Het N.V.V. en de nieuwe tijd. STAD EN OMGEVING AGENDA LAATSTE BERICHTEN De aangesloten vakbonden behouden hun eigen werkzaamheid. Veel belangstelling op straat. EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Woensdag. VLEES CHDISTRIBUTIE. Deze week op stamkaart A. tot en met K. In verband met de geringe voor raden hebben de slagers besloten deze week vleesch ter beschikking te stellen aan houders van stam kaarten, beginnende met de letters A tot en met K. DE BRUGGENBOUW AAN DE VOORMEER. Na de langdurige vorstperiode hebben de werkzaamheden voor de nieuwe bruggen bij den Accijnstoren flinken voortgang gehad. Met de betonstorting voor het bruggen hoofd aan den kant van de Voor- meer is men thans zoo ver, dat de betonmuur reeds tot 1 meter beneden het waterpeil is gevorderd. Voor het tweede ge deelte is het vlechtwerk reeds bijna gereed, terwijl de bekisting daar voor al wordt aangebracht. Wanneer men weet, dat de betonmuren 6 meter beneden A.P. zijn opgetrok ken en gefundeerd op betonpalen van 6 meter lengte, dat zal men er kennen, dat het moeilijkste deel van dit werk thans volbracht is en respect hebben voor den aannemer en zijn helpers, die dit werk vol brachten. Het werk voor de brug, die het Verdronkenoord met de Bierkade verbindt, maakt eveneens flinken voortgang. De vleugels van de brug. vervaardigd van gewapend beton, zijn al tot stand gebracht. Aan de Zuidzijde van het Verdronkenoord heeft men er rekening mee gehou den, dat het weggedeelte 1.75 meter verbreed kan worden. Deze brug wordt een vaste brug met een doorvaarthoogte van 1.25 meter boven A.P. De boogvormen zijn al geplaatst en met het vlecht werk is men al zoo ver, dat men de volgende week met het betonstorten kan beginnen. Er komt dus teekening in het werk. Dit jieemt niet weg, dat er nog heel veel werk verzet moet worden. Als deze brug n.l. gereed is, moet er voor de andere brug aan den kant van het Verdronkenoord nog een diepe put gemaakt worden voor den kelder. Deze brug wordt er namelijk een zooals er een bij de Stolpen over het N.H. ligt. Zij krijgt dus geen bovenbouw. Voorts moet ér nog een afdam ming van den Limmerhoek tot het einde van de Stadstimmerwerf ge maakt worden. De Limmerhoek wordt n.l. 7 meter verbreed. Wan neer al deze werkzaamheden gereed zijn, zal er in Alkmaar een be langrijke verkeersverbetering tot stand zijn gebracht. ACHT MAANDEN STRAF WEGENS RIJWIELDIEFSTAL. Iemand uit Egmond aan Zee, A. S., had 14 dagen geleden wegens fietsendiefstal te Alkmaar terecht gestaan. De eisch was 9 maanden gevangenisstraf. Hij werd gister veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf. VERLAGING DRUK IN HET GASNET. In verband met noodzakelijke werkzaamheden, zal, naar de Direc teur van Gem. Lichtbedrijven be kend maakt, de druk in het gasnet worden verlaagd op a.s. Vrijdag, Za terdag en Zondag telkens van 1417 uur en van 20 jiur tot den volgen den morgen half zeven. Aangeraden wordt tevens de kra nen van gasapparaten enz. geduren de genoemde uren gesloten te hou den. P. TRAPMAN, t Na een ongesteldheid .jvan eenige weken overleed in het Centraal Zie kenhuis alhier de heer P. Trapman op den leeftijd van 69 jaar, tot voor kort directeur van „De Schager Cou rant". De heer Trapman was in Hollands Noorderkwartier een bekende per soonlijkheid. Als vrijzinnig-demo craat was hij eenige jaren lid van den gemeenteraad en wethouder van Schagen, terwijl hij voor deze partij ook zitting heeft gehad in het college van Provinciale Staten. De laatste twintig jaar heeft de heer Trapman, die als uitgever „De Scha ger Courant" groot heeft gemaakt en zijn uitgeverij later in een N.V. heeft omgezet, zich uitsluitend aan zijn zaak gewijd. Met den heer