RECHTSZAKEN VRAAG EN AANBOD 36 cent per vijf regels SPORT BOEKEN PUBLICATIES DISTRIBUTIE-NIEUWS FILMNIEUU TWLEDt BLAD. KOFFIE EN THEESURROGATEN EN DE MERKENWET. De civiele kamer van het Ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in een procedure tusschen de N.V. de Bijenkorf, voorheen M. K. Ho nig te Koog aan de Zaan en de Ned. Surrogaat Verkoop Centrale te Dordrecht. „De Bijenkorf" brengt in den handel een theesurrogaat, genaamd „Santhee", waarop de surrogaat verkoop centrale een koffiesurro- gaat fabriceerde, met als merk „Santé". Voor den president der Recht bank te Dordrecht eischte „De Bij enkorf" een verbod van verkoop van het koffiesurrogaat Santé, aangezien het hier zou betreffen een „waar van dezelfde soort", waarvan sprake is in de merken- wet. In deze procedure werd door de centrale opgemerkt, dat haar oor spronkelijke merk was Café-Santé, maar dat de keuringsdienst hier tegen bezwaar had, aangezien in dien naam onvoldoende naar voren kwam, dat het hier een surrogaat betrof. Dientengevolge werd de naam gewijzigd in „Koffiesurro gaat Santé". De centrale achtte ook de eische- res niet gerechtigd het merk „Santhee" te voeren, daar zij daar aan ten minste het woord „thee surrogaat" zou hebben toe te voe gen. Aangezien het gepretendeerde merk strijdig zou zijn met de voor schriften, achtte de gedaagde be scherming van het merkenrecht niet oirbaar. Bovendien achtte zij koffie en thee geen „soortgelijke waren". De president overwoog in zijn vonnis, dat thee en koffie en bijge volg de surrogaten daarvan niet als waar van dezelfde soort in den zin van art. 3 der merkenwet kunnen worden aangemerkt. Hierdoor is geen inbreuk gemaakt op het recht. De vordering werd daarom afge wezen. „De Bijenkorf" kwam van deze uitspraak in hooger beroep. Thans heeft het Gerechtshof het vonnis bekrachtigd. BELEEDIGING VAN DE N. S. B. De zaak opnieuw naar den rechter-commissaris. Voor den Rotterdamschen politie rechter had zich gister te verant woorden de 21-jarige fabrieksarbei der A. B. te Gouda, verdacht van beleediging van de N. S. B. Ver dachte zou op 1 Maart j.l. in een café te Gouda hebben gezegd: Ik heb gezien, dat in Mei 1940 een ser geant en drie soldaten door N.S.B. ers zijn doodgeschoten. Verdachte verklaarde te hebben gezegd, dat hij had gezien dat een sergeant en drie soldaten werden doodgeschoten. Hij diende in de Meidagen als soldaat in het Neder landsche leger en lag te Delft. In den vroegen morgen van den lOden Mei had hij gezien, dat er uit hui zen op de soldaten werd geschoten. Een sergeant en drie soldaten, met wie verd. door de stad liep, wer den doodgeschoten. Verd. ontkende evenwel te hebben gezgd, dat dit door N. S. B.-ers zou zijn gebeurd. De politierechter mr. van Vollen- hove vroeg hierop, of verdachte den indruk had gekregen, dat dit door leden van de N. S. B. was ge beurd, waarop verd. bevestigend antwoordde. Verd. kon geen namen noemen van personen, die getuige waren geweest van het doodschieten der militairen. Er lagen n.l. zoo ver klaarde hij, in die dagen in Delft verschillende compagnieën en de soldaten, bij wie hij was ingedeeld, kende hij niet. Verd. stond op wacht, toen hij bevel kreeg met de- hem onbekende soldaten door de stad te patrouilleeren. Mr. van Vollenhove: In Delft zijn in Mei parachutisten gedaald. Is het niet mogelijk, dat die de soldaten hebben neergeschoten? Verdachte: Neen, ik heb gezien, dat zij uit huizen werden doodge schoten. Verd. kon niet mededeelen, in welke straat