STILLE NO. 9 KLOMPERTJE KtOMP "Hoofdpij" 'AKKEfttJft DE BLOKKEI ITALf DASHIELL HAMMETT Let op den colorado kever! Te hooge prijzen voor lompen. Inval in speelhol te Den Haag. Prijsopdrijving van pasfoto's. Raadselachtige diefstal op klaarlichten dag. RADIOPROGRAMMA EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN BURGERLIJKE STAND EEN RADI Tegerimaatre TWEEDE BLAD GESCHREVEN DOOR Nu op enkele plaatsen in ons land wederom de coloradokever is waargenomen, doet de plantenziek- tenkundige dienst nogmaals een •beroep op alle verbouwers van aardappelen om hun gewas gere geld en nauwkeurig op de aanwe zigheid van dit insect te onder zoeken. Van elk geval, waarin de kever of larven gevonden worden of als men deze meent gevonden te heb ben, moet onmiddellijk mededee- ling gedaan worden aan de politie ter plaatse. De plantenziektenkun dige dienst neemt dan onmiddellijk alle maatregelen, die noodig zijn om het insect aldaar geheel uit te roeien. De coloradokever is ongeveer 1 cm lang, ovaal van vorm ,met gele dekschilden, waarop tien over- langsche zwarte strepen. De larven van den coloradokever zijn rood van kleur en hebben een gezwollen achterlijf. Zij vreten gaten in de bladeren van de aard appelplant. Waar men gaten in de bladeren waarneemt, moet dus nauwkeurig naar de aanwezigheid van larven gezocht worden. Daar de kever, vooral bij warm en zonnig weer, vliegt, kan men dezen ook op andere plaatsen dan in aardappelvelden vinden. Als men op den weg of in 't veld den ovalen gelen kever met de 10 overlangsche zwarte strepen vindt, moet men dezen onmiddellijk vangen, opdat hij zich niet verder verplaatsen kan. Tot nu toe is. de bestrijding van den coloradokever in ons land zeer gunstig verloopen. Om een volledig succes te behalen is de medewer king vgn alle aardappelverbouwers noodig. Ook schoolkinderen kun nen zich met he't zoeken naar kevers en larven bezig houden. Laten allen gedurende de vol gende twee maanden hun volle aan dacht hieraan wijden. Een handelaar in oude materia len en afvalstoffen te Arnhem ver kocht in de eerste maanden van 1941 herhaaldelijk groote partijen goederen tegen prijzen, die ver bo ven de hem volgens de oude mate rialen en afvalstoffenbeschikking no. 3/1940 toekomende lagen. Het ging hier bovendien om transacties van tusschenhandelaar tot tusschen handelaar, kettinghandel, dus, waartegen het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen op trad door gedurende twee weken sluiting van het bedrijf te bevelen. De inspecteur voor de prijsbe- heersching te Arnhem veroordeelde den handelaar wegens prijsopdrij ving, hierbij rekening houdende met de gemaakte extra-winst tot een boete van f 1500. Een geheel overeenkomstig ge val, waarbij echter de omzet en dus ook de winst aanzienlijk klei ner waren, deed zich voor te Nij megen. Ook hier moest het bedrijf twee weken gesloten worden, ter wijl door den inspecteur voor de prijsbeheersching een boete van 550 werd opgelegd. BESTRIJDING VAN RUPSEN IN BOOMGAARDEN. Daar er in de boomgaarden op vele plaatsen, behalve de rupsen, die de wormstekigheid veroorzaken, ook veel andere rupsen, die zich met de bladeren voeden, voorkomen, raadt de Plantenziektenkundigen dienst de bezitters van fruitboomen aan, alle aandacht te besteden aan de bespuiting met 0.3 lood- of calciumarsenaat, opdat behalve de wormstekigheid ook de andere rupsen (ringelrups, rups van den wintervlinder e.a.) worden be streden. Ook voor het behoud van andere •boomgewassen, waarin rupsen voor komen, wat op dit oogeniblik ook op vele plaatsen in sterke mate het geval is, kan bespuiting met boven genoemde middelen, voor zoover dit economisch verantwoord is, ten zeerste worden aanbevolen. Gij de uitvoering van de bespui tingen met deze.giftige middelen moet de 'noodige voorzichtigheid worden betracht. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantenziekten kundigen dienst te Wageningen en door de ambtenaren van dezen dienst, zoomede door de rijkstuin- bouwconsulenten. Het was de recherche te Den Haag ter oore gekomen, dat in perceel Jurriaan Kokstraat 130 vermoedelijk hazardspel gespeeld werd in verband waarmede de re cherche gistermiddag omstreeks vier uur een inval deed. Nadat door een recheurcheur" aan de huisdeur van het perceel, een portiekwoning, was gebeld, werd de deur geopend, waarop onmiddellijk een groot aan tal politiemannen, onder leiding van den hoofdinspecteur Lorie en de inspecteurs Monsma en Teseling, binnen drongen. Het bleek toen, dat in een kamer aan de voorzijde een elftal mannen waren gezeten om een tafel, waar over een groen laken was gespan nen. Hierop bevonden zich een rou lette en verschillende bakjes met geld en fiches. Tevens bleek men zich te goed te doen aan glazen bier. Begrijpelijkerwijze waren de aanwezigen zeer verschrikt en alles wees er op, dat men reeds had ge speeld. De roulette, de fiches en het geld werden in beslag genomen, evenals het aanwezige bier, terwijl alle aanwezigen in twee arrestan tenauto's naar het bureau van den justitioneelen dienst A. werden overgebracht. Aldaar zijn alle ar restanten aan een verhoor onder worpen, waarna tegen een achttal personen procesverbaal is opge maakt, terzake van het deelnemen aan hazardspel. Deze acht personen zi;n daarna heengezonden. Tegen de overigen, t.w. den 40-jarigen K. de V., bewoner van het perceel, den 46-jarigen A. de V,. die„als croupier fungeerde en den 32-jarigen P. A. S. werd procesverbaal opgemaakt terzake het gelegenheid geven tot hazardspel. Bovendien werd pro cesverbaal opgemaakt terzake overtreding van de drankw'et. De drie laatstgenoemde personen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het gebeurde heeft in deze drukke buurt begrijpelijkerwijs veel be langstelling gewekt. Het A. N. P. meldt: In den laatsten tijd is het her haaldelijk voorgekomen, dat foto grafen voor het maken van pasfo to's prijzen berekenden, welke ver uitgingen boven het toelaatbare. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat over eenkomstig de prij zenbeschikking 1940 no. 1 voor het vervaardigen van pasfoto's geen prijs mag wor den gevraagd, welke hooger is dan die, welke op 9 Mei 1940 werd be rekend. Overtreding van déze bepaling zal worden gestraft. Drie man „van de politie" stalen f 2000. Een raadselachtige diefstal, klaarlichten dag in het van den bestolene en zijn genooten gepleegd, Zaterdagmiddag Den Haag, op bijzijn huis- heeft zich voorgedaan in aldus het Volk. Drie personen, die een perceel op de Pletterijkade waren binnenge drongen, ontstalen den bewoner, na zijn woning doorzocht te hebben, een bedrag van 20 00. Zij zgiden: „Wij zijn van de politie." Tusschen twee uur en half drie werd er Zaterdag bij een bovenhuis op de Pletterijkade aangebeld. De heer des huizes, die met zijn twee zoons, van vijftien en zestien jaar, thuis was, gaf een hunner opdracht open te doen. Toen de jongen aan het touw getrokken had, stormden drie mannen naar boven. Een van hen posteerde zich bij den uitgang boven aan de trap, de anderen be duidden den bewoner en de beide jongens zich naar de kamer te be geven. De indringers zeiden, na verteld te hebben, dat zij namens de politie kwamen, dat „de zaak nu maar eens bekend moest worden." Het zou in zijn eigen belang zijn want ze zouden huiszoeking doen. De bewoner, die geheel overrom peld werd door het drieste optreden van de heeren, vroeg hun geen legitimatiebewijs en liet hen rustig hun gang gaan. De indringers na men hem mee en lieten hem geen gelegenheid, iets te vragen. Deuren werden ontsloten, kasten openge maakt, kleeden opgetild, doch niets werd gevonden, dat van hun ga ding was. Zij deden dit alles nogal gehaast. Tenslotte, na een vergeefsche tocht door het huis, zeiden ze hem te moeten fouilleeren, op grond van de gegevens, die zij gekregen had den van „hoogerhand". Ook dit liet de bewoner toe en toen vonden de heeren blijkbaar wat zij zochten. Uit een portefeuil le namen zij acht bankbiljetten van honderd gulden en een aantal pa piertjes van 25.20.en 10.Het geheel bedroeg onge veer 2000. Toen twee van de heeren met het fouilleieren bezig waren, kwam de echtgenoote thuis, die boodschap pen had