DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Britsche inval in Syrië. Kroatië tot het driemogendhedenverdrag toegetreden. Er wordt krachtdadig opgetreden. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.05 tot 5.17 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060 Telet 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 139. Directeur: C» KRAK, Hoofdredacteur: Tj, N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Maandag 16 Juni 1941 Plechtigheid in het Dogenpaleis. Uit Venetië wordt door het D.N.B. op 14 Juni de aankomst gemeld van den Duitschen minister van Buiten- landsche Zaken von Ribbentrop, die met groote ovaties begroet werd. De stad was versierd met de vlaggen der staten, die aangesloten zijn bij het driemogendhedenpact. Des morgens was de Italiaansehe minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, reeds aangekomen, als mede de gezant prins Bismarck en de gezant van Kroatië. De leider van Kroatië, dr. Pa- welitsj is Zondagmorgen gearriveerd in gezelschap van maarschalk Kva- ternik en den minister van Buiten landsche Zakeh. Een historische gebeurtenis. Venetië, 15 Juni. (D.N.B.) In het historische Dogenpaleis is heden te 12 uur het protocol ge- teekend, waarbij Kroatië tot het driemogendhedenverdrag toetreedt. Het protocol werd ge- teekend door den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Za ken, von Ribbentrop, zijn Ita- liaanschen ambtgenoot, graaf Ciano, en de vertegenwoordi gers der andere landen, die tot het driemogenhedenverdrag zijn toegetreden. Een rede van graaf Ciano. Venetië, 15 Juni. (D.N.B.) In de senatorenzaal van het Dogenpaleis waar het protocol betreffende de toetreding van Kroatië tot het drie mogendhedenverdrag is geteekend, hadden de vertegenwoordigers der verschillende mogendheden plaats genomen. Ciano heette in een korte toe spraak de vertegenwoordigers der verschillende staten welkom,- waar op het protocol werd voorgelezen, en onderteekend. Vervolgens, verhief Ciano zich van zijn zetel en las hij de volgende verklaring voor: „Op het oogenblik van de plech tige onderteekening van het ver drag, waarbij Kroatië tot het drie- mogendhedenpacht verklaart toe te reden, begroet ik ook namens de ge volmachtigden der andere verbonden staten U, Pawelitsj en het Kroatische volk, dat van nu af deelneemt aan de statengemeenschap, die zich spontaan en vrijwillig heeft gevormd op den grondslag van het driemo gendhedenverdrag. Ik begroet u met bijzondere voldoening, omdat in dien groet niet alleen onze groote vreugde over de deelneming van Kroatië aan ons werk tot uitdruk king komt, maar ook ons vertrou wen in den jongen Kroatischen staat, die is geboren uit een langen en hartstochtelijken strijd om de na tionale onafhankelijkheid, en verder onze vriendschap voor Kroatië en ons vertrouwen in zijn toekomst. Toen in September 1940 Duitsch- land, Japan en Italië te Berlijn het driemogendhedenverdrag sloten, was het niet onze bedoeling, alleen met het oog op den oorlog een voorbij gaande vereeniging van staten tot stand te brengen, maar de blijvende grondslagen te' leggen voor een al- gemeene samenwerking, waaraan alle staten konden deelnemen, die mede het verlangen der volkeren wenschen te verwezenlijken haar een wereldorde, die berust op recht vaardigheid, op den vrede in gerech tigheid, welke steeds het hooge doel is geweest van de groote mannen, die ons lot leiden en dat zij voor Europa en de wereld zullen weten te verbeteren met htm genie en de overwinning der wapenen. Wij hebben de onafhankelijkheid van Kroatië toegejuicht als een der velen daden van gerechtigheid, waardoor de fouten en de schuld van het systeem van Versailles hersteld worden en dank zij den ijzeren wil van den Führer en den Duce den weg geeffend is voor de verwezen lijking van de leefrechten der vol ken, die wij beschermd wen schen te zien door een nieuwe orde ter bevordering van den welstand, de