Klompertje Klomp SpierpW akkbrM* JxuMetou r\£ VREESELIJKE W VERDENKING Dansen tot nader order verboden. GEMENGD NIEUWS BUITENLAND De oorlog in de lucht, EEN ECHTE HOLLANDSE JONGEN De „herinnering socialistiscl Een boek 2 TWEEDE BLAD zenuwpijn? Neem direct een "AKKERTJE"! Een beter en vlugger middel is er niet, want pijn en oorzaak verdwijnen 1 Op grond der verordening van den rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris- generaal voor de openbare vei ligheid, S.S. Gruppenführer, het volgende: 1) Tot nader order is het dan sen in het openbaar verboden. Reeds verstrekte vergunningen worden hiermede ongeldig. 2) Overtredingen worden vol gens de desbetreffende bepalin gen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekendmaking voor de radio en in de pers in werking. Reeds in een deel onzer vorige oplaag geplaatst. CONGRESVERGADERING VAN DE A. N. V. V. In „Krasnapolsky" te Amsterdam is gistermiddag de congresvergade ring van de algemeene Nederland- sche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer gehouden. De voorzitter van de A.N.V.V., mr. dr. L. N. Deckers, hield een openings rede waarin hij begon met hulde te brengen aan den nestor van het be stuur, den heer de Meester, die, de tachtig jaren al lang overschreden, nog steeds de ziel is van de belang rijke Bussumsche V.V.V. Ook sprak hij woorden van waardeering tot zijn voorganger, baron Krayenhoff, die zich gedurende zijn veeljarig presi dium bemind heeft gemaakt, in de kringen van het vreemdelingenver keer door zijn voorkomendheid, zijn hulpvaardigheid en nimmer verflau- wenden ijver. Spr. zeide voorts nog: Het laatste jaar bleef onze arbeid tot diensten voor den landgenoot be perkt. Maar daaraan hebben wij ons dan ook met volle kracht gegeven. Het vorige jaar werd in samenwer king met de spoorwegen, den A. N. W. B. en Horecaf, en gesteund door de plaatselijke V.V.V.'s een krachtige propaganda gevoerd voor het hand haven van de vacantieplannen, een propaganda, die stellig niet zonder succes is gebleven. Dit jaar moest, door allerlei omstandigheden, voortr vloeiend uit de beperkingen, welke wij ons in menig opzicht hebben op te leggen, die propaganda wat wor den getemperd. Reeds voor Mei 1940 hadden wij ons gezet aan de inwendige verster king van onze organisatie. Nu onze actie naar buiten beperking moest ondergaan, hebben wij ons met ver dubbelde kracht aan dat verster- kingswerk gewijd. Meer samenhang en daardoor de mogelijkheid tot nog grootere krachtsontplooiing willen wij brengen in het groote inlichtin gen- en propaganda-apparaat, dat de A.N.V.V. reeds is. Er zijn immers 351 plaatselijke V.V.V.'s, 15 streek- en 10 provinciale V.V.V.'s, m. a. w. over het geheele land verspreid, staan 376 V.V.V.-lichamen gereed om belangeloos aan ieder, die het wenscht, hun goede diensten te be wijzen. Dr. Deckers uitte ook zijn dank baarheid voor de belangstelling in den arbeid, betoond door de plaat selijke en provinciale besturen. Tot slot vroeg dr. Deckers moedig te blijven voortwerken aan de taak van de A.N.V.V. in het belang van land en volk. Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht. Wij ontleenen hieruit: Hoewel de resultaten van het va- cantieseizoen 1940 de zeer sombere verwachtingen van Juni in het alge meen weerspraken, bleven voor het geheele land de uiteindelijk behaalde resultaten van het seizoen ver bene den het normale. Opvallend was ove rigens, dat het belangrijkste vacan- tiebezoek zich tot enkele zeer be paalde gebieden beperkte, waar zelfs van een druk vacantieseizoen ge sproken kon worden, terwijl vele andere vacantiegebieden, die toch alle aanspraken kunnen doen gelden op de belangstelling van den vacan- tieganger en toerist, vermeden wer den. Als lichtpunt mag aangevoerd worden, dat meer aandacht kon worden geschonken aan de interne concentratie van het V.V.V.