DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i Él li II li Ml 111 J fir I 113 t JKE STAND bij CLOECK ONGEN EEN REDEVOERING VAN MUSSOLINI De toestand in Syrië. UET FraM5che Mandaat 5yrie DjeoizeT L A.TAVC» A ALAWITIË) FRAWSCM &OEVERNIMEN' LI 6AHON REPUBLIEK ONDER FRANKfl'jK KAAKT VAN PE l T De onderhandelingen te Batavia. DISTRIBUTIE-NIEUWS Bonaanwijzing boter. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.02 tot 5.18 Militaire doelen in Tobroek aangevallen. i P 'IR' mü li ill I limn JAAR. ■nelia B. M., d. van an Wickeren en C. Cornelia M. Hoge- Willem Holsmul» I. Wichers, 65 jaar. man, gehuwd met Josina Gips 72 geval met tandem. ds te Meppel «ie zijn tandem nabij gang aan de Smil» n hek. Hierbij viel het hek, waar hij door spoorweg- idellijk gewaar» slechts den dood echtgenoote van nede op de tandem rrd. t bootje af. vel zou af- eens mis komen, wat deed. Die echt en het werd er als van Klomp ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargong No. 135. Directeur: G. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 11 Juni 1941 Griekenland wordt geheel door Italië bezet. Rome, 10 Juni (D.N.B.) De Duce heeft heden t«r gelegenheid van het feit, dat het een jaar geleden is se dert Italië ging deelnemen aan den oorlog, een redevoering uitgespro ken, waarin hij dezen verjaardag een denkwaardigen en plechtigen dag noemde. De Duce verklaarde, dat er geen twijfel kon bestaan, dat het tusschen Italië en Griekenland tot een afre kening moest komen. Sedert Aug. 1940, zoo zeide hij, had ik de bewij zen, dat Griekenland niet eens meer den schijn van de neutraliteit hand haafde. In October spitste zich de situatie opnieuw toe. De Zuidsla- visch-Grieksche situatie behoefde een opheldering, ten einde gevaar lijke verrassingen te vermijden. Het begin van den veldtocht aan het eind van October eischte met het oog op de ravitailleering en ver zorging een geweldige inspanning. Behalve vele negatieve elementen bood het begin der operaties aan den aanvang van den winter toch twee voordeelen: de lange nachten, die de scheepvaart in convooien be gunstigde en het wegblijven van de malaria. De opperbevelhebber der strijd krachten in Albanië was van mee ning, dat veldtocht in Epirus een gunstig en snel verloop zou nemen. Mussolini zette vervolgens het veld tochtplan en het verloop van den strijd uiteen. Toen ik mij in de eer ste dagen van December naar Al banië begaf, zop ging Mussolini ver® der, had ik het gevoel, dat het begin van de overwinning in de lucht hing. Door generaal Cavallero, die op 30 Dec. het opperbevel der strijd krachten op zich had genomen, was het leger in Albanië georganiseerd, verstevigd en voorbereid op het of fensief. De Duce schilderde vervolgens de opstelling der legergroepen in Al banië in April en het verdere ver loop van den strijd. In April had het Italiaansehe le ger, ook wanneer intusschen niets anders zou zijn gebeurd, wat wijzi ging bracht op den Balkan, met ma thematische zekerheid het Grieksche leger overweldigd en vernietigd. Men moet toegeven, dat alle af- deelingen van de Grieken dapper gevochten hebben. Bovendien moet men constateeren, dat het Grieksche leger zonder Engelsche hulp niet zes maanden lang tegenstand had kun nen bieden. Het werd door de En- gelschen gevoed, uitgerust en bewa pend. Het luchtwapen was Engelsch, de luchtafweer eveneens. Niet min der dan 60.000 Engelschen waren in de verschillende diensten en afdee- lingen van het Grieksche leger werkzaam. Gering waren de door Turkije geleverde materieele hulp middelen. Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de gemeen schappelijke operaties der spilmo- gendheden op den Balkan, zeide de Duce, dat de uitschakeling van En geland een diepgaande wijziging van de politieke kaart in dit deel van Europa heeft doen ontstaan. Deze veranderingen zullen een gunstig effect hebben wanneer allen maat weten te houden. Mussolini ging kort in op de ge- biedsveranderingen der verschillen de Balkanstaten en de daaraan gren zende staten, waarbij hij in het bij zonder wees op de schepping van Kroatië. Onder stormachtigen bijval van de Kamer verklaarde de Duce, dat Griekenland behoort tot het Italiaansehe leefgebied en dat het land in overeenstemming met het Duitsche opperbevel volledig door Italiaansehe troepen is bezet. Ten aanzien van de gevechten in Oost-Afrika zeide Mussolini, dat hij niet wist, wanneer en hoe Italië zijn Oost-Afrikaansch gebied zou her overen, maar reeds thans kon hij categorisch verklaren, dat Italië dit door de Italianen gecultiveerde en met zijn bloed gedrenkte land zou heroveren. De gevallenen zouden niet ongewroken blijven. (Storm achtige bijval.') Hij besprak daarna de herovering van Cyrenaica. De verovering van Kreta noemde de Duce het winnen van een belangrijk steunpunt voor Mussolini (Archief) de .operaties van het luchtwapen in de Middellandsche zee. Bij het hierop volgende overzicht over de betrekkingen van Italië met de met Italië verbonden en bevrien de mogendheden liet de Duce onder langdurig gejubel van de Kamer het licht vallen op de nauwe kameraad schappelijke samenwerking tusschen Duitschland en Italië. Beide volken voeren thans een enkelen oorlog en zullen ook na den oorlog kameraadschappelijk verder samen opmarcheeren. Ten aanzien van Japan wees de Duce op de door Matsoeoka afgeleg de verklaring, dat Japan bij een aanval der Ver. Staten op de spiJ niet onverschillig zou toezien, voor al, naar Mussolini zeide, daar Japan precies weet dat ook zijn lot op bet spel staat. Met betrekking tot Span je zeide Mussolini: Spanje kan er niet van afzien deze unieke gele genheid aan te grijpen- om-het on recht, dat vroeger jegens Spanje is gepleegd, weer goed te maken. Toch moet Spanje in volledige vrij heid zijn beslissing nemen. Italië zal nooit druk uitoefenen op Spanje. Het Falangistische Spanje weet, waarizijn vijanden en waar zijn be proefde vrienden staan. Omtrent de betrekkingen van Italië met Turkije zeide Mussolini, dat Italië de voor anderhalf jaar be gonnen politiek 'van overeenstem ming en samenwerking met Turkije ook thans nog als actueel beschouwt. Overgaande tot de Ver. Staten van Amerika verklaarde de Duce, dat een formëele oorlogsverklaring der regeering van Washington geenszins invloed zou uitoefenen op den ie- genwoordigen toestand, aangezien de Ver. Staten zij het ook niet de jure, dan toch de facto reeds in oor log zijn. Ook een volledige interven tie der Ver. Staten zou thans te laat komen en Groot-Britannië de over winning niet meer kunnen verzeke ren, maar hoogstens een verlenging van den oorlog en een uitbreiding van de oorlogstooneelen beteekenen. In geval van oorlog zouden de Ver. Staten in zoodanige mate totalitair gevormd worden, als dit in Europa noch door het fascisme, noch door het nationaal-socialisme geschied is. Woordelijk verklaarde Mussolini: Wanneer men Sulla als het type van den klassieken dictator beschouwt, is Sulla tegenover Roosevelt slechts een bescheiden dilettant. Aan het slot van zijn redevoering wees de Duce onder stormachtigen bijval op de inwendige aaneengeslo tenheid en hechtheid van het- Ita liaansehe volk en verklaarde: „En geland kan dezen oorlog niet win nen, omdat het. alle posities in Euro pa heeft verloren, die door de Ver. Staten niet kunnen worden vervan gen. In dezen strijd tusschen het goud en het bloed, zal het bloed overwinnen". Fransche ambassadeur over leden. (D.N.B.) - De Fransche am bassadeur in Ankara, Henri, is gis ter aan de gevolgen van een opera- tie overleden. Henri was in den herfst van het vorige jaar door de regeering te Vichy als opvolger van Massigli naar Ankara gezonden. Japansche ambtenaren naar Duitschland. (D.N.B.) - Officieel wordt medegedeeld, dat twee direc teuren- van het ministerie van han del en nijverheid binnenkort voor drie maanden naar Duitschland zul len vertrekken, om daar de prijs politiek te bestudeeren. Vichy, 10 Juni (D.N.B.) In tegen