Hooge straffen voor verboden politieke activiteit. Kou gevat O O lllijnfiazdtfe* PROJECTIEL TUSSCMEN DEN ROMMEL Strenge straffen voor stakers. BWTMNLAMD Voormalig Joegoslavisch gebied bij Italië ingelijfd. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 MEI 1941. Meipen veilig en vlug. Doos IQen50ct Verboden geschriften en betoogingen. Verschenen is een verordening van den rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied, houdende maatregelen tot handhaving van de openbare orde. Hierin wordt het volgende be paald: Artikel 1. Hij die werkzaam heden verricht voor een politieke partij, welke is ontbonden of aan welke verdere werkzaamheid in het bezette Nederlandsche gebied is ont zegd, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 2. 1. Hij die Duitsch-vijandige geschriften, afbeeldingen of zoodanige ande re voorwerpen vervaardigt, doorgeeft, in voorraad heeft om door te geven of tot dit doel bij zich heeft wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftigduizend gul den of met een dezer straffen. 2. Poging is strafbaar. 3. In buitengewoon ernstige geval len kan tuchthuisstraf van ten min ste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren, en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. 4. Hij aan wiens schuld te wijten is, dat een feit, als bedoeld in het eerste lid, door hem wordt begaan, Wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en met geldboete van ten hoogste twintig duizend gulden of met een dezer straffen. 5. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (com missaris-generaal voor de openbare veiligheid) behoudt zich het recht voor om in bijzonderlijk met rede nen omkleede gevallen op verzoek of van ambtswege dispensatie te verleenen van het verbod om voor werpen, bedoeld in het eerste lid, door te geven of in voorraad te heb ben. Artikel 3. 1. Het onder zich hebben van Duitschvijan- dige vlugschriften, afbeeldingen of ander Duitschvijandig pro pagandamateriaal wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren en met geldboete van ten hoogste der tig duizend gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge artikel 2 een zwaar dere straf is verbeurd. 2. Hebben openbare bibliotheken, bibliotheken van inrichtingen, stich tingen of instituten, volks- of uit leenbibliotheken, uitgeverijen of de boekhandel voorwerpen, als bedoeld in het eerste lid, in beheer of voor handen, dan is het aldaar bepaalde slechts van toepassing, voor zoover zu ks bij beschikking van den rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris- generaal voor de openbare veilig heid) verboden of voor zoover met deze voorwerpen in strijd met een door hem gegeven bevel wordt gehandeld. Artikel 4. Duitsch-vijandige betoogingen van eiken aard worden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een zwaardere straf is verbeurd, gestraft op de wijze, als vermeld in artikel 2. Artikel 5. 1. Voorwerpen, welke bij het plegen van een straf baar feit, als bedoeld in de artikelen 2 tot en met 4, zijn gebruikt of daar voor zijn bestemd, kunnen worden verbeurd verklaard of onbruikbaar gemaakt, ook dan, wanneer zij noch aan den dader, noch aan een per soon, die aan het feit heeft deelgeno men, toebehooren. 