DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Britsche terugtocht op Kreta. Nieuwe verklaringen van Roosevelt. Een buitengewone persconferentie. Britsche kruisers door torpedo's getroffen. De geldigheidsduur van de bonnen. Bonaanwijzingen. van 21.50 tot 5.25 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door l|et geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 126. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Vrijdag 30 Mei 1941 Washington, 29 Mei. (D. N. B.) In de buitengewone persconferentie, die president Roosevelt vandaag had uit geschreven, heeft hij om te beginnen medegedeeld, dat hij een wet onder teekend heeft, die den uitvoer van de Philippijnen onder hetzelfde toezicht plaatst als dien van de Ver. Staten. Uitvoervergunningen zal de Ameri- kaansche commissaris verstrekken. Bij de Philippijnsche rechtbanken kan men in beroep gaan. Op een vraag naar den stand van de staalproductie in de Ver. Staten verklaarde Roosevelt, dat de indus trie, die niet voor bewapeningsdoel einden werkt, althans de komende twee jaar een korting van de staal- toedeeling kan verwachten. De president weigerde nadere in lichtingen over de kwestie, hoe hij het transport van oorlogsmateriaal naar Engeland wil beveiligen, met de opmerking, dat Duitschland dit graag zou willen weten en hij daarom niets koij zeggen. Ook ontweek hij een uit eenzetting van zijn standpunt om trent uitbreiding van den patrouille- dienst, doch verzekerde met allen nadruk, dat hij opheffing noch wijzi ging van de neutralitejtswet zal eisohen en derhalve het zenden van Amerikaansche schepen naar Engel- sche havens niet in aanmerking komt. Op de vraag, of de Ver. Staten de Duitsche blokkade van Engeland erkennen, antwoordde Roosevelt door te wijzen op den Amerikaanschen burgeroorlog, toen het N. omstreeks driekwart van alle blokkadebrekers, die aan de Z. staten wilden leveren, had opgebracht. Destijds hadden de N. staten zich op het standpunt ge steld, dat de blokkade effectief geacht moest worden. Op andere vragen naar de vol machten, waarover Roosevelt be schikt als gevolg der proclamatie van den nationalen noodtoestand, ver klaarde hij, dat hij zoo ongeveer alle volmachten bezit, die hij noodig heeft. Bovendien bezit hij nog vol machten krachtens de grondwet en krachtens beslissingen van het hoog gerechtshof. Geen dezer volmachten treedt evenwel in werking, alvorens hij de betrokken uitvoeringsbepalin gen uitvaardigt, waaraan thans niet gedacht wordt. Omtrent de stakingsgolf in de Ver. Staten merkte de president op, dat een stakingsverbod in werking zou kunnen treden, indien ongerechtvaar digde stagnatie van den arbeid zich mocht voordoen. Tot slot antwoordde Roosevelt ontkennend op de vraag, of hij Ame rikaansche kortegolfzenders wil re- quireeren. De Amerikaansche neutrali- teitswet. Stockholm, 29 Mei. (D. N. B.) De Londensche correspondent van Afton- bladet meldt, dat de Britsche hoofd stad een nieuwe teleurstelling heeft ondervonden, toen bekend werd, dat president Roosevelt op een buiten gewone persconferentie verklaard heeft, dat de neutraliteitswet niet wordt ingetrokken en dat men ook geen plannen in die richting heeft. Brazilië en de rede van Roosevelt. Rio de Janeiro, 29 Mei. (D. N. B.) Naar aanleiding van de rede van Roosevelt wijst de Braziliaansche pers met klem op de nationale be langen van Brazilië, die door presi- aent Vargas behartigd worden. Zij stellen op den voorgrond, dat het volk vertrouwen heeft in dezen man, die, doof voor alle stemmen, welke niet de Braziliaansche belangen ver tegenwoordigen, vastbesloten is zijn land te behoeden voor het onweder, dat elders is losgebarsten. Brazilië, aldus de bladen, behoort niemand anders dan den Brazilianen. Britsche uitvalspogingen bij Tobroek verijdeld. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 29 Mei. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Door het optreden van kruisers in overzeesche wateren verloor de vijand 52.000 b.r.t. handelsscheeps- ruimte. Hiervan werden 41.000 b.r.t. door een oorlogsschip tot zinken gebracht, dat hiermede in totaal meer dan 100.000 b.r.t. heeft vernie tigd. Het slagschip „Bismarck" schoot op 24 Mei des avonds vijf Britsche vliegtuigen neer, bracht in den nacht van 26 op 27 Mei een van de aanvallende vijandelijke torpedo jagers tot zinken en schoot een an dere in brand. Op het eiland Kreta achtervolgen Duitsche bergtroepen na succesvolle gevechten den verslagen vijand. Zij bereikten de baai van Armini en brachten opnieuw een vrij groot aan tal gevangenen binnen. De baai van Soeda, die tot dusverre door de Britten als vlqotsteunpunt werd ge bruikt, is veroverd. Het Duitsche luchtwapen heeft ook gisteren met vrij sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers de Britsche stellingen aan de Noord kust van Kreta doeltreffend aange vallen en in het zeegebied rondom het eiland een koopvaardijschip en een patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Italiaansche troepen zijn op het eiland Kreta aan land gezet. In Noord-Afrika hebben de Duitsch-Italiaansche troepen nieuwe plaatselijke uitvalspogingen van de in Tobroek ingesloten Britten met verliezen voor den vijand afgesla gen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten munitie-opslagplaatsen van den vijand bij Tobroek met bommen, waardoor verscheidene ontploffingen ontstonden. Duitsche torpedo-vliegtuigen vernietigden ten O. van Solloem Britsche pantser wagens en een vrij groot aantal auto's. Ten Noorden van Mersa Matroeh raakte een groot vijandelijk koop vaardijschip nadat bommen neerge worpen waren, in brand. Vliegtuigen van. de gewapende verkenning brachten overdag ten Westen van Ierland uit een sterke Britsche vlootformatie een torpe dojager van de Tribalklasse tot zin ken en plaatsten op een lichten kruiser bomtreffers. Aan de Kanaalkust opgesteld ver dragend geschat van de marine be schoot een Britsch convooi bij Folke stone. In den afgeloopen nacht bombar deerden gevechtsvliegtuigen met goede uitwerking Britsche havens aan de Z.O.- en W.-kust van het eiland. Duitsche jagers schoten bij een poging van den vijand om naar de bezette gebieden en de Duitsche Bocht te vliegen, zonder eigen ver liezen, vier Britsche gevechtsvlieg tuigen en twee jachtvliegtuigen neer. De vijand wierp in den afgeloo pen nacht met afzonderlijke vlieg tuigen in het Noord-Duitsche kust gebied brisant- en brandbommer, die slechts geringe schade veroor zaakten. Artillerie van de marine scftoot een van de aanvallende vlieg tuigen neer. In de periode van 22 tot 28 Mei verloor de vijand in totaal 52 vlieg tuigen. Hiervan werden dertig vlieg tuigen in luchtgevechten of door de luchtdoelartillerie en twaalf door eenheden van de marine neerge schoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen 35 eigen vliegtuigen verloren. De strijd op Kreta. Berlijn, 29 Mei. (D.N.B.) Aan de O.-kust van de baai van Soeda heb ben, naar het D.N.B. verneemt, Grieksche en Britsche strijdkrach ten bijzonder hardnekkigen tegen stand geboden. Het gelukte den Duitschen troepen den vijand uit zijn stellingen te werpen en ver scheidene honderden gevangenen te maken. Het betreft hier vooral Grieksche en Britsche soldaten. Bo vendien werd een groote hoeveel heid oorlogstuig buitgemaakt. De strijd op Kreta. Berlijn, 29 Mei (D.N.B.) Het com muniqué van het Britsche groote hoofdkwartier in het Midden-Oos- Italiaansche troepen op Kreta. Rome, 29 Mei. (.Stefani). In zijn legerbericht no. 358 maakt het Ita- liaannsche opperbevel het volgende bekend: Gisteren zijn onze troepen aan land gegaan op het eiland Kreta om met de Duitsche strijdkrachten samen te werken. Onze formaties bommen werpers en torpedovliegtuigen vielen in het bekken van de Middellandsche Zee herhaalde malen vijandelijke vlootformaties aan. Drie Engelsche kruisers werden door torpedo's uit onze vliegtuigen getroffen. Een andere kruiser werd met bomtnen getroffen. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek op den avond van 27 Mei en den ochtend van 28 Mei vijandelijke aanvallen afgeslagen. Britsche vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op Benghasi en Derna. Onze torpedovliegtuigen haalden twee vijandelijke toestellen omlaag. Een Engelsche officier werd gevangen genomen. In Oost-Afrika blijven onze troe pen in het gebied van Gallasidamo moedig strijden in het merengebied en op den linkeroever van de rivier de Omo. De Italiaansche landing op Kreta. Rome, 29 Mei (D.N.B.) Over de landing van Italiaansche troepen op Kreta meldt Giornale d'Italia, dat het marinetroepen en afdeelingen van het landleger waren, die in het O. van het eiland aan land zijn ge gaan. Het Britsche opperbevel ziet zich thans voor een nieuwen too. stand geplaatst. Daar het behalve met den geweldigen Duitschen druk in het W. thans ook met het nieuwe front in het O. rekening moet hbu- den. NED.-INDIE EN JAPAN. Tokio, 29 Mei (Domei). Van ge zaghebbende zijde wqrdt vernomen, dat de onderhandelingen te Batavia een uiterst kritiek stadium hebben bereikt. Tsjoeitsji Ohasji, -de vice- minister van buitenlandsche zaken, heeft 19 dezer den Nederlandschen gezant, generaal Pabst, verzocht op het ministerie te komen en van Ne- derlandsch-Indië bespoediging van de economische onderhandelingen te Batavia verlangd. Inmiddels zijn tien dagen verloo- pen, maar generaal Pabst heeft het ministerie nog geen antwoord gege ven. Welingelichte Japansche .krin gen wijzen erop, dat Ned.-Indië een anti-Japansche houding aan neemt, daar het van meening is, dat de internationale situatie zich ten gunste van Groot-Britannië en de Ver. Staten ontwikkelt met het gevolg dat de Nederlandsch- Indische regeering haar belofte geschonden en geweigerd heeft om goederen aan Japan te leve- ren. In dezelfde kringen 'vreest men, dat de situatie een ernstige wending zal nemen, tenzij Ned.- Indië zijn houding jegens Japan herziet. Engeland mag geen spel breker zijn. Tokio, 29 Mei (D.N.B.) Volgens de Asahi Sjimboen heeft Matsoeoka in een onderhoud, dat hij onlangs met den Britschen ambassadeur, Craigie, heeft gehad, verlangd, dat Engeland er van afziet, de handels onderhandelingen tusschen Japan en Ned.-Idië te bemoeilijken. Van een antwoord van Craigie of de Britsche regeering is overigens nog niets be kend. DE NATIONALE DIENST IN ENGELAND. Berlijn, 29 Mei (D.N.B.) Officieel is, volgens een bericht van den En- gelsclien berichtendienst medege deeld, dat alle Engelsche vrouwen, die in 1918 geboren zijn, zich op 14 Juni voor den „nationalen dienst" moeten aanmelden. ten meldt volgens een bericht van Reuter dat op Kreta de Britsche troepen, met het oog op de nieuwe aanvallen der Duitsche troepen, zich teruggetrokken hebben op stel lingen ten O. van de Soeda-baai. In de gevechten van man tegen man van gisteren, zoo wordt verder ge zegd, hebben de Britsche troepen zwaxe verliezen geleden, dtLEIDING VOOR HET BRITSCHE LUCHTWAPEN IN DE VER. STATEN. Washington, 29 Mei (D.N.B.) De minister van oorlog, Stimson, heeft in de persconferentie medegedeeld; dat op 7 Juni een groot opleidings program begint om 8000 leden van het. Britsche luchtwapen in de Ver. Staten te scholen. Zoowel militaire als civiele scholen zullen voor de opleiding van Britsche vliegers wor den gebruikt. DE BUITENLANDSCHE SCHEPEN IN AMERIKAANSCHE HAVENS. Washington, 29 Mei (D.N.B.) De senaat heeft definitief goedkeuring gehecht aan de wet, waarbij de Amerikaansche