DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Rede Rijkscommissaris Rijksminister ss inquart. Sey: ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN DAG, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.10 franco door het geheele Rijk 2.63. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. 143e Jaargang No. 150. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Alkmaar. Twee bladen. Zaterdag 28 Juni 193 Duizenden Duitschers en Neder landers zijn gisteravond op het IJs- clubterrein te Amsterdam bijeen ge weest, zoowel uit de hoofdstad zelf als uit verschillende deelen van ons land. Er waren verscheidene extra- treinen ingelegd. Het terrein was rondom versierd met Duitsche, ,zwart-roode en oranje- blanje-bleu vlaggen. Terwijl het terrein langzamerhand volliep met bezoekers, w.o. vele leden van de N.S.D.A.P., de N.S.B. en de N.S.N.A.P. in uniform en formaties van de W.A., de Nederlandsche S.S., de Hitlerjugend en de Jeugdstorm zochten de genoodigden op het Voor hen gereserveerde deel van het ter rein hun plaatsen op. Tot hen be hoorden rijksminister dr. H. Fisch- böck, gezant Otto Bene, S.A. Brigade- fiihrer Fink, en talrijke Deutsche militaire autoriteiten, voorts mr. Backer, comm. der prov. N.Holl., burgem. Voute van Amsterdam, dr. Goedewaagen, secr.-gen. van V. en K., ir. Mussert, dr. v. Rappard, ma joor Breunese, de heer Woudenberg van het N.V.V. en vele anderen. De Nederl. Arbeidsdienst zorgde voor een afzetting van het middenpad; de Duitsche stelde zich op voor het podium. Rede rijkscommissaris. Tegen acht uur arriveerde de rijks commissaris. Dadelijk na, de inlei dende woorden van dr. Schmidt be gon hij zijn rede, waarvan het A.N.P. het volgende verslag geeft: Ik heb U, Duitschers en Neder landers, vooral evenwel u, natio- naal-socialisten in dit land, bijeen geroepen om üw standpunt te bepa len nopens de gebeurtenis van 22 Juni. Op dezen dag zijn over een front van tweeduizend kilometer de Duitsche legers en in hun gele deren de door de westersche demo cratieën verraden Finnen en Roe menen, aangetreden tegen de Sov jet-Unie en het bolsjewisme. Na vijf-en-twintig jaar heeft het uur van den beslissenden strijd met den doodsvijand van de Europeesche cultuur en geesteshouding geslagen. Duitschland en het nationaal-socia- lisme zijn de strijders, behoeders en redders van Europa. Op dit oogenblik heb ik u, Duit schers zoowel als Nederlanders, op geroepen, want dit uur verbindt ons allen als strijdmakkers. Thans moet het een ieder in het oog springen, dat Duitschland dezen oorlog, dien het door Engeland is opgedwongen, niet voert voor eigen zelfzuchtige belangen, maar voor Europa's voortbestaan en gelukki ge toekomst tegen de thans aan den dag getreden internationale samenzwering van het grootkapi taal, het Jodendonj en het bolsje wisme. Bij de gebeurtenissen van historische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waar aan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneengesmeed tot een gemeenschap van lot en geestes houding, die volgens nationaal- socialistische opvattingen het lot van dit werelddeel uit de algemee- ne onrust en onzekerheid zal voe ren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inneemt en toch voor den buitenstaander lijkt het onbegrijpelijk ziet het Duit sche volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeu ren wij, Duitschers, het bestuur der voorzienigheid door onzen Führer, Adolf Hitler. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal mor gen de overtuiging van alle werke lijk goede Europeanen zijn. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren cm zich op eigen kracht te bezin nen, heeft Engeland zich tegen dit streven verzet. Toen Adolf Hiler het Duitsche volk ook in het be lang en voor het welzijn van Euro pa weer oprichtte, verzette Enge land zich opnieuw tegen de verster king van Duitschland. Opnieuw moest het Duitsche volk worden omsingeld en eventueel door een blokkade eronder gebracht worden. In den herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. In deze uren des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige vertegenwoordiger van de Europeesche cultuur en be schaving is, die vooruit kijkt en zijn verantwoordelijkheid beseft, met de Sovjet-Unie een non-agres siepact gesloten. De rijkscommissaris zeide, dat slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het natio naal socialisme en de onvoorwaar delijke trouw aan zijn leider het mogelijk maakten, dat de strijd te gen het bolsjewisme, waartegen het nationaal socialisme zich als bewe ging had gesteld, werd achterge steld. Nu de Führer het uur der be slissing zag komen, aanvaardde het Duitsche volk zonder nieuwe gees telijke voorbereiding en zonder dralen als een man dezen strijd. De non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. Duitschland heeft nooit besloten tot een strij dend verbqnd met de Sovjet-Unie of zich dit laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. In Augustus 1939 hebben wij ons reeds afgevraagd of de bereidwil ligheid van de Sovjet om dit non agressiepact te sluiten een krijgslist was dgn wel uitzicht opende op een revolutionnaire ontwikkeling. Het bewustzijn van de zwaarte der of fers van den toekomstigen strijd mGest de overweging doen ontstaan of het toch niet mogelijk zou zijn, langs den weg van een evolution- naire ontwikkeling en toenemende ontspanning de gevaren van het bolsjewisme voor de Europeesche cultuur en gemeenschap uit te scha kelen. Spr. memoreerde, dat tijdens de krijgsgebeurtenissen steeds duidelij ker is geworden, dat de Sovjets het nonagressiepact hadden gesloten teneinde tijd te winnen om alle ni hilistische krachten ter wereld te concentreeren tegen het volksche ontwaken van 'Europa. Duitschland zag wat er geschied de en constateerde, dat de bolsje- wiki in 1939 en 19b0 met precies de zelfde methoden werkten als in 1917. Molotof slaagde er destijds niet in, de roof plannen der Sovjets te verbergen. Finland, Roemenië en Bulgarije moesten worden overwel digd en de Turken beroofd van de Dardanellen. Waar was destijds En geland, dat zijn' garantiebeloften aan deze staten had opgedrongen? Als Finland, Roemenië, Bulgarije en Turkije zich op deze betrekkingen hadden verlaten, waren zij denzelf den weg gegaan als de aan Enge land en de Joden onderhoorige re- geeeringen van Polen, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk, Joe- go-Slavië en Griekenland. Eerstge noemde staten hebben het gevaar mgezien en de Duitsche garantie ge vraagd of de Duitsche vriendschap gekozen. Thans marcheeren de troe pen der met ons bevriende volken met de Duitsche divisies op om hun voksgenooten de vrijheid te brengen en thans hebben de Turken een vriendschapsverdrag met Duitsch land gesloten. De Sovjets hebben samen met den Engelschen geheimen dienst steeds gepoogd, centra voor propa ganda tegen Duitschland en voorbe reiding van sabotagedaden te stich ten. Hier, in deze stad, hebben wij zulk een coalitie verslagen. Spr. dankte den nationaal-socialisten in Amsterdam, omdat zij reeds in deze Februaridagen wisten, waar zij be hoorden te staan. Het plan van de vijanden van Duitschland is een zoutelooze her haling van den gedachtehgang in 1914. Er is geen twijfel aan, dat het slagen van de plannen onzer vijan den tengevolge zou hebben gehad, dat het bolsjewisme zou heerschen als tegenspeler van de Vereenigd< Staten, beide bestuurd volgens de plannen der Joden. Er waren genoeg menschen in Hol land, die deze ontwikkeling niet hebben gezien of niet wilden zien, die van