'STILLE NO STAD EN OMGEVING AGENDA ZWEMMEN OF VERDRINKEN LAATSTE BERICHTEN VERDUISIERINGS- T1JDEN van 22.07 tot 5.18 op 4.47 onder 20.34 AMSTERDAMSCHE BEURS RADIOPROGRj D ASHIELL HAMMET1 135 EERSTE BLAD 2 EERSTE BLAE Alkmaar, Maandag. J. HENRI OUSHOORN f Op den leeftijd van 69 jaar overleed alhier de toonkunstenaar J. Henry Oushoorn, officier d' Academie Frangaise. De heer Oushoorn was in Alkmaar vele jaren directeur van de muziekschool van dé Afd. Alk maar van de Maatschappij tot Bevordering van de Toonkunst, die onder zijn leiding destijds een bloeiende afdeeling was. Zeer vele concerten zijn onder zijn eminente leiding gegeven. Voor de 8 October-vereeniging schreef hij destijds een cantate die met veel succe's door hem werd uitgevoerd. De heer Oushoorn heeft het mu ziekleven in onzen stad vele dien sten bewezen door op de concerten van Toonkunst de belanrijkste solisten naar onze provinciestad te brengen. Als mensch was hij een gedistingeerde en vriendelijke per soonlijkheid. De laaaste jaren, vooral na het overlijden van zijn vrouw, was hij op den achtergrond getreden. De uitvaartdienst heeft Donder dag om 9 uur plaats in de kerk van den H. Dominicus. Te'11 uur volgt de begrafenis vanuit het Sint Elisa- beth-Ziekenhuis in het familiegraf op het R.K. kerkhof St. Barbara. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van den burgemeester tegen Donderdag 3 Juli 1941 een raadsvergadering te beleggen. „ORPHEUS" HERDENKT DE GESTORVEN LEDEN. "Op de algemeene begraafplaats had Zondagmorgen een herdenking plaats van de gestorven leden van het mannenkoor „Orpheus". Hier bij werd door den voorzitter, den heer Velthuis, het volgende gezegd: Wanneer wij jubileum vierden zonder de leden te herdenken die 'ons in de .afgeloopen 35 jaren zijn ontvallen, dan zou dat een ernstig geestelijk te kort zijn. In het bij zonder geldt dit ten opzichte van wijlen de heer D. v. Beek, die ons in de eeuwige rust is voorgegaan Immers hij nam het initiatief tot op lichting van „Orpheus". De mees ten uwer hebben hem gekend als een idialist, een man, die de geeste lijke en cultureele waarden boven alles stelde. De kunst om te dienen mede door middel van den koor zang was, voor hem een ideaal. Dat „Orpheus" zoolang stand wist te hou den, is voor een groot deel te dan ken aan zijn stimuleerenden geest, die onvergetelijke indrukken heeft achtergelaten. Het is daarom, dat aan zijn graf deze woorden worden gesproken welke ook betrekking hebben op de andere Orpheus-leden, hier begra ven. Het zijn de heeren J. Kooij, A. de Jong, C. Hoogland, H. Aster, P. Sasburg en D. Tauber. Aan dit graf gedenken wij met dankbaarheid deze dierbare afgestorvenen en heb ben wij op hun graven bloemen gelegd. Ook herdenken wij de over leden dirigenten wijlen H. Linde boom en Joh. Brands. Donderdagavond, vóór den aan vang van ons concert, hopen wij de overledenen te gedenken met het zingen van „Eece quo modo mori- tur." GROOTE BRIDGE-WEDSTRIJD IN HET GULDEN VLIES. A.s. Zondag 29 Juni wordt door de directie van het Gulden Vlies in de tooneelzaal een groote bridge- wedstrijd voor noordelijk Noordhol land georganiseerd, een wedstrijd, die door de deelneming van ver schillende sterke paren uit Alkmaar en omgeving zeer belangrijk belooft te worden. De aanvang is bepaald op des middags half drie. Er wordt «gespeeld volgens Scheveningsch- systeem en zooveel mogelijk in groepen van 7 tafels. Zij, die wenschen deel te nemen, worden verzocht zich, indien eenigs- zins mogelijk per paar, op te geven aan het Gulden