Melk op school. De veilingen aan den Langendijk. LAATSTE BERICHTEN Het strand voor Joden verboden. AGENDA. BURGERLIJKE STAND AMSTERDAMSCHE BEURS Doorgedraaide groenten W- EERSTE BLAD 2 III—IM I I Alkmaar, Woensdag. HET GEDENKRAAM VOOR 4 ALKMAAR. Gistermiddag heeft burgemeester jbr. mr. F. H. van Kinschot een be- izoek gebracht aan Amersfoort, waar hij in 't Gildehuis het gedenkraam in oogenschouw heeft genomen, dat, als dank van de Amersfoortsche oud-geëvacueerden voor de genoteh gastvrijheid tijdens de evacuatie- dagen, aan onze gemeente zal wor den aangeboden. Hij was vol lof over het geschenk, dat voor het stadhuis zeker een sieraad mag wor den genoemd. In den loop van de volgende week zal het raam naar hier worden overgebracht, waar het in de hal van het stadhuis zal wor den aangebracht. In den loop van Juli zal het raam door een commis sie uit de Amersfoortsche ingezete nen aan het gemeentebestuur wor den overgedragen. BADHUIS „HET WITTE KRUIS". In het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad werden in de maand Mei 1941 de navolgende baden genomen: 317 kuipbaden, 359 douche le kl., 1040 idem 2e kl„ 1026 idem 3e klas. INGEKOMEN PERSONEN. In de officieele opgave is ons ge meld, dat de heer W. H. v. d. Berg van Egmond aan Zee in Alkmaar gekomen zonder beroep is. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de heer Van den Berg nog direc teur van de Prins Hendrik-stichting is en dat nog enkele maanden zal blijven. NOODLOTTIG ONGELUK BIJ HET ZEILEN. Boot omgeslagen; een der inzittenden verdronken. Gistermiddag heeft zich bij het zeilen op het Alkmaarder meer een noodlottig ongeluk voorgedaan, dat aan den heer Kortleven, hoofd der chr. school te Sint-Pancras, het leven heeft gekost. Met twee zoontjes en een vriend je van hen was de heer K. naar het meer getogen om de zeilsport te beoefenen. Een flink briesje be loofde een zeer aangenamen mid dag, heerlijk bolde het zeil en met een flinke vaart ging de boot over het spiegelend watervlak. Helaas zou het genoegen van de watersport niet van langen duur zijn, want plotseling sloeg de boot om, naar men aanneemt tengevolge van een verkeerde manoeuvre van een der inzittenden. Alle vier geraakten te water. De heer K., een goed zwem mer, wist twee van de jongens naar den wal te brengen, de derde kon den op ongeveer 100 meter afstand van de plaats van het ongeluk ge legen oever zonder hulp bereiken. Tot zoover was alles nog goed afgeloopen. Helaas overviel den heer K. dicht bij den /al een groote vermoeidheid, tengevolge waarvan hij niet verder kon zwemmen en in de diepte verdween. Eenige uren werd gedregd naar het slachtoffer, maar het lijk is nog niet gevonden. RIJWIELDIEFSTAL. Een 18-jarige bankwerker te Schagen werd aangehouden als verdacht van rijwieldiefstal. Het rijwiel was door den heer S. bij de woning zijner ouder» tegen een zijmuur geplaatst en was den vol genden morgen verdwenen. Toen de politie ter oore kwam, dat op het vliegveld De Kooy een rijwiel door arbeiders onderling was ver handeld, werd aldaar een onder- zoe inkgesteld. Spoedig werd de verkooper van dit rijwiel opge spoord, die een bekentenis aflegde. De jonge man is in hét Huis van Bewaring opgenomen. VIER VATEN BENZINE GESTOLEN. Door deft landbouwer R. te Middenmeer werd bij de politie aangifte gedaan van vermissing van vier vaten benzine, die hij op zijn erf, gedeeltelijk in den grond begraven, had opgeslagen. Het onderzoek der politie had tot resultaat, dat werd overge gaan tot arrestatie van een 32-jarigen arbeider te Medemblik. Eenige vaten benzine achter diens woning opgeslagen werden in be slag genomen. Naar hij