HOLLANDS NOORDERKWARTIER. LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD 2 EEN GEDENKRAAM VOOR ALKMAAR. Als bewijs van *3ankbaarheid voor de genoten gastvrijheid tijdens de evacuatiedagen van het vorige jaar, zal aan het gemeentebestuur van Alkmaar een gedenkraam v-orden aangeboden. Zooals men weet heeft Alkmaar het grootste gedeelte van de Amersfoortsche bevolking in de Mei-dagen van 1940 gehuisvest ruim 170'00 in woners van de keistad vonden er onderdak. Het gedenkraam zal in overleg met het gemeentebestuur van Alkmaar, een plaats vinden in het Alkmaarsche stadhuis. Het zal op een nader te bepalen tijdstip worden aangeboden. PAM BIJ DE MAANAPEN. Ons kinderverhaal „Pam bij de Maanapen" was gister ten einde. Vandaag beginnen wij een nieuw en wel „Klompertje Klomp, de avon turen van een echten Hollandschen jongen. Zooals reeds vele malen, hebben wij ook van Pam weer een aller aardigst gekleurd boekje laten maken, dat wij dezer dagen voor onze jeugdige lezertjes verkrijgbaar wilden stellen. Helaas is de afleve ring eenige dagen vertraagd, zoodat wij met de uitgave nog eenige dagen moeten wachten. Wanneer de boek jes verkrijgbaar zijn, zullen wij nadere mededeelingen doen. DIENSTREGELING ALKMAAR—AMSTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier richtte het verzoek tot de directie der Nederlandsche spoor wegen om rein 2416, welke te 8.03 uit Uitgeest naar Amsterdam ver trekt, van Alkmaar te doen loopen, waardoor een aanmerkelijke verbe tering in de ochtendverbinding met Amsterdam zou ontstaan. Zij ont ving heden bericht, dat met ingang van Woensdag 28 Mei aan dit ver zoek gevolg zal worden gegeven. Op werkdagen vertrekt trein 2416 derhalve om 7.43 uit Alkmaar, stopt te Heiloo en Castricum en ar riveert te 8.43' te Amsterdam. FEESTMIDDAG VRIJZ. HERVORMD ZANGKOOR. Het Vrijzinnig Hervormd Zang koor, dat onder normale omstan digheden, telken jare met zijn le den een uitstapje pleegt te maken, heeft nu j.l. Zondag in de plaats hiervan een feestmiddag georgani seerd, die in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Om half drie kwam men bijeen in de bovenzaal van „De Unie" waar de bijzonder origineele en humoristische uitvoering van de programma's er al direct de goede stemming inbracht. Na opening door den voorzitter ■toerden verschillende nummers ten gehoore gebracht; er was zang en verder een tooneelstukje, enkele monologen, een revue, een muzika le prijsvraag, een humoristisch dub belmanenkwartet, alles ten toonee- le gevoerd door leden van het koor. Om zes uur vereenigden alle deelnemers zich aan een gemeen schappelijke koffietafel in het ge bouw der Vrijz. Hervormden aan de Heul. Tijdens dezen maaltijd, die in deze tijd van bonnen en distri butie heel wat voorbereiding heeft gekost, werden door den voorzit ter, door den directeur, en door één der leden hartelijke woorden van dank en waardeering gespro ken. Om 7 uur werd de tafel op geheven en men bleef daarna in „De Unie" nog een poos genoegelijk bijeen. Het is al met al een feest gewor den, waarop het koor met groote voldoening kan terugzien en dat er zeker toe heeft medegewerkt, om de reeds hechte band tusschen leden nog meer te versterken. W. G. WENDELAAR. f Te Brussel waar hij de laatste jaren vertoefde, is Maandag op 82- jarigen leeftijd overleden de heer W. G. Wendelaar, de vader van onzen vroegeren burgemeester. De overledene was oud-voorzit ter van de Vereeniging voor den effectenhandel en oud-president-re - gent van de Prins Hendrikstichting in Egmond aan Zee, in welker re gentencollege hij zeer vele jaren zitting heeft gehad. Aan het stichtingsgebouw heeft hij het fraaie gebrandschilderde gedenkraam geschonken. MEINEED. Als verdacht van meineed ter terechtzitting van de rechtbank