Vlies, mondeling, schriftelijk of telefonisch (no. 2451). Duidelijke opgave der namen is zeer gewenscht. Met het oog op de voor bereiding sluit de inschrijving op Zaterdag 28 Juni 4 uur. Opgave bij de leiding is ook mogelijk. De prij zen, waaruit door de winnaars een keuze gedaan kan worden, zijn te zien in de étalage van het Gulden Vlies. DE AVOND-VIERDAAGSCHE In ons verslag van de Avond- Vierdaagsche in onze courant van Zaterdag leze men voor Sam Schut den naam Hugo Schut. DE EERSTE BOSWORTELEN. De eerste boswortelen werden heden aan de veiling der L. G. C. te Broek op Langendijk aangevoerd door den heer H. Glas aldaar. De verkoopprijs was 12 pe>r 100 bos! LAMMERENMARKT OP TEXEL. De aanvoer op de Texelsche lam- anerenmarkt (de laatste der groote markten in dit seizoen) was heden 1668 stuks. De prijs, liep van 21 tot 33.50, de middenprijs was 27. De handel was vlug. BONTE AVOND IN HET GULDEN VLIES. Piet Kohier als de Boemel baron. Gisteravond werd in het Gulden Vlies een vroolijke bonte avond ge geven door een gezelschap onder ieiding van Bob Peters. Het echte warme zomerweer had wel zijn invloed op de belangstelling doen gelden. Er was vrij veel publiek, maar zoo vol als men het de laatste Zondagen gewend was, was. het dit maal niet. De avond werd geopend door Frans Nienhuys als conferencier, waarna Martha Posno zich een char mant danseresje toonde in een aar dige wals. De radio- en revue- artiste Cor Smit zong daarna met veel succes een p..ar inslaande lied jes. De komische scène van de vrouw, die alles vergeet, werd leuk gespeeld door Martha. Posno, Frans Bogaert en Cor Smit. Daarna kwam de hoofdpersoon van den avcnd: onze bekende operette- en revue-komiek Piet Kohier, die reeds 50 jaren de kunst dient en ook in Alkmaar optrad ter gelegenheid van dit feit. Bij zijn opkomen als Droog- keeltje, de populaire figuur uit De Boemel-Baron, werd hij met een spontaan applaus begroet. Zijn entree-lied met het leuke refrein en de' komische baenbewegingen had weer een groot succes en ook verder toonde hij zich een geroutineerd ar tist. Nadat verschillende medewerkers, zooals Kees van Dam en Frans Nienhuys een drietal „witzen" had den gespeeld en Tr. Bogaert een paar liedjes aan den vleugel had gezon gen, gaf Nienhuys een ernstige voor dracht: n.l. Halaii van Barbusse. Met de komische scène van Opa die niet lachen kon, en waarin Cor Smit, Piet Kohier, Kees van Dam en Martha Posno optraden, werd het eerste deel van het programma be sloten. Na de pauze gaven Martha en Frans een dans in costuum uit het jaar 1900, waarna Tante Cor en Oom Kokkie voor het voetlicht traden en evenveel succes hadden als voor de radio. Piet Kohier trad daarna op in de aardige scène van het Groningsche boertje, dat over de vrijerij en het huwelijk vertelt. Met de één-acter: De dubbelgan ger, hier reeds eerder vertoond, werd het programma besloten. Aan den jubilaris den heer Piet Kohier, werd aan 't slot namens de directie van het Gulden Vlies een fraaie lauwerkrans met roodwitte linten aangeboden als herinnering aan Alkmaar en als bewijs van waar deering voor zijn prestaties op too- neel-, operette- en revuegebied. Deze hulde verwierf een enthousiast ap plaus van het publiek. Als geheel een aardige, amusante avond. lederen Zondagmiddag en -avond optreden band Siem Spruit in dan cing Harmonie. Bioscopen. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Carlo Cavelli, de hooge- schoolrijder (rom.); hoofdrollen Ru- dolf Forster, Angela Salloker, Hans Moser. Toegang boven 14 jaar. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Donderdag geen voorstelling. Roxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Vijf vroolijke vrouwtjes (hum.); hoofdrollen Karina Bell, Marguerite Viby. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstellingen te 2, 4.15 en 7.15 uur. City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Tusschen roem en geluk (rom.); hoofdrollen Camilla Horn, Theo Lin- gen en Louis Graveure. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstellingen te 2, 4.15 en 7.15 uur. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Bismarck (hist.); hoofdrol len Paul Hartmann, Lil Dagover, Friedr. Kayssler. Toegang alle leef tijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Dinsdag 24 Juni. 4.30 uur, de Unie, ledenvergade ring afd. Alkmaar Maatschappij van Weldadigheid. 7.30 uur, voetbalveld Alkm. Boys, wedsrtijd slagers veteranen tegen brandweerveteranen. BENOEMD. Met ingang van 1 Juli a.s. is be noemd tot burgemeester van de gemeente Aalsmeer de heer H. F. W. Kolb, sinds 1 Maart 1934 bur gemeester der gemeente Zuid- en Noordschermer. De heer Kolb werd te Den Haag geboren op 7 Oct. 1896 en was van 4 Mei 1920 tot zijn benoeming tot burgemeester van Z. en Noord- schermer werkzaam ter gemeente secretarie te Alkmaar, waarvan den laatsten tijd als commies. EXAMENS. R.K. Lyceum, afd. H. B. S. Voor het eindexamen r.k. lyceum, afd. H. B. S.-B, zijn geslaagd: de heeren T. Bakker, D. Bakker, P. Breed. Th. Kamp, J. Keizer, N. Middelhoff, P. van Munster, H. Overpelt en J. Pijnenburg, alsmede mej. M. Maas. Er werd geen en kele candidaat afgewezen. GOEDKOOPE VROEGE AARDAPPELEN. Prijzen 11 ct., kriel 6 1/2 ct. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is heden de prijs van de vroege aardappelen voor de eerstkomende twee weken vastgesteld op 11 cent per kg. Behalve de vroege aardappelen zullen ook krielaardappelen ver krijgbaar worden gesteld, waarvoor de prijs gedurende de week van 23 t.m. 28 Juni is bepaald op 6)4 cent per kg.; nadien op 6 cent per kg. Bovendien blijven gedurende de eerstvolgende twee weken behalve de vroeg aardapplen ook oude aard appelen verkrijgbaar tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Er wordt aan herinnerd, dat de duur ste soort van deze oude aardappe len 8 cent per kg. kost. De prijs van de vroege aardappe len zal na de eerste twee weken geleidelijk aan den prijs der oude aardappelen worden aangepast. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er met nadruk de aandacht op, dat, zoolang de hoogere prijs van 11 cent voor de vroege aard appelen geldt, in geen geval voor oude aardappelen méér mag wor den berekend dan de daarvoor astgestekje prijzen. KRINGLEIDER VAN DE N.S.B. BENOEMD. De heer C. H. C. Sprenger, direc teur van het Gewestelijk Arbeids bureau te Alkmaar, is benoemd tot kringleider van de N.S.B. voor Alk maar en omliggende gemeenten. De heer Sprenger is een der oudste leden van de N.S.B. en was voor heen kringleider te Hilversum. Men verzoekt ons, in verband met de Nat.