AGENDA laatste berk AMSTERDAMS BEURS EERSTE BLAD EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. FOTO'S PERSOONSBEWIJZEN. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Bij de uitreiking van de Per soonsbewijzen is gebleken, dat nog een vrij groot aantal personen niet in het bezit is van foto's, die aan alle voorgeschreven eischen vol doen. Dit veroorzaakt niet alleen ern stige stagnatie in de werkzaamhe den, doch bovendien zullen zij, die riioeten worden teruggestuurd om dat hun foto's niet in orde zijn, voor 1 October a.s. niet meer in het bezit van een persoonsbewijs kunnen worden gesteld. Nogmaals wordt daarom ernstig aangeraden om in het bezit zijnde foto's, waarvan het niet zeker is dat zij aan de nieuwe voor schriften voldoen, tevoren te doen keuren op de gemeente-secretarie, afdeeling bevolking. TENTOONSTELLING „DOOR WERKEN". De kunstenaarsvereeniging „Door werken" houdt ter eere van haar eerste lustrum tot en met 25 Mei in het voormalige logegebouw aan de Nieuwesloot een tentoonstelling van het werk harer leden. Na de ophef fing van de vrijmetselaarsvereenigin- gen door de Duitsche bezetting, werd dit gebouw aangekocht door de di rectie van „Ket Hooge Huis", die zich onmiddellijk bereid verklaarde, dit gebouw voor de tentoonstelling van „Doorwerken" beschikbaar te stel len. Het moet gezegd worden, dat de voorlokaliteit, een ruimte van 12 bij 6 meter, zich bijzonder voor een expositie van schilderijen en teeke- ningen leent. Het werk komt hier heel wat beter tot z'n recht dan dit het geval was in het werklokaal aan de Kanisstraat, waar tot nog toe geëxposeerd werd, omdat de ge meente nog altijd in gebreke is ge bleven, voor de kunstenaars een pas sende tentoonstellingsgelegenheid in het leven te roepen. Het lokaal ontvangt het licht uit sluitend vanuit het noorden, het licht is dus constant. Aangezien de lichtramen op een tamelijke hoogte zijn aangebracht, kon de noord wand benut worden voor de expo sitie van studies der leden, welke 'n beeld geven van hun vaardigheid. „Doorwerken" bestaat uit een groep Alkmaarsche kunstenaars, waarvan getuigd kan worden, dat zij den naam van de stad op dit gebied een waar dige plaats doen innemen. Mej. Tulp is vertegenwoordigd met bloemstillevens en een land schap. Haar werk wordt vlotter. Vooral het ir de omgeving van Zut- fen vervaardigden winterlandschap is zeer geslaagd en geeft de winter sfeer goed weer. Jb. K u y p e r exposeert land schap, bloemstillevens en portret. Wij werden bijzonder getroffen door de aquarel „Winterlandschap met betonbrug aan den Bergerweg". H. Heertjes is aanwezig met aquarellen, portretstudie en land schap. Hij doet zich kennen als een be wonderaar voor waterbouwwerken en exposeert een beeld van de Ka- naalwerken aan den Omval en de bouwput van den bruggenbouw bij de Accijnstoren, werken die voor onze stad historische waarde heb ben. Zijn werk is fijn van kleur. Het doekje „ingang kerkje te Koe dijk" is een juweeltje. Koos Stikvoort exposeert een stil interieur, twee binnen plaatsjes in Nunspeet en twee stil levens. Stikvoort ziet het schoone in het vergankelijke. Zijn stilleven te Huiswaard is van een bijzondere charme. Het oude boerenrood vindt men in zijn werk overal terug en maakt hem verwant aan den middel- eeuwschen kunstenaar. Zijn werk getuigt van inner lijke bewogenheid, waarmede hij 25 jaar heeft geworsteld, maar waarbdven hij thans is uitgekomen. Terecht neemt hij de plaats in van een erkend kunstenaar. J a n P 1 a s is vertegenwoordigd door twee stadsgezichten, een land schap en een stilleven. Zijn werk is verwant aan dat van Stikvoort. Ongetwijfeld is ook hij een ambitieus schilder. De rustige sfeer van het landleven spreekt tót ons in het fantasie-landschap, met