Rede van Churchill in het Lagerhuis. Stille no. 9' DASHIELL HAMMETT 125 Een radiorede van Darlan. Vele koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Britsche stoottroepen bij Tobroek afgeslagen. Engeland streeft naar een sterk luchtwapen in het Midden-Oosten. Zomer- verkoudheid TTlijnfiafttfje* KLOMPERTJE KLOMP EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN TWEEDE BLAD 2 GESCHREVEN DOOR TEEKENINGEN VAN 'ALEXANDER RAYMOND MOTORRIJTUIGEN MET RIJVERGUNNING. Nieuwe herken ningsteekens. Men verzoekt ons mede te deelen, dat ten kantore van den inspecteur- generaal van het verkeer, KoningS' kade 25 te 's-Gravenhage, een ge waarmerkt exemplaar van de vast gestelde modellen voor herken- ningsteekens, welke sedert 1 Juni 1941 geldig zijn, voor belangheb benden ter inzage ligt. Afdrukken van deze modellen liggen voor belanghebbenden ter inzage ten kantore van de rijks (hoofd)inspecteurs van het ver. keer. De vroegere herkenningsteekens hebben sedert 1 Juni 1941 hun gel digheid verloren. Vermiste jongen terecht. - Blij kens mededeeling van den chef van het bureau kinderpolitie te Amster dam is Johannes Cornells Witlox, wiens opsporing was verzocht, weer terecht. Werving politie. - In aanslui ting op de door hem uitgegeven be kendmakingen inzake de werving voor de politie deelt de wnd. inspec teur-generaal der Nederlandsche politie mede, dat in verband met den aanvangsdatum van het wer- vingsonderzoek, na 10 Juni ingeko men verzoeken niet meer voor dat eerste wervingsonderzoek in behan deling zullen worden genomen doch voor een volgend overeen komstig onderzoek zullen worden bewaard. 400 kilo boter gestolen. - In een zuivelhandel en meleerfabriek op de Brouwersgracht te Amsterdam is in den vorigen nacht ingebroken 400 kg. boter wordt vermist. Frankrijks toekomst in het nieuwe Europa. Vichy, 23 Juni. (D.N.B.) De radio rede die Darlan hedenavond over alle Fransche zenders heeft uitgezon den, vindt haar toppunt in den op roep aan alle Franschen om de regeering te steunen in haar zware taak. Als taak der regeering noemde Darlan in de eerste plaats de' verbe tering van den toestand van het Fransche volk, ten tweede de voor bereiding van den vrede, ten derde de voorbereiding van de toekomst van Frankrijk in het nieuwe Europa Darlan legde in dit verband den na druk op de noodzakelijkheid van de onderhandelingen met Duitschland welke hij op instructie van maar schalk Pétain sedert weken voert Het is plicht van de regeering een gunstig klimaat in het leven te roe pen voor het tot stand brengen van een eervollen vrede. Alleen op die wijze zal Frankrijks toekomst in het nieuwe Europa verzekerd zijn. DE DUITSCHE VALSCHERM TROEPEN OP KRETA. Berlijn, 10 Juni. (D.N.B.) Van toonaangevende Duitsche zijde wordt medegedeeld: De Britsche minister-president Churchill heeft voor het Lagerhuis in een samenvattend slotrapport over Kreta verklaard: „De Duitsche valschermtroepen waren niet gekleed in Nieuw-Zee- landsche uniformen". Deze verkla ring heeft Churchill niet vrijwillig afgelegd maar onder den ijzeren dwang van het feit, dat aan het front geen Britsche commandopost bestond, die het met zijn soldateske eer overeen zou kunnen brengen, Churchills leugen over de Duitsche valscherm troepen in Nieuw-Zeeland- sche uniformen over te nemen of te bevestigen. Bovendien kan Churchill, gezien de onmenschelijke gruwelen, die gepleegd zijn jegens Duitsche gewonden op Kreta, waarvoor hij met zijn laster het parool had gege ven, een onprettig gevoel hebben ge kregen ten opzichte van het van Duitsche zijde uitgesproken dreigJ- ment van vergeldingsmaatregelen. Wanneer