-wezen in provinciaal en landelijk verband. Zooals uit rekening en verantwoor ding blijkt, waren de inkomsten in 1940 ongeveer 41.000 minder dan die in het voorafgegane jaar. Gezien de ongewisse toestanden in dë ge heele wereld, achtte het dagelij ksch bestuur het gewenscht een reserve aan te leggen, teneinde eventueele tegenslagen in de toekomst te kun nen opvangen. Een batig saldo kon worden ge vormd van 24.000 welk bedrag als reserve naar 1941 is Overgebracht. Voorts heeft de voorzitter nog hen herdacht, die voor het vaderland ge vallen zijn. De vergadering hoorde deze woorden van den voorzitter staande aan. De aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren mr. H. J. Buwal- da, Jos. Crolla, mr. D. Breebaart en H. Derks Hzn., werden met alge meene stemmen herkozen. Twee veroordeelingen. - Naar aanleiding van het bericht van de veroordeeling door het Duitsche landgerecht van twee personen, die zich ten tijde van het plegen van de ten .laste gelegde feiten journalist konden noemen, deelt het Verbond van Journalisten .mede, dat deze per sonen, de 33-jarige W. R. te Castri- cum, en de 46-jarige H. van de W. te 's-Gravenhage, geen lid zijn van dit bond en zich thans, na het in werking treden van het journalisten- besluit, dus geen journalist meer mogen noemen. Persoonsbewijs voor journalis ten. - De rijksinspectie van de be volkingsregisters heeft den burge meesters bij rondschrijven kennis gegeven, dat met het uitreiken var. een persoonsbewijs aan een journa list kan worden gewacht, totdat de betrokkene in het bezit is van een „pas voor journalisten", afgegeven door het Verbond van Nederland- sche Journalisten, aangezien het be roep journalist thans als een be schermd beroep aan te merken is. Door den bliksem getroffen. - Woensdagmiddag heeft een hevig onweer gewoed te Horn bij Roer mond. De 25-jarige timmerman M. Hengelen, werkzaam aan den bouw van een huis, werd door den blik sem getroffen en was onmiddellijk dood. Twee andere arbeiders ge raakten buiten kennis, doch konden weldra ongedeerd huiswaarts gaan. Boerderijbrand te Zeerijp. - Het A.N.P. meldt: Woensdag is brand ontstaan in de boerderij van den heer S. P. Bosman aan den Rijksweg te Zeerijp (Gr.) Aan drie schuren was men bezig met het ver nieuwen van de daken, toen plotse ling een vonk uit een gasgenerator het rieten dak deed vlam vatten. In een minimum van tijd stonden de drie schuren in lichte laaie. De- brandweer uit Appingedam bestreed het vuur, doch kon niet verhinds- ren, dat alle drie schuren een prooi der vlammen werden. Het woonhuis kon behouden blijven. Verzekering dekt de schade. De Sovjet-luchtmacht heeft reeds groote verliezen geleden. Felle luchtaanvallen op Leningrad. Berlijn, 26 Juni. (D.N.B.) Op in- dustrieele doelen in Leningrad zijn de beide laatste dagen buitenge woon felle luchtaavallen gericht. In Leningrad bevinden zich groote me- taalfabrieken, werfinstallaties, de grootste vliegtuigonderdeelenfabrie- ken en fabrieken voor springstoffen en werktuigen, wélke de stad tot het middelpunt van de oorlogs industrie der Sovjet-Unie maken. Luchtaanvallen op oorlogs- havens. Berlijn, 26 Juni (D.N.B.) Teza men met het Duitsche luchtwapen hebben Roemeensche vliegtuigen de belangrijkste jOorlogshavens der Sov jets aan de Noordkust van de Zwar te Zee met bommen bestookt, De Duitsche formaties hebben belang rijke stations, 