-Soc. Beweging, een bericht in ons blad van Zaterdag te rectifi- ceeren waarin vermeld werd dat het aannemen van nieuwe leden met in gang van Zaterdag is stopgezet. Dit moet zijn: met ingang van Zaterdag 19 Juli. HANDELS1ECONOMISCH BIBLIOTHEEK- EN LEESZAAL- WERK. Het diploma van den schriftelij- ken cursus voor oriëntatie in han dels-economisch bibliotheek- en ieeszaalwerk werd door de Centrale vereeniging voor openbare lees zalen en bibliotheken uitgereikt o.a. aan mej. M. Kouwenaar te Bergen, werkzaam als assistente aan de leeszaal te Alkmaar. DANKBARE AMERSFOORTSCHE GEEVACUEERDEN. Cadeau voor de gemeente Harenkarspel. Morgenochtend om half 10 zal ten raadhuize te Dirkshorn een commissie van Amersfoortsche evacué's, die in de Meidagen van 1840 in Dirkshorn zijn onderge bracht, aan het gemeentebestuur van Harenkarspel een blijk van dankbaarheid, een tegeltableau worden aangeboden. VARKEN IN BESLAG GENOMEN. Wegens overtreding van het vee- registratiebesluit werd door een ambtenaar van den C.C.D. bij een veehouder te Blokker een varken van ruim 200 kg. in beslag genomen, terwijl bovendien een proces-ver baal werd opgemaakt. FRAUDULEUZE SLACHTING EN NOG WAT. Door ambtenaren van den crisis opsporingsdienst werd bij' een land bouwer te Hoogwoud huiszoeking gedaan. In een ledikant werd onder de dekens een half varken aange troffen, dat van frauduleuze slach ting afkomstig was. Het halve var ken werd meegenomen, terwijl voor den landbouwer een proces-verbaal werd achtergelaten. Te Wieringerwaard werd op ver moeden van frauduleuze slachting een huiszoeking gedaan bij een vee houder. Twee varkens werden in be slag genomen. Tevens bleek bij het onderzoek, dat op de boerderij zon der vergunning boter gekarnd werd, zoodat de karn en een partij boter eveneens in beslag werden genomen Een partij tarwe en haver, tot het opslaan waarvan geen toestemming was verleend, volgde denzelfden weg. Het onderzoek strekte zich uit tot den Helder, alwaar twee frau duleus, geslachte varkens achter haald konden worden. KONIJNEN GESTOLEN. De vorige week Zaterdag wer den bij zekeren W. te Beemster 7 konijnen ontvreemd. Na een uitge breid onderzoek is het aan de rijkspolitie gelukt den dader op te sporen. Het bleek een 17-jarige jon gen aldaar te zijn. Onder den vloer in de woning zijner ouders werden een viertal vellen gevonden, zoodat ontkennen niet meer mogelijk was. Drie konijnen waren verkocht op de markt te Purmerend, terwijl de verige inmiddels reeds waren op gegeten. INGEKOMEN PERSONEN. M. Bakker, echtg. v. J. van der Veen, N.H., zonder beroep, Tuinr straat 46, van Beemster. J. Hof man, N.H., zonder beroep, Pr. Ju- lianalaan 14 van Bussum. J. Broere, HAZEA, nachtwake. L.C.O. en echtg. en kinderen, Houthaven- straat 4, van Rotterdam. T. van Dam, R.K., chauffeur, Forestus- straat 27, van Uitgeest. W. A. A. C. van. Leuwen, R.K., kleerma ker, Mient 10, van Tilburg. A. G S. Heling, R.K., zonder beroep, Zijdam 8a, van Amersfoort. C. Smal wed. van A. Commandeur, R K., zonder .beroep, Fnidsen lila, van De Rijp. A. Koedijk, N.H., ass,-accountant, en echtg. en zoon, geen, Hoornschekade 21, van Am sterdam. A. M. Ursem, echtgen. van J. van Dijk, R.K., zonder be roep, Geest 17a, van Heiloo. J. H. C. Spoor geen, marechaussee, Oudegracht 287, van Leiden. A. P. J. Hoppenbrouwers, R.K., huisknecht, van Utrecht naar Lan- gestraat 70. L. M. C. Hoogeveen, R.K., religieuse, van Rotterdam naar Van Everdingenstraat 18. E. W. G. van Broekhuizen, N.H., adm. gew arb.bureau Alkmaar, v. Hilversum naar Kennemerstraatweg 195. K. Louw, geen, z. b., van Heiloo naar Pr. Julianalaan 14. C. S. Vren- denberg, N.H., z. b., van Franeker naar Frans Halsstraat 11. S. Goenga, N.H., echtg. R. Jellema, z. b., van Texel naar Ramen 13a. B. Hans, Ger.K., huishoudster, van Rotterdam naar Hoornschekade 7. C. Spek, R.K., dienstbode, van Bo- venkarspel naar Dijk 2. H. Lief- ting, R.K., z. b., en echtg., van Eg- mond-Binnen naar Westerweg 10. A. Klaij, N.H., dienstbode, van Beemster naar Hofdijkstraat 2. M. C. Kuijs, R.K., hulp in de huish., van Limmen naar Spoorstraat 23. G. Koster, N.H., chauffeur-monteur, van Muiden naar Rembrandtstraat 36. VERTROKKEN PERSONEN. A. Nuij, R.K., van Druivenlaan 30 naar Schoorl. D. Deutekom, huis houdster, geen, van Westerhofje 14 naar Schagen. J. de Groot, dienst bode, van Stationsweg 60 n. 