Churchill thans zijn terug tocht tracht te dekken door den niet minder verwerpelijken leugen, dat de vergissing was ontstaan doordat de Duitsche valschermtroepen Britsche en Nieuw-Zeelandsche gewonden voor zich uit lieten optrekken, brengt deze reeks vervalschingen een verworden gezindheid aan het licht, waarvoor ieder misdadig mid del ten behoeve van haar duistere doeleinden goed is. Het Duitsche legerbericht. •Berlijn, 10 Juni. (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen heeft aan de Brit sche Zuidkust en in«»-den Atlanti- schen Oceaan twee vrachtbootei: met 10.000 b.r.t. in totaal tot zinken gebracht. Twee andere koopvaardij schepen werden op den Atlantischen Oceaan en ter hoogte van Portland zoo zwaar beschadigd, dat aange nomen kan worden, dat zij verloren zijn gegaan. In het Bristol Kanaal kreeg een gewapend vijandelijk tankschip een "bomvoltreffer. In Noord-Afrika werden vijande lijke stoottroepen voor de Duitsch- Italiaansche stellingen bij Tobroek afgeslagen. Formaties van het Duit sche en Italiaansche luchtwapen bombardeerden Britsche luchtdoel- batterijen en verdedigingsinstalla ties bij Tobroek en Mersa Matroeh. In luchtgevechten boven het Ka naal en Noord-Afrika, alsmede bij pogingen om de bezette gebieden te naderen verloor de vijand tien vlieg tuigen. Hiervan werden er door jagers zeven en door de luchtdoel- artillerie één neergeschoten. Pa trouillevaartuigen schoten op de Noordzee twee Britsche gevechts vliegtuigen neer. Hierdoor heeft deze flottielje patrouillevaartuigen in drie dagen vier Britsche ge vechtsvliegtuigen neergeschoten. Overdag noch des nachts werden door den vijand boven het Duitsche rijksgebied gevechtshandelingen ver richt. Bij de oorlogvoering tegen de Britsche ravitailleeringisscheep- vaart hebben de vliegerformaties van Generaloberst Stumpff bijzon dere successen behaald. In de week van 1 tot 7 Juni hebben zij elf sche pen met een gezamenlijken inhoud van 80.000 b.r.t.. tot zinken ge bracht en 15 andere schepen zwaar beschadigd. Hierdoor hebben deze formaties sedert 1 Februari 1941 in totaal 33 koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 208.000 b.r.t, vernietigd en 86 schepen bescha digd. De Engelsche aanval op Derna. Berlijn,' 10 Juni. (D.N.B.) Van bevi egde zijde verneemt het D.N. B., dat een aanval van Britsche ge vechtsvliegtuigen op 9 Juni op Der- na geen resultaat heeft opgeleverd als gevolg van den Duitsch-Italiaan- sehen afweer. In luchtgevechten tusschen Duitsche en Britsche ja gers in het luchtgebied van Tobroek werden op 9 Juni twee Britsche jachtvliegtuigen van het type Hufri cane neergeschoten. Duitsche en Italiaansche ge vechtsvliegtuigen hebben op 9 Juni San het front van Capuzzo-Solloem Britsche autocolonnes met bommen en de boordwapens succesvol aan gevallen. Britsche aanval afgeslagen. Berlijn, 10 Juni. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde ver neemt, werd in den nacht van 8 op 9 Juni door patrouillevaartuigen bij Benghazi gemeld, dat Britsche bom menwerpers in aantocht waren. De luchtdoelartillerie trad onmiddellijk in werking. Een bommenwerper werd getroffen en stortte brandend in zee. Door het spervuur waren de overige Britsche vliegtuigen ge dwongen om te keeren. De vanuit groote hoogte neergeworpen bom men vielen voor het grootste ge deelte in zee. Materieele schade werd niet aangericht. Bij andere pogingen van Britsche bommenwerpers om in denzefden nacht Noord-Afrikaaansche havens te naderen werd met zekerheid een tweede vliegtuig neergeschoten en een ander beschadigd. De aanvallen op Engeland. Berlijn, 10 