragen van len dag. 7.15 Het Peter strijkkwartet. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het Omroeporkest en solist. 9.10 Productieslag 1941. 9.25 Avondwij ding (voorbereid door het Vrijz.- Prot. Kerkoomité). 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 Gr.pl. 10.—10.15 BNO: Eng. ber HILVER 3UM n, 301,5 M. (Nederl progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.Piauovoordr. en gr.pl. 11.Voor de kleuters. 11.20 Gr.pl 11.30 Orgelspel. 12.Ber. 12.15 Rus sisch orkest „Slawa" en solisten. (12.451.BNO: Nieuws- en econ. ber.) 1.30 Ensemble Amende. 2. Het Sted. Orkest van Maastricht. 2.45 Gr.pl. 3.Ensemble Bandi Balogh. 3.30 Voor de vrouw. 3.45 Or kest Eloward. 4.15 Gr.pl. 4.30 Voor de jeugd. 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 5.30 De Ramblers. 6.Rel. boekbespr. (voor bereid door de Christ. Radio-Stich ting). 6.15' De Snarenzangers. 6.45 Toeristische raadgevingen. 7.BNO: Econ. vragen van den dag. 7.15 Gr. pl. 7.30 Kapitalisme en nat.-soc. III, lezing. 7.45 Het O'mroepsymph.-orkest en solisten. 8.45 Toespraak voor de Winterhulp Nederland. 9.Gr.pl. 10.BNO: Nieuwsber., sluiting. tusschen niet. Ook in voorgaande jaren werden zij het ook op on- volkomener wijze en naar veler oordeel in onvoldoende mate be lastinggelden uit „rijkere" gemeen ten naar „armere" overgeheveld. Dit geschiedde via het gemeente fonds en het werkloosheids-subsi diefonds. In het eerste werden de fondsbelasting en 50 opcenten op de vermogensbelasting gestort, in het laatste gedeelten van de grond- en de personeele belastingen alsmede opcenten op de gemeentefonds-, vermogens- en inkomstenbelas tingen; uit beide fondsen werden naar bepaalde maatstaven uitkee ringen aan de gemeente geadan. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft nu zoo juist bijzonder heden gepubliceerd over de laatst afgesloten boekjaren van beide fondsen, die het mogelijk maken om na te gaan hoeveel in eike ge meente door de gezamenlijke be lastingbetalers door middel van al le bovengenoemde heffingn en op centen werd bijgedragen aan beide genoemde fondsen, en indirect dus ook aan de huishouding van andere gemeenten, alsook hoeveel elke gemeente uit de gemeenschap pelijke belastingen kreeg uitge keerd. Voor Alkmaar en de omliggende gemeenten laten wij deze gegevens hieronder volgen. Gemeentefonds Stortingen Uitkeering van de aan de ingezetenen gemeente 284.672 376.369 69.671 40.748 8.702 7.631 13.498 17.391 6.641 31.995 88.334 46.120 ALKMAAR Heiloo Oterleek St. Pancras Koedijk Bergen Egmond a. Zee 11.197 32.111 Egmond-binnen 9.086 27.160 Men ziet uit deze cijfers in welke mate via het gemeentefonds de las ten van Alkmaar, St. Pancras, Koe dijk, Egmond aan Zee en Egmond- binnen verlicht werden en met welke bedragen de bevolking van Heiloo, Oterleek en Bergen andere gemeenten bijstonden. Voor Oterleek was deze bijdrage nauwelijks dui zend gulden, maar voor Heiloo en Bergen ging het om beduidende be dragen. Hoe de cijfers voor. het werkloos heids-subsidiefonds er uit zien blijkt uit de volgende opgave. Wij bepalen ons hierbij tot de uitkeeringen, die uit de belastingheffingen gedaan konden worden en laten dus buiten beschouwing wat uit de algemeene landsmiddelen werd bijgepast. DE ALKMAARSCHE COURANT is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. Werkloosheids-subsidiefonds Stortingen Uitkeering van de aan de ingezetenen gemeente ALKMAAR Heiloo Oterleek St. Pancras Koedijk Bergen Egmond a. Zee