Trapman, die vele jaren in Bergen woonde, doch (laat buiten het gemeenschapsleven stond omdat hij zich dagelijks reeds vroeg per auto naa. Schagen begaf, is een harde werker heengegaan. Zijn stoffelijk overschot wordt Za terdagmiddag ten twee ure op de Algemeene Begraafplaats te Schagen ten grave gedragen. OPENING ZEILSEIZOEN. Morgen, Hemelsvaartdag, opent de Alkmaarsche Roei- en Zeilver- eeniging het seizoen met den tradi- tioneelen openingstocht. Deze tocht begint 's morgens om tien uur van af de Jachthaven Akersloot. Om elf uur wordt de geheele vloot op het Noordhollandsch Kanaal voor de Bierkade en de Voormeer aan de bevolking van Alkmaar getoond. Tusschen elf en twaalf uur wordt daar een zeildemonstratie gegeven. Jammer genoeg zullen de motor jachten dit jaar niet van de partij zijn, maar het aantal zeiljachten is dientengevolge weer aanmerkelijk grooter gewórden. Bij goed weer zal er zeker veel belangstellling voor dezen openingstocht bestaan. NIEUWE SNIJBOONEN. Hedenmorgen werden aan de Alkm. Exportveiling door den heer J. D. Kloosterboer te Sint-Pancras de eerste snijboonen aangevoerd. PRAKTIJK-EXAMENS. Het 45e praktijk-examen in boekhouden, handelscorresponden tie en stenografie, afgenomen van wege de vereeniging „Het Neder- landsche Handels-instituut", zal ge houden worden op 7, 8 en 9 Juli 1941 in verschillende plaatsen. Ook Tentoonstelling. Tot en met 25 Mei eiken dag 2 tot 5 uur (Zondags 105 uur), in het voormalige logegebouw aan de Nieu- wesloot, vanwege de schildersveree- niging „Doorwerken". Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Parkstraat 13 (rom.-sens.); hoofdrollen Olga Tschechowa, Hilde Hildebrand, Ivan Petvovitch, Theo- door Loos, Ernst Dumcke. Toegang boven 18 jaar. Hemelvaartsdag doorloopende voor stellingen van n.m. 2 uur af. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Schoonpapa knapt het op (kom.); hoofdrollen Hans Moser. Dorit Kreysler en Hans Ol/den. Toe gang boven 18 jaar. Hedenavond geen voorstelling. Donderdag van 2 uur af doorloo pende voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Feest in den Jordaan (hum. Holl. film)hoofdrollen Johan Elsen- sohn, Aaf Bouber, Herman Bou- ber e.a. Toegang boven 14 jaar. Hemelvaartsdag voorstelling om 2, 4.15 en 7.15 uur. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Kinderarts dr. Engel (rom.); hoofdrollen Paul Hörbiger, Oscar Sima en Viktoria von Balasko. Toe gang voor eiken leeftijd. Hemelvaartsdag voorstelling om 2, 4.15 en 7.15 uur. Woensdag 21 Mei. 7.30 uur, Harmonie, opvoering van „Beloof me niets", door het Rest dentie-tooneel, voor Covoto. Donderdag 22 Mei. Muziekconcours te Heiloo, in hel muziekpark. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, optreden mr. Hedi, illusionist. UITBREIDING ONTVANGST- DAGEN SLACHTSCHAPEN. Het aantal ontvangstdagen voor slachtschapen is uitgebreid met in gang van heden, n.l. voor Purmer- end eiken Dinsdag en voor Schagen eiken Donderdag. zullen op die data worden afgeno men de leeraars-examens in han delscorrespondentie en stenegrafie, alsmede de examens privaat-docent boekhouden (vakleeraar), fabrieks- boekhouden, hoofdcorrespondent, rekening-courant-boekhouden en voorbereidend praktijk-examen in talen en boekhouden. Het prospec tus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boékhandelaren en aan het secretariaat te Haarlem, Klever parkweg 142. De inschrijving voor alle examens is geopend tot en met den 24sten Juni 1941. FILM. Het City- en het Roxy-Theater bren gen reeds van morgen af hun nieu we programma's. In het City-Theater wordt ver toond Kinderarts dr. Engel, een zeer interessant en boeiend filmwerk, dat een interessant gegeven behan delt en de bezoekers