'Zwaag. A. H. Meijer, kellner, R.K., van Langestraat 70 naar Ede. G. Bak ker, dienstbode, N.H., van Wester- kolkstraat 6 naar Akersloot.G. J. Foeken, verpleegster, H.A.Z., van Wilhelminalaan 11 naar Arnhem. S. Hartog, kantoorbediende, N.H., v. Ie Landdwarsstraat 5 naar Nieuw- stad. D. Post, ass. in de huish., geen, van Kennemerstraatweg 43 naar Enschede. A. Cornelisse, z.b., R.K., van Nieuwesloot 7a naar Rosmalen. D. van den Berg, rei ziger, N.Hi, van Ferdinand Bolstraat 10 naar Zaandam. J. B. de Nijs, kantoorbediende, R.K., van Scher- merweg 58 naar Spanbroek. E. L Bonke, ass. huish., geen, van Wil helminalaan 11 naar Zeist. Ties de Weerdt, werkman, N.H., van Bierkade 15 naar den Helder. C. M. Boots, dienstbode, R.K., van Po- pelmanslaan 39 naar Bergen. H. F. Hultman, instrumentmaker PTT, N.H., van Korte Landstraat 36 naar Tilburg. C. Bakker, los arbeider, N.H., van Zeglis 7 naar Oosthuizen. M. E. de Reus, z.b., -R.K., van Boekelerweg 1 n. Heerhugowaard. J. M. Verspaardonk, R.K., van Voordam 4a naar Amsterdam. J. Boertien, Ger. K., zeilmaker,' en gezin, van St. Josephstraat 25 naar Jutphaas. E. A. Konijn, dienst bode, R.K., van St. Laurensstraat 5 naar Beemster. M. E. Hart, coiffeuse, geen, van Laat 79 naar Zuid-Scharwoude. H. J. van Lienen, metselaar, geen, van Dijk graafstraat 9 naar Maasbree. Zwemmen moet geleerd worden; verdrinken niet. Daaraan zal het wel te wijten zijn dat schier eiken mooien zomerdag eenige menschen verdrinken. Als het leeren zwem men even akelig was als het niet- ingestudeerd verdrinken dan zou ik me kunnen voorstellen dat velen den eenmaligen verdrinkingsdood verkiezen boven het veelvuldig trainen in het zwemmen. Maar het is integendeel een heerlijke sensatie om na een kort stondige kennismaking met het wa ter te ervaren dat je op dat water gewoon kunt blijven drijven en je er zelfs in voortbewegen kunt als je met armen en beenen de ver- eischte bewegingen maakt. En na den eersten keer tien meter aan één stuk stuntelig gezwommen te heb ben door het ondiepheb je een trots gevoel alsof je de zesdaagsche met succes volbracht heb. De eer ste welgeslaagde duik vanaf de laagste springplank geeft hetzelfde gevoel van eigenwaarde als het be haalde diploma voor een vesti gingsexamen. En eenmaal gegroeid lot een all-round waterrot met het diploma van de reddingsbrigade in je zak, moet je je wel voelen als een zeer bruikbaar en hoogstaand lid van de maatschappij. Hoe iemand zich op een critiek moment in het diepe water gevoelt, als hij merkt, dat hij niet blijft drij ven; iemand die wel met armen en beenen slaat, maar desondanks steeds dieper zakt dat is moeilij ker te zeggen, omdat men zelden iemand ontmoet, die dat na kan verfellen. Als een zeer bruikbaar en voorbeeldig mensch zal zoo iemand zich in elk geval niet kun nen gevoelen, zelfs al krijgt hij na zoo'n avontuur nog gelegenheid er menschelijke gevoelens op na te houden. De conclusie is derhalve: zwem men is toch voordeeliger. En als je dan tegenwoordig de jeugd regel matig op straat tegen komt met den badhandoek onder en arm of. ach ter op de fiets en je weet dat die meisjes en jongens niet zoo maar in een afgelegen plas water op eigen houtje wat spartelen gaan, müar dat ze degelijk zwemonderricht