stelling tot alle in het buitenland door Engelsche propaganda ver spreide beweringen verklaart men vandaag in militaire kringen alhier, dat de Fransche verdedigingslinie in Syrië en den Libanon op geen en kel punt is bezweken en dat het front tegenover alle aanvallen heeft stand gehouden. In dezelfde kringen spreekt men ook het van Engelsche zijde ver spreide valsche bericht tegen, vol gens hetwelk Duitsche valscherm jagers in Syrië zouden zijn aangeko men. Bovendien loochent Vichy het bericht, dat onder de Fransche strijdkrachten in Syrië talrijke ge vallen van desertie voorkomen en dat een groot aantal soldaten naar de Engelschen zouden zijn overge- loopen. Het aanvalsplan was van ouden datum. Vichy, 10 Juni. (D.N.B.) In be voegde Fransche kringen wordt als bewijs van het feit, dat de Engel schen reeds lang het plan hadden Syrië aan te vallen, bekend gemaakt, dat de Engelschen sedert October 1940 ieder reizen van Fransche sol daten naar Syrië hebben verhinderd. Zoo kon een contingent van 10.000 man, tot het uitzenden waarvan Frankrijk gemachtigd was op. grond van onderhandelingen met de Duit sche en Italiaansehe wapenstilstands commissie, ofn de orde en veiligheid in Syrië in stand te houden, niet daarheen vervoerd worden. •Deze houding, zoo verklaart men in bevoegde kringen, vormt een nieuw bewijs voor het vooropgezette plan van Engeland om Syrië op een goeden dag te overvallen. Fransche luchteskaders aangekomen. Vichy, 10 Juni. (D.N.B.) Fransche luchteskaders uit Noord-Afrika zijn na een moeilijke vlucht in Syrië aan gekomen, naar Ofi uit Beiroet meldt. De operaties in Syrië. Vichy, 10 Junk (D.N.B.) Het Fransche ministerie van oorlog heeft hedenavond omtrent het verloop van de militaire operaties in Syrië het volgende bekend gemaakt: Gister middag en hedenochtend hebben de tusschen de kust en Dzjebel Droes uit verscheidene divisies, waaronder een pantserdivisie, bestaande Britsche strijdkrachten hun aanvallen in de richting van Beiroet en Damascus herhaald. Tusschen Dzjebel Droes en 't Her- mon-gebergte zijn de Fransche gar nizoenen van Kuneitra en Sjeik Meskin teruggetrokken, nadat zij .hun taak, den tegenstander op te houden hadden vervuld. Dinsdag ochtend werd de tegenstander op de lijn Merdj Ayoem opgehouden. In het kustgebied van het zuiden van den Libanon was een poging van de En gelschen om den tegenstand der Fransche troepen te breken, ver- geefsch. De Engelsche aanval werd door pantsereenheden en oorlogs schepen gesteund. Tegen Britsche strijdkrachten, wien het gelukt was ten noorden van de monding der Litani rivier te landen, zijn tegen aanvallen aan den gang. Het Fran sche luchtwapen heeft .Maandag vijandelijke troepenconcentraties in Zuid-Syrië met bommen bestookt en met succes ook deelgenomen aan het reeds gemelde gevecht tegen Britsche oorlogsschepen. Vier Engelsche ja,- gers werden neergeschoten. Britsche gevangenen hebben, naar in het com muniqué van het Fransche ministerie van oorlog verder wordt gezegd, hun verwondering uitgesproken, dat zij alleen te doen hadden met Fransche en niet met troepen van de spilmo- gendheden. Een gevangen Engelsche marine-officier was er van overtuigd, dat hij in Duitsche handen viel. •Daarmede wordende dementi's van de Fransche regeering ten aanzien van de valsche Britsche berichten duidelijk bevstigd. Duitschland en Syrië. Berlijn, 10 Juni. (A.N.P.) Duitsch land staat in de Syrische kwestie algeheel aan de zijde van Frankrijk. Het Duitsche standpunt daarin is ge baseerd op de moreele, zedelijke en ethische zijde van dit probleem. Aldus werd vandaag in de Wil- helmstrasse Duitschlands houding tegenover de nieuwste actie van En geland geschetst. Ter beantwoording van de vraag, of dit Duitsche stand punt militairen steun inhoudt, wees men te Berlijn op Frankrijks verklaring, dat het de verdediging op eigen houtje wil voeren. Duitsch land heeft Frankrijk ook in staat ge steld, zoo voegde men hieraan in de Wilhelmstrasse toe, zijn