gedaan. Zij werd boven aan (Je trap opgewacht door een haar onbekend persoon, die haar ver zocht, naar de keuken te gaan. De politie, aldus zei hij, doet hier op het oogeniblik, een huiszoeking. Ook zij was volkomen verrast en voor zij het wist, had hij haar in de.keuken geduwd. Toen men met het' fouilleeren klaar was, zei men dit en daarbij werd gewezen op de 2000.in beslag te moeten nemen. De man moest maar even een verklaring teekenen, en dan zou hij er wel meer van hooren. Wat er op het papiertje stond és niet bekend, want de indringers hebben „de verklaring" weer mee genomen. Gedrieën overlegden zij nog even in de gang. Zij mompelden daarbij iets van: „Nu naar bureau Rijs- wijkschëymg officier van justi tie telefoneeren resultaat niet ongunstig Zij beloofden den man spoedig met een auto terug te komen. Toen gingen zij weg, met de tweeduizend gulden! Nog steeds was het de bewoners r.iet duidelijk, wat er precies aan het handje was. Zij bespraken het geval, maar mengden geen anderen in de zaak. Toen echter, twee uur later, de heeren van de politie niets van zich hadden laten hooren, kreeg de heer des huizes toch eenige vermoedens en hij besloot eens naar het bureau te stappen om te informeerem. Het draaide er op uit, dat „het bureau" hem ging uithooren. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Hoewel een mise-en- -scène'niet voor onmogelijk gehou den wordt, zoekt men toch ook in aidere richting. Daartoe heeft zij een drietal signalementen moeten verspreiden. DE STRIJD TEGEN DE ONDER- MAATSCHE VISCH. De strijd tegen den clandestienen aanvoer van ondermaatsche visch gaat in Bunschoten 'en Spakenburg onverbiddelijk en stelselmatig voort. Wekelijks worden tientallen processen-verbaal opgemaakt. Ge voelige straffen worden daarbij op gelegd. Zoo heeft een aantal vis- schers bericht gekregen dat hun vergunning voor een onbepaalden tijd is ingetrokken. Nu er maatregelen getroffen zijn dat er meer paling uit het noorden aangevoerd zal worden, is de nood zaak om in overtreding te komen zeer verminderd, zoodat er spoedig aan deze onverkwikkelijke historie een einde zal komen. DE NATIONALITEIT VAN PERSONEN. Adviescommissie ingesteld. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van bmnenlandsche zaken is ingesteld een commissie van advies inzake aangelegenheden betreffende de nationaliteit van personen, in ver band met^de afgifte van persoons bewijzen." In deze commissie zijn benoemd tót lid en voorzitter J. L. Lentz, hoofd der inspectie van de bevol kingsregisters. Tot leden W. H. van Drecht, hoofdcommiesbij het de partement van justitie, J. W. van Gelderen, hoofdcommies bij het departement van buitenlandsche zaken; tot lid en secretaris A. L. Wilkeshuis, hoofdcommies bij het departement van binnenl. zaken. Voorts is ingesteld een commis sie van advies inzake aangelegen heden betreffende de identiteit van personen, in verband met de af gifte van persoonsbewijzen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter J. L. Lentz, hoofd der inspectie van de bevolkingsregis ters. Tot leden mr. J. Heusdens, hoofdcommies bij het departement van binnenlandsche zakep, dr. D. K. Rijkels, inspecteur van de volks gezondheid, J. van de Vosse, in specteur van de bevolkingsregis ters. Tot secretaris A. L. Wilkes huis, tevens secretaris der sub 1 genoemde commissie. OVERTREDINGEN VAN PRIJS- AANDUIDINGSBESLUIT. De politie te Apeldoorn maakte irf de laatste dagen van Mei pro ces-verbaal op tegen verschillende handelaren in levensmiddelen en textielgoedeVen, die hun waren in étalagps, in winkels en op markt kramen niet of niet duidelijk ge prijsd hadden. De winkeliers K., Z., G. en Oi te Apeldoorn, alsmede de koopman S. te Enschede zagen zich nu allen door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arn hem wegens overtreding van arti kel 1 van het prijsaanduidingsbe- sluit 1941 veroordeeld tot f 30 boete. HONDERDDUIZENDEN GESTOLEN BONNEN. In den nacht van Vrijdag op Za terdag j.l. zijn uit het Distributie kantoor Amsterdam Oost in de 2e Oosterparkstraat ontvreemd nage noeg alle daar voorradige