alhier, werd heden door den offi cier van justitie de aanhouding gelast van den 23-jarigen veehan delaar H. uit Egmond aan Zee. H. was als getuige verschenen in een strafzaak tegen zekeren W., verdacht van overtreding der var kensbeschikking. Hij is in het Huis van Bewaring alhier ingesloten. LEDENVERGADERING NAZORG. De vereeniging „Zorg voor de leer lingen en oud-leerlingen der school voor buitengewoon L. O. te Alkmaar" hield gisteravond een ledenvergade ring. Na een kort openingswoord door den voorzitter, den heer C. F. D Kohnert, werd de agenda in een vlot tempo afgewerkt. Notulen en jaarverslag van secretaris en pen ningmeester werden onveranderd goedgekeurd. De kascommissie, be staande uit de heeren Harder en Reurslag heeft de boekhouding in orde bevonden en adviseerde tot déchargeering van den penning meester. De begrooting 1941'42 werd on gewijzigd goedgekeurd. Het aftre dend bestuurslid, de heer P. A. de Lange, werd bij acclamatie herkozen. De secretaris deed eenige mededee lingen over de uitzending van een zestal leerilngen der school naar het koloniehuis te Ede, over moeilijk heden tot verkrijging van grondstof fen voor de werkinirchting en over nieuwe arbeidsmogelijkheden. O.m. is een flinke schoolwerktuin met medewerking van het Gemeente bestuur in gebruik genomen. Bij de rondvraag werden aan de heeren De Lange en Vis eenige inlichtingen ver strekt, waarna de voorzitter een kort en gevoelvol slotwoord sprak, waar in hij de ideëele zijde van het werk der vereeniging naar voren bracht. De scholing van landarbeiders. De grondbelasting en de vlasteelt. Belangrijke besprekingen. de DE IJSCOMANNEN. De politie deelt mede, dat de ijsco- venters hun vergunning aan het politiebureau kunnen bekomen. Ven ten zonder vergunning is verboden. J. S. EVERYBODY. Everybode welke vereeniging vroeger uitsluitend voor show en dansavonden propaganda maakte, is thans gereorganiseerd. Het bestuur heeft gemëend, gezien de omstan digheden, ook naar ander amuse ment te moeten uitkijken. Welnu, in de laatste maanden is er veel veranderd. Thans is Everybody uit gebreid met een sport- en een too- neel-afd. Met recht kan nu gezegd worden. Everybody is een amuse- ments-vereeniging. Reeds morgen (Donderdag) speelt Everybody's voetbalelftal zijn tweeden wed strijd tegen de L. C. O. Wat het tooneel betreft, hoopt het bestuur, dat de eerste uitvoering in Septem ber e.k. zal kunnen plaats vinden. Tevens zal waarschijnlijk binnen kort de naam Everybody verdwij nen en plaats maken voor een crigineclcn Holandscben naam. ARBEIDERS WONINGBOUWVER. „ROCHDALE" VERGADERDE. Gisteravond hield de arbeiders woningbouwvereniging „Rochdale' haar jaarvergadering in de Dancing van de Harmonie. Er was maar weinig belangstel ling toen de voorzitter, de heer Schermer, de vergadering opende. Spr. schetste de groote moeilijk heden waarmede het bestuur het afgeloopen jaar te kampen heeft ge had. Van nieuwbouw kan voorloo' pig geen sprake zijn, gezien de hoo- ge prijzen der materialen, hetgeen weer tot een te hodgen huurprijs zou moeten terugvoeren. Spr. vroeg voorts de medewerking van alle leden om het bestuur te helpen de kosten van het laten inzetten van ruiten tot een minimum terug te brengen. Vooral in den eersten bouw is het heel erg. Veel ruiten worden gebroken door de voetbal lende jeugd, waar volgens spr. de ouders te weinig op letten. Gezien ook de glasschaarschte deed spr. een beroep op aller medewerking, daar anders het bestuur de kosten op de bewoners zal moeten omslaan. Na enkele onbelangrijke punten, volg de een gedachtenwisseling over de verslagen van secretaris en penning meester, welke na de discussie wer den vastgesteld. Aan deze verslagen ontleenen we nog het volgende: Indien niet strikt