2. Kan de vervolging of de ver oordeeling van een bepaalden per soon niet plaats vinden, dan kan, onafhankelijk daarvan, de verbeurd verklaring of de onbruikbaarmaking worden bevolen. Artikel 6. Feiten, als be doeld in de artikelen 1 tot en met 4, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Artikel 7. Deze verordening treedt heden in werking. HEVIGE ONTPLOFFING TEXEL. OP „Een rond ding dat siste." Op het erf van „Maria-hofeve" te Texel, aldus de Telg., is Maandag avond omstreeks half zeven een projectiel met een geweldigen knal, die op het geheele eiland te hoo- ren was, uiteengesprongen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor; de boerderij kreeg echter ernstige schade. De bewoner van „Maria-hoeve", de heer C. Gielis, had van iemand in De Kooij een partijtje oud ko per, ongeveer acht kilo, gekocht. Hij zag er wel een eigenaardig voorwerp tusschen liggen, dat den vorm van een jampotje had, maar hij dacht, dat het een zuiger was en schonk er verder geen aandacht aan. Hij gooide den rommel op zijn bakfiets en reed er mee naar huis, Waar hij alles in de schuur bracht. Eenige uren later kwam zijn 20- jarige zoon Cor in de schuur. De jongeman hoorde eensissend ge luid en dacht eerst dat er een band leegliep. Spoedig bemerkte hij ech ter, dat het ronde voorwerp het geluid veroorzaakte. „Ik hield het ding even tegen mijn oor", vertelde hij, „en legde het toen maar weer neer. Op dat cogenblik dacht ik heelemaal niet aan een bom of iets dergelijks. Ik ging weer rustig naar huis om te eten. Toen ik na eenigen tijd weer terugkwam, hoorde ik het ding nog veel meer lawaai maken. Ik dacht: Er'kon wel eens wat gebeuren! Ik pakte het op, liep de schuur uit en gooide het voorwerp een eind ver der naast de boerderij. Maar nog voordat het den grond had geraakt, sprong 't op 'n afstand van 'n meter of zeven verder met een ontzetten- den klap uit elkaar. Naar alle kan ten sloegen de wolken stof en roet. Mijn broer Jaap, die naast mij stond, en ik schroken hevig en nog begrijpen we niet, dat we er heel huid»' zijn afgekomen!" Dat begrijpt overigens niemand, die de ravage naast de boerderij ziet. Er zijn zeker twintig ruiten verbrijzeld. Een muur is van den grond af tot het raamkozijn toe opengereten. Van de vijf op slechts één meter afstand staande konij nenhokken was nagenoeg geen spoor meer te ontdekken, maar de twee konijnen zaten nog op de zelfde plaats en waren geen haar kwijt. Het projectiel is vlak voor de zijdeur ontploft. Deze deur is aan den onderkant versplinterd en ook de voor de deur liggende blauwsteenen, plaat van 12 cM. dikte is in stukken geslagen. Een andere schuur werd door tallooze splinters doorzeefd: een der splinters ig zelfs via de deur door de boerderij geslingerd en heeft door de wagendeur weer het vrije veld bereikt. Een kalfje, dat op drie meter afstand van de plaats van de ontploffing stond, bieef ongedeerd. EERSTE BURGEMEESTERS EXAMEN TE 's-GRAVENHAGE. Zeer veel animo voor den cursus. Gistermorgen, aldus het Nat. Dagblad, begon het eerste 2-daag- sche burgemeesters-examen in de groote zaa-1 van Pulchi-Studio te s-Graveruhage onder leiding van onzen Wassenaarschen kameraa.d nir. G. L. A. van Dijk. maand, georganiseerd door de Af- deeling Opleiding Bestuursfuncties, Na een cursus van ongeveer 3 onderdeel van het Afd. Bureau van den Plv. Leider, moet dit examen de bereikte resultaten toetsen, De examinandi werden op dit burgemeester-examen gehoord over 3 verschillende onderwerpen: n.l. Staatsrecht, Gemeenterecht en Ge- meenite-financiën. Vermeld dient te worden, dat de aspirantburgemeesters ook hun kunnen moeten toonen ten aanzien van het houden van redevoeringen. In aparte kamers werden zij ge ëxamineerd door de kameraden Voorhoeve en De Bruin, waarbij de examinandi een verplicht onder werp, alsmede een improvisatie kregen opgedragen. Bij de beoordeeling wordt het Leidersbeginsel nagestreefd1; de negen examinatoren, zoowel als de drie gecommitteerd