Egmond-binnen 200.367 56.893 7.121 7.600 5.915 64.112 9.853 7.416 255.997 12.580 133 3.942 14.157 34.208 32.004 15.628 Behalve de gemeenten, die via het gemeentefonds reeds ten behoeve van minder welgestelde zuster- gemeenten bijdroegen, blijkt middels het werkloosheids-subsid'efonds ook St. Pancras méér te hebben gestort dan te hebben terug ontvangen. Overigens valt het op,- dat de bij drage aan Oterleek zoo gering is ge weest, dat zij voor de gemeente huishouding van geen beteekenis kan geweest zijn. Berekenen wij tenslotte het eind resultaat van beide fondsen tezamen voor Alkmaar en de overige ge meenten uit onze streek, dan blijkt dat uit Heiloo, Oterleek en Bergen belastingbedragen zijn overgeheveld naar gemeenten, die er financiëel ongunstiger voorstonden. De hoe grootheid van deze bedragen was voor: Heiloo 73.236 Oterleek 8.059 Bergen 72 118 Omgekeerd werden uit andere ge meenten van ons land gelden toege voerd aan Alkmaar, St Pancras, Koe dijk, Egmond aan Zee en Egmond- binnen en wel naar elk dezer ge meenten afzonderlijk ALKMAAR 147.327 St. Pancras 235 Koedijk 33.596 Egmond aan Zee 43.065 Egmond-binnen 26.286 Voor een onderlinge vergelijking willen wij deze bedragen nog om rekenen per hoofd der bevolking. Dan blijkt, dat ten bate van andere gemeenten van ons land werd bijge dragen per inwoner in: Heiloo 9.15. in Oterleek 10.07 en in Bergen 10.64. Van elders ontvingen, even eens per inwoner, St. Pancras 0.16, ALKMAAR 4.64, Egmond-binnen 10.04, Egmond aan Zee 14.12 en Koedijk 17.32. ALKMAAR. GEBOREN: Geertje, d. van Jacob Verhage en J. M. Blokker. GETROUWD: Nicolaas de Lange en Maria E. Kraakman. Nicolaas L. Martens en Clasina F. Verberne. Adriaan Duiveman en Maria A. K. Weber. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handscb goederen. uitsluitend a contant. NOORDSCHARWOUDE (April) Geboren: Agatha Alida, d. van Adrianus Bruin en Maria Ca- tharina Ursem. Dirk, zoon van Pieter Swager en Trijntje de Boer. Cornelia, dochter v. Petrus Bruin en Lucia Alida Kraakman. Ali da Catharina Maria, dochter van Paulus Bergen en Aaltje Bien. Gertrudes Anna Maria, dochter van Nicolaas Bekker en Catharina Kraakman. Jacoba Trijntje, dochter van Pieter Koning en Pe- tronella Anna Kok. Nicolaas An- thonius, zoon van Nicolaas Antho- nius Jonker en Johanna Goudsblom. Overleden: Trijntje Besse, oud 63 jaar. Maartje Koning, oud 83 jaar. LIMMEN (April). Geboren: Rudolf Martin, z. v. Jac. C. Polderman en M. M. Rens. Maria Sophia Bernardina, d. v. C. G. Gielen en L A. J. Koopman. Tiny Marinella, d. v. P. Res en M. Koster. Ondertrouwd: C. J. Denne- man en P. Th. Bakkum. Overleden: J. Pepping, oud 77 jaar, wed. van J. Louter. T. Stam, oud 88 jaar, wed. van A. S. Henselman. A. Brakenhoff, 79 jaar, wed. van K. Groen. EINDEXAMENS H.B.S. De eindexamens voor de R.H.B.S. te Alkmaar zijn vastgesteld op 23, 24 en 25 Juni; te Hoorn op 26, 27 en 28 Juni; te Velsen op 30 Juni en 1 Juli. Als deskundigen hiervoor zijn aangewezen prof. dr. H. Th. Fischer te Utrecht, W. de Vries Gzn. te Heemstede en mej. M. A. Pit te Am sterdam. Het eindexamen voor de afd. B. aan de R.H.B.S. te Alkmaar zal wor den afgenomen op 2, 3, 4, 5, 7, 8 en 9 Juli; te Hoorn op 19, 20, 21 en 23 Juni. Als deskundigen hiervoor zijn benoemd dr. W. L. Wolff te Apel doorn, dr. L. H. Louwe-Kooymans te Bilthoven en mevr. dr. A. Romein- Verschoor te Amsterdam. Voor de afd. B. der H.B.S. van het r.k. lyceum te Alkmaar zal het eind examen plaats hebben op 19, 20 en 21 Juni. Deskundigen hierbij zijn dr. J. A. A. Ketelaar te Leiden, dr. S. J. van Oost-oom te Oegstgeest en mevr. M. M. A. Verschuur-Smits te Oegstgeest. Mevr. dr. E. du Person-de Roos te Bergen is o.a. aangewezen als des kundige bij de eindexamens H.B.S. voor meisjes te Rotterdam, de bijz. H.B.S. te Woerden, de chr. H.B.S. te Alphen aan den Rijn en de r.k. H.B.S. te Leiden. 