politieke be langen zelf te verdedigen. ARABISCHE LEIDERS TER DOOD VEROORDEELD. Damascus, 10 Jüni. (D.N.B.) Naar bekend wordt, zijn talrijke Arabische lekjers, die voor de En gelschen uit Palestina waren ge vlucht, bij den opmarsch der Brit sche troepen in Syrië door agenten verraden en aan de Engelschen uit geleverd. Terstond kwam een veld- krijgsraad samen, die de Arabieren zonder uitzondering ter dood heeft veroordeeld. De doodvonnissen zijn gisteren nog te Tyrus voltrokken. TURKSCHE U'JK MAROIH» DE BRITSCHE OPMARSCH IN SYRIË. Op de kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de opmarschrich- tingen der Britten in Syrië. Een afdeeling beweegt zich in de richting van den Dzjebel Droes, ol wel het Druzen-gebied, een tweede afdeeling trekt van uit Noord- Palestina de republiek Libanon binnen; volgens nagekomen berich ten is ook een derde afdeeling Britten de grens bij Dera overge trokken op weg naar Damascus. De kaart geeft een algemeen overzicht van het Fransche mandaat Syrië. Tokio, 10 Juni (D.N.B.) In het ministerie van buitenlandsche za ken is een conferentie gehouden, .die eenige uren duurde en waaraan ook minister Matsoeoka heeft deel genomen. In aansluiting daarop meldt Domei, dat de terugroeping van Josjizawa en de geheele han delsdelegatie uit Batavia elk oogen- blik verwacht kan worden. Matsoeo ka heeft volgens dit Domeibericht verklaard, dat Japan ten aanzien van het vraagstuk Ned.-Indië een vastbesloten houding moet aanne men. Hij verlangde ook op alle an dere punten een vastberaden bui tenlandsche politiek. Een motie aangenomen. Tokio, 10 Juni (Domei). Binnen kort zal de regeering definitief haar houding bepalen ten aanzien van het Nederlandseh-Indische vraag stuk door binnen een dag of twee hetzij een spoedvergadering van het kabinet te houden of een gecombi neerde bijeenkomst van de regee- ring en het opperbevel, zoo beweert men in welingelichte kringen. De autoriteiten van buitenland sche zaken en de weermacht hebben vanmiddag op het departement van buitenlandsche zaken een gecombi neerde vergadering gehouden ter behandeling en studie van het ant woord van Ned.-Indië op de Japan- sche voorstellen. De autoriteiten van buitenlandsche zaken, die de be raadslagingen met de vergadering van hedenmiddag beëindigd hadden, verwachtten spoedig concrete resul taten. In dit verband meenen poli tieke waarnemers, dat de betrokken autoriteiten tot de slotsom gekomen zijn, dat zij het antwoord van Ned.- Indië verwerpen, daar dit aanzien lijk afwijkt van het Japansche voor stel. Vernomen wordt, dat de opvat ting, die onmiddellijke terugroeping bepleit van Kenkitsji Josjizawa, den Japanschen vertegenwoordiger te Batavia, in regeeringskringen veld wint. De Tokohai, een uiterst rechtsche politieke groep -onder leiding van Seigo Nakano, heeft vanmiddag in haar hoofdkwartier te Tokio een spoedvergadering gehouden en haar houding nopens het Ned.-Indisehe vraagstuk besproken. De aanwezige leden namen een motie aan, waarin bij de regeering aangedrongen werd op onmiddellijke terugroeping van Kenketsji Josjizawa en terzijde stel ling van de vijandige gezindheid van Ned.-Indië, gesteund door En geland en de Ver. Staten. Japansche persstemmen over het antwoord van Batavia. Tokio, 10 Juni (D.N.B.) Terwijl de Japansche regeering nog geen beslissing heeft genomen ten aan zien van haar verdere houding te genover Ned.-Indië, zet de geheele Japansche pers haar aanvallen op de houding van Batavia voort. Zij verlangt opnieuw de terugroeping der Japansche delegatie. Verscheidene bladen richten m dit verband heftige verwijten tot de Ver. Staten en Engeland en dringen er op aan, dat de Japansche regee ring tegenover deze beide landen de noodige maatregelen zal nemen. De afwijzing van den Japanschen eisen door Ned.