motieven uit St. Pancras. Van J. de Wolf zien wij een ge slaagd zelfportret, een mooi hoekje in Limburg en twee bloem stillevens. Voor de laatste geldt het woord van Gorter ,,'n nieuwe lente een nieuw geluid". Van het don ker gaat hij hier over naar het licht. De Wolf heeft hier zichzelf overtroffen. Deze vernieuwing houdt beloften in voor de toekomst. Wim Koster blijft het pastel getrouw. Hij exposeert een geslaagd portretje, turfschepen in de Turf markt (een beeld waarin oud- Alkmaar nog gaaf bewaard is ge bleven) en een teekening van de brug bij-de Brillesteeg. Öet valt in Koster te bewonderen, dat hij naast zijn drukke vakbezigheden zijn liefde voor de kunst trouw blijft. De expositie in het loge-gcbouw is VOLKSZANG. Donderdagavond werd de derde zangavond gehouden met een tal rijk publiek. Er is met animo ge zongen. Ter afwisseling zong een koortje van den heer Jonker zeer beschaafd en gevoelig „Droome- vrouw, kom", van J. Bonset. Daar na werd „Duinlied" gezongen, waarna het publiek het 2-stemmig heeft ingestudeerd. Als solisten maakten zich verdienstelijk mej. Wijn en mevr.^Admiraal, door res pectievelijk te zingen ,,'t Liedeke van den schilder" en „Mijne moe dertaal", welke liederen na een krachtig applaus door 't publiek werden herhaald. Bij de sluiting deelde de voor zitter mede, dat dezen zomer door gegaan zal worden met zang avonden te organiseeren en dat de Juli-bijeenkomst in den muziek tuin zal worden gehouden. Om dit te doen slagen moet de deelname zeer groot zijn en daarom werden alle aanwezigen opgewekt een paar kennissen mede te brengen. EVERYBODY IN DE HARMONIE Na ruim twee maanden van stilstand, voor reorganisatie in de vereeniging, geeft Everybody he den (Zaterdag) 'n gezelligen avond in de dancing van de Harmonie. Verschillende personen en combi naties verleenen hun medewer king, o.a. de Swing Charmers een Hawaiïn ensemble, een imitatie van de Hot Club de France, enz. enz. Het belooft in alle opzichten een recht gezelligen avond te worden. Voor verdere bijzonderheden zie men elders in dit blad. GROOTE BELANGSTELLING BIJ DE ALKMAARSCHE JEUGD VOOR DE OVERZEESCHE GEWESTEN. Het initiatief der plaatselijke afdee ling van de Vereeniging Oost en West, om ook de schooljeugd onder leiding van de schoolhoofden van alle gezLidten, in to schakelen bij het koloniale werk, heeft v/el tot een record-succes geleid. Nauwelijks twee weken geleden is in gezamelijk overleg besloten tot de oprichting van 'n jeugdafdeeling het z.g. „Indisch Jeugd Centrum" over te gaan en thans reeds hebben zich een 600-tal leerlingen der hoog ste klassen van de verschillende la gere scholen aangemeld. Voorwaar een prettig bewijs dat de belangstel ling en leergierigheid omtrent de overzeesche rijksdeelen wel zeer groot is. Gaat echter deze toeloop van leer lingen-jeugdleden nog wat door dan ontstaat de onvermijdelijke moeilijk heid dat onze stad geen zaal beschik baar heeft voor zulk een groot aan tal personen, en zullen de bijeen komsten z.g. Indische middagen gesplitst dienen te worden. Het enthousiasme echter, zoowel van de initiatiefafnemers als van de leidende leerkrac hten van het I.J.C zullen ook deze moeilijkheden zeker weten te ondervangen. Men heeft het voornemen het pro gramma van den eersten jeugd- middag ter kennisname voor belang stellende ouders en andere belang stellenden des avonds nogmaals te geven, terwijl het verdere gedeelte van deze av r.dbij eenkomst met een ander interessant Indisch onderwerp zal worden aangevuld. Ter bestrijding der onkosten zal voor dit goede doel een kleine entreeprijs dienen te worden gehe ven. Indien de ouiers met dit doei sympathiseeren kunnen zij dit via hun kinderen aan de leerkrachten van hun school opgeven. Bij genoeg