STAD EN OMGÉVING AGENDA. GEMEENTERADEN DE BOER EN DE BURGER. PUBLICATIES FILMNIEUWS „De Tuinbouw" te Obdam 25 jaar. KERK EN EERSTE BLAD EERSTE BLAD Alkmaar, Vrijdag DE LEVENSLOOP VAN MR. IR. N. J. VAN LEEUWEN. De persdienst van de N.S.B, meldt: Mr. Ir. N. J. van Léeuwen. advocaat en procureur te Alkmaar, werd geboren op 4 Juli 1902 te Haarlemmermeer, uit een oud boe rengeslacht. Na voleindiging zijner middelbare schoolopleiding studeerde hij van 1922 tot 1928 aan de technische hoo- geschool te Delft en tevens rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1928 behaalde hij zijn diploma als civiel ingenieur. Hij werd geplaatst als opzichter bij het Julianakanaal in Limburg. Gedurende de jaren 19281929 bezocht hij de school voor reserve officieren der bereden artillerie te Ede tot hij den officiersrang ver kreeg bij dat wapen en voltooide daarna zijn studies in de rechten. Hij behaalde in 1931 te Leiden zijn meestertitel, waarna hij zich te Alkmaar vestigde als advocaat en procureur, in welke hoedanigheid hij sedertdien is werkzaam geble ven. Intusschen kwam hij trouw ieder jaar terug in zijn regiment te Utrecht, ter vervulling zijner mili taire verplichtingen, totdat hij in 1934 uit den dienst werd ontslagen op grond van zijn lidmaatschap der N.S.B., waartoe hij in 1933 toetrad en werd ingeschreven onder Stbknr. 5109. Den dag na zijn ontslag als res.- officier werd hij benoemd tot groepsleider te Alkmaar, eenigen tijd later tot kringleider en in 1938 tot districtsleider van district 11. Noördholland-Noord. Gedurende 'n aantal jaren was kameraad mr. ir. N. J. van Leeuwen in Alkmaar een bekende verschijning op de straat, daar hij regelmatig medewerkte aan de Vova-colportage. Nadat district 11 in district 12 werd opgenomen, meldde hij zich bij de W.A., waarin hij als weerman zonder rang spon taan zijn plaats heeft bcret en zijn taal; heeft vervuld. VERZOEKEN OM EEN LEGITIMATIEBEWIJS. „De Districtscommandant der marechaussee te Alkmaar maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli a s. verzoeken om een speciaal le gitimatiebewijs, hetwelk- vrijstelling verleent van het uitgaansverbod tusschen 00.00 en 04.00 uur, onder overlegging van 2 goed gelijkende pasfoto's, aan zijn bureau, gevestigd Oude Gracht 287 te Alkmaar, die nen te worden gericht". DE ADSPIRANTENDAG UITGESTELD. De Adspirantendag van de On- derafd. N.H. (N.V.B.), die Zondag op het Gemeentelijk Sportpark zou worden gehouden, kan geen door gang vinden en is een week uitge steld. Op 6 Juli zal nu volgens het zelfde programma gespeeld worden. TRAGISCH ONGEVAL. Het driejarig zoontje van den heer W. Gr. te Warmenhuizen kwam Maandagmorgen' spelender wijs met een fleschje in de hand te vallen. De scherven drongen hierdoor in het handje, waarop een pees werd geraakt. Dr. van Hesteren adviseerde daarom over brenging naar een ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk. Woensdag zou het ventje weer thuis komen, maar helaas is het kind plotseling overleden. GESLAAGD. Voor het eindexamen Hoogere Handelsschool 5 j. c. te Amsterdam slaagde gisteren o.m. de heer F. Stroink te Heiloo. DE KAASMARKT. Op de kaasmarkt werden heden in 27 stapels 61.000 kg kaas aange voerd, dat is 14.000 kg minder dan een week geleden. Voor de kleine fabriekskaas 19 stapels werd de maximumprijs van 35.25 betaald. Voor 8 stapels boerenkaas f 34.50. De handel was vlug. De handel kan het kwantum, dat hij wil koopen, redelijk aanvul len. De opzetregeling is zoodanig, dat daarvoor