noodzakelijk, dienen reparaties aan de woningen te worden uitgesteld, aangezien de kosten der benoodigde materialen soms met 100 en meer procent zijn gestegen, terwijl daarnaast aan on derhoud per jaar en per woning maar f 31 mag worden uitgetrok ken. Het ledental was op 8 Jan. 1940, 433, terwijl het aantal aan het einde van dat jaar 449 bedroeg. De huur achterstand was in het afgeloopen jaar teruggebracht van f 1650 tot 1605. Van het reservefonds van plm. 10.600, moest 80 pet. worden afge staan aan een gemeentelijk fonds. Dit zal jaarlijks moeten geschieden van de gemaakte winst. Dit geld wordt besteed ten behoeve van hulp aan woningbouwvereenigingen, dus Rochdale" mag ook bij een even tueel verlies, bij dit fonds aanklop pen. In aftrek, van de winst, mag de vereeniging rekening houden met een bedrag van 2.000, voor huur- verlaging voor het eerste complex. Het tekort van dit complex blijft nog steeds beneden het maximum, waarvan dfe gemeente ook voot 1/4 aan lasten bijdraagt. Bij monde van den heer C. Stein- oort werd namens de controle- In de middagvergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier rapporteerde ir. H. J. Huisman over de melkcommissie, waarna ir. Lienesch een inleiding hield over de scholing van landarbeiders, waarbij hij wees op'de geringe be kendheid van de bouwknechtcom missie, waarvan spr. voorzitter is. De commissie is helaas nog niet ver der gekomen, dan 'n Hahnenschritt. Het werk van de commissie heeft zich nog slechts beperkt tot het con troleeren van de vakbekwaamheid, terwijl ook aan de scholing aan dacht moet worden geschonken, zoo als bij handel en industrie. Het js een gemis, dat voor de vakbe kwaamheid van den landarbeider nog scholen ontbreken, die vooral met het oog op d.e werkzaamheden in den landbouw noodig zijn. In Groningen is men tot een stichting gekomen om de vakbekwaamheid van de landarbeiders te bevorderen en daarvoor heeft men daar den steun van de provincie verkregen. De bestemde landbouwcursussen zijn ingesteld op de leiding van net bedrijf, zoodat die practisch niet door de landarbeiders worden ge volgd. De stichting in Groningen is daarom van groote beteekenis. Zij tracht ook de plaatsing van ge schoolde arbeiders te bevorderen. De opzet van de bouwcommissie in N.H. werd door de drang gedre ven om de menschen naar hun waar de te toetsen en te beloonen. Spr. oordeelde, dat primair noodzakelijk is overleg met de organisaties van de werknemers. De toekomstige be langhebbende dient gekend te wor den en zonder opzet is de bouwcom missie van H.N.K. een eenzijdig iets van de werkgevers. Tegenover de gewenschte oplei ding dient te staan een waardeering voor de verkregen scholing en dit dient in belooning worden uitge drukt. Dit zal de stimulans tot scho ling bevorderen, al moet men niet veronderstellen, dat de landarbei der een ongeschoolde arbeider is. De gewenschte theoretische cursus met een prima leerkracht dient in een halfjarigen tointercursus af te loopen. Spr. gaf een opsomming van de elementaire vakken, die er onder wezen moeten worden en wees er op, dat op deze basis andere cursus sen gebouwd kunnen worden. Het diploma bouwknecht ver wacht van den landarbeider, dat hij op drie belangrijke onderdeelen van het akkerbouwbedrijf zoodanigen ar beid kan leveren, die de goedkeu ring van de commissie kanwegdra gen. De moeilijkheid is, dat een sti mulans voor de arbeiders ontbreekt om zich aan scholing te onderwer pen. Dit lek dient gestopt door er zich opofferingen voor te getroosten en deze dienen van de werkgevers te komen in een hoogere waardee ring en van de ai'beidersorganisaties in een aandrang bij de leden om de scholing te volgen. Allereerst zal noodig zijn, dat deze zaak wordt gebracht naar de Cen trale organisaties