Dl DÜ22M PAN BIJ Dl MAANAPEN. RADIOPROGRAMMA USCHE S BUITENLAND De verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. Jmiüelm II Ir !i<i EERSTE BLAO iw Fransch ert Frankrijk jegens En- ral zal toch n. Syrië en. at Frankrijk verklaarde de opdracht ant te bewa- verdedigen. :r mankeeren antwoord op halk Pétain, het Levant- sld geweld te MBOORD BOOT. (D.N.B.) Uit arolina wordt ierboot Nigh- offing is ont- ettelijke mij- vijderd was, der ontplof- ken gereten. ;en dat het passagiers is 'erden zeven stwacht werd Over de oor- is tot dusver maakt. BANK N.T. maar. Vlei 1941 Vor. k. 985/16 971/s 89i/f 835/16 jlm 2u 9S5/.6 971/3 89 Vt 885/1g 119 119 138 I881/4 132 138 190 132 1293/c 731/2 ,297 I-O1/4 217 1295/4 73I/2 295 119V, 215V, 4281/, 260 ,254 120 429 255 252 119 .244 246 268s/4 ,209 ,137 ,155 .130 269 208 137 156 128 .116 145 I6ÜI/4 .176 116 145 161 176-7 .202 2691/, .2131/4 203 269V» 220 •IGEN DER 9 MEI :l.-transacties.) 38 9/16, Brus- ikholm 44.81- n. Belg. francs kronen 44.76- ecs 43.59-43.75. ■aftdijk, ieder hechtenis. .orp, 5 boete C. D. te 4 dagen hech- S. te Winkel, dagen hechte- ;ter 15 boete S. S. te boete of 29 n van de d e n i n g: J. >ete of 1 week te Alkmaar, Bergen, ieder hechtenis. boete of 2 da- n van de de L. te Zuid- maal 1 boete tenis. M. G. 6 boete of 3 van de i g s w e t Th. c, 20 boete of van d e wet: S. v. d. iete of 1 dag van de S. te Egmond 4 dagen hechte- g van het j eslu it: J* 10 boete of 5 i tl van de P. J. B. te of 1 dag hech- l van het uit: MG. te ;f, 5 boete ot DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gr.pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.) 8.45 Gr.pl. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gr.pl. 10.Ensem ble Jonny Kroon. 10.20 Deel. 10.40 Ensemble Jonny Kroon. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12. Gr.pl. 12.30 Voor den boer. 12.42 Al manak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Ensemble Jonny Ombach en solist. 1.40 Gi.pl. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Amus.-orkest, Ensemble Erica Helen en solist. 3.45 Gr.pl. 4.Cur sus „Ons geloof en ons werk" (voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 4.20 Gr.pl. 4.30 Causerie „Vorstenlandsche orkestmuziek (met gr.pl.) 5.Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en beursber. 5.30 Russisch or kest „Slawa" en solisten. 6.15 Cause rie „Student en volk". 6.30 Orgelcon cert. 7.— BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gr.pl. 7.30 Duitsche les. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Omroeporkest en soliste. 9.10 Causerie „Nederland voedt zichzelf. Productieslag 1941". 9.25 Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 9.30 Ber. (Eng.) 9.45 Gr.pl. 10.BNO: Eng. berichten, sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gr. pl. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7. Gr.pl. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8. BNO: Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 10.20 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 11.Deel. 11.20 Frans Wouters en zijn orkest. 12— Ber. 12.15 Omroep orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 1.Orkest Eloward. 1.45 Gr.pl. 2.Sted. orkest van Maastricht, so list en gr.pl. 3.30 Voor zieken. 4. Ensemble Bandi Balogh. 4.30 Voor de jeugd. 5— Gr.pl. 5.15 BNO: Nieuws-, econ.- en. beursber. 5.30 Sa lonorkest. 6.Causerie „Het platte land en de jeugd van vandaag". 6.15 Salonorkest. 6.45 Gr.pl. 7.BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gr.pl. 7.30 Ensemble Bart Ekkers. 8.BNO: Nieuwsber. 8.15 Spiegel van den dag. of gr.pl. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Gr.pl. (met toelichting). 10— BNO: Nieuwsber., sluiting. F. v. d. WALLE Op 62-jarigen leeftijd is Zaterdag te Amsterdam overleden de heer Freek v. d. Walle, oud-tweede voor zitter van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen. De heer van der Walle had in Januari van het vorige jaar van zijn functie af scheid genomen wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd. In 1909 was de overlede ne hoofdbestuurder van den meu- belmakersbond. In 1919 werd hij tweede secretaris van het N.V.V., in 1920 secretaris en 1928 tweede voor zitter. In al deze functies heeft hij belangrijk werk verricht, vooral voor de werklooze arbeiders. Op het gebied der werkloosheidsbestrijding had hij groot gezag en hij werd dan ook lid van vele commissies op dit gebied, zooals van de Rijkscommis sie voor de Werkverruiming, van den rijksdienst voor werkloosheids verzekering van de coflnm. in zake tijstand in de arbeidsbemiddeling, in de commissie economische poli tiek, in den Ned. Werkloosheidsraad, terwijl hij bovendien lid was van den Hoogen Raad van Arbeid, van den Postraad en van de Staten van Noordholland. Niet alleen de werkloosheidsbe strijding had zijn aandacht, ook ver richtte hij belangrijk werk voor de ontwikkeling en de ontspanning der arbeiders. Hij kan als beheerder van de Troelstra-oorden, gerekend worden de schepper te zijn van deze gebouwen te Beekbergen, Egmond aan Zee en Avegoor. INSCHRIJVING VAN MOTOR RIJTUIGEN VOOR VEE- OF GOEDERENVERVOER. De aandacht van alle houders van motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot het vervoer van goe deren of vee, alsmede van motorrij tuigen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aan hangwagens, uitgezonderd land- bouwtractoren, wordt gevestigd op een bij de distributiediensten ver krijgbaar formulier aangifte te doen. Niet-nakoming van deze verplich ting kan worden gestraft met hech tenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000, alsmede met verbeurd/verklaring van het voertuig. Evenwel zullen, in verband mgt een bij het drukken ondervonden vertraging, alle formulieren, welke blijkens het poststempel uiterlijk 24 Mei a.s. aan de post werden toever trouwd, als tijdig opgezonden wor den aangemerkt. Afwezigheid of onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dus ook van banden, ontheft niet van de verplichting om het motorrijtuig te doen inschrijven. Slechts motorrij tuigen, die in zoodanigen staat van onbruikbaarheid verkeeren, dat dientengevolge herstelling of weder- ingtbruikneming uitgesloten is, ko men op dien grond niet voor in schrijving in aanmerking. Ook behooren niet voor inschrij ving te worden aangegeven motor rijtuigen van bijzondere inrichting, welke niet bruikbaar zijn voor ver voer van goederen of vee, zooals brandweerauto's, reinigingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blij ven uiteraard eveneens buiten de inschrijving. DE BRITSCHE AMBASSADEUR IN MOSKOU. Moskou, 18 Mei (D.N.B.) De Britsche ambassadeur te Moskou. Sir Stafford Cripps, heeft gisterav. voor de uit Moskou vertrekkende vertegenwoordigers van de vroe gere Belgische, Joegoslavische en Noorsche regeeringen een af scheidsdiner aangeboden. De vroe gere Belgische gezant, Heyndricks. eri de vroegere Noorsche gezant, Maseng, hadden bericht gezonden, dat zij verhinderd waren. Ook de Zweedsche gezant, Assersom. die uitgenoodigd was, heeft riiet aan het diner deelgenomen. FRANSCHE SCHEPEN IN PANAMAKANAALZONE IN BESLAG GENOMEN. New York, 18 Meei. (D.N.B.) Na uit Christobal in de Panamakanaal- zöne wordt gemeld, zijn