PU ROL KIJKEN is KOOPEN u CLOECS PUBLICATIES (pÜR°y! Cewidwxiï de fluid AGENDA EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Dinsdag In dit nummer van onze cou rant staat de bon, welke bij aan bieding' na morgenochtend 9 uur aan ons bureau recht geeft op het koopen van hoog stens 3 plaatsen a 0.20 per plaats voor een van de beide voorstellingen van de levende poppenkast voor'de kinderen van onze abonné's. De eerste wordt Dinsdagmid dag 3 Juni (3en Pinksterdag)' om 2 uur in de Harmonie gegeven en de tweede Woensdagmiddag om 2 uur in het Gulden Vlies. Wij beginnen met de plaatsver koop in de Harmonie. Eerst wan neer de plaatsen daarvoor ver kocht zijn, worden kaarten voor de voorstelling in het Gulden Vlies afgegeven. Zooals bekend, worden er niet meer kaarten verkocht dan er plaatsen zijn, zoodat alle kinde ren en hun begeleiders een zit plaats zullen krijgen. Er is slechts één rang, zoodat men zelf zijn plaats zal kunnen kiezen, voor zoover er bij het binnen komen nog plaatsen vrij zijn. Uit de zeer vele persbeoor- deelingen is reeds gebleken, dat het hier bijzonder goede voorstel lingen betreft. Het is als 'tware een poppenkast van groot for maat met niet alleen levens- groote, maar zelfs levende pop pen, mannen en vrouwen die in hun optreden volkomen aan houten figuren doen denken. Jan KlaasSen blijkt nog altijd de groote kindervriend en heeft nog niets van zijn aantrekkings kracht voor de jeugd verloren. Hij wendt zich zoo vaak tot de jeugdige toeschouwers om hulp en raad, dat zij als 'tware mee spelen, wat de algemeene vreug de niet weinig zal verhoogen. Morgenochtend om 9 uur be gint, zooals gezegd, de plaatsver koop tegen afgifte van den bon. Wij veronderstellen, dat er, als gewoonlijk, weer groote belang stelling voor onze kinderattractie zal blijken. AANBESTEDING. Door B. en W. werd gistermiddag ten Stadhuize aanbesteding gehou den van: Het maken van rioleerings- en bestratingswerken ten Z.W. van den Bergerweg. Ingekomen waren 14 biljetten. Een biljet, per aangeteekende brief uit Haarlem verzonden, was 3 mi nuten na het sluiten der bus, door treinvertraging ingekomen; weth. mr. de Groot deelde mede, dat over de toelating van dit biljet door B. en W. een beslissing zal worden ge nomen. Aangezien deze inschrijfster de firma Verheul en Brouwer uit Haarlem op drie na de hoogste was en voor 6784 had ingeschre ven, houdt dit wel geen puzzle in. Ingeschreven werd door de firma Borsland en Gortemulder te Assen delft en Amsterdam voor f 10775 G. Hulsebosch te Bloemendaal 9800; Aann. Mij. Hermes te Alk maar f 8978; R. Holman te Alkmaar 6666; G. Bartels te Haarlem 6120; P. Buis te Oudorp 5960; Gebr. Min te Bergen 5937; K. Blokker te Winkel 5550; D. de Jong te Bakkum f 5520; W. Borst te Bakkum f 5265; G. v. d. Kuit te Alk maar 5130; M. Duinmeijer te Alk maar 4950; H. Koorn Jr. te Alk maar 4950; G. Roosloot te Bergen 4500. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeente lijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 28 Mei tot en met Dins dag 3 Juni 1941 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Margarinebonnen blauWe kleur. Vetbonnen witte kleur. Alkmaar, 27 Mei 1941. De Directeur voornoemd, v, d. HEUVEL. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond werd op den Kenne- merstraatweg de 60-jarige heer A. Poeze, Tuinstraat 34 alhier, terwijl hij op zijn rijwiel aan de rechterzijde van den weg reed en 'zonder vol doende uit te kijken de Juliana van Stolberglaan inreed, door een Duit- sche militaire vrachtauto aangereden. De heer P. werd ernstig aan den slaap verwond, naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Naar wij hedenmorgen vernamen geeft de toestand van den gewonde alleszins reden tot tevredeenheid. WAT DE NEDERLANDSCHE S.S WIL. Bijeenkomst in Central. Gisteravond was in café Central een vergadering belegd, waarin ge sproken werd over de doeleinden van de Nederlandsche S.S. Er waren plm. 75 bezoekers, waaronder vele leden der N.S.B., de W.A. en de Ned. S.S. Het woord werd gevoerd door den opperschaarleider der S.S. Van Etten. Deze kreeg na een korte inleiding van den onderschaarleider Vetman het woord. Aan zijn betoog ontleenen we het volgende: De S.S. wil de voortrekster zijn van ons volk in den nieuwen tijd. Inderdaad is de Duitsche S.S in 1925 door Hitier opgericht en draagt de Ned. S.S. dezelfde uniform als de Duitsche. Toch werkt de Ned. S.S. voor ons volk. Dit is immers een germaansch volk, evenals het Duit sche; vandaar het bestaan van deze twee zuster-organisaties. De meeste Nederlanders willen nauwelijks we ten dat ze germanen zijn: een gevolg v. d. opvoeding en meer speciaal van een verkeerde geschiedenisopvatting over de zeden en gewoonten der oude germanen. Zij waren boeren en soldaten en zijn dat nog. Uitvoerig weerlegde spr. de „gruwelpropa ganda" van diverse Romeinen over de „germaansche barbaren" en ging hij in op hun cultuur en hun eigenschappen. De germanen, aldus spr., waren en zijn nog strijders, vrij heidslievend, zij hadden onderne mingszin en eerden het gezin en den arbeid, dit laatste in tegenstelling b.v. tot de Joden. De germaansche opvattingen staan ver boven die van het Oosten (b.v. de Joden) en van bet Zuiden (b.v. de Romeinen). De germaansche trouw is spreekwoorde lijk. De germanen hielden hun ras zuiver en dat doen zij nog in het al gemeen. De verdienste van het nat. soc. is dat het 't rassenbesef vastlegde in een rassenleer. De germaansche vrijheidswil en eerbied voor de ideeën van een ander staan hooger dan de dwang van het Zuiden en het Oosten.'En van deze zuiderlingen zouden wij nu onze beschaving n.b. hebben ontleend en van het Oosten werd zelfs gezegd: ex oriente lux. Spr. concludeerde, dat de germaansche cultuur hooger staat en stond dan de andere culturen. Zelfs in den tijd van de democratie, aldus spr bleven de waarvolle germaansche eigen schappen in de besten van ons volk behouden. De S.S. wil nu deze eigen schappen in ons volk versterken, door te strijden voor het nat. soc., d.i. de bewustwording der germanen. Over de 3 grondslagen: volk, ge meenschap en ras weidde spr. uit voerig uit. „Wij zijn niet toevallige bewoners van ons land; wij vormen een gemeenschap, waarin elke ras- en volksgenoot geborgen moet zijn." Ons ras, aldus spr., is een schep pingseenheid, die zuiver moet blij ven. De rassisch beste menschen moeten vroeg kunnen trouwen en groote gezinnen vormen; aan de menschen van mindere en slechte moet het verhinderd worden zich on beperkt voort te planten. De S.S.-man strijdt tegen de vijan den van haar rassenidee, bijv. de Joden; hun invloed moet verdwijnen, aldus spr. Voorts tegen de interna tionalistische, humanistische vrijmet selaars, tegen de politieke christenen, de plutocratenen de hun geestver wante Marxisten. De nat. soc. hebben maar weinig vijanden aldus spr.; de Jodenbende, uit ons land naar Lon den gevlucht, hoort tot hen.' De rest zijn politieke tegenstanders die ge wonnen moeten worden. Over de groot-germaansche gedachte zei spr. tenslotte: De 100 millioen germanen zijn uitverkozen om de wereld naar een betere toekomst te voeren, onder opperste leiding van Adolf Hitler. Na de pauze was nog