DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hitler en Mussolini op den brenner. De strijd op Kreta beëindigd. Een radiotoespraak van Paus PiusXII. Volledige overeenstemming. Een wapenstilstand Engeland-Irak. Manchester gebombardeerd. Winant Dinsdag bij Roosevelt. VERDUISTERINGS TIJDEN van 21.55 tot 5.22 op 14.01 onder 2,19 Uit den strijd van thans moeten vrede en gerechtigheid worden geboren. Schepen en havenwerken van Tobroek aangevallen. De gestelde doelen op Kreta bereikt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 128. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 3 Juni 1941 Aan den Brenner, 2 Juni (D.N.B.) De Führer en de Duce zijn vandaag aan den Brenner bijeengekomen en hebben in te genwoordigheid van den rijks minister van buitenlandsche za ken, von Bibbentrop, en den Italiaanschen minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, een onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onder houd heeft eenige uren ge duurd. ie De besprekingen werden ge voerd in den geest van de har telijkste vriendschap, waarbij de volledige overeenstemming van opvattingen van de regee- ringsleiders der beide verbon den landen tot uiting kwam. Bijzonderheden over de besprekingen. Berlijn, 2 Juni (A.N.P.) Over bet uiterlijke verloop van de be spreking, die vandaag tusschen den Führer en den Duce aan den Brenner is gevoerd de tiende ontmoeting tusschen de beide re- geeringsleiders vernemen wij van welingelichte zijde nog de volgende bijzonderheden: Aan de besprekingen, die in to taal meer dan vijf uur hebben ge duurd, hebben gedeeltelijk, behalve de beide ministers van buitenland sche zaken, ook de chef van het opperbevel van de weermacht, ge neraal veldmaarschalk Keitel en de chef van den generalen staf van de Italiaansche weermacht, gene raal Caballero deelgenomen. De besprekingen werden tegen den middag voor een gemeen schapelijke lunch in intiemen kring,' waaraan slechts de boven genoemde zes personen deelnamen onderbroken. Generaal veldmaarschalk Keitel en generaal Caballero hadden van hun kant gelegenheid voor een onderhoud in den geest van de hartelijke wapenbroederschap over de DuitschItaliaansche samen werking op militair gebied. Van Duitsche zijde waren voorts aan den Brenner aanwezig: de Rijksperschef, dr. Dietrich, de lei der van de partijkanselarij, Rijks leider Bohrmann, voorts de Duit sche zaakgelastigde te Rome, gezant prins Bismarck en de Duitsche mi litaire attaché te Rome, luitenant generaal von Rintelen. Van Italiaansche zijde waren aanwezig: de Italiaansche ambas sadeur te Berlijn, Dino Alfieri, ge neraal Gandin van den generalen staf van de Italiaansche weer macht, de Italiaansche militaire attaché te Berlijn, generaal Mer- ras, alsmede de chef van het Itali aansche protocol, GeisserCelesia. Het uiterlijke verloop van de ontmoeting stond in het teeken van de succesvolle en met de over winning bekroonde militaire ope raties der spilmogendheden in de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika, waarbij het in het Duitsche en Italiaansche legerbericht gemel de einde van den strijd op Kreta het voornaamste onderwerp van bespreking vormde. Een nieuwe étappe in den strijd. Rome, 2 Juni. (D.N.B.) Over de samenkomst tusschen den Führer en den Duce op den Brenner meldt Stefani: „Vastgesteld kan worden, dat het officieele communiqué een nieuwe bevestiging is van de gelijkheid der opvattingen van beide staatslieden over de vraagstukken, waarmede zij zich hebben bezig gehouden met het oog op .de voorbereiding eener nieuwe étappe in den gemeen schappelijken strijd tegen den ge- meenschappelijken vijand, waar door het mogelijk wordt, dichter bij het einddoel, de organisatie van het nieuwe Europa, te komen. De deelneming van den chef van het opperbevel der weermacht en van den chef van den Italiaanschen generalen staf aan de besprekingen bevestigt, dat Führer en Duce ook de vraagstukken van den oorlog hebben besproken. Uit het feit ,dat het communiqué spreekt van over eenstemming ten aanzien van de behandelde punten, kan men af leiden, dat de ItaliaanschDuitsche samenwerking, die tot zoo prach tige resultaten heeft geleid, ge handhaafd blijft en dat, zooals de gewoonte is geworden, op de be sprekingen daden zullen volgen". De koning van Irak in Iran aangekomen. Vichy, 1 Juni. (D.N.B.) Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft zich daar na het vertrek van Rasjid AU El Kailani een veiligheidscom missie gevormd, die een wapenstil stand met de Engelschen heeft ge sloten. De capitulatie van Bagdad. Vichy, 1 Juni. (D.N.B.) Naar uit Beiroet wordt gemeld, is volgens de meening van bevoegde Iraksche kringen tot overgave van Bagdad be sloten, omdat men gevechten en ver nielingen in de hoofdstad wilde voorkomen, vooral met het oog op het feit, dat Bagdad in een vlakte ligt en door gebrek aan natuurlijke versterkingen'moeüjjk te verdedigen is. Aan de vijandelijkheden is echter geen einde gekomen. In het noorden van het land duurt de strijd voort. Voorts wordt uit Beiroet gemeld, dat sedert 20 dagen in Transjor- danië hevig wordt gevochten tus schen Iraksche stijdkrachten onder Fauzi Kaukji en Britsche troepen, die de strijdkrachten bij Bagdad moeten versterken. Koning Faisal van Irak in Iran aangekomen. Vichy, 1 Juni. (D.N.B.). Naar O.F.I. uit Bagdad meldt, wordt bevestigd, dat de jonge koning Faisal van Irak in gezelschap van den premier Kai- lani en andere personen in Iran is aangekomen. Ook de militaire gou verneur van Bagdad heeft zich der waarts begeven. De terugkeer van Abdoel Illah. Vichy, 2 Juni. (D. N. B.) Naar het agentschap Ofi uit Bagdad meldt, bevonden zich in het gezelschap van Abdoel IUah, die gisteren naar Bag- SFAX OPNIEUW DOOR ENGELSCHEN AANGEVALLEN. Vchy, 31 Mei. (D.N.B.) De Tune sische havenstad Sfax is opnieuw door de Engelsche luchtmacht aan gevallen, zoo wordt uit Tunis ge meld. In' den ochtend van 30 Mei hebben drie vliegtuigen van de R.A.F. de haven en het daar voor anker liggende Italiaansche s.s Isarco met bommen bestookt. Een heden van de Fransche vloot en het luchtwapen hebben de bescherming van de stad en de haven van Sfax op zich genomen. ITALIAANSCHE BLADEN OVER HET EINDE VAN DEN STRIJD OM KRETA. Rome, 2 Juni. (D.N.B.) Alle Ro- meinsche ochtendbladen publiceeren onder vette koppen het einde van den slag om Kreta. De Popoio di Roma wijst op de door het Britsche opperbevel toegegeven zware verlie zen in dezen „felsten slag van den oorlog". De Messagero noemt de Ita liaansche landingsoperatie aan de Oostkust van Kreta de derde ver rassing van den slag om het eüand, De eerste was de onmacht van de Britsche zee- en luchtstrijdkrachten, die de Duitsche en Italiaansche lan dingsoperaties niet wisten tegen te houden. De tweede verrassing was de prestatie van de Duitsche val schermjagers, die bewezen hebben dat zij niet alleen in staat zijn brug- gehoofden te veroveren, doch ook actief te land weten op te rukken, Door Kreta op te geven heeft de foe langrijkste zijde van den driehoek AlexandriëHaifaCyprus haar be teekenis verloren. dad is teruggekeerd, de volgende personen: Djemil Maftai, Ali Jaondat en Noeri Pasja Said. Er zou onmid dellijk een begin worden gemaakt met de vorming van een nieuw kabinet. Het Duitsche legerbericht. Het Duitsche legerbericht van 1 Juni meldt, dat bij Herapetra de verbinding met de uit het Oosten van Kreta opgerukte Italiaansche troep tot stand is gebracht en dat tot dusver 10.0-00 Britten en Grieken gevangen zijn genomen. Verder wordt meldi.ng gemaakt van het tot zinken brengen van een Britschen onderzeeër op den At- lantischen Oceaan en het bombar deeren van belangrijke installaties aan de W. en Z. kust van Engeland en in het havengebied van de Mersey. Het legerbericht van 2 Juni luidt als volgt: Berlijn, 2 Juni. Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De strijd om Kreta is ge ëindigd. Het geheele eiland is van den vijand bevrijd. Duit sche troepen hebben gisteren het laatste steunpunt van de verslagen Brit,ten, de haven van Sfakia bezet. Bergtroepen hebben in het bergland tén noorden van Sfakia het laatste Britsche verzet neergeslagen en daarbij weer 3000 gevange nen gemaakt Het Duitsche luchtwapen heeft deze laatste zuiveringsactie doel treffend gesteund. In het zeegebied tusschen Kreta en Alexandrië heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen; met drie voltreffers een Britschen torpedojager, welke deel uitmaakte van een vlootformatie, vernietigd. In Noord-Afrika activiteit van artillerie en verkenners voor To- broek. Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen brachten in de haven van Tabroek vijf vrij kleine transportschepen tot zinken en be schadigden met goede uitwerking vijandelijke luchtdoelbatterijen-. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtui gen bestookten in den afgeloopen nacht de Britsche ravitailleerings- haven Manchester met talrijke bri sant- en brandbommen. Hevige ontploffingen en uitgebreide bran den veroorzaakten nieuwe groote erwoestingen m induslriebedrijven en opslagplaatsen. Andere lucht aanvallen w-a-ren gericht op havens aan de Z.W. en Z.-kust van Enge land. Ten Z.O. van Aberdeen en ten N. van Schotland vernietigde 't luchtwapen tw-ee vijandelijke koop vaardijschepen met tezamen 6000 brt. en beschadigde een ander groot koopvaardijschip op ernstige wijze. Noch overdag noch des nachts heb ben gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het DuUsche Rijk plaats gevonden. Andere Duitsche ge vechtshandeling. Berlijn, 2 Juni (D N.B.) Ten N. van Kaap Wrath, de noordelijkeste punt van Schotland, hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen in den af- geioopen nacht verscheidene Brit sche koopvaardijschepen! met suc ces aangevallen. Een vrachtschip van 3000 brt. geraakte in brand en zonk na een hevige ontploffing. Een ander schip van 3-500 brt. kreeg een zwaren treffer op het voor schip. Duitsche en Italiaansche troepen hebben in den nacht van 1 op 2 Juni Britsche Verkennings acties uit Tobroek afgeslagen. De Britten leden groote verliezen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben op 1 Juni ten noordwesten van Tobroek een Britsch transportschip aangevallen en tot zinken gebracht. Engelschen op Kreta ge vangen. Berlijin (D.N.B.) Ter aanvulling van het weermachtsbericht van 1 Juni werd gemeld: De vereeni-giing van de Duitsche en Italiaansche strijdkrachten bij Herapetra is de eenige plaats, aan de Z. kust van Kreta, waar de steiloprijzende verbrokkelde rots kust plaats maakt voor een zand strand. Al was da haven ook sinds jaren verzand, toch hadden de vluchtende Britten nog een zwakke hoop zich hier op kleine vaartuigen te kunnen inschepen om de vrije zee te bereiken. De bezetting van Herapetra door troepen van de as- mogdheden vernietigt deze laatste hoop van het verslagen Britsche bezettiingscorps. Evenals in het zuidoostelijk deel van het eiland zijn ook d-e wanhopige pogingen van Britsche formaties om zich op an dere punten van de zuidkust in te schep,en mislukt. Een Engelsche mededeeling. Berlijn, 1 Juni (D.N.B.) Naar Reuter in een speciaal bericht meldt, wordt officieel medegedeeld, dat de Engelschen zich uit Kreta terugtrekken. Vijftienduizend man, aldus deze mededeeling, zijn naar Egypte overgebracht. De Britsche verliezen op Kreta. Rome, 2 Juni. (D. N. B.) De Gior- nale d' Italia schrijft, dat het be richt van de redding van 15.000 man Engelsche troepen van Kreta de volgende aanteekening behoeft, gezien de weinige scheepsruimte en de voortdurende bedreiging der Engelsche schepen heeft men een zoo groot aantal troepen niet kunnen redden. Bovendien is het bericht volkomen in strijd met de verklaring van Churchill, dat het eiland tot het uiterste verdedigd zou worden. Indien het door Engeland opge geven aantal geredden toch juist zou zijn, zou het tevens een buitenge woon zware nederlaag toegeven, daar het aantal Britsche soldaten op Kreta