an adviseeren, doch de beslissing ligt bij mr. Van Dijk. Tijdens ons bezoek aan Pulchri- JEUGDKAARTEN DER NED. SPOORWEGEN. Leeftijdsgrens verhoogd. Naar wij vernemen is het de direc tie van de Nederlandsche Spoorwe gen mogelijk gebleken, de leeftijds grens voor jeugdkaarten de vroe gere z.g. jongeliedenkaarten met één jaar te verhoogen. Deze kaarten zijn thans n.l. verkrijgbaar voor per sonen, jonger dan 20 jaar in plaats van jonger dan 19 jaar. Bovendien kan de geldigheid nu op eiken wille- keurigen dag ingaan, dus niet meer zooals vroeger slechts op den eersten of den zestienden der maand. PROF. ORNSTEIN OVERLEDEN. Na een korte ongesteldheid is te Utrecht op 60-jarigen leeftijd over leden prof. dr. L. S. Ornstein, oud- hoogleeraar in de theoretische na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Studio, waar de Ordedienst der W.A. onder leiding van hopman Klootwijk, zijn medewerking ver leende, deelde de secretaris van de Afd. Opl. Best. functies, kam. Hen- kes ons mejde, aldus het Nationale Dagblad, dat er heden 36 can- didaten waren opgekomen en er morgen een even groot aantal wordt verwacht. De animo voor den bur gemeestercursus is zoo groot ge bleken, dat in den eerstkomenden tijd maandelijks examens zullen worden gehouden. AANGIFTE MOTORRIJTUIGEN VOOR GOEDEREN- OF VEEVERVOER. A A> De aandacht van alle houders van motorrijtuigen, opleggers en aan hangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot het vervoer van goede ren of vee, alsmede van motorrijtui gen, uitsluitend bestemd tot het voortbewegen van opleggers of aan hangwagens, uitgezonderd land- bouwtractoren, wordt gevestigd op hun verplichting om van die voer tuigen vóór 22 Mei 1941 op een bij de distributiediensten verkrijgbaar formulier aangifte te doen. Niet-na- koming van deze verplichting kan worden gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste 10.000, alsmede met verbeurdverklaring van het voertuig. Evenwel zullen, in verband met een bij het drukken ondervonden vertraging, alle formulieren, welke blijkens het poststempel uiterlijk 24 Mei a.s. aan de post werden toever trouwd, als tijdig opgezonden wor den aangemerkt. Afwezigheid of onbruikbaarheid van bepaalde onderdeelen, dus ook van banden, ontheft niet van de ver plichting om het motorrijtuig te doen inschrijven. Slechts motorrij tuigen, die in zoodanigen staat van onbruikbaarheid verkeeren, dat dientengevolge herstelling of weder in gebruikneming uitgesloten is, ko men op dien grond niet voor in schrijving in aanmerking. Ook behooren niet voor inschrij ving te worden aangegeven motor rijtuigen van bijzondere inrichting, welke niet bruikbaar zijn voor ver voer van goederen of vee, zooals brandweerauto's, reinigingsauto's, reparatie-, takel- en kraanwagens en dergelijke. Personenauto's en autobussen blij ven uiteraard eveneens buiten de in schrijving. VERVOER VAN ONGESTEMPELDE EIEREN. De politie te Barneveld heeft in de buurtschap Terschuur een koopman aangehouden, die een partij van 35.000 ongestempelde eieren per paard en wagen ver voerde. De eieren werden in be slag genomen, terwijl tegen den voerman, een zekeren M. uit Bar neveld, proces-verbaal werd opge maakt. RUSTHUIS ZWAAR GEDUPEERD. Èen laaghartige diefstal is Maan dag gepleegd in een rusthuis aan den Mr. P. N. Artzeniusweg te Rot terdam. Daar zijn n.l. alle distribu tiebescheiden van de in dat huis verblijvende personen ontvreemd. Men kan zich de radeloosheid voorstellen van de oudjes, die zich plotseling beroofd zien van alles, waarop de distributiebonnen hun recht gaven. De politie heeft de zaak in