allereerst de kaas met een groot vetgehalte in aanmerking komt. Het publiek moet er dan ook rekening mee houden, dat binnen kort slechts 20 -f kaas in de winkeis verkrijgbaar zal zijn. Er is een bepaling, dat een be paald percentage der productie nog maar 40 -f kaas mag zijn en het is begrijpelijk dat men bij het percen tage der opslagregeling allereerst het oog gevestigd houdt op deze 40 -j- kaas. Het wordt van de winkeliers niet verstandig geacht de toewijzingen in te houden wanneer bij den handel geen 40 -f- kaas voor hen verkrijg baar is. De winkelier krijgt zijn nieuwe toewijzingen alleen bij inle vering van de distributiebonnen en wanneer hij zijn toewijzingen te lang vasthoudt, loopt hij het risico, dat deze waardeloos worden. De markt staat nog allesbehalve in het teeken van het vreemdelin genverkeer. Het aantal belangstel lende toeristen was dezen morgen nog maar zeer matig. Het is waarschijnlijk, dat dit in de .vacantieweken wel beter zal wor den. BRIDGE-WEDSTRIJD GAAT „r NIET DOOR. De bridge-wedstrijd, die Zondag middag in het Gulden Vlies zou worden gehouden, gaat niet door en is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. f BEZOEK CREMATORIUM WESTERVELD. Het bestuur der afd. Alkmaar van de Vereen, voor facultatieve lijk verbranding wijst er op, dat voor ieder de gelegenheid bestaat de ex cursie van a.s. Zondag mede te maken. Den bezoekers wordt na afloop van de beschouwing in de nieuw gebouwde wachtzalen van den rondgang de thee aangeboden door de afdeeling. In één dezer zalen bevindt zich o.m. de bronzen plaquette van onzen vroegeren stadgenoot, den overleden directeur, den heer Frank Blaauw- BESTRIJDING TUBERCULOSE. Wij ontleenen aan het jaarverslag van de Alkmaarsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose 1940 het volgende: Was het vorig verslag in een somberen toon gesteld, dit jaar is de toestand van de vereeniging heel precair geweest. Gelukkig is de klip weer omzeild en kunnen we weer alle krachten geven voor het nieuwe jaar. De vereeniging heeft in 1940 éénmaal een algemeene vergade ring uitgeschreven. Het bestuur kwam verschillende malen bijeen en had ook eenige conferenties met het gemeentebestuur wegens de financieele moeilijkheden, die ge lukkig opgelost konden worden. In de samenstelling van het be stuur is geen verandering gekomen. Aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer N. J. Rinkel, worden eenige zeer waar- deerende woorden gewijd. In zijn plaats werd als afgevaar digde van de vereeniging het Witte Kruis aangewezen de heer G. J. Lovink, oud-burgemeester van Anna-Paulownapolder. Huisbezoek, De wijkverpleegsters hebben weer een zeer groot aandeel gehad in de prophylaxe door hun geregel de bezoeken aan gezinnen. Totaal werden door de zusters bezocht 97 gezinnen en bij de-ze gezinnen wer den 1647 bezoeken afgelegd. De patiënten stonden geregeld onder controle. Enkele malen, om dit werk beter tot zijn recht te doen komen, hebben de zusters woning verbetering bereikt, waardoor de hygiëne in die gezinnen belangrijk verhoogd kon worden. Gememoreerd wordt, dat zuster Schmal in het huwelijk is getreden en in verband daarmee haar werk voor de vereeniging heeft neerge legd. Lighallen. De lighallen hebben weer hun noodzakelijkheid bewezen. Het jaar is begonnen met 15 patiënten. In den loop van het jaar zijn er 18 bijgekomen en 2-6 zijn afgeschreven, zoodat op 31 Dec. 1940 nog aan wezig waren 7 patiënten. De afge schreven patiënten zijn als volgt te verdeelen: veel