van het begin tot het einde in spanning houdt. De hoofdrollen worden vertolkt door Paul Hörbiger, Victoria von Ballasko en Oscar Sima. In het Roxy-Theater een echt vroolijke Hollandsche film met de bekende artisten Johan Elsesohn, Aaf en Herman Bouber in de hoofd rollen, n.l. Feest in de Jordaan. Deze titel zegt reeds genoeg en de bezoe kers zullen kunnen genieten van alleraardigste tooneelen en tafree- len, maar ook van meer ernstige. HET MUZIEKCONCOURS TE HEILOO. Een extra-trein op a.s. Zondag naar richting Amsterdam en Haarlem. Omtrent het bondsconcours van den Westfriesche bond op Hemel vaartsdag en Zondag 25 Mei kun nen we nog melden dat de jury be staande uit de heeren Gerard H. Boedijn te Hoorn, A. L. Hasebroek te Haarlem en K. H. Kerkhof te Haarlem. Een verrassing is het, dat Zondag de Alkmaarsche Post- fanfare uitkomt. Een andere ver rassing is, dat na het avond-concert van dien dag, aangeboden door de harmonie „Ons Genoegen" (een corps van 60 personen en muziek van het beste gehalte) een extra trein zal gaan in de richting Am sterdam en Haarlem. Ook het op treden van „Kunst na Arbeid" uit Zuidscharwoude en „Onder Ons" uit Dirkshorn, beide onder leiding van den heer P. Pranger, belooft een mooie vertolking te worden. Met man en macht wordt aan de voorbereiding gewerkt. Het mu ziekpark en de muzieknis hebben de belangstelling van alle am bachtslieden uit Heiloo. Er is een consumptietent, zoodat men de dorstigen kan laven. De entreé is bijzonder laag gehouden, zoodat er voor niemand een bezwaar kan be staan om te komen. EEN TANDEM VERDUISTERD. Te Schellinkhout is door de rijkspolitie een onderzoek inge steld in verband met een vermoe delijk te Leeuwarden verduisterd tandem-rijwiel. Inderdaad bleek een inwoner van een vreemdeling een tandem te hebben gekocht. Het onderzoek wees uit, dat de verkoo- per, een 24-jarige arbeider uit Leeuwarden, de tandem had ge huurd voor een dagje. Met een vriend was hij toen naar Westfries land gereden, alwaar hij op ver schillende plaatsen getracht had het rijwiel te verkoopen. Te Schel linkhout zag hij ten slotte kans het vervoermiddel aan den man te brengen. De huurder, die inmiddels weer naar zijn woonplaats Leeuwarden was terug gekeerd, werd aldaar ge arresteerd en naar Alkmaar op transport gesteld. R.K. KAPPERSPATROONSBOND ST. FRANCISCUS VAN ASSESIE. De Landelijke Academie demonstreert. Zondagmiddag werd deze demon stratie in Paviljoen Kinheim, waar voor groote belangstelling bestond, door den heer van Merwijk geopend. Onder de aanwezigen waren o.a. de secretaris van de K. v. K., de heer Scheffel, de wethouder van de be drijven, de heer Keijsper, de geeste lijke adviseur van de afd. Alkmaar, de heer J. H. Janssens O. P., verder het bestuur van de zuster-organisatie N. K. B., de heeren Hulsebosch, de Jong en Christiani, het hoofdbestuur van de Landelijke Academie, alsmede bet hoofdbestuur van den r.k. kap perspatroonsbond. Het rijk gevarieerde programma werd gedemonstreerd door de hee ren van Eindhoven, Utrecht; Boon, Haarlem; Poelwijk, Stolk, van Ooijen, allen te Amsterdam; van Merwijk, Alkmaar; voor het da mesvak, terwijl de heer Koster uit Amsterdam het heerenvak verte genwoordigde. De gedemonstreerde coiffures zooals postiche-, historisch-modern draagbaar kapsel in watergolf en ijzerondulatie, hadden wat kleu ren, verzorging en uitvoering be treft de grootst mogelijke waar deering zoowel van vakkundige zijde als van de overige aanwe zigen. De vele aanwezige vakgenooten uit Amsterdam, Utrecht, Haarlem, IJmuiden, Hoorn en directe omge ving, zullen van hun bezoek aan deze ook voor hun interessante de monstratie zeer zeker geen spijt hebben gehad; de niet-vakgenooten hebben