dit gebeurde, omdat hij in Delft geheel onbekend was. Twee getuigen verklaarden, dat verd. in een café te Gouda heeft verteld, dat er een sergeant en drie soldaten waren doodgeschoten. De politierechter heeft daarna de zaak naar den rechter-commissa ris terugverwezen, opdat alsnog kan worden onderzocht, in hoeverre verdachtes verklaringen juist zijn. RESERVE-KAPITEIN SCHOOT EEN WASSENAARSCH INGEZETENE NEER. Twee jaar gevangenisstraf geëischt. De militaire kaïfler van de Haag- sche rechtbank heeft onder presi dium van mr. van Vrijberghe de Coningh de strafzaak behandeld te gen den 39-jarigen reserve-kapitein der infanterie. A. van der H., wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 13 Mei 1940 te Wasse naar opzettelijk op korten afstand een schot Uit een met scherpe pa tronen geladen pistool heeft afge vuurd op Carl Joseph William Noordendorp, waardoor deze kort daarop is overleden. Res.-kapitein van den H. had den 12en Mei des avonds de opdracht van zijn bataljonscommandant ont vangen, te Wassenaar alle N.S.B. ers te arresteeren. Na een aantal aanhoudingen den volgenden och tend te hebben verricht, kwam verdachte omstreeks elf uur ten huize van den heer Noordendorp. Nadat hij gebeld had, stond hij te genover den heer Noordendorp, dien hij wilde aanhouden. Toen verdach te hem had gesommeerd de handen omhoog te houden en de heer N. na herhaalde waarschuwing de ar men liet zakken, meende verdachte, dat de heer N. zijn rechterhand naar den broekzak richtte om een revolver te grijpen en om nu zijn tegenstander voor te zijn schoot hij hem neer. Verdachte zeide, dat hij den heer N. zeide, dat deze zijn arres tant was. De heer N. had geant woord: „Waarom, ik heb nooit wat gedaan". Het viel verd. echter op, dat de rechterbroekzak van den heer N. bol stond en toen deze ten derden male ondanks waarschu wing de hand in die richting be woog en de heele houding van den heer N. wees op verzet, heeft ver dachte gemeend niet te moeten af wachten en den man neergescho ten. Op de vraag, waarom de kapitein zelfs na het doodend schot zich niet had overtuigd of een vuurwapen in den broekzak van het slachtoffer aanwezig was, antwoordde verdach- dachte, "dat hij om moreele redenen het lijk niet heeft willen aanraken. Bovendien noopte de tijd tot doorgaan, want zelfs voor huis zoekingen ontbrak de tijd. Van het geheele geval zeide ver dachte buitengewoon veel spijt te hebben. Het requisitoir. De officier van justitie, mr. van Gilse, het woord verkrijgend, zeide de moeilijkheid voor een juist oor deel in deze zaak te erkennen. De opdracht tot huiszoeking en arresta tie was voor verdachte als officier een vreemde, want zij behoorde feitelijk tot de taak der politie. Toen op het bellen van verdachte de heer N. zelf opendeed en hoor de, dat hij arrestant was, is deze, naar het schijnt, geagiteerd ge weest en heeft den indruk gewekt, dat hij kwaad wilde. Politie zou in zulk een geval, naar sprekers opvatting, den man overmand en gefouilleerd hebben. In plaats hiervan werd de heer N., zij het na herhaalde waarschuwing om de handen omhoog te houden, door verdachte neergeschoten. Doch indien verdachte had moeten schie ten, dan had hij het toch zoodanig kunnen doen, dat de tegenstander niet werd gedood, doch alleen on schadelijk gemaakt. Hij heeft ech ter den revolver willens en weten op het hoofd van het slachtoffer gericht en afgevuurd, hetgeen den cnmiddellijken dood ten gevolge had. Men kan zeggen, dat verdach te een rustigen indruk