Verplichte arbeidsdienst voor alle jonge Nederlanders. 11 UI Buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. Echtpaar bij brand omgekomen. TWEEDE BLAD ALKMAARSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 MEI 1941. Diensttijd van een half jaar. Het A.N.P. meldt: Het gisteren verschenen verordeningenblad be vat een verordening van den rijks commissaris betreffende den Neder- landschen arbeidsdienst (arbeids- dienstverordening). Deze luidt als volgt: Artikel 1. 1. Alle jonge Nederlanders van beiderlei kunne, die in het bezette Nederlandsche gebied wonen of verblijf houden, zijn verplicht hun volk in den Ne- derlandschea arbeidsdienst te dienen. 2. Zij die tot den Nederlandschen arbeidsdienst behooren, vervullen een eereplicht jegens het Neder landsche volk; het is de taak van den Nederlandschen arbeidsdienst, werkend in den geest eener ware volksgemeenschap, de Nederland sche jeugd te doordringen van de ethische waarde van den arbeid in het algemeen en. haar in het bijzon- tter de vereischte waardeering voor handenarbeid bij te brengen. 3. Tot het bereiken van zijn doel verricht de Nederlandsche arbeids dienst werkzaamheden, welke tot algemeen nut strekken, Arikel 2. 1. De Nederlandsche arbeidsdienst ressorteert onder den secretaris-ge- p.erael van het departement van al gemeene zaken. 2. De commandant van den Ne derlandschen arbeidsdienst staat rechtstreeks onder den secretaris generaal; hij voert het bevel, be paalt de organisatie en regelt de wijze, waarop de arbeidskrachten worden aangewend; tevens leidt hij de opleiding en de opvoeding. Artikel 3. 1. De dienstplicht in den Ne derlandschen arbeidsdienst be gint op zijn vroegst bij het be reiken van den leeftijd van achttien jaar en eindigt op zijn laatst bij het bereiken van den leeftijd van vijf en twintig jaar. 2. Zij die den leeftijd van zeven tien jaar hebben bereikt, kunnen gieh als vrijwilliger aanmelden. 3. De diensttijd bedraagt een half jaar; deze moet in den regel in het negentiende levensjaar vallen. 4. Hij die overeenkomstig het tweede lid als vrijwilliger dienst verricht, is in zooverre vrijgesteld van de vervulling zijner arbeids dienstplicht. Artikel 4. 1. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken bepaalt: 1. Tot welk aantal dienstplichti gen worden opgeroepen, en 2. tegen welk tijdstip zij worden opgeroepen. 2. De dienstplichtigen worden door recruteeringsbureaux van den Nederlandschen arbeidsdienst in overleg met de bevoegde plaatselij ke autoriteiten opgeroepen en ge keurd. 3. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken kan, zoo nbodig in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het desbetreffende departe ment, bepalen, dat het vervuld heb ben van een diensttijd van een half jaar bij den Nederlandschen ar beidsdienst voorwaarde is voor de toelating tot bepaalde werkzaam heden. Artikel 5. Van dienstneming bij den Neder landschen arbeidsdienst, als zijnde daartoe onwaardig, is uitgesloten: 1. Hij die krachtens onherroepe lijke rechterlijke uitspraak is ver oordeeld tot een gevangenisstraf van meer dan zes maanden; 2. Hij die krachtens onherroepe lijke uitspraak is ontzet van een der in artikel 28 van het wetboek van strafrecht genoemde rechten, tijdens den duur dier bezetting. Artikel 6. I. Joden wosden tot den Ne derlandschen arbeidsdienst niet toegelaten, s 3. Jood fe een ieder die uit ten minste drie naar ras w4-Joodsehe grootouders stamt. 3. Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voI-Jtaodsche groot ouders stamt en 1. hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de Joodsch kerkelijke gemeenschap heeft behoord of na dien datum daarinwordt opgeno men; 2. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dien datum met een Jood in het hu welijk treedt. 4. Een grootouder wordt zonder meer als vol-Joodsch aangemerkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerke- Hjke gemeenschap heeft behoord. Artikel 7. Personen, die lichame lijk ongeschikt zijn voor het vervul len van den dienst en van wie kan worden verwacht, dat ten aanzien van hun persoon het opvoedkundig doel, dat den Nederlandsehen ar beidsdienst is gesteld, niet kan wor den bereikt, worden voor het ver vullen van den dienst niet aangeno men. Artikel 8. 1. In geval van twijfel omtrent de vraag, ten aanzien van welke perso nen zich een der gevallen, als be doeld in de artikelen 5 tot en met 7, voordoet, beslist de commandant van den Nederlandschen arbeids dienst volgens richtlijnen, welke de secretaris-generaal van het depar tement van algemeene zaken geeft. 