DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd op Kreto verloopt succesvol. Britsche scheepsverliezen. Britsche schepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. De stemming in Gibraltar. De strijd om Kreta. De „Bismarck" in een nieuw geveeht gewikkeld. VERDV1STERINGS- TIJDEN van 21.46 tot 5.28 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 123. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 27 Mei 1941 Het Duitsche iegerbericht. Berlijn, 26 Mei. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: In den strijd om Kreta heeft het Iuchtwapen buitengewone successen op de Britsche Middellandsehe Zee- vloot behaald. Alleen de Duitsche luchtstrijdkrachten hebben, volgens een samenvatting van de totdusver verstrekte berichten, sinds den 20sten Mei zeven vijandelijke krui sers of luchtdoelkruisers en acht torpedojagers, alsmede een duikboot en vijf motortorpedobooten tot zin ken gebracht. Door bomvoltreffers werden verder een slagschip, als mede verscheidene kruisers en tor pedojagers zwaar beschadigd. Ita- liaansche zee- en luchtstrijdkrachten hebben in dezelfde periode vier vijandelijke kruisers tot zinken ge bracht en verscheidene andere scheepseenheden beschadigd. Hier door heeft de Engelsche heerschap pij ter zee in het O. deel van de Middellandsehe Zee door de schitte rende samenwerking van de zee- en luchtstrijdkrachten der verbonden spilmogendheden een zwaar verlies geleden. On het eiland Kreta verloopt de strijd van de aldaar optredende for- maties van het Iuchtwapen en van het leger onder voortdurenden aan voer van versterkingen verder suc cesvol. Formaties van het Duitsche Iuchtwapen hebben ook gisteren doeltreffend in de gevechten op den grond op het eiland ingegrepen. Zij wierpen Britsche steunpunten en munitieopslagplaatsen in brand, vernietigden twee vrij groote koop vaardijschepen en schoten in lucht gevechten drie Britsche gevechts vliegtuigen en drie jachtvliegtuigen neer! Drie andere vijandelijke vlieg tuigen werden op den grond ver nield. Op het eiland vernietigden Duit sche jachtvliegtuigen door beschie ting met de boordwapens vier op den grond geparkeerde jachtvlieg tuigen en beschadigden zes andere zwaar. In Noord-Afrika geringe activiteit der artillerie voor Tobroek. In het zeegebied rondom Enge land hebben gevechtsvliegtuigen twee vrachtschepen met tezamen 2.000 b.r.t. tot zinken gebracht en twee groote koopvaardijschepen zwaar beschadigd. Bij aanvallen van Duitsche jachtvliegtuigen op de En gelsche Z.-kust en bij pogingen van den vijand om overdag de bezette gebieden en de Duitsche Bocht bin nen te vliegen werden in luchtge vechten drie Britsche jachtvliegtui gen en drie gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Bovendien schoot een patrouillevaartuig drie en de ma rine-artillerie twee iBritsche ge vechtsvliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts boven het Duitsche rijksge bied gevlogen. De strijd in Noord Afrika. Berlijn, 26 Mei (D.N.B.) Bij de ondersteuning van de gevechten op den beganen grond door het Duitsche Iuchtwapen aan het Afri kaansche front zijn, naar het D.N.B verneemt,. 60 zwaar gewapende vrachtauto's met succes aangeval len 'en deels vernietigd. Militaire doelen op Kreta bestookt. Italiaansch Iegerbericht. Rome, 26 Mei. (Stefani). In zijn Iegerbericht no. 355 maakt het Ita- iiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika hebben wij tij dens een verkenningsactie aan het front van Tobroek automatische wapens en anti-tankgeschut buitge maakt. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben in duikvlucht vijandelijke schepen in de haven van Tobroek gebombardeerd. Vier schepen van tezamen 11.000 ton werden tot zinken gebracht. Forma ties Italiaansche vliegtuigen be stookten verscheidene malen mili taire doelen op het eiland Kreta met bommen en machinegeweer- vuur. In Oost-Afrika hebben onze troe pen aan den linkeroever van de rivier Omo succesvolle gevechten volgehouden. Amerikanen te Singapore? (D. N.B.) - Volgens uit Thailandsche bron hier ontvangen berichten zijn verscheidene bataljons Amerikaan- sche troepen ujt Sjanghai, Peking en Tientsin te 'Singapore aangeko men. Rome, 26 Mei. (D.N.B.) In Tanger uit Gibraltar aangekomen reizigers melden volgens een bericht van Stefani, dat de laatste zware slagen der spU tegen de Britsche Middel landsehe Zeevloot het algemeene moreel in de Britsche vesting zwaar geschokt hebben. Door het vlieg tuigmoederschip Furious en den tor- pedobootjager Fearless zijn talrijke gewonden, onder wie vele officie ren, ontscheept. Stefani meldt verder, dat het slag schip Renown, een vliegtuigmoedev- schip en de kruiser Sheffield daar heen zijn teruggekeerd. Zij warer. in de richting van Kreta uitgeloo- pen, maar werden naar Gibraltar teruggeroepen. Beschadigde Engelsche torpe dobooten in Gibraltar. Viehy, 26 Mei. (D.N.B.) Volgens een hier ontvangen bericht uit La Linea zijn twee Engelsche torpedo booten met zware beschadigingen in Gibraltar aangekomen. Nader wordt uit Algeciras ge meld: Komende uit de Middelland sehe Zee, zijn drie Britsche kruisers, twee torpedojagers en twee duik- booten de haven van Gibraltar bin- nengeloopen. Alle eenheden waren sterk beschadigd en hebben, naar verluidt, bij den strijd om Kreta zware treffers van het Duitsche iuchtwapen gekregen. Heit vernietigde Britsche slagschip „Hood". (Holland). Britsche stellingen doorbroken. Berlijn, 26 Mei (D.N.B.) De aan- valsacties van Duitsche troepen op Kreta worden naar het D.N.B. verneemt doeltreffend gesteund door nieuw aangekomen geveehts- afdeelingen. Op verscheidene plaat sen zijn de laatste dagen nieuwe eenheden geland, die zich reeds vereenigd hebben en in gesloten formatis optreden tegen de Britsche haarden van tegenstand. Op strate gisch belangrijke punten hebben de voorhoedetroepen van de parachu tisten den weg voor den opmarsch vrijgemaakt, zoodat de landings troepen zich strijdend een weg kon den banen van het W. deel van het eiland naar het. overige gebied. Britsche stellingen door broken. Berlijn, 26 Mei (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heb ben de Duitsche strijdkrachten op Kreta een krachtigen aanval onder nomen en de Britsche stellingen doorbroken, nadat die hevig door de luchtmacht gebombardeerd waren. Felle gevechten. Berlijn, 26 Mei (D.N.B.) In de fel le gevechten op Kreta in den loop van vandaag hebben Duitsche duik bommenwerpers ingegrepen en met succes Engelsche troepenconcentra ties en veldkampementen aangeval len. De vijand leed hierbij zware verliezen. In het zeegebied. Berlijn, 26 Mei (D.N.B.) In het zeegebied rondom Kreta hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen 'n zwaren kruiser ontdekt, die op het voorschip uitgebrand was, terwijl op het achterschip nog brand en rookwolken te zien waren. Voorts is een op het strand gezette, mid scheeps uitgebrande en aan het achterschip zwaar getroffen torpe- dobootjager gezien. Een Amerikaansche persstem. New-York, 26 Mei (D.N.B.) In verband met de successen van het Duitsche iuchtwapen op sterke Brit sche vlooteenheden bij Kreta schrijft de New-York Times, dat hiermede het bewijs geleverd is, dat het Iuchtwapen de overhand behaald heeft op de vloot. De V.S. dienen hiermede rekening te hou den en in den bouw van oorlogs schepen een revolutionnaire veran dering aan te brengen. Uit het Oostelijke bekken van de Middellandsehe zee. Berlijn, 27 Mei (D.N.B.) In het Oostelijke bekken van cle Middel landsehe zee hebben gisteren Duit sche duikbommenwerpers vele tref fers van zwaar kaliber geplaatst op een Britsch vliegtuigmoederschip. Tijdens denzelfden aanval werd nog