distribu tiebonnen, alsmede verschillende stempels. Het aantal ontvreemde, bonnen loopt in de honderdduizen den. Ook worden verschillende distributiekaarten vermist. De ontvreemde bonnen en kaar ten betreffen nagenoeg alle distri butiegoederen. Zoo zijn er ont vreemd: 2Ó00 vetkaarten, 1400 vleeschkaar- ten, 100 halve vleeschkaarten, 1900 aardappelkaarten, 500 halve aardap- pelkaarten, 200 Algemeene Distri butie bonboekjes, 500 bloemkaarten, 1000 boterkaarten, 1500 halve boter - kaarten, 1480 brandstoffenkaarten J. 1301 idem K, 195 idem L, 400 idem M, 200 idem N, 500 halve broodkaar ten, 400 cacaokaarten, 100 melk- kaarten, 300 benzinevergunningen van 60 liter, 100 idem voor 30 liter, 100 papkaarten, 700 serie's petro- leumzegels, 800 schoenenbonnen I, 800 idem II en voorts een zeer groot aantal bonnen voor: aardappelen, boter, brandstoffen, brood, eieren, havermout) kaas, koffie of thee, imaizena, margarine, peulvruchten, rijst, spijsolie, suiker, tarwebloem, toiletzeep, vermicelli, vleesch, vleeschwaren, zeep, terpentijn, ge- neratoranthraciet en generatorturf, kaas, lijnolie, melk, texiel HA en G. Tevens zijn ontvreemd: een aantal reductiebewijzen a f 1.50 en 15. WOENSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gra- mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnas tiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde mu ziek. (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmuziek. (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.Molto Cantabile en gramofoon muziek. 11.Voor de jeugd. 11.20 Ensemble Erica Helen. 12.— Klaas van Beek en zijn orkest. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoon muziek. 2.15 Orkest Eloward. 3. Voor de vrouw. 3.20 Kwartetconcert en gramofoonmuziek. 4.Bijbel lezing (Voorbereid door de Christe lijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de rijpere jeugd. 5.45 Amusementsorkest en Dameskoor Aethercharme. 6.15 Voor den binnenschipper. 6.30 Amuse mentsorkest en Aethercharme. 7. BNO: Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gra mofoonmuziek. 7.30 Volkszang met pianobegeleiding. 8.— BNO: Nieuws berichten. 8.15 Voor den boer. 8.35 Cabaretprogramma. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.40.15 BNQ: Engelsche uitzen ding: The Dutch achievements in the Netherlands. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gra mofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 10.Morgenwijding (Voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Declamatie. 11.Concertgebouw- Orkest (gr.pl.). 12.Berichten. 12.15 Ensemble Bandi Balogh. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1 Omroeporkest en gramofoonmu ziek. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Verkorte opera „Turandot". (gr.pl.). 4.Vier handige pianovoordracht eh gramo foonmuziek. 5.Cursus: „Het Gees telijk karakter van ons volk" (Voor bereid door het Vrijz. Prot. Kerk- comité). 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten. 5.30 Orgel- 33. Want die Janus stond voor niets, had hij al zo dik wijls gehoord. Eerst had de goede Klomp dat niet wil len geloven, maar nu hij daarstraks gezien had, hoe Janus er met het geld vandoor ging, werd hij bang, dat zijn lieve Klompertje wel eens ontvoerd kon zijn. 34. En ja, hoor. Toen Klomp naar boven keek, zag hij juist nog, hoe een gfote hand Klompertje bij zijn buisje greep en hem door een raam naar binnentrok. Maar als jullie denken, dat vader Klomp bang werd, dan kennen jullie hem nog niet. .Hij zou zijn zoon wel eens even gaan verlossen. INGEZONDEN STUKKEN ZANDMISERE. Mijnheer de Redacteur, Als bewoners van de Gedempte Wognumsche buurt zouden wij er op willen wijzen, dat de voormalige sloot in een woestijn is veranderd. De beharde weg stuift 30 c.M. onder het zand en de gevels, die ook van zon en wind te lijden hebben, wor den door het zand zoo afgeschuurd, dat ze bij de meest zorgzame behan deling kaal worden. Eenige bewoners vroegen aan de gemeente een hek te plaatsen en den grond als tuingrond in exploitatie te geven, wat geweigerd is. Men had den grond willen bewer ken en bebouwen en daardoor een eind aan de misère willen maken, terwijl men bovendien nog voedsel zou hebben gekregen. Nu dit niet mag of niet kan, zouden wij gaarne willen, dat in elk geval maatregelen worden genomen, om ons van die zandverstuivingen te bevrijden. Met dank voor de opname, P. N. STOKMAN. H. v. d. BELD. spel en zang. 6.Omroeporkest. 