2. De betrokkene heeft het recht, in beroep te komen bij den secreta ris-generaal van het departement van algemeene zaken. Artikel 9. 1. De dienstbetrekking van de le den van den Nederlandschen ar beidsdienst is een publiekrechte lijke. 2. Onder leden van den Neder landschen arbeidsdienst worden be grepen: a. het beroepspersoneel; b. degenen die hun dienstplicht in den arbeidsdienst vervullen; c. de vrij willigers bij den arbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden diensttijd doormaken. 3. Voor het verrichten van bepaal de diensten kunnen personen in dienst worden genomen op privaat rechtelijke arbeidsovereenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen arbeidsdienst beschouwd. Artikel 10. 1. Alle leden van den Nederland schen arbeidsdienst genieten in ge val van ziekte of ongeval vrije ge neeskundige behandeling, verple ging en verzorging. Omtrent de so ciale en verdere verzorging van gewezen leden van den Nederland schen arbeidsdienst of van hu re na gelaten betrekkingen worden, voor zoover noodig, nadere voorschriften gegeven. 2. Alle leden van den Nederland schen arbeidsdienst zijn onderwor pen aan een voor hen allen gelijk tuchtreglement. Artikel 11. De leden van den Nederlandschen arbeidsdienst, met uitzondering van het beroepgpersoneel, genieten vrije inwoning, kost en dienstkleeding. Zij hebben aanspraak op kostwin nersvergoeding volgens nader vast te stellen regelen. Artikel 12. 1. Het beroepspersoneel geniet be zoldiging. 2. Tot het beroepspersoneel van den Nederlandschen arbeidsdienst kan niet behooren hij die hetzij zelf uit ten minste één vol-JoodsChe grootouder stamt, hetzij met een persoon is gehuwd, die uit ten min ste één vol-Joodsche grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toepassing. 3. Het beroepspersoneel kan vrije inwoning, kost en dienstkleeding genieten. 4. De gezinsleden van het beroeps personeel kunnen in geval van ziek te en ongeval vrije geneeskundige behandeling, verpleging en verzor ging genieten. Artikel 13, 1. De secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstem ming met den secretaris-generaal van het desbetreffende departe ment, de ter uitvoering en aanvul ling van dit besluit noodzakelijke voorschriften uit. 2. De krachtens de artikelen 4, 10 en II uit te vaardigen rechtsvoor schriften moeten in de Nederland sche staatscourant wordon afgekon digd. Artikel 14. De secretaris-generaal van het departement van algemeene za ken kan gedurende den tijd, waarin de Nederlandsche ar beidsdienst zich nog in een sta dium van opbouw bevindt, uit sluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrij willig voor den arbeidsdienst aanmelden. Artikel 15. 1. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondi ging met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1941. 2. Zij wordt aangehaald als „ar beidsdienstverordening". 's-Gravenhage, 23 Mei 1941. Naar aanleiding van de officieele oprichting van den Nederlandschen arbeidsdienst wordt ons van be voegde zijde medegedeeld, dat tot dusver de vrijwillige arbeidsdienst reeds zeer belangrijke resultaten bereikte. In totaal werden 24 af- deelingen opgericht, van welke er 15 compleet zijn, elk van 200 man, welke afdeelingen dan weer onder verdeeld werden in 4 ploegen van elk 50 man. Naast deze 15 com plete afdeelingen zijn er 9 gedeel telijk opgericht. Deze hebben reeds elk een ploeg van ongever 50 man. In totaal werden er vier staven ingesteld, gevestigd te 's-Graven- hage, 's-Hertogenbosch, Apeldoorn en Groningen. Voor de naaste toekomst staat de opriehting van 7 nieuwe afdee lingen per 1 Juni vast, den 15den Augustus volgen er weer 15 nieu we afdeelingen en per 1 September nog eens 20. TER BESCHERMING VAN DE GRIEKSCHE CUL TUURPLAATSEN. Onze foto toont flak-artillerie van de Duitsche weermacht op de Akropolis in Athene. Associated Press). ■i OP VERSCHIL LENDE PLAAT SEN wordt er weer „met de hand geheid". Zoo zagen wij zoo'n „hand-hei machine" bij de werkzaamheden, noodig voor de verbreeding van den weg Zuid- Scharwoude Heerhugowaard, in actie. (Polygoon). OP DEN WESTEINDERPLAS werden Zondag de zeilwedstrijden om het kampioenschap van Noordholland beëindigd. Overzicht tijdens de wedstrijden, der 16 M2. klasse. Op den, voorgrond (538) „Éclair stuurman G. de Kleer (W. V. Amsterdam), daarvoor (739) „Kwaje Hoek 2", stuurman K. L, v. d. Horst1 (K. W. V. Loosdrecht). (Polygoon). In het gisteren verschenen veror deningenblad komt voor een veror dening van den rijkscommissaris, houdende buitengewone maatrege len voor de kustverdediging. De eerste .