maakt en er moge met waardeering over zijn militairen dienst zijn gesproken, dat neemt niet weg, dat verdachte een strafbare daad heeft gepleegd, waarvoor hij gestraft zal moeten worden. Spreker eischte een gevangenis straf voor den tijd van twee jaren. Het pleidooi. Mr. Wierda, ving zijn pleidooi aan met woorden van deernis over het voorgevallene. Zelf reserve-of ficier zijnde, kan pleiter zich le vendig voorstellen in welk een moeilijke positie de verdachte op het moment van de schietpartij heeft verkeerd. Men kan wel zeg gen, dat de politie anders zou zijn opgetreden, doch men moet niet vergeten, in welke psychische ge steldheid de militairen waren ge bracht door allerlei geruchten en gefantaseerde verhalen over als boeren en nonnen verkleede para chutisten. In die dagen en door der gelijke geruchten was iedereen verdacht gemaakt. Verdachte heeft zich inderdaad ernstig bedreigd gevoeld, toen de heer N. ondanks herhaalde sommatie de handen niet omhoog hield en naar den broek zak zijn hand liet afglijden. Poli tieke bedoelingen had verdachte zeker niet, want hij heeft zich nim mer met de politiek beziggehouden. Zijn opdracht was eenvoudig, het arresteeren van N. S. B.-ers. Waar toe hij op het politiebureau een lijstje had ontvangen. Naar pleiters opvatting heeft zijn cliënt uit noodweer gehandeld en dient hij te worden ontslagen van rechtsvervolging, dan wel te wor den vrijgesproken. De rechtbank zal 29 Mei uit spraak doen. STEEKPARTIJ TE ROUVEEN. Kort geleden stond voor de recht bank te Zwolle terecht J. N. te Rouveen, wegens poging tot zware mishandeling. Verdachte was met eenige vrienden aan het fuiven ge weest, en toen het clubje niet heele- maal nuchter meer was, ontstond er, zooals te Staphorst meer gebeurt, ruzie. Tijdens deze oneenigheid hoorde verdachte een der jongens roepen: ze steken me dood. Hij had toen zijn mes getrokken en was er in het wilde weg mee om zich heen gaan slaan, De gevolgen bleven niet uit: H. Slagter, die met het heele geval niets te maken had, doch er uit nieuwsgierigheid bij was komen staan, werd door N. in zijn rug ge troffen en ernstig verwond. De of ficier van justitie vroeg, wegens po (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) WOENSDAGS EN ZATERDAGS Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant. Aangeboden: Waschmachine 125 volt of 220 v. en Stofzuiger 125 v. Koopje. RADIO BUISMAN, Hekelstraat 15. Te koop: 10 z. g. a. n. gramo- foonplaten en een wringei met nieuwe rollen, tevens een Salon Pathéfoon. Briever onder letter IJ 147 bureau van dit blad. Te koop: een mooie haard in goeden staat, tegen elk aannemelijk bod. GED. BAANSLOOT 9. Gebruikte Rijwielen te Koop ge vraagd (met goede banden). NIEROP, Heerenstraat 10. Tel. 3827. Te koop gevraagd: Lompen, Kran ten, Flessohen en Huisraad. Bestelhuis M. DE JONGH, Bloem- straat 29, Alkmaar. Ter overname aangeboden: pluche trap- en gangilooper, 9.20 lang, 15.60 M. Linoleumzeil, 2. stel pluche Overgordijnen lang 2.75 M. LYCEUMSTRAAT 56. Autoped te koop gevraagd. K. MARXSTRAAT 7. Aangeboden: Een goede gebruikte Stofzuiger nog in uitstekende con ditie en een Waschmachine (iets beschadigd.) Te bevr. bij RADIO BUISMAN, Hekelstraat 15. Te koop uit netten inboedel: pracht ronde Tafel, Linnenkast voor 7.50, Half kastje, Keukentafel 2, partij Zeil enz. DEKKER, Spoorstraat 5. Inkoop van Inboedels, enz. Te koop gevr.: een Kano. Aan te bieden bij KAREL BOS, Mient 7, Telefoon 3570. Te koop: mooie Duitsche Piano, kruissnarig, pracht