van werkgevers en werknemers. Spr. verwachtte hiervoor ook in N.H. den onmisbare provincialen steun. Hierop volgde eenige bespreking, waarbij de' heer Eriks de beteekenis van de vakschool voor kaasmakers belichtte en van oordeel was, dar, gezien de haast die er noodig was, het ongewenscht was hiervoor de groote organisaties in het geweer te roepen. Dit duurt te lang. Hollands Noorderkwartier kon dit z.i. wel in het leven roepen. Dit werd op uit voerige gronden door ir. Lienesch bestreden. De voorzitter erkende de actuali teit van de inleiding en zegde toe, dat het bestuur de zaak nader zal bekijken'. De heer P. Bürmann stelde voor een werkcomrr.issie te installeeren, die zich tot het Ned. Landbouw Comité wendt. De voorzitter verwachtte, dat de bouwcommissie het initiatief zal nemen. De belasting op gebouwd en ongebouwd. Mr. P. S. Winkel uit Hoorn hield hierna een korte inleiding over de belasting op de gebouwde en on gebouwde eigendommen, waarbij hij er op wees, dat deze belasting haar oorsprong heeft gevonden in de nood zakelijkheid om het land voor de zee te beschermen. Later werd deze be lasting een vergoeding die de over heid voor de wegen en werken uit geeft. Van 1298 tot 1438 had men het persoonlijk dijkonderhoud, daarna kreeg men de omslag over allen in de dorpen en die omslag werd de grond slag voor de huidige belasting. Pas in de 19e eeuw ontstond het wegen- onderhoud met als grondslag deze belasting. Aanvankelijk waren de ge bouwde eigendommen vrij van deze belasting en dit omdat in de middel eeuwen de boerenhoeve van weinig waarde was. De grond 'wordt telkens opnieuw belast, doch steeds is daarvoor een nieuwe oorzaak en men kan daar dus niet spreken van cumulatie. De belasting van het Hoogheemraad schap beoogt primair de zeewering en subsidiair het onderhoud van de wegen en zoo is het ook bij de banne en de gemeente. De materie is buitengewoon inge wikkeld en de vraag of het geen tijd wordt de lasten op den grond te ver minderen beteekent ook het ontne men van de middelen aan de licha men voor wat noodig is. Spr. oordeelde, dat de administra tieve lasten die de bannen opleggen zoo gering zijn, dat ze geen rol spe len om die op te heffen en dit te meer niet, omdat bij de ingewikkeld heid van den waterstaatkundigen toestand de banne een organisatie is, die in den WestFrieschen aard ligt. Wanneer centralisatie moet plaats hebben dan zal daarmede samen moeten gaan de vermindering van de de lasten op den bodem en spr. be twijfelde of dit het geval was. Nu het Hoogheemraadschap ook gebouwen in de stad aanslaat, zonder iets voor het onderhoud er van te doen en de gemeente daarnaast ook straat- en rioolbelasting heft, kan daar wel van cumulatie gesproken worden, hoewel de gemeente het zonder de straat- en rioolbelasting niet kan stellen. Steeds komt men echter bij de ingewikkeldheid van de materie. Spr. ziet dan ook geen mogelijkheid, om zonder het histo risch gewordene aan te tasten, een ander stelsel te scheppen. Na een opmerking erkende spr. dat een herziening van de waardee ring der gronden wel noodig is, aan gezien na 1883 vele waardelooze gronden waardevol zijn geworden. De werkgelegenheid in en de verwerking van het vlas. Ir. W. Fuhri Snetlage besprak hier op als laatste punt bovenstaand on derwerp. Dank zij de goede eigenschappen van de linnen weefsels heeft dit weefsel toch ondanks het groote prijs verschil met de katoen haar plaats behouden. Voor 150 jaar werd het vlas nog algemeen verbouwd en 't doek daar zelf nog vervaardigd, al ging het in hoofdzaak naar de fabrieken. Thans wordt nog 40000 H.A. in ons land met vlas bebouwd. In Rusland is dit 2 millioen en ook in de Baltische landen is dit ook groot. In Nederland en België is de vezel- kwaliteb van het vlas echter zeer hoog en daardoor de werkgelegen heid van het vlas ook per H.A. hooger. 