krijgen in een inrichting die aan alle eischen voldoet, dan weet je dat onze jeugd liever zwemt dan verdrinkt: wat blijk geeft van een goeden kijk op de vreugden des levens. We hebben nu weer een paar mooie zomerdagen gehad en dus ook weer van een paar gevallen van verdrinking in de krant kunnen le zen. Over het eerste kan men zich verheugen, over het tweede mee warig het hoofd schudden. Maar als straks het geslacht der onvoor- zichtigen, die zich in het water wa gen zonder iets van zwemmen af te weten, een natuurlijken of onna- tvurlijken dood gestorven is, en als dan de jeugd van nu opgegroeid is tot de Nederlandsche natie die zwemmen en liefst; ook nog zwemmend-redden kan, dan zul len de dagen vol zomerzon dagen zijn van onverdeeld zwemgenot, zonder rouw en droefheid om de roekeloozen die zich nimmer de moeite getroost hebben de kurist machtig te worden om het hoofd boven water te houden. HEILOO. De windliondenennen van de Alk- maarsche Vereeniging. - Het weer kan ook te mooi wezen en zoo was het Zondag bij de wedstrijden in den Egelshoek. De honden hadden hinder van de warmte en de zon scheen fel op de bezoekers. De groo te warmte zal wel de oorzaak zijn geweest dat het bezoek beneden verwachting bleef. We hadden den indruk dat de pech, welke men had in het begin, voor een groot deel aan de hitte geweten kan worden. Inderdaad, in het eerst vlotte hei allerminst en een paar maal moest een hond gediskwalificeerd worden. Deze honden aldus de voorzitter schrijft men wel in, doch men kan ze beter thuis houden. In den herkenningswedstrijd voor Greyhounds (reuen) vlakke baan, B-klasse, was de eerst aangekomene Flying Bel win van Joh. Poortman te Monster, tijd 24 sec.; tweede was Times van J. v. d. Kamer te Bergen en derde Red Belwin van Gebr Wories te Den Haag. In den wedstrijd Greyhounds (te ven), vlakke baan, B-klasse was de eerste serie voor Bluedon's Golden Gim van C. Jongert te Maarsen, tijd 25.2 sec.; tweede Charming Girl van de Kaasstad van J. Wortel te Alk maar. 2e serie: 1. Bluedon's Spring Song van C. Jongert te Maarsen, tijd 25.8 sec.; 2. Tesca Belwin van E. B. Oli vier te den Haag. In den herkenningsren voor hon den, die in de series 2e, 3e en 4e zijn aangekomen en waarvan alleen de eerst aankomend hond in de finale werd geplaatst, was de uitslag: 1. Carla Scott van B. van Amerongen te Bergen en in de finale Chila van Gebr. Wories te den Haag, tijd resp. 25 en 24 sec. In clen wedstrijd Greyhounds, hin- ternisbaan, B-klasse, werd de le pr. behaald door Haantje van H. de Haan te Leeuwarden, tijd 26.8 s., en in de 2e serie Rendor van J. Kooij té Stompetoren, tijd 26.8. De uitslag van den herkennings- rit was: Eris Windspeet van T. J. Anekén te Den Haag, tijd 26.6 sec. en van de finale dezelfde in 25,2 sec.; Rendor van J. Kooij te Stom petoren werd tweede in 26.6 sec. Voor den wedstrijd Greyhounds, hindernisbaan, A-klasse bestond groote belangstelling. Hierin liepen vijf van de beste honden en zij ga ven elkander weinig toe. De uitslag was: Aranka Belwin van N. Pleysier te Vlaardingen, tijd 24.2 sec. le pr.; Favoriet van A. Voskamp te Mon ster, tijd 24.6 sec. 2e pr.; Bles van C. de Boer te Leeuwarden, tijd 24.8 sec., 3e pr. De wedstrijd Greyhounds, vlakke baan, A-klasse, waarvan de eerste en tweede werden geplaatst in de finale, werd een mooie ren. In de eerste serie werd winnaar Topper van Gebr. Wories te den Haag, tijd 24 sec. en de tweede Iduna van G. van Smeden te Franeker, tijd 24.2 sec.; 2e serie: 1. Nora Belwin van Gebr. Wories te den Haag, tijd 24 