Gevechtshandelingen aan de Russische grens. mmmtêLAMD De strijd in Syrië. Luchtgevechten boven Engeland en Duitschland. De stad Djimma in O.-Afrika ontruimd. Britsche scheepsverliezen. De houding van Japan. Roemeensche krijgsverrichtingen. Amerikaansch schip tot zinken gebracht. Een boodschap van Roosevelt aan het Congres. Indrukken in diverse landen. Oproep tot de Duitsche bevolking. SPO Heracles kan Neder! TWEEDE BLAD Damascus ontruimd en door de Britten bezet. V'ichy, 22 Juni (D.N.B.) Over den oorlogstoestand in Syrië wordt officieel het volgende medegedeeld: De dag van gisteren (Zaterdag) was gekenmerkt door de ontrui ming van Damascus door de Fran- sche troepen en door dë uitbreiding der operaties tot het Syrische woestijngebied. Na dertien dagen van strijd in het gebied van Kissoe en de onmiddellijke omgeving van Damascus, in het verloop waarvan de Fransche eenheden permanent stonden tegenover naar getal su perieure en van de zwaarste wape nen voorziene strijdkrachten, heb ben de ngelschen het vliegveld en de zuidkestelijke voorstedjes van Damascus bereikt. Met het oog op de onmogelijkheid den vijand in de toekomst op vol doenden afstand te houden en om een uit de operaties noodgedwongen voortvloeiende vernieling van hei lige plaatsen van den Islao te ver mijden, heeft het Fransche opper bevel gisteren den troepen bevolen Damascus te ontruimen. De Fran sche strijdkrachten hebben buiten de stad nieuw estellingen betrok ken. De tegenstand wordt voort gezet. In West-Syrië hebben belangrijke gemotoriseerde strijdkrachten, komende uit Irak, de grens over schreden en zijn in de richting Palmira oupgerükt. De vijandelijke strijdkrachten worden onophoude lijk door 'het Fransche luchtwapen met bommen en mitrailleurvuur be stookt. Deze actie is .in den loop van hedenochtend onafgebroken voortgezet. Verder oostelijker heb ben de Fransche troepen Aboe Kemal heroverd. In Zuid-Libanon en aan de kust heerscht wederzijdsche bedrijvig heid der artillerie. Het aantal ge vangenen, dat sedert het begin van de operaties is gemaakt, bedraagt meer dan 1500.. Afgezien van de aanvallen op de vanuit Irak opruk kende Britsche strijdkrachten, heeft het Fransche luchtwapen zijn acties in de andere sectoren van het front voortgezet. RUSLANDS AGRESSIEVE MAATREGELEN. Berlijn, 22 Juni (D.N.B.) Het mi nisterie van buitenlandsche zaken publiceert rapporten van het opper bevel der weermacht aan de re geering over den Sov jet-Russischen opmarsch tegen Duitschland en geeft daarbij Voorbeelden van tal van aggressieve_ handelingen. Tenslotte geeft hef' rapport een beeld van de buitengewone Russi sche troepenconcentraties aan de westelijke grens, waar de strijd krachten uit geheel Europeesch- Rusland op een klein gedeelte na waren opgesteld. „Hieruit blijkt aldus het rapport, „dat de Russische opmarsch steeds dichter bij de grens is gekomen. De verkenningsactivi teit is opvallend toegenomen". Ook wordt melding gemaakt van bijna 2000 vliegtuigen, die gestationneerd zijn op de Russische vliegvelden ten Noorden van Pripetmoerassen. MATSOEOKA BIJ DEN KEIZER. Tokio, 22 Juni (D.N.B.) De minis ter van buitenlandsche zaken, Mat- soeoka, heeft zich, nadat het rapport van den Japanschen ambassadeur te Berlijn over het uitbreken der Duitsch-Russische vijandelijkheden v/as aangekondigd, naar het keizer lijk paleis begeven om verslag uit te brengen over de situatie. ITALIAANSCHE CONSULATEN IN VER. STATEN GESLOTEN. New-York, 21 Juni. (D. N. B.) Naar de Associated Press meldt, is van daag de sluiting van alle Italiaansche consulaten in de Ver. Staten be volen. Het consulaire personeel moet het land voor 15 Juli verlaten. Naar de Associated Press verder meldt moeten voorts alle „agent schappen" en organisaties der fascistische regeering met uitzonde ring der ambassade gesloten worden. UITGEBREIDE DIEFSTALLEN BIJ FABRIEK. Aan de dropfabriek „Duzo" van de firma S. N. te Leidschendam is men tot de ontdekking gekomen, dat gedurende geruimen tijd dief stallen op groote schaal zijn