op tenminste 60.000 man geschat kon worden. Driekwart der Britten zou dus gesneuveld of gevangen genomen zijn. Vluchtelingen. Damascus, 1 Juni (D.N.B.) Naar de omroep t-e Londen in zijn Arabi sche uitzending heeft medegedeeld, is het niet bekend, hoeveel Grieken van Kreta gered konden worden. Bij de 15.0-00 vluchtelingen, die in Egypte zijn- aangekomen, bevinden zich geen Grieken. Valschermjagers mishandeld. Berlijn, 31 Mei (D.N.B.) In een laagte bij het vliegveld Maleme op Kreta hebb Duitsche soldaten de lijk van 15 Duitsche valscherm jagers gevonden. De lijken waren naakt en vertoonden de sporen van de ergste verminkingen en marte lingen. Op de met bloed bedekte lic-hamen zag men ernstige door zweepslagen veroorzaakte wonden. Hals en- hoofd waren bedekt met schotwonden. Klaarblijkelijk heb ben de moordenaars hun weerlooze slachtoffers na onmenschelij-ke mar telingen door talrijke schoten ge dood. Deze afschuwelijke vondst bewijst, dat de bevolking van Kreta alle bepalingen van het volkenrecht genegeerd heeft. Vrouwelijke bandieten op Kreta. Berlijn, 2 Juni (D.N.B.) Bij de inneming van Herakleion zijn tien vrouwen gevangen genomen, die met sadistische wreedheid Duitsche valschermjagers hebben vermoord. Deze vrouwelijke bandieten heb ben de uniformen van gesneuvelde soldaten aangetrokken en vervol gens Duitsche soldaten, die zij tot dichtbij lieten naderen, met pistool schoten vermoord. De luchtoorlog Berlijn, 2 Juni (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben van daag voor de Britsche oostkust een zwaar geladen koopvaarder van 10.000 ton, die in een krachtig be schermd convooi voer vernietigd. Gevechtsvliegtuigen met grooten actieradius hebben op ongeveer 600 km. ten westen van de Faroer een Britsch koopvaardijschip van 5000 ton ernstige schade toegebracht. Enkele Britsche gevechtsvlieg tuigen verschenen vanmiddag onder de bescherming van een laaghan gende gesloten wolkendek boven Sleeswijk-Hol'stein. Op eenige plaatsen lieten zij naar willekeur bommen vallen, zonder schade van beteekenis aan te richten. Onmid dellijk kwamen jagers en afweer geschut In actie, waardoor de vij andelijke vliegtuigen werden ge dwongen zich naar het westen te verwijderen. Boven de Noordzee hebben Duit sche jagers een Bristol-Blenheim neergeschoten, De Britsche regeering wenscht snelle en afdoende hulp. New York, 2 Juni. (D.N.B.) De ambassadeur Winant, die hier uit Londen is aangekomen, zal Dinsdag een onderhoud hebben met president Roosevelt zoo meldt de New York Herald Tribune waarvan, naar het blad meent, de definitieve beslis sing over een interventie van de Ver. Staten zou afhangen. Volgens de International News Service heeft ambassadeur Winant van de Britsche regeering de opdracht ontvangen, president Roosevelt te verzoeken om de onverwijlde "tienvoudige verster king van de tot dusver verleende hulp. Het Duitsche succes op Kreta heeft toonaangevende Engelsche leringen in de meening versterkt, dat Groot-Britannië alleen door een ac tief ingrijpen van de Ver. Staten ge red kan worden. De Britsche regee ring verlangt thans op zoo snel mo gelijke wij-ze zoo veel mogelijk vlieg tuigen, tanks, stukken geschut en automatische wapenen. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 4 Juni: Het verblijf van Winant in Amerika. Washington, 3 Juni. (D. N. B.) Een ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken heeft ver klaard, dat de Amerikaansche am bassadeur te Londen, Winant, uit sluitend naar de Vereenigde Staten is teruggekeerd om in het algemeen van gedachten te wisselen. Hij heeft geen bijzondere boodschap van de Britsche regeering meegebracht. Het is thans gewoonte van het departe ment van buitenlandsche zaken, al dus de ambtenaar, dat de Ameri kaansche diplomaten op sleutel posities af en toe een bezoek brengen aan de Ver. Staten tot het voeren van algemeene besprekingen. Vaticaanstad, 1 Juni (Stefani). Ter gelegenheid van den 50en ver jaardag van den encycliek Rerum Novarum