mededeel de, had hij deze benzine van iemand uit Nibbixwoud gekocht. Aldaar bleek echter geen persoon woon achtig te zijn, die aan de gegeven beschrijving beantwoordde, zoodat de politie aan de afgelegde verkla ring geen geloof hechtte en den ge arresteerde naar het Huis van Be waring alhier overbracht.' VERBODEN VARKENSHOUDERIJ Bij een melkhandelaar te Bree- zand, die acht varkens hield, wer den er zeven in beglag genomen, aangezien hij tot het houden hier van niet bevoegd was. Tegen den melhkandelaar werd bovendien nog procesverbaal opgemaakt. Een teekening op het bord in het leslokaal van de eerste en tweede klas van de school aan den Konings weg gaf hedenmorgen een goed- geteekende blauwe vlag met de woorden „Hoera, schoolmelk" en in een ander lokaal troffen we alweer het woord schoolmelk met daarnaast de vervoeging van hét werkwoord drinken. Een en ander was geen toeval zon der meer. Het was te zien als een uiting van blijdschap en dankbaar heid voor het feit, dat heden de schoolmelkvoorziening een aanvang zou nemen. Veel is daarover reeds geconfereerd met hoofden en het personeel van scholen, schoolbestu ren,, organisaties enz., maar telkens deden zich weer moeilijkheden voor, die eerst dienden te worden over wonnen. Én dit gelukte, vooral dank zij de werkkracht en het groote enthousiasme van mej. mr. Dekker ter gemeentesecretarie. Alleen de laatst-opgekomen moeilijkheid (van de melkbonnen) bleek zeer groot en zfj was oorzaak, dat vele van de aanvankelijk voor deelname opgege ven kinderen zich moesten terug trekken, omdat moeder niet een heele melkbon per week kon afstaan voor één kind. Zoodoende daalde het aan tal deelnemers van 3300 tot ruim 2200. Intusschen toch nog een flink aantal, dat de verkwikking en de heilzame werking van een kwart liter melk per dag zal genieten. De kinderen krijgen dan op school iets méér melk op hun bon dan thuis (een kwart liter per twee weken) doordat de verstrekking van melk op school vier dagen per week ge schiedt. Hedenmorgen heeft het school- melk-comité zijn arbeid aangevan gen in de openbare scholen- en de chr. scholen in de gemeente. Voor de r.k. scholen zal de verstrekking mor gen beginnen, omdat zij vandaag nog vacantie hadden. Ter gelegenheid van dit begin heeft de burgemeester in de school aan den Koningsweg een kleine bijeenkomst belegd, waar voor juist deze school was uitgeko zen, omdat ongeveer 90 pet. der leer lingen aan de melkvoorziening deel neemt. Er waren aanwezig de heeren van Slingerland wethouder, Dun inspecteur l.o., v. d. Ven van het hoofdbestuur van het_ schoolmelk- comité, Veis van Maatschappelijk Hulpbetoon, Schoorl van de Nuts- spaarbank, dr. Mol dir. van den Keuringsdienst, Dijkstra hoofd van een der r.k. scholen, Hout, oud-hoofd van een r.k. jongensschool, de hee ren Greeuw en Nobel (resp. van de Coöp. Centrale Melkinrichting aan de OudegraeM en van de N.V. Melk inrichting Concordia, welke beide de levering van de melk verzorgen), alsmede verschillende dames. Aan allen werd een kopje choco lademelk gepresenteerd, waarna de burgemeester als eerste spreker het woord nam. Na een wel kom aan de aanwezigen releveerde hij de besprekingen, welke gevoerd waren vóór het beoogde doel kon worden bereikt, waarbij het gemeen tebestuur meende een taak te heb ben. Hij bracht dank aan allen, die zich voor de zaak der schoolmelk voorziening hadden geïnteresseerd, waarbij hij speciaal naar voren bracht mej. mr. Dekker, het perso neel der scholen, de melkleveran- ciers, het spaarbankbestuur en Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. deelde mede, dat voorloopig tot de groote vacantie op school