zame belangstelling kan dan worden besloten hiertoe over te gaan, terwijl daarna kan worden beslist of deze plannen definitief kunnen doorgaan schikt, dient deze tentoonstelling die dus ieders belangstelling ver dient en waarvan de entreeprijs ,van 0.10 voor niemand een be zwaar zal kunnen zijn. De moderne inzichten in de voe dingsleer hebben aan het licht ge bracht, dat de wijze waarop het voedsel bereid wordt en de samen stelling van het dagelij'ksche menu grooten invloed hebben op den weerstand- en den gezondheidstoe stand van het geheele volk in al zijn geledingen. Er wordt veel voorlichting op dit gebied gegeven, maar het kan ge beuren; dat men nog niet aan de practische toepassing is gekomen. Be tentoonstelling geeft daarom duidelijk aan, hoe men momenteel zijn voeding kiezen moet, welke hulpmiddelen men kan aanwenden en hoe men de voeding kan verbe teren. Buitendien zal er ruim schoots gelegenheid zijn om vragien te stellen en raad in te winnen. Voortdurend zullen deskundigen aanwezig zijn om uitlegging bij het tentoongestelde te geven. Er worden 7 maaltijden- geëxpo seerd, die met de huidige rantsoe nen bereid kunnen worden tegen niet al te hoogen prijs en die zoo volledig mogelijk zijn, wat de voedingswaarde betreft. Een broodmaaltijd geeft aan, welke bijvoeding doelmatig is, als het broodrantsoen te kort schiet en wat men in plaats van boter op het brood kan smeren, terwijl er te vens aangegeven wordt welke ge-' onde broodbeleggingen men nu bij voorkeur moet kiezen. Een vitaminen-tafel laat duidelijk zien in welke levensmiddelen de verschillende vitaminen voor komen en welke functies de vita minen in het lichaaf uitoefenen. Een aparte afdeeling is gewijd aan de kindervoeding. Een serie alleraardigste platen toont aan wat voor de baby niet en wat wel goed is, terwijl het daarbij uitge stalde aanschouwingsmateriaal heel wat handige gebruiksvoorwerpen laat zien, die de jonge moeder goed van pas zullen komen. Het „maaltijdenkompas'" vormt allicht de attractie der tentoonstel ling. Wanneer aan dit kompas ge draaid wordt, komen om beurten verschillende geijkte Nederland- sche maaltijden boven, bijv. erw tensoep, boerenkool met worst. Meteen wordt door middel van kleuren aangegeven of in de betref fende maaltijden alle noodige voe dingsstoffen aanwezig zijn; zoo niet, dan vindt men onderaan hoe dit tekort op eenvoudige wijze aange vuld kan worden, bijv. door middel van melkpoeder, een slaatje e.' d. Een serie groote sprekende platen van Dick Elffers geeft de tentoon stelling een fleurig aanzien en draagt veel bij tot het goede geheel. De tentoonstelling gaat uit van de commissie inzake huishoudelij ke voorlichting en gezindsleiding en wordt gehouden in de huishoud school, Emmastraat 52, op Dinsdag 2-0 Mei des middags van 2.3-0 tot 1.30 uur en Woensdag 21 Mei des morgens van 10.30—12 en des mid dags vgn 2.304.3-0 uur. TENTOONSTELLING „GOEDE VOEDING IN DEZEN TIJD". Een tentoonstelling op dit gebied is inderdaad iets, wat in den tegen- woordigen tij-d iedere huisvrouw zal moeten trekken, omdat iedereen groote moeite heeft met de tegen woordige distributiemaartegelen de menu's van haar gezin zoo samen te stellen, dat deze voldoende voe dingswaarde bezitten. Velen klagen tegenwoordig over het feit, dat de kinderen steeds trek hebben en méér behoefte aan tusschentijdsche voeding dan in vorige jaren. Daar uit blijkt wel degelijk, dat de voe dingsmiddelen, die men geeft, niet altijd voldoende voedingswaarde bezitten. Eenige kennis van voe dingsleer is daarom in dezen tijd niet alleen gewenscht, maar zeer noodig voor iedere huisvrouw of voor de toekomstige huisvrouw. Om een beeld te geven van wat men in den tegeruwoordigen tijd het beste kan klaar maken met de be perkte middelen waarover men be- ongetwijfeld de belangstelling waard, „Doorwerken" verdient de belang stelling van de Alkmaarsche burgers en dit ,te meer, waar zij thans haar eerste lustrum beleeft. Als bizonderheid zij nog vermeld, dat een fraaie houtsnede van Jaap Kuyper als premie verloot wordt onder de kunstlievende donateurs van „Doorwerken". ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 18 Mei is de apotheek van Dr. H. Hartong van Ark, Lange- straat 1, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedu rende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgen den morgen 8 uur. In de, apotheek, welke Zondags ge opend is, wordt gedurende de daar op volgende week de nachtdienst waargenomen. Deze nachtdienst gaat in op Zater dagavond 8 uur. boek 9: paar gele heerenhandschoe- r.en, Zoethout, Scheteldoekshaven 3; vulpen, de Boer, Brouwerstr. 20; zilveren oorknopje mét witten steen, Asyée, dir." Huis van Bewaring; zak mes, Bakker, Fabrieksweg 3; das speld, Koster, Westerweg 346; jon gensbretels, Brugman, Akerslaan 11; een zakje inh. eenige guldens, di rectie Overdekte; rechter gym schoen, Klerk, Westerweg 70; zil verbon a 2.50 in een sigaretten doosje, v. d. Broek, Baanstraat 6 een zegelring, L. Kleibroek, Vis- scherslaan 1; rozenkrans, Adema, Kennemerstraatweg 183; verm. zil veren armband, Van Noort, Wester weg 36. Indien men wederom in het bezit is van een verloren voorwerp, dient men hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie te Alkmaar. JEUGDGENEUGTEN. Men schrijft ons uit Heerhugo- waard: Een mannetje! Een woifie! Een kpóning. Ik heb 'n koó- ning, klinkt het nogmaals ter beves tiging van den laatsten roep. Dan een oogenblik geloop van de opge wonden kinderschare, die met ken nersgezichten den „koning" bewon dert. Daarna weer de stilte die rond de rasechte hengelaars be hoort te hangen. Aller aandacht is gevestigd op de mannetjes, de wijf jes en de koningen, die in schier on beperkt aantal aanwezig schijnen te zijn in dat kleine stukje sloot aan den Basserweg, dat, buiten alle be maling staande, thans door een lang durige droogte tot een zeer laag peil is weggeslonken. En het water 100 pet. zoet, is er buitengewoon doorzichtig, zoodat op den met bla deren bedekten bodem men het be weeg van de salamanders, die er in onbeperkten getale schijnen voor te komen, kan zien. Ondertusschen staan aan den kant de diverse potjes en glaasjes gevuld met het geelgebuikte beweeglijke reptielengoedje, dat de jeugd in mis- schin nog wel meer dan de drie ge noemde onderscheidingen weet te verdeelen. Thuis hewwe we er al negen en-dertig, verklaart Puk met trots. Die hewwe Bob en ik guster en eer- guster vongen. Nouw hewwe we d'r al weer twuntig. Misskien' kroige we wel een akkwarium. De berm van den weg ziet zwart als een welonderhouden volkstuin tje. Het gras is totaal door de wel twintig paar bewegelijke voeten ge durende de laatste dagen wegge trapt. Wat is er schooners denkbaar dan daar aan den Basserweg te staan met een stokje met een draadje er aan en aan dat draadje een wurm pie, begeerde buit van de schijnbaar altijd hongerige salamandertjes. Alweer ien, 'n dubbele. Koik er 's. Jaap Grootes heb 'n dubbele. Een oogenblik gaat de algemeene belangstelling naar de dubbele. Dan is er weer de geconcentreerde aan dacht op den bodem van de sloot. Tentoonstelling. Tot en met 25 Mei eiken dag 2 tc 5 uur (Zondags 105 uur), in het voormalige logegebouw aan de Nieu wesloot, vanwege de schildersveree- niging „Doorwerken". Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Parkstraat 13 (rom.-sens.) hoofdrollen Olga Tschechowa, Hilde Hildebrand, Ivan Petzovitch, Theo door Loos, Ernst Dumcke. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Schoonpapa knapt het op (kom.); hoofdrollen Hans Moser, Dorit Kreysler en Hans Olden. Toe gang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af door- loopende voorstelling. Woensdagmiddag en -avond .geen voorstelling. Donderdag van 2 uur af doorloo pende voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer De dochter van dén Samoerai (rom.); hoofdrol'en Sessue Haya- kawa en Ruth Eweler. Toegang alle leeftijden. Zondag om 2, 4.15 en 7.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee, City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Rakoczy-Marseb (rom.); hoofd rollen Camilla Horr en Gustav Fröh lich. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag om 2, 4.15 en 7.15 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 18 Mei. 7.45 uur, 't Gulden Vlies, optreden Koperen Knoipen-band (leden voor malige Marinekapel). In het voorjaar, als de paringsdrift roept, trekken door de Hollandschc duinen de padden, hun langen weg duin op en af, naar de hier en daar zich bevindende waterplassen. Avond na avond trekken zij voort. We heb ben ons afgevraagd of er in dat stuk je sloot aan den Basserweg zoo'n oord van saenkomst van salamanders is, dan wel of een natuurlijke sa men woningsplaats v an deze die ren is. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het Bureau van Politie te Alkmaar, op alle Woens en Zaterdagen van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 1 uur, de volgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd in het tijdvak van 8—14 Mei 1941. Een rechter dameshandschoen, damestasch met inh., linker dames handschoen, zadeldekje, blauw kin dertaschje met inh., ring met 2 sleu tels, grijze kinderwant, paar blauwe dameshandschoenen, zijden dames handschoen. Te bevragen bij de navolgende personen de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven in het zelfde tijdvak: Een paar blauwe kinderwantjes. Veerman, Stationsweg 116; autoped (niet -op luchtbanden), Visser, Pol derstraat 10; een boek (Voeding in Distributietijd), -Ter Burg, Koor straat 1; bruine glacé heerenhand schoen, Ros, Tuinstraat 50; grijze overjaseeintuuur, Streicher, Hoever- kade 13; schapenhuid, Cnossen, Heemraadstraat 2; portemonnaie met inh., Schonewil, Geestersingel 19; zakmes, v. d. Molen, Spoorstraat 81; rozenkrans, Kroon, Ramen 10; autoped (niet op luchtbanden), Mul der, Eikelenbergstr. 46; schaar, Bloem, Dijkgraafstraat 44; pakje inh. messen, vorken, enz., Eldering, Emimastraat 17; portefeuille inh. geld enz., Pronk, Fabrieksweg 1; eenige losse - broodbonnen, Mosterd, Dr. Schaepmankade 25; rood taschje inh. foto's, portemonnaie, enz., Kruyssen, Payglop 2; duimstok, Liefhebber, Schermerweg 10; auto band met velg, van Veen, Schelp- DANKBARE GEEVACUEERDEN. Ingezetenen van Maarsseveen bieden schilderij aan voor het raadhuis van Zijpe. Op uitnoodiging van den burge meester van Zijpe waren op Don derdag in het raadhuis te Sehager- brug bijeengekomen vertegenwoor digers uit de verschillende commis sies, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 waren belast met de on derbrenging van geëvacueerden uit de gemeente Maarsseveen. Deze vergadering was belegd in verband met het feit, dat de ingezetenen van Maarsseveen door aanbieding van een geschenk aan het gemeen tebestuur van Zijpe uiting wilden geven aan hun dankbaarheid voor de gastvrijheid, welke zij in het vo rig jaar in Zijpe hebben genoten. Toen de deputatie, welke stond onder leiding van den burgemees ter van Maarsseveen, den heer mr. J. van Haselen. te ongeveer 2 uur in de raadzaal was gearriveerd, sprak de burgemeester van Zijpe, de heer mr. D. Breebaart, een kort welkomstwoord. Hierna -was het woord aan bur gemeester Van Haselen, die dankte voor de vriendelijke