gelegenheid tot het stellen van vragen. GYMNASTIEK-VEREENIGING „DE HALTER". De gymnastiekvereniging „De Halter" zal wederom een afdee- Iing dames-veteranen in het leven roepen. De behoefte hiertoe heeft zich reeds langen tijd doen gevoelen; er bleek veel animo en daarom heeft het bestuur besloten tot weder oprichting over te gaan. Een besluit, dat door vele turn sters zeker met genoegen zal wor den vernomen. Ook deze afdeeling zal, gelijk alle andere afdeelingen, onder lei ding staan van den heer K. Boot, en zeker weer een succes voor de Halter worden. Voor nadere bijzonderheden zie uen elders in dit blad. plEK' zuivert, verzacht,geneest DOOS 30-60.TUBE 4-5 CT. Bioscopen. City-theater, (.15 uur, hoofdnum mer Kinderarts dr. Engel (rom.); hoofdrollen P ~ul Hörbiger, Oscar Sima en Viktoria von Balasko. Toe gang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Operette (muz. operette film); hoofdrollen Maria Holst, Willy Forst, Paul Hörbiger en Leo Slezak. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Die Rothschilds (rom.); hoofdrollen Carl Kuhlmann, Erich Ponto, Albert Lippert, Hilde Weiss- ner en Gisela Uh;en. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdagavond geen voorstel ling. Roxy-theater, 7 15 uur, hoofdnum mer Feest in den Jordaan (hum. Holl. film); hoofdrollen Johan Elsen- sohn, Aaf Bouber, Herman Bou- ber e.a. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag 29 Mei. 8 uur, Harmonie, N.S.B.-vergade ring met v. Geelkerken. JAN MUSCH IN 'T KROKODILLETJE. Het is al geruimen tijd geleden dat de tooneelliefhebbers van Alk maar en omgeving het voorrecht hadden Jan Musch hier op het too- neel te zien. Tal van jaren was hij hier een vaste verschijning, maar de laatste jaren hebben wij het op treden van dezen knappen acteur noode gemist. Nu is er echter weer een mogelijkheid, Jan Musch als acteur te bewonderen. Beidé Pink sterdagen zal hij met zijn gezelschap :n 't Gulden Vlies opvoeren de be kende klucht ,,'t Krokodilletje". Hierin treden op: Jan Musch, Mien v. KerckhovenKling, Mary Smithuijssen, Mies Peters, Pauky Bigot, John Gobau, Yard van Staalduynen, Lucas Wensing, Ad. Rijkers, Pierre Myin, e.a. Hieruit ziet men, dat het stuk door uitste kende krachten is bezet en rpen dus van een prima opvoering verzekerd kan zijn. 't Krokodilletje is een zeer ver makelijk stuk, dat na tal van ver wikkelingen toch nog tot een ro mantisch slot voert. Waar dit het eenige optreden is van Jan Musch in dit seizoen, zullen velen van de gelegenheid gebruik maken om onzen grooten acteur op het tooneel te zien. Reeds van Donderdag af kunnen voor de voorstellingen, die om half acht beginnen, plaatsen worden besproken. HOLLANDS NOORDER KWARTIER. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier hield heden in het Gulden Vlies, onder voorzitterschap van den heer P. Blaauboer Gz., haar voorjaarsvergadering. De voorzitter heette speciaal wel kom burgemeester van Kinschot en de inleiders ir. Lienesch, mr. Win kel en ir. Fuhri Snethlage. Met den wensch, dat de landbouwers zullen toonen koers te kunnen houden, verklaarde hij de vergadering voor geopend. De voorlezing van de notulen, die in den vorm van een analytisch ver slag waren gegoten en dus te lang waren, vorderde een half uur. Door den secretaris, den heer G. Nobel, werd medegedeeld, dat ir. Bausch op verzoek van het bestuur als adviseerend lid tot het bestuur was toegetreden en dat 't bestuur het initiatief had genomen voor een afscheid op 11 Juni te half drie te Schagen van ir. S. Smeding bij zijn vertrek naar den Oostpolder. Voor dit afscheid zullen