6.45 Reportage. 7.BNO: Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonmu ziek. 8.BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en soliste. (Om 9.Filmbespreking). 9.55 Dagsluiting (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10. BNO: Nieuwsberichten. Sluiting. is een ellendige pijn «R Itan Uw heelen dag vergallen Een "AKKERTJE verdrijft xe binnen een kwartier geheel» ALKMAAR. GEBOREN: Catharina A., d. v. Johannes G. Zweijtzer en J. A. de Ree. Helena M., d. v. Johannes E. F. Leeuwenkamp en A. M. Schoon- water. Liskjen, d. v. Frederik Hijman en L. Duijff. OVERLEDEN: Anna C. G. Wortel, oud 28 j. LIMMEN (Mei). Geboren: Johannes Petrus, z. v. T. J. Hollander en C. Orij. Johannes- Wilhelmus, z. v. W. J. Kaandorp en J. Blokker. Ber- nardina Lamberta Maria, d. v. H. Poelman en A. L. Koopman. Bertha Nelly, d. v. J. Bult en T. .Vennik. Hendrikus Maria, z. v. H. Zandbergen T. A. M. Dekker. Ondertrouwd: M. Hof te Egmond-Binnen en P. J. Hes. Getrouwd: C. J. Denneman en P. T. Bakkum. N. Smit, van Heemskerk en M. J. Kraakman. Overleden: J. Bakkum, 68 jaar, wedn. var E. Admiraal. 134e Jaargang Nc Frankrijk eer Vichy, 17 Juni (D.N.E genheid van het feit, da ring een jaar geleden aai is gekomen, heeft maais een radiorede tot het Fi gehouden, waarin hij zijr 17 Juni herhaalde. Hij met vastere stem te kum nu Frankrijk den weg heeft betreden. Helaas, z kan een groot aantal Fr niet inzien, dat Frankrj. heft. Deze Franschen' 1 een slecht geheugen, ind nen, dat hun toestand t scher is dan een jaar gel Pétain herinnerde aan J Frankrijk kort na zijn i heeft doorgemaakt, en v dat het grootste deel vai sche volk, dat toen in d kingen van den oorlog v] zijn haardsteden is ti Ten bewijze van het Fr. stel maakte Pétain ook den arbeid op landbouw is er in geslaagd een mill land te ploegen. „Gij kunt mij gelooven' volgde hij, „indien ik ze niet het oogenblik is om terug te trekken en u v uzelf op te sluiten. Ge z kocht, noch verraden of lijdt, en ge zult nog lanf den, want wij hebben n Berlijn, 17 Juni. (D. N geering der Vereenigde 1 door een op 14 Juni uit vérordening van den p vermogens van Duitsche gers in de Vereenigde St; keerd. Op bevel van de D geering zullen derhalve van alle in het Duitsch vermogens van staatst Vereenigde Staten met lijke inwerkingtreding maatregelen genomen De Amerikaanse Italië. Rome, 17 Juni. (D. staatscourant publicee een verordening over i zijnde saldi van Noord- sche staatsburgers. Vi verordening is het I burgers en buitenland trustee, verboden be verrichten aan Noord- sche staatsburgers. led king van Noord-An staatsburgers over sale bezit in Italië is van nietig. De verordening daag in werking. Italiaansche krin blokkeering der Rome, 18 Juni. (D. N. het blokkeeren van Italia in de V. S. verklaart men Italiaansche kringen, dat Roosevelt een nieuwe handeling van openlijke tegen staten heeft bedrev noch een oorlogsverklarii oorlogstoestand bestaat. I matigheid van het stand] regeering Roosevelt tree< duidelijk aan het licht, e komen tegenspraak met Amerikaansche regeerinj ken voorwendsel,- een 1 verdediging van het ree op te eischen. Het is integendeel een klaart men in bevoegde kringen, dat de V. S. me zij dige houding, welke n veerd is en niet door ei handeling van de asn gerechtvaardigd wordt, tieven ondernamen en welke oorlogshandelin Italië en de asmogendhe< nen. In het bijzonder bet een ernstige, niet overleg vaardige en onwettige en financieele oorlogshan moest daarom defensie dingsmaatregelen nemen onwettigheid en onrech van het Amerikaansche i wijzen. Voorts moest hei beschikking staande midc dediging van het recht d langen en dat zijner bu: borgen.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6