verwelkoming. Spreker herinnerde er aari, dat het den 14en Mei een jaar geleden was, dat ongeveer 860 menschen uit Maarsseveen gastvrijheid kwamen vragen in Zijpe. Met groote naas tenliefde heeft de bevolking van Zijpe de hand gereikt aan hen, die hier kwamen als dakloozen, en zien rampzalig voelden door de onze kere toekomst. De goede ont vangst is mogelijk geweest door de groote voortvarendheid en door tastendheid van den burgemeester van Zijpe en de leden der voor de evacuatie ingestelde commissie, die met volle overgave de organisatie tot in de kleinste onderdeelen heb ben doordacht en verzorgd. Bij terugkomst in Maarsseveen, vervolgde -spr,, vonden de inwoners hun huizen om- en doorspoeld van het water, de landerijen waren ver nield en er was groote energie noo dig om de geleden schade te her stellen. Daardoor was het niet da delijk mogelijk zich te beraden over de aanbieding van een huldeblijk en is besloten hiermede te wachten tot ongeveer een jaar na den datum, waarop de inwoners van Maarsse veen te Zijpe aankwamen. Dit oogenblik is thans aangebroken. Spreker deelde vervolgens mede, dat, in overleg met den burgemees ter van Zijpe, de keuze, van het ge schenk is gevallen op een wandver siering, welke een blijvende herin nering aan de onderbrenging van de Maarsseveensehe bevolking in Zijpe zal vormen, t.w. een olieverfschil derij door een kunstenaar, die zijn reputatie heeft verworven met de vervaardiging van schilderstukken uit de buurt van Maarsseveen, n.l. de schilder W. van Leusden. Het schilderstuk stelt voor een gezicht uit de omgeving van Maars seveen, met als hoofdmotief het be wegelijke water, waarvoor de be- .volking in Mei 1940 is gevlucht. Te gelijk met het schilderstuk bood de heer Van Haselen aan een daarbij behoorende oorkonde, vervaardigd door den hoofdgeleider der geëva cueerden uit Maarsseveen, den heel Knoot. Burgemeester Breebaart memo reerde het voorbereidende werk, dat aan de evacuatie van de bur gerbevolking van Maarsseveen is voorafgegaan en gaf een overzicht van de taak der verschillende com missies, die voor het évacuatiewerk waren ingesteld. Allerwege heefi men hier begrepen, dat het beter is de menschen gastvrijheid te kunnen verleenen, dan zelf elders gastvrij heid te moeten zoeken. Bij de aan komst van de inwoners van Maars seveen was er een gevoel van groote deernis, dat er mede toe heeft aan gespoord het lot van de gevluchten te Zijpe zoo dragelijk mogelijk te maken. Spr. zegde hiervoor hartelijk dank, alsmede voor 't prachtige schilderij en deelde mede, dat het schilder stuk een eerë-plaats zal krijgen in de raadszaal. Hij hoopte, dat het er toe zal bijdragen de vriendschaps banden tusschen de ingezetenen van Maarsseveen en van Zijpe te ver sterken. De heer Knoot, hoofdgeleider van de geëvacueerden, richtte vervol gens namens de inwoners van Maarsseveen woorden van warmen dank tot wethouder van der Sluijs voor de moeite en zorgen, die deze zich voor de meer beho-eftigen on der de Maarsseveeners heeft ge geven. Vervolgens werden aan de aan wezigen eenige ververschingen aan geboden en bleef men nog geruimen tijd op gezellige wijze bijeen. OUDKARSPEL. Naar Carré. - De heer J. Klin- kert alhier zal, naar men ons mede deelt, gedurende de maand Juni in Carré" te Amsterdam optreden in de, operette „Robert en Bertram", welke daar onder leiding van den heer Zaal uit Bergen, wordt opge voerd. Nederl. Tuinders bond. - In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer N. Kaan, is tot voor zitter der afdeeling Oudkarspel van den Nederlandschen Tuindersbond gekozen de heer L. Kalverdijk. De heer C. Borst Pz. is secretaris ge worden in de plaats van den heer G. IJff, die als zoodanig heeft be dankt. INSTELLING VAN EEN RIJKS DIENST VOOR HET NATIONALE PLAN. Nadere regeling vastgesteld. Het heden verschenen Verorde ningenblad bevat een besluit van de secr.