Juni. (D.N.B.) Tijdens de aanvallen, die Duitsche gevechts vliegtuigen gisteren overdag op het Britsche eiland hebben gedaan, heb ben, naar het D.N.B. van bevoegde verneemt, Britsche jagers getracht de Duitsche bommenwerpers af te weren. De superieure Duitsche be scherming voor jachtvliegtuigen joeg de vijandelijke jagers in hevige luchtgevechten boven het Kanaal uiteen, zoodat de Duitsche bommen werpers ongestoord hun doelen kon den bereiken en doeltreffend met bommen gestookten. Het Britsche ministerie van luchtvaart bevestigt het verlies van verscheidene Brit sche vliegtuigen, die in luchtgevech ten door Duitsche jagers werden neergeschoten. Engelsche aanval op Fransch- Belgische kust. Berlijn, 10 Juni. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, hebben verscheidene Britsche bommenwerpers gistermiddag laat getracht militaire installaties aan de Fransch-Belgische kust aan te val len. Het gelukte hun echter als ge volg van den doeltreffenden Duit- schen afweer niet eenige schade aan te richten. De enkele neerge worpen bommen vielen op open ter rein of, zooals bij Zeebrugge, in zee. Door luchtdoelartillerie en jacht vliegtuigen werden drie Britsche gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Een hiervan was van het type Birstol-Blenheim en de beide an dere van het type Vickers-Wellkig- ton. Haifa gebombardeerd. Berlijn, 10 Juni. (D. N. B.) De haveninstallaties van Haifa zijn in den nacht van 9 op 10 Juni door Duitsche bommenwerpers aange vallen. Zij troffen de pier en één der groote tanks, waar de door de buis leiding uit Mosoel aangevoerde pe troleum wordt opgeslagen. Daarmede is de directe strijd tegen de grootste en belangrijkste olieravitailleerings- installatie van de Britsche vloot op de Middellandsche Zee geopend en wordt de gevechtsactiviteit van het Duitsche luchtwapen -uitgebreid tot de Britsche Palestijnsche kust. DE VöLKISCHER BEOBACHTSR OVER ENGELAND. Berlijn, 10 Juni (D.N.B.) In een artikel over de Engelsche illusies waarmede het empire zich thans met een beroep op de nederlagen in den wereldoorlog bij het begin van de negentiende eeuw troost, waaruit het tenslotte toch steeds als overwinnaar te voorschijn is gekomen, vergelijkt het blad der nationaal-eociaJis.tische ,-beweging, de Völkischer Beobachter, het con tinentale stelsel van Napoleon met ce tegen'blokkade van thans. Bij dergelijke troostende be schouwingen, zoo schrijft het blad, wordt over het hoofd gezien, dat de positie van Engeland, toen het in den oorlog ging, niet te vergelijken is met den toestand van 1993 of zelfs met dien van 1914, toen En geland Duitschland den oorlog ver klaarde om de vruchten van de om- singelingspolitiek van Eduard VII te plukken. Vervolgens komt het blad tot de conclusie, dat het continentale stel sel noch wat de uitwerking, noch wat de tijdsomstandigheden betreft, ernstig opgevat kan worden. De blokkade tegen Engeland, zoo schrijft het blad verder, gaat van een zeer veel breedere politieke basis uit dan de onderneming van Napoleon, welke doqr halfslachtig heden werd verzwakt. Het eind resultaat zal dit verschil pas goed doen uitkomen. Dezen keer zal Europa Engeland verslaan en zoo doende de voorwaarde voor een permanente continentale samenwer king in vrede vormen, die door geen inmenging van in het gebied vreemde volken verstoord kan worden. Wanneer men in Engeland reeds grijpt naar lessen uit de geschiede nis, dan diende men hieruit niet illusies te putten, en moest men tot het inzicht komen, dat rijken slechts blijven voortbestaan dooi de krachten, die zij zelf hebben opgewekt. De conclusie, die Engeland