DAGBLAD VOOR ALKMAAR ES OMSTREKEN. Eert debat in het Engelsche Lagerhuis. Havenwerken aan de Theems aangevallen. De krijgsverrichtingen aan het Oostelijk front. De luchtoorlog aan het Oostelijk front. De strijd in Oost- Europa. Militaire werken van Tobroek aangevallen. DISTRIBUTIE-NIEUWS De strijd in Syrië. VERDUISTERINGS TIJDEN van 22.07 tot 5.19 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 iranco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 147. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Woensdag 25 Juni 1941 De betrekkingen tusschen Engeland en de Sovjet Unie. Berlijn, 24 Juni. (D. N. B.) In het Britsche lagerhuis is vandaag naar de Engelsche berichtendienst meldt, een debat gevoerd over den politie leen toestand. JSTadat minister-presi dent Churchill in zijn inleiding ver klaard had, dat hij hoopte nog in den loop van den zomer een oorlogs conferentie van het empire bijeen" te kunnen roepen, heeft de minister van buitenlandsche zaken, Eden, ge sproken over de betrekkingen tus schen Engeland en de Sovjet-Unie. Uitgaande van de bekende Angel saksische propagandastelling, dat Duitschland naar de wereldheer schappen streeft en ook de strijd tegen de Sovjet-Unie slechts een middel tot dit doel is, herinnerde Eden eraan, dat reeds in 1933 Enge land met de Sovjetregeering te Moskou was overeengekomen, een verklaring af te leggen, behelzende dat er geen belangenconflicten in de een of andere belangrijke kwestie van de internationale politiek tus schen beide mogendheden bestonden. De toentertijd vastgestelde richt lijnen gelden, zoo verklaarde Eden, thans meer dan ooit. Engeland heeft bij talrijke gelegenheden in het ver leden de mogelijkheid van een samenwerking met de Sovjet-Unie ter tafel gebracht en mogelijke hin derpalen getracht uit den weg te ruimen. In dit verband bestreed Eden dat er eenigerlei overeenkomsten tusschen Engeland en de Sovjet-Unie betreffende den Balkan bestaan, doch bevestigde het reeds door Churchill verkondigde feit, dat de .Britsche regeering met het oog op z.g. aan valsplannen van Duitschland zich met Moskou in verbinding had ge steld ,;voor het afwenden van het gevaar, dat de Sovjet-Unie be dreigde". Eden persoonlijk heeft met toestemmiftg van den minister president den Sovjet-ambassadeur te Londen aan de hand van inlichtin gen op de hoogte gesteld en gewaar schuwd. Eden legde den nadruk op de rol, die de Britsche ambassadeur Cripps bij de gedachtenwisseling tusschen Moskou en Londen heeft gespeeld en verklaarde: Sir Stafford Cirpps heeft door zijn invloed en zijn voorbeeld aan de Sovjet-Unie het bestaan van den dringenden wensch der Britsche regeering om tot een normaliseering der wederzijdsche be trekkingen te komen, bewezen. Wan neer Cripps naar Moskou terugkeert, zal hij fungeeren als adviseur en leider van de hulp, die de Britsche regeering bereid is thans aan de Sovjet-Unie te verleenen. Hierover wordt thans onderhandeld. De Sovjet regeering heeft door haar ambassa deur reeds toegestemd in het zenden van economische én militaire missies naar de Sovjet-Unie. Crediet van 1 milliard pond sterling goedgekeurd. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Het En gelsche Lagerhuis heeft, naar Reu ter meldt, na een kort debat een crediet van een milliard pond ster ling voor oorlogsdoeleinden goedge keurd. De minister van financiën verklaarde, dat dit crediet, naar zijn schatting, voldoende zal zijn voor de behoefte van drie maanden. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Het Duitsche legerbericht. Hoofdkwartier van den Führer, 24 Juni (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In het Oosten ontwikkelen zich de operaties der Duitsche weermacht onder groote successen volgens de plannen. In de Engelsche wateren hebben gevechtsvliegtuigen een Britsch patrouillevaartuig tpt zinken ge bracht en twee vijandelijke koop vaarders ernstig beschadigd. Bij een Britsche poging om overdag het be zette gebied binnen te dringen, zijn 22 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Bij deze gevechten gingen vier Duitsche vliegtuigen verloren. Een vèrdragende batterij van de marine heeft vijandelijke schepen in het Kanaal beschoten. In den afge- loopen nacht heeft de luchtmacht havenwerken aan den mond van de Theems en in het zuidoosten van Engeland gebombardeerd. Groote branden braken uit. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht in N.W. Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen laten vallen, waardoor eenige burgers gedood of gewond werden. Ver scheidene woongebouwen werden ge troffen. Nachtjagers hebben één, marinegeschut twee gevechtsvlieg tuigen neergeschoten. Een afdeeling nachtjagers schoot haar 200ste vij andelijke toestel neer. Het jacht- eskader onder bevel van luitenant kolonel Mölders behaalde op 22 Juni zijn 750ste overwinning in de lucht". Britsche aanval afgeslagen. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Britsche gevechtsvliegtuigen hebben vandaag tegen 20.40 uur, beschermd door sterke formaties jachtvliegtuigen, getracht een aanval te doen op het Fransch-Belgische grensgebied in het gebied rondom Calais-Duinker- ken. Ook deze aanval mislukte door den bliksemsnel in actie komenden Duitschen afweer. De. vijand verloor in hevige luchtgevechten dertien vliegtuigen. Door neergeworpen bommen vielen alleen onder de bur gerbevolking in de betreffende ge bieden eenige slachtoffers. Een aan tal Belgen en Franschen werden ge dood of gewond. Zware verliezen aan Russische zijde. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Om trent de. korte mededeeling in het Duitsche weermachtbericht: „In het Oosten ontwikkelen zich de opera ties der Duitsche weermacht onder groote successen volgens de plan nen", wordt aan het D.N.B. van welingelichte .militaire zijde ge schreven: Ongeacht de ook op de andere fronten voortgaande gevechtshan delingen staande gebeurtenissen aan het nieuwe Oostelijke front op den voorgrond. Terwijl in het be richt van het opperbevel van het Sovjetleger van 23 Juni een reeks bepaalde gegevens worden ver strekt, houdt het Duitsche opperbe vel der weermacht zich gereser veerd. Dat is in overeenstemming met een gebruik, zooals dat nog bij alle groote gevechtshandelingen aan Duitsche zijde kon worden waargenomen. Intusschen kan men uit de ont vangen berichten zien, dat de groo te offensiefbeweging van de Duit sche weermacht tot dusver door de Sovjettroepen niet kon worden tegengehouden. Ondanks den taaien tegenstand heeft het Duitsche leger door zijn onvergelijkelijke infante rie met haar geschoolde stoottroe pen, gesteund door de pioniers en de artillerie en door pantserstrijd krachten een diepen de.uk geslagen in de Russische grensstellingen. Wanneer het legerbericht van de Sovjets van enkele frontdeelen be weert, dat haar tegenaanvallen den Duitschen opmarsch hebben terug geworpen, geschiedt zulks klaar blijkelijk volgens beroemde model len, zooals wij dat reeds bij onze vroegere tegenstanders in Polen, in het Noorden, in het Westen en op den Balkan hebben beleefd. De volgende dagen zullen leeren, wie gelijk heeft gehad. In ieder geval kan er aan herinnerd worden, dat het Duitsche weermachtbericht in de afgeloopen oorlogsmaanden steeds