DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Groote successen in het Oosten verwacht. Sovjet-vliegtuigen boven Finland. Artillerieactie bij Tobroek. De strijd in de lucht. De strijd aan het O.front Het Roemeensche front. De strijd in Syrië. VERDUISTEMNGS- TIJDEN van 22.07 tot 5.19 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. 143e Jaargang No. 148. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek; en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Donderdag 26 Juni 1941 Haifa met bommen bestookt. Het Duitsche legerbericht. Uit het Führer-hoofdkwartier, 2Er Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten nemen de gevechten van. het leger, van het luchtwapen en van de marine tegen de Sovjet weermacht een zoo gunstig verloop, dat er groote successen te verwach ten zijn. In het zeegebied om Engeland vernietigden gevechtsvliegtuigen twee vrachtschepen met tezamen 11.000 b.r.t., welke deel uitmaakten van krachtig beschermde convooien voor de Britsehe Oostkust. Voorts plaatsen zij bomtreffers van zwaar kaliber op twee andere groote koopvaardijschepen. In den afgeloopen nacht bombardeerde het luchtwapen met goed resultaat be langrijke militaire inrichtingen in het havengebied van Liverpool. Bomvoltreffers in docks, ravitaillee- ringsbedrijven en opslagplaatsen verwekten groote branden. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Tyne en de monding van de Theems alsmede op vliegvelden in Zuid-Oost-Engeland. Een sterke formatie Duitsche ge vechtsvliegtuigen bestookte in den nacht van 24 op 25 Juni de Britsehe vlootbasis Haifa met bommen van allerlei kaliber. Bij een aanval van Britsehe gevechtsvliegtuigen onder krachtige bescherming van jagers op het bezette gebied werden giste ren in de avonduren dertien Brit sehe vliegtuigen in luchtgevechten en twee door hichtdoelartillerie neergeschoten. Britsehe vliegtuigen lieten vannacht brisant- en brand bommen vallen in West- en Noord- west-Duitschland. De burgerbevol king leed eenige verliezen aan doo- den en gewonen. Er ontstond geen schade aan inrichtingen van mili tairen aard of inrichtingen welke van belang zijn voor de oorlogvoe ring. Nachtjagers en marine-artille rie schoot drie Britsehe vliegtuigen omlaag. Afzonderlijke Sovjet-vliegtuigen bombardeerden woonwijken der steden Memel en Koningsberg. De aanvallen maakten overwegend slachtoffers onder krijsgevangenen. Verscheidene gebouwen werden verwoest of beschadigd. Gevolgen van een aanval op Alexandrië. Berlijn, 25 Juni. (D.N.B.) De spoorlijn van Ismailia naar Alexan drië is bij den aanval der Duitsche vliegtuigen op Alexandrië in den nacht van 22 op 23 Juni verwoest. Op verscheidene plaatsen werden de rails door bomtreffers opengereten. Daar er op dit traject ten deele geen dubbel spoor aanwezig is, zal het verkeer geruim en tijd gestaakt moeten worden. Op dit traject reden de laatste weken talrijkè transporten met oorlogsmateriaal voor het Britsehe leger in Noord- Afrika. Vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland. Berlijn, 26 Juni. (D.N.B.) Britsehe bombardementsvliegtuigen vielen iri den nacht van 25 op 26 Juni plaat sen van het Noord-Duitsche kustge bied aan. Er ontstond slechts gerin ge schade in woonwijken. BoVendien werd een kamp van krijgsgevange nen getroffen, waarbij verscheidene gevangenen gedood werd. Nachtjagers schoten een vijandelijk vliegtuig neer. In het Oosten vloog de vijand met zwakke strijdkrachten het grensgebied binnen en liet' een ge ring aantal bommen vallen zonder noemenswaardige uitwerking te be reiken. Helsinki, 