nood gedwongen hieruit moet trekken, leent zich beslist niet voor een agitatie, die aan de geschiedenis slechts de waarde van een mor- phine-injectie toekent. FRANKRIJKS POSITIE BIJ ONDERHANDELINGEN. Berlijn, 10 Juni. (A.N.P.) In de Wilhelmstrasse werd vandaag de vraag beantwoord of Frankrijk- als overwonnen staat op eigen gezag economische onderhandelingen met andere staten kan voeren. Van Duitsche zijde werd ver klaard, dat de regeering te Vichy als ïegeering van een souvereinen staat principieel met andere staten onder handelingen kan openen. Met het oog op het feit, dat een groot deel van het land is bezet, verwittigt Frankrijk evenwel uit eigen bewe ging Duitschland omtrent zijn eco nomische onderhandelingen met an dere landen. Dergelijke onderhan delingen zijn thans gaande met Hongarije en Roemenië, echter nog in het beginstadium. Stockholm, 10 Juni (D.N.B.) In de vergadering van het Engelsche Lagerhuis heeft de premier, Chur chill, bij den aanvang van het de bat over de algemeene situatie ge zegd, dat hij gaarne een „voorloo- pige verklaring" over de situatie in Syrië zou afleggen, maar de berich ten, waarop hij wachtte, waren nog niet binnengekomen. Na het algemeene debat, waarbij vooral de voormalige minister van oorlog, Hore Belisha, scherpe cri- tiek oefende op de Engelsche oor logspolitiek en strategie, legde Churchill een uitvoerige verklaring af, waarin hij volgens den Brit- schen berichtendienst o.a. betoogde, dat de regeering er naar streeft zonder ophouden oorlogsmateriaal naar het midden-Oosten te zenden en daar vooral een sterk luchtwa pen te brengen. Overigens kon hij geen uitvoerige mededeelingen doen, daar de vijand anders be langrijke aanwijzingen zou krij gen. Nopens de critiek op den uitslag van de gevechten op en om Kreta verklaarde Churchill, dat generaal Wavellen anderen van meening waren geweest, dat Engelands voor uitzichten op de overwinning gun stig waren, maar misschien zal de affaire Kreta ten slotte nog niet zoo nadeelig voor Engeland afloo- pen. In dit verband erkende de' Britsche premier, dat de Duitsche valscherm troepen geen nieuw Zee- lcndsche uniformen hebben gedra gen. Dit was een „misverstand". Churchill vond het betreurens waardig, dat de Australische en Nieuw Zeelandsche troepen op Kreta zulke zware lasten hadden moeten dragen. De Britsche verlie zen op Kreta bedroegen volgens hem 15.000 dooden, gewonden en vermisten, waarbij de Grieken en Kretenzers niet meegerekend zijn. Het bevel aan de R. A. F. tot ver trek van Kreta was volgens bewe ring van Churchill een gevolg van het besluit van den bevelhebber van het luchtwapen in het mid den-Oosten, nadat de opperbevel hebber op Kreta, generaal Freyberg dit had voorsteld. De premier behandelde vervol gens den inval in Syrië. Hij be weerde dat Engeland geen territo riale bedoelingen heeft. De militai re situatie in Syrië qualificeerde hij als „goed" en de opmarsch naar Syrië was, naar hij beweerde, doelloos geweest, als niet tevoren de verdediging van Egypte gewaar borgd was. jagen de kou er uit. Doos 10 en 5Oct 23. Met een smak kwam de dief op de stenen terecht, vlak voor de voeten van Klompertje en bijna op het zelfde ogenblik was vader Klomp er ook al weer bij. Die had het schuitje omgekeerd en was op de wal gespron gen, want het ging om zijn geld. 24. Voor Janus liep dit avontuur slecht af. Tegen twee kon hij het niet bolwerken. Binnen enkele seconden had vader Klomp zijn geld al-weer in handen en Janus had het nakijken. Dat dachten Klompertje en zijn vader ten minste, maar het zou anders gaan.,., Den critici van de politiek der