meening zijn, dat zij het aan de humanistische traditie van dit land verplicht zijn, vrijen toe gang te verleenen aan vrijmetselaars- en dientengevolge onvermijdelijk ook nihilistische en bolsjewistische elementen en ideeën Tóch hebben de humanisten, op wie men zich steeds beroept, dit gevaar wel degelijk onderkend. Spreker citeerde uitlatingen van Erasmus, Hugo de Groot en dr. Kuyper. Thans is het duidelijk, dat de be slissing in Europa slechts kan val len tuseften nationaal socialisme en fascisme eenerzijds en bolsjewisme anderzijds. Als de meer dan twee duizendjarige, geschiedenis van dit werelddeel zin zal hebben, dan moet Duitschland overwinnen en niet alleen de Sovjets, doch ook hun puriteinsche handelsvennooten en lotgenooten in Engeland, maar vooral der^ Joodschen geest. Daarom hebben wij dezen beslissenden strijd in volledig vertrouwen op den Füh-, rer aanvaard. De strijd van nu mag dan zwaar zijn, de uitslag is niet twijfelachtig. Het Engelsche gestamel bij deze gebeurtenis doet duidelijk den schrik onderkennen, die den En gelschen in de leden is gevaren, nu zij zien, dat Adolf Hitler toch den stoutmoedigen en zoo gevreesden gooi waagt en heeft voorbereid. De rijkscommissaris haalde in dit verband eenige uitlatingen van Winston Churchill aan. De Führer heeft gezegd, zoo ver vólgde rijksminister Seyss Inquart zijn rede, dat het jaar 1941 de vol einding van de beslissing zal bren gen. Het is niet aan twijfel onder hevig, dat Engeland, als het thans alleen zou staan, reeds juist zoo overwonnen zou zijn als alle andere staten, die het hebben gewaagd te genstand te bieden aan de Duitsche weermacht. De materieele hulp van de Ver. Staten en de tot dusver po- tentieele hulp door den opmarsch van de Sovjetlegers, werkt de ver lenging van den oorlog in de hand, Wij hebben ons er aan gewend, ds Ver. Staten in dezen zin als belang hebbenden bij den oorlog te be schouwen. Overigens hebben wij geen haast om officieel klaarheid in deze verhouding te brengen. De militaire verbrijzeling van de Sovjet-republiek leidt er toe dat het Oosten van Europa, dat sedert een kwart eeuw door het stelsel van het bolsjewisme aan Europa is ontrukt, weer tot Europa wordt terugge bracht, waardoor het geheele gebied van Europa politiek en economisch onder uniforme leiding komt. Het is duidelijk, dat de Ver. Sta ten de thans begonnen regeling van de Europeesche aangelegenheden door nationaal-socialisme en fascis me niet in den weg kunnen treden Al wat Europa noodig heeft is in een of anderen vorm als grondstof of werkstof aanwezig. Wellicht moeten wij ons in den komenden tijd nog beperkingen op leggen, misschien moeten we zelf: nog zware ontberingen lijden; maar dit alles raakt de zenuw van het Europeesche leven niet. Alle econo mische mogelijkheden Van het nieuw verworven Europa en van de aan grenzende gebieden moeten worden gebruikt om het levenspeil van de Europeesche volken te verbeteren. Op dit oogenblik van wereldhistori sche beteekenis roepen wij alle na tionaal-socialisten op om mede vorm te geven aan het nieuwe Europa. Inzonderheid richtte spr. dezen op Joodsche-,'roep tot de nationaal-socialisten in Nederland, opdat ook zij zich be schikbaar stellen voor de organisatie van het Europeesche gebied. Nederlanders, gij leeft bovenal in Europa en niet op zee of in over- zeesche gewesten. Gij deelt boven al Europa's bestel en zijt mede ver antwoordelijk voor het lot van Europa. Wat in het Oosten geschiedt, hetzij in Duitschland, dan wel in de groote Oostelijke gebieden van Europa, is voor u geen schouwspel en in ieder geval niet maar een ver storing van uw rust, doch uw lot. Dit hebt gij geslachtenlang over het hoofd gezien. Daarom heeft de ont wikkeling u overstelpt, toen het lot vim Europa aan de orde