toon, voor 150, pracht moderne eiken Piano als nieuw, voor billijken prij-s. DEKKER, Spoorstraat 5. Te koop gevr. Kinderwagen. Op gave, merk, model, kleur en prijs onder letter Z 148 bur. v. d. blad. Te koop een Piano. FNIDSEN 74, Alkmaar. Te koop zoo goed als nieuw, 16 els karpet, moet weg. KINHEIMSTRAAT 5. Wij hebben staartklokken vanaf 3-0, prima in orde. N1EUWPOORTSLAAN 125. Te koop: 1 Radiotoestel met ver lichte namenschaal in eiken Salonkast, 125 volt. J LEEUWANGH, Limmerhoek 8. Te koop: Kachels met drie kook- gaten, Vuurduivels en Godin Kachels. H. PANDER, Voormeer 2. Te koop gevraagd: een boet of houten schuur die uitneembaar is en afgesloten kan worden. Afme tingen ca. 3x4 M. Aanbieden P. L. TAKSTR. 11, Alkmaar. Te koop: mooie Veritas Handnaai machine, naait voor- en achteruit, ioopt ge-ruischloos, met alle on derdeel-en. Prij-s 45. ZAADMARKT 70. Te koop: net gedragen Dames- He eren- en Kinderkleeding. KONINGSWEG No. 72. Baby-uitzet ter overname ge vraagd. Brieven: SPANGENBERG Nassaulaa'n 5, Bergen (N.H.) SCHOOLWEDSTRIJDEN 1941. Hedenmiddag zullen op het gem.- sportpark de voornaamste eind- wedstrijden der afd. korfbal (m), hockey (j) en voetbal (j)' gespeeld worden. De hoofdfinales worden niet tegelijkertijd gehouden. Al deze wedstrijden, die natuurlijk door de Alkmaarsche schooljeugd met span ning worden tegemoet gezien, zijn ook voor oudere sportliefhebbers het aanschouwen ten volle waard, niet alleen om het enthousiasme, waar mee de scholieren de eer van hun school verdedigen, maar ook om het goede sportieve peil. Na afloop der wedstrijden zullen de prijzen om ongeveer half zes door den burgemeester worden uitge reikt. Daarmee is dan de afd. Winterspe len afgesloten en kunnen de afd. zwemmen, athletiek en de demon stratie „Onderwijs Lich. Oef.", die achtereenvolgens op 5 en 12 Juli zul len plaats vinden, worden voorbe reid. De commissie heeft met voldoe ning bemerkt, dat haar strev.en eij velen waardeering geniet. Steun werd ontvangen, hetzij in den vorm van beschikbaarstelling van speel velden en materiaal of prijs, hetzij als geldelijke bijdrage van: het Ge meentebestuur van Alkmaar, van den heer G. Chr. Dun, inspecteur L.O., de administratie van het ge meentesportpark, directeur en leera ren Rijkskweekschool, R.H.B.S., Gymnasium, Nijverheidsonderwijs, Uloschool Alkmaar, Uloschool Hei- loo, Nutsspaarbank, Ned. Onderw. Genootschap, Bond van Ned. Onder wijzers, voetbalver. Alcmaria Vic- trix, Alkm. Boys, hockeyclub Alk maar, gymnastiekver. dc Halter en de particulieren dr. A. G. Sch., mej. C. v. T. en C. de G. Het programma voor hedenmiddag is als volgt: Voetbal: 2.00-2.45: Amb.school IUlo Alkm. I 2.45-5.30: R.H.B.S. IR.K. Lyceum I 1.30-2.35: Vondelsch. I—Lindensch. I 2.35-3.45: St. Pancras IHeiloo I 3.45-5.30: 'R.H.B.S. II-R.K. Lyceum II Hockey (j.): 1.30-3.00: R.H.B.S.—R.K. Lyceum I Korfbal (m.): 1.30-2.20: R.H.B.S. II—Ulo Alkm. II 1.30-2.20: Ulo Alkm. III-Ctr. 7e lj. I 2.20-3.10: Ulo Bergen I—Ulo Alkm. 1 2.20-3.10: Kw.sch. II-Ulo Bergen'II 3.10-4.00: R.H.B.S. IKweeksch. I 3.10-4.00: R.H.B.S. III-Ulo. Bergen lila 4.00-4.50: Ulo Alkmaar III Ulo Bergen Illb Prijsuitreiking: 5.30: Voor de tribune 'door den bur gemeester van Alkmaar. Voetbal DE WEDSTRIJDEN VAN MORGEN, Al wordt het programma kleiner, de vastgestelde wedstrijden zijn be langrijk. Kampioenswedstrijden: VSV gaat naar Heracles en men is benieuwd gng tot zware mishandeling, 9 maanden gevangenisstraf. Verdachte werd thans veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf en het betalen van een schadevergoeding. Dammen R.K. DAMCLUB D.D.D. De voorwedstrijden van da per soonlijke kampioenschappen van on zen West-Frieschen Dambond zijn achter den rug en de finale kan be ginnen. Reeds is gemeld, dat Henk de Jong, kampioen der le klasse west is geworden, maar dat is niet juist. In de laatste ronde wist Ra- venstein één punt op de Jong voor te komen en daarmede den titel te be halen. Aan Ravenstein dus de eer die hem toekomt. Morgen begint de finale in het clubhuis van D.D.D. (café Ruiter, Waagplein) met de partijen: le klas se: J. RavensteinH. de Jong (bei den D.D.D.); 2e klasse: N. M. Oud (D.D.D.)—Th. de Lange (J.H.V.) Schaken SCHAAKCLUB D.O.S. Vrijdagavond speelde D.O.S. een vriendschappelijke wedstrijd tegen de schaakver. Schaakmat uit Noord- scharwoude. Na een geanimeerde strijd wist Schaakmat met 147 de overwinning te behalen. De volledige uitslag was als volgt: 1. H. A. SchoutenW. Kaan 01 2. P. C. Blankmandr. J. de Wit 1—0 3. R. van Wezop—J. Klinkert 10 4. K. BrinkhofK. Bierman 01 5. J. KooijD. Koorn 'A 7. G. ZijdewindH. Bouwens 01 8. J. Geurts—G. Keppel 0—1 9. F. AppelJ. Bouwens K 10. S. KapteinJ. J. Kroon y. 11. P. Manté—K. de Vries 0—1 12. J. v. LeienM. Kuilman 01 13. M. N. PrangerJ. Ootjers 01 14. v. OorschotJ. Kamper 01 15. G. v. AmstelG. v. Loenen 01 16. J. C. Molenaar-K. Bouwens 10 17. W. Speets—G. Moraal 0—1 18. J. v. d. Made—J. Knegt 0—1 19. A. J. de Boer N. v. d. Abeele 10 20. W. BluminkP. Borst 01 21. A. EssenJ. Boot 10 of de Velsenaren het er beter af zul len brengen dan ADO en PSV. De club uit Eindhoven gaat „naar het Noorden om Be Quick te bekampen. Dit wordt de eerste kampioenswed strijd van Be Quick. Voor de promotie naar de Oostel. le klas staan PEC—Rigtersbleek en VitesseGo Ahead op het program ma. In afd. IV niet alleen BWWil lem II, maar ook de twee wedstrij den die moeten worden overge speeld, n.l. LimburgiaRoermond en HelmondN oad. In afd. V voor promotie-degrada tie: WVV—LSC. De Alkmaarsche tweedeklassers spelen de laatste wedstrijden van 2 A. De Boys krijgen bezoek van OSV en Alcm. Victrix gaat naar VVZ. In 2 B kan EDO kampioen worden door thuis van Velox te winnen Verder HFCWatergraafsmeer, SpartaanHVC, RCHHercules en HilversumVolendam. In 3 A belangrijke ontmoetingen, n.l. QSCGVO, ZaandijkAlw. Forward en ZVVKW. Verder PurmersteijnSt. George. In 4 A slechts twee wedstrijden, n.l. DTSWatervogels en Schagen Wieringerwaard. LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. Klein programma met weinig belangrijke ontmoetingen. Goede prestatie van Alkm. Boys VI tegen de kampioenen op j.l. Woensdagavond. Alvorens wij ons overzicht voor morgen zullen aanvangen, dienen we eerst nog even een resultaat van j.l. Woensdagavond te vermelden; het betreft hier de ontmoeting van Alcmaria V tegen de zesde elftallers van de Boys. Geheel tegen de ver wachting in namen de „oudjes" niet alleen met de rust een 10-voor- sprong, maar konden die tevens iot 3vergrooten. Toen kwamen dc kampioenen echter los en wisten den achterstand in een voorsprong (4-3) om te zetten, Daarna zetten de ge- blokten de tanden nog eens geducht op elkander en namen opnieuw de leiding, 45. Met dit resultaat brak het einde aan, zoodat de withemden in den laatsten wedstrijd toch nog geslagen werden. Van de veteranen waaröij Nol een werkzaam aan deel in de winst had zeker een goede prestatie. We zullen het resul taat in den volgenden stand verwer ken. Het programma van