ge- pelegd. De 'hoofdschuldige bleek de bedrijfsleider P. te zijn, die de ge pleegde feiten heeft bekend. Ont vreemd zijn voornamelijk die arti kelen, die zich kenmerken door schaarschte, o.a. suiker, stroop, maï zena enz. Het ontvreemde vormt een groote partij van aanzienlijke waar de. De gestolen artikelen gingen voor fantastische prijzen van de hand. Om de aandacht van zijn mal- servaties af te leiden, fingeerde de thans ontslagen bedrijfsleider zelfs een inbraak in de fabriek. Het staat nu reeds vrijwel vast, dat een groot aantal personen uit Leidschendam, Voorburg en Den Haag bij de af faire betrokken is. Het betreft hier niet alleen diefstal en heling, doch ook overtredingen van de distribu tie- en prijsvoorschriften. Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 22 Juni. (D. N. B.) Het opperbevel van de weerrr--bt maakt bekend: Aan de Sovjet-Russische grens is het vandaag sinds de ochtenduren tot gevechtshandelingen gekomen. Een poging van den vijand om naar Oost- Pruisen te vliegen werd met zware verliezen afgeslagen. Duitsche jagers schoten talrijke roode gevechts vliegtuigen neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden hebben in den afgeloopen nacht sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen de haveninstallaties van Southampton gebombardeerd. Uitgestrekte branden ontstonden in dockinstallaties, pakhuizen en be drijven voor de voedselvoorziening. Andere luchtaanvallen waren ge richt op vliegvelden in Noord- Schotland en in de Midlands. Ten noorden van Sunderland werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Engelsche kust kregen twee Duitsche snelboo- ten contact met drie Britsche snel- booten, die na verscheidene treffers afzwenkten. Gistermiddag vloog een gering aan tal Britsche gevechtsvliegtuigen on der sterk escorte van jagerfc naar de Fransche Kanaalkust. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers 26 Britsche vliegtuigen neer. Luchtdoel- en marineartillerie haal den nog twee toestellen omlaag. Luitenant-kolonel Galland behaalde in deze gevechten drie luchtover winningen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbommen op enkele plaatsen in West-Duitschland laten vallen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Nadere bijzonderheden. Berlijn, 22 Juni. (D. N. B.) Om trent den opmarsch van het Duitsche leger in het Oosten verneemt het D, N. B. nader: Uit den oproep van den Führer valt af te leiden, dat Duitschland voor den thans te verwachten gi- gantischen strijd tegen de geschoolde, goed uitgeruste Russische strijd krachten een zoo geweldige macht in het veld brengt als nimmer tevoren. Behalve de beproefde divisies van het landleger zijn natuurlijk in de Oostzee-strijdkrachten van de marine in actie gekomen. Ook de voorberei dende groote aanvallen van lucht wapen, die kenmerkend zijn voor alle groote operaties, hebben sinds de ochtenduren langs het geheele front in het Oosten een aanvang ge nomen. De formaties van het Duitsche luchtwapen zijn in voordurende aan vallen opgetreden tegen vliegvelden, troepenconcentraties, versterkings- nstallaties en kwartieren van de Russische strijdkrachten en hebben blijkbaar reeds imzienlijkcn winst geboekt door de verwoestingen op den grond en door omvangrijke ver nietiging van vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten. De Duitsche formaties staan dit maal evenwel niet alleen in het Oosten. Schouder aan schouder strijden in het hooge Noorden met hen de Finsche strijdkrachten en aan de Roemeensch-Russische grens de Roemeensche troepen, die in het afgeloopen jaar door de Duitsche weermacht zijn geschoold. De kern van dit verultgestrekte front vormt de Duitsche weermacht, die in den is beproefd. De strijd met Rusland. Berlijn, 22 Juni (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft reeds in de eerste uren van vandaag, naar het D. N. B. verneemt, met krachtige slagen de aanvalsvoor- bereidingen van de bolsjewistische weermacht getroffen. In talrijke dappere aanvalsvluchten, die