kwam. Nederlanders, blikt naar het Oos ten. Uw voorvaderen zijn reeds 830 jaar geleden en steeds weer daar heen getrokken en belangrijke bouwsteenen van de Europeesche cultuur en denkwereld geweest. Se dert geslachten ontbreekt gij bij de vervulling van deze gemeenschap pelijke Europeesche taak. De Duit sche soldaten, in wier gelederen reeds thans uw zonen staan, halen thans het Oosten terug. Thans gaat het er om dit Europeesche gebied definitief voor Europa te winnen. Gij' bouwt aan de toekomst van uw kinderen, als gij thans mede aan treedt. Uw strijd is uw plicht en uw belang en tevens een weldaad voor de bewoners van deze gebieden, daar wij hen hebben te verlossen ven aan de cultuur van het avond van het bolsjewisme en terug te ge land. Deze reorganisatie geschiedt door eigen, uitsluitend Europeesche kracht. De sterke is alleen het mach tigst. Wij willen onze Europeesche problemen alleen oplossen en niet dulden, dat de gezwollen predikers aan de andere zijde van den Atlan- tischen oceaan nog op eenigerlei wijze meespreken bij onze toestan den. Wij vormen thans in den nood en in de overwinning een lotsge- meenschap' der eere. Wij, nationaal- socialisten, moeten een ondeelbare, onwrikbare eenheid vormen. Waar over gaat eigenlijk thans nog de strijd in uw gelederen hier in Neder land? Wellicht over den omvang der staatsrechterlijke banden tusschen Nederland en het toekomstige ge bied van Europa en over de vraag stukken van de staatkundige zelf standigheid van Nederland? De bit tere ervaringen van verleden en heden en de onweerhoudbaar toene mende overtuiging van de lotsver bondenheid juist van de Germaan- sche volken op het vasteland zullen deze tot een lotsbond vereenigen, die zijn rechten naar buiten gemeen schappelijk zal vertegenwoordigen en zoo noodig verdedigen en tus schen de bondsdeelen een economi sche verstrengeling, die zoover gaat als allen juist en nuttig oordeelen. Het ligt echter niet in het wezen van het nationaal-socialisme en van de door den Führer ontworpen reorga nisatie van Europa, den Nederlan ders hun nationale eigenaardigheden en zelfstandigheid te ontnemen. Het gaat derhalve niet om de zelfstan digheid van Nederland, maar het gaat om de gelijkgerechtigheid der Nederlanders in het gereorganiseer de Nederlandsche gebied. Ik acht het mijn bijzondere taak den terug keer der Nederlanders in de Pan- Europeesche gemeenschap te ver lichten en mede te helpen, opdat de Nederlanders in volledige gelijkge rechtigheid aan dezen nieuwen op bouw kunnen deelnemen. Deze ge lijkgerechtigdheid hangt evenwel af van de mate, waarin zij zich natio naal-socialisten betoonen. Uw gees telijk en cultureel eigen leven in dit land nu kan niet beter beschermd en gehandhaafd I"1 ij ven dan door opvolging van de nationaal-socialis- tische beginselen, want deze scha kelen alle elementen, vreemd aan bloed en nationaliteit, uit en laten de van het bloed afhankelijke eigen cultuur tot volle ontplooiing komen. Tusschen ons, nationaal-socialistep, kan er slechts een wedstrijd zijn. N.l. wie de beste nationaal-socialist is, d.w.z. wie de nationaal-socialisti- sche beginselen het duidelijkst be grijpt en het onvoorwaardelijkst Verwezenlijkt. Wij moeten ons eigen leven even als ook ons gemeenschapsleven, op de orde der volksche waarden af stemmen. De volken zijn in hun van het bloed afhankelijke eigen geaard heid de van God gewilde bouw stee- nen der menschheid. Het bloed schept tusschen de rassen verschillen, die den afzonderlijken mensch verschil lende rechten en plichten, d.w.z. uit een loopende verantwoordelijkheid jegens het geheel schenken, althans uiteenloopend overeenkomstig de verschillende breedten op onze aarde. De menschen zijn niet gelijk, noch naar geestelijke geaardheid, het al lerminst evenwel in de van