stabiliteit en de veiligheid der volken. De oorlog, dien het natio- naal-socialdstische Duitschland en het fascistische Italië, te land, ter zee en in de lucht tegen Engeland voeren, heeft deze voorwaarde en dit doel, terwijl wij tegelijkertijd reeds met de spontane medewerking der bevriende volken de grondsla gen voor den komenden vrede leg gen. Dit is de beteekenis van het driemogendheden verdrag en van de voortdurende uitbreiding van zijn krachtveld, die tot uiting komt in het feit, dat zich om Duitschland, Japan en Italië steeds nieuwe vol ken scharen, die in de overwinning dezer gemeenschappelijke politiek hun lot beveiligd zullen zien". Antwoord van Pawelitsj. In het Kroatisch antwoordde Pa welitsj: „Excellentie, namens den onafhankelijken staat Kroatië dank ik u voor den groet, dien gij namens Italië en de andere staten tot mij hebt gericht. Mij is de eer te beurt gevallen het protocol te teekenen, waarbij Kroatië zich volledig aan sluit bij de beginselen, die de leiders van Italië, Duitschland en Japan be zielen bij de bundeling der krachten voor de reorganisatie van Europa en Azië. Deze gebeurtenis is voor hei Kroatische volk van groote en be slissende beteekenis, daar het ons twee maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt gemaakt toe te treden tot de gemeenschap der staten, die, vernieuw door so ciale en politieke revolutie, worden bezield door de generaliteit van hun leiders en gedragen door de goed keuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op mede te werken in deze gemeenschap van mogendheden, na dat Kroatië zich reeds door de daad zijner verrijzenis zich bewust had geschaard aan de zijde der staten, die de oude demoeratisch-parlemen- taire stelsels verwerpen en hun hooge politieke taak vervullen met een groot rechtvaardigheidsgevoel. Ik ben den Duce van het fascistische Italië, den Führer van het Groot- Duitsche Rijk en den minister-pre sident van het rijk van de rijzende zon er dankbaar voor, dat zij het mij, al den vertegenwoordiger van Kroatië, hebben mogelijk gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot leven en medewerken aan den internationa len arbeid der spilmogendheden en der bevriende en verbonden staten". Na de plechtigheid wenschter, graaf Ciano en von Ribbentrop Pawelitsj geluk. Het protocol der toetreding. Venetië, 15 Juni. (D.N.B.) De tekst van het protocol over de toe- ding van Kroatië tot het driemo gendhedenverdrag luidt als volgt: „De regeering van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar gevolmachtigden het volgencfh vast: Art. 1. Kroatië treedt toe-tot het driemogendhedenverdrag, dat op 27 September 1940 te Berlijn is getee kend door Duitschland, Italië en Japan. Art. 2. Voor zoover de in art. 4 van het driemogendhedenverdrag genoemde gemeenschappelijke tech nische commissies vraagstukken be handelen, die betrekking hebben op de belangen van Kroatië, zullen aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Kroatië deelnemen. Art. 3. De tekst van het driemo gendhedenverdrag is aan dit proto col als bijvoegsel toegevoegd. Het protocol is geredigeerd in het Duitsch, Italiaansch, Japansch en Kroatisch, waarbij elke tekst als origineel geldt. Het wordt van kracht op den dag van onderteeke ning". Voldoening in Kroatië. Agram, 15 Juni. (D.N.B.) De toetreding van Kroatië tot het drie mogendhedenverdrag heeft bij het Kroatische publiek de grootste voldoening gewekt. De berichten omtrent de gebeurtenissen te Ve netië werden door de bladen van de hoofdstad in extra-edities gepu bliceerd en door de bevolking met levendige instemming begroet. De innerlijke verbondenheid zoo wel van de Kroatische regeering als van het volk met ideologie en doelstellingen van het driemo gendhedenpact is een onomstoote- lijk feit, naar de bladen verklaren. De geheele wereld zal kunnen be- Frankrijk voert een taaien strijd. Vichy, 14 Juni (D.N.B.) Het mi nisterie van oorlog