25. Juni (D.N.B.) Sovjet vliegtuigen hebben heden viermaal aanvallen op Helsinki gedaan. Bij den derden aanval werden ook bommen geworpen in het N. der stad. Volgens berichten uit de provincie zijn daar eveneens in den loop van den ochtend Sovjet-formaties in Centraal-, Noord-, West- en Zuid- Finland verschenen. Er werden tal rijke bommen geworpen op niet-mi- litaire doelen. Naar verder bekend wordt, strekten zich de Sovjet vluchten van hedenochtend tot bijna alle groote Finsche steden uit. Een officieele bevestiging over de aan gerichte schade en verliezen aan menschenlevens is nog niet beschik baar. Naar thans bevestigd wordt, zijn acht Sovjet-vliegtuigen omlaag geschoten. Geen grensschendingen meer. Helsinki, 25 Juni (D.N.B.) De Fin sche middagedities staan geheel in het teeken van de Sovjet-aanvallen op Finsche steden. Kauppalehti spreekt van „grensschendingen, die tot oorlogshandelingen worden" en richt tot den Sovjet-gezant de open lijke vraag, hoe hij deze grove schendingen denkt te verklaren. Italiaansch legerbericht. Hardnekkige tegen- stand in O.-Afrika. Rome, 25 Juni. (Stefani.) -Het Ita- liaansche legerbericht van heden luidt als volgt: In Noord-Afrika activiteit van de artillerie aan het front van To broek. Het luchtwapen van de as heeft op de reede voor anker liggen de schepen, alsmede voertuigen luchtafweerstellingen en munitie depots van Tobroek gebombardeerd. Onze bommenwerpers en torpedo- vliegtuigen hebben vijandelijke schepen, tusschen Tobroek en Sidi El Barrani, aangevallen en een krui ser getroffen. In den nacht van 23 op 24 Juni hebben Engelsche vlieg tuigen bommen geworpen op Ben- ghasi en Tripolis. In Oost-Afrika hebben onze troe pen die Gimma, ontruimd hebben. Verliezen voor de Sovjet luchtmacht. Berlijn, 25 Juni. (D.N.B.) Pogin gen van Sovjet-gevechtsvliegtuigen om naar Duitsch en Roemeensch ge bied te vliegen zijn ook gisteren met buitengewoon zware verhezen voor de Sovjets verloopen. Een groep van zeven Sovjet-vliegtuigen werd door Duitsche jagers bij Tilsit volkomen neergeschoten. Van twin tig machines, die naar de Roemeen- sche kust bij Constanza vlogen, wer-. den er acht door jagers neerge haald. De rest vloog toen weer over zee terug. Een afzonderlijk Sovjet vliegtuig, dat zich vertoonde in de buurt van een vliegveld in het Noorden van Noorwegen, viel even eens ten offer aan de Duitsche jagers. Troepenconcentraties bestookt. Berlijn, 25 Juni (D.N.B.) De in het Oosten in den strijd geworpen deelen van het Duitsche luchtwapen hebben op den derden gevechtsdag met de grootste kracht ingegrepen in de gevechten op den grond en den landtroepen door het breken van den vijandelijken tegenstand op vele plaatsen den weg gebaand. Niet alleen gevechtsvliegtuigen, maar ook jagers vielen de vijande lijke pantserwagens aan, waar zij zich .vertoonden. Met even groot succes werden aan het geheele front troepenconcentraties met bommen bestookt en met boordwapens be schoten. Ravitailleeringscolonnes werden vernield, zoodat vele wegen verstopt werden door de puinhoo- pen. Vliegtuigen namen deel aan de verkenning, lichtten de legerforma- ties in omtrent den toestand vóór 't front en sloegen aanvangende vijan delijke tegenacties uiteen. Zware slagen werden ook toegebracht aan de achter het front liggende verbin dingswegen van den vijand. Cripps benoemd tot private councillor. (D.N.B.) - Reuter meldt officieel, dat de op het oogenblik in Londen vertoevende Engelsche am bassadeur te Moskou, Cripps, be noemd is tot geheimen staatsraad (private councillor). zich vereenigd met de troepen, die