-generaal van het I3ap. van Binn. Zaken, van Finanéiën, van Opvoeding,. W. en C., van Water staat, van H. N. en S. en van L. en Vbetreffende de instelling van een rijksdienst voor het national eplan, Hierin wordt bepaald, dat ten behoeve van de ruimtelijke orde ning der nationale belangen, het toezicht op de ruimtelijke ordening van de streekbelangen en gemeen telijke belangen en het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen, een rijksdienst voor het na tionale plan wordt ingesteld. Aan het hoofd hiervan staat een, president. Deze ressorteert onder den Secretaris-generaal van hef Dep. Binn. zaken. Als onderdeelen van den rijks dienst worden ingesteld: een raad van bijstand, een vaote commissie, andere commissies,' welke naar be hoefte worden ingesteld en een bureau. De rijksdienst voor het nationale plan heeft tot taak de centrale ruimtelijke ordening an coördinatie van planologische maatregelen voor het geheele gebied des rijks. De secr.-gen. van het Dep. van Binn. Zaken geeft voorschriften no pens de wijze van voorbereiding, vaststelling en wijziging van een na tionaal plan en nopens de rechtge- volgen daarvan ten aanzien van de planologische maatregelen in de dee- len des rijks. Dat plan wordt vastge steld en, zoo noodig, gewijzigd door den secr.-gen. van het Dep. van Binn. Zaken, gehoord den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur. Den secr.-gen. geeft algemeene voorschriften nopens de voorberei ding, vaststelling en wijziging van streekplannen en nopens de rechts gevolgen daarvan ten aanzien van de gemeente planologische maatre gelen. Op verzoek van en in overleg met den president van den rijksdienst voor het nationale plan kan de secr.- generaal van het Dep. van Opvoe ding enz.: 1. Een of meer universiteiten en/ of hoogescholen aanwijzen, waar een studiecentrum zal worden ingesteld ten behoeve van het onderzoek naar welke grondslagen de ruimtelijke ordening van de nationale, streek- en gemeentelijke belangen zal die nen te geschieden. 2. De hocgleeraren aanwijzen, die met de leiding van deze studiecentra worden belast. De president van den rijksdienst voor het nationale plan kan voor schrijven, dat en op welke wijze be paaldelijk aan te duiden objecten in een streekplan of in een uitbrei dingsplan moeten worden opgeno men. De openbare lichamen zijn ver plicht aan den president van den rijksdienst voor het nationale plan f aan het door hem daarmede te belasten bureau op verzoek tijdig van voorgenomen grondaankoopen en werken mededeeling te doen en alle gevraagde gegevens te ver trekken. Gelijke verplichting geldt met betrekking tot voorgenomen werken voor andere rechtsperso-en er. voor natuurlijke personen. De president van den rijksdienst kan tegen voorgenomen werken bezwaar maken, indien de grond aankoop of het voorgenomen werk in strijd zou zijn met het nationale plan, een streekplan, een uitbrei dingsplan, een in voorbereiding zijnde ontwerp of een in voorbe reiding zijne wijziging daarvan. Tegen een door hem gemaakt bezwaar kan overeenkomstig door den Secr.-generaal van het Dep. van Binn. zaken nader vast te stel len regelen bij dezen beroep wor den ingesteld. De Secr.-generaal beslist, den Raad van State, afdee ling voor de geschillen van be stuur, gehoord. Het is verboden grond aan te koo- pen of een werk uit te voeren, nadat daartegen bezwaar is gemaakt en zoolang niet een daartegen ingesteld beroep gegrond is verklaard. Wer ken, welke iri strijd hiermede zijn begonnen of tot stand gebracht, kun nen van rijkswege op kosten van den overtreder worden gemaakt. Dit besluit treedt heden in wer king. Tegelijkertijd treden de "artikelen 45 tot er, met 50 der Woningwet bui ten werking. Ongecorrigeerd). 