heeft over de militaire operaties in Syrië op 14 Juni medegedeeld, dat de Fransche troepen aan alle fronten hun stel lingen, ondanks hevige aanvallen van den vijand, hebben behouden. Vrijdagmiddag gelukte het den vijand, na een aanval van infante rie en pantserwagens, die door een hevig bombardement van de Brit sche vloot werd gesteund in Saida (Sidon) binnen te dringen. De vijand werd echter door gemotori seerde eenheden en koloniale troe pen weer verdreven. In het gebied van Merdsj-Ajoem en Kissoeje zijn nieuwe vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het communique van het mi nisterie van oorlog wordt medege deeld, dat 'n nachtelijke aanval van het Britsche luchtwapen op Beiroet geen succes heeft opgeleverd. Ver-' der wordt nog medegedeeld, dat het Fransche luchtwapen over dag en des nachts de aanvallen op de verschillende fronten voortzet. Een tweemötorig Britsch vliegtuig is neergeschoten. Vichy, 15 Juni (D.N.B.) In Fransche militaire kringen ver klaarde men vanmiddag, dat de militaire toestand in Syrië Zater dag werd gekenmerkt door een ge ringere vijandelijke bedrijvigheid. Nadat de Engelschen overal waren opgehouden en hun strijdkrachten in verschillende sectoren zelfs ver strooid waren, hebben zij, naar de meening dezer kringen, van den Zaterdag gebruik gemaakt om hun strijdkrachten opnieuw te groepee- ren en nieuwe stellingen te be trekken. Zoo zijn gisteren dan ook slechts afzonderlijke acties van den vijand gemeld, vooral bij Merdj- Ajeom en Saida. Vermeld moet vooral worden de doeltreffer/de actie van de Fransche luchtmacht in alle sectoren en tegen de Britsche oorlogsschepen langs de Libaneesche kust. Volgens een bericht uit Beiroet is gisteren alleen langs de Liba neesche kust hevig gevochten. Ook Zaterdag heeft de Engelsche vloot het front bij Saida onophoudelijk gebombardeerd. In den avond van 13 Juni heben Engelsche gepant serde strijdkrachten een aanval op dg verdedigingslinie van Saida on dernomen, die betrekkelijk gemak kelijk werd afgeslagen. De aanval werd den 14den Juni des middags herhaald, doch eveneens zonder resultaat. De Fransche vloot en de lucht macht hebben een gemeenschappe lijke afleidingsmanoeuvre tegen de Britsche vloot ondernomen en met succes. In het gebied van Merdsj- Ajoem zijn sterke vijandelijke lucht- afdeelingen in actie gekomen, doch haar operaties haden maar weinig uitwerking. In het zuiden worden geen operaties gemeld. Te Beiroet, dat eiken nacht aan luchtaanvallen bloot staat, en te Damascus is het volkomen rustig. Een Fransche tegenspraak. Vichy, 14 Juni (A.N.P.) Van Fransche zijde wordt het volgende verklaard: Tegenover de verklaringen van de Engelsche en de Gaullistische zenders, volgens welke de Fransche troepen in de gevechten in den Levant in het geheel geen verlie zen heben geleden en zich zonder strijd hebben overgegeven, stelt 't Fransche ministerie de volgende feiten: Het is gemakkelijk te be grijpen, dat deze zenders pogingen in het werk stellen om een derge lijke leugenachtige lezing te ver spreiden. Nadat zij tevergeefs heb ben getracht met een zg. Duitsche bezetting den inval in Syrië te rechtvaardigen, pogen zij thans de openbare meendng en de strijders zelf ervan te overtuigen, dat de aan den gang zijnde strijd niet het karakter van een broederoorlog grijpen, dat Kroatië eensgezind toetreedt tot het front, dat Enge- lands hegemonie wil breken om een nieuwe, rechtvaardige wereld op te bouwen. Want Engeland heeft Kroatië immers na den we reldoorlog onder de heerschappij der Serviërs gebracht. draagt. Men tracht eveneens de naar het kamp van de Gaulle over- geloopen Franschen er toe te bewe gen het bloed van hun broeders te vergieten. Wij merken iederen dag meer, dat. de Engelsche en Gaullistische beweringen steeds meer met de waarheid in strijd zijn. De aanval len, waaraan wij zijn blootgesteld en die met alle kracht te land en ter zee moeten worden