zich in het Westelijke gebied van Galla en Sidamo genesteld hadden en zetten hun hardnekkigen tegen stand voort. Stations en treinen vernietigd. Berlijn, 25 Juni. (D. N. B.) Een formatie gevechtsvliegtuigen ver raste op 24 Juni zes lange tremen, die, geladen met belangrijk oorlogs materiaal, in het Z. O. der Sovjet- Unie gereed stonden om te vertrek ken. Het station werd in een grooten puinhoop herschapen. In scheer- vlucht vielen de Duitsche vliegtui gen drie treinen aan, waarvan de locomotieven onder stoom stonden. De lucht dreunde van de ontploffing gen der bommen en het geknetter der schoten. Honderden Sovjet soldaten sprongen in groote wanorde uit de goederenwagons. De volgende aanval was gericht op de drie an dere treinen. Weer vlogen de bom men omlaag. Zij troffen locomotie ven, wagons en rails. De spoorrails kronkelden zich als slangen omhoog. Zware goederenwagons werden op zij geslingerd. Stukken hout en metaal vlogen in den grauwen rook der ontplofffingen als kaf in het rond en werden door nieuwe bommen, die neervielen, weer de lucht ingeslingerd. Het vuur greep met een geweldige snelheid om zich heen en sprong op drie groote bij het station liggende \anks over. Nog lang op den terugtocht waren de rookwolken, die zich aan den hori zon vertoonden, voor de Duitsche troepen het bewijs van een volledig succes. Nader wordt gemeld: Behalve tal rijke aanvallen op vliegvelden in het centrum van het vijandelijke gebied werden opnieuw talrijke vliegtuigen op den grond vernield en in luchtgevechten neergeschoten. Gemotoriseerde en gemengde co lonnes, alsmede concentraties van pantserwagens en benzineopslag plaatsen werden met voltreffers be stookt. Stations en de daarbij be- hoorende gebouwen en loodsen raakten in brand en boden een beeld van ontzaggelijke vernielingen. Ook transporttreinen werden zoo doel treffend met bommen bestookt, dat de locomotieven ontspoorden, de wagons kantelden en deels totaal uitbrandden. Ook de aanvallen op stellingen luchtdoelgeschut en bat terijen waren, ondanks den vrij hevi- gen afweer, zeer succesvol. Overal, waar formaties Duitsche duikbom menwerpers tegen de vijandelijke af- weerstellingen in actie kwamen, werd de vijand tot zwijgen gebraeht en de batterijstellingen totaal vernield. Het systematische vernietigingswerk van het Duitsche luchtwapen tegen bet Sovjet-luchtwapen en tegen de Sovjet-colonnes beteekende opnieuw een aanzienlijke steun voor de troepen te land bij hun snel optreden en bij het breken van den tegen stand van het Sovjet-leger. Pantserwagens en treinen vernietigd. Berlijn, 25 Juni. (D. N. B.) Aan het oostelijke front hebben, naar het D. N. B. verneemt, gevechts- en jachtvliegtuigen van één enkele Duitsche luchtvloot gisteren 81 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Ontwikkeling volgens de opgestelde plannen. Boekarest, 25 Juni (Stefani). Het hoofdkwartier van het Roemeensche front maakt bekend, dat de opera ties te land in de eerste drie dagen zich ontwikkeld hebben volgens de tevoren opgestelde plannen. Eenige pogingen tot tegenactie van den kant van den vijand werden afge slagen. De vijandelijke luchtmacht heeft gisteren hevig Constantzage bombardeerd evenals Soelina en Ga- latz, terwijl zij eenige bommen wierp op Tulcèa, Braila en Jassy. De gevolgen waren zonder belang. Onze luchtmacht aldus het com muniqué verder bombardeerde belangrijke militaire doelen en ver kreeg overal opmerkelijke resulta ten. De Duitsche en Roemeensche luchtmacht heeft in den loop van deze drie dagen een verpletterende meerderheid getoond tegenover