'wegen, knooppunten, ravitailleeringswegen en marchee- rende colonnes met bommen be stookt. Het geweld van de aanval len der Duitsche en Roemeensche vliegtuigen was zoo hevig, dat bin nen korten tijd alle ravitailleerings wegen van het Sovjetleger verstopt of onbruikbaar waren. Vooral suc cesvol waren aanvallen van net Duitsche en Roemeensche luchtwa pen op verscheidene munitieopslag plaatsen aan de Noordkust van de Zwarte Zee. Daar vlogen letterlijk heele stapels granaten van het Sov jetleger torenhoog de lucht in en vormden een uniek vuurwerk. Aanvallen op Hongarije. Boedapest, 26 Juni (D.N.B.) Offi cieel wordt medegedeeld: Het Sov- iet-luchtwapen heeft Donderdag om 13 uur een luchtaanval gedaan op Kasjau. Verscheidene gebouwen werden vernield. Onder de burger bevolking vielen vijf slachtoffers en een vrij groot aantal gewonden. Om 17.30 uur herhaalden de Sovjet-vliegers den aanval. Zij wer den echter door de Hongaarsche luchtdoelartillerie verdreven. Aanval op een sneltrein. Boedapest, 26 Juni (D.N.B.) Doh- derdag tegen 12 uur hebben Sovjet vliegtuigen in scheervlucht een aan val gedaan op den sneltrein Koe- roès-Mezoe-Boedapest in de nabij heid van het plaatsje Raho. De vlie gers openden een hevig mitrailleui'- vuur. Een persoon werd gedood en drie gewond. Stuka's vernietigen 15 Sovjet- treinen. Berlijn, 26 Juni (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, heeft een groep stuka's gisteren 15 Sovjet-trans- sporttreinenvernietigd. De treinen waren bezet met troepen en ver voerden ook auto's en oorlogsmate riaal. Toen de stuka's te voorschijn kwamen en steeds weer tot den aan val overgingen, sprongen de Sovjet soldaten* uit de treinen: zij trachten aan den bommenregen te ontkomen. De vluchtende soldaten werden door den luchtdruk der ontploffende bommen meters ver weg geslingerd. De aanvallen werden pas gestaakt, toen alle 15 treinen vernield waren. Volgens het rapport van een ver kenningsvliegtuig waren alle treinen uit de rails geworpen; naast de spoorbaan was het één groote ra vage van spoorwagens, rails en dwarsliggers, machinegeweren en1 ander oorlogsmateriaal. Talrijke wagens stonden in brand en her haaldelijk kon men kleine ontplof fingen in de munitielading waarne men. Mislukte Sovjetaanvallen. Berlijn, 26 Juni (D.N.B.) Pogin gen van de Sovjet-luchtmacht om het Duitsche gebied en het gouver nement-generaal binnen te vliegen, zijn met zeer gevoelige verliezen voor den aanvaller afgeslagen. Duitsche jagers en afweergeschut hebben het overgroote deel der Sovjet-vliegtuigen neergeschoten: de rest moest van koers veranderen. Het Roemeensch-Sovjet-Russische oorlogstooneel. Boekarest, 26 Juni (Stefani). He denochtend hebben Sovjetvliegtui gen een aanval ondernomen op de Roemeensche hoofdstad. Het eerste alarm duurde drie uur. Het lucht afweergeschut en jagers zijn ter stond in actie gekomen, maar de Sovjetvliegtuigen, die eenige bom men hadden neergeworpen, zijn on middellijk gevlucht. De schade is onbeteekenend. Men betreurt twee slachtoffers. Het is van belang er op te wijzen, dat de Sovjet-Russische vliegers hun bommen neerwierpen in de omgeving van de orthodoxe kerk, waar een der grootste zieken huizen van de hoofdstad is geves tigd. Luchtaanval op Turku. Helsinki, 26 Juni (D.N.B.) Over den aanval van Sovjet-vliegtuigen op Turku wordt bekend, dat 7 per sonen gedood en 27 gewond wer den. De Finsche jagers verdreven de Sovjet-Russische bommenwerpers en verhinderden een tweeden aanval De aanval werd verricht in drie goi ven, waarbij in totaal 38 toestellen boven de stad verschenen. Aanslag op Italiaansche vlieg velden. Rome, 26 