de Fransche vrachtbooten „Indiana" en „Ne- mour", die daar sedert het uitbreken van den oorlog liggen, op bevel van Amerikaansche instanties onder mi litaire bewaking geplaatst. De be manning van beide schepen ver blijft aan boord. CANADA WIL ST. PIERRE EN MIQUELON „IN BESCHERMING" NEMEN. New York, 17 Mei. (D.N.B.) Cana- dan Press bericht, dat Vrijdag' in het Canadeesche Lagerhuis een verkla ring van den minister-president. Mackenzie King, werd geëischt. over den status van de Fransche eilanden St. Pierre en Miquelon, in verband met de onlangs door Roosevelt afge legde verklaring. De minister van justitie, Laporte, antwoordde, dat hij de vraag aan den minister-president, die afwezig was, zou voorleggen. Volgens de „New York Times" eischen verscheidene Canadeesche bladen onmiddellijk maatregelen om beide eilanden „onder beschermend toezicht" van Canada te hemen. NIEUWE REISVOORSCHRIFTEN VOOR DIPLOMATEN IN RUSLAND. Moskou, 17 Mei. (D.N.B.) Het volkscommissariaat van buitenland- sche zaken heeft heden den in Mos kou geaccredïteerden buitenland- schen missies een circulaire doen toekomen, welke nieuwe voorschrif ten behelst voor reizen van diploma tieke en consulaire vertegenwoordi gers van andere landen alsmede van andere tot deze vertegenwoordigers behoorende personen op het grond gebied van de Sovjet-Unie. Zij mo gen voortaan hun vaste verblijf plaats slechts verlaten na vooraf hiervan de bevoegde instanties ver wittigd te hebben, onder vermelding van route, verblijfplaatsen, reisduur, enz. De circulaire bevat bovendien een lijst van plaatsen en gebieden, welke voortaan principieel als verbo den gelden. Hiertoe behooren o.a. de gebieden van Archangel, Moermansk, Leningrad, de Carelische landengte, de republieken Estland, Letland en Littauen, het westelijk deel van de wit-Russisceh Sovjet-republiek, het westelijke deel van de Oekrainische sovet-republiek, Keiw, Modavië, ver scheidene havens aan de Zwarte Zee, de Krim, Bakoe en verscheidene dis tricten in Siberië. CHEF VAN EGYPTISCHEN STAF GEVLUCHT. Rome, 18 Mei (Stefani). In Ro- meische diplomatieke kringen heeft men met zeer levendige verbazing en belangstelling vernomen, dat de chef van den Egyptischen generalen saf, Aziz el Mazri Pasja, in gezel schap van twee hooge officieren met een militair vliegtuig Vertrokken is met onbekende bestemming en dat de Egyptische regeering een prijs van duizend pond heeft uitgeloofd voor hen, die inlichtingen over de vluchtelingen verschaffen. Stockholm, 18 Mei (D.N.B.) Reu ter meldt uit Kairo, dat het vlieg tuig, waarmee de chef van .den Egyptischen generalen staf opgeste gen was van het vliegveld Almatsa in de nabijheid van Kairo, een nood landing moest maken. Daarbij raak te het telegraafdraden en viel te pletter. De drie inzittenden vlucht ten en men meent, dat zij zich te Kairo bevinden. FRANSCHE DESERTEURS GEVONNISD. Vichy, 17 Mei. (D.N.B.) Het mili taire gerechtshof in Clermont-Ferrand heeft Vrijdag twintig leden van de Fransche weermacht wegens desertie naar het buitenland in oorlogstijd bij verstek tot zware straffen veroor deeld. Alle beklaagden hadden zich in dienst van Engeland en de Gaulle gesteld. Drie beklaagden werden ter dood veroordeeld, een tot twintig jaar vestingstraf en vijf tot elk tien jaar tuchthuis. Bovendien werd aan alle beklaagden hun militaire rang ontnomen. Meer dan 3000 honderdjarigen in Bulgarije. (D.N.B.) - Volgens de nieuwste statistische gegevens zijr. er in Bulgarije meer dan 3000 men- schen, die over de honderd jaar zijn. Bulgarije houdt daarmee het record. Roosevelt jr. bij ex-koning Peter en den Egyptischen