DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Succesvol verloop der gevechten in het Oosten. Militaire doelen in Engeland gebombardeerd. Hevige gevechten aan de Oostgrens. Opstand in de Baltische landen. De strijd in Syrië. Stemmen uit Finland. De strijd in de lucht. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.07 tot 5.18 Luchtgevecht ón de Middellaridsche Zee. Voortgezette aanvallen in Noord-Afrika. ALKMAARSCH Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contractén rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 146. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Dinsdag 24 Juni 1941 Het Duitsche legerbericht. Berlijn, 23 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten verloopen de ge vechten van het leger en het lucht - wapen tegen het Roode leger vol gens het vastgestelde plan en met succes. In het oostelijk deel van de Oostzee drongen torpedo-motorboo ten tot de kustwateren van de Sovjet-Unie door en brachten een kustvaartuig en vier vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 595'0 brt. tot zinken. In de Zwarte zee werd een gemengde Duitsch- Roemeensche formatie van lichte zeestrijdkrachten bij een verken ningstocht zonder succes door een Russische kustbatterij beschoten. In den strijd tegen Groot-Britan- ndë brachten duikbooten in het N. deel van den Atlantisehen oceaan en W. van Afrika zes vijandelijke koopvaardijschepen met tezamen 26.500 brt. tot zinken. Het lucht- wapen vernietigde in het zeegebied om Engeland drie vrachtschepen met tezamen 11.0*00 brt. en plaat ste bomtreffers van zwaar kaliber op .twee andere groote koopvaardij schepen. Gevechtsvliegtuigen ondernamen vannacht aanvallen op havenwer ken aan de monding van de Theems. Vliegvelden in Noord Schotland en militaire doelen aan de Engelsche Z.O. kust werden met goed resultaat aangevallen. Bij een vlucht van afzonderlijke Britsche gevechtsvliegtuigen onder bescher ming van jagers naar de kust van het Kanaal werden in luchtgevech ten overdag elf, door luchtdoel artillerie en een patrouillevaartuig twee Britsche vliegtuigen neerge schoten. In N.-Afrika vielen gisteren Duitsche en Italiaansche vliegtuigen vijandelijke stellingen en opslag plaatsen bij Tobroek aan. In den slag bij Solloem van 15 op 17 Juni berden 237 Britsche pantserwagens vernietigd. Bovendien konden 12 voor het gebruik gereed staande pantserwagens, 10 stukken geschut, 74 vrachtauto's alsmede talrijke handvuurwapenen en munitie wor den buitgemaakt. Verscheidene honderden Britten werden gevangen genomen. Een sterke formatie Duit sche gevechtsvliegtuigen bestookte in den nacht van 22 op 23 Juni de Britsche luchtbasis Alexandrië met bommen van allerlei kaliber. In het havengebied werden aanzien lijke verwoestingen aangericht. Britsche gevechtsvliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brand bommen in het westelijk rijksge bied. In Bremen en andere plaatsen ontstond schade aan gebouwen in woonwijken, nachtjagers en lucht doel-artillerie schoten drie van de aanvallende vliegtuigen omlaag. Het Roode luchtwapen wierp met zwakke strijdkrachten bommen in Oost-Pruisen zonder noemenswaar dige uitwerking. De superioriteit van Duitsche luchtwapen. het Berlijn, 23 Juni (D.N.B.) De eerste dag van het optreden tegen de Roode weermacht heeft de groote superioriteit van het Duit sche luchtwapen aangetoond. Tot diep in den rug van den vijand drongen sterke formaties Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen door en richtten zware verwoestin gen aan in belangrijke verkeers- werken en verbindingen, zonder dat de vijandelijke afweer in staat was ae Duitsche actie te belemmeren. Andere formaties vielen vijande lijke pantser- en artillerie-colon nes aan ,die tijdens haar opmarsch naar de Duitsche grens verspreid en deels volkomen vernietigd wer den. Munitiedepots sprongen in de lucht .transporttreinen werden ver nield, en militaire barkaken ver woest. Door groote aanvallen op verscheidene Sovjet-Russsische vliegvelden werden ten slotte tal rijke vliegtuigen vernietigd, en de inrichtingen zoo grondig vernield, dat zij nauwelijks meer te gebrui ken zijn. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Het Britsche luchtwapen heeft van nacht met vrij zwakke strijdkrach ten West-Duitschland aangevallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen en onbeteekenende ma- terieele schade. Nachtjagers scho len een vliegtuig neer. De Sovjet luchtmacht kwam slechts met uiterst zwakke strijdkrachten op dagen zonder successen van belang te behalen. Alexandrië weer gebombardeerd. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) De Londensche nieuwsdienst meldt, dat Alexandrië Maandagochtend weer was blootgesteld aan een vij andelijken luchtaanval. De Russen trekken terug op de Dnjestr.'linie. Berlijn, 23 Juni. (D.N.B.) In afzon derlijke acties heeft de Duitsche infanterie op talrijke plaatsen de versterkte linies van de Sovjettroe- p doorbroken. Zoo he-" com pagnie infanterie na een gevecht van twee uur vijf bunkers bestormd en versterkte veldstellingen op strategische belangrijke plaatsen veroverd. In een dikken ochtendnevel rukte deze compagnie over weiden en veld verdeeld in afzonderlijke stoottroepen, tegen de versterkte stellingen van den vijand op, die klaarblijkelijk een strijd in het open veld wilde vermijden. Hij had zich gedeeltelijk in de huizen van het plaatsje verschanst. Onder dek king van mitrailleur en zware in- fanteriewapens drongen de stoot troepen dit plaatsje binnen, waarop zij den eenen haard van tegenstand na den anderen uitrookten. In het centrum van het plaatsje kwam het tot een hevig straatgevecht met een vrij groote troep, die totaal in de pan werd gehakt. Daarna concen treerde de rest van den vijand zich rondom een bunker aan den uit gang van het plaatsje. Doch ook deze laatste poging tot tegenstand .werd door een Duitsch pantserafweer- kanon gebroken, terwijl de bunker buiten gevecht werd gesteld. Het grootste deel der bemanning gaf zich over. De rest vluchtte naar de omliggende bosschen, waar zij later opgejaagd en eveneens gevangen ge nomen werd. Naar de Dnjestr-linie. Boekarest, 23 Juni. (A.N.P.) Alle hier ontvangen particuliere inlich tingen over het verloop van\de mili taire operaties aan de Roemeensch- Russische grens maken melding van een zonder tegenstand terugtrekken van de Russen op de Dnjestr-linie. Duitsche en Roemeensche troe pen rukken Bessarabië binnen. Berlijn, 23 Juni. (D.N.B.) Duit- che en Roemeensche troepen zijn op 22 Juni Bessarabië binnenge rukt. Hun opmarsch beweegt zich in de richting van de grens tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie van vóór de inlijving van Bessarabië bij de Sovjet-Unie. De steun van het Duitsche luchtwapen. Berlijn, 24 Juni. (D.N.B.) De Duitsche luchtstrijdkrachten hebben met dezelfde hevigheid waarmede zij de Sovjet-vliegtuigen aanvielen, ook ingegrepen in de gevechten te land en in grooten omvang de ach- terwaartsche verbindingen van het bolsjewistische leger verstoord. In den loop van 23 Juni werden spoor lijnen en stations* -wegen, bruggen en oprukkende colonnes met groot succes aangevallen. Alleen op een punt achter het front werden twaalf oprukkende pantserwagens en ver seheiöene auto's vernield. Op een andere plek werden twee bruggen door voltreffers verwoest. Bij aan vailen op stellingen luchtdoelge schut werden verscheidene stukken geschut onklaar 'gemaakt. Helsinki, 24 Juni (Stefani). Hier