melk zal worden geschonken en dat men hoopt ook daarna met de zaak te kunnen door gaan. De heer G. C. Dun herinnerde eraan, dat reeds een paar jaar ge leden de besprekingen over het verstrekken van melk op de scho len te Alkmaar begonnen. Hij ver heugde zich erover, dat nu einde lijk een goed resultaat is bereikt, omdat de melk voor zoovelen noo- dig is. Spr. meende te mogen aan nemen, dai'N de melkvoorziening naast lichamelijke voordeelen ook onderwijskundig gezien goede re sultaten zal hebben, omdat het voor de leerlingen ongetwijfeld op wekkend zal zijn om in de rust pauze een kwart liter te drinken door een rietje. Hij sprak de hoop uit, dat de deelname zich zou uit strekken tot alle leerlingen en zou gaarne zien, dat het hoofdbestuur van de schoolmelkvoorziening po gingen in het werk stelt om een gunstige beschikking te krijgen ten aanzien van de melkbonnen. De heer Van der Ven zegde zulks toe, al wilde hij er op wij zen, dat er in dezen vele moeilijk heden zijn; in vele gemeenten b.v. is het technisch niet mogelijk op school melk te verstrekken, reden v/aarom de overheid meende om ingezetenen van de gemeenten, waar het wèl mogelijk is, niet te mogen voortrekken boven anderen door het geven van extra bonnen voor melk op school. Intusschen was spr. dankbaar voor de in Alk maar ondervonden medewerking. Térloops deelde spr. mede, dat in Den Haag de schoolmelkvoorzie ning de volgende week begint met 200.000 kinderen. De heer J. C. Mo 1, hoofd der school en voorzitter van het Alk- maarsche schoolmelkcomité, spraK ten slptte nog een woord van dank voor de ondervonden medewer king, waarna het gezelschap zich naar de leslokalen begaf, waar in middels de leerlingen reeds zaten te wachten op het moment dat de pret zou beginnen. De fleschjes, gesloten met een cartonnetje, waardoorheen een riet je stak, werden met verlangenden blik bekeken en op het sein van den burgemeester begon het zui gen, waarvan een soort wedstrijd werd gemaakt. Zoo is dus thans in onze gemeente een practische sociale maatregel in toepassing gebracht, waarmee we onze scholieren èn de gemeente feli- citeeren. Het werk, aan een en ander verbonden (geregeld innen van bonnen en geld en het voeren van de administratie) men zie dit niet over het hoofd! zal het onder wijzend personeel ongetwijfeld gaarne verrichten in het belang van het kind, waaraan immers hun heele werkkring is gewijd. 55-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar P. S. Kramer Guurtje Kramer-Moeies, herdacht gister in huize „Westerlicht" het feit waarop het vóór 55 jaar in den echt werd verbonden. Beiden mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen. De man is 79, de vrouw 76 jaar. Ze zijn nog zoo opgewekt, dat ze stellig wel hun diamanten huwelijksfeest zullen beleven. De man werd te Oudkarspcl ge boren, waar hij als land- en tuin bouwer heeft gewerkt en daarna, !ct zijn 70ste jaar, 29 jaar als besteller bij de posterijen werkte. De vrouw werd te Zijdewind geboren. Na hun pensionneering woonden zij drie jaar te Heiloo, zoodat 2.e thans reeds 6H jaar bewoners van huize „Westerlicht" zijn, waar net hun zeer goed bevalt. De directeur met zijn echtgenoote, de secretaris, de dokter en de zuster kwam het ju- bileerendepaar hunne gelukwen- schen aanbieden, terwijl vele bloem stukken, w.o. zelfs een uit Bilthoven van den chef van den oudsten zoon (hèt huwelijk werd met drie kinde ren gezegend) en verschillende ca- deaux getuigden van belangstelling in breeden kring. Zondag werd hst feest met de kinderen en Maandag met de kleinkinderen gevierd. DOODELIJK ONGEVAL. Tweeden Pinksterdag kwam de 34-jarige garagehouder