wer den uitgevoerd door gevechts- en torpedovliegtuigen en duikbom menwerpers, konden de inrich tingen van talrijke vliegvelden van den vijand vernietigd worden. Tal rijke vliegtuigen, hangars, barak ken en tenten raakten in brand of v/erden door beschieting met de boordwapens vernietigd. Verder bestreed het Duitsche luchtwapen op verschillende plaat sen gemotoriseerde colonnes, con centraties van pantserwagens, mu nitieopslagplaatsen, alsmede spoor lijnen van den vijand met duur zaam succes. Ook kazerne-installa ties, batterijstellingen en zware verdedigingsinstallaties werden door bommen van alle kalibers ge troffen en grootendeels vernield. De verliezen van het Russische luchtwapen. Berlijn, 22 Juni (D.N.B.) De ver liescijfers van het roode luchtwa pen zijn, naar het D. N. B. ver neemt, tijdens den eersten dag van den veldtocht tegen de Sovjet-Unie van uur tot uur gestegen. Op het oogenblik zijn nog geen totaalcij fers te melden. Hoe zwaar echter de slagen zijn, die den Sovjets door het Duitsche luchtwapen worden toegebracht, blijkt uit de vernieti gende nederlagen, die Roode ge vechtsvliegtuigen bij twee aanval len op Duitsch souverein gebied hebben geleden. In de vroege morgenuren van Zondag vlogen negen Sovjet-Russi sche Martin-bommenwerpers naar Oost-Pruisen. Hiervan werden er niet minder dan zeven door Duit sche jagers neergeschoten. Bij een andere aanvalspoging op militaire installaties in het gouvernement, dicht achter het front, waren 35 So vj et-Russische gevechtsvliegtui gen in actie. Tot op twee na wer den al deze vliegtuigen door Duit sche jagers vernietigd. Engelsche en Russische vlieg tuigen boven Duitschland. Berlijn, 23 Juni. (D. N. B.) Vlieg tuigen van het Britsche luchtwapen zijn in den nacht van Zondag op Maandag met vrij zwakke strijd krachten naar het Noordduitsche kustgebied gevlogen en naar het Rijnland, en enkele Russische vlieg tuigen vlogen naar Oost-Pruisen. Zij lieten op eenige plaatsen een vrij ge ring aantal bommen vallen, die slechts weinig materieele en per soonlijke schade aanrichtten. Lucht doelgeschut dwong de vliegtuigen vrij algemeen om terug te keeren, alvorens zij schade van. beteekenis konden berokkenen. Installaties van Sebastopol gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen 'heb ben, naar aan het D. N. B. wordt ge meld, in den loop van vandaag voor den oorlog belangrijke installaties van Sebastopol gebombardeerd. Ott bij Matsoeoka. Tokio, 22 Juni (Domei). Matsoeo ka heeft een onderhoud van ander half uur gehad met den Duitschen ambassadeur, generaal majoor 'Ott. Matsoeoka bij Konoye. Tokio, 22 Juni (Domei). De minis ter van buitenlandsche zaken, Mat soeoka, heeft vanavond om tien uur een bezoek gebracht aan den pre mier prins Konoye, waarschijnlijk om Japans toekomstigen koers te genover den Duitsch-Russischen oorlog te bepalen. Tevoren had Ko noye bezoek ontvangen van luite nant-generaal Soezoeki, voorzitter van den kabinetsraad voor plannen, Tomita, eersten kabinetssecretaris, en Ito, voorzitter van den kabinets raad voor voorlichting. Buitengewone Liaison conferentie. Tokio, 22 Juni (D.N.B.) Officieus wordt bekend gemaakt, dat morgen ochtend om negen uur in de ambts woning van den premier een bui tengewone bijeenkomst van de re geering en de opperste leiding van de weermacht wordt gehouden. FRANSCH PROTEST BIJ LONDENSCHE REGEERING. Vichy, 21 Juni. (D. N. B.) De Fransche regeering heeft door haar ambassadeur in Madrid, Pietri, den Britsehen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare een protestnota doen overhandigen tegen de houding der Engelschen jegens Fransch So- maliland. De nota is in gelijken tekst door den Franschen ambassa deur te Washington, Henri Haye. aan de regeering der V. S. over handigd. De Roemenen over de Proeth getrokken. Boekarest, 22 Juni (Stefani) Van ochtend zijn de Roemeensche troe pen over de Proeth getrokken. Dit nieuws werd officieel te zeven uur medegedeeld, de bladen kwamen met een extra editie uit. Bolgrad bezet. Boekarest, 