6 van de textielgoederen worden nog uit vlas vervaardigd. Nederland voerde in 1939 nog aan zaai-vlaszaad uit 5000 ton a 40 per ton. De vlasproductie is hier inge steld op de vezel en niet op de olie productie, die slechts 2 oplevert van hetgeen hier voor lijnolie ver werkt wordt. De bewerking van het vlas somde spr. op deze is wel zeer omvangrijk waardoor de vlasteelt de werkgele genheid in ons land zeer kan ver- grooten. De daaraan verbonden kosten worden gemakkelijk goed gemaakt, mits men het vlas vakkunidig bewerkt. Een voordeel is, dat men den arbeider in den win ter in het bedrijf loonenden arbeid kan verschaffen waardoor men een kern van vastpersoneel verkrijgt. Spr. we^s op de cursussen in het vlastrekken en het koppelen in Groningen en de Wieringermeer. Voor het grootste deel gaat het hier gewonnen vlas naar België, werd het hier vèrwerkt dan zou er hier een belangrijk bedrag aan loon verwerkt kunnen worden, n.l. 1.800.000, hetgeen aan 2000 arbei ders werk zou verschaffen en ar beid voor 20000 menschen als hier het lint ook tot garens werd ver werkt. De landbouw-ingenieur de Jonge te Wageningen is begonnen deze zaak te propageeren, maar wijst er op, dat deze industrie niet te snel mag groeien. In Groningen en de Wieringermeer wordt het beste vlas ter wereld gewonnen en in Standaard Buitenis men bezig vöor het verwerken van het vlas de ar beidskrachten op te leiden. Spr. acht het mogelijk, dat na den oorlog het vlas haar verloren positie weer kan herwinnen. De heer Bürmann was reeds in de Schermer met den vlasbouw begonnen en dit heeft navolging gevonden. De moeilijkheid is voor werkers te verkrijgen; Ir. Fuhri Snetlage gaf in overweging zich hiervoor in ver binding te stellen met ir. de Jonge te Wageningen. Hierna volgde sluiting. Ongecorrigeerd. ONGEKEURD VLEESCH EN VET OPGESPOORD. Het was de' Haagsche politie ter oore gekomen, dat in een pakhuis aan de Schedeldoekshaven onge keurd en ongestempeld vleesch aan wezig moest zijn. Gisteren begaven zich twee rechercheurs naar het ge noemde perceel en klommen, daar er niemand aanwezig bleek te zijn, aan den achterkant het pakhuis binnen. Inderdaad vonden zij 13,5 kg vleesch en 4 kg rundvet, dat ongestempeld was. Er lagen zelfs al briefjes bij aan wie deze artikelen zouden worden afgeleverd. De rechercheurs verstop ten zich in het pakhuis en wachtten of de koopers eventueel kwamen op dagen. Het duurde 1 >4 uur en toen werd er aan de buitendeur geram meld. De rechercheurs klommen snel langs denzelfden weg naar bui ten als waarlangs zij waren binnen gekomen en troffen voor de buiten deur de 38-jarige slager C. aan. Aan gezien er aanwijzingen waren, dat hij de toekomstige kooper van het vleesch en het vet was, werd de man, aangehouden en naar het hoofd bureau overgebracht. De eigenaar van de begeerde werd nu ook spoe dig opgespoord. Het was de 57-jarige slager V., doch deze kon aanvanke lijk niet verhoord worden, daar hij dronken was. commissie aan den penningmeester décharge verleend voor zijn be heer. Als nieuw lid werd benoemd de heer W. Derksen. De aftredende bestuursleden wer den allen bij acclamatie herbe noemd. De voorzitter deelde nog mede, dat de rente op de waarborgsom men was verhoogd van 30 op 35 cent. Tenslotte ontwikkelde zich nog een discussie t. a. v. de uitgegeven volkstuintjes en alles wat daar mede verband houdt. Daana slui ting. WEER OOIEVAARS BOVEN BERGEN! Twee jaar na elkaar heeft het nest in de Hertenkamp te Bergen bezoek gehad van een ooievaar. Maar twee jaar was deze zeldzame gast niet ge bleven Toen was de hoop der natuurlief hebbers gevestigd op het derde jaar waarin de jonge vogels broedrijp zijn. En