de vijandelijke luchtmacht. In totaal werden 400 vijandelijke vliegtuigen vernield. Van dit totaal werden 30 Sovjettoestellen neergehaald door de Roemeensche luchtmacht en het afweergeschut, 40 zijn vernield op den grond door Roemeensche vlieg tuigen. De Roemeensche luchtmacht heeft in totaal 12 toestellen verlo ren. In de woestijn de toestand onveranderd. Athene, 25 Juni (D.N.B.) Naar de zender van Beiroet meldt is het con tact met den vijand hervat. In de woestijn is de toestand onveranderd. In den Libanon, bij Merdzj Ajoem, is een vijandelijke aanval met zware verliezen teruggeslagen. Marine vliegtuigen ven het Fransche lucht wapen hebben aanvalsvluchten uit gevoerd. Een vijandelijke colonne werd gebombardeerd. Tien vijande lijke vliegtuigen werden neergescho ten, twee Fransche toestellen gin gen verloren. BUITENGEWONE MINISTER RAAD TE TOKIO. Tokio, 25 Juni. (D.N.B.) Het ka binet, dat reeds hedenochtend uit voerig beraadslaagd, heeft met het opperbevel van de Japansche weer macht, is hedenmiddag onder voor zitterschap van den minister-presi dent bijeengekomen in een buiten gewonen ministerraad. In aanslui ting daarop begaf de minister-pre sident zich naar het paleis van den keizer om rapport uit te brengen. DE ENGELSCHE MILITAIRE MISSIE NAAR DE SOVJET-UNIE. Stockholm, 25 Juni. (D.N.B.) 'De Londensche correspondent van Stockholms Tidningen meldt, dat uit officieren in het Nabije Oosten een voorloopige delegatie gekozen is van de Engelsche militaire missie naar de Sovjet-Unie. Deze officieren bevinden zich reeds op weg naar Moskou. ROOSEVELT ONDERTEEKENT EENIGE WETTEN. Washington, 25 Juni. (D.N.B.) President Roosevelt heeft eenige wetten betreffende de marine on derteekend, waardoor ieder buitge maakt vliegtuig tot „oorlogsbuit" wordt verklaard. In het ministerie van marine werd naar aanleiding hiervan ver klaard, dat deze wetten betrekking op vijandelijke of neutrale vlieg tuigen, die. zich niet neutraal ge dragen. BETOOGINGEN IN SPANJE. Madrid, 23 Juni. (D.N.B.) Uit Al- meria, Badajoz, Saragossa, Valencia en vele andere plaatsen komen be richten over groote betoogingen tegen Sovjet-Rusland en het bolsje wisme. Bijzondere indrukwekkend was de betooging in Valencia, waar aan werd deelgenomen door 50.000 personen. TURKSCHE PARLEMENT KEURT VERDRAG MET DUITSCHLAND GOED. Ankara, 26 Juni. (D.N.B.) De groote nationale vergadering heeft gisteren het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag eenstemmig goedgekeurd. De rede van den mi nister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, werd herhaalde malen door levendigen bijval onderbroken. In redevoeringen van den voorzitter der commissie voor buitenlandsche zakenen van verscheidene afge vaardigden werd de oude Duitsch- Turksche vriendschap onderstreept, welke door het nieuwe verdrag met nieuwe kracht vervuld is. Voorts werd in de redevoeringen op alle overige verplichtingen van Turkije gewezen welke, naar verklaard werd, beginnende bij de Turksch Britsehe overeenkomst, geen wijzi ging ondergingen. De sprekers leg den den nadruk op de vredespolitiek van Turkije. AMERIKA EN DE OORLOG. New York, 25 Juni (D.N.B.) De oorlog met de Sovjet-Unie heeft in de Ver. Staten in een zeer ironi sche situatie doen ontstaan, zoo verklaarde de democratische sena tor Clark volgens Associated Press in een toespraak te San Francisco. Alle ondermijnende agitaties in de Ver. Staten zijn n.l. door Russi sche communisten aangesticht en nu sluit Amerika zich aan bij den euvelsten aller dictatoren. Dat toont weer eens, zoo merkte de bekende Amerikaansche