22 Juni (Stefani) Aan het zuidelijke front hebben geme chaniseerde Roemeensche troepen de stad Bolgrad bezet. Vanochtend zijn in de omgeving van Galatz drie Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. De strijd aan het Roemeen sche front. Boekarest, 22 Juni (Stefani) Nadat te middernacht de algemee- ne mobilisatie was bevolen, kregen de Roemeensche troepen in den afgeloopen nacht bevel tot den op marsch over te gaan. Dit bevel werd met groote geestdrift begroet door de Roemeensche soldaten, die met ongeduld wachtten om hun broe ders, die onder Sovjet-Russische overheersching leven, te bevrijden. Het was nog volkomen donker, toen de officieren bevel gaven over de Proeth te trekken om de Sovjet- Russische stellingen aan de andere zijde van de rivier aan te vallen. De Roemeensche troepen vochten heldhaftig in de eerste oorlogsfase en slaagden erin hun opdrachten volledig ten uitvoer te leggen. Op drie punten van groot strategisch belang trokken zij over de rivier. Italiaanach legerbericht. Rome, 22 Juni. (Stefani). Het 382e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen van onze luchtmacht het arsenaal van Burmula op Malta ge bombardeerd. In Noord-Afrika heeft de lucht macht van de spil aanvallen gedaan op opslagplaatsen, batterijen en ver sterkingen te Tobroek. In de zóne van Boeg-Boeg zijn gemechaniseerde strijdkrachten en Britsche troepen concentraties getroffen. In Oost-Afrika hebben onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo de stad Djimma ontruimd, die tot open stad verklaard is om verliezen cnder de burgerbevolking te voor komen. Onze troepen hebben stel lingen verder naar het westen be trokken. Het kleine Italiaansche gar nizoen dat te Djimma was gebleven, heeft de stad aan de Engelschen overgegeven en wapeneer ver kregen. Op den Atlantischen Oceaan heb ben onze duikbooten in een collec tieven aanval gedurende de eerste helft van Juni op een belangrijk vijandelijk convooi, waarvan mel ding werd gemaakt in het weer- rnachtbericht van 6 Juni, 15 stoom schepen met een gezamenlijken in houd van 98.000 ton tot zinken ge bracht, een vijandelijke torpedoboot- jager getorpedeerd en een groot tweemotor vliegtuig neergeschoten. Berlijn, 21 Juni (D.N.B.) Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Roosevelt in een bood schap aan het congres meegedeeld, dat het Amerikaansche schip „Robin Moore" op 21 Mei in het zuidelijke deel van den Atlantischen oceaan door een Duitsche duikboot tot zin ken is gebracht. De boodschap van Roosevelt was gekleed in den vorm van een pamflet. Uit Rome wordt door het D.N.B. gemeld: De boodschap van Roose velt heeft, ondanks een ongehoord agressieve taal in politieke kringen alhier geen verrassing gewekt. Het gaat om een nieuw document van de Noord-Amerikaansche oorlogs opruiing. Met zijn tendentieuze be weringen betreffende het tot zinken brengen van de Robin Moore en de gebruikelijke humanitaire frases zet Roosevelt zijn werk voor het wek ken van de oorlogspsychose in de Ver. Staten voort. Natuurlijk heeft president Roosevelt het wijselijk vermeden iets te zeggen over de la ding van de Robin Moore en de be stemming van het schip, ofschoon reeds vaststaat, dat het schip o.m. oorlogsmateriaal naar Zuid-Afrika, d.w.z. het belangrijkste Engelsche steunpunt voor de operaties tegen Italiaansch Oost-Afrika en in het nabije Oosten, transporteerde. Daar entegen heeft Roosevelt met zijn verklaring, dat Amerika zich te verweren zal tegen iedere poging om de Amerikaansche hulp niet naar Engeland te laten komen, ondubbel zinnig bevestigd dat zijn regeering oorlogsmateriaal, dat bestemd is om gebruik te worden tegen de spil, naar de oorlogszone wil laten ko men. Het zijn dus niet de spilmo- gendheden, die met haar zuiver tot Europa beperkten oorlog Amerika bedreigen, maar het is Roosevelt, die het internationaal recht schendt en die door contrabande door de blokkadezöne te willen zenden, be wust naar een oorlog tegen de spil stuurt. De Duitsche opinie, Berlijn, 21 Juni (A.N.P.) Van