een kruiser, die in formatie met het vliegtuigmoederschip voer, getrof fen. ÉEN OPROEP VAN TSOLAKOGLOE Athene, 26 Mei. (D.N.B.) De Grieksche premier, generaal Tso- lakogloe, heeft een oproep aan het Grieksche volk gepubliceerd, waar in hij allen Grieken en vooral handel en industrie aanraadt zich ten spoedigste aan de nieuwe wer kelijkheid aan te passen en hun economische energie te verdubbe len. Griekenland heeft een genade- looze ramp ondergaan. Het moet toetreden tot de Europeesche orde in het besef, dat het levensvatbaar vol-k is, dat een waardevol be standdeel ter ondersteuning en ver dere ontwikkeling van de nieuwe orde in Zuidoost-Europa kan wor den. Voorts zegt de staatsman nog: Onze handelsbetrekkingen met Duitschland, dat vroeger onze bes te afnemer was en ook in de toe komst zal zijn, zullen binnenkort hervat worden. DE AANGEKONDIGDE REDE VAN ROOSEVELT. Washington, 26 Mei. (D.N.B.) De secretaris van Roosevelt, Early, heeft heden medegedeeld, dat Roo sevelt er mede bezig is om, met het oog op den snel wijzigenden inter nationalen toestand, zijn rede te veranderen. Bij het redigeeren van zijn rede wordt hem advies gege ven door den tooneelschrijver Ro bert Sherwood en den New York- schen rechter Samuel Rosenman. Berlijn, 27 Mei.. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het slagschip „Bismarck" is sinds Maandagavond 9 uur weer in een zwaar gevecht tegen een vijandelijke overmacht gewik keld. De King George. New York, 26 Mei. (D.N.B.) Naar uit Londen gemeld wordt, hebben de Britsche officieele instanties gewei gerd een verklaring af te leggen be treffende het Duitsche bericht, dat het Britsche slagschip King George beschadigd is. DE DIENSTPLICHTPLANNEN VOOR NOORD-IERLAND. Berlijn, 26 Mei. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, zal de premier van Noord-Ierland, die gisteren van Londen is vertrokken, binnenkort een verklaring afleggen over zijn besprekingen met Churchill. Reu ter neemt aan, dat die verklaring zal overeenkomen met Churchills mededeelingen in het parlement. Gedurende het weekeinde, aldus meldt Reuter voorts, zijn in Noord- Ierland talrijke betoogingen tegen invoering van den dienstplicht ge houden. Vandaag hebben Iersche arbeidersleiders een telegram aan Britsche afbeidersafgevaardigden gezonden, waarin zij uiting geven aan hun ernstige ontstemming. Zij zeggen in dat telegram, dat uit in voering van den dienstplicht slechts verbittering kan voortko men. Daarom verzoeken zij den af gevaardigden dringend al hun in vloed aan te wenden om deze „agressieve daad" te verhinderen. De Valera over de dienst plichtplannen. Stockholm, 26 Mei. (D.N.B.) In den Iersche Dail heeft de minister president, De Valera, vanmiddag gesproken over de planen tot in voering van den algemeenen mili tairen dienstplicht in Noord-Ier- land. Volgens hier ontvangen be richten verklaarde hij, dat hij bij de Britsche regeering reeds heeft geprostesteerd tegen deze pla'n- nen, aangezien men op een funda menteel recht geen ernstiger aan slag kan plegen dan door iemand te willen dwingen te vechten voor een land, waartoe hij niet wenscht te behooren. DE VOEDINGSTOESTAND IN DE VER. STATEN. Washington, 26 Mei. (D.N.B.) Roo sevelt heeft tot de op het oogenblik bijeen zijnde voedingsconferentie het verzoek gericht alles in het werk te stellen om de wijdverbreide en ver ontrustende ondervoeding van vele millioenen Amerikaansche burgers op te heffen. De leider van het fede rale bureau voor de gezondheid, Monutt, heeft verklaard, dat duizen den gezinnen in de Ver. Staten op de meest noodruftige wijze moeten le ven. Amerika moet een beter ver- deelingssysteem nastreven om den algemeenen gezondheidstoestand te verbeteren. United Press meldt hier over, dat op de conferentie is vast gesteld, dat 45 millioen menschen in de Ver. Staten