Jacobus Krom uit Limmen uit een café aan het Ritsevoort alhier. Nadat hij zijn fiets had gehaald, stond hij nog een poos met een paar menschen te praten. Met een vriend zou hij wegrijden. Voor dit doel was hij reeds op zijn fiets ge stapt. Met zijn voorwiel kwam hij tegen de trottoirband, waarop hij zijn stuur naar links omgooide, doch helaas haakte in de trappers van een anderen wielrijder, met het noodlottige gevolg, dat hij achter over op den grond sloeg en een schedelbasisfractuur bekwam. He vig bloedend werd de man naar het St. Elisabethziekenhuis ver voerd, waar hij des nachts over leed. Omstanders hadden wel den ge neeskundigen dienst, die direct ter plaatse was, opgebeld, doen hadden verzuimd ook de politie te waarschuwen. Met het oog op de eerste hulpverleening is het wel noodzakelijk, dat het publiek ook onmiddellijk de politie waarschuwt. PETER PECH REVUE. Peter Pech, in zijn nieuwe creatie als revue-komiek, maakt met een clubje vroolijke vrienden een toer door het land en komt op 7 en 8 Juni (Zaterdag en Zondag half acht) in 't Gulden Vlies met een Cabaret-Revue van Jacques van Tol, getiteld „Veel Plezier." Het optreden van Peter Pech in de revue is zoodanig geslaagd dat de aanvankelijk voor eenige weken opgezette tournee is uitgegroeid tot een serie van reeds meer dan 250 voorstellingen. Tot de vroolijke vrienden, die met Pech deze revue spelen behoo- ren o.a. de chansonniere Beppie Murray, verder Jan Blok en George du Bree Teun Klomp en zijn makker en het danspaar Leane en Peter. Het muzikale gedeelte is in handen van Cor van Veen. De voor stellingen worden gegeveji onder het motto: „Zit niet gekreukeld in elkander, maar lach eens een keer om de pech van een ander. Morgen, Donderdag 11 uur, be gint de plaatsbespreking, die zeer is aan te raden omdat voor de Fir.kstervoorstellingen velen te leurgesteld moesten worden. DE EXPORTPRIJZEN VOOR GROENTEN. De exportprijzen, welke met in gang van gisteren voor export naar Duitschland zijn vastgesteld, waren voor rabarber .(stelen zonder blad, minstens 30 cm. dik en 15 mm. dik 6 per 100 kg.; voor tomaten, A, B en C is de prijs verlaagd van 48 tot 444 per 100 kg. Een nieuw product is aan de lijst toegevoegd, n.l. spits kool, met 12 per 100 kg. Kaskom- kommers A (boven 50 kg. per 100 stuks) 13, B (van 45—50 kg.) 10 en C (van 35—45 kg.) 6.50 per 100 stuks; platglaskomkommers A (boven 70 kg.) 15, B (van 60—70 kg.) i 11.50 en C (van 5060 kg.) 7.50 per 100 stuks. Glassla IA (16 kg.) 3 per 100 stuks, I (13 kg.) 2.50; gelichte sla en natuursla I A (20 kg. 3) en I (17 kg.) 2.50 per 100 stuks. Bloemkool I (meer dan 20 cm. middellijn) 16; II (van 1620 cm. middellijn) 12 per 100 stuks. Radijs 1.60 per 100 bos en bospeen 13 per 100 bos. Deze prijzen gelden tevens als maximumprijzen voor het binnen land. Van alle op de lijst voorkomende prodücten moet bij voldoenden aan voer om export mogelijk te maken, 50 worden geëxporteerd. Bepaald is, dat, wanneer de to maten in exportverpakking worden aangevoerd en de telers voor de daarvoor vermelde vergoeding in aanmerking wenschen te komen, zij zich geheel aan de voor de export verpakking geldende voorschriften zullen hebben te houden. Dit betreft zoowel de wijze van verpakking als de veredeling over houten en kar tonnen fust. Derhalve dient 70 in houten en 30 in kartonnen poot- jesbakken te worden aangevoerd. Voor het binnenland zijn de vol gende maximumprijzen vastgesteld: tomaten CC en bonken 44, raap stelen ongewasschen 8 en spinazie 6.50 per 100 kg. De maximumprijsregeling geldt voor alle tomaten, derhalve zoowel voor de voor export geschikte als voor de volrijpe