koning. (D.N.B.) - Naar Reuter uit het Mid den-Oosten meldt, is kapitein James Roosevelt Vrijdag door ex-koning Peter van Joego-Slavië ontvangen. Ook de koning van Egypte heeft James Roosevelt ontvangen, die hem een persoonlijk schrijven van zijn vader overhandigde. Opleiding van Britsche piloten in de Vereenigde Staten. (D.N.B.) - Het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat met ingang van de volgende maand verscheidene duizenden Engelsche vliegtuigbe stuurders in de Vereenigde Staten zullen worden opgeleid. Het onderhoud tusschen Hitier en Darlan. DuitscheFransche ver klaring verwacht. Vichy, 17 Mei. (A.N.P.) Naar van welingelichte zijde vernomen wordt, kan binnenkort een DuitschFransche verklaring te gemoet gezien worden, welke bij zonderheden behelst over de be spreking van admiraal Darlan met den Führer. Waarschijnlijk zal de ze verklaring in Parijs verstrekt worden en wel Zondag of Maan dag, wanneer admiraal Darlan zich naar Parijs zal begeven. Het is mogelijk, dat deze verklaring zich niet uitsluitend tot de DuitschFransche betrekkingen in de toekomstige economische sa menwerking zal beperken. Zij kan ook een politiek karakter dragen en wellicht een rechtstreeksch antwoord vormen op de aanvallen van Eden en Roosevelt. Geen Duitsche bezetting van Dakar. Vi^hy, 17 Mei. (D.N.B.) Naar Ofi meldt heeft de Fransche regee ring het bericht van de „New-York Times" als zou bij de besprekingen tusschen admiraal Darlan en den Fuhrer de bezetting van Dakar door Duitsche strijdkrachten he- handeld zijn, ten sterkste tegenge sproken. PERSCOMMENTAREN. Vichy, 17 Mei. (D.N.B.) Het blad Effort schrijft o.a. het volgende over het onderhoud tusschen den Führer en admiraal Darlan en over de DuitschFransche onderhan delingen in verband met de toe spraak van maarschalk Petain: de beteekenis der boodschap van maarschalk Petain in aansluiting op de bespreking HitierDarlan ontgaat nietmand. Zij is kort, dui- VICTOR EMANUEL UIT ALBANIË VERTROKKEN. Rome, 18 Mei. (D.N.B.) Koning- keizer Victor Emma ruel III heeft gisteren Tirana per vliegtuig verla ten, nadat hij zeven dagen had doorgebracht in Albanië, in de ge- vechtsgebieden aan het Grieksch Albaneesche front en in Montenegro. Na zijn terugkeer' uit Tsetinje, van waar hij via Antivari naar Tirana was gereisd, bezocht hij de lazarets van de Albaneesche hoofdstad en maakte een excursie naar de histori sche bergvesting Petrela. Ook bij dezen laatsten rit door Than a werd de koning-keizer hartelijk door de bevolking toegejuicht. DE ZUIDPOOLEXPEDITIE VAN BYRD. Washington, 17 Mei. (D.N.B.) Bij zijn terugkeer van de Zuidpool expeditie heeft admiraal Byrd in een persgesprek verklaard, dat deze expeditie den rechtsgrondslag heeft geschapen voor de annexatie van een millioen vierkanten mijl in het Zuid poolgebied. De noordelijke punt van het gebied, aldus Byrd, zal geschikt zijn voor het inrichten van marine- bases ter bescherming van den zee weg om Kaap Hoorn, indien hel Panamakanaal onbruikbaar zou wor den. ALLE DIEREN IN GIBRALTAR GEDOOD. New York, 17 Mei. (D.N.B.) United Press bericht uit La Linea, dat in Gibarltar alle dieren gedood worden met uitzondering van de beroemde apen van de rots van Gibraltar. In verband hiermede herinnert men aan het bijgeloof, dat Engeland de rots van Gibraltar zal verliezer,, zoodra de laatste aap verdwenen zal zijn. Zooals men weet is de rots de eenige plaats in Europa, waar apen in wilden staat voorkomen. door Eleanor Elliot Carroll. U) „Er een eind aan maken?" riep ze vinnig uit. „We zullen dat zaak je vast en zeker den kop indruk ken! Maar hoe? Een schip is een