onderzoek. ROTTERDAMSCHE KINDEREN NAAR BUITEN. Op enkele vorige Zaterdagen heeft het comité „Vacantie 1940" te Rotterdam gelegenheid gegeven om schoolgaande kinderen op te geven voor uitzending buiten de stad ge durende de a.s. groote vacantie. In de zomervacantie van het vorige jaar heeft dit comité ongeveer 6000 kinderen in gezinnen in Nederland ondergebracht. Thans staat weder om een zelfde aantal kinderen ge noteerd. Aangezien niet te ver wachten is, dat de provincie meer kinderen zal kunnen rpnemen, is thans de inschrijving gesloten. IEMAND HELPEN VLUCHTEN UIT DE GEVANGENIS. Veertien dagen geleden diende voor de rechtbank te Utrecht een zaak betreffende misdrijf art. 191 S. W. B., het hulp verleenen bij een poging om uit de gevangenis te ontsnappen. In het huis van bewaring zaten twee gedetineerden, van wien de een op vrije voeten mocht worden gesteld, terwijl de ander nog twee jaar voor den boeg had. De twee gevangenen kwamen overeen, dat de een zich zou voordoen voor den ar.der, zoodat toen afgeroepen werd, dat de een in vrijheid zou worden gesteld, de ander naar vo ren trad en de gevangenisdeur voor zich zag open gaan, terwijl hij nog twee jaar achter slot en grendel had moeten zitten. De ander, die werkelijk in vrijheid gesteld had moeten worden, vroeg hierop, of hij nu eindelijk vrij kwam en -zoo kwam de fraude uit. Terzake misdrijf art. 191 S. W. B, werd tegen den 22-jarigen hotelbe diende L. D. uit Utrecht een ge vangenisstraf geëischt voor den tijd van drie maanden. De recht bank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van zes weken. Lijkje opgehaald. - Maandag avond is te Arnemuiden een zeven jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Jongetje verdronken. - Een driejarig jongetje is te Susteren bij de ouderlijke woning te water ge raakt en verdronken. Het lijkje is opgehaald. In zeer ernstige gevallen doodstraf mogelijk. In het verordeningenblad is opge nomen een verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de handhaving van den arbeids- vrede. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1. 1. Hij die deelneemt aan een staking of werknemers uitsluit, wordt gestraft met gevangenis straf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf tien jaren. 2. Met dezelfde straffen wordt gestraft degene, die als werk gever in overleg met de in het bedrijf werkzame werknemers een bedrijf geheel of ten deele stHlegt, wanneer dit stilleggen niet gegrond is op de eigen be langen van het bedrijf. 2. Poging is strafbaar. Artikel 2. Hij die tot een ingevolge artikel 1 strafbaar feit aanzet of die ande ren bij het opnemen van het werk verhindert, wordt gestraft met tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. Artikel 3. Is een feit, als bedoeld in de artikelen 1 en 2, buitengewoon ernstig, dan kan levenslange tuchthuisstraf of de doodstraf worden uitgesproken. Artikel 4. Feiten, als bedoeld in de artikelen 1 tot en met 3, zijn delicten in den zin van par. 2, tweede lid, van de verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken. Deze verordening treedt heden in werking. De regeling van het bestuur. Rome, 10 Mei (D.N.B.) Bij decreet is de positie van de door Italië gean nexeerde voormalige Joegoslavische gebieden als volgt geregeld: 1. Deze gebieden worden een deel van het koninkrijk Italië. 2. De gebiedsdeelen, die grenzen aan de provincie Fiume en de eilan den Veglia en Arbe, worden inge lijfd bij de provincie Fiume. 3. De overige gebieden en de an dere Dalmatijnsche eilanden vormen samen met de voormalige provincie Zara het gouvernement Dalmatië, dat de provincies Zara, Spalato en Cattaro omvat. 