verbeterd 17, naar sanatoria 3, naar huis wegens ziekte 3, naar een ziekenhuis 2, verhuisd 1. Deze patiënten hebben met elkaar 3680 verpleegdagen gehad in de hallen. Het gemiddelde aantal ver pleegdagen bedroeg per patient 108. Het was niet mogelijk om gedu rende de vacantie van zuster ter Buurkes een waarneemster aan te stellen, zoodat de l-ighallen gedu rende dien tijd zijn gesloten ge worden. Er zijn nog 12 patiënten in de sanatoria verpleegd, waarover in het algemeen ook een zeer goede indruk bestaat. Jaarverslag van. den penningmeester. Ontvangsten. Van donateurs werd ontvangen 1377.32 tegen 1492 in 193'9 en 1458.69 in 1938. De Emmabloemcollecte bracht op 618.70 tegen 651.29 in 1939 en 697 in 1938. De bijdrage van het Rijk was 164 hooger dan in 1939, omdat dit jaar weder een bedrag voor prophylaxe was disponibel gesteld. Tot tegemoetkoming in het tekort over 1939 werd van de provincie een extra bijdrage ontvangen groot 752.66; de subsidie van de pro vincie over 1940 bedroeg 210 65 méér dan in 1938.) De bijdrage van de N. H. vereeniging bleef 400, de subsidie van de gemeente en het Witte Kruis resp. 800 en 300. De bijdrage van de gemeente was gelijk aan vorige jaren 6400. Toen echter in Juli 1940 was te voorzien dat door lagere ontvangsten en stijgende uitgaven het uitzenden van patiënten naar sanatoria niet zou kunnen worden bestendigd Bioscopen. Rtfxy-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Carnaval in Weenen (hum.) hoofdrollen Hans Moser, Friedl Czepa, Leo Slezak. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstellingen te 2, 4.15 en 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3, matinee, City-theater, 7.15 uur, hoofdnum mer Scheiding op korten termijn (hum.); hoofdrollen Annie Ondra, Paul Hörbiger, Jack Trevor. Toegang boven 18 jaar. - Zondag voorstellingen te 2, 4.15 en 7.15 uur. Woensdagmiddag, half 3( matinee, Victoria-theater, 7.30 uur, hoofd nummer De geluksvogel (hum.); hoofdrollen Heinz Rtihmann, Hans Moser en Inge List. Toegang alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3; matinee Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofd nummer Liefde streng verboden (hum.); hoofdrollen Hans Moser, Carola Höhn, Grethe Weiser en Wolf AlbachRetty. Toegang voor alle leeftijden. Zondag doorloopende voorstelling van 2 uur af. Woensdagmiddag, half 3j matinee. Zaterdag 28 Juni. 8 uur, Paardenmarkt, openlucht vergadering N.S.B. en N.S.D.A.P. hebben verschillende conferenties plaats gshad m-et het gemeentebe stuur, waarna de gemeente 2776.94 extra bijdrage heeft ver strekt. De bijdrage van derden was over 1940 1989.07 1227.26 in 1939). De loterij bracht op 530.52, in 1939 556.45. De ontvangsten bedroegen to taal 17224.08. Uitgaven. De kosten voor beheer waren 528.47 tegen 534.33 in 1939; voor huisbezoek werd uitgegeven 150-0, welk bedrag over Gezins verpleging en het Wit Gele Kruis wordt verdeeld naar het aantal be zochte gezinnen. Voor de lighallen werd uitgegeven 5974.65, voor 9 patiënten werd hu-urbijslag be taald tot een bedrag van 422.30; voor sanatorium-verpleging werd voor 12 patiënten- betaald 6731.20 (in 1939 60-84). Direct in verband met de kosten voor sanatoria staan de uitgaven voor hulp in de huishouding éd 413.18 en voor versterkende mid delen ad 1090,11 (v. j. resp. 317.11 en 531.97). Het aantal patiënten dat op een of andere wijze door de vereeniging is geholpen, bedroeg 74 tegen 82 in 1939. De uitgaven bedroegen in totaal 17067,30. BERGEN. Kunstzaal „De