plaats, waar twee menschen, die elkaar graag willen ontmoeten, daarvoor ieder oogenblik gelegen heid kunnen vinden. We kunnen toch niet van minuut tot minuut op den loer liggen, Inez? Kunnen we dat meisje niet eens hier laten komen en tegen haar zeggen, dat ze hem niet meer alleen mag spre ken? Nee, dat zal toch niets geven. Als je iets dergelijks tegenwerkt, breng jé hen nog dichter bij el kaar „Ik heb een plan", zei Inez adem loos. „Een heel gewaagd plan, dat geef ik toe, maar ik kan mijn rol erin spelen, met uw hulp en die van Rachel. Zij doet alles, wat ik zeg, voor me en ik zal haar er goed voor beloonen. Bovendien kan *e zwijgen als het graf. We kunnen naar vertrouwen. Luistert u nu eens goed, dan zal ik het uitleg gen' Het werd een lang gesprek, dat fluisterend gevoerd werd. Eindelijk stond Margaret Maitland met een ingehouden lachje op om heen te gaan. „Het kan niet beter, Inez. Het is gewoonweg volmaakt. Wacht er niet langer dan tot vanavond mee. Ik zal wel zorgen dat het kind den heelen dag de handen vol heeft. Laat dat maar aan mij over". Gwynne zat den heelen morgen aan het schrijfbureautje in de hut van Inez Maitland prentbriefkaar ten te schrijven aan allerlei men schen in de Vereenigde Staten. Lunch en ontbijt werden haar daar gebracht en zoodra ze klaar was, vroeg mevrouw Maitland het ver moeide meisje, of ze haar eenzelf den dienst zou willen bewijzen. „Je schrijft zoo'n mooie hand lieve", zei die dame. „Ik krabbel gewoonweg onleesbaar. Boven dien heb ik een beetje neuritis in mijn vingers. Zou een poosje masseeren daar goed voor zijn? Misschien wil je dan wel, als je klaar bent met schrijven, mij dien dienst bewijzen. Die handen van jou zijn werkelijk als met toover- kracht bezield", voegde ze er vlei end aan toe. En zoo had ze den heelen dag druk werk, met eerst Inez en daar na mevrouw Mailtand van dienst te zijn. De arme Gwynne was doodop, toen ze eindelijk klaar was en blij, naar haar eigen hut te kunnen gaan. Het jacht lag nog in de ha ven en zou de eerste uren nog niet vertrekken. Ze kleedde zich na een koud stortbad, dat haar nieuwe krachten gaf, voor het diner en begaf zich daarna naar de eetzaal. Eindelijk zou ze Robin dan toch terugzien. Zc had voor hem haar mooiste jë- pon aangetrokken. Met blosjes van gespannen ver wachting op de wangen zag ze hun wederzien tegemoet. Ze voelde een ontzettend groot verlangen naar zijh bijzijn en toch weerhield een zekere schuchterheid haar, den salon binnen te gaan. Ze was bang om naar binnen te gaan en in te genwoordigheid van het geheele gezelschap Robin te ontmoeten. Ze was ervan overtuigd, dat ze haar innerlijke gevoelens te veel verra den zou. Maar ze kon toch ook niet aldoor buiten blijven staan. Ze verzamel de al haar moed en opende de schuifdeur. Verbluft bleef ze op den drempel staan kijken naar de lange tafel, waaraan slechts voor één persoon gedekt was. Er was niemand in de eetzaal met uitzon dering van den beleefden bedien de, die een stoel voor haar onder tafel wegtrok. „Ik hoop, dat u weer geheel her steld bent, juffrouw Cameron", zei de man bezorgd. „Wel jammer, dat u zoo'n hoofdpijn hadt dat u van middag niet aan wal hebt kunnen gaan". „Hoofdpijn?" vroeg Gwynne ver baasd. „Maar ik. heb heelemaal geen hoofdpijn gehad. Oscar. Waar zijn al de anderen?" „In de stad gaan dineeren, juf frouw. Mijnheer Maitland heeft wel naar u gevraagd, maar me vrouw zei, dat u een poosje te bed waart gaan liggen en niet gestoord mocht worden. Wilt u de consom mé koud of warm hebben?" Gwynne antwoordde, dat het haar precies hetzelfde bleef. Ze kon toch niét eten met dien brok in haar