4. De grenzen van de Dalmatijn sche provincies zullen bij decreet vastgesteld worden. Dit zal ook de bevoegdheden van den gouverneur en zijn betrekkingen tot de prefec ten van aeze provincies bepalen. De gouverneur zal te Zara zetelen en rechtstreeks staan onder den duce als hoofd der regeering. De gemeen ten Spalato en Cirzoli krijgen een bijzonder bestuursstelsel. 5. De koninklijke regeering is ge machtigd in genoemde gebieden de grondwet en de andere wetten van het koninkrijk te publiceeren en de noodzakelijke bepalingen uit te vaar digen om deze in overeenstemming te brengen met de daar geldige wet geving. 6. Tot nieuwe bepalingen uitge vaardigd worden blijven in de ge noemde gebieden de normen van burgerlijk bestuur en rechtspraak van kracht, die door de Italiaansche militaire bezettingsautoriteiten afge kondigd zijn. De gouverneur van Dalmatië en de *egeeringsprefect van Fiume zullen in de genoemde gebieden de werkzaamheden ver richten, die reeds den civielen com missaris opgedragen zijn. VLIEGPRESTATIE VAN PARAGUAYAANSCHE PILOOT. Buenos Aires, 20 Mei. (D.N.B.) De 25-jarige Paraguayaansche piloot Elias Navarro heeft een opmerke lijke vliegprestatie volbracht, die tevens het Zuid-Amerikaansche record voor langdurige Vluchten vormt. Met een geheel in Brazilië gebouwd klein model vliegtuig leg de hij in twintig uur zonder tus- schenlanding den afstand Rio de JaneiroBuenos-Aires van 2200 km. af. Het toestel heeft een motortje van 65 pk. en verbruikt 15 liter benzine per uur. De spanwijdte bedraagt 10 m., de lengte 6.70 en de hoogte 2.10. Het toestelletje' kan een maxi mum-snelheid van 150 km. per uur ontwikkelen en is van speciale tanks voor vluchten over grooten afstand voorzien. Het is een geschenk van den Braziliaanschen president, Var gas. IJSLAND EN DENEMARKEN. Kopenhagen, 20 Mei (D.N.B.) Ber- lingske Tidende verneemt via Stock holm uit Reykjavik, dat het IJsland- sehe Alting zou hebben beslóten het Unieverdrag met Denemarken niet te verlengen. Uit Deensche politieke kringen verluidt hieromtrent, dat een derge lijk besluit in strijd zou zijn met de bepalingen met het Unieverdrag van 1918, want volgens paragraaf 18 daarvan heeft het IJslandsche Alting slechts het recht te besluiten tot het openen van onderhandelingen over herziening van dit verdrag. De IJslandsche gezant te Kopen hagen, Svein Bjoernsson, die ge noemd wordt als candidaat voor den post van IJslandsch staatshoofd, be vindt zich op het oogenblik niet in Denemarken. De nieuwe toestand noopte tot een besluit. Stockholms Tidningen meldt, dat de IJslandsche zaakgelastigde te Stock holm verklaard heeft, dat de nieuwe toestand genoopt heeft tot het be sluit van het IJslandsche Alting IJs land tot een onafhankelijken staat te verklaren en de unie met Dene marken op te heffen. De Deensche regeering weet van niets. Kopenhagen, 20 Mei. (D.N.B.) De Berlingske Aftonavis beweert van Deensche regeeringszijde vernomen te hebben, dat men nog geenerlei mededeeling omtrent besluiten van het IJslandsche Alting ontvangen heeft. De regeering neemt een af wachtende houding aan. IJSLAND ZAL EEN REPUBLIEK MOETEN WORDEN. Kopenhagen, 20 Mei. (D.N.B.) De IJslandsche zaakgelastigde in Ko penhagen heeft Dirsdag op instructie van zijn regeering de Deensche re geering medegedeeld, dat het IJs landsche Valthing op 17 Mei met algemeene stemmen het volgende besluit heeft genomen: 1. IJsland heeft het recht verkre gen tot definitieve opheffing van den bond met Denemarken, aangezien Denemarken niet in staat was zijn uit de bondsovereenkomst tusschen IJsland en Denemarken van 1918 de tegenover IJsland aanvaarde ver plichtingen na te komen. IJsland is niet voornemens deze bondsovereen komst te vernieuwen, al acht het 't op grond van de heerschende om standigheden niet doelmatig formeel den bond geheel op te heffen en een nieuwe staatsorde in te stellen, het geen echter niet langer dan tot het einde van den oorlog achterwege mag blijven. 