Takel". - Morgen middag heropent de heer Martin Hopman zijn geheel verbouwde zaak, de bekende foto- en lijsten- handel in de Dorpstraat. Door deze verbouwing, volgens de plannen van den bouwkundige N. Bijl uit gevoerd door de fa. Jn. Houtenbos eh Zn. is Bergen een aardigen oud- Hollandschen gevel rijker gewor den. De in Limburgschen handvorm steen opgetrokken gevel, hier en daar afgezet met -ankers en natuur- steenen ornamenten is, mede door de goede verhouding van de win kelramen een harmonisch geheel geworden. Doch ook inwendig is de zaak grondig gerestaureerd; voor winkel, atelier en donkere ka mer is overvloedig ruimte verkre gen. In het fotografische atelier troffen we de nieuwste glansmachi ne en een Dürkopp-afdruk-appa- raat aan; ook het lijstenatelier de heer Hopman weet niet alleen bij aankoop van schilderijen, doch ook bij de keuze van een lijst uit stekend te adviseeren is volgens de eischen geoutilleerd. De groote aanwinst voor Bergen is echter de keurige expositie-zaal. De heer Hopman is voornemens met telkens afwisselende tentoon stellingen het publiek nader tot de kunst te brengen. Als eerste zal de heer Jaap Min in deze kunstzaal nieuw werk ten toonstellen. HEERHUGOWAARD. Aardappelen bespuiten. - Over al in den polder is men thans bezig de aardappelen te bespuiten, terwijl ook velen van de gelegenheid ge bruik maken om de vruchtboomen nog eens een extra-bespuiting te geven. BROEjK OP LANGENDIJK. Rctierdamsche kinderen. - De burgemeester dezer gemeente heeft een comité gevormd voor de ont vangst en regeling van de huisves ting van Rotterdamsche kinderen gedurende de aanstaande zoimer- vacantie. Er komen 40 kinderen in deze gemeente. Het comité bestaat uit de dames Kamp, De Groot; Tim merman, Pastoor, Schag-en, Dekker, Bak en de Ruijgh. OBDAM. Oude munt gevonden. - De heer Rob. die onlangs ook reeds een oude munt vond, heeft thans opnieuw bij 't graven in z'n tuin een munt gevonden. Deze munt draagt tot opschrift; Hollandia 1707, EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Donderdagavond, onder voorzitter schap van den loco-burgemeester, wethouder C. Broek. Afwezig waren de heeren E. Prins en wethouder F. Schippers. Besloten werd een verordening vast te stellen, dat alle slagerswin kels 's Maandags na 13 uur gesloten moeten zijn. Deze verordening zal ook tijdens het seizoen gelden en in werking treden een maand na ver leening der goedkeuring. Besloten werd, met verlof' van Ged. Staten, goed te keuren de wijzi ging der begrooting van Maatschap pelijk Hulpbetoon over het jaar'1940, waardoor de gemeente het tekort dier instelling, groot 1281, als extra-subsidie verleent. Op verzoek van Ged. Staten werd besloten uit de veldwachtersverorde ning d'e bepaling betreffende dienst jaren van capitulanten te doen ver vallen. De heer J. Pronk verzocht naast zijn perceel aan de Voorstraat een stuk grond te mogen koopen. Hij bood hiervoor f 250. De voorzitter lichtte het voorstel van B. en W. toe. Voor het eerste stuk staat een prijs van 2,75 per M2. vast, waarvoor B. fen W. den grond kunnen verkoopen. Daar valt niet aan te tornen. Wel zijn B. en W. bereid den heer Pronk tegemoet te komen, door het 2de perceel te ver koopen voor 50 cent per M2. Totaal wordt de prijs dan 292. Hierover ontspon zich een uitvoe rige discussie. De voorzitter wees er op, dat het toch niet aangaat, als iemand meent te duur gekocht te hebben, hem dan later iets anders beneden den prijs te geven. De prijs van 2.75 per M. voor het 1ste perceel