onaantastbaar en steekhou dend is gebleken. Ook vandaag blijkt weer uit het weermachtbe richt, dat de ingezette operaties van het leger in samenwerking met het luchtwapen volgens de plannen tot ontwikkeling komen. Het Duitsche luchtwapen heeft op de beide eerste aanvalsdagen -et Oosten een groot aantal vijs e vliegtuigen vernield en tegei, ok op den grond strijdenden troepen van den tegenstander aanzienlijke schade toegebracht en transporten van allerlei aard en verkeersverbin dingen in het opmarschgebied ge stoord. Bij de groote afstanden, die voortvloeien uit het ruime gebied van de operaties van het luchtwapen, is het bijzonder opmerkelijk, dat van overal volstrekte successen konden worden gemeld. De Duitsche marine, welker eerste, koene aanvallen op de Oostzee en op de Zwarte zee reeds lieten zien, dat ook zij de voorwaartsche beweging van de strijdkrachten te land en in de lucht op de flanken naar vermo gen steunt, is opnieuw actief in den strijd gebracht. Bijzonder opmerke lijk is daarbij het betrekkelijk zeld zame geval van tot zinken brengen van een duikboot van den tegenstan der door een eigen duikboot. Afge zien van de reeds gemelde mijnver- sperringen op de Oostzee, zijn thans door Duitsche zeestrijdkrachten ook bijzondere mijnacties uitgevoerd ter belemmering van de vijandelijke.zee steunpunten, welke eveneens tot ver liezen van den tegenstander hebben geleid. Het totale overzicht over de ge beurtenissen der beide dagen doet zien: 1. Systematisch optreden der Duitsche weermacht. 2. In eenige sectoren wanhopige tegenstand der Sovjettroepen. 3. Superioriteit van het Duitsche luchtwapen. Van de Duitsche weermacht kan geconstateerd worden, dat haar tref kracht, haar uitrusting en haar erva ringen beproefd zijn in den strijd. De eerstvolgende dagen zullen toonen, welke afweerkracht de Sovjettroe pen vermogen te plaatsen tegenover deze ontketende Duitsche macht. Zooveel schijnt thans reeds zeker te zijn, dat van een systematische offen sieve beweging der Sovjettroepen van hun kant tot dusver niets te be speuren is. De wet van het hande lend optreden ligt bij de Duitschers. Op Sovjet-divisie gestuit. Berlijn 24 Juni. (D.N.B.) Duitsche eenheden zijn, naar van bevoegde zijde aan het D.N.B. wordt medege deeld, op 23 Juni, na door de vijan delijke grensstellingen te zijn heen gebroken, op een Sovjet-divisie ge stuit. Nog vóór de Duitsche troepen zich goed en wel voor den strijd ge reed konden maken," stortte de di visie onder het Duitsche vuur ineen en werd in de pan gehakt. In gereed heid staande Sovjetpantserstrijd- krachten werden door het Duitsche luchtwapen uiteengedreven. De Duit sche verliezen bij deze gevechten waren buitengewoon gering. Gewonden en gesneuvelden. Berlijn, 24 Juni. (D.N.B.) In het strijdgebied van een Duitsche aan valsgroep aan het Oostelijke front zijn, naar het D.N.B. verneemt, op één dag na betrekkelijk korte ge vechten, waarbij de bolsjewisten den strijd van kortbij aanbonden, ver scheidene honderden gesneuvelden en verscheidene duizenden gevangen Sovjetsoldaten geteld. Pantserwagens vernietigd. Berlijn, 24 Juni. (D.N.B.) Duitsche eenheden zijn in taaie gevechten diep de Sovjetstellingen binnengedron gen en hebbenin één enkele sgetor 180 pantserwagens der bolsje wisten, die tegenweer hadden gebo den, vernield. Actie van DuitschRoemeensche troepen. Berlijn, 25 Juni. (D.N.B.) Duitsch Roemeensche troepen hebben in hardnekkjge gevechten den taaien tegenstand van stérke Sovjet-Russi sche strijdkrachten gebroken, waar bij de bolsjewisten zware verliezen leden. ITALIAANSCHE TEGEN MAATREGELEN. Rome, 24 Juni (D.N.B.)' Officieel wordt meegedeeld: In verband met de door de Amerikaansche regee ring getroffen maatregel, volgens welke 't Italiaanschen burgers ver boden is, zonder speciale vergun ning der autoriteiten het gebied van de Ver. Staten te verlaten, heeft de Italiaansche regeering eenzelfde maatregel voor de Amerikaansche burgers getroffen die in Italië, in de onder Italiaansche controle staande of de door de Italiaansche troepen bezette gebieden wonen. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Een af deeling Duitsche gevechtsvliegtui gen, die op 23 Juni een Sovjet-vlieg veld met succes had gebombardeerd, geraakte op den terugweg in ge vecht met 15 Sovjet-jagers, waarvan er 12 werden neergeschoten. Terwijl 9 Rata's om de Duitsche afdeeling. cirkelden, vielen 6 de Duitsche toe stellen aan. Maar de volle laag der schietwapens van drie vliegtuigen, die meer naar achteren vlogen, was genoeg om deze modernste Sovjet toestellen brandend te doen vallen Verschillende vliegtuigen waren zóó ernstig getroffen, dat nog in de lucht de vleugels van de romp braken. Toen hun beste toestellen waren neergeschoten, waagden de andere Sovjet-machines geen aanval meer. Zij trachtten in de wolken te ontko men, doch de Duitsche vliegtuigen hadden hen spoedig ingehaald schoten nog 6 Rata's neer. Militaire doelen der Sovjet- Unie gebombardeerd. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Sinds begin van de gevechtshandelingen aan het O. Europeesche front bom bardeeren Duitsche gevechtsvlieg tuigen zonder ophouden de belang rijke militaire doelen der Sovjet- Unie. Wapenfabrieken, troepencon centraties en luchtbases alsmede op slagplaatsen van benzine en munitie werden vernietigend getroffen. Zoo bestookte een enkel Duitsch ge vechtsvliegtuig op 23 Juni een trans port benzine met bommen. 23 ge vulde tankwagens sprongen onder luid gedreun uit elkaar. Reusachtige steekvlammen sloegen de lucht in. De luchtdruk der ontploffingen was zoo geweldig, dat het Duitsche vlieg tuig nog op 500 meter hoogte heen en weer- geschud werd. Afgeslagen Sovjet-luchtaanval. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Vanoch tend hebben zwakke afdeelingen der Sovjet-luchtmacht getracht een aanval op Oost-Pruisen te doen. De ze poging werd door den Duitschen afweer verijdeld. De vijandelijke vliegtuigen stieten op een zóó wel gericht afweervuur, dat zij onmid dellijk van koers moesten verande ren en hun bommen boven het vrije veld moesten laten vallen. Formatie Sovjetvliegtuigen vernield. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Een for matie Sovjetgevechtsvliegtuigen is in den ochtend van 23 Jüni bij een po ging om Oost-Pruisen binnen te vliegen vernietigd. Duitsche jager: bonden den strijd aan met de Sov jet-Russische bombardementsmachi nes in het grensgebied en schoten in korten tijd twintig vijandelijke toe stellen neer. Het eene vijandelijk bombardementsvliegtuig werd na het andere uit zijn formatie wegge schoten en stortte neer, terwijl een deel der bemanningen trachtte met valschermen veilig neer te komen. Tot dusver zijn tien dooden gebor gen en verscheidene gevangenen ge maakt. De Duitsche jagers eindig den den strijd zonder eigen verlie- BOODSCHAP VAN HET DUITSCHE EPISCOPAAT AAN ALLE DIOCESEN. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Het Duitsche episcopaat heeft op 24 Juni den geestelijken van alle diocesen boodschap doen toekomen, waarin de strijd tegen de Sovjet- Unie een strijd voor het christen dom der geheele wereld wordt ge noemd. De geestelijken krijgen op dracht op de komende Zondagen in hun preeken erop te wijzen, slat het christendom juist in het bolsjewis tische Rusland blootgesteld is ge weest aan wreede vervolgingen. In leidende katholieke kringen spreekt men er van, dat het Duitsche episco- p^dr binnenkort in een boodschap aan den Führer tot uitdrukking zal brengen, dat de katholieke kerk van Duitschland met woord en daad den gigantischen strijd tegen het bolsjewisme zal ondersteunen. ENGELAND EN DE SOVJET-UNIE. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) De Brit sche berichtendienst deelt mede, dat de Sovjetregeering het Britsche aan bod tot het zenden van een Britsche economische en militaire missie naar de Sovjet-Unie heeft aanvaard. Sovjet-linie doorbroken. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Duitsche troepen hebben in een krachtigen aanval en na hevige gevechten een sterke Sovjet-kazemat-linie in het centrum van het O. front doorbro ken. Verliezen der Sovjet-marine. Berlijn, 24 Juni (D.N.B.) Bij Win- dau heeft gisteren een Duitsche duikboot na een kort gevecht "een Sovjet-duikboot tot zinken gebracht. In het Oosten der Oostzee is een Sovjet-torpedobootjager op een Duitsche mijn geloopen en gezon ken. Italiaansch legerbericht. Heftige strijd in O.-Afrika. Rome, 24 Juni (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 384 maakt het Italiaansche opperbevel het vol gende bekend: In Noord'-Afrika: Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bombardeer den gisteren de versterkingen en een concentratie gemechaniseerde strijdmiddelen der vesting Tobroek, Als gevolg van de zuiveringsactie op het slagveld van Solloem be draagt het aantal Engelsche pant serwagens dat in handen der troe pen van de as gebleven is thans 249, waaronder zich twaalf in vol maakten toestand bevinden. In Oost-Afrika Op 22 Juni werd een stoutmoedige aanval onderno men door de troepen die deel uitma ken van het garnizoen van Uolchefit onder bevel van kolonel Gonnella. Onze troepen drongen tot ver in de vijandelijke linies door en brachten den vijand zware verliezen toe, waarbij gevangenen werden ge maakt en kanonnen, wapens en mu nitie buitgemaakt. Bij deze actie hebben zich een afdeeling Amhara's en een afdeeling Altipiano bijzon der onderscheiden. Drie Engelsche vliegtuigen hebben gisteren een vlucht boven Syracuse gemaakt, waarbij het hospitaal van het Roode Kruis getroffen en een vrouw ge dood werd. SCHOENEN-DISTRIBUTIE. De Leider van den Distributie- dienst ALKMAAR maakt bekend, dat vanaf heden bij het Distributie kantoor Oudegracht 168, ingang Ridderstraat, weder aanvraagfor mulieren voor schoenenbonnen No. 2 verkrijgbaar zijn. Er wordt evenwel met nadruk de aandacht op gevestigd, dat by de afdoening der aanvragen eerst zij in de termen vallen, die nog geen schoenenbon hebben ont vangen. Verwisseling van een schoenen bon no. 2 voor een exemplaar van schoenenbon no. 1 is niet mogelijk. Verzoeken daartoe worden ter- z ij d e gelegd. Nader zal worden bekend ge maakt wanneer aanvraagformulie ren voor een schoenenbon no. 1 zullen worden afgegeven. ALKMAAR, 25 Juni 1941. De Leider voornoemd, H. BAKKER. De Fransche tegenstand wordt voortgezet. Vichy, 24 Juni (D.N.B.) Het offi- cieele bericht over den militairen toestand in Syrië legt er den nadruk op, dat de Fransche strijdkrachten haar tegenstand in alle sectoren van het front voortzetten. Aan de kust hebben Australische afdeelingen, om haar O. flank te dekken, sedert ver scheidene dagen aanvallen onderno men bij Djezzin, die na verbitterde gevechten van man tegen man door de Franschetroepen zijn afgeslagen. Hetzelfde lot ondergingen de Brit sche aanvallen op Merdsj-Ajoem. In het gebied van