de bestaande landbouworganisaties in N.H. door afgevaardigden worden vertegen woordigd. Voorts werd medegedeeld, dat plannen voorbereid zijn tot een hul diging van wijlen den heer D. de Boer, waarvoor een commissie is samengesteld en waarvoor gedacht is aan een monument te Stompe- toren. De secretaris had zich met des kundigen in verbinding gesteld voor het uitwerken van plannen tot stich ting van een Noord-Hollandsche Gemeenschap. Aangezien er weinig kans van slagen was, blijft dit plan voorloopig rusten. Voorts werd ge oordeeld, dat de plannen voor samenvoeging van gemeenten in N.ft. voorloopig wel van de baan zijn, zoodat er gelegenheid was, die plan nen te bestudeeren, hetgeen wel noodig was. Met voldoening werd geconsta teerd, dat ook de Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuin- en Zuivelbedrijf bijzondere aandacht schenkt aan de bevordering van ge diplomeerde melkers. In een uitgegeven rapport van het bestuur werd de doelmatigheid van het strooistelsel of koppelbossysteem bepleit. Landbouwers, die jongelui van H.B.S. en andere instellingen in de vacantie willen plaatsen, worden verzocht hiervan opgave te doen bij den secretaris, den heer G. Nobel te Lutjewinkel. Mededeelingen van consulenten. Ir. Lienesch deelde mede, dat in Bergen een grasdrogerij is geplaatst in de graanmalerij in de Pluimvee- Organisaties, die het gras van het vliegveld droogt. Het is een nieuw systeem, dat belangstelling verdient. Gelegenheid wordt voorts gegeven' de proefvelden te zien. De voorzitter -wilde dit combineeren aan een excursie naar de grasdrogerij. Tot plaats voor de najaarsverga dering werd Hoorn gekozen. De re kening 1940 werd vastgesteld, na rapport door den heer Stokreef, in entvangst en uitgaaf op een bedrag van 1043.74. Het batig saldo be draagt 285.08. De begrooting voor 1941 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1213.58. De post onvoorzien is groot 78.58. Voor het huldeblijk nagedachtenis D. de Boer Dz. werd 75 uitgetrokken. In plaats van de heeren P. Blaau boer Gzn., E. Dz. Govers en E. Kos ter Dz., niet herkiesbaar, werden tot bestuursleden gekozen de heeren P. Best, Brkhout, P. Buhrmann, Scher mer en P. Visser Hz., Wieringer- waard. KOFFIE-DIEVEN. Bij den winkelier B. te Oosthuizen vervoegden zich een tweetal man nen, die te kennen gaven gaarne koffie te willen koopen zonder bon. Zij wilden hiervoor een goeden prijs besteden en boden 7,50 per pond. De winkelier wenschte op hun voor stel niet in te gaan en toen zij op zijn verzoek om den winkel te ver laten niet voldeden, was hij genood zaakt hen op hardhandige wijze te verwijderen. Zij bleven echter in den omtrek van de woning van B. rondhangen. Eenigen tijd later bemerkte de winkelier, dat een 12-tal pakjes kof fie uit een trommel, die in den win kel stond, verdwenen waren. Buiten de winkel komende zag hij een dei- beide mannen op een rijwiel ge zeten hard wegrijden. Deze ver voerde op zijn bagagedrager een zak. De andere was juist van plan op zijn fiets te springen, toen B. hem vast greep en zoo belette weg te rijden. Inmiddels waren op het ge roep van B. eenige buren ter plaatse gekomen, die zich met het geval be moeiden. Na eenig heen en weer ge praat vertrok de man per rijwiel om zijn kameraad op te halen. Hij keer de echter niet terug, terwijl zijn ka meraad zich vanzelfsprekend ook niet liet zien. Toch werd de politie gewaarschuwd, die dadelijk een uit- gebred onderzoek instelde, waarbij bleek, dat beide personen vermoede lijk uit Monnikendam afkomstig waren. Aldaar werd in verband met een en ander een 42-jarige venter aan gehouden, die door den winkelier pertinent werd herkend als den geen, die het eerst was weggereden. Ook eenige andere personen ver klaarden hem te herkennen. Deson danks verklaarde de venter nergens van te weten en op den bewusten dag in' het geheel niet te Oosthuizen te zijn geweest. De politie vond ech ter voldoende termen om hem aan te houden en naar Alkmaar cp transport te stellen. Naar den ande ren persoon wordt een verder on derzoek ingesteld. OUDKARSPEL. Noordholl. Brandwaarb.