afgeweerd, aanvallen,, die met machtige oor logsmiddelen ggvoerd worden, hebben beweizen, dat onze troepen den Syrischen bodem verdedigen en wel met hun traditioneelen moed, waarbij zij gevoelige verlie zen lijden. Men begrijpt niet, dat een natie, die zich er steeds op beroemt „fair play" te spelen, ten minste niet zoo loyaal is te zwijgen, na beweerd te hebben, dat de Fransche soldaten, die hun leven dapper op het spel hebben gezet, groote sommen geld hebben ge kregen om de vlag trouw te blijven. Hqt prachtige voorbeeld dat onze soldaten in den Levant geven, is 't juiste antwoord op al de gemeene veronderstellingen der Engelsche en Gaullistische radiozenders. Door dit voorbeeld wordt alle twijfel weggenomen. Het bewijst, dat het Fransche leger één lichaam is en dat het begrepen heeft, zonder aar zelen zijn plicht te moeten vervul len, daar waar hij vervuld moet worden. Tegenstand tot den laatsten druppel bloed. Vichy, 14 Juni. (D.N.B.) Ofi meldt uit Beiroet: De Britsche en Turksche radiozenders, alsmede de Amerikaansche zender Boston blij ven nog steeds in grooten omvang valsche berichten verspreiden over de ontwikkeling van den toestand in Syrië. Radio Boston meldde gis teren, dat de oorlog in Syrië door de zegevoerende bezetting van het land door de Engelschen zijn einde nadert. De waarheid is echter, dat de vijandelijke strijdkrachten over al worden opgehouden en dat onze troepen op talrijke punten tegen aanvallen ondernomen. Radio- Londen zou de wereld graag willen doen gelooven, dat de Engelsche strijdkrachten en de troepen van de Gaulle slechts daarom zoo lang zaam oprukken, omdat het Engel sche opperbevel geen Fransch bloed zou will wen vergieten. Van den heldhaftigen tegenstand der Fransche troepen wordt niet ge sproken. De Londensche zender beweerde gisteren: „Wij staken den strijd en onderhandelen, zoo vaak wij kunnen. Wij willen de steden en dorpen niet nutteloos vernielen." Onze soldaten, die aan de kust Vijf Utrechtsche slagers naar een concentratiekamp gestuurd. 's-Gravenhage, 14 Juni. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Daar de gevallen van verboden slachtingen een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een voldoende verzorging met vleesch hierdoor in gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkommissar für Das Sicherheits- wesen" zich thans genoodzaakt gezien, tegen de aanstichters van dergelijke sabotagehandelingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Sicherheitspolizei" in een bijzonder ernstig geval van verboden slachtingen op groote schaal te Utrecht de volgende personen, die als daders en helers hieraan deel hadden, voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gestuurd. Het betreft: 1. W. G. van Wees; 2. B. K. Tj. Visser; 3. M. A. van Wees; 4- J- K- van der Heiden; 5. J. W. Soes- hergen. Alle betrokken personen wonen te Utrecht. Het onsociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap schade berokkenen en die ondanks herhaalde waarschuwingen zuiver uit winstbejag een onbehoorlijken handel drijven met de levensmid delen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al de genen, die nog steeds welbewust probeeren, de voorschriften te om zeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelenvoorziening van de gemeenschap heeft uitgevaardigd. van Libanon een. taaien strijd voor het behoud van hun stellingen le veren en vastbesloten zijn ,zich tot hun laatsten druppel bloed te ver dedigen, zijn onder het trommel vuur van de Britsche vloot waar schijnlijk niet dezelfde meening toegedaan als Londen. Hetzelfde kan gezegd worden van de boeren in den Libanon en in Syrië, wier huizen door de Engelschen vernield zijn. De Londensche zender houdt de bewering staande, dat Fransche officieren en soldaten in grooten getale hun posten mrlaten om zich bij de troepen van de Gaulle te voegen. Dit is onjuist. Het bericht, dat uit Demirak oprukkende colon nes