Aanstelling nieuw politie-personeel. Pont met 20 personen omgeslagen. Inkomens en vermogens in ons land. Helpt uw landgenooten aan onderdak ip de vacantie. Melkprijs zonder toe stemming verhoogd. De Delftsche poort wordt gesloopt. TWEEDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN WOENSDAG 28 MEI 1941. MAANDAG VOND EEN BUITENGEWOON INTERESSANT VERVOER PLAATS van een 18 ton zware ijzeren brug, welke dienst heeft gedaan over het Zuider- Amstelkanaal en vervangen wordt door een nieuwe brug. De brug tijdens het -ver voer op den Stadionweg te Amsterdam. (Polygoon) IN HET GEBOUW FLUWEELEN BURGWAL 22 in den Haag is Maandagmiddag- een tentoonstelling geopend over vrijmetselarij. Het openingswoord werd uitge sproken door den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, Dr. T. Goedewaagen. Dr. W. Schwier en Dr. T. Goedewaagen bij een vitrine met documenten. (Polygoon) De voorwaarden. Het A. N. P. meldt: De waarne mend inspecteur-generaal der Ne- derlandsche politie maakt bekend: X. Vanaf heden kunnen weer aanstellingen bij de Nederlandsche politie, zoowel in de officiers rangen als in de verschillende la gere rangen plaats vinden. Deze aanstelling geschiedt voor de ge- heele politie uitsluitend op de vol gende wijze: De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der marechaussee. Na afloop van deze eerste opleiding in dit bataljon gaat men over naar enkele geslo ten eenheden en vervolgens, naar mate van geschiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseerden politiedienst bij de marechaussee, bij de gemeentepolitie of bij de toekomstige rijkspolitie. Promo tie geschiedt afhankelijk van de beschikbare plaatsen en in over eenstemming met de dienaangaan de geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voor- loopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij gebleken ongeschikt heid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche me- dedeelingen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ont slag worden verleend. II. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. Adspirant-officieren. a. Het be zit van de Nederlandsche nationa liteit (Joden en kleurlingen, even als beider bestaarden, zijn uitgeslo ten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders aangetoond worden door invulling van het daartoe bestemde afstammingsformulier)b. Onbesproken levensgedrag; c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1923 jaar, voor hen, die een aca- demischen graad bezitten tot 26 jaar. Personen, die een bril dragen, kunnen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het andere min stens 9/10 bedraagt; d. Een lichaams lengte van minstens 1.75 meter blootsvoets gemeten, in uitzonde ringsgevallen kan genoegen wor den genomen met een minimum lengte van 1.72 meter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzon der geschikt is; e. Het bezit van het diploma eindexamen H. B. S. 5 j. cursus of Gymnasium. Bezitters van een diploma voor het hoogere politie-personeel hebben, indien zij overigens geschikt zijn, de voor keur; f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook on der de huidige omstandigheden, evenals een loyale houding tegen over de bezettende macht; g. Ge huwden, kunnen slechts bij wijze van uitzondering worden toegela ten. Ongeacht bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onderoffi cieren (manschappen) tot de offi ciersloopbaan worden toegelaten bij de Nederlandsche politie in haar diverse geledingen, na het afleggen van de daartoe vereischte examens, op grond van bijzondere prestaties en zeer groote leiderscapaciteiten, indien daarnaast voldoende alge meene ontwikkeling aanwezig is. Bij de keuze van deze adspirant- officieren wordt een strenge selectie toegepast. 