morgen. In de tweede klasse D krijgt Alk maarsche Boys III bezoek van D.T.S. II en kan zoo noodig de positie op de ranglijs;, nog wat verbeteren. Tn verband met het jongste goede re sultaat is daar alle kans op. Ook in het treffen GraftdijkBer gen II heeft de thuisclub de beste papieren, hoewel de Bergenaren tot heel goede dingen in staat zijn. In de derde klasse D gaat de on belangrijke wedstrijd Vrone II— Akersloot; de bezoekers geven we hier de beste kans. In de vierde klasse D kan het thuisspelende Alkmaarsche Boys V van Bergen III winnen, terwijl Boys VI het bij Ursem II zwaar zal krij- L'w druKwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. Totaal-uitslag 714 D.O.S. had aan de oneven borden wit. Kolven KOLFWEDSTRIJDEN TE NOORD- SCHARWOUDE. Voorafgaande aan de jaarlijkschc wedstrijden van den N.H. kolfbond, welke dit jaar in Concordia te N.- Scharwoude worden gehouden op Zondag 18 en Maandag 19 Mei, werd in dezelfde baan een 50-slagenwed- strijd gehouden. Er waren ruim 80 deelnemers. De uitslagen van dezen wedstrijd waren als volgt: Gummiballen: le klasse: le pr. A. Houter, Aan is winst te Venhuizen, met 527 pt.; 2e pr. G. Mettes, Gez. Samenzijn te Zuidscharwoude, 502 pt.; 3e pr. P. Molenaar, Op Maat te Zuidscharwoude, 492 pt.; serieprijs: Th. Rijper Sr., Gez. Samenzijn te Zuidscharwoude, 110 pt. Tweede klasse: le pr. C. Pranger, Vriendenkring te Noordscharwoude, 468 pt.; 2e pr. L. Mallekote, Vrien denkring te Noordscharwoude, 445 pt., na loting met A. Eecen, Onder Vrienden te Oudkarspel, die den 3en pi. kreeg toegewezen; serieprijs: L. L Dekker, Vriendenkring te Noord scharwoude, 103 pt. Derde klasse: le pr. H. C. Stad- lander, Aan is winst, Venhuizen, met 4-53 pt.; 2e pr. K. Visser, idem, 443 pt.; 3e pr. Joch. Blaauboer, Ons Ge noegen, Kolhorn, 399 pt.; serieprijs: P. Schipper, Zaanstreek te Koog aan de Zaan, 94 pt. Sajctbailen: le pr. W. Gorter, To- gido te Krommenie, 455 pt.; 2e pr. J. G. van Tongeren, idem, 410 pt.; 3e pr. C. Smit, Barsingerhorn te Barsin gerhorn, 392 pt.; serieprijs: D. Blaau boer, idem, 88 pt. Frcderik de Groote. Uitgave P. N: van Kampen Zoon N.V. Amsterdam Het werkje is in drie deelen ver deeld en geeft diverse kernspreu ken van den grooten Pruisischen koning als staatsman, als soldaat 'en als denker. Wat deze groote historische fi guur bij verschillende ge'egenheden gezegd heeft teekent hem niet al ieen als een wijs bestuurder en dapper soldaat maar tevens als een man die aan een breeden blik een gevoelig hart paarde. De staatsman zegt o.a.: De vorst is niet anders dan de eerste dienaar van den staat en heeft de verplichting met alle rechtschapenheid, wijsheid en onbaatzuchtigheid te werk te 'gaan als ware hij ieder oogenblik zijn medeburgers re kenschap verschuldigd van zijn staatsbestuur. De soldaat zegt: Ik wensch op een dag, dat er een veldslag wordt geleverd meer geliefd dan gevreesd te worden door mijn soldaten. De oorlog biedt de schoon ste gelegenheid voor alle deug den waartoe een sterveling in staat is, want op het slagveld kunnen standvastigheid, mede lijden, zielenadel, edelmoedig heid, menschenliefde en nog vele1 andere eigenschappen tot hun recht komen en stralen. Ieder uur stelt ons in staat een van die deugden te beoefenen. DE ZAANDAMSCHE BOETE. Moet door 186 personen worden betaald. Dezer dagen zijn aan de betrokke nen de voorloopige aanslagen uitge reikt ter zake hun aandeel in de aan de gemeente opgelegde boete van 500.000. De uitreiking dezer extra belas tingbiljetten