wel ingelichte zijde vernemen wij: „De president heeft een rede ge houden. De koersen aan de Ameri kaansche beurs zijn daarop met twee punten gedaald". Met deze woorden kenmerkte men vandaag in de rijks hoofdstad den weerklank, dien pre sident Roosevelts boodschap van gisteren aan het congres in politieke kringen alhier heeft gevonden. De door vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te berde ge brachte vraag, of in de aangelegen heid van het schip Robin Moore van den kant van de Ver. Staten een protestnota in de Wilhelmstrasse is ontvangen, is van bevoegde zijde ontkennend beantwoord. In Italië. Rome, 22 Juni (Stefani). Het be richt, dat Duitschland met Finland en Roemenië in oorlog is gekomen met de Sovjet-Unie, is vanochtend te acht uur door alle Italiaansche zenders verspreid en heeft overal, diepen indruk gemaakt. De procla matie van Hitier en de nota van von Ribbentrop hebben zeer tot de Ita liaansche bevolking gesproken, voor al wegens het overstelpend bewijs van het laaghartige verraad, dat Rusland heeft gcoleegd ten aanzien van zijn ve-.dichtingen jegens Duitschland. Italië is het geheel eens met de hooge motieven, die Hitier voor den nieuwen oorlog heeft aan gevoerd. Te 13 uur meldde de Italiaansche omroep, dat ook Italië in staat van oorlog met de Sovjet-Unie is. Dit bericht werd overal met de grootste geestdrift ontvangen. Het fascisti sche Italië, dat altijd in de voorste rijen heeft gestreden om de commu nistische infectie in Europa te on derdrukken, is er trotsch op, dat het thans aan de zijde van de Duitsche, Finsche en Roemeensche kamera den, dat strijd hervat tegen Sovjet- Rusland,- dat het in Spanje heeft verslagen. Het Italiaansche volk en de strijd tegen Rusland. Rome, 22 Juni (D.N.B.) Bij het begin van de vijandelijkheden tus- schen de spil en Sovjet-Rusland verklaart de diplomatieke mede werker van Stefani, dat de Itali aansche openbare 'meening het be richt van dezen oorlog met voldoe ning en opluchting heeft opgeno men. De brutaliteit, waarmede het communistische Rusland het tegen woordige conflict heeft uitgebuit om talrijke kleine grensstaten in te lij ven, heeft het moreele gevoel van het Italiaansche volk diep ge kwetst. Hierbij komt, naar de diplo- matieke medewerker verder schrijft, de Sovjet-Russische intri ge ten tijde van het conflict op den Balkan, waarbij het laagharti ge valsche spel van de mannen in het Kremlin en hun gebrek aan idealisme duidelijk zijn geworden. De oorlog tegen de Sovjets en-hun onvermijdelijke vernietiging zullen derhalve, zoo schrijft de medewer ker van Stefani letterlijk, door de Italiaansche openbare meening als een fundamenteel element voor 'n rechtvaardige en duurzame Euro- peesche nieuwe ordening worden beschouwd. De nieuwe orde eischt, dat het continent van alle factoren van wanorde, geweld en barbaarsch- heid wordt gezuiverd. Het Italiaan sche volk is bereid, met zijn strijd krachten aan den strijd tegen de Sovjets deel te nemen en wel daar, waar Mussolini en Hitier dit zullen bevelen. De solidariteit van Italië met Duitschland is een solidariteit voor de honderd procent. Een verklaring van Churchill. Berlijn, 22 Juni (D.N.B.) Minis ter-president Churchill heeft Zon dagavond voor de Britsche radio een toespraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat het/ conflict tusschen Duitschland en Sovjet- Rusland hem niet heeft verrast, daar hij Stalin hierop reeds had voorbereid. Churchill was van meening, dat niemand over de po litiek van de Engelsche regeering in twijfel kan zijn. De Britsche regee ring heeft besloten Sovjet/Rusland te helpen, voor zoover het in haar macht ligt. In zijn radiorede heeft de minister volgens den Britschen berichten dienst, in verband met de belofte aan Sovjet-Rusland hulp te verlee- nen o.m. nog verklaard: Engeland zal aan alle vrienden en bondge- nooten in de wereld een oproep richten om Sovjet-Rusland te steu nen. Engeland heeft Sovjet-Rusland iedere technische en economische hulp aangebonden, die het