281. De karavaan is nu bij het raket aangekomen en de professor opent de deur, waarna hij binnen stapt, om de nodige voorbereidingen te treffen voor de terugtocht naar de aarde. 282. Dan laat hij de brug neer, zodat iedereen naar binnen kan gaan en de maanbewoners, die wat angstig naar het gevaarte opzien en in het begin niet goed dur ven, hebben eindelijk hun angst overwonnen. TWEEDE BLAD. TERAARDEBESTELLING DR. H. A. STHEEMAN. Gistermiddag is op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage het stoffelijk over schot ter aarde besteld van dr. H. A. Stheeman, oprichter en oud-genees heer-directeur van het Juliana-Kin- derziekenhuis in den Haag. Velen kwamen den overledene dé laatste eer bewijzen. Jhr. Repelaer van Driel sprak namens het bestuur van het Julianaziekenhuis woorden van afscheid. Dr. Bakker herdacht namens de Nederlandsche Mij. van Geneeskunde de groote werkkracht van den over ledene. Bij de maatschappij was hij een geliefde spreker en hij hield haar voortdurend op de hoogte van het nieuws op het gebied van de kindergeneeskunde. Dr. Dicko sprak namens het perso neel van het Juliana-ziekenhuis woorden van dank voor alles wat dr. Stheeman voor het ziekenhuis heeft verricht. De zoon heeft voor de belangstel ling bedankt. DE JOURNALISTIEK EEN GESLOTEN BEDRIJF. Het departement van volksvoor lichting en kunsten verzoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat bij het invullen der persoonsbewijzen ook de journalistiek een gesloten beroep is, zoodat slechts zij, die in de betreffende beroepslijst zijn in geschreven zich journalist kunnen noemen en zij die zich ten onrechte journalist noemen, zich aan straf vervolging bloot stellen. Bond van politieambtenaren, tot bescherming van dieren. - In café kwam gistermorgen de Bond van restaurant „Weber" te Utrecht politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren in alge meene ledenvergadering bijeen. De vergadering was zeer druk bezocht. VRIJDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. (Nederl. progr.) 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio-Stich ting). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gr.pl. (9.159.20 Voor de huis vrouw). 10.Het Amabile-sextet. (10.20—10.40 Deel.) 11.10 Gr.pl. 11.30 Zang met pianobegeleiding. 12.Het Amus.-orkest. 12.42 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.En semble Bart Ekkers. 1.30 Gr.pl. 1.45 Ensemble Erica Helen. (2.152.30 Voor de vrouw). 3.Het Sted. Or kest van Maastricht. 3.30 Orgelspel en zang. 4.Lezen in den Bijbel (voorbereid door het Vrijz.-Prot. Kerkcomité). 4.20 Gr.pl. 4.30 An ton Bruckner's Kerkmuziek", causerie STILLE No. 9 Door een abuis werd gister een verkeerde strook van „Stille No. 9" geplaatst, n.l. no. 108. Waar wij Dins dag No. 104 plaatsten, had gister No. 105 moeten volgen, die men heden zal aantreffen, zoodat het verband weer hersteld is. GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN ALEXANDER RAYMOND door Eleanor Elliot Carroll. 