keurig vakwerk en een juist verzorgde coiffure leeren waardeeren. OUDORP. Aanstelling ingetrokken. - Bij beschikking van den commissaris der provincie is de aan de heeren S. Commandeur en J. Kort alhier ver leende aanstelling tot onbezoldigd gemeenteveldwachter ingetrokken. EGMOND AAN ZEE. Directrice van Kerdijk. - Tot directrice van het koloniehuis Kerdijk te Egmond aan Zee is door het bestuur van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies benoemd mej. L. Tinga, wonende alhier, als op volgster van directrice Leydes- dorf. Onze oudste inwoner. - Onze oudste inwoner, de heer J Gen.et, bereikt op 24 Mei den leeftijd van 97 jaar. De heer Genet, die in het jaar 1844 te Egmondbinnen gebo ren is, heeft zijn heele leven in Egmondbinnen gewoond, totdat hij enkele jaren geleden zijn intrek nam in de Sint Agnesstichting te Egmond aan Zee. Hij is voor zijn leeftijd nog kras en mag nog gaarne op zijn eentje een wande ling door het dorp maken. Moge hem nog een rustige levensavond beschoren zijn! WEGENS HEMELVAARTSDAG ZAL DIT BLAD MORGEN NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE, -a penningmeester mede. In de volgen de vergademg zal de rekening defi nitief worden ingediend. Men besloot deel te nemen aan de wedstrijden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de voet balvereen. te Limmen. Wegens bedanken van de heeren N Bekker en J. Broers worden tot bestuursleden gekozen de heeren Jb. Beers en D. Zijp. Laatstgenoem de werd tot voorzitter aangewezen. Den aftredenden werd dank ge bracht voor hetgeen zij voor de ver eeniging deden. In het bestuur zal de herdenking van het 15-jarig bestaan (in Juni), van. de vereeniging worden bespro ken. NOORDSCHARWOUDE. Vcetbalvereeniging L.S.V.V. De r.k. voetbalver. L.S.V.V. heeft haar jaarvergadering gehouden in „de Burg" onder leiding van den heer G. Huitema. In een terugblik over het afgeloopen jaar zei de voorzitter o.a., dat het eerste elftal beneden de verwachtingen is geble ven, in plaats van het kampioen schap kreeg men een' vierde plaats. De voorzitter keurde het af, dat sommige spelers zich met allerlei voorwendsels van uitwedstrijden vrij poogden te maken.' Juniores-a nemen een goede plaats, de tweede op de ranglijst, in. Spr. wekte op, de trainingsavon den steeds te bezoeken. De ontvangsten en uitgaven dek ken elkander ongeveer, deelde de HEILOO, Jaarvergadering coöp. Boeren leenbank. - Deze vergadering, Dinsdagavond in het Brunogebouw gehouden, werd geopend door den heer Jb. Zoon, voorzitter van den raad van toezicht. Zij werd door 66 leden bijgewoond. De rekening luid de in ontvangsten en uitgaven' 159303,02. Aan spaargelden is ont vangen 92122,12 en terug betaald f 101811,88. De balans wees aan in ontvangsten en uitgaven f 152014,92, de winst is 9948,29. De credieten, die worden verstrekt, werden be paald voor vereenigingen op 10000 en voor particulieren op f 5000. Da rente werd bepaald op 41/4 pet. voor voorschotten en 2% pet. voor spaargelden. Uit het jaarverslag van den kas sier bleek, dat de spaargelden zijn teruggeloopen. Sinds 1 Januari is het aantal spaarders weer met 16 vooruit gegaan. In omloop zijn 390 spaarbankboekjes. Het ledental is thans 142. De heer Jb. Zoon werd als lid vani den raad van toezicht herkozen. Vacatures bestuur V. V. V. - Naar we vernemen heeft de heer J. La- keman bedankt als vice-vc—zitter van de V. V. V. en de heer H. Schrale als secretaris-penning meester (voor het Sportgebouw van de V. V. V.) Geslaagd. - Mej. R. Geuzenbroek en de heer A. Kossen alhier zijn in het prov. ziekenhuis „Duin en Bosch" te Bakkum geslaagd voor het diploma C ziekenverpleging. De laatste met lof en aanteekening. Ongecorrigeerd. REGEERINGSCOMMIS S ARIS VOOR MAASSLUIS. Het A.N.P. meldt; Bij decreet van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandscha gebied zijn de voorschriften van de verordening no. 36-1941 met ingang van heden op de gemeente Maassluis van toepassing verklaard. Als gevolg hiervan wordt een re- geeringscommissaris met het be stuur van deze gemeente belast. De voor gisteravond' uitgeschre ven groote vergadering van het N. V. V.