-Mij. van 1816. - Woensdag 21 Mei werd door de directie der N. Holl. Brandwaarb.- Mij. van 1816 rekening en verant woording gedaan over haar beleid over het boekjaar 1940 aan de com missie, bestaande uit commissarissen, twee hoogste deelhebbers en twee agenten. Op Maandag 26 Mei d.a.v. werd in de Algemeene Vergadering van directie, commissarissen, hoogste deelhebbers en agenten, na toelich ting door de commissie, de rekening en verantwoording met algemeene stemmen goedgekeurd. De toename van de premie-ontvangst en het gunstige scnade-cijfer gaven reden tot volle tevredenheid. In verband met de tijdsomstandig heden zal het 125-jarig bestaan in October a.s. niet feestelijk herdacht worden. ZIJPE. Aantal sollicitanten. - Voor de betrekking van Hoofd der o.l.' school te 't Zand, gemeente Zijpe, hebben zich 15 sollicitanten aangemeld, ter wijl het aantal sollicitanten naar de betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school te Burgerbrug, gemeente Zijpe, (vacature Mej. J. M. C. Boek- hoff) 27 bedraagt. OBDAM. Oude munt gevonden. - De heer Rob, alhier heeft bij het graven in zijn tuin een oude munt gevonden, die tot opschrift droeg: Westfrisia 1792. Molenaar benoemd. - Tot mole naar van den polder Weel en Braken alhier is benoemd de heer S. Suiker Sz., eveneens alhier. WIERINGERWAARD. H. M. van Landbouw. - Vrijdag avond vergaderde de afd. Wierin- gerwaard van de H. M. van Land bouw in het lokaal van den heer R. Breed onder leiding van den heer C. Boekei. Over de tegenwoordige omstan digheden wilde de voorzitter niet te zeer uitweiden. Hij sprak de hoop uit, dat de verplichte veelevering niet te veel nadeel zal opleveren. Medegedeeld werd, dat er j.l. Maandag met de besturen van Waard en Groet, Anna Paulowna en Wieringerwaard een samenkomst is geweest om te spreken over de op richting van een bedrijfsvereniging. De heer H. K. Koster gaf in over weging orn den heer Lienesch uit te noodigen, die zeker bereid zal zijn het doel van een dergelijke vereeni ging deskundig uiteen te zetten. De heer C. Schenk zou ook de afdeelingen Waard en Groet en Anna Paulowna willen uitnoodigen. De heer H. K. Koster wilde ook in die afdeelingen een deskundige laten optreden. Een voorloopige begrooting van het aantal H.A. land werd voor de 3 afdeelingen geschat op 3000 a 3500 H.A. De rekening gaf aan in ontvang sten 572,05, uitgaven 478,97, batig saldo 93,08 Het arbeidscontract werd door den heer C. Schenk breedvoerig toe gelicht. Tevens deelde spr. mede, dat tot toetreding is besloten. De afgevaardigde en de plaats vervanger voor de algemeene ver gadering in den Haag zullen door den voorzitter en den secretaris worden aangewezen. De beschrijvingsbrief gaf weinig aanleiding tót bespreking. De afgevaardigde krijgt vrij man daat. Bij de rondvraag vroeg de heer J. Blaauboer Cz. inlichtingen over het ontslag van losse arbeiders. Dit werd door den heer D. Kaan Kz. toegelicht. De heer D. Kaan gaf in overwe ging om een volgend jaar pogingen in het werk te stellen om een melk- cursus in het leven te roepen. De heer V. de Wit vroeg hoe de ver gadering er