van Paus Leo 13 heeft Paus Pius 12 een radiotoespraak gehouden. Hij herinnerde er aan, dat Leo 13, toen hij zijn encycliek uitgaf, er van overtuigd was, dat de kerk zich over de maatschappe lijke vraagstukken moest uitspre ken om vast te stellen, of de grond slagen van een bepaalde sociale organisatie in overeenstemming wa ren met het natuurrecht en de god delijke openbaring. De encycliek had een grooten weerklank, want vele landen hebben maatregelen genomen om verbetering te brengen in de levensvoorwaarden der ar beiders. Paus Pius noemde nieuwe rich tinggevende en- moreele beginselen voor de drie fundamenteele waar den van het maatschappelijke en econimsche leven, n.l. voor het ge bruik van stoffelijke goederen, voor den arbeid en het gezin. Hij sprak den wensch uit, dat de goe deren, door God voor iedereen ge schapen, ook volgens de beginselen van rechtvaardigheid en naasten liefde aan ieder ten goede zullen komen, opdat zij den menschen eep vruchtdragenden vrede kunnen brengen en geen gevaarlijken toe stand scheppen, waaruit strijd en afgunst kunnen voortkomen.. Met het vraagstuk van het gebruik der §pederen is dat van den arbeid rïauw verbondën. Het recht en de plicht, den arbeid te organiseeren, kómen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij hun taak niet kunnen volbrengen, moet de staat tusschenbeide komen om den arbeid te regelen en te ver- deelen. Volgens de leerstelling van de encycliek Rerum Novarum heeft de natuur een nauwen sa menhang gelegd tusschen den pri vaten eigendom en het bestaan der menschenmaatschappij, in het bij zonder het bestaan en de ontwik keling van het gezin. Het gezin is de vruchtbare grondslag van de grootheid en macht van een volk, alle rechtsnormen, die regels voor den privaten eigendom opstellen, moeten streven naar de vervolma king van het gezinsleven.. De Paus sprak den wensch uit, dat deze beginselen thans reeds leiding zullen geven bij de organi satie van de nieuwe orde, berus tend op vrede en gerechtigheid, waarop de wereld wacht en die uit den strijd van thans geboren moet worden. Ten slotte gaf de Paus zijn apos- tolischen zegen. Italiaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht van 1 Juni deelt mede, dat aan het Z.- front 'van Tobroek een Britsche aan- -val met verliezen voor den tegen stander is afgeslagen. De vesting Tobroek werd opnieuw gebombar deerd. In O.-Afrika zijn den Engel schen in de omgeving van Debarek aanzienlijke verliezen toegebracht. Het legerbericht van 2 Juni luidt als volgt: In Noord-Afrika hebben Italiaan sche en Duitsche luchtformaties voor anker liggende schepen en haven werken in Tobroek aangevallen. Vijf kleine vaartuigen werden tot zinken gebracht en verscheidene luchtdoel batterijen werden midscheeps getrof fen. Een benzine-opslagplaats ge raakte in brand. In den nacht van 1 Juni hebben Britsche vliegtuigen Benghasi gebombardeerd. Een vijan delijk toestel werd door het lucht doelgeschut neergehaald. De uit vijf personen bestaande bemanning werd gevangen genomen. Op Kreta hebben de Italiaansche troepen in samen werking met de Duitsche eenheden de gestelde doelen bereikt. In Oost-Afrika is de toestand onge wijzigd gebleven. MEXICO EN DE OORLOG. Mexico-City, 1 Juni. (D.N.B.) In antwoord op een brief van Toledano, arbeidersleider en voorzitter van de federatie van arbeiders van La- tijnsch-Amerika, heeft de Mexicaan- sche president, generaal Camacho, verklaard: „Indien de Ver. Staten den spil mogendheden den oorlog verklaren, is Mexico niet verplicht, automatisch hetzelfde te doen. Alleen de volken, die op tijd hun politieke verantwoor delijkheid durven te aanvaarden, zullen zich een totale schipbreuk be sparen. Zoo noodig zal de Mexicaan- sche regeering; die steunt op den wil van het volk, de vereischte maat regelen nemen om het Mexicaansche volk een toekomst in onafhankelijk heid te verzekeren". Zie vervolg Buitenland pag. Z, 2e blad,

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1