8) Robin huurde aan de haven een auto. Gwynne was jneer dan opge togen. Ze droeg een groen linnen japon met een witten vilten hoed en witte schoenen. In Robin's oogen was ze het mooiste schilderijtje, nog ooit door hem gezien. Hij zou wel met haar zonder einde uit rij den willen gaan. Het was zijn tweede bezoek aan Panama en hij bleek een betere gids te zijn, dan hun zwarte chauf feur, die met veel omhaal op elk voornaam huis of regeeringsgebouw wees, dat ze voorbijreden, maar telkens dadelijk weer in een ge krenkt stilzwijgen verviel, als zij er geen aandacht aan schonken. Waar om zou hij zich verder om zoo'n paar malle Amerikanen druk ma ken? Ze stelden immers in niets anders belang dan in elkaar? Hij haalde zijn schouders op, toen hij Robin over de groote Pedro Miguei Sluis hoorde praten als over de „Peter McGil". Gwynne had dien bijnaam voor dat reusachtige wa terbouwwerk nimmer gehoord. Maar alles wat Robin zei, was voor haar immers even geestig en mooi en origineel, zooals zij voor hem het volmaakte wezentje ter wereld was. Hij vond het kuiltje, dat tel kens weer in haar wang verscheen, aanbiddelijk; de sproetjes boven óp haar neusje droegen naar zijn mee- nmg er oe bij, om haar gezicht aan trekkelijker te maken. Hij had zoo graag eens langs haar goudblonde krullen gestreken, die in den zoelen ochtendbries langs haar slapen wapperden. Natuurlijk vergaten ze hun tijd; vergaten 't jacht met allen, die aan boord waren en die zich vermoe delijk verbaasd zouden afvragen waar de twee jongste passagiers toch wel gebleven konden zijn. Ze bezichtigden Balboa aandach tig en begaven zich daarop naar Panama met zijn nauwe straatjes, zijn rijen vreemdsoortige huizen met romantische balconnetjes en zijn aardige Chineesche winkels. Om de kathedraal te bekijken had den ze een vol uur noodig. Het liep tegen twaalven, voordat ze één van beiden tot het besef kwamen, dat de morgen eigenlijk voorbij was. Gwynne was de eerste, die zich afvroeg, hoe laat het eigenlijk was Een blik op haar. polshorloge ont lokte haar een kreet van ontzet ting. „Tien voor twaalven!" riep ze uit. „Ochwe moeten 'terug naar het jacht! Wat zal Inez wel van me denken?" „Is het heusch al zóó laat?" vroeg Robin loom. „Wel, wat dan nog? We hebben het paleis van den bis schop nog niet eens bekeken, noch het Loterijkantoor en binnenkort zal het op de Malecon pas druk worden met uitgaand publiek, dat een luchtje komt scheppen. Maar misschien hebt u trek en wilt graag een stukje gaan eten". Hij herin nerde zich opeens, hoe ze in de kombuis van Wang haastig wat brood en koffie gebruikt hadden voordat ze dien morgen vroeg op stap gingen. „Zullen we ergens wat gaan gebruiken? Ik zal dien kerel daar eens vragen, waar we ergens een behoorlijk „Neen, daarvoor hebben we geen tijd meer", viel Gwynne hem in de rede., Haar opgewektheid was plotse ling gedempt. Ze begon te beseffen, hoe de rest van het gezelschap over dit dwaze, ondoordachte uitstapje wel denken moest. De uitnoodiging van Robin had ze impulsief aange nomen, zonder er dieper over na te denken. Het ongewone had haar aangetrokken. Maar wat zou neef Ambrose nu wel van haar denken? Wat zou zijn hooghartige vrouw van haar zeggen? „Laten we toch zoo gauw moge lijk teruggaan", drong ze gejaagd bij hem aan. „Ze zullen zich na tuurlijk afvragen, waar ik ergens kan zijn en van alles en nog wat van me „Neen, geen denken aan. Ik heb tegen Wang gezegd, dat hij het vertellen moest, als we soms te laat voor de lunch kwamen. Laat dat maar aan mij over. Dat neem ik heelemaal op me. Ik zou troüwens