over dacht om als werkgever extra 100 .kg. tarwe be schikbaar te stellen om naast het loon aan den vasten arbeider te ver strekken. Toegelicht werd dat er reeds gereageerd wordt om de werkgevers meer vrijheid te geven. Burgemeester Kaan zeide dat dit waarschijnlijk niet zal gaan. Bij de sluiting bracht de heer Boekei dank voor de wijze waarop de le den het hem mogelijk hebben ge maakt deze vergadering te leiden. Coöp. Boerenleenbank. - Zater dagavond vergaderde de Coöp. Boe renleenbank U.A. in het Wapen van Wieringerwaard onder leiding van den heer H. K. Koster. Medegedeeld werd, dat, desvor- langd, de heer Rezelman bereid is om b.v. Woensdagsavonds een uur zitting te houden te zijne huize van 8 149 >4 uur. Dat wordt dan Dins dag, Donderdag en Vrijdag des na middags en Zaterdagmorgen ten huize van den heer D. Sleutel en bovendien Woensdagavonds ten hui ze van den kassier. Verder deelde de voorzitter mede, dat het rente type voorloopig onveranderd blijft. Er kemt thans meer geld dan de laatste jaren het geval was, waar door de Centrale voor het meer dere geld (voor onze bank 80.000) een lagere rente kon uitkeeren, n.l. 1)4 Het bestuur heeft een paar goede hypotheken afgesloten. De heer J. Saai vroeg of het op de een of andere wijze niet mogelijk was om dat overtollige bedrag meer rentegevend te beleggen. De voorzitter lichtte toe, dat het bestuur en de R. v. T. verantwoor delijk zijn voor het geld van de leden en het steeds gelukt is het in gebrachte geld in Wieringerwaard beschikbaar te stellen, b.v. aan de gemeente en den polder, terwijl de zuivelfabriek ook gefinancierd wordt door de bank. Het jaarverslag meldde o.a. het volgende: Aantal leden 132, aantal spaarders 308, laatste nummer der boekjes 755. Eén voorschot is verstrekt en één afgelost. Het totaal-bedrag is 10681,37, het aantal credieten in loopende rekening 59, het aantal dagboekposten 2236. De totale ont vangsten zijn 2.123.123,87, de uit gaven 2.111.525, de winst f 1112,14. Ket reservefonds was per 31 Dec. 27157.66. De rekening sloot in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van 1.725.106,39, de balans op 443854,19 en de balans van de Spaarbank op 364.950,23. De heer H. K. Koster werd herkozen als lid van het bestuur; de heer K. Zijp als lid van den R. v. T., terwijl de 2 oudste leden van den R. v. T. wer den benoemd als pl.verv. bestuurs leden. Door den heer Zijp werd verslag uitgebracht van de algemeene ver gadering, waarna hij wederom als afgevaardigde werd benoemd voor dit jaar. Al lid en pl.verv. lid der financieele commissie werden ge kozen de lieeren K. Koster en N. W. J. Hofsté. De heer C. Boekei zou in plaats van vrije cosumptie liever presentie geld willen uitkeeren. In aansluiting daarop zeide de heer J. Saai liever het boetestelsel weer toe te passen, desgewenscht nog te verhoogen tot 1. De voorzitter zeide, dat het boete stelsel steeds veel last heeft veroor zaakt. De heer Boekei vroeg nog of de kassier Donderdagsmorgens te Scha gen een uurtje zitting kon houden evenals als sommige andere banken. De heer Rezelman had hiertegen wel eenig bezwaar. Bovendien werd door den voorzitter opgemerkt, dat die andere banken slechts enkele uren per week zitting hebben en we hier 5 dagen per week gelegenheid hebben. Hierna sluiting. De heer S. Baken, die reeds on geveer 20 jaar dienst heeft gedaan als hulpbesteller bij de Posterijen, is met ingang van 24 Mei als vaste besteller aangesteld. BROEK OP LANGENDIJK. Groentenprijzen voor deze week. De maximum-veilingprijzen voor het binnenland zijn voor de navol gende artikelen met ingang van Dinsdag 27 Mei vastgesteld: Roode kool 9 per 100 kg., sa- voye kool (geel en groen) 7.60, witte kool 6.70, uien 9, breek- peen ongewaSschen 6, gewasschen 7, rapen 4 en tomaten, CC en Bonken 48 per 100 kg. De prijzen voor export.