-district Alkmaar, waar voor twee sprekers waren aange kondigd, heeft niet die belangstel ling gehad als waarop de organisa toren hadden gehoopt. In de zaal van het Gulden Vlies waren slechts betrekkelijk weinig menschen aan wezig (hieronder ook een paar dames). De belangstelling uitte zich meer op straat in de omge ving van het gebouw, waar een groote menigte had post gevat, om te zien wie er naar binnen zouden gaan. De opening. De heer Th. Schouten sprak namens het N. V. V.-district Alkmaar een welkomstwoord, waarbij hij afkeurde, dat zoovelen buiten waren blijven staan, naar spr. meende om de bezoekers te molesteeren dan wel de namen te noteeren dergenen, die de zaal binnengingen. Spr. vergeleek dit optreden bij vroegere soc.- dem. of anarchistische vergaderingen en zeide dat men die toen ongehin derd kon bijwonen. De organisaties doen ook in dezen tijd wat in het belang is van de ar beiders, evenals vroeger en zij heb ben ook nu weer menig succes be haald. Het lidmaatschap van een vak bond is ook nu een belang, dat niet voldoende wordt begrepen, zooals spr. nader aangaf met te wijzen op het bedrag, dat in Alkmaar aan de bouwvakarbeiders bij de verzilvering van de vacantiebonnen is uitge keerd (georganiseerden 3000, onge organiseerden 9000. De vakbonden en het N, V. V. De eerste spreker, de heer Klein, voorzitter van den Alg. Ned. bouw- akarbüidsrsbond, had tot onder- crp ..De vakbonden en het N. V. V." Spr. ving aan met een verwijzing naar 10 Mei 1940 en stelde vast, dat al heel spoedig bleek, dat de toe standen van vóór dien tijd nimmer meer zouden terugkeeren. Ons volk heeft wel getoond, niet bij de pakken te willen gaan neerzitten. Allerwege klonk het parool van „aanpakken en opbouwen". Wij blijven hopen, dat eenmaal ons land weer vrij en onaf hankelijk zal zijn en wij kunnen slechts werken in rotsvast vertrou wen daarop. Afkeuring had spr. voor ieder, die afwijzend blijft staan en wil wachten om de vruchten te kun nen plukken van wat anderen hebben gezaaid en nog zullen zaaien. Het verheugde hem, dat het N. V. V. het streven naar sociale gerechtigheid heeft voortgezet en daarin zal blijven volharden. Wie zich aan dien strijd onttrekt of aan de gewijzigde om standigheden redenen ontleent om afzijdig te blijven, doet verkeerd. Spr. wees erop, dat in het ver leden het N. V. V. meerdere malen nieuwe banen betrad, als het belang der arbeiders dat meebracht. Daar mee is zeer veel bereikt, zooals spr. aantoonde met een aanhaling uit werk van mevr. Henr. Roland Holst, waarin zij beschreef in welk een poel van ellende de arbeiders leefden. Spr. was er trotsch op te behooren tot hen, die meewerkten om daarin verbetering te brengen. Het N. V. V. is inderdaad veran derd doordat er na 10 Mei verschil lende maatregelen werden genomen, waarover nu eenmaal niet te discus- sieeren valt. Dat het N. V. V. buiten de politiek kwam te staan, is iets, wat door velen reeds vóór dien werd be pleit. Spr. schetste hoe door het zeer groote aantal organisaties op allerlei terrein verbrokkeling ontstond, met het gevolg, dat de vakorganisatie sterk in het gedrang kwam. Alle zeilen moeten worden bijgezet om de buitenstaanders voor de vakbonden te winnen, omdat dit voorwaarde was voor het politiek-neutraal maken van het N. V. V. Daarnaast zijn diepingrijpende or ganisatorische maatregelen getroffen ten aanzien van het N. V. V., waar door allerlei geruchten konden ont staan, die tal van arbeiders buiten de organisatie brachten of deden blijven. Deze maatregelen beperkten het aantal bestuurdersbonden van 270 tot 70 (deze heeten N. V. V.