gebrui ken kan. Voorts beweerde de mi nister-president, dat het 'voor Sov jet-Rusland bestaande gevaar ook een gevaar voor Engeland en de Vereenigde Staten is. De indruk in Turkije. Istanboel, 22 Juni (D.N.B.) Her bericht over het uitbreken van den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie is door middel van de radio en door de middagedities der bladen aan het publiek medege deeld. De indruk is geweldig, voor al door den thans bekend geworden Sovjet-Russischen eisch naar steun punten aan de zee-engten. De indruk in Amerika. New York, 22 Juni (D.N.B.) De New Yorksche Zondagsbladen heb ben in hun late edities het bericht over het uitbreken'van de Duitsch- Russische vijandelijkheden groot opgemaakt. De proclamatie van den Führer en de verklaring van den rijksminister van buitenlandsche zaken worden zeer uitvoerig gepu bliceerd. Er worden nog geen com mentaren geleverd. Ook beschikt men nog niet over uitlatingen van bevoegde kringen te Washington. Deensche persstem. Kopenhagen, 22 (D.N.B.) De Deensche openbare meening is voort durend door de radio op de hoogte gehouden van de gebeurtenissen van vandaag. Het blad „Faedrelan- de" schrijft onder het opschrift Gevaar voor parachutisten. Berlijn, 22 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Er moet rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat de vijand door middel van parachutes afzonderlijke, resp. troepen zal neerlaten, die de opdracht hebben in het operatiegebied en ook in het gebied van het Duitsche Vaderland sabotage te plegen en vernielingen aan te richten. De bevolking wordt derhalve opgeroepen de afweer van dergelijke pogingen te steunen, waarbij hulp zich dient uit te strekken tot het waarnemen van de landings- en verblijfplaas van den vijand, terwijl de actieve af weer en het onschadelijk maken van vijandelijke parachutetroepen alleen door de weermacht, poli+;' en gendarmerie geschiedt. WAARSCHUWING AAN DE SCHEEPVAART. Berlijn, 22 Juni. .(D.N.B.) Offi cieel wordt de volgende waar schuwing aan de koopvaardij ge publiceerd: Tengevolge van de oorlogsge beurtenissen moeten steeds ge vechtshandelingen verwacht wor den in bepaalde zeegebieden. Ieder schip, dat een dezer gebieden, die daarmede tot operatiegebied zijn geworden, bevaart, stelt zich bloot aan vernietiging door mijnen en andere oorlogsmiddelen. De Duit sche regeering waarschuwt daarom dringend tegen het bevaren dezer gebieden. Nadere mededeelingen worden daarbij gedaan over de N. IJszee, de Oostzee en de Turksche wate ren. Nieuwe documenten. Berlijn, 22 Juni. (D.N.B.) In een rapport van den minister van bin- nenlandsche zaken en den Reichs- führer S. S. en chef van de Duit sche politie aan de regeering wordt de tegen Duitschland en het nationaal-socialisme gerichte on dermijnende werkzaamheid van de Sovjet-Unie met documenten ge staafd. Na gewezen te hebben op de provoceerende grensincidenten, die sedert Februari van dit jaar steeds talrijker werden, verklaart dit rapport tot slot: „de geheele acti viteit van de Sovjet-Unie tegen 't nationaal-socialistische Duitsch land toont met behulp van de voorbeelden, die uit den overvloed aan materiaal gegrepen en afzon- derlijk genoemd zijn, in welken omvang onwettige ondermijning, sabotage, terreur en spionnage ter oorlogsvoorbereiding op militair, economisch en politiek gebied is gepleegd". VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING ENGELAND—RUSLAND. Berlijn, 22 Juni (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst publi ceert een verklaring van Tass, dat volledige overeenstemming is be reikt tusschen de Sovjet-Unie en Engeland. Dit Britsche bericht acht men in politieke kringen alhier in zoover re opmerkelijk, daar Londen reeds weinige uren na de proclamatie van den Führer de bevestiging van het daarin onthulde dubbele spel der bolsjewistische machthebbers door het officieele Russische pers agentschap publiceert. Ex-kcning Peter in Engeland aangekomen. (D.N.B.) - Reuter meldt, dat ex-koning Peter van Joe- go-Slavië in