ondervoed zijn en dat bij 75 de voeding moet worden verbeterd. GEBREK AAN SCHEEPSRUÏMTE IN AMERIKA. Washington, 27 Mei. (D.N.B.) Het bureau voor de bewapeningsproduc tie deelt mede, dat de schaarschte aan scheepsruim te het bewapenings program van de Ver. Staten door het uitblijven van belangrijke importen ernstig dreigt te belemmeren. DE AMERIKAANSCHE TROEPEN TRANSPORTSCHEPEN. New York, 26 Mei. (D.N.B.) Het ministerie van oorlog heeft, volgens Associated Press, het passagiers schip „Si Boney" (6938 b.T.t.), dat totdusver voor de American Export Line den dienst tusschen New York én Lissabon onderhield, gekocht. Het schip zal dienst doen als troepen- transportschip. Het aantal troepen transportschepen bedraagt thans twaalf. DE VIERDE HAGENSCHE VOORJAARSEXPOSITIE. Door den rijkscommissaris rijksminister Seyss Inquart geopend. Hagen, 25 Mei. (A.N.P.) Gister middag is de plechtige wijze de vier de groote Hagensche voorjaarsexpo sitie in het Karl Ernst Osthaus mu seum in tegenwoordigheid van tal rijke kunstenaars en kunstliefheb bers uit het Nederrijnsch-West- faalsche gebied en Nederland, ais mede van vertegenwoordigers var; partij, staat en weermacht geopend. De directeur van het Hagensche stedelijke museum, dr. Gerhard Brüns, wees op het doel van deze tentoonstelling in oorlogstijd, n.l. den kunstenaar en zijn werk tot het volk te brengen, teneinde de Duit sche menschen met nieuwe weer standskracht te bezielen. De plaatsvervangende gouwleider en eerste burgemeester van de stad Hagen, Vetter, heette de gasten mej aan het hoofd de rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister Seyss Inquart en de vertegenwoordigers van de Nederlandsche kunstenaars, zeer hartelijk welkom. Hij bedankte de kunstenaars, die 750 werken naar deze tentoonstelling hebben ge stuurd en deelde mede, dat hij als eerste burger besloten heeft voor een bedrag van vijfduizend rijks- mark enkele van de op de tentoon stelling staande werken voor de stad Hagen aan te koopen. Het is niet in overeenstemming met den tijd om te speuren naar oude kunst werken. Thans is het zaak de schep pingskracht van de levende kunste naars te versterken. In den loop van het jaar zullen in Hagen nog meer tentoonstellingen worden ge houden, die eveneens ten doel heb ben, de scheppingen van Duitsche kunstenaars ook in de kleine gezin nen van den Duitschen arbeider een blijvende plaats te verschaffen. Rijksminister Seyss Inquart, de beschermheer van deze tentoonstel ling, kondigde in zijn rede aan in het kader van de Duitsch-Neder- landsche cultuuruitwisseling een tentoonstelling van Nederlandsche schilderkunst in Hagen te houden, om hier een beeld van de huidige artistieke productie van Nederland te vertoonen. Met de beste wenschen voor het succes van deze tentoonstelling ver klaarde de minister de tentoonstel ling voor geopend. De op deze tentoonstelling expo- seerende kunstenaars en de eere- gasten vereenigden zich na een rondgang in het Haus der Heimat, alwaar een receptie gehouden werd. ANTI-ENGELSCHE DEMON STRATIES IN BOMBAY. New York, 26 Mei. (D.N.B.) Tij dens de jongste anti-Engelsche demonstraties in Bombay, zijn, naar thans ook door Associated Press be vestigd wordt, Britsche troepen op getreden. Hierbij zijn, volgens ge noemd persagentschap, zes perso nen gedood. Donderdag, aldus meldt Associated Press verder, zijn tijdens de ongeregeldheden veertig perso nen gedood en 140 gewond. PROTEST TEGEN DEN DIENST PLICHT IN NOORD-IERLAND. New York, 26 Mei. (D.N.B.) In een te Londonderry gehouden pro testvergadering tegen den dienst plicht in Noord-Ierland, heeft het gemeenteraadslid Maccourt gezegd: Wij zullen Churchill zijn dienst plichtwet in het gezicht slingeren. Wanneer hij oorlog wil hebben, kan hij hem krijgen. In heel Noord-Ier land zijn Zondag protestvergaderin gen tegen