- districten) om een meer gecentrali- seerden vakbond te krijgen. Des ondanks kunnen de fondsen, door bepaalde vakbonden gesticht, hun werk voorzetten zooals steeds. Het is onjuist, dat de fin a'n c i n dezer fondsen zouden wor den gebruikt voor doel einden, waarvoor zij niet waren bestemd. Voorts blijven de afzonderlijke vakbonden op precies dezelfde wijze als vóór de reorganisatie het terrein hunner werkzaamheid behouden en cok blijft onaangetast de uitvoering van alles wat daaruit voortvloeit; personeelskwesties, bedrijfsschaden, kinderwetten, enz., kortom er is in al deze dingen niets veranderd, om dat het alles reeds gecentraliseerd was zooals het behoorde. Door fusie van vakbonden is be reikt, dat de arbeiders sterker kwamen te staan. Alle vakbonden kunnen ook thans nog ieder op eigen terrein groote bedrijvigheid ontplooien. Toen het stakings-verbod kwam na de bezetting van ons land, meenden velen, dat de vakbonden nu wel konden worden opgeheven. Alsof staking doel was van de vak bonden! Dit is volkomen onjuist. Er zijn maatregelen getroffen, om het werk der vakbonden, voorzoo ver het betreft collectieve arbeids overeenkomsten e.d., te steunen (verordening van 28 Nov. 1940). Sinds dien zijn er van die overeen komsten getroffen met onderne mers, waarmee men voorheen daar over niet-behoefde te praten. Spr constateerde, dat de activiteitvan het N. V. V. méér uitzicht biedt dan tot dusver, dank zij de veror dening van 28 Nov., maar dan moet het college van rijksbemidde laars wel wat vlugger werken, als het wijzigingen van arbeidscon tracten betreft. Dat college heeft zich aan te passen aan het tempo van dezen tijd. In tal van bedrijven zijn acties ingezet om tot verbetering der po sitie van de arbeiders te komen, waaronder ook valt het leerling wezen, de uitvoering der ontslag verordening, pensionneering van oude arbeiders, uitvoering van werken als normaal werk, enz., enz., en hiermee is wel bewezen, dat de afzonderlijke vakbonden binnen het raam van het N. V. V. ook nu nog een verantwoordelijke taak hebben te vervullen. Het is daarbij noodzaak, dat allen, die den vakbond verlieten, terugkeeren en dat toetreden zij, die reeds eerder afzijdig stonden. Uitbouw der or ganisatie is en blijft juist nu gebo den, want het werk kan slechts goed geschieden, als het wordt aan gepakt door allen, in wier belang het wordt verricht. Het N. V. V. in den nieuwen tijd. Dit onderwerp werd besproken door den 'heer Van Kampen, al gemeen organisatieleider van het N. V. V., wegens verhindering van den heer Woudenberg, die ais fweede spreker was aangekondigd. Spr. stelde vooraf vast, dat na Mei 1940 in den kring van georgani seerden en hun leiders werd ge vreesd, dat het nu met de vakorga nisatie wel afgeloopen zou zijn Alras bleek dit onjuist: de bonden konden hun werk voortzetten. Het kapitalistische karakter van de maatschappij van vóór Mei 1940 bracht mee de ontrechting van den arbeid, die daardoor slechts koopwaar was inplaats van het bindende cement van het-volk. De arbeidende, schep pende mensch werd een verleng stuk van de machine. De in het verleden geleidelijk opgekomen or ganisatie van vakarbeiders was noodig voor het bestaansrecht van den arbeider in de kapitalistische wereld. Tot 1870 was hem verboden zich te organiseeren, uitvloeisel van de Fransche revolutie, die den en kelen mensch ten troon verhief. Het kapitalistische