keel, al slikte ze enkele lepels soep met veel moeite door. Ze be merkte, dat Oscar haar aandachtig opnam. Ze weigerde de overige gangen van het diner, nam slechts een kop zwarte koffie -en begaf zich aan dek. Ze had zich in haar heele leven nog nooit zoo terneer geslagen gevoeld en zoo afgesloten van de rest der wereld. Die vreem de toestand was haar volkowen on verklaarbaar. Waarom had me vrouw Maitland tegen neef Amro- se verteld, dat zij, Gwynne, ziek was voor het diner? En waarom had Robin, na wat er tusschen hen beiden den vorigen avond voorge vallen was, het schip verlaten, zonder zelfs een boodschap voor haar achter te laten? Later kwam het gezonde ver stand weer bij haar boven. Gwynne hield zichzelf voor, dat het dwaas heid was, zich verongelijkt te ge voelen, Omdat de familie Maitland delijk en direct. Maarschalk Petain heeft deze bespreking en de voor bereiding tot de overeenkomsten met Duitschland principieel goed gekeurd. In volkomen overeen stemming met het hoofd van staat heeft admiraal Darlan met den Führer van Duitschland onderhan deld. Geen achterbaksche veron derstelling is meer mogelijk. Nie mand heeft meer het recht te twij felen en te argumenteeren en in eenige propaganda de redenen te zoeken om nog te aarzelen of een afwachtende houding te willen aannemen. Het heeft geen nut nog eens op het verleden terug te ko men en bepaalde illusies te her kauwen. Vichy, 18 Mei (D.N.B.) De Temps maant alle Franschen aan om de discipline te handhaven in kwesties van buitenlandsche politiek. Den Franschen is na hun neder laag door den overwinnaar gezegd, dat voor den opbouw van een even wichtig Europa, Frankrijk zijn deel aan intelligentie en krachtdadigheid mag leveren. „Van ganscher harte" aldus de Temps, „zien wij het aanbreken van dit op rechtvaardigheid en verstand gegrondveste Europa tegemoet, aan welks opbouw wij met al onze krachten zullen meehelpen". Amerika en Frankrijk. Uit Parijs meldt het A.N.P.De Petit Parisien schrijft: De heeren in de V.S. spreken van een vriendschap jegens Frankrijk, terwijl zij in den oorlog iedere hulp hebben geweigerd en na het sluiten van den wapenstil stand met Duitschland de diplomatie van den honger hebben toegepast. Ten slotte heeft men eenige tonnen meel beloofd, op voorwaarde, dat Frankrijk zich liet spannen voor de plannen van de Amerikanen. Zij spreken over Dakar, maar vergeten, dat hun vriend Churchill deze stad heeft aangevallen en dat zij sedert eenigen tijd zelf voornemens hebben tot de bezetting van Dakar. De Cri du Peuple verklaart, dat de Ver. Staten verontwaardigd zijn over de houding van Frankrijk. Men moet zich echter 'afvragen, waar de Amerikanen het recht vandaan ha len om Frankrijk de les te lezen. Frankrijk heeft van de V.S. niets te verwachten. De Matin schrijft: Wanneer de verwachtingen verwezenlijkt wor den en zij moeten worden verwezen lijkt, zullen Petain en Darlan zich in hooge mate verdienstelijk hebben gemaakt voor het vaderland en de overwinnaar voor de menschheid. De groote taak voor allen is de ruï nes op te ruimen en den Europee- schen weg in te slaan. De Duitsche pers. Berlijn, 18 Mei (A.N.P.) Onder het opschrift: „Wat de V.S. onder humaniteit verstaan", publiceert de Berliner Lokalanzeiger een bericht uit New-York, volgens hetwelk van bevoegde zijde te Washington be kend wordt gemaakt, dat de V.S. verdere scheepsladingen levensmid delen voor Frankrijk hebben vastge houden. Als reden wordt opgegeven, dat de regeering-Petain besloten heeft tot een nauwere Duitsch- Fransche samenwerking. Het blad schrijft in. verband hier- rede: Het bovengenoemde besluit van