wordt vernomen, dat na Litauen en Estland, er ook een opstand is uitgebroken in Letland, waar strijdkrachten van de rebellen ten getale van ongeveer 100.000 man, zich van de strategische pun ten hebben meester gemaakt en overal de Russische garnizoenen aanvallen. DE STRIJD AAN DE RUSSISCHE GRENS. Deze kaart geeft een algemeen overzicht van een gedeelte van het huidige Europa; met dikke zwarte lijm is de Russische grens aan gegeven. De strijd, die momenteel ontbrand is, is begonnen 'bij de Finsche en Roemeensche grens. De bezetting van Damascus. Vichy, 23 Juni. (D.N.B.) Van het Syrische oorlogstooneel wordt ge meld: De hoofdstad van Syrië, Damascus, is na de evacuatie door de Franschen thans bezet geworden door Britsch- Indische, Nieuw-Zeelandsehe en strijdkrachten van de Gaulle. De Franschen houden de omliggende heuvels alimede wegen van Damas cus naar Beiroet en Homs bezet. De in het legerbericht van gisteren ge melde opmarsch van de Engelsche strijdkrachten uit Palmyra in de Syrische woestijn van Irak uit ge schiedde eerst in twee colonnes welke zich later vereenigden. Fran- sche luchtstrijdkrachten hebben deze colonnes aangevallen en hun, zooals Maandagmiddag in Fransche mili taire kringen verklaard werd, zeer zware verliezen toegebracht. In den sector aan de kust is de toestand on gewijzigd. De haven van Beiroet 5* gebombardeerd. Vichy, 23 Juni (D.N.B.) In het be richt van vandaag over den mili tairen toestand in Syrië wordt ge zegd, dat de Fransche troepen nauwe samenwerking met het lucht wapen hardnekkigen tegenstand bie den aan den Britschen aanval in den Libanon en aan de Syrische kust. In den Libanon hebben de Éngelschen vanochtend met vrij sterke strijd krachten den aanval op Merdsj- Ajoem weer hervat. Aan de kust heerscht wederzijdsche activiteit der artillerie. In den sector van Damascus heb ben de Fransche troepen nieuwe stellingen betrokken, doch zij heb ben het contact met den vijand niet verloren. De stad is door Engelsche, Nieuw-Zeelandsche en Gaullistische troepen bezet. Gemotoriseerden Britschen afdeelingen, die van Irak uit in de Syrische woestijn opruk ken, is het ondanks hevige verlie zen, toegebracht door het Fransche luchtwapen, gelukt tot in de nabij heid van Palmyra op te rukken, waar zij op hardnekkigen' tegen stand zijn gestootén. Het Britsche luchtwapen heeft in den nacht van 21 op 22 Juni en hedenochtend de haven van Beiroet gebombardeerd. De materieele schade is gering. On der de burgerbevolking zijn echter verscheidene slachtoffers gevallen. Helsinki, 23 Juni (D.N.B.) Onder groote opschriften brengen heden de ochtendbladen de berichten en stem mingsbeelden over den oorlog in het Oosten. Onder het opschrift: „De storm is losgebroken" schrijft Uusi Suomi dat er thans geen twijfel meer over bestaat, dat de wereld een geweldigen overgang beleeft uit een tijdvak van druk naar een ge lukkiger toekomst. Finland heeft grootere mogelijkheden dan de an dere kleine volkeren om de wereld historische beteekenis van de tegen woordige gebeurtenissen te begrij pen. De bekwaamheid om de groote toe komst in te zien, moet thans door stalen zenuwen, sterken wil en on wrikbare waakzaamheid op de proef gesteld worden. Het Wad „Helsingin Sanomat" onderstreept in zijn hoofd artikel de duidelijkheid, welke blijkt uit de publicatie der documenten over. den ondermijnenden arbeid van de Sovjet-Unie, veel in de geschiede nis der laatste jaren waarvan men tot dusverre niet op de hoogte was of waarover men slechts verkeerde be richten had, wordt thans in het juiste licht geplaatst. HET ENGELSCHE AANBOD AAN DE SOVJET-UNIE. New-York, 23 Juni (D.N.B.) United Press zegt uit betrouwbare bron te Londen vernomen te heb ben, dat de Sovjet-Unie het aan bod van Engeland met betrekking tot economische en militaire hulp, heeft aangenomen. FINSCHE MANNEN MOETEN ZICH AANMELDEN. Helsinki, 23 Juni (D.N.B.) Het ministerie voor verkeer en open baren arbeid heeft bepaald, dat in den tijd van 25 tot 28 Juni in Hel sinki alle valide mannen van 18 tot 59 jaar, voor zoover zij niet zijn vrijgesteld voor weermachts doeleinden en vitale taken, zich moeten aanmelden. Het Duitsche luchtwapen beter en meer getraind. Berlijn, 23 Juni (D.N.B.) -Het luchtwapen der Sowjet-Unie heeft zijn vluchten naar het O.