staat vast. Het voorstel van B. en W. werd in stemming gebracht en met op 1 na algemeene stemmen verworpen. De heer F. Snoeks stelde voor den prijs van het 2de perceel tot een minimum te beperken en te be palen op 10 cent per M2. Dit voorstel werd met op 1 na algemeene stem men aangenomen. Vastgesteld werd vervolgens de 4de suppletoir» begrooting der ge meente over 1940, met aanvullings- begrootingen der bedrijven. De begrooting voor 1941 werd ge wijzigd, o.a. door verdubbeling van de ramingen voor steun en werk verschaffing. B. en W. stelden verder voor het waarnemend hoofd der O. L. school, den heer J. Gorter, die wettelijk voor deze waarneming geen recht op eenige vergoeding heeft, een ver goeding toe te kennen van 20 per maand. Als de heer Gorter hoofd der school was, zou zijn salaris ongeveer 350 per jaar meer bedragen, maar men dient aanmerkelijk beneden dit bedrag te blijven. Het kan zijn dat de stadsjuffer met de geverfde nagels, de hand van den akkerbewerker vies ge vonden heeft om de diepe kloven waarin nog iets zat van het land. Het is mogelijk dat de dandy min achtend op den boer neergekeken heeft omdat de kleeding niet naar den laatsten snit was. De bonkige taal van den man van het land heeft misschien niet vriendelijk ge klonken in de ooren van enkele gecultiveerde stadsmenschen. Maar als men zou willen beweren dat wij, Nederlanders, met minachting of geringschatting op den boer of op den akkerbewerker zouden heb ben neergezien, dan zijn we het daar niet mee eens. Wel is het waar, dat het persoon lijk contact wat losjes was. Maar een boer heeft zijn land en zijn vee en daar heeft hij genoeg aan: hij heeft er nooit behoefte aan gehad als p:x>ducent, om zijn consumen ten met een bezoek te gaan ver eeren. En als we hem bezig zagen in den stal of op het land, dan had hij het steeds zóó druk, dat we het er niet op gewaagd hebben hem te storen. Maar we hebben steeds heerlijk gesmuld van zijn vee; we hebben ons zijn groenten en aardappelen steeds altijd lekker laten smaken; de eieren uit de kippenfokkerijen hebben we steeds alle eer aange daan; het fruit uit de boomgaarden hebben we niet versmaad. Voor zijn prestaties zijn we steeds zeer er kentelijk geweest. Wij burgers heb ben den boer steeds gëeerd in zijn producten, al zijn we hem dat niet persoonlijk gaan zeggen. Maar als er reden tot klagen geweest is ctan hebben wij, de trouwe consumenten van zijn heerlijke voortbrengselen, daar in elk geval geen schuld aan. Móet er nu een productie-slag ge leverd worden: goed, dan vechten we allemaal mee als we de kans krijgen, de heer naast den boer, de boerin naast de huisvrouw. Maar niet als menschen die elkaar nu eerst gevonden hebben; want via de koe en de kool, het brood en den appel hebben we het steeds samen goed kunnen vinden. Een beetje meer hulp van bovenaf zal nu al leen die vriendschapsbanden wat nauwer aanhalen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. B. en W. stelden verder voor aan de ambtenaren, die aangewezen zijn voor de uitreiking van de persoons bewijzen een vergoeding toe te kennen van 60 per maand elk. De voorzitter achtte de voorge stelde vergoeding alleszins billijk. Het voorstel werd aangenomen. Aangenomen werd ook een wijzi ging van de begrooting voor 1941 in verband met de invoering van een nieuw belastingstelsel. Aan den heer J. Koopman werd eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling, onder toe kenning van wachtgeld. De voor zitter bracht hem dank voor de goede