1 2. Het Valthing maakt als zijn doel bekend IJsland te maken tot een republiek, zoodra de bond met Denemarken ook formeel is opgehe ven. DE VRIJLATING VAN FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Vichy, 20 Mei (D.N.B.) De over eenkomst betreffende een vrijlating van meer dan 100.000 krijgsgevange nen, zoo schrijft het blad Le Progres, zal stellig niet nalaten in vele Fran- sche gezinnen vreugde te verschaf fen. De Effort schrijft, dat de hoop welke men gesteld heeft op de Duitsch-Fransche onderhandelingen en op de politiek der samenwerking bevestigd gaat worden. Meer dan 100.000 krijgsgevangenen, en wel de oudstrijders van den wereldoorlog mogen thans naar Frankrijk terug- keeren. Frankrijk is den weg der samenwerking opgegaan, welken het thans niet meer kan verlaten. Het Journal schrijft dat de bekend gemaakte resultaten der Duitsch Fransche onderhandelingen niet als een einde doch zuiver als een begin worden aangediend. In een commen taar van het persbureau Ofi, dat door de meeste bladen letterlijk wordt afgedrukt, wordt o.a. gezegd: De aankondiging van de komende vrijlating van alle onderofficieren, korporaals en soldaten, die den we reldoorlog hebben meegemaakt, is het meest aöngrijpende bericht, dat de Franschen sinds het einde der mi litaire operaties ontvangen hebben. De overwinnaar van heden bewijst eer aan hen, die eens over zijn land zegevierden. Dit is een menschelijk gebaar. De geheele Fransche bevol king en vooral de betrokken gezin nen zullen deze maatregel op haar juiste waarde weten te schatten. TELEGRAM VAN VICTOR EMANUEL AAN DEN HERTOG VAN AOSTA. Rome, 20 Mei (D.N.B.) De ko ning-keizer Victor Emanuel heeft den hertog van Aosta een telegram gezonden van den volgenden in houd: ,Ik heb je houding als bevelheb ber en soldaat met levendige deel neming en trots gevolgd. Ik heb je de gouden medaille voor dapper heid verleend met den wensch in jouw persoon ook hen te onder scheiden, die onder je bevel hebben gestreden en zich jegens het vader land verdienstelijk hebben ge maakt. DE FRANSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS. Washington, 20 Mei. (D.N.B.) De Fransche ambassadeur, Henry Haye, heeft Dinsdag bij den minister van buitenlandsehe zaken, Huil, een protest ingediend tegen het optre den der V.S. tegen Fransche schepen in Amerikaansche havens. TURKSCHE BESCHOUWINGEN. Ankara, 20 Mei. (A.N.P.) Gene raal Sabis schrijft in de Tasviri Efkar: Bij de Engelsche vloot heerseht niet de geest van Nelson. Zoo kon zij de Duitsche Narvikoperatie niet ver hinderen. De Duitsche vloot in haar plaats zou deze operatie onmogelijk hebben gemaakt. Ook ter zee heeft Duitschland dus het initiatief. Enge land lijdt aan gebrek aan torpedo- bootjagers en vliegtuigen, een ge brek, dat ook de Ver. Staten niet kunnen opheffen. In een prognose op de oorlogvoe ring in 1941 komt generaal Arkiletin de Cumhuriyet tot de verklaring, dat, wanneer Engeland van den Bal kan, het Suezkanaal, Gibraltar en het nabije Oosten zal zijn verdreven, zijn positie in Indië zeer geschokt zal zijn. Wanneer de blokkade het eiland verder afsluit, zal Engeland den oorlog verliezen. De doodssteek wordt op den Atlantischen Oceaan gegeven