gisteravond zijn er ditmaal twee gezien boven 't dorp. Prach tig waren de witte vleugels en de zwarte vleugeltoppen tegen de lood grijze lucht van de opkomende on weersbui. Ze vlogen voor de bui uit in Oostelijke richting en zijn wel licht in de weilanden neergestreken. Zullen ze ditmaal in de buurt blij ven om 't nest definitief te gaan be wonen? Bergen hoopt het! VOORSTELLINGEN VAN 'T KROKODILLETJE. Naar aanleiding van de Pinkster voorstellingen van 't Krokodilletje in het Gulden Vlies, laten wij nog een paar persuittreksels volgen: „De Tijd": Het stuk dient om je er een avond vroom k 11166 te vermaken. Het is een klucht, waarin Jan Musch van zoo'n sappige figuur als de gewiekste inbreker een glansrol maakt. Het publiek'was zeer yoldaan.- J. B. Schuil schrijft in het Haar- lemsch Dagblad: Het is de eenige maal in een heel seizoen, dat Jan Musch voor 't voet licht treedt, maar het js een ple zier zulk technisch hoog spel te volgen en je constateert zelfs in zoo'n rol, welk een knap acteur Musch al tijd blijft. Het is oen vreugde hem als hoofdfiguur aan het werk te zien, Hij is heel den avond het middelpunt van de actie en speelt zoo'n inbre ker met kluchtige accenten, die on weerstaanbaar komisch werken. Het publiek amuseerde zich best met Krokodilletje en was blijkbaar ver heugd Jan Musch weer eens op de planken te zien. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Gewestelijke Raad voor Noordholland. Op Vrijdagavond, 23 Mei j.l. vond in het gebouw van het Gewestelijk Secretariaat van De Nederlandsche Unie voor Noordholland, aan de Kruisstraat te Haarlem, de installa tie plaats van den Gewestelijken Raad voor Noordholland, welke ver richt werd door prof. dr. J. E. de Quay van het Driemanschap. In dezen raad hebben de navol gende personen zitting: mej. N. Post humus Meyjes te Haarlem, mr. J. Bierens de Haan te Bloemendaal, mr. D. Bosscher te Allernaar, J. Buys te Zaandam, mr. J. Roclse te Hil versum, A. F. J. Princen te Hoofd dorp en S. Wytema te Westwoud, terwijl mr. A. A. Aberson het voor zitterschap vervult. Uit de samenstelling van dezen raad blijkt, dat elk der zeven districten van Noordholland erin vertegenwoordigd is, terwijl de bo vengenoemde personen allen een verschillende functie vervullen in het cultureele, sociale en economi sche leven in Noordholland. De heer mr. A. A. Aberson, de voorzitter van den Gewestelijken Raad van Noordholland, was reeds onlangs als gewestelijk commissaris van de Nederlandsche Unie voor :or:lhoUand vervangen door den heer J. D'. Schamhart, voordien se cretaris-penningmeester van het plaatselijk comité der Nederlandsche Unie te Heemstede. Na de installatie-plechtigheid van genoemden Raad werd door prof. dr. J. E. de Quay een interessante voordracht gehouden voor genoodig den, naar aanleiding van verschil lende binnengekomen vragen. De Nederlandsche Unie in Noord holland, exclusief Amsterdam, tel' reeds meer dan 45.000 leden, terwijl reeds circa 750 Uniekringen in de plaatsel. afdeelingen zijn opgericht. CASTRICUM. Frauduleuze slachterij. - Op ver moeden frauduleuze slachting ver richt te hebben is alhier een 60- jarige noodslager aangehouden. Hij is naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Tegen dezen slager werd reeds eerder proces-verbaal opgemaakt wegens een gelijk feit. HOOGKARSPEL. Rijwiel ontvreemd. - Eenige weken geleden werd ten nadeele van den vrachtrijder G. alhier het rijwiel ontveemd. G. had dit rijwiel, toen hij een pakje moest bezorgen bij de wed. N. alhier, bij haar wo ning tegen een heg geplaatst. Toen hij na circa 10 minuten de woning verliet bleek zijn fiets te zijn ver dwenen. Eenigen tijd later zag een zwager van G. iemand op een rijwiel buiten het dorp rijden. Deze fiets vertoonde