den dienstplicht gehou den. De politieverloven waren inge trokken. In een massa-bijeenkomst in het Corrigan-park waren 10.000 menschen aanwezig. Er werd een protestbrief voorgelezen van kardi naal Macrory. BRAND IN BELGISCHE GRAANMOLEN. Brussel, 26 Mei. (A.N.P.) In een molen bij Anbee in de buurt van Dinant, is een hevige brand uitge broken, waarbij 150.000 kg koren een prooi der vlammen geworden zijn. Het blusschingswerk van de Duitsche weermacht, welke later door de brandweer van Dinant ge holpen werd, vermocht niet, de mo len van den ondergang te redden. De oorzaak van den brand kon niet worden vastgesteld. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 26 Mei: op 6.48 onder 22.40. 2 Juni Eerste Kwartier. HET IRAKSCH LEGERBERICHT. Teheran, 26 Mei. (D.N.B.) Het Iraksche weermachtbericht no. 29 luidt als volgt: Onze troepen hebben op het W.- front met succes alle aanvallen van den vijand afgeslagen in de streek van Ramadi. Met achterlating van verscheidene dooden en e en aan zienlijke hoeveelheid materiaal trok de vijand zich terug. De onge regelde nationale strijdkrachten hebben de vijandelijke stelling tus schen Ramadi en Roetba aangeval len. Na taaien strijd moest de vij and zich terugtrekken. Wij maak ten verscheidene gevangenen en maakten een machinegeweer buit. In den loop van gevechten bij Maakal en Sjoelba, waarvan reeds melding is gemaakt in een vorig weermachtbericht, verloor de vij and aan het Z.-front 15 dooden en gewonden, onder wie zich eenige officieren bevonden. Bij Sineldebbane bestookten on ze vliegers vijandelijke op den grond staande vliegtuigen met ma» chinegeweervuur. Twee Hurricanes werden vernield, andere bescha digd. Onze vliegtuigen openden machinegeweervuur op een troe pentransport ten Z. W. van baniyah en veroorzaakten zware verliezen. Het telegraafkantoor van Sineldebbane werd door bommen vernield, evenals vier stukken ge schut. Britsche vliegtuigen hebben in de streek van Habbaniayh ver scheidene bommen neergeworpen, veroorzaakten echter door de kor telings aangebrachte verdedigings werken slechts schade van geen beteekenis. DE TIMES OVER HET VERLIES VAN DE HOOD. Stockholm, 26 Mei. (D.N.B.) De Londensche Times schrijft over het verlies van de Hood o.a. het volgen de: De vernietiging van den slagkrui ser is een ernstig ongeluk. Het ver- lies scheurt een niet te loochenen gat in Engelands gevechtslinies, die vooral sedert het uitvallen van Frankrijk tot aan de uiterste grens harer rekbaarheid om den aardbol gespannen hadden moeten worden. Niet minder beklagenswaardig is het verlies van meer dan 1300 van de beste officieren en matrozen der vloot. De admiraliteit vestigt er thans reeds de aandacht op, dat slechts enkelen het leven er af ge bracht zullen hebben. Over de stra tegische' en tactische omstandig heden van den strijd is nog niets bekend geworden. DE BESCHERMING DER AMERIKAANSCHE MARINE. Washington, 27 Mei. (D.N.B.) De minister van marine, Knox heeft in een brief aan den woordvoerder van het huis van afgevaardigden de aanneming van een wet ge- eischt, welke de commandanten van Amerikaansche oorlogsschepen machtigt „binnen de Amerikaan sche territoriale wateren alle stap pen te ondernemen, welke zij tot bescherming der Amerikaansche marine noodig achten". Krachtens de bestaande wet bezit alleen de opperste marineleiding een derge lijke machtiging. Knox voegde hier aan toe, dat deze nieuwe wet slechts dient tot bescherming van de Amerikaansche marinevaartui gen. Zwitsersch blad weer ver schenen. (D.N.B.) - Na drie maan den verboden te zijn geweest, is het orgaan van de vernieuwingsbe weging „Eidgenössische Sammlung" weer verschenen. Dit blad staat de reorganisatie van Europa voor en verklaart, dat het dit standpunt blijft handhaven. ,M{

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1