Deir-ez-Cor hebben bezet, be hoort tot het rijk der fabelen. Radio-Ankara beweerde gisteren avond, dat onderhandelingen zou den zijn begonnen over de over gave van Damascus en Boston verklaart zelfs, dat de hoofdstad van Syrië door de Engelschen is bezet. In feite worden de Engel schen sedert vier dagen door onze verdedigingsstellingen 'bij Kissoue opgehouden Een officieel communiqué. Vichy, 15 Juni. (D. N. B.) Over de militaire operaties in Syrië maakt het ministerie van oorlog vandaag het volgende bekend: De Fransche troepen blijven tegen stand bieden tegen de gecombineerde geweldige krachtsontwikkeling van de Britsche vloot en de strijdkrach ten te land. Aan de Libaneesche kust werden zij in den afgeloopen nacht DE STRIJD IN ZUID-SYRIË. Op deze kaart zijn met zwarte pijltjes de opmarschrichtingen der Britten in het Zuidelijkste deel van Syrië aangegeven. De opmarsch der hoofdlegers begon in Palestina en Transjordanië, later verdeelde zich de hoofdmacht in 5 colonnes; een 'colonne opereerde langs de kust in de richting van Sidon (Saida) een tweede in de richting van Merdj-Ayoem, een derde via Banias in de richting van Keunetra terwijl twee colonnes via Dera de hoofdwegen naar Damascus volgden. De meeste gevechten hadden plaats ten zuiden van Sidon ten noorden van Merdj-Ayoem, ten westen van het Hermon gebergte en bij Sassa. Hardnekkige tegenstand ondervonden de Britten langs de hoofdwegen naar Damascus vooral bij Kiswe (Kissoue) waar de Franschen de Britten een viertal dagen ophielden. Sanamein, Gabaghib en Keunetra werden door de Franschen her haaldelijk uit de lucht gebombardeerd. Dit zijn de voornaamste feiten die van 9 tot en met 15 Juni door de Fransche legerberichten zijn 'bekend gemaakt. op noordelijker stellingen terugge trokken. Nadat zij aanvankelijk Saida heroverd en zich daar gisteren den geheelen dag gehandhaafd hadden. In het gebied van Merdsjajoem en ten zuiden van Damascus konden de Engelsche en Gaullistische strijd krachten geen vorderingen maken. Een Britsche pantserafdeeling, die uit Irak kwam en 10 Juni met de Fransche voorposten te Aboe Essal in contact was gekomen, heeft giste ren deze vooruitgeschoven steun punten ingenomen. De Fransche troepen werden bij hun tegenstand doeltreffend gesteund door het op treden van het luchtwapen. In den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben Fransche luchtstrijd krachten den vijand zeer gehinderd door herhaalde bombardementen ten zuiden van Saida. Gisteren hebben eskaders Fransche bommenwerpers om den druk van den tegenstander op Fransche strijdkrachten aan de kust te verlichten twee vermetele aanvallen op de Britsche' schepen uitgevoerd en deze daardoor^genoopt zich tijdelijk van de kust te verwij deren. Deze acties hebben in groote mate bijgedragen tot het feit, dat de Franschen Saida tot den nacht kon den houden om daarna zich volgens bevel van den tegenstander los te maken. Het luchtwapen heeft nieuwe versterkingen uit het moederland gekregen. Saida door Engelschen veroverd. Vichy, 15 Juni. (D.N.B.) Het Fransche legerbericht van heden meldt, dat Saida (Sidon) door de Engelschen ingenomen is. ONDERHOUD TUSSCHEN MUSSOLINI EN KONING BORIS. Rome, 14 Juni (D.N.B.) Inzake een onderhoud tusschen den Duce en koning Boris van Bulgarije in het Palazzo Venezia verklaart men, in Italiaansehe kringen, dat er na de jongste uitvoerige rede van den Duce geen geheimen op den Balkan meer bestaan. Zonder op bijzonderheden te willen ingaan, kan gezegd worden, dat de besprekingen de nieuwe orde ning op den Balkan golden, waarbij Bulgarije natuurlijk sterk betrokken is, hetgeen reeds voldoende is om de beteekenis van de bespreking duide lijk te laten uitkomen. (Zie verder Buitenland pag. 3 le bl.) Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 17 Juni: op 1.37 onder 13.24 Heden Laatste kwartier. 24 Juni Nieuwe maan.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1