hun bloed afhankelijke geaardheid. In dien' het een Goddelijk gebod was, dat wij elk menschenras in onze eigen volksgemeenschap dezelfde rechten en kansen moesten geven, dan zou onez Lieve Heer alle men schen gelijk hebben geschapen. Thans evenwel moet het hoogste zedelijke gebod voor ons daarin bestaan, dat wij de krachten, die de schepping ons door ons bloed heeft gegeven, ontwikkelen en volstrekt en onvoor waardelijk beschikbaar stellen voor de bloedsgemeenschap van het eigen volk. Derhalve beteekent nationaal- socialisme niet slechts handhaving van de trouw aan het bloed, doch ook verleening van het grootste nut aan het eigen volk door den eigen arbeid. Terwijl het bolsjewisme de ongelijkheid in de verdeeling van de goederen dezer aarde wil afschaffen door allen op het laagste niveau even arm te maken, zal het natinaal- socialisme den grooten socialen ar beid van de toekomst volbrengen doordat iedereen onder waarborg aanspraak op werk en daarmede op een overeenkomstig levenspeil heeft, gedragen door de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid van alle deelen des volks. De enkeling heeft zijn eigen rechten, hij heeft ook zijn gepaste bezit, maar rechten en bezit zijn voor ieder verbonden met de even groote plichten jegens de ge meenschap. Zoo zullen wij, nationaal-socialis ten, na deze grootste oorlogen en veldslagen van alle tijden, een nieuw Europa van den arbeid en de volk sche eer opbouwen. Ik zelf beschouw deze, onze betoo ging als he utgangspunt van de nat.- socialistische reorganisatie ook in Ne derland, die thans nu de beslissing in het Oosten valt, ook hier aangepakt moet worden. Daarom zijn alle in richtingen en politieke ideeën, die reactionair een nieuwe ontwikkeling willen tegenhouden, en vooral die, welke eens tot helpers van het mar xisme zijn geworden, of zich de hulp van het marxisme lieten welgeval len, een beletsel voor een gelukkige toekomst. Wij zullen ze opruimen en voor het Nederlandsche volk den weg vrijmaken voor deelneming aan den nieuwen opbouw. Het Neder landsche volk moet in volledige ge lijkgerechtigdheid en met bijzondere erkenning van zijn bekwaamheden de hem toekomende plaats innemen en het zal zijn eigen geluk en zijn welstand bevorderen, als het zich van den binnengedrongen Joodschen, ka- pitalistischen, ten deele reeds nihilis- tischen en bolsjewistischen, maar evenzeer van den verouderden reac- tionnairen geest en dwang bevrijdt en indien gij, nationaal-socialisten, geloovig en vol vertrouwen op de voorzienigheid en haar bestuur, de goede geesten bindt, die uw vaderen reeds eenmaal uw geestelijke en volksche geaardheid in den strijd de den handhaven. Ik groet de Duitsche en Nederland sche nationaal-socialisten. Heil Hitier. Na den rijkscommissaris betrad ir. Mussert, de leider van de N.S.B., het spreekgestoelte. Van zijn ant- woordrede geeft het A.N.P. het vol gende verslag: De rede van Mussert. De leider van de N.S.B. zeide den Rijkscommissaris te antwoor den, niet alleen als leider van de N.S.B. maar ook als zoon van zijn volk, in naam van het Nederland sche volk, dat zich bevindt in de tragische omstandigheid, dat het in de ure des gevaars door zijn regeering werd verlaten en nu uit eigen beweging ja, tegen degenen, die gevlucht zijn, de kracht moet ontplooien, die noodig is om het voortbestaan van dit volk te waarborgen. Dit volk, dat zulk een gro'ote geschiedenis achter zich heeft, dat zulke groote eigen schappen in zich draagt, is te goed, veel te goed om in den chaos ten onder te gaan. Onmiddellijk nadat het begin van den oorlog tegen de bolsje wisten bekend geworden was, heb ik Adolf Hitler, dien wij, Ne derlandsche nationaal-socialisten, erkennen als den van God gegeven Germaanschen leider, een tele gram gezonden. Het is mij een