2. Adspirant-onderofficieren en recruten. a. Het bezit van de Neder landsche nationaliteit (Joden en kleurlingen evenals beider bastaar den zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders worden aange toond door invulling van het daartoe bestemde afstammingsformulier)b. onbesproken levensgedrag; c. licha melijke geschiktheid. Leeftijd 19 25 jaar. Bezitters van een politie- diploma, diploma u. 1, o. of m. u. 1. o, tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen kunnen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2/3, van het an dere minstens 9/10 bedraagt; d. een lichaamslengte van minstens 1.75 meter. Blootvoets gemeten, in uit zonderingsgevallen kan genoegen worden genomen met een minimum lengte van 1.72 meter, indien de sol licitant in ander opzicht bijzonder geschikt is; e. voldoende school kennis, in het bijzonder voldoende kennis der Nederlandsche taal, zoo wel in woord als geschrift. Zes klas sen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd; f. volkomen be reidheid tot medewerking aan den opbouw van den_ Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstan digheden, evenals een loyale hou ding tegenover de bezettende macht; g. de aanstelling van gehuwden is uitgesloten. 1. Des olliciatie voor de Neder landsche politie geschiedt door het indienen van eén eigenhandig schrij ven. Bij dit schrijven moet worden overlegd: a. een eigenhandig ge schreven levensloop; b. een inge vulde vragenlijst, waaruit verschil lende bijzonderheden van den solli citant moeten blijken; c. een inge vuld formulier betreffende de af stamming. De onder b. en c. genoem de formulieren zijn verkrijgbaar op de parketten van de procureurs generaal bij de gerechtshoven (Am sterdam, 's-Gravenhage, 's-Hertogen- bosch, Arnhem en Leeuwarden), op de hoofdbureaux van politie te Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen en Eindhoven, alsmede ten bureele van alle divise- en districtscommandanten der mare chaussee. 2. De sollicitatiebrief en de bijla gen moeten worden ingezonden, voor inwoners van de provincies Noord holland en Utrecht bij den com mandant der eerste divisie mare chaussee, Sai'phatikade 7 te Amster dam, provincies Zuidholland en Zee land, bij den commandant der twee de divisie marechaussee, Raamweg lb te 's-Gravenhage, provincies Noordbrabant en Limburg, bij den commandant der 4e divisie mare chaussee, Vughterweg 47 te 's-Her- togenbosch, provincies Gelderland en Overijsel, bij den commandant der 6de divisie marechaussee, Thomas a Kempislaan 102 te Arnhem, provin cies Drente, Groningen en Friesland bij den commandant 8e divisie der marechaussee, Helperbrink 20 te Groningen. Allen gered. Terwijl de pont over het Apel- doornsche Kanaal ie Wapenveld zich met ongeveer twintig passagiers midden op het twintig meter breede water, dat ter plaatse 2 meter diep is, bevond, is het vaartuigje gekap seisd. Alle opvarenden vielen, de meesten met him fiets, te water. Ge lukkig konden alle drenkelingen, w.o. enkele kinderen, worden gered. De fietsen zijn later opgehaald. De pont bleek ernstig, te zijn bescha digd. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. In de laatste zes weken is de poli tie te Utrecht weer op het spoor ge komen van tal van frauduleuze slachtingen. Niet minder dan zeven tien koeien zijn op onwettige wijze geslacht door een loonslachter uit Utrecht, die op gezag van eenige slagers daar ter stede deze koeien op de veemarkt te 's-Hertogenbosch kocht. De slachtingen werden dan hier, dan daar verricht. Toen de politie de lucht kreeg van dit lugu bere bedrijf, kon zij een inval doen in een huis aan den Oude Kamp, waar op zolder de dieren werden geslacht. Terzake van frauduleuze slachtingen zijn'thans vier personen gearresteerd en ingesloten in het huis van bewaring. DE FILMOPERATEURS BIJ HET LUCHTWAPEN. In de Groote Telecamera wordt de Telelens ingeschroefd. Weltbild-Polygoon) Interessante cijfers. Dat niet iedereen een even groot inkomen heeft, is we] algemeen be