sec.; 2. Diamant van A. van Ko ningsveld te Franeker, tijd 24.2 sec.; finale: 1. Nora Belwin, tijd 23.8 sec.; 2. Diamant van A. van Koningsveld te Franeker, tijd 24 sec. Het is altijd de wedstrijd van de snelle kleine Whippets, waargroote bekoring van uitgaat en zoo was het oók dezen keer. De wedstrijd tus schen Whippets A-klasse, vlakke baan, was een ren met twee honden. Maar Luuk van R. v. d. Linden te' Rotterdam en Shirley van denzelf den eigenaar gaven elkander weinig toe. De tijd was van Luuk 26.2 sec. en voor Shirley 26.4 sec. Aan den zevenden en laatster, .wedstrijd voor Whippets B-klasse, vlakke baan, werd door drie honden deelgenomen. Winnaar werd Jimmy Quitewell van B. van Wijk, den Haag, tijd 27.6 sec. Tweede was Jonky van J. Hibbeler en derde Ronny van denzelfden eigenaar. Nadat men den inwendigen mensch had versterkt, werden door den heer Lizé onder enkele opmer kingen over wat men moet doen en nalaten, de prijzen uitgereikt. Deze bestonden in geld en luxe-voorwer pen. Men bleef nog langen tijd ge zellig in De Rustende Jager bijeen. Ongecorrigeerd. KONOJE Bil DEN KEIZER. Tokio, 28 Juni (D.N.B.) De mi nister-president Konoje is heden door den keizer ontvangen om ver slag uit te biengen over den poli tieleen toestand. Naar verder ver luidt, zou in aansluiting op de mor gen te houden bijeenkomst van het kabinet een regeeringsverkla- ring te verwachten zijn, waarin de houding van Japan ten aanzien van den oorlog in Europa wordt bepaald. Inmiddels is de liais- conferentie tusschen de regeering en de weermacht gehouden, waar aan hebben deelgenomen prins Konpje, Matsoeoka, de minister van oorlog, de minister van bin- nenlandsche zaken en de chefs van den generalen en admiralen staf. EEN FINSCH COMMUNIQUE. Helsinki, 22 Juni. (D.N.B.De Rijksberichtencentrale heeft he denavond het volgende medege deeld: Hedenmorgen vroeg tusschen 6 en -7 uur zijrj militaire vliegtuigen op verscheidene plaatsen het Fin- sche souvereine gebied binnenge drongen. Om 6.05 uur hebben vefschei- :'?ne Sovjet-Russische vliegtuigen, verdeeld in twee groepen, Finsche Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 24 Juni: gepantserde booten gebombar deerd, zonder schade aan te rich ten. Om 6.15 uur bestookten vier Sovjet-Russische vliegtuigen "de kustverdediging van Alskaer met bommen. Er ontstonden eenige branden. Aanzienlijke schade is niet aangericht. Om 6.45 uur hebben Russische vliegtuigen van uit groote hoogte Finsche vaartui gen in de inhammen van Toerkoe Abo met bommen aangevallen. Ook aan de Finsche zuidoost grens zijn vanochtend vroeg Sov jet-Russische vliegtuigen binnen gevlogen, zonder bommen neer .te werpen. Winant in Engeland terugge keerd. (D.N.B.) - Naar Reuter méldt, is de ambassadeur der Ver- eenigde Staten in Groot-Britannië, Winant, gister in Groot-Britannië aangekomen. Na een bezoek ge bracht te hebben aan Washington, is Winant aan boord van een Boeing- bommenwerper den Atlentischen Oceaan overgestoken. OPGAVE AMSTERDAMSCHE BANK KV, Bijkantoor Alkmaar. van Maandag 23 Juni 1941 Vor. k. 9816/16 90V, 90 -1125/8 STAATSLEENINGEN. 4 Nederland 1941 4 Nederland 1940 11 3—VA Neder! 3 Ned.-lndië 1937. BANK-INSTELLINCEN Amsterd. Bank Handel Mij. Cert. 250122 Koloniale Bank. ,184 Ned. Ind. Handelsbank 113 IND. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 1361/* Calvé Delft Cert. 66 Nederl. Ford300 Lever Bros 111 l/s Phil. Gloeil. Gem. Bezit 204'/g CULTUUR MAATSCH, H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Verg. Vorstenlanden 105 PETROLEUM. Kon. Petr.i RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust t Serbadjadi SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn lava—China—Japan lijn 138 Kon. Ned Stoomboot 15i7/e Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Jude Deli Senembah t i .386 .220 .213'/, .222 .238 1573/, 117 >138 '1163/, 107'/, '.158 .190 .256'/, ,204 plm 2 u ^7/s 9/3/, 90% 90 113 123 178 111 132 68 300 114% 203% 400 224 220 110% 231 248 192 120 140 120 1093/, 138 156 164% 192 264 209 DINSDAG. HILVERSUM I, 415,5 M 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.45 Ochtendgymnastiek. Nieuwsber. 8.15 Schriftlez ditatie (voorbereid dooj Radio-Stichting). 8.25 Gr 9.25 Voor de huisvrouw). 11.20 Zang met pianobeg gr.pl. 12.— Gr.pl. 12.25 H van den arbeid. 12.40 12.45 BNO: Nieuws- er I.Viool en piano. 1.3Ü lgnde middagklanken. 3.— cert. 3.30 Gr.pl. 4.Cych loof en ons werk" (voorl het Vrijz. Prot. Kerkcor Dansmuziek (gr.pl.) 4.45 jeugd. 5.15 BiNO: Nieuws beursber. 5.30 Orkest Ekn Cyclus „Onze eigen taal", retprogr. 6.45 Gev. progr. Vragen van den dag. 7.15 pianobegeleiding en gr.pl. Nieuwsber. 8.15 Spiegel va 8.30 Omroeporkest en sc Ber. (Eng.) 9.45 Politiek w (opn.) 10.~10.15 BNO; „Economie news from Holl HILVERSUM H, 301,5 M. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.45 Ochtendgymnastiek. Nieuwsber. 8.15 Gr.pl. 1' II.Molto Cantabile en g Ber. 12.15 De Ramblers 12 Nieuws- en econ. ber. 1.— orkest met piano-intermi Gr.pl. 3.Pianovoordrachi 3.30 Zonnestralen in zieken „Richard Strauss' Don Qui 35", causerie met gr.pl. 4 5.15 BNO: Nieuws-, econ. ber. 5.30 Russisch orkest solisten en gr.pl. 6.15 U hel op de lagere school. 6.30 G De Jeugdsportclub. 7.E gen van den dag. 7.15 Am 7.45 Voor de werkende vri BNO: Nieuwsber. 8.15 G Radiotooneel. 9.10 Gr.pl. 9 den boer. 9.55 Avondwijdi bereid door het Vrijz. P: comité). 10.— BNO: N sluiting. KUNST EN WET E* ^E TOEKOMST VAN TOONKUNSTENAA Muziekgilde en o bemoeiing met in Aldus de titel van een vc onlangs door het hoofd ve deeling Muziek van het ment van Volksvoorlicl Kunsten, den heer Jan Go verts, gehouden. Spr. begon met te wijze muziekgilden in vroeger t: waardeering voor den st. den musicus die toen zee was, en niet alleen in d maar ook nu nog wel wat schen overlaat. Om daarii tering te brengen ontstond, jaar 1300 de gilden, die, na van opkomst, bloei en v£ vijf eeuwen weder verdwe Dikwijls heeft men mo daan alle toonkunstenaars lichaam bijeen te voege: steeds is dat niet gelukt. Maar nu zal de staat, nieuwe grondbeginselen w gebouwd" zich met den gaan bezighouden, en in di zal hij een beschavini hebben". Het departement wil alle naars samenbrengen in lichaam, „de toonkunstena len daarin het Muziekgilc men". Allen, die aan het leven een werkzaam aande ben, kunnen lid van de cu. mer (waarin het Muziekgi onderafdeeling is) zijn. Dil en onvoldoende geschoold uitgesloten, dit wordt ged; bescherming van het be; van den titel toonkunstena. ziekleeraar, enz. Ook de vc komt in het gilde. Tenslotte gaf spr. nog bizonderheden over de reo; tie van het muziekleven. Dc loosheid onder de musici verdwijnen door beroepst ming en arbeidsverbod voo voegden, tariefverordening neering van zoogenaamde scholen, invoering van mi derricht op de lagere en hare scholen, uitbreiding volksmuziekscholen, het vi pen van onbemiddelde t enz. Spr. eindigde met de zige musici tot medewerk te wekken. Dit is maar een overzicht uitvoerige rede (hier en da GESCHREVEN DOOI TEEKENINGEN VAï ALEXANDER RAYMOND

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2