vervulling van die functie. Met alge meene stemmen werd hierna de heer Koopman aangewezen als ambtenaar, belast met de controle op de werk loosheidsverzekering. De heer J. van der Plas, meter- opnemer-geldophaler, verzocht om salarisverhooging met het oog op de toename van zijn werkzaamheden en de daarmee samenhangende grootere financieele verantwoordelijkheid. De directeur adviseerde een ver hooging van 100 per jaar toe te kennen. Sinds de overname van het gasbedrijf van Egmondbinnen nam de gasproductie met 10 toe. Ten opzichte van het eerste halfjaar 1940 is de gasafname in het eerste half jaar van 1941 zelfs met 30 geste gen. Dit brengt voor den incasseer der meer werk en meèr verantwoor delijkheid mee. B. en W. konden zich met dit ad vies vereenigen en stelden voor de verhooging te doen ingaan op 1 Juli aanstaande. Dit voorstel werd na eenige dis cussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarna sluiting. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE ALKMAAR. Inschrijving van leerlingen voor den cursus 1941-1942 heeft plaats op VRIJDAG 27 JUNI a.s., des avonds van 79 uur, in het schoolgebouw van het Murmellius-Gymnasium, Bergerhout 1. Tot de eerste klasse kunnen zonder examen worden toegelaten zij, die, blijkens verklaring van het betrokken schoolhoofd, dit jaar ten minste de zevende klasse van een school voor gewoon lager onderwijs met vrucht zullen hebben doorloopen en ge- Schikt worden geacht het onderwijs aan de Handelsavondschool te volgen. Toelating tot de hoogere klassen hangt af vón genoten voorontwikke ling. Zij, die de school reeds bezocht hebben, moeten zich opnieuw aan geven. Het onderwijs in de le en 2e klassen en in volgende cursussen in de aansluitende hoogere klassen is zoodanig ingericht, dat de leerlingen te zijner tijd de kennis kunnen be zitten, vereischt voor het examen in algemeene handelskennis, bedoeld in de Vestigingswet Kleinbedrijf. Verzoeken om kostelooze ver strekking van boeken en leermidde len, of van boeken, moeten vóór 1 Augustus a.s. schriftelijk worden ingediend bij Burgemeester en Wet houders van Allernaar. Voor hen, die niet voor kostelooze verstrekking van boeken in aanmerking komen, is, behalve het schoolgeld, voor in- gebruikgeving van boeken door de school een vergoeding verschuldigd. De directeur verstrekt gaarne in lichtingen. Alkmaar, den 27sten Juni 1941. De Directeur, A. PRINS. Uitgegroeid tof een moderne veiling. Begin Juli zal het 25-jarig bestaan van de coöperatieve tuinbouw- en handelsvereniging „De Tuinbouw" herdacht worden, hoewel de offi- cieele datum van oprichting 15 April 1916 is. Voordien werd door de tuinbou wers van Obdam en Hensbroek ge zamenlijk geveild; door verschil van inzicht evenwel kwam te Obdam deze T. B.-veiling tot stand, waarvan oprichters waren de heeren H. Bak- ber, A. Koomen, J. Bakker Sz., M. Peerdeman, Jac. Vlaming Jr. en P. Dekker Wz. De heer H. Bakker is vanaf de oprichting tot zijn overlij den in Januari 1937 voorzitter ge weest. Geen der overige oprichters maakt thans, wegens vertrek of an derszins, meer deel uit van het be stuur, met uitzondering van den heer Dekker. Deze is tot op heden vanaf de oprichting onafgebroken betaalmeester geweest en was tevens als toegevoegd secretaris-penning- meester van het bestuur aan de ver eeniging verbonden, evenals de heer K. Leek als afslager. In Obdam is in den loop der jaren steeds meer tuinbouwgrond in cul tuur gebracht, met gevolg dat de om zetten aan de veiling niet onbelang rijk