kend. Minder bekend is, dat er eveneens belangrijke verschillen bestaan tusschen de gemiddelde in komens in de verschillende gemeen ten des lands, zooals duidelijk te zien is in de zooeven uitgekomen statistiek der inkomens en vermo gens in Nederland voor 1939/40, die bewerkt is door het centraal bureau voor de statistiek. Dit moge blijken uit het volgende. Een aangeslagene in Bloemendaal verdient gemiddeld 6.682; terwijl de aangeslagenen in Neeritter (Limburg) het gemiddeld met 1255 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bloemendaal er het beste aan toe met 1.891. waartegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemiddeld inko men per inwoner van slechts f 54 staat. De hoogste vermogens wor den in 's-Gravenland aangetroffen, n.l. gemiddeld f 315.000 per aange slagene, waartegenover enkele ge meenten staan met een gemiddeld cijfer van f 17.000. Per inwoner ge rekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld ver mogen van 19.000'. Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagenen in de in komsten- en vermogensbelasting, het bedrag' der inkomens en vermo gens en de gemiddelden per aange slagene en per inwoner van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar eccnomisch-geografische gebieden, naar een zevental groepen van g meenten volgens het aantal inwo ners en naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden behooren 's-Gravenhage en omstreken, de Hol- landsche duinstreken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het grootste inkomen per inwoner is Noordholland. Utrecht spant de kroon wat de vermogens betreft. Voor de eerste maal zijn in deze statistiek ook gegevens opgenomen betreffende de inkomens- en vermo- gensverdeeling voor bovengenoem de economisch-geografische gebieden en voor de bevolkingsgroepen. Voor ieder die aanwijzingen be hoeft omtrent den financieelen toe stand der bevolking in de verschil lende deelen van ons land zal deze publicatie een zeer bruikbare gids zijn. Rheumatische pijnen QOÖ Ttli/n/iwzdlje* hebben een grondige pijnuitdrijvende werking. De A.N.W.B. meldt: Het is te voorzien, dat in den ko menden zomer vooral zij, die over een bescheiden beurs beschikken, moeite zullen hebben in hun vacan tie een onderdak te vinden. Daar reizen naar het buitenland uitgeslo ten zijn, zal de vacantiedrukte groo- ter zijn dan anders, terwijl de logeergelegenheid veel beperkter is. Daarom voorziet de A.N.W.B., dat er veel vraag zal zijn naar adressen van particulieren, die gasten willen ontvangen. De toeristenbond veron derstelt eveneens, dat er vooral op het platteland wel bereidwilligheid zal bestaan, ook bij hen, die ge woonlijk geen pension houden, om ditmaal, gedurende de - zomervaean - tie, eenige pensiongasten te ontvan gen. Zij, die daartoe mede willen werken, helpen hun landgenooten aan een prettige vacantie en daar door ook aan de zoo noodzakelijke ontspanning. Een vacantie, doorge bracht op bijv. een boerderij-pen sion of een ander plattelandsbedrijf, is vooral voor gezinnen met kinde ren gezond en zeer leerrijk en valt gewoonlijk zeer in den smaak. In verband met het bovenstaande is de A.N.W.B. voornemens adres sen te verzamelen, die van nut zul len zijn als straks een stroom van aanvragen op de A.N.W.B.-kantoren binnenkomt. Gaarne wacht de afd. binnenland van den A.N.W.B., Park straat 18, den Haag opgave van par ticuliere woningen, boerderijen e.d. (met prijs, aantal kamers, geboden comfort enz.), waar men in den a.s. zomer gasten wil ontvangen. ZESTIG COUPONS STOFFEN GESTOLEN. In den nach van Zaterdag op Zon dag hebben inbrekers hun slag ge slagen in een kleermakerij op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam. In het portaal van het juist enkele weken leegstaande bovenhuis be vindt zich een deur, welke in ver binding staat met den winkel. Na dat de dieven in het portaal hadden weten te komen vermoedelijk met behulp van een valsehen sleutel of door insluiting hebben zij de binnendeur, welke afgesloten was, opengebroken, waarna zij in den winkel vrij spel hadden. Ruim zestig coupons stoffen, ter waarde van ettelijke duizenden gul dens, wisten zij buit te maken. Gezien de groote hoeveelheid van het gestolene, moeten zij voor het transport ongetwijfeld van een of ander vervoermiddel gebruik heb ben gemaakt. De politie heeft de zaak in onder zoek. •■i.