Juni (D.N.B.) Afdeelin- gen van de Britsche luchtmacht heb ben gisteren gepoogd Italiaansche vliegvelden op Sicilië aan te vallen Zij werden met succes bestreder, door Italiaansche jagers en afweer geschut en moesten terugkeeren Hun bommen vielen in zee of op het vrije veld. DE BELANGEN IN DE OORLOGVOERENDE STATEN. Berlijn, 26 Juni (A.N.P.) Op vra gen van persvertegenwoordigers heeft men heden in de Wilhelm - strasse, verwijzende naar mededee- lingen van een met Duitschland bevriende mogendheid, dat de leden der Duitsche ambassade in Moskou zich noch in hun woningen aldaar, noch in de daar gevestigde am bassade of de kanselarijgebouwen bevinden. Men voegde hier in dit verband aan toe, dat Bulgarije, dat de be langen van Duitschland in de Sov jet-Unie behartigt, thans zijn taak ter hand heeft genomen en de Sovjet-Unie daarvan in kennis heeft gesteld. Tot op dit oogenblik is in be voegde kringen alhier niets bekend over de vraag, of intusschen een andere staat bereid is gebleken de belangen van de Sovjet-Unie in Duitschland te behartigen. HET CONFLICT TUSSCHEN FINLAND EN DE SOVJET-UNIE. Berlijn, 26 Juni (A.N.P.) „De po sitie van Finland is opgehelderd", dit antwoord heeft men heden in de Wilhelmstrasse gegeven op des betreffende vragen van vertegen woordigers der buitenlandsche pers. Nadat gisteren, zoo voegde men hieraan toe, bommenwerpers en troepen der Sovjet-Unie, Finschge bied hadden aangevallen, is het Finsche leger thans aangetreden ter bescherming van het Finsche grondgebied en aan de zijde van Duitschland overgegaan tot den tegenaanval op de Sovjet-Unie. ZWEDEN BEHARTIGT SOVJET- BELANGEN IN DUITSCHLAND EN HONGARIJE. Stockholm, 26 Juni (D.N.B.) Het Zweedsche ministerie van buiten landsche zaken heeft medegedeeld, dat de Zweedsche regeering heeft besloten, op verzoek van de Sov jet-regeering de Sovjet-belangen in Duitschland en in Hongarije- te be hartigen. 51. Wat kon die Klompertje zijn moeder knuffelen. Ze werd er haast beduusd van. Maar Klompertje was ook zo blij, dat hij nu weer behouden thuis was, dat hij meteen maar in één adem alles wilde gaan vertellen. Moeder moest hem eerst op zijn gemak stellen, voordat het verhaal eruit .kwam. 52. En toen vertelde Klompertje van de avonturen, die hij had meegemaakt; van het weggewaaide geld, van den dief en hoe Janus Steelgraag hem had geroofd. En toen begon Klompertje in het vuur van zijn verhaal wel wat erg op te scheppen, want' eigenlijk had vader toch alles gedaan ENGELAND EN DE -SOVJET-UNIE. New-York, 27 Juni. (D. N. B.) Naar de Associated Press pit Londen meldt, verluidt aldaar, dat 'men de Sovjet-Unie zal verzoeken, zich aan te sluiten bij de overeenkomst der geallieerde regeeringen, en geen af zonderlijken vrede met Duitschland te sluiten, alvorens de oorlog geheel ten einde is. EEN REDE VAN STALIN. New-York, 27 Juni. (D. N. B.) De International News Service meldt, dat Stalin reeds op 6 Mei in een rede voor afgestudeerden van de militaire academie verklaard heeft, dat de Sovjet-Unie tegen Duitschland zal moeten strijden. Een belangrijke passage van de rede welke niet gepu bliceerd is, heeft geluid: Ons roem volle Sovjetleger moet eiken dag er op voorbereid zijn, tegen Duitschland, en wel op vijandelijk gebied, te strijden. HET FINSCHE BLAUW- WITBOEK. Helsinki, 26 Juni. (D.N.B.) In het morgen verschijnende Finsch blauw- witboek over de verhouding tusschen Finland en de Sovjet-Unie, zooals deze is geworden na het sluiten van den vrede van 12 Maart 1940, wordt in een samenvattende inleiding erop gewezen, dat de Sovjet-Unie jiiet tevreden was met de voor waarden van het vredesverdrag en al naar den algemeenen toestand steeds verder ging. In verscheidene docu menten wórdt vervolgens uiteenge zet, hoe de verschillende phases van den Sovjet-druk tot ontwikkeling kwamen. ALKMAARSCHE COURANT. Uw drukwerk, groot of klein is bij ons in handen van goede vaklieden. N. V. HERMS. COSTER ZOON ALKMAARSCHE COURANT. 