-Duitsehe grensgebied er, het gouvernement generaal met zware verliezen moe ten boeten. Het D. N. B. heeft een bericht ontvangen over een lucht gevecht van 22 Juni, waarbij van 35 Sowjet-Russische bommenwer pers 32 door Duitsche jagers wer den neergeschoten, toen zij, be schermd door jagers, een kleine stad in het gouvernement generaal trachtten aan te vallen. Duitsche Messerdschmidtjagers haalden met reusachtige snelheid de vijandelijke formatie in en wierpen zich blik semsnel op de groote machines, zoodat reeds na de eerste salvo's acht Martin-bommenwerpers neer stortten. Terwijl een deel van de Sowjet-machines trachtte van koers te veranderen, bonden eenige vij andelijke jagers van het type Rata den strijd aan. Zij werden terstond door liehtspoorgranatpn gepakt en vielen als brandende fakkels in de straten van een kleine, buiten de stad gelegen nederzetting. Daarop namen de Duitsche jagers de ach tervolging van de vluchtende bom menwerpers ter hand. Elk der Messerschmidtjagers dreef ver scheidene roode vliegtuigen voor zich uit. De boordwapens doorboor den de draagvlakken, de motoren en machines van de vijandelijke toestellen. Reeksgewijze stortten de toestellen brandend neer. Terwijl de uit nood neergeworpen bommen ontploften, zweefden talrijke neer geschoten piloten aan hun vierhoe kige valschermen naar omlaag en werden gevangen genomen. Oorlogshaven en steunpunten van de Sovjet-Unie gebom bardeerd. Berlijn, 23 Juni (D.N.B.) Forma ties van het Duitsche luchtwapen hebben op 22 Juni ondanks sterken afweer oorlogshavens en steunpun ten van de Sowjet-marine gebom bardeerd. Een Sovjet duikbootbasis aan de Zwarte Zee was het doel van bijoznder hevige aanvallen. De Duitsche vliegtuigen naderden in scheervlucht de haven. Iedere af zonderlijke landtong stak duidelijk af tegen den donkeren grond van de zee. Zeer dichtbij en duidelijk lagen de bevolen doelen voor de Duitsche vliegërs, n.l. werven, docks, machinewerkplaatsen en silo's. Zondei zich van de wijs te laten brengen door het hevige schieten der luchtdioelaïttillerie wierp elk1 van de aankomende vliegtuigen zijn bommen neer. Door de waarnemers en bommen werpers der Duitsche vliegtuigen kon worden waargenomen, dat aan werven en dockinstallaties schade was toegebracht en dat in de olieopslagplaatsen in de havens groote branden woedden. Alle in actie zijnde vliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. Slechts enkele vliegtuigen hadden door granaatsplinters van de lucht doelartillerie lichte beschadingen opgeloopen. De aanval van Duitsche vliegtuigen. Berlijn, 23 Juni (D.N.B.) Aan het Oostelijk front hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 22 op 23 Juni met groot succes mi litaire en voor den oorlog belang rijke doelen in de voornaamste ge vechtssectoren aangevallen. Een groot- aantal vliegvelden werd ge bombardeerd. Vliegtuigen, hangars, werkplaatsen en kwartierruimten Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 24 Juni: 5,28 onder 21.27 op Heden Nieuwe Maan. 2 Juli Eerste Kwartier. De proclamatie van Hitier laat er eveneens geen twijfel meer over be staan, dat Duitschland genoodzaakt was bij de vorige bezettingsmaatrege len vah