regeering gemach tigd wordt om in de Amerikaansche havens opgelegde buitenlandsche schepen over te nemen. De regeering kan deze schepen koopen, requiree-' ren of charteren. De wet is naar het Witte Huis gezonden om ondertee kend te worden. CONFERENTIE VAN ADVISEURS DER REGEERING IN JAPAN. Tokio, 29 Mei. (D. N. B.) In de ambtswoning van den minister president is hedenochtend een confe rentie van alle adviseurs der regee ring gehouden, waarbij ook het ka binet vertegenwoordigd was en waarbij de algemeene politieke toe stand met het oog op de rede van Roosevelt is besproken. Intusschen was de z.g. liaisonconferentie van de regeering, het leger en de marine voor een beraadslaging van verschei dene uren bijeengekomen. HET S.S. AMERICA IJLINGS TERUGGEROEPEN. New-York, 30 Mei (D.N.B.y Het ministerie van- marine heeft het pas sagiersschip „America" dat op reis is naar West-Indlë en door de re geering van de United States Lines is overgenomen, telegrafisch bericht gezonden terstond terug te keeren. Ht s.s. „America" (27.000 tori) heeft opdracht gekregen om na een kortstondig verblijf in Havana, de reis af te breken, en de passagiers in Newport-News in plaats van in New-York af te zetten. De New- York World Telegram vermoedt, dat deze maatregel doet voorzien, dat het schip marine-infanterie naar een ongenoemde plaats van bestem ming moet vervoeren, daar New port-News veelvuldig als haven van inscheping voor troepentransporten gebruikt wordt. ZETEL DER FRANSCHE REGEERING NIET NAAR PARIJS. Berlijn, 29 Mei (A.N.P.) Op een desbetreffende vraag van buiten landsche journalisten heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse ge antwoord, dat de leden der Fran- sche regeering, die op het oogen- blik te Parijs vertoeven, daai slechts tijdelijk blijven. Een verhui zing der Fransche regeering naar Parijs is niet overwogen. In Berlijnsche kringen ging mer, ook in op de vraag, of men reeds thans een definitief oordeel kan vel len over de Duitsch-Fransche onder handelingen. Algemeen zeide men, dat een dergelijk oordeel pas na voltooiing der besprekingen gege ven kan worden. Op het oogenblik zou het voorbarig zijn, indien men van .Duitsche zijde iets aan de Fran sche bekendmakingen toevoegde. EDEN OVER VRAAGSTUKKEN VAN BUITENLANDSCHE POLITIEK. Berlijn, 29 Mei. (D.N.B De Brit sche minister van buitenlandsche za ken, Eden, heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, vandaag in een rede gesproken over buiten landsche vraagstukken, die voor En geland van belang zijn. Hij zeide, dat president Roosevelt in zijn laatste rede „een groote bijdrage" tot het probleem van de vrijheid der zee had geleverd. Rooseveltsrede was „een document van staatsmanskunst". Eden herhaalde voorts zijn bewering, dat een „zoo nauwkeurige oorlogs machinerie, als de Duitsche is, ge makkelijk ineen kan storten", na den oorlog moet in Engeland in de eerste plaats het probleem der werkloos heid worden opgelost. Een inter nationaal economisch herstel kan slechts van Engeland uitgaan, omdat dat land „de bewaker van het erf goed der vrijheid" is. Zie vervolg Buitenland pag. 2, 2e blad. Niet meer geldig na den vastgestelden tijd. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de voor het koo pen van distributiegoederen aan te wijzen bonnen niet meer, zoo als tot dusverre het geval was, nog eenige dagen na afloop van de distributieperiode, voor welke zij zijn geldig verklaard, mogen worden gebruikt. Een uitzonde ring geldt voor de bennen, welke recht geven op k a a s; deze mogen, evenals tot dus verre, nog gedurende twee we ken na afloop van de distribu tieperiode voor het koopen van kaas worden gebruikt. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de regeling, volgens welke bonnen, die zijn geldig verklaard voor een op Maandag aanvangende distributieperiode, ook reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag en Zondag mogen worden gebruikt, blijft gehandhaafd. PEULVRUCHTEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappel rantsoen nogmaals een rantsoen peulvruchten beschikbaar zal worden gesteld. Gedurende het tijdvak van Maan dag 2 Juni tot en met Zondag 22 Juni a.s. geeft de met „52" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 500 gram peulvruchten. Het koopen met dezen bon.is reeds geoorloofd op Za terdag 31 Mei. AARDAPPELEN. Bon „04" van de aardappelen distributiebonkaart: 2 Juni tot en met 8 Juni, IK kg per bon. MF.LK. Bon „19" van de melkkaart: 2 Juni tot en met 8 Juni, 1 3/4 liter per bon. EIEREN. Bon „97" van de „bonkaart alge meen": 2 Juni tot en met 8 Juni, één ei per bon. KAAS. Bon „67" en „77" van de „bon kaart algemeen": 2 Juni tot en met 15 Juni (kooptijd tot en met 29 Juni), 100 gram kaas per bon. VERDUISTERINGS TIJDEN Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 30 Mei: op 9.23 onder 0.49. 2 Juni Eerste Kwartier. DE NIEUW-ZEELANDSCHE PREMIER ZWAAR GEWOND. Rome, 29 Mei (D.N.B.) De Nieuw- Zeelandsche minister-president, die volgens een bericht uit Cairo in Egypte vertoeft, is op een autorit van Alexandrië naar Cairo zwaar gewond. De motor van de auto ont plofte door tot dusver onbekende oorzaak, waarbij de premier, zijn secretaris en eenige hem begeleiden de officieren zware verwondingen bekwamen. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Bon „17 vleesch" van de vleesch- kaart: 31 Mei tot en met 7 Juni, per twee bonnen 100 gram yleesch, been inbegrepen of n rantsoen vleeschwaren. Bon „17 worst, vleeschwaren" van de vleeschkaart: 31 Mei tot en met 7 Juni, per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren be draagt: 75 gram voor gerookt of ge kookt varkens-, rund-, kalfs-, paar den- en schapenvleesch en voor ge rookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen, HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Juni 1941 op bon no. 14 van de voe- derkaart voor hónden wordt be schikbaar gesteld: voor groep 1 10 kg hondenbrood; voor groep 2 10 kg hondenbrood; voor groep 3 8 kg hondenbrood; voor groep 4 5 kg hondenbrood; voor groep 5 4 kg hondenbrood; voor groep 6 3 kg hondenbrood. Op bon no. 14 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1J4 kg kattenbrood beschik baar gesteld. Na 30 Juni 1941 is bon no. 14 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. TOILET- EN HUISHOUDZEEP. Gedurende het tijdvak van Zon dag 1 Juni tot en met Zondag 29 Juni a.s. geeft de met „35" genum merde bon van de „bonkaart alge meen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstel ling) of 120 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling van v o o r 1 Januari 1941) cf 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet ge kocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van de wassche- rijen. Voorts blijft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeep vlokken, zelfwerkende waschmidde- len en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uit verkocht, met dien verstande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. ZEEP VOOR WASSCHERIJEN. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onver minderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve ver plicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, die nen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveel heid van twintig kilogram wasch- goed hetzij ineens, hetzij bij gedeel ten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het pu bliek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het hand doeken, poets- en stofdoeken, ser vetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden afgegeven.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1