1 Goede vaklieden, goede machines en goed materiaal waarborgen U goed drukwerk. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. Gemeenteraad!" - Naar wij ver nemen, heeft de heer A. Ootjers Jz- voor zijn benoeming tot .lid van den gemeenteraad bedankt. Thans is aan de beurt om benoemd te worden de heer G. IJff. ST. LUCASPRIJS 19 Amsterdam, 17 Mei. Op jaarstentoonstelling van S die thans wordt gehouder Stedelijk museum te Amst de St. Lucasprjjs toegekenc schilderij „met groote ve gen" nr. 159 van de catai Sorella (mevr. Th. Peizel De tentoonstelling is geopf lijks van 10 uur tot 5 uur dags van 12 Ij5 uur. HEERHUGOWAARD. Geslaagd. - De gemeente-opzich ter, de heer E A. Besleman, slaagde voor het te Utrecht afgenomen examen B. N. A. (Bond Nederland- sche Architecten). nederlandsche oni film. Reeds voor den oorlog mogelijkheid bestudeerd c ons land de film aan het dienstbaar te maken, geli reeds in verschillende ande het geval was. Op 6 Mei j.L richt de stichting „Nede Onderwijsfilm", gevestigd 1 venhage, Stadhoudersplein In verband met pogin elders worden aangekonc over te gaan tot het brei filmonderwijs cp de scho reeds thans worden mee dat het in de bedoeling ligt, noemde stichting onder 1 toezicht van rijkswege aan als de eenige instantie, die is om op dit gebied werkzaa eenige perceele uitgebrand. Door onbekende oorzaak Vrijdagmiddag het woonhui grenzende gebouwen van M. Eibers te Swolgen gro uit. In deze gebouwen wart tigd een bakkerij, een wi; koloniale waren, een café boerderij. De bakkerij is wel in zo contact gebleven dat dit be worden voor.gezet. BOSCHWEZEN EN J.A Het heden verschenen Verordeningenblad breng nr. 93 een besluit tot inste de betrekking van gen voor het boschwezen, de h ziening en de jacht. De gemachtigde wordt en ontslagen door de s?cre generaal van de Dep. van en van H. N. en S. Zijn bf geschiedt na overleg n secretaris-generaal van 1 van O., W. en C. Hij heeft de algemeene van al hetgeen betreft he wezen, de houtvoorziening jacht. Hij vervult zijn tai eenkomstig de aanwijzinge betrokken secretarissen-. Voor zoover daarbij belan natuurbescherming betrok] gedraagt hij zich naar de treffende aanwijzingen secretaris-generaal van 1 van O. W. en C. Regelingen betreffende he wezen, de houtvoorzienin jacht, zoomede regelen bei de natuurbescherming, ve ver daarbij belangen boschwezen, de houtvoorzi de jacht zijn betrokken, door de in het vorige ar noemde secretarissen-genei vastgesteld dan na over] den gemachtigde. Dit besluit treedt in wei den dag zijner afkondiging engelsche vliegtu) boven duitschla: Berlijn, 17 Mei. (D. N. B. afgeloopen nacht is de vijs West-Duitschland gevlogei brisant- en brandbommen zaakten slechts geringe sch; OPGAVE AMS'IMKDAMSCHE BAN By kantoor Alkmaar, van Zaterdag 17 Mei STAATSLEENINGEN. Vor I 4 Nederland 1941 9bS/, 4 Nederland 1940 II 9)3/, 3— 3K Nederl. 1938 88"/ 3 Ned -Indië 1937 8-'/ BANK-INSTELLINGEN Amterd Bank .1101/ Hande' Mij. Cert t. '250 Koloniale Bank 1 03/ Ned Ind Handelsbank 1,2 IND. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie Calvé Delll Cert. Nederl Ford Lever Bros Phil Gloeil Gem Bezit 217 CULTUUR MAATSCH. rA 4183/, Java Cultuur. 2öU Ned Ind Suiker Unie 255 Verg Vorstenlanden .120 PETROLEUM. Kon Petroleum rubbers. Atnslerd Rubber geli Bat Rubber Hessa Rubber Oostkust oerhadiadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn 116 JaeaChina Japan lijn 145 Kon Ned Stoomboot 16 Scheepvaart Unie. .17/3/. tabakken. Del; Batavia 205 Oude Deli26 t/, Senetnbah21 1273/, 73'/, .300 ■11 l/: 2443/, .2721/, .2131/, .137 .155 .131'/-

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2