1) DOOR PHILIPFA PRESTON De vreemde bezoeker. „Mijnheer Peters vindt het heel jammer, dat hij opgehouden is. Hij heeft gezegd, dat ik u op zijn ka mers moet brengen". De portier van het deftige pen sion deed de mahoniehouten deur met zijn looper open en. liet Audrey Menval binnen in een hal zonder ramen, waarin steeds electrisch licht brandde. Vandaar kwam ze in een soort vertrek, dat zitkamer, kantoor en biblotheek tegelijk scheen te zijn, degelijk, maar sma keloos gemeubeld. „Dank u. Ik wacht wel even". Audrey plaatste haar draagbare schrijfmachine en actentasch op een hoek van den lessenaar en trok haar handschoenen uit, en de man bleef nog eventjes nieuwsgierig treuzelen en nam haar jonge, slan ke figuurtje van terzijde op. Eindelijk ging hij weg en met een gevoel van afkeer keek ze rond. Er hing een weeë lucht van sigarenrook in het vertrek. De wanden waren geheel met boeken kasten bedekt, die slechts onder broken werden door den schoor steenmantel en de schuifdeuren, die wel naar een slaapkamer zou den voeren,* dacht Audrey. En tegen dien achtergrond stond nu Audrey Merival, de chef-steno- grafe van een bureau, dat voor tij delijke secretaressen zorgde, in al haar frissche jeugd en keurig be schaafde houding, die haar zoo be- tooverend maakten. Als een smalle gouden band kwam haar blonde haar onder den rand van haar hoedje uit en haar levendige, openhartige gelaat sprak van een rondborstige levensopvat ting. De grijze parels in haar ooren kleurden voortreffelijk bij haar oogen, groot en sprekend onder ge welfde wenkbrauwen. Al vond ze het niet prettig, zelf haar brood te moeten verdienen, Audrey had toch behoorlijk in haar levensonderhoud weten te voorzien, sedert den dag dat haar ouders in een storm op de kust van New- Yersey schipbreuk geleden en den dood gevonden hadden. Het was een verschikkelijke schok vóórhaar geweest, na afwikkeling van de za ken van haar vader tot de ontdek king te komen, dat er niets voor haar overbleef, doch nu was ze dat wazige verre verleden vergeten, waarin het geld op de bank scheen te groeien en haar vader met een gelukkig lachje over zijn schilder stukken, die hij nooit kon verkoo- pen, uitweidde. Aan sommige baantjes had ze eehter een hekel en het baantje, dat ze nu had, was er één van. Ze vond het afschuwelijk, uitgestuurd te worden naar vreemde mannen, jonge en oude, om enkele brieven op te nemen en te tikken en ant woord te geven op hun plagerige, flauwe pogingen om met haar te flirten. Ze wist zich dan echter vrij en onverschillig te gedragen en daardoor een slagboom op te rich ten, waar de mannen niet overheen konden komen. En pas als ze na een van die karweitjes weer op straat stond, kon ze haar gevoelens den vrijen teugel laten en keerde er een glimlach in haar grijze oogen terug. En juist dit vermogen om prak tische werkzaamheid aan schoon heid té paren en toch afgemeten te blijven, had haar salaris met sprongen omhoog doen gaan en haar werk boven dat van de anderen doen waardeeren. „Lieve help!" dacht ze opeens. „Ik zou soms willen, dat ik een wipneus en een olifantshuid had". En ond^rtusschen zette ze haar schrijfmachine klaar om de brieven van Leonard Peters te tikken. Het vertrek bracht haar in een gedrukte stemming; de vrees, die ze gevoeld had. van het eerste