in omvang zijn toegenomen. En zoo kwam het, dat het eerste houten veilinggebouwtje nabij het spoor wegterrein te Obdam niet meer aan de eischen voldeed en 't tegenwoor dige kapitale veilinggebouw in Oct. 1929 tot stand kwam. Alle bouwers die den tijd nog hebben gekend dat men tot in den donkeren avond met mand kool na mand kool vanuit den polder den vrij hoogen dijk moest beklimmen zullen den overhaal, die in 1928 tot stand kwam, als een grooten zegen beschouwen. De afslager Leek heeft thans een moderne veilingsklok tot zijn be schikking. In de eerste jaren der vereeniging geschiedde de afslag in den meest letterlijken zin bij mon de van den heer Leek. Op het werk van den heer L. is nooit iets aan te merken geweest, integen deel. Maar en dat was alleen aan het systeem te wijten er was bij het bieden meermalen op z'n zachtst uitgesproken „homme les" met de kooplieden. De tegenwoordige veiling wordt ook door de kooplieden in ruim aantal bezocht. In den beginne ha perde Obk hier wel eens wat aan, als men bedenkt dat met den „Langendijker trein" zooals de ze in de wandeling genoemd werd lang wachten slechts één koop man arriveerde. Vanzelfsprekend CARNAVAL IN WEENEN. Roxy-Theater, Een alleraardigste vroolijke film, vol van dolle carnavalsverrassingen, met opgewekte muziek van Robert Stolz en vervaardigd onder leiding van Hubert Marischka. In de keuze der vertolkers is men zeer gelukkig geweest. Triedl Czepa vervult de vrouwelijke hoofdrol en Leo Slezak, Hans Moser, Richard Romanowsky en Hans Holt staan haar op schitte rende wijze ter zijde. SCHEIDING OP KORTEN TERMIJN. City-Theater. Een film van Anny Ondra, de uitnemende comedienne is altijd een attractie op zich zelf. In deze eigen- aardige scheidingsfilm vol komische verrassingen treedt zij naast Paul Hörbiger Ruth Eweler en Jack Tre vor op. Buitengewoon amusant is het mede te maken, hoe het geschei den echtpaar zich haast opnieuw naar den burgerlijken stand te ko men. DE GELUGSVOGEL. Victoria-Theater, Dit is de buitengewoon komische film van het vermogen eener op rechte tante in één der dertien stoelen, die inmiddels .verkocht zijn. De wilde jacht op de stoelen met daaraan verbonde de dolkomische Rühmann en den antiquair Hans Moser, amuseert de toeschouwers op zeldzame wijze en geeft ook aan de andere vertolkers, buiten de twee reeds genoemde, alle gelegenheid tot geestig spel. LIEFDE STRENG VERBODEN. Harmonie-Theater. De inhoud van deze alleraardigste film te vertellen is zelfs niet bij be nadering mogelijk. Maar alles zou anders geloopen zijn, als mevr. Gie- semann er niet zoo op gesteld was geweest, dat haar dochter met een Weener zou trouwen. Hoe te midden van alle verwikkelingen tusschen Edith en Bobby en Grethe en Tom my, Hans Moser één van zijn beken de komische rollen speelt, moogt gij niet verzuimen deze week in het Harmonie-Theater te gaan zien. werd bij dezen toestand niet de hoogste prijs gemaakt. Waren oorspronkelijk te Obdam de cultures kool en aardappelen, deze hebben zich naderhand 'ge wijzigd, zoodat thans ook verschil lende fijnere producten aan de veiling komen, o.a. biet, uien, wor telen en niet te vergeten witlof, waarmede Obdam een zeer goede plaats heeft veroverd. Het gevolg is geweest, dat nu het heele jaar door geveild wordt, wat voorheen niet het geval was en dat men 't geheele jaar door „vangt", al liet de totaalsom de laatste jaren meermalen te wenschen over. Bij deze opsomming moet ook in het bijzonder de aankoopvereeni- ging genoemd worden, welke