politicus op, dat alle oorlogspropaganda niets anders is dan een poging om het Britsehe rijk, zonder rekening te houden met de democratieën ter .wereld, te willen redden. DE SOVJET-UNIE EN DE AMERIKAANSCHE NEUTRALI- TEITSWET. Washington, 25 Juni. (D.N.B.) De plaatsvervangende staatssecretaris Sumner Welles heeft medegedeeld, dat Roosevelt de beperkende bepa lingen van de neutraliteitswet niet van toepassing zal verklaren op de Sovjet-Unie en dat hij den Stillen Oceaan niet tot oorlogsgebied^ zal verklaren. Overigens is nog geen beslissing genomen over een even- tueele hulpverleening aan de Sov jet-Unie. HET ZWEEDSCHE PARLEMENT BIJEEN. Stockholm, 25 Juni (D.N.B.) Naar het Zweedsche telegraafagentschap meldt, zijn de beide kamers van den Zweedschen rijksdag vandaag om 10 uur 45 bijeengekomen. De Eerste Kamer werd door staatsraad Rosander, de Tweede Kamer door staatsraad Berquist er van in ken nis gesteld, dat een mondelinge mededeeling over bepaalde proble men volgens par. 56 van het rijks dagreglement aan den rijksdag zou worden verstrekt. De spreker ver klaarde vervolgens, dat deze mede deeling met het bijeenkomen van den rijksdag in zitting met gesloten deuren om 11 uur zou worden ver strekt. In de 'Eerste Kamer zou de mededeeling worden voorgelezen door den staatsminister, in de Twee de door den minister van buiten landsche zaken. Eenige minuten voor 11 uur werden de tribunes en de aan de vergaderlokalen aan sluitende ruimten ontruimd. Perso nen, die geen deel uitmaakten van den rijksdag, resp. bij de Kamers behoorden, werd de toegang tot den rijksdag verboden. Officieel Zweedsch communiqué. Stockholm, 25 Juni. (D.N.B.) In aansluiting aan een heden gehou den speciale zitting van den rijksdag is het volgende officieele commu niqué uitgegeven: „In den toestand, die door den tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie uitgebroken oorlog is ontstaan, zal Zweden onwrikbaar zijn streven er op richten zijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid te bewaren en zich buiten het oorlogsconflict te houden. De nieuwe toestand heeft ons echter voor zekere speciale kwesties geplaatst. Zoo is van Finsche even als van Duitsche zijde gevraagd om toestemming tot het vervoer van een tot een divisie beperkte troepeneen heid uit Noorwegen naar Finlang langs den Zweedschen spoorweg. De regeering heeft met toestem ming van den rijksdag, rekening houdende met den ter beveiliging van de Zweedsche souvereiniteit noodzakelijken vorm, dit verzoek ingewilligd." DE HOOGSTE STAATSMACHT IN IJSLAND. Stockholm, 25 Juni (D.N.B.)' Tij dens een plechtige officieele hande ling heeft de staatsminister uit naam van den IJslandschen minis terraad den rijksbestuurder in aan wezigheid van de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers de handhaving overgedragen van de hoogste staatsmacht, die sedert 10 April 1940 gelegen was in han den van het ministerie. Terstond na zijn installatie legde de rijksbe stuurder de plechtige gelofte af de grondwet te zullen eerbiedigen en herinnerde aan Z. M. koning Chris- tiaan 10e, die tot April 1940 de hoogste macht ifi IJsland bekleed de. Deze hoogste functie, zeide hij, is thans voor den tijd van een jaar aan mij toevertrouwd. Tegen onzen wil, hebben wij nu een bezettingsleger in het land. Dit heeft ons, aldus de minister, prac- tisch in den oorlog betrokken en is onze taak datgene voor ons volk te redden en te behoeden, hetgeen voor ons het dierbaarste is, de vrij heid, onzen nationalen, eigen aard en het respect voor onszelve in de toekomst. AMERIKA EN DE HULP