oogenblik af, dat de portier haar binnenliet, werd steeds grooter. Ze begaf zich naar een tafeltje, rechts van het venster, dat tegen den achterkant van het rechthoekig op den muur geplaatste bureau aan geschoven stond. De gordijnen wa ren te zwaar voor het vertrek en' ze overlegde, of ze het tafeltje, dat juist de goede hoogte voor haar machine had, zou kunnen verzet ten, of de gordijnen zoo wegschui ven, dat het licht voldoende op haar toetsenbord viel. In de schaduw van de gordijnen stond ze dit te bekijken, toen een zwak geluid haar aandacht trok en het raam, dat een kiertje open stond, zachtjes omhoog geschoven werd. Als versteend van schrik stond Audrey af te wachten, wat er gebeuren zou, want over de vensterbank verscheen een schoen en een been en het volgende oogen blik stapte een man de kamer bin nen. Hij was jong, knap en blond en zijn gestalte en bewegingen verrie den den athleet. Hij keek het ver trek rond en Audrey deed een stap achteruit, zoodat de gordijnen haar onttrokken aan zijn oogen, die nog niet aan het halfduister van het vertrek gewend waren. In een oogwenk lag hij op de knieën voor de onderste linkerlade van het bureau en ze ontdekte een breekijzer in zijn hand. Hij ging er onhandig mee om, vond Audrey en ze dacht: „De telefoon hangt aan den overkant en ik kan er niet' bij!" Ze drukte zich tegen den wand aan, als hoopte ze, dat die haar door zou laten en deed haar best, roerloos te blijven staan, doch haar jagende ademhaling eindigde in 'n hijgenden zucht, die den man deed opspringen. Hij zag haar terstond en lachte grimmig. „Zoo ik ben gesnapt!" „Ja. Wat voert u daar uit?" Audrey kwam naar voren en hon derd vragen drongen zich naar haar lippen. ,,'n Amateur-inbraakje, maar het is zoo'n slecht breekijzer". „Ik zal den portier beneden moe ten opbellen". De jonge man begon te lachen. „Stel je voor, dat u me zoo ver trouwt door te denken, dat ik zal wachten, tot die bleekneuzige idioot een politieagent gaat halen!" Audrey kreeg een kleur. „Nee, ik veronderstel, dat u langs denzelfden weg zult terugkeeren, waarlangs u gekomen bent, maar ik moet toch iets doen endat ondanks Ze wilde zeggen, dat ze hem niet als een gewonen dief beschouwde; dat was meer dan duidelijk te zien. „Ondanks dat ik geen misdadi ger ben?" beëindigde hij glim lachende den zin in haar plaats „Luistert u eens, ik moet hier van daan en u moet vergeten, dat u me hier gezien hebt. Peters zal zoo da delijk wel komen en ik moet dus opschieten. Wat een bof, dat u geen revolver hebt, anders zoudt u me kunnen tegenhouden, tot er van beneden hulp was komen opda gen". „Ik zal alarm maken, als u me niet vertelt, waarom u hier bent gekomen!" zei Audrey met heesche stem en met het gevoel, als zat haar hart in haar keel en waren haar voeten aan den grond vastgeplakt. „Ik ben hier gekomen, om eeni ge brieven, die mijn zuster aan Leonard Peters geschreven heeft, terug te halen". „O, juist". „Dat meent u niet. Maar wat doet u hier eigenlijk?" Hij kwam een stap dichterbij. „Ik ben stenografe en door een bureau hierheen gestuurd. Mijn trouw aan mijn patroon wordt be taald met item zooveel per uur. Ik ben net zooiets als een handelsrei ziger in stofzuigers; ik zuig alle on beantwoorde brieven op en ver werk ze tot netjes getikte brieven". „Wat een baantje!" Hü hield den adem in bij de gedachte aan de emdelooze reeks stenografisch op genomen brieven en de uren door gebracht met te luisteren naar zin nen, die alle begonnen met „Mijne Heeren". (Wordt vervolgd). (Van onzen correspo; Brussel De personaliteit van de Man, gewezen voorzit; Belgische Werkliedenpaf andermaal