Damascus werden aanvallen van den vijand tot staan gebracht. In de Syrische woestijn hebben bij Palmyra formaties van het vreemdelingenlegioen, kameelruiters en het luchtwapen in verbitterde gevechten de vanuit Irak oprukken de gemotoriseerde eenheden van den vijand eveneens tot stand gebracht. Sterke Britsche troepen hebben Maandag een vooruitgeschoven Fransche stelling, ten W. van Dsje- bel-Droes, aangevallen. Op 23 Juni heeft het Britsche luchtwapen verschillende vliegvel den aangevallen en eenige toestel len op den grond beschadigd.Bij de zich hierbij ontwikkelende luchtge vechten werden zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Fransche vliegtuigen keerden niet naar hun steunpunten terug. Door een nieuwen luchtaanval op Beiroet werd materieele schade aan woon huizen aangericht. In den nacht van 22 op 23 Juni is tijdens een zeege vecht ter hoogte van Beiroet een Britsch oorlogsschip zwaar bescha digd. Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 25 Juni: op 6,18 onder 22.12 2 Juli Eerste Kwartier. HET CONFLICT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN DE SOVJET-UNIE. New-York, 24 Juni (D.N.B.) De New-Yorksche bladen behandelen in commentaren het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, waarbij zij echter, bij gebrek aan authentieke militaire berichten, zijn aangewezen op combinaties. Des te uitvoeriger worden de politieke perspectieven in overeenstemming met het bekende standpunt van het overwegende deel der Amerikaan sche pers besproken. De New-York Daily Telegraph schrijft, dat wan neer Hitier Rusland niet snel ver overt het gevaar voor Engeland ver minderd is en daarmede ook voor Amerika. Daarmede vervalt echter ook, naar het blad verklaart, voor Amerika de motiveering om aan den kant van Engeland actief te willen gaan deelnemen aan den oorlog, ten minste in de naaste tofekomst. Ds New-York Daily Mirror stelt voor, dat Roosevelt permanente militaire waarnemers naar de Sovjet-Unie zal zenden, teneinde de nieuwste Duit sche wapens in den strijd waar te nemen. Wanneer Amerika den een of anderen oorlog wil winnen, moet het liever wapens volgens het mo del van 1942 dan volgens het type van 1938 bouwen. De New-York Ti mes en de New-York Herald Tribu ne eischen „actief optreden". Het laatste blad verklaart, dat een Duit sche overwinning een catastrophe voor Engeland en Amerika zou be- teekenen, want de Britsche blokka de zou dan nutteloos zijn. Hitier zou dan olie en levensmiddelen heb ben voor jarén. Het zou een fatale fout zijn, schrijft het blad, wanneer men den Russischen oorlog zou be schouwen als een adempauze. DE TOESTAND IN LÏTAUEN. Berlijn, 24 Juni (A.N.P.) Van of- ficieuse zijde wordt gemeld: In h§t buitenland verspreide berichten over de beweerde uitroeping van een autonomen Littauschen staat worden in Berlijnsche politieke krin gen niet bevestigd. FINSCH COMMUNIQUE. Helsinki, 24 Juni (D.N.B.) De rijksberichtencentrale deelt mede, dat Sovjet-vliegtuigen opnieuw de grens hebben geschonden en dat Sovjetbatterijen Finsche schepen hebben beschoten. HET DUITSCH-TURKSCKE VRIENDSCHAPSVERDRAG. Istanboel, 24 Juni (D.N.B.) k>G buitenlandsche politieke commissie van het parlement heeft gisteren het op 15 Juni onderteekende Duitsch- Turksche pact van vriendschap be sproken, dat warschijnlijk nog in deze zitting van de nationale verga dering als spoedeischend wetsont werp ter ratificatie zal worden voor gelegd. Uiterlijk zal dit geschieden in de volgende bijeenkomst van het parlement op a.s. Woensdag. Zie vervolg Buitenland, pag. 2, 2e bl.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1