VERLEENING. New-York, 25 Juni (D.N.B.) Vol gens den Washingtonschen corres pondent van de New-York Sun zou de materieele hulp voor de Sovjets de hulp van de Ver. Staten voor En geland op het critieke oogenblik benadeelen. Washingtonsche krin gen zijn daarom van meening, dat het beter zou zijn de Sovjets met Men is verplicht te verduis teren tusschen zonsondergang en zonsopgang, dus heden avond Maans op- en ondergang 26 Juni: 7.15 onder 22.52 op 2 Juli Eerste Kwartier. Actie onder studenten gevoerd. Het A.N.P. meldt: Voor het Landesgericht hadden- zich wegens een Duitsch-vijandige actie te verantwoorden de Leidsche student van W. en- de Am-sterdam- sche studente de V. Laatstgenoemde was in het bezit -gekoifien van hon derd -blaadjes waarin werd aange spoord tot actie in verband met maatregelen, welke genomen waren tegen hoogleeraaran en tegen de universiteit. Deze geschriften heeft zij ter hand. gesteld aan van W., die ze verder moest verdeelen, o.m. in Leiden. In deze stukken kwamen uitingen voor, welke beleedigend waren voor het Duitsche rijk, zoo o.a. de bewering, dat daar gebrek zou zijn aan intellectueele krachten. Bij de studente waren ook nog blaadjes gevonden als „De Geus" en „De Waarheid". Zij gaf toe com munistische sympathieën- te hebben. Korten tijd was zij ook lid van de C.P.N. geweest. De Staatsanwalt merkte op, dat er in dit opzicht reeds strenge straffen gegeven zijn, maar dat deze blijk baar nog niet afschrikwekkend ge noeg hebben gewerkt. Hij eischte nu tegen mej. de V. twee jaar en tegen van W. een jaar gevangenis straf. Het gerecht veroordeelde eerst genoemde tot a n d e r h a 1 f jaar, laatstgenoemde tot tien maan den gevangenisstraf. De preven tieve hechtenis werd in mindering gebracht. LICHTE STRAF IN HOOGER BEROEP. Rechtbank: drie maanden, gerechtshof: 25 boete. Een arbeider uit de Goorn, ge meente Berkhout, verscheen twee weken geleden voor het Amster- damsche gerechthhof in hooger beroep wegens diefstal van vier eenden ten nadeele van J. K. te Avenhorn. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Alkmaarsche rechtbank, name lijk een gevangenisstraf van drie maanden. Het hof, arrest wijzend, veroordeelde thans den fabrieks arbeider tot een boete van 25, subsidiair 25 dagen hechtenis. VONNIS BEVESTIGD. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestigde het vonnis van de Alk maarsche rechtbank, op 4 Maart van dit jaar gewezen tegen' een jeug digen inwoner van Schagen, die als hulp-besteller der P.T.T. een be drag van 274.50 had achterge houden, dat hij in gezelschap van verkeerde vrienden in café's had verteerd. D-e rechtbank had hem wegens verduistering in dienstbe trekking twee maanden gevange nisstraf opgelegd. Het gerechtshof bepaalde bij de bevestiging van dit vonnis, dat binnen acht dagen een verzoek tot gratie moet worden ingediend. JACHTGEWEER ACHTER GEHOUDEN. Het A.N.P. meldt: Het Landesgericht te Den Haag behandelde eenige kleinere zaken. De broeders N. C. van B. en J. A. van B. -uit Pijnacker hadden- een ge-weer achtergehouden, toen vuur wapen-en moesten worden inge leverd. N. van B. had drie jachtge weren en leverde er twee in. Het derde gaf hij zijn broer in bewa ring, omdat hij voor dit derde geen vergunning had. Hij durfde het daarom niet in te leveren. Op dit misdrijf staat feitelijk tuchthuis straf. Omdat het hier een licht ge val was en er slechts van een jachtgeweer sprake was, kwamen de broeders er af resp. met 3 en- 2 maanden gevangenisstraf. hun eigen middelen te laten strij den.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1