- Met in gang van Dinsdag 27 Mei zijn nieu we exportprijzen vastgesteld voor de naar Duitschland te exportee ren producten. Deze maximumprij zen gelden tevens voor het binnen land als maximumprijs. Van den aanvoer zal, bij voldoenden aan voer om export mogelijk te maken, minstens 50 pet. voor export be schikbaar worden gesteld en wel van dezelfde kwaliteit als door het binnenland wordt afgenomen. Wan neer het voor het binnenland be stemde gedeelte den exportprijs niet opbrengt, dan dient ook deze hoeveelheid voor export te worden verladen. De exportprijzen zijn nu voor Rabarber 8 per 100 kg., voor spi nazie 7, raapstelen 9 (ongewas- schen); Tomaten, A, B en C 48 per 100 kg. Kaskomkommers A bo ven 50 kg. 15, B van 45-50 kg. 11.50, C van 35-45 kg. 7.50 per 100 stuks. Platglaskomkommers A boven 65 kg. 17, B van 55-65 kg. 13 en C van 45-55 kg. 8.50 per 100 stuks. Glassla I A 16 kg. 4 en I 13 kg. 3 per 100 stuks; gelichte sla I A 20 kg. 4 en I 17 kg. 3 per 100 stuks. Bloemkool I meer dan 20 cm. middellijn 18 en II van 16-20 c.m. middellijn 13.50 per 100 stuks. Radijs 1.60 en bospeen (peen boven 10 m.m. doorsnee en 0.4 kg. gebroken peen per bos) 14 per 100 bos. NIEUWE NIEDORP. Rundvee-fokver. „Vooruitgang" - Zaterdagavond vergaderde boven genoemde vereeniging ten lokale van den heer Kossen, waar 17 le den vertegenwoordigd waren. Ds heer J. Pijper bracht verslag uit omtrent de algemeene vergadering. Uit het uitgebrachte jaarverslag van den secretaris, bleek, dat de cijfers der productie over de pe riode 1940 waren: Vaarzen gemiddeld 129 kg. vet laagste 91 kg. Twenters gemiddeld laagste 91 kg. Twenten gemiddeld 162 kg. vet 3.70 pet.; hoogste twen ter 208 kg. vet, laagste 100 kg. Derde kalfkoeien, gemiddeld 174 kg. vet 3.64 pet., hoogste 241 kg., laagste 137 kg. vet. Andere koeien gemiddeld 186 kg. vet 3.70 pet., hoogste 268 kg., laagste 122 kg. vet. Aandeel gemiddeld 162 kg. vet 3.68 pet., waarvan geen enkele on der de 3 pet. en 45 stuks vee boven 4 pet. Bij de behandeling van den be schrijvingsbrief van den raad, kwam naar voren de vraag dat de leden van de verschillende fokver- eenigingen, zooveel mogelijk aange sloten behooren te zijn bij het N. R. S. Uit de vergadering kwamen nog al eenige bezwaren naar voren, aangezien men het beschouwde als een soort dwangmaatregel en ook de kosten hier wederom een woord je meespreken. De voorzitter lichtte toe, dat het uiteindelijk toch de gewenschte weg is, dat er zooveel mogelijk le den ook aangesloten zijn bij het N. R. S. en dat voor degene die thans gezamenlijk aan zullen slui ten een verlaagd tarief zal gelden. Met 10 tegen 7 stemmen werd besloten tot aansluiting bij het R. N. S. De heer T. Grootes werd in het bestuur gekozen in de plaats van den heer H. Rezelman, niet her kiesbaar. Ook het punt verruiling kwam aan de orde. De bedoeling is om bij eventueele levering het vee met een hooge fokwaarde indien moge lijk te behouden en te ruilen met vee van mindere kwaliteiten of re- actiedieren. Een en ander zal ech ter afhangen van het percentage van dat nog moet worden geleverd. Het vee dat daarvoor in aanmer king komt zal door de secretaris worden genoteerd. Het bestuur zal in overweging nc-men op voorstel van de heer Pijper om even als voorheen we derom jaarlijks een herfstkeuring ta houden. Hierna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2