Washington toont, wat men moet denken van de Amerikaansche vriendschappelijke verklaringen. Om volkenrechtelijke en humanitaire re denen waren de Ver. Staten er toe bereid om uit den eigen overvloed de lijdende Franschen te helpen. Thans echter blijkt, dat deze er zoo onschadelijk en vriendschappelijk uitziende zendingen levensmiddelen in waarheid gedacht waren als poli tieke boeien. Zoodra Frankrijk uit vrijen wil aanstalten maakt om een Europeeschen koers in te slaan, laat men alle overwegingen van recht en menschelijkheid varen en stelt een onwaardige poging in het werk om een zoo groote natie door een paar zendingen levensmiddelen te beïn vloeden in haar voor de toekomst des lands beslissende bepaling van een politiek standpunt. 287. Nog enige seconden en de apen zullen bij het raket zijn. Opeens struikelt Pam en valt achterover. De apen zijn hem genaderd en de professor, die bij zijn instrumenten staat, heeft niets bemerkt. 288. Het ziet er slecht uit voor onzen Pam. Reeds ko men de eerste apen op hem af, doch hij weet zich geluk kig te weren. Doch de anderen komen opzetten en tegen de overmacht zal hij niet opgewassen zijn. aan wal gegaan was, zonder haar mee te nemen. Ze was toch slechts als verpleegster voor Inez meege vraagd? Robin was echter hun gast en dat maakte een groot ver schil. Hij kon niet weigeren mee te gaan, als ze erop stonden, dat hij hun gezelschap hield. Misschien kwam hij wel vroeg terug. Maar waarom had mevrouw Maitland dien leugen over haar hoofdpijn verteld? Dsar moest toch een reden voor zijn. Deed ze misschien haar best, Robin en haar van elkaar af te houden? In elk geval, Gwynne zat te wachten, uit te kijken en te luiste ren, of ze iets van het lerugkee- rende gezelschap bemerkte. De uren kropen voorbij en ze waren nog steeds niet aan boord terug. Het was ver over elven, toen ze verdrietig en ellendig naar bed ging. Ze hoorde hen niet aan boord komen, maar werd uit haar sluime ring gewek,t door het dreunen der turbines, waaruit ze .opmaakte, dat ze op weg waren. Ze keerde zich om en sliep weer in. VII. Geslaagd opzet. In de oogen van Inez vertoonde zich geen spoor van slaap, toen ze ver over éénen Rachel ontbood en de voorbereidselen ging treffen voor haar tooneelspel. Intusschen had ze over een zwart zijden pya- ma' een luchtig kanten negligé aan getrokken en sprak fluisterend met het meisje, dat herhaaldelijk met haar hoofd knikte. „Dus nu begrijp je het goed?" zei Inez, naar haar deur gaande. „Het is kwart voor twee. Om tien minu ten over tweeën moet je naar de hut van mijn vader gaan en hem wekken. Je zegt tegen hem, dat ik me zoo vreemd gedroeg, toen je me naar bed wilde helpen, dat je be sloot op den divan in mijn hut te blijven slapen. Je bent bijna dade lijk in slaap gevallen, met een schok wakker geworden en hebt gezien, dat ik -verdwenen was. Je hebt het heele schip afgezocht, maar me niet kunnen vinden; je 'bent bang, dat er een ongeluk ge beurd is. Goed begrepen Rachel? Je krijgt honderd dollar, als mijn plan gelukt en jij je rol goed speelt. Morgenochtend zal ik ze je geven". Het donkere gezicht van het meisje vertrok in een verrukt grijnslachje. „Honder dollar? Groote goedheid, juffrouw Inez, dan U zien zult, hoe goed ik tooneelspelen. Nee, ik niets vergeten zal. Laat u gerust aan mij over". De deur ging zachtjes dicht. Inez sloop op haar teenen door de half donkere gang naar het andere ein de van het schip, waar dokter Faust en Robin naast elkaar een hut hadden. Buiten de deur van Robin bleef ze staan luisteren. (Wordt vervolgd.» t ft,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 3