belangstelling leiding van de verschijnin boek „Herinneringen" Antwerpen), dat een getuigenis-document is Belgische politiek van jaren heeft gevolgd. Het en boeiend levensverhaal sprönkelijk geschreven Fransch van een man wat had te vertellen en toog over tal van strijdv verband met de levensbeschouwing imn ding heeft gegeven tot lijke betwistingen. Dat reeds kenschetst van den schrijver van Marxisme" en „L'Idée Voor wie er zich nog niet rekenschap van gaf tooi herinneringen ook aan omstreden zijn persoon gedurende de laatste jaren oorlog in den schoot van partij en het feit dat hij een belangrijke rol heeft om het tenslotte zelfs tot zitter te brengen, bewijst Belgische socialisten in heid arm waren aan leider zeker formaat, die aan de doctrinale stuwkracht kor ven en haar doen uitgroeü het verstarrende electorale cratisme, dat De Man voc aanklaagt. Deze stuwlcrach rekening houden met de e: ten, de politieke vervreem ontaarding in eigen schoot, wikkeling van de gebeurten filosofische t politieke ev< Hij werd aanvaard ondai zijn politieke en filosofische die hem vrijwel radicaal de leidende partijbonzen zooals Emile Vandervelde de Brouckère, om er maar noemen. In zijn boek heeft een hoekje van den sluier die zooniet het geheim dan raadselachtige van sommi denten en botsingen die zie laatste jaren hebben voorged dekte, en die verder reiken soonlijke geschillen en amb liggen intusschen reeds in leden en zijn historie gewoi De personaliteit van den i Man heeft steeds iets bevrec gehad en indien deze politie! Per eigenlijk nooit den invlo. gehad van een Vandervelde is daarin wellicht een reden ken. Als jonge man, verwant familie Van Beers, is hij in gekomen met zijn omgeving eigen! weg, naar een te di< scherp revolutionnair overtuiging te kunnen gas verbleef jaren lang in Duit voor en na den wereldoorlog in Amerika, bereisde de we het onstandvastige in zijn houding is opvallend. Hij is zwerver geweest die door he niet kon worden vaslgegrep geeft dit overigens ook herha toe. „Ik ben door het leven zoo schrijft hij, zooals een zonder reisgoed, in figuurlijk als m werkelijken zin. Toen mijn eigen meubelen ben be te leven was ik 48 jaar oud. zorgde ik er nog voor ze zoo zen dat zij geen waarde ve woordigden, waarvan het ver] eenig leed zou aandoen". Er de.: „Telkens war.:-cr ik k koord worden om me in een positie te vestigen bezweek het verlangen een andere te z Het avontuurlijke in dit 1 bijzonder kenschetsend en d wordt er in de appreciatie beteekenis der figuur zelf een vreem'd door getroffen, wai karaktertrek van rustelo schijnt wel wat anders te zij het verlangen om ruimer te ac Hit belet niet dat de indruk gevestigd dat de heer De Man evolutie en studie immer lan rechte lijn is gegaan. Zijn star teil opzichte van de verwordir. sociaal-democratische partijen er voldoende op dat hij klaar gezien en het verzet tegen hei van den Arbeid, dat hij had worpen, en dat gesteund w£ ideeën welke thans reeds vee der zijn doorgebroken, toont oo dat deze verwording zoo ver w vorderd dat de stroom niet was te keeren. De heer De Mai telt uitvoerig de geschiedenis het Plan van den Arbeid, dat i DE BETREKKINGEN TUSSC1 DENEMARKEN EN DE SOV. UNIE VERBROKEN. De Deensche regeering medegedeeld, dat Denemarken aan het oorlogsconflict deeln maar dat het, in verband met gemeenschappelijke' Deensche lang, geenszins onverschillig tegenover de ontwikkeling. Doo terugroepen van het Deensche zantschap te Moskou is uiting geven aan dit inzicht. De betrekkingen ^tusschen I marken en de Sovjet-Unie zijn mede verbroken.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 6