tomaten. Indien de tomaten (ook de volrijpe) nog onge sorteerd worden aangevoerd, worden zij als afwijkend gekwalificeerd en mogen slechts voor 80 van den vastgestelden maximumprijs worden geveild. GEEN ONDERHANDELINGEN OVER DE GASFABRIEK TE LANGENDIJK. Hoewel gemeend werd, dat de onderhandelingen met Alkmaar óver de overdracht van de gemeen schappelijke gasfabriek van de Lan- gendijker gemeenten en Sint Pan- cras waren afgebroken, nu het ae- drijf aan den Langendijk zoo met sprongen vooruit gaat, schijnt dit toch niet het geval te zijn. In het orgaan van den Bond voor overheidspersoneel wordt mededee- ling gedaan van een bespreking met d~ directie van het Alkmaarsche be drijf over de bevordering van een drietal .leden van het personeel. Hierover zal men echter eerst kun nen besluiten, nadat de beslissing is gevallen betreffende de overname van de gasfabriek te Langendijk. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, worden er door Alkmaar geen onderhandelingen over de overname van de Langedijker gas fabriek gevoerd. Het bericht in het orgaan van het overheidspersoneel, waarop onze correspondent doelt, heeft betrekking op de promotie van drie personen van de overge nomen gasfabriek te Schagen. Red. Alkm. Crt. Nog geen vroege aard appelen. De stille tijd aan de veilingen zal dit jaar wel iets langer duren dan vorige jaren. De eerste vroege aardappelen zijn nog niet ter vei ling verschenen. Dit is wel in tegen stelling met voorheen, toen meestal in het laatst van Mei reeds de eerste vrosge aardappelen werden aangevoerd. Met de thans geldende distribu tievoorschriften lijkt het niet on waarschijnlijk, dat ook de vroege aardappelen in de distributie zullen vallen. De tuinders hopen echter, dat gedurende den eersten tijd de maximumprijzenregeling nog niet zal worden ingevoerd, opdat, even als vorige jaren, voor de eerste aardappelen een hoogere prijs kan worden bedongen dan de vastge stelde prijzen De handel ziet de ontwikkeling ook met belangstelling tegemoet, aangezien' onder de handelaren ge vreesd wordt dat de aardappelen niet vrij kunnen worden gekocht via de veiling, maar dat een rege ling zal worden getroffen voor een centralen verkoop via de Vebena, zooals met de late aardappelen ook het geval is geweest. Van de nieuwe groenten wordt de aanvoer iets grooter. Er komen vrij belangrijke hoeveelheden ra- ba: ber ter veiling, welke van dien aard zijn, dat export mogelijk is. Voor het resteerende kwantum blijkt onder de binnenlandsche handelaren meestal een goede be langstelling te bestaan. Vooral de voor afwijkend geveilde kleinere bossen vinden veel aftrek. Men neemt over 't algemeen alle be schikbare partijen af. Slechts een enkele maal blijft nog iets over, dat dan voor export wordt bestemd. De aanvoer van bloemkool was grooter, al blijft het aantal aan voerders beperkt tot een paar: In totaal werden gedurende de afge loopen week ruim 1700 stuks ge veild, welke alle grif tegen den vastgestelden prijs, Maandag 20 en daarna 18 per 100 st., van de hand gingen. Afwijkende kwaliteit noteerde Maandag 16 en daarna 14.40 per 100. Verscheidene tomatenkweekers beginnen nu wat af te leveren, zoo dat het aanbod van dit product wat begint toe te nemen .Hiervoor was üe prijs Maandag 51 en later 48 per 100 kg. Er was nog een kleine hoeveel heid witlof aan de veiling. De mooi ste partij noteerde van 16 tot 18 per 100 kg. De minder mooie brach ten toch nog 14 a 15 per 100 kg op. De slag, welke op enkele dagen werd aangevoerd, vond koopers tegen den vastgestelden prijs van 5, later 4 per 100 krop. Ongecorrigeerd. Voorts verblijf in hotels, pensions, enz. Het A.N.P. meldt: Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied nr. 20- 1941 wordt bepaald: 1. Aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den rijkscommissaris nr. 189- 1940 wordt verboden: a. Het publieke baden in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badinrichtingen. b. Het betreden van publie ke plantsoenen en lokalen, evenals het huren van kamers in publieke logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en andere dergelijke plaatsen. c. Het bezoek aan paarden rennen als toeschouwer. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en worden niet hechtenis van maxi maal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van beide ge straft, voor zoover niet volgens an dere bepalingen een hoogere straf is bepaald. Deze regeling treedt heden in werking. NOG GEEN RUST IN IRAKSCHE HOOFDSTAD. Vichy, 4 Juni. (D.N.B.) Volgens berichten uit Beiroet hebben al daar uit Bagdad aangekomen rei zigers verklaard, dat de rust in de Iraksche hoofdstad nog niet weer gekeerd is en dat de autoriteiten daarom den uitzonderingstoestand handhaven. Voorts wordt meege deeld, dat zoowel de ongeregelde als de geregelde Iraksche troepen die bij Bagdad geconcentreerd zijn, den wapenstilstand met Engeland van de hand wijzen. Bioscopen, Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Vroolijke Muzikanten (kom. operettefilm); hoofdrollen Paul Hör- biger. Rudolf Carl en Lucie English. Toegang elke leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Comedie om geld (kom. HolL film)hoofdrollen Cor Ruys, Herman Bouber, Matthieu v. Eysden en Rini Otte. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Een meisje voor alles (kom.); hoofdrollen Grethe Wieser en Ralph A. Roberts. Toegang alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, malinee. Harmonie-theater, 7.30 uur. hoofd nummer Ich kenn dich nicht und liebe dich (De onbekende geliefde), amus.-film; hoofdrollen Willi Forst en Magda Schneider. Toegang elke leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Donderdag geen voorstelling. ALKMAAR! GEBOREN: Lambertus, z. van Lambertus Schrassen en J. Burger. Isabella A. M., d. van Schwibettus Terpstra en M. Zoon. x GETROUWD: Pieter Nol en Jose- phina Schumacher. Petrus J. Ket ting en Jacoba Kuiper. Jacobus A. Dros en Eva G. Helder. OPGA VB 1 AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Bijkantoor Alkmaar.- van Woensdag 4 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 II 3—3H NederL 1938 3 Ned.-lndië 1937. BANKINSTELLINGEN Amsterd Bank Handel Mij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Caïvé Delft Cert. NederL Ford. Lever Bros Phil. Gloeil. Gem. Bezi CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden PETROLEUM. Kon Petroleum RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senerobah Juni 1941 Vor. k. plm 2u 9SVe 98Vi6 963/8 963/8 88I/8 881/1, 881/j 881/, •117V, 1161/2 .134 135 1861/, 182 128 127 *1301/, 1331/2 713/8 72 .290 255 .1151/8 115-1/8 t 201 i/j 19) .400 398 .241 241 .245 240 •112V» 112 2301/s 231'/, 2551/2 254-5 .206 206 .134'/8 135 .150 135 .127 126 H0i/2 111 n 139 137 1571/, 157 .1691/8 1651-6 .205 205 .272 271 .216 215 naar den mesthoop. Bij grooten aanvoer niet steeds te voorkomen. „Doorgedraaide groente naar den mesthoop!" Met deze min of meer alarmeerende uitroep hebben eenige dagbladen den volke kond gedaan, dat er in dezen tijd van voedsel- schaarschte groente (in casu spina zie) bij honderden kisten op den mesthoop zijn terecht gekomen. Is dit inderdaad juist en zoo ja, waar om is dit zoo kostelijke product aan de vernietiging prijsgegeven? De vraagstellers en dat zijn er velen