-.fdeeling bepaalt het ge bied waarvoor de verbodsbepalingen gelden. Wij ntleenen hieraan: Artikel 1. Het gebied, waarvoor de verbods bepalingen in deze verordening gel den, omvat de Nederlandsche wad deneilanden, de Waddenzee, het IJselmeer, alsmede het in het tweede lid omschreven kustgebied. Het kustgebied wordt begrensd door een lijn, welke loopt van Nieu we Schans langs den weg over Fin- sterwolde, Oostwolde, Termunten naar Appingedam. Van Appingedam langs de spoorbaan tot Sauwerd, van Sauwerd langs den weg over Win- sum, Mensingeweweer, Oldenhove, Noordhorn, Grijpskerk, Visvliet, Kollum, Oudwoude naar Dokkum, Vervolgens langs de spooibean over Stiens, Leeuwarden naar Franeker; dan langs de trambaan tot Arum, van Arum langs den weg over Grau- wekat, Bolsward, Sneek, naar Ak- krum; van hier langs de spoorbaan over Meppei Zwolle, Harderwijk, Amersfoort, Hilversum, Bussum tot waar deze het Merwedokanaal kruist, vandaar langs het Merwedekanaal tot de Oranjesluizen. Vervolgens langs den weg naar Buiksloot en langs het Noordhoilandsch kanaal tot Purmerend; van hier langs het ka naal tot Oosthuizen; daarna langs de spoorbaan over Hoorn, Obdam naar Schagen; van Schagen langs den weg over Schagerbrug tot het Noordhoilandsch kanaal; verder langs het Noordhoilandsch kanaal tot Alkmaar, van Alkmaar langs den weg over Uitgeest, Beverwijk, Vel- sen, Santpoort, Haarlem Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse Sassen- heim, Warmond, Leiden tot Voor schoten, verder over Leidsehendam, Veenweg, Vlieland, Berkel, Berg- sehenhoek, Oudeverlaat, Nieuwer- kerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht naar Dordrecht; van Dordrecht langs de spoorbaan tot Breda; van daar langs den weg over Ulvenhout naar het zuiden tot in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de NederlandschBelgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de bovengenoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2. Vaartuigen mogen het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, niet bevaren, noch daar binnen blijven drijven, aan den wal of op het land liggen. Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf of bij den, hieronder begrepen een landbouwbedrijf alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht, niet van toepassing. Artikel 3. Het overschrijden van de zee- grens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet geoorloofd. Tegen het eind van het jaar hoopt men 75 afdeelingen van elk 200 man te hebben. Op den duur zal de arbeidsdienst 50.000 man tellen, over 160 afdeelingen verdeeld. Een toelichting. Wat de aanmelding van vrijwil ligers betreft diene, dat deze kun nen worden aangenomen zoolang de beschikbare ruimte hun onder brenging veroorlooft. De zeegrens loopt langs de Ne derlandsche grens in den Dollart tot aan het meest noordelijke punt van het eiland Rottumeroog; verder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noordholland, Zuidhol land en Zeeland tot aan de Belgi sche grens. Voorzoover de wadden eilanden van elkaar en van het vasteland (den Helder) door water zijn gescheiden, wordt de verbin dingslijnen tusschen de uiterste punten van de eilanden en van'het eiland Texel naar het vasteland als zeegrens beschouwd. Komen in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaartuigen, welke de Duit sche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaar tuig onverwijld zoover mogelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5. De bevelhebber der Duitsche ma rine in Nederland of de door hem daartoe aangewezen instanties kun nen in bepaalde gevallen dispensa tie verleenen. Artikel 6. Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsver vanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het bepaalde in art. 4 be stuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 weken en 'met geldboete van ten hoogste 5000 R.M. of met een dezer straf fen. Bij herhaling kan den in het eer ste lid genoemden personen het be varen van het gebied, waaarvoor de verbodsbepalingen gelden, of van de zee geheel ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden verboden. Artikel 7. Hij die in strijd met het be paalde in de artikelen 2 of 3 een vaartuig naar het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, over de zeegrens brengt het daar houdt of gebruikt, wordt gestraft met gevange nisstraf van. ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. Hij die in strijd handelt met een maatregel, krachtens artikel 5 ge troffen, of met een verbod, Uitge vaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straf fen. Artikel 8. Vaartuigen, welke in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 met een maatregel, krachtens arti kel 5 getroffen, in het gebied waar voor de verbodsbepalingen gelden, op het water of op het land liggen of in dat gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. Zulks geldt eveneens ten aan zien van vaartuigen, welke zich bij het in werking treden dezer veror dening in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden, bevin den en welke ingevolge het be paalde in deze verordening daar uit dienen te worden verwijderd, wanneer zulks niet binnen veertien dagen na het in werking treden dezer verordening is geschied. Buitenboordmotoren. De tweede afdeeling bevat bij zondere bepalingen betreffende buitenboordmotoren, waaraan wij ontleenen: Artikel 10. Het onder zich hebben van bui tenboordmotoren behoeft de toe stemming 'van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied (commissaris-generaal voor de openbare veiligheid). Het verzoek om toestemming dient binnen veertien dagen nadat de verordening in werkingg etre- den schriftelijk bij den districts commandant der rijkspolitie, in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage bijv. de hoofd commissarissen van politie te wor den ingediend. In geval van afwij zing van zijn verzoek is men ge houden den motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betref fende mededeeling bij den burge meester van de gemeente zijner in woning in te leveren. Degenen die handelt in strijd met deze verordening wordt ge straft met hechtenis van ten hoog ste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In het afgeloopen weekeinde vonden slechts enkele aanvallen van de Britsche luchtmacht op ons land plaats. Schade werd nagenoeg niet aangericht; slechts in een en kele plaats kregen een paar woon huizen wat glasschade. Hedennacht omstrec drie uur is te Doetinchem door oi. rende oor zaak brand uitgebroken in een per ceel aan den Holterweg, bewoond door het echtpaar Smit. De brand, die waarschijnlijk in de bovenver dieping is ontstaan, greep zoo snel om zich heen, dat, toen de Doetin- chemsehe brandweer arriveerde, er zo goed als niets meer te redden viel. Het echtpaar, dat vermoede lijk door den rook bedwelmd geraakt was, kwam in de vlam men om. De brand werd ontdekt door- de twintigjarige dochter van het echt paar G. J. Smit. Het meisje waar schuwde een surveilleerden agent, die op zijn beurt de hulp van de brandweer inriep. Het was echter onmogelijk man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde resten. De slachtoffers waren 62 jaar oud. De dochter was door het gebeurde zoo overstuur, dat zij naar het zie kenhuis werd overgebracht. De brand is vermoedeijk ontstaan door een defect aan de electrische installatie. Het huis brandde ge deeltelijk af. JONGENS PLEEGDEN VELE WINKELDIEFSTALLEN. De politie van Bergen op Zoom is er in geslaagd de hand te leg gen op een aantal boefjes, die er gedurende eenigen tijd werk van maakten winkeldiefstallen te ple gen. In dit verband werd reeds Za terdag j.l. de 16-jarige J. K. ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld. 'Denzelf den dag werd echter een ander diefje, de 15-jarige W. V. op hee- terdaad betrapt, waarna nog een viertal jongens, konden worden aangehouden. Tal van winkeldiefstallen, kwa men toen aan het licht, waarbij de buit had bestaan uit vet, boter, zeep, textielgoederen, kaas, batte rijen, dynamo's, zaklantaarns, enz. Bovendien hadden de jongens inge broken in een villa, terwijl zij eveneens winkeldiefstallen te Steen bergen en Roosendaal op hun ge weten hadden. En nog kon daarme de hun zondenregister niet worden afgesloten. Te Hoogerheide hadden zij een rijwiel gestolen en ten slot te bleken zij ook niet vreemd te zijn aan ladelichten en zakkenrol len. Opmerkelijk bij deze diefstallen is, dat verschillende winkeliers geen aangifte hadden gedaan van vermissing hunner goederen. J l:i| 4 lil ft OM HET VOETBALKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag werd te den Haag de voetbal wedstrijd gespeeld A.D.O.Heracles, 32. De A.D.O.-aanhangers stormden na de overwinning het veld op. Loof wordt door de supporters een ovatie gebracht. (Polygoon).

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5