regeering hield Churchill voor, dat geen regeering oorlog kan voeren, als men haar doorloopend op de handen kijkt en zij kan verwach ten een dolkstoot in den rug te krijgen. De zitting van het Lagerhuis. New-York, 10 Juni (D.N.B.) Naar Associated Press uit Londen meldt, heeft Churchill in den loop van de Lagerhuis-zitting een van de libe rale zijde ingediend voorstel tot in stelling van een imperiaal oorlogs kabinet ten scherpste van de hand gewezen. VOLKSCOMMISSARIS VOOR DE WAPENINDUSTRIE AFGEZET. Moskou, 10 Juni (D.N.B.) Naar officieel verluidt, is de huidige volkscommissaris voor de wapen industrie der Sovjet-Unie, Jannikof, na meer dan twee jaar in functie te zijn geweest, wegens onvoldoende prestaties van zijn functie ontheven. Als opvolger van Jannikof is Dimi- tri Ustinov benoemd. AMERIKAANSCHE VERZEKE RING AAN PORTUGAL. Washington, 11 Juni (D.N.B.) De Amerikaansche minister van bui- tendandsche zaken, Huil, heeft, als antwoord op de Portugeesche be denkingen ten aanzien van de laatste rede van Roosevelt, in een nota de Portugeesche regeering de verzekering gegeven, dat de Ver- eenigde Staten geen aanvallen op de souvereiniteit en onschendbaar heid van Portugeesche eilanden in den zin hebben. De Portugeesche nota was reeds op 30 Mei te Washington ontvangen. De inhoud is niet gepubliceerd. Huil verklaarde in zijn nota on der meer, dat Roosevelt in zijn rede van de Portugeesche eilanden m den Atlantischen Oceaan slechts melding heeft gemaakt om er op te wijzen, in welk een gevaar het westelijk halfrond zou verkeeren, wanneer deze eilanden door een mogendheid, waarmede men niet op vriendschappelijken voet staat, bezet of beheerscht zouden worden. Roosevelt heeft slechts de aandacht willen vestigen op het strategische belang dezer eilanden in geval van een aanval op 'het westelijk half rond. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Washington, 11 Juni. (D.N.B.) President Roosevelt heeft het con gres verzocht, een bedrag van 100 millioen dollar beschikbaar te stel len voor den aankoop van 26 hulp schepen voor de marine. Het is de bedoeling dat 19 dezer schepen wer den gekocht door de federale scheepvaartautoriteiten en 6 door de weermacht. EERSTE GROOTE BETOOGING VAN DE VLAAMSCHE EENHEIDS BEWEGING. Brussel, 10 Juni. (A.N.P.) In Ant werpen is thans de eerste groote be tooging gehouden van de nieuwe Vlaamsche eenheidsbeweging V.N.V. (Vlaamsch Nationaal Verbond). De plechtige betooging leverde een overtuigend bewijs, dat de aanhan gers. van het V.N.V. bereid zijn zich te geven in den strijd om vrij heid en eenheid van het Vlaamsche volk. De leider van Vlaanderen, Odiel Oaem, wees op de beteekenis van de vereeniging van het Vlaam sche volk in één beweging en onder één leiding. Hij herinnerde verder aan de tragische Meidagen van ver leden jaar en besloot met te ver zekeren, dat de Vlaamsche beweging den weg naar de grootheid van het volk zal veroveren. In verschillende andere redevoe ringen kwam eveneens de groote vreugde tot uitdrukking over de be reikte vereeniging van alle Vlamin gen. DE FRANSCHE PROTEST NOTA IN LONDEN ONTVANGEN. Vichy, 10 Juni (D.N.B.) De Lon- densche berichtendienst meldt, dat de protestnota der Fransche regee ring te Vichy over den Britschen in val in Syrië vandaag in Londen is ontvangen. De nota wordt op het oogenblik bestudeerd. Engelsche luchtaanval op trein. (D.N.B.) - Ofi meldt uit Beiroet, dat gisteren bij een Britschen lucht aanval een trein, die van Joenich naar Beiroet reed, is getroffen. Drie personen werden gedood en vijftien gewond.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6