merken op, dat ten overvloede is betoogd, da't dit niet meer zou ge beuren, omdat men dacht, dat de partijen, waarvoor hier geen plaats was, naar Duitschland zouden gaan of door de drogerijen of conserven- fabrieken konden worden afgeno men. Waarom benut men die over schotten in bijzondere gevallen bij een overvoerde markt niet voor de centrale keukens? Het is hoewel sterk overdre ven inderdaad juist, dat er spina zie is doorgedraaid, m.a.w. er is méér aangevoerd dan waarvoor koo pers waren en de niet verkochte groente is op den mesthoop terecht gekomen. Ook is juist, dat Duitsch land de groente, welke het noodig heeft, van ons afneemt, en dat is maar gelukkig ook, anders zou het er bij de sterk opgevoerde teelt slecht uitzien. Ook de drogerijen en conservenfabrieken zijn inge steld op een groote afname, maar toch is het vast geloopen. En dat zal neg wel eens gebeuren. Het is voor een leek niet gemak kelijk om te beoordeelen, waarom niet alles zóó geregeld is, dat het riet meer kan voorkomen. De Groente- en Fruit-Centrale, het door de overheid ingestelde orgaan, kan dat zelfs niet voorkomen, omdat de omvang van den aanvoer wcfHt beheerscht door het weer. Komen zooals dit jaar de glasspinazie en die van den kouden grond tegelijk, dan kan de aanvoer zóó overweldi gend groot zijn, dat de handel dien niet kan verwerken en dan komen de 2e en 3e kwaliteit in het gedrang. Want als er te veel is, dan neemt de handel le soort. En dit jaar, met zijn langdurige koude, oefent een ongunstigen invloed uit op de spi nazie, de kleur verdwijnt en de „wolf" treedt op, reden waarom er dan en dat geldt zeker voor dit jaar veel 3e kwaliteit aan dg markt komt en juist deze is het, die het loodje moet leggen. Wat er dan naar den mesthoop gaat, is als regel niet veel soeps! Dit jaar, nu de maximumprijs f 7 per 100 kg bedraagt en met een winstmarge van laten we zeggen 3 per 100 kg wordt' verkocht op de groentekar, kiest de huisvrouw uit den aard der zaak ook het beste en zal zij uitzondering daargelaten le soort prefereeren. Voor den uitvoer het zal wel overbodig zijn dit nader- te moti- veeren neemt men le soort. Blij ven over de conservenfabrieken en drogerijen. Het moet tot eer van onze conservenfabrikanten worden gezegd, dat zij het beste juist goed genoeg achten voor hun product, vandaag de hooge naam die onze „blikgroente" in binnen- en buiten land heeft. Of de droogfabrieken zich er op hebben ingesteld 2e en 3e kwaliteit te verwerken, weten we niet, doch we hebben een vermoe den, dat men ook daar weinig lust heeft in afwijkende kwaliteit. Maar afgescheiden van wat de fabrikanten, de handel en de conser- venfabriek afnemen, kan men op enkele dagen voor een zóó grooten overvloed komen te staan, dat er van snelle verwerking van doorge draaide groente geen sprake kan zijn, vooral nu het vervoer voor groote 'problemen plaatst. De cen trale keukens zijn' ook niet inge steld op de massa-afname en wan neer dat zoo was, zouden zij zonder twijfel le kwaliteit afnemen. Ook werd ons gevraagd of er op de veilingen in Kennemerland de vorige week een 8000 kisten naar den mesthoop zijn verhuisd. Bij na vraag is ons gebleken, dat bij een aanvoer van pl.m. 800.000 kg onge veer 12000 kg onverkocht is geble ven. Uit alles zal men opmerken, dat zij, die de moeilijkheden niet kennen, spoedig met hun oordeel „voedselvernietiging bij de vleet" klaar zijn, doch dat het in de prak tijd meevalt. Moge het bovenstaande er toe bijdragen om te voorkomen dat het publiek zich een onjuiste en overdreven voorstelling van ver- rfietigde groenten maakt.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2