en op het Engelsche eiland. Benice schrijft in de Sontelegraf, dat Frankrijk zijn toekomst heeft ge red ten koste van het heden, wan neer het door nieuwe overeenkom sten besluit tot samenwerking met Duitschland. DE VERHOUDING AMERIKA EN IERLAND. Washington, 20 Mei. (D.N.B.) Pre sident Roosevelt heeft Dinsdag in de persconferentie medegedeeld, dut de Amerikaansche regeering de Iersche regeering twee schepen heeft aange boden ten verkoop of om te charte ren, benevens levensmiddelen ter waarde van een half millioen dollar voor de Iersche burgerbevolking. Da beide schepen zouden met Iersche bemanning onder Iersche vlag varen. Aan het aanbod is geen enkele voor waarde verbonden. Ten opzichte van de missie van den Ierschen minister van defensie, Aiken, die in de Ver. Staten oorlogs tuig wilde koopen, gaf Roosevelt ont wijkende antwoorden. Uit betrouw bare bron verluidt echter, dat deze wensch van Ierland van de hand is gewezen. Roosevelt sprak vervolgens de be richten tegen, dat hij eenigerlei plannen tot het instellen van oon- vooien had of dat hij voornemens was eenigerlei boodschap aan het congres te richten. Vragen betreffende een bezetting van Dakar deed Roosevelt af met het woord „amateurjtrategie". DE AMERIKAANSCH-FRANSCHE BETREKKINGEN. Een officieele verklaring van Leahy. Vichy, 20 Mei (A.N.P.) De Ameri kaansche ambassadeur Leahy heeft Zondag tegenover journalisten de officieele verklaring afgelegd, dat het bericht over zijn terugroeping tendentieus was en dat hij noch zijn post zou verlaten, noch zijn missie als beëindigd beschouwt. In politieke kringen te Vichy maakt men hieruit de gevolgtrek king, dat de verklaring van Leahy tot een zekere kalmeering bij het beschouwen van de Fransch-Ameri- kaansche betrekkingen heeft geleid. Men is echter tevens van meening, dat met het oog op de nieuwe poli tieke positie de regeering van Washington besloten heeft, af te zien van alle verdere zendingen le vensmiddelen naar Frankrijk. In de zelfde kringen gelooft men, dat, wanneer dit juist zou blijken te zijn, dit bericht onder de Fransche open bare meening een zekere ongerust heid zou verwekken. VIJF CHINEESCHE DIVISIES GEDEELTELIJK VERNIETIGD. Sjanghai, 20 Mei (D.N.B.) Naar de woordvoerder van het Japansche op perbevel bekendgemaakt heeft, zijn de Japansch-Chineesche gevechten, die half Mei bij Tsjoeki, honderd km ten Z. van Hangtsjau, haar hoogte punt bereikten, geëindigd met de gedeeltelijke vernietiging van vijf Chineesche divisies. Verscheiden hooge officieren en stafofficieren werden gevangenen genomen. Het aantal gesneuvelden aan Chineesche zijde heeft men nog niet kunnen vaststelle, doch het wordt door de Japanners op meer dan 20.000 ge taxeerd. DE VREEMDELINGEN IN AMERIKA. New-York, 20 Mei (D.N.B.) Naar de New-Yorksche districtsleider van de immigratie-autoriteiten, Uhl, me dedeelt, zijn tijdens de jongste raz zia, uitgevoerd door de geheime fe derale politie 182 vreemdelingen naar Ellis Island overgebracht. Hier door is het aantal vreemdelingen op dit eiland tot 450 gestegen, die gede porteerd of in concentratiekampen geïnterneerd zullen worden. EGYPTISCHE OUDMINISTER PRESIDENT EN OPPERBEVEL HEBBER SPOORLOOS VERDWENEN. Damascus, 20 Mei (D.N.B.) Naar uit Caïro verluidt, zijn de vroegere Egyptische minister-president, Ali Mahar Pasja, alsmede de opperbe- velhebber van de Egyptische troe pen, Abdoel Rahman Adam Pasja, sinds Zondag verdwenen. Men weet niet, of zij gearresteerd, of door agenten van den Secret Service vermoord zijn, of dat zij zich ver,- borgen houden.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5