buitengewoon veel overeenkomst met het ontvreemde rijwiel. De zwager achtervolgde toen den wiel rijder, die, zulks bemerkende, zijn vaart versnelde en trachtte te ont snappen. Hij werd echter ten slotte itaande gehouden. Inderdaad bleek hij het gestolen rijwiel te berijden. Het was een 18-jarigen stucadoor uit Enkhuizen. De politie nam het rijwiel in beslag. Dit werd aan den eigenaar terug ge geven, terwijl proces-verbaal werd opgemaakt. HOTEL BAKHUIS. De heer J. P. Rosier, de eigenaar van het bekende hotel Bakhuis te Bergen aan Zee, heeft heden het kleine kasteeltje „Kinheim" aan de Breelaan te Bergen-Binnen, als ho tel-café-restaurant in gebruik geno- en en ook daaraan den naam hotel Bakhuis gegeven. In 1912 werd het huis Kinheim door den architect Mauve voor reke ning van den Amsterdamsehen thee handelaar Sterken, gebouwd. De heer Sterken toonde zich een prin cipaal die het een architect toestond zich als kunstenaar uit te leven. Mauve, zoon van den grooten schil der Mauve, was daardoor in staat een klein kasteeltje te scheppen, waarin de 1 kostbaarste materialen zijn verwerkt en zoo staat dan zijn schepping nog als nieuw. De bin- nenbetimmeringen zijn in eiken-, eschdoorn- en mahoniehout uitge voerd. Hoewel het gebouw van centrale verwarming is voorzien en men op alle kamers over warm en koud stroomend water beschikt, is er in de groote eikenhouten zaal ook een gezellige open haard-oven aanwezig. De schouw is door den kunstenaar Tjipke Visser gebeeldhouwd met symbolische voorstellingen en voor zien van het volgende gebeeldhouw de gedichtje van Adema van Schel- tema: Hoe meer verkleefd, Hoe min beleefd. Hoe meer men geeft, Hoe meer men heeft Die d' aard bestreeft, Een wereld heeft. Geen hart dat sneeft Waar 't haardvuur leeft. Dit huis is er wel op ingericht om den man een- huiselijke sfeer te scheppen en past dus in deze lage kille landen. Toch kunnen wij ons voorstellen, dat de vrouw, die gaar ne droomende en dansende door het leven gaat, het meer moderne en gemakkelijker te bewerken huis verkiest. Op zich zelf is dit huis echter reeds een bezienswaardigheid, die nog verhoogd wordt door de daar aanwezige schilderijen van Toon Kelder, Filarski, Gestel en anderen uit de collectie Boendermaker. Wij hebben dit kasteeltje als hotel-café-restaurant bewonderd en gezien, dat dit, ook om de vele aar dige buitenzitjes, als zoodanig zeer geschikt is. Bergen is hiermede een unieke gelegenheid rijker geworden. EGMOND AAN ZEE. Werkverschaffing. - Krachtens beschikking van de rijksinspectie voor de werkverruiming kunnen uit onze gemeente weder 80 werkloozen geplaatst worden in de centrale werkverschaffing te Castricum. Het sportveld. - Het sportveld dat in werkverschaffing is aange legd in de duinen bij den Water toren is dezer dagen geheel gereed gekomen, uitgezonderd dan alleen d enaanleg van de grasmat, die eerst later zal kunnen plaats hebben, als voldoende graszaad en kunstmest geleverd kan worden. Het speelveld, dat schitterend gelegen is in de diepte, omringd en beschut door hooge duinen, heeft een oppervlakte van 120 bij 80 m. Rondom het speel veld ligt dan een strook grond van 16 m. breed voor het publiek, dat overal een prachtig uitzicht heeft op het veld, doordat dit geheel in de diepte ligt. Met eenige onderbrekingen heeft de aanleg van dit sportveld ongeveer 2 jaar geduurd. Er zijn niet minder dan ongeveer 60.000 M3. zand verzet! Het terrein is namelijk ongeveer 4m. diep uitgegraven. Ten naaste bij heb ben de werkloozen hiermede een be drag van 32.000 aan arbeidsloon verdiend, terwijl de bijkomende kos ten ongeveer 5500 hebben bedra gen, van welke laatste kosten de pro vincie de helft voor haar rekening heeft genomen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2