-.l. Het A. N. P. meldt: In een gemeente in Noordholland spraken een vijftal melkslijters on derling af de prijzen voor melk met 1 ct. per liter te verhoogen. Zij had den daartoe geen toestemming, doch handelden, naar zij verklaarden, op advies van een reiziger van een zuivelfabriek. Hun besluit was evenwel in strijd met de prijsvoorschriften, aangezien zij nu voor melk meer vroegen dan den prijs, die op 9 Mei 1940 in hun district gebruikelijk was. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam stelde een ver volging in en veroordeelde de vijf melkslijters elk tot een geldboete. Het betrof hier weinig kapitaalkrach tige lieden. Daarom werd deze boete zoo bepaald, dat de verdachten het door hen te veel ontvangen bedrag zullen moeten afstaan. Melk is even wel een zoo belangrijk artikel in elke huishouding, dat men in de toe komst bij dergelijke overtredingen stellig tot veel strengere maatregelen zal overgaan, indien de prijs ten on rechte wordt verhoogd. Op het eind van de vorige week bereikte den Diwero te, Rotterdam het bericht, dat Monumentenzorg te 's-Gravenhage had beslist, dat de Delftsche Poort gesloopt zal worden. De oude poort is op het nieuwe Hofplein in het stadsplan van den stadsbouwmeester een sta in den weg geworden en bovendien blijkt zij wel dermate geleden te hebben, dat zelfs monumentenzorg geen aan leiding zag anders te beslissen. Nog deze week zal het sloopwerk worden gegund. Reeds begin volgen de v/eek zal het een aanvang nemen. DE VERANDERING IN DE LEIDING DER N. 3. H. C. De oorzaak. Dr. Lindenburger, leider, van de Befehlsstelle der Hitlerjeugd in Ne derland en adviseur in het commis sariaat-generaal voor bijzondere aan gelegenheden voor jeugdzaken, hield gisteren op de dagelijksche perscon ferentie te 's-Gravenhage een refe raat over den jeugdarbeid, aldus het A. N. P. Spr. zeide o.m., dat voorheen de politieke omstandigheden de op komst der nieuwe jeugdbeweging in Nederland beletten. Thans evenwel heeft de nationale jeugdstorm reeds 12.000 leden. „Oorspronkelijk was de bedoeling alle daartoe in aanmerking komende jeugdorganisaties bijeen te brengen. De heer Weger uit Meppel, leider van de Agrarische jeugd in de noordoostelijke provincies van het land samen ongeveer 700Ctteden heeft zich bij de N. J. S. aangesloten. Besprekingen met de padvinder- organisaties mislukten echter. Met zeer veel geduld is getracht deze or ganisaties tot samenwerking te bren gen. Doch ten slotte is na drie maan den vergeefsche pogingen en na het vaststellen van politieke en zede lijke misstappen, de consekwentie getrokken en werden de padvinder organisaties ontbonden. Een gelijk lot wedervoer de leiding van de Jeugdherberg centrale, die constant weigerde om aan de Joden het overnachten in de jeugdherbergen te verbie den. Derhalve is thans de toestand op geklaard: Er is een groote jeugd organisatie, n.l. de nationale jeugd storm en zijn kracht zal bewijzen, dat hij de jeugd winnen en leiden kan". Drukwerk is meestal haastwerk. Wij zijn daarvoor speciaal ingericht. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. MEN HEEFT EEN VALPROEF GENOMEN met de nieuwe red dingboot „Dudok de Wit", welke bestemd is voor de N.Z.H..M. Bovenit de reddingboot wordt pl.m. 1.5'0 m. boven het water geheschen, om dan met een klap op het water terug te vallen (onder). (Polygoon)

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 5