aan de vereeniging verbonden is. Haar waarde valt op bij 't gezamenlijk aankoopen van kunstmest, sproei middelen, etc., wat in de slechte jaren veelal op 't crediet der ver eeniging geschiedde. Al moge dan in dezen tijd het veilingsysteem door het vaststellen der prijzen meer en meer uit den tijd raken, als schakel in het ge meenschappelijk bedrijfsleven van de tuinbouwers zal een vereeni ging als De Tuinbouw te Obdam ongetwijfeld onmisbaar blijven. Tenslotte moeten we vermelden dat de samenwerking met het ge meentebestuur van Obdam ook tot groot voordeel heeft gestrekt. We behoeven slechts te herinneren aan het tot stand komen der zetkool- regeling en het verbod tot het ver bouwen van verschillende minder gewenschte aardappelsoorten. Van het tegenwoordige bestuur hebben de heeren C. Henselmans, vice-voorzitter en de leden Jn. Munster en Jn. Steltenpool ook reeds een groot aantal jaren zitting. Moge de vereeniging ook in de komende jaren groeien en bloeien! DINGEN OM AAN Als de tijd van oog: moeten we er al weer passende plaatsvervai opdat geen bed on liggen en wé ver in voordeel er van gen: thans de winteranc beurt. Met één gram zaad zullen we later 10 vi nen beplanten, zoodr lijk kunnen uitrekent we voor ons stukje i Bij droog weer gietei dagelijks tegen den vier weken zijn de p! noeg om uitgeplant 1 op de plaats van yjj- tuinboonen. Vooraf spitten we 3 korrels per 10 vierk. grond, waardoor we was zullen krijgen. A] uitgraven, korten - bladeren als de wortt we dit werkje bij voo achtig weer weernen worden 25 cM. uit el wijl we de rijen evei elkaar nemen. De p vol water gieten, voo er in zetten, bevord herstel. Bij droog w voorloopig dagelijks, zij in September groi om te worden op 14 dagen zullen zij bleekt zijn om te v terwijl zij eventueel nog een dag of tien c nen blijven staan. 1 we ook liever niet al tenzij we de groente 2 willen reserveeren. Half Juli kunne: zaaien, half Augustu omstreeks October oc we echter zaaien, hO' hebben op het rotter ren en daarom kiezer soorten, maar de Breedblad Volhart V, Liefhebbers van r nen deze lekkernij nb zaad per 2 yierk. Mi wachten er niet la: begin Juli. We zaaien uit elkaar en dunner uit. De grond wordt vc gehouden en daarbij door de ontwikkeling bevorderd wordt, die October of begin Nc oogsten. De planten trokken en het loof waarna de knollen winter in droog wit worden. De meest bekende Lage Zwarte Winter, van den winter zek< wat voorraad van te zij een kostelijke bel boterham vormt en rauwkostschoteltjes worden. A. C. MULLE PREDIKANT I Tot tweeden pre doopsgezinde gemee Oosterend op Texel heer J. Knot, prope stede. VOORDRACHT S TE 'T Z De voordracht van een hoofd der Zand is samengestel M. J. Mol te Schag nenburg te Schagi Nonnekes te Kolhoi AFSCHEID DS. Naar aanleiding - Van ds. Warners me dit afscheid zal plaa a.s. 3 uur in de Grc De bevestiging te plaats op 3 Augustu ds. Karres, terwijl d is op 6 Augustus 's PREDIKB ZONDAG 29 ALKM7? Groote Kerk, 10 Wassink; 5 uur (n ds. Warners Heiligi Waakt en Bidt, I B., Woensdagavond Samenkomst ds. Haarlem; Zondag liedensamenkomst, dagavond 8 uur Oudegracht 208; 4.30 uur Bidstond Kapelkerk, 10 u (H. Doop). Remonstrantsch te, 10.30 uur, ds. 3 Ev. Luth. Ker 10.30 uur ds. Mun (extra coll. syn. f tract.) Doopsgezinde Ke Kuiper (extra col] Geref. Kerk, 1( Meyenfeldt (beves dragers), 5 uur ds (Heidelb. Catech. algem. christ. doel Herst. Apost. straat, 9.30 en 4 u avond 7.30 uur, d

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 2