heeft meer tijd gevoi- derd dan aanvankelijk was ver wacht. Werd namelijk eerst veron dersteld, dat alleen de inwoners van Zaandam met inkomens van minstens 10.000 per jaar zouden moeten offeren, zoodat circa 86 inge zetenen van de partij zouden zijn, later bleek, dat ook forensen, i.e. di recteuren van te Zaandam gevestigde vennootschappen, maatschappijen en firma's schatplichtig waren. Om de zen te vinden was veel voorberei dend werk noodig, maar deze be voegdheid heeft tot resultaat, dat thans in plaats van 86, ongeveer 186 personen mee-betalen, wat de diver se aanslagen individueel aanmerke lijk verlicht. Zooals inmiddels is bepaald, wor den de forensen aangeslagen voor twee-derde van den aanslag, welke een ingezetene in de genoemde boete zou hebben te betalen. De thans uitgereikte belastingbil jetten moeten uiterlijk 12 Juli a.s. zijn voldaan. Door tusschenkomst van de rijks postspaarbank heeft de gemeente reeds intijds het bedrag van 500.000 gestort (Zaanlander) DRANKWET. (Staatsblad 1931 nr. 476). De opgaven bedoeld in de artike len 35 en 51 van bovengenoemde wet, vermeldende o.m. het aantal verleende vergunningen en verlo ven A en B in deze gemeente, liggen voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie, le afdeeling en zijn tegen betaling der kosten aldaar verkrijgbaar. Alkmaar, 17 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KISNCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ONTTREKKING GEDEELTE STEEWEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter secretarie der gemeente van 19 Mei 1941 af tot 7 Juni 1941 voor ieder ter in zage is gelegd het Raadsbesluit van 10 April 1941, nr. 16, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het voor de uitvoering van het Wesi- friesche kanalenplan in beslag ge nomen gedeelte van den Steewea, te weten het gedeelte, gelegen tus schen het Oostelijk eindpunt van den weg tot een lijn, getrokken op 4.30 m. afstand ten Zuiden van en evenwijdig aan den Zuidelijken gevel van het woonhuis met vee stalling, deel uitmakende van het kadastrale perceel gemeente Alk- mar, sectie G„ nr. 395, zijnde dit weggedeelte op de bij dit besluit, hetwelk Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben goedgekeurd bij besluit van 7 Mei 1941, nr. 152, Lehoorende teekening in rood aan geduid. Alkmaar, 17 Mei 1941. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. VASTE BRANDSTOFFEN STOOK- SEIZOEN 1941-1942. De Burgemeester van ALKMAAR maakt bekend, dat in het begin van de volgende week door de Poste rijen huis aan huis zullen worden besteld: Aanvraagkaarten Brandstof fen Categorie A. Deze kaarten mogen uitsluitend worden ingevuld door hen, wier distributiestamkaart met „Hoofd" is gewaarmerkt en dienen "zoowel voor hen, die haarden en kachels stoken, als voor hen, die hun woning met een centrale verwarming verwar men. De kaarten moeten UITERLIJK 28 Mei 1941 volledig ingevuld en on derteekend worden ingeleverd oij een der Distributiekantoren, Breed- straat 40 óf Oudegracht 168, ingang Ridderstraat. ER WORDT MET NADRUK DE AANDACHT OP GEVESTIGD, DAT DE KAARTEN NIET MOGEN WOR DEN GEVOUWEN. ALKMAAR, 16 Mei 1941. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De denker heeft o.a. gezegd: Er is volstrekt niets aan ge legen, dat een mensch zijn tragen en doelloozen levens draad rekt tot hij zoo oud is als Methusalem. Hoe meer hij echter heeft gedacht en hoe meer hij groote, schoone en nuttige daden heeft verricht, des te langer heeft hij geleefd. Vele fraaie foto's, naar schilde rijen van den grooten koning, si ren dit interessante boekje. TWEEDE BLAD. RAKOCZY-MARSC City Een aardige roman in geheel geïnspireerd op de Hongaarsche militaire mai ze film is zeer zeker een g het City-theater waard. den zijn duidelijk, mei zeer scherp zelfs, de inter de natuuropnamen zijn ze men krijgt een aardig w feest te zien ener zit het spel. Dat komt van 't escadn ren, dat leven en bewegin; in het „nest", zooals de ee tenant Tarjan het dorpje waar hij met den troep dr manoeuvres houdt. En in dagen maakt hij de groot overing, die een man kan hij wint het hart van e gravin, die de zuster van 2 mandant, Arpad Jób, blijk Toch gaat het nog niet z •vlot: Tarjan moet zijn ve bijna met zijn leven betal kwam, omdat hij de haast loving verbrak op verlan den vader, die, omdat hij e geworden, zijn heele bezitl moeten verkoopen aan ba: Merlin en nu vreesde da' de door weelde verwende niet zou kunnen geven wa woon was te genieten. De baron zou een „beter zijnDe ritmeester zag terugtrekken van Tarjan e loosheid: een officier, die loving verbrak, omdat zijn korene arm bleek te zijn k man van eer wezen, en he was dat de beide vriendei leerden. Tarjan schoot op mis, maar Arpad raakte se Méér vertellen we liever deze film; men ga haar zie: van genieten. Tevens zal men dan hi spel kunnen bewonderen v, tav Fröhlich als Tarjan, Horn als Vilma en Leopol mer, Paul Wagner en Til Halmay. In het voorprogramma 1: nieuws met vooral oorlogs het Hollandsch nieuws, eei kale film met jeugdige ex< ten die optreden voor gelij publiek, en ten slotte nog e innering aan 10 Mei 1940. SCHOONPAPA KNAPT Hl Theater H; Hans Moser is in deze alle ste film de figuur waaroi draait en hij toont dan ook opzichten over welk een gi misch talent hij kan beschil Als eigenaar van een krui winkel op een dorp een met de allures van een ware: wil hij niets van zijn dochte die van huis weggeloopen trouwd is. Zij smeekt pe kaart om den vaderlijke en als hij op die kaart ook c auto ziet waarop zij achte chauffeur zit, wordt hij tot toe bewogen en besluit plots reis te gaan om haar den la wachten vaderlijken zegen lijk te bezorgen. Hij weet niet dat zijn slechts kamermeisje is van d< van een rijken fabrieksdirec dat de chauffeur zijn schoon Hij komt in het groote huis schoonzoon dien hij niet kenl moment, dat deze, wegens langstelling voor een actrii groote ruzie met zijn vrouw 1 ze hem heeft verlaten om na ouders terug te keeren. Toevallig is ook deze vroi der vaderlijken zegen van 1 gaan én getrouwd, toevallig haar vader directeur van c renhuis en toevallig heeft 0 schoonvader zijn schoonzoo nimmer gezien. Dank zij al deze toevalli wordt de vader van het kamc door den fabrieksdirecteur e eigen schoonvader geacceptee Schoonpapa pakt energie Een verachtelijke streel Dien nacht waren er aan twee slapelooze passagiers. I kleine hut naast die van Ine me verblijf lag Gwynne mei epen oogen terug te denke: dat heerlijke moment var avond, toen Robin haar zijn verklaard had. Hoe verru was toch het besef, dat hij e\ van haar hield, als zjj van Zelfs de saaie avond, die er volgd was, kon geen afbreul aan het heerlijke oogenblik, m zijn armen had gerust, ze zoo ruw tot de werkelijkh ruggeroepen waren. Ze 1 geen gelegenheid gekregen, dien avond ook slechts één blik alleen te spreken. Ine eensklaps een zenuwaanval gen en Gwynne had tot hee bij haar in haar hut moeten ven. Ze had haar gewreven

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6