niet begrijpen, waarom iemand zich over ons druk zou maken. Een gast heeft nu eenmaal zekere voorrech ten, niet waar?" „Maarmaar ik ben toch eigen lijk geen gast", zei Gwynne verle gen. „Ik ben alleen maar min of meer wegens mijn beroep aan boord. Ik ben gewoon Inez te masseeren als „Onzin!" sneed Robin haar het woord af. „Inez heeft net zoo min een verpleegster noodig als ik. Nu ja., als u er beslist op staat, dan zullen we moeten omkeeren en te ruggaan". Hij gaf den chauffeur zijn orders' en leunde achterover in de kussens. Op het zien van de angstige uit drukking op het gelaat van het meisje voelde hij een hevig ver langen, haar in zijn armen te nemen en met vurige kussen al haar onge rustheid te verdrijven. Ze was te jong en te lief, om door zoo'n stel grillige en lastige vrouwen gecom mandeerd te worden. Haar fijnbe- sneden gezichtje en haar onschul dige oogen vervulden hem met een nieuw en tot dan toe ongekend ver langen. Haar gratievolle voornaam heid verhief haar hemelhoog boven degenen, die ze zoo geduldig ver zorgde, vond hij. „Ik moet haar vanavond alleen te spreken krijgen", nam hij zichzelf voor, „om haar te vertellen, hoe veel zij voor mij beteekent. En, als zij ook om mij geeft, dan zullen wc korte metten maken met die ver- plegerij! Maar ze moet van me hou den! Ik zal haar dat wel leeren". Ze reden juist de Avenida Cen tral rond, toen ze tegelijkertijd bei den de inzittenden van een andere auto herkenden, die regelrecht naar hen toegereden kwam. Gwynne hield van schrik den adem in, toen ze Inez en mevrouw Maitland op de achterbank zag zitten. Dokter Faust en neef Ambrose zaten tegenover de beide dames en zagen de twee schuldigen niet, tot dat de auto op een vinnig bevel van zijn dochter plotseling tot stil stand kwam en den anderen wagen den weg zoo goed als versperde. Robin beval zijn chauffeur, naast den anderen wagen op te rijden. Mevrouw Maitland nam 't woord en riep: „Maar Robin, roekelooze jongen, wat is dat voor een be lachelijk uitstapje van jullie! Je doet me verbluft staan! We zijn den heelen morgen al naar je aan het zoeken. Ambrose en ik hebben ons toch zoo ongerust over je ge maakt". Inez staarde Gwynne boosaardig aan en deze voelde zich heel klein ender den blik uit die droomerige oogen, die groen glinsterden als die van een tijger. Robin bleef zich volkomen op zijn gemak voelen. „Jullie op zoek naar ons, hè? We zijn jullie langslapers lekker een heel stuk voor geweest, is het zoo niet? Waarom bent u bezorgd ge weest, tante Meg? U wist toch wel, dat ik in staat was goed genoeg op juffrouw Cameron te passen?" De blik van mevrouw Maitland zei, duidelijker dan woorden het hadden kunnen doen, dat ze zich over de veiligheid van Gwynne niet in het minste bezorgd gemaakt had. Toch antwoordde ze op ho- ningzoeten toon: „Natuurlijk, lieve jongen. Maar vind je zelf niet,, dat jullie een van beiden ons toch wel op de hoogte had kunnen brengen van jullie plannen? Nu hebben we een heelen echtend met wachten verknoeid. En bovendien hadden we Gwynne, zoo als ze weten kon, noodig gehad „Rachel is heelemaal van streek", zei Inez haastig. „Dokter Faust heeft haar wat ingegeven om haar wat op te knappen, maar we zagen er erg tegen op, het arme schepsel, zoo ziek als ze was, alleen achter te laten". „Och, dat meisje knapt wel weer op", zei Julian Faust. „Ik heb niets bijzonders bij haar kunnen vinden- Ze heeft me zelfs verteld (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6