-Indië beteekent op dit oogenblik, aldus de Kokoemiri Sjim- boen, meer dan het afbreken van handelsonderhandelingen, zij is een bedreiging van de Japansche poli tiek en bovendien het begin van den oorlog om de hegemonie in het Westen der Stille Zuidzee tusschen Japan en het Engelsch-Amerikaan- sche kamp. Het blad verlangt,, dat de onderhandelingen onmiddellijk worden afgebroken en dat doeltref fende maatregelen worden geno men, die tevens een antwoord aan de Ver. Staten en Engeland moeten zijn. DE STAKINGSBEWEGING IN DE VEREENIGDE STATEN. Washington, 10 Juni. (D. N. B.) Uit naam van het ministerie van oor log heeft de onderstaatssecretaris, Patterson, volgens de Associated Press, voor de militaire commissie van het huis van afgevaardigden ver klaard er mede accoord te gaan,'' dat de wet betreffende de inbeslagneming van particulieren eigendom door den staat later op de agenda te plaatsen, wanneer daarmede een bespoediging kan worden mogelijk gemaakt van de aanvaarding van de voorstellen, De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat de vol gende bonnen van de boter- en vetkaart zijn aangewezen voor het koopen van daarbij vermelde rantsoen. Boter: Bon „19" en „20" van de boterkaart-: 12 Juni t/m. 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon. Bon „19" en „20" van de vet kaart: 12 Juni t/m. 29 Juni a.s., 250 gram boter per bon met 1-5 cent reductie per 250 gram. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 11 Juni: op 23.23 onder 7.40 Zware gevechten in O.-Afrika. Rome, 10 Juni. (Stefani) Het 370ste communique van het Itali aansehe hoofdkwartier luidt In het centrale bekken der Mid dellandsche zee, ten Z.W. van Malta, hebben onze vliegtuigen een gevecht met vijandelijke jagers gevoerd: een vijandelijke jager werd neergeschoten. Een onzer toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Aan het front van Tobroek in Noord-Afrika zijn weinig betee- kenende uitvalspogingen van den vijand snel verijdeld. Onze artille rie heeft met zichtbaar resultaat batterijen en munitievoorraden in de vesting gebombardeerd. Italiaan sehe en Duitsche luchtformaties hebben aanvallen gedaan op lucht- afweerbatterijen en verdedigings werken bij Tobroek en Mersa Matroeh. Te Tobroek werd schade aangericht en braken branden uit. Twee vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane zijn door Duit sche jagers neergeschoten. In den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vand nieuwe luchtaanvallen op Tripolis en Benghazi gedaan. In het gebied van Galla en Sida- mo in Oost-Afrika wordt nog steeds heftig gevochten. De bewegingen der Italiaansehe en Engelsche co lonnes duren, gehinderd door slecht weer, voort. In de stcreek van Gondar heeft de vijand het fort van Dbra Tabor met bommen en ma chinegeweer bestookt en de bezet ting opnieuw gesommeerd tot over gave, die werd geweigerd. Op den Atlantischen Oceaan hebben Italiaansehe duikbooten een belangrijk vijandelijk convooi .aan gevallen en negen stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 63.000 ton tot zinken gebracht. DE VLUCHT UIT ALEXANDRIE BREIDT ZICH UIT. Stockholm, 10 Juni. (D.N.B.) De vlucht uit Alexandrië neemt steeds grootere afmetingen aan, naar Reu ter meldt. Het aantal vluchtelingen is aldra tot 40.000 gestegen en vol gens de opvatting van een/hoogen spoorwegambtenaar zal dit aantal de komende dagen ten minste ver dubbeld worden. Op het station heeft men, naar Reuter voorts meldt, bijzondere maatregelen moe- te nemen om eenige orde in den volslagen chaos te brengen. Alle toegangen zijn thans door militairen bezet. Slechts op bepaalde uren wordt het station voor de troepen vluchtelingen opengesteld. Zonder onderbreking vertrekken overvolle treinen naar het binnenland. volgens welke de regeering het recht krijgt om iedere wapenfabriek, waar gestaakt wordt, over te nemen. In verband hiermede maakte hij be kend, dat de bezetting van de vlieg tuigfabriek van Inglewood is uitge voerd op grond van de volmachten, die president Roosevelt bezit als chef van de weermacht. W l li I ifil I sH'ill w11 t|| «I aJUH

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1