de Sovjet-Unie tegen Finland, Estland, Letland en Bessarabië zwij gend toe te zien. Het spreekt van zelf, dat vooral in Finland deze dui delijkheid de grootste bevrediging moest verwekken. Met dankbaarheid verneemt het ïinsche volk het be richt over Hitiers weigering om in te stemmen njet de eischen van Molotof ten aanzien van Finland. werden vernield of in brand gewor pen. Belangrijke marschroutes Van de Sovjet-troepen, die gedeeltelijk door colonnes en voertuigen waren -verstopt, werden met bommen be stookt en met de boordwapens be schoten, evenals verscheidene stra tegisch belangrijke spoorweglijnen. Aanvallen van het Sovjet- luchtwapen. Sofia, 23J uni (D.N.B.) De steden Dobritsj.en Baltsjik in de noorde lijke Dobroedsja zijn gisteren door een Sovjet-vliegtuig met bommen aangevallen. De aangerichte schade is niet groot. Enkele personen wer den gewond. HONGARIJE VERBREEKT DIPLOMATIEKE BETREKKING MET DE SOVJET-UNIE. Boedapest, 23 Juni (D.N.B.) Met het oog op den ingetreden oor logstoestand tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie heeft de Hongaarsche regeering besloten, de tot dusver tusschen Hongarije en de Sovjet-Unie bestaande diplomatieke betrekkingen te ver breken. DE SAMENWERKING TUSSCHEN NANKING EN TOKIO. Tokio, 23 Juni (D.N.B.) In een ge meenschappelijk communiqué van den Japanschen prbmier en den pre sident van de Nankingregeering wordt medegedeeld, dat men in ver loop van de in Tokio de laatste da gen gevoerde besprekingen overeen gekomen is voor de nieuwe ordening en de pacificatie van Oost-Azië ver strekkende inspanningen te onder nemen voor een nog nauwere sa menwerking tusschen Tokio en Nanking. De nationale regeering in Nanking, zoo wordt in het commu niqué verklaard, zal alles in het werk stellen om het Chineesch volk duidelijk te maken, dat de weder opbouw van Oost-Azië de gemeen schappelijke taak is van de beide volken. De Japansche regeering zal haar tot dusver verleende onder steuning versterken en aldus de na tionale regeèring in staat te stellen haar onafhankelijkheid, gezag en macht te demonstreeren en op die wijze mede de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de nagestreef de nieuwe orde in Oost-Azië. EEN FINSCII COMMUNIQUE. Helsinki, 23 Juni (D.N.B.) De rijksberichtencentrale heeft heden avond om 21 uur het volgende me degedeeld: Op 22 Juni heeft de Sovjet-batte rij Foemmanki geschoten op een uit Petsamo vertrekkende visschersboot. De boot werd niet getroffen. De granaten kwamen betrekkelijk ver van de boot weg in het water te recht. Op denzelfden dag om 20.40 heeft in Hirsilampii, in de nabijheid van Imatra, een vrij groote afdee- ling Sovjet-soldaten vanaf de Sov- jet-zij,de verscheidene schoten ge lost op Finsche grenssoldaten. De schoten misten hun doel. Zie verder Buitenland pag. 3, le bi. Italiaanseh legerbericht. Rome, 23 Juni. (Stefani). In zijn legerbericht no. 383 maakt het Ita liaansche opperbevel het volgende bekend: In luchtgevechten boven Malta hebben Italiaansche jagers een Hur ricane vliegtuig neergeschoten. Brit sche vliegtuigen werden in het cen trale deel van de Middellandsche Zee door Italiaansche jagers tot den rl gedwongen. Een Blenheim toe stel werd omlaaggeschoten. Twee andere Blenheims werden door het luchtdoelgeschut van Italiaansche torpedobooten neergehaald. In Noord-Afrika heeft het lucht wapen van de asmogendheden in To broek zijn aanvallen op ravitaillee- ringinrichtingen, stellingen en ba rakken van den vijand voortgezet. Britsche vliegtuigen ondernamen een nieuwen aanval op Benghasi. In Oost-Afrika heeft de Italiaansche bezetting van Uolchefit (Gondar) sterke vijandelijke afdeelingen op de vlucht gejaagd.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1