stelsel schiep problemen, waarmee het geen weg meer wist en aanpassing en verso bering werden voorgeschreven, om dat stelsel zoolang mogelijk te la ten blijven bestaan. De inwerking der politiek allerwege maakte het noodig, dat ook de vakorganisatie een politieke spreekbuis moest hebben. Spr. schetste hoe het kapitalistische stelsel, tengevolge waarvan de arbei der slechts een sober bestaan ver wierf en op cuden dag was overgele verd aan armoede en bedeeling, oor zaak was van de crisis van thans. De tijd van nu legt aan den wer ker zeker tal van problemen op van allerlei- aard, maar hij is in feite een revolutie, die oplossing zal moeten brengen in de vraag of de arbeid zal zijn de economische grondslag der volken dan wel of het kapitaal zal blijven heerschen. Voor spr. stond het vastj dat het eerste zal .blijken te worden bevestigd, zoodat er een nieuwe gemeenschap wordt geboren, waarin de werker een heel andere plaats inneemt dan in de kapitalis tische wereld van vóór 10 Mei 1940, waarin het recht van den arbeider een soort van koehandel werd tus schen de politieke partijen. Een der eerste maatregelen van den nieuwen tijd was de verordening tot verbod van ontslag van perso neel. Ondanks dat verbod kwamen nog 240.000 aanvragen binnen om personeel te mogen ontslaan. Andere maatregelen waren de ver boden tot-loonsverlaging en huur- verhooging, beide eveneens een aan tasting van de voorheen vrijwel on beperkte vrijheid van den kapitalist. Spr. noemde nog meer van deze maatregelen, o.a. die ten aanzien van het loon in werkverschaffing, die alle te zamen uitvloeisel zijn van het nieuwe beginsel van erkenning van het recht van den arbeid. Wat het N.V.V. had weten te be reiken in de afgeloopen jaren, is ge bleven ook na de aanstelling van den heer Woudenberg als commis saris dezer organisatie. Zij werd het fundament van de eenheid van den arbeid en is sedert dien nog ver sterkt door toetreding ook van tot dusver nog niet aangesloten organi saties, wat kon geschieden doordat het N.V.V.- een politiek-neutrale or ganisatie werd. Daardoor eerst kon zij inderdaad een overkoepeling wor den van alle vakbonden. Het kan en moet een centrale organisatie wor den, die de eenheid van alle werkers waarborgt, ook van hen, die, ondanks vaak zwaar werk, nog op den rand van het pauperisme leven, b.v. landarbeiders. Voor dergelijke groepen moet gepoogd worden de menschen iets omhoog te trekken. Dat kan alléén goed en doeltreffend als de actie gevoerd wordt vanuit één centraal punt. Daardoor kan het N.V.V. een andere taak hebben dan tot dusver en daardoor is reeds me nig succes behaald ten bate van de arbeiders. Het is plicht te werken, maar aan dien plicht mag de arbeider ook het recht ontleenen zijn socialistisch te huis mee op te bouwen. Daarvan is ook „Vreugde en Arbeid" een -onder deel, evenals de bevordering van reinheid en rechtszekerheid. Spr. weidde over een en ander uit met enkele voorbeeden te noemen. Spr. constateerde, dat het systeem van de wereld, het kapitalisme, ster vende is en dat er een nieuw systeem staat geboren te worden, waarin de arbeid een nieuwe, waardige plaats zal innemen. Het socialisme zal dan komen in zijr. waren vorm: het be vredigen; van het innerlijke geluk van den mensch. Als elk volk zich zelf heeft hefvonc'en en dit doet blij ken in zijn staatsvorm, zal men den tweeden stap kunnen zetten op den weg naar dat doel. waarin het N.V.V. de drager van de toekomst van het beele volk zal zijn. In dezen tijd moeten wij allen gezamenlijk het socialistische tehuis bouwen. De heer Schouten bracht den sprekers een woord van dank en sloot daarmee de bijeenkomst.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2