Engeland is aangeko men. „Europa's gemeenschappelijk front tegen het Aziatische communisme" het volgende: Het uur der beslissing is gekomen, niet alleen voor de Noorsche cul tuur doch in het algemeen voor Europa's toekomst. Het Europee- sche continent staat aangetreden voor den strijd om zijn rechten. Japansche pers over het Duitsch-Russische conflict Tokio, 23 Juni. (D.N.B.) De Ja pansche bladen publiceeren uit voerige uittreksels uit de procla matie van den Führer en bevatten commentaren van Japansche di plomaten, militairen en politici over de nieuwe ontwikkeling van den Eüropeeschen politieken toe stand. De bladen geven eenstemmig als hun meening te kennen, dat Japans doel eener nieuwe ordening van Oost-Azië onwrikbaar bestaan blijft. De Tokio Nitsji Nitsji wijst er op, dat de voortdurende kuipe rijen van Moskou Duitschland tot zijn maatregelen gedwongen heb ben. De geheele politieke toestand heeft voor Duitschland een gunstig aspect. Den graad van samenwer king tusschen Moskou, Londen en New-York kan men thans nog wel niet nauwkeurig bepalen, doch niettemin is het opvallend, dat de houding van president Roosevelt tegenover Duitschland de laatste dagen scherper geworden is. Het gemeenschappelijk optreden van Duitschland, Finland en Roemenië is een strategisch meesterstuk, dat Rusland in een moeilijke positie brengt. TWEEDE 1 DUITSCHE PERS JONGSTE GEBEU1 Berlijn, 23 Juni. (E commentaren van de tendbladen komt een ming met het besluit rer tot uitdrukking. schrift: Voor de redd pa" schrijft der Mont: Op dit uur echter b wereld niet meer v( worden, dat ondanks van den Führer, het 1 geringe aarzelingen houdingen te Moskou was Duitschland mid< slissenden strijd den rug te steken. Het E daarom Adolf Hitler, vijand nooit uit het heeft. De Völkischer Bec er op, dat ook dit off ten is aan een oplos; zaak, welke geen an< toelaat. Overigens is de geheele wereld Sovjet-Rusland zijn s leschts daarom for heeft om den oorlogs den-Europa zoolang n langen -met het doel nog een door een lanj zwakt Duitschland aa Het Hamburger komt tot de conclusie de militaire oplossin; de noodzakelijkheid Finlands heldendom van 1939 is in Duitse] geten. Hoewel het r genoodzaakt was, voc in Frankrijk vol ing< toe te zien, hoe een fiere staat door roo ontleed werd. De Parijs, 23 Juni. (E artikelen over het ui vijandelijkheden tuss land en Rusland wijs Russische machinal Frankrijk zelf meer land het slachtoffer De Matin schrijft o.a Door zijn inmengin. landsche politiek va den, heeft de Jood sche internationale gemeene onrust tew< Overal verzwakt he' de afzonderlijke lam is er een bewijs voo: ontbindende leerstel] cimmunisme kunnen aa het onbeperkte van de regeerders ii een halt toegeroepen. De Pietit Parisien Rusland heeft sinds rijk tot den oorlog teven gewerkt aan van het moeele ho Fransche volk. Sinds Franschen wapenstil; communistische pre vereenigd met de va op de puinhoopen v van het Westen het laten overwinnen, van maarschalk Péta lang bij, dat het roo tief en spoedig buit< steld wordt. RUSSISCH SCHIP GEBRAC Berlijn, 22 Juni. sche motortorpedol Zondagmorgen vr( D.N.B. verneemt, ir zeegebied een Russi vier duizend ton er visschersboot aanj schip van 4000 ton torpedotreffer tot z terwijl de visschers ploffingsmiddelen Een Duitsch vliegtu tortorpedobooten O; maakt op de Russi]; boot. Russisch gekui een rapport van bu ken over de propag tieke agitatie van d ring wordt met om' zen aangetoond, dat dere landen een stook- en revoluti nadrukkelijk anti- heeft gevoerd. Voetbal Een dag v Heraclps kampi land. Afd. I, I een nieuwen E.D.O., Emma Noord en Zuid sing. Groote oven Volewijckers. I lijk. Alcmaria In een voor voet geschikte temperati verschillende belan den gespeeld moeti de uitslagen er doe lijdt geen twijfel. Almelo met 61 i schoon het er gedu ste deel van den -i leek, dat Heracle; P.S.V. nam de lei< rust maakte Herat in de tweede helft kwartier plotseling te wending en voc dacht was het 41. met 61.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6