voorrecht hier te kunnen melden, dat ik het volgende telegrafische antwoord heb ontvangen: „Voor de belofte van trouw, mij in dit belangrijke uur namens de Nederlandsche nationaal-spcialis- ten gezonden, betuig ik u mijn hartelijken dank. Ik verbind daar aan mijn groeten en mijn beste wenschen voor uw verderen ar beid in dienst van onze gemeen schappelijk idee. Ónderteekening Adolf Hitler". Wij weten allen waarom het gaat. Indien het monsterachtige bondgenootschap tusschen kapita listische, joodsche en bolsjewisti sche machten of, persoonlijker gezegd, tusschen Churchill, Roose velt en Stalin er in mocht sla gen de overwinning te behalen, dan zou ons land en ons volk op de volgende wijze te gronde gaan: 1. wij zouden worden uitge hongerd door de blokkade, die Europa moet afsluiten van de we reldvoorraden aan levensmiddelen en grondstoffen en wel in nauwe samenwerking met het Sovjet- Russische blok in het oosten. 2. Daarna zou Nederland het slagveld worden tusschen de An gelsaksische en de Duitsche mo gendheid, zoodat geen steen op den anderen gelaten zou worden. 3. Tenslotte zou Engeland zich na de overwinning op zijn eiland terugtrekken en Europa overlaten aan den bolsjewistischen chaos, waarin iederen vorm van gods dienst en Europeesche cultuur te gronde zou gaan. De overwinning van de Duitsche wapenen beteekent de mogelijk heid tot opbouw van een nieuw Europa, waarin de volken in vrede en samenwerking met elkander kunnen leven. Wij bezweren thans ons volk te kiezen: „voor Hitler in zijn roeping voor het Duitsche volk, voor de Ger- maansche volken, dus ook voor ons volk, ja, voor geheel Europa" of „voor Stalin in zijn roeping voor den duivel". De keus is niet moeilijk voor den rechtschapene. Wij, oude nationa listen hebben die keus reeds jaren geleden gedaan, omdat wij de Europeesche roeping van Duitsch land en zijn Führer begrepen. U, mijnheer de Rijkscommissa ris, zult verwonderd zijn, dat nog niet het geheele Nederlandsche volk dit inziet. De oorzaak hier van ligt eigenlijk hierin, dat dit volk zoo trouw en zoo fatsoenlijk is, dat er nog vele zijn, die nog steeds niet kunnen gelooven, dat zij sedert jaren stelselmatig belo gen en bedrogen zijn door degenen, die zij steeds vertrouwden. Lang zaam maar zeker dringt dit inzicht toch tot hen door. En met dit ont waken komt de verontwaardiging over zooveel slechtheid en de wil tot samenwerking met ons.. Tien duizenden marcheeren reeds in onze gelederen. Ik geef u de verzekering: het Nederlandsche volk doet mee, Maar twintig jaar stelselmatige vergiftiging kunnen niet in een paar maanden krachteloos worden gemaakt. Wij zijn er trots op, dat vele duizenden onzer volksgenooten in de „Standarte Westland" van de S.S. en het nationaal-socialistische autocorps deelnemen aan den veldtocht tegen de bolsjewisten. Nederland is althans vertegen woordigd. Dagelijks smart het ons, dat niet een goed georganiseerd, goed geoefend Nederlandsch leger onder flinke leiding naast het Duitsche, Roemeensche en Finsche leger kan staan. Het heeft niet zoo mógen zijn. Gods wegen zijn ondoorgrondelijk. Maar gelukkig is het toch zoover gekomen, dat er in het Nederlandsche volk een kern gebouwd is, die volkomen begrip heeft voor de worsteling tusschen de goede en de duivelschc machten. In naam van deze steeds meer groeien le, steeds krachtiger kern van het Nederlandsche volk zeg ik u, mijnheer de Rijkscommissaris: het Duitsche volk kan op ons rekenen als op zijn trouwsten broeder. Hou zee. Tenslotte liet Mussert allen zin gen: „Wilt heden nu treden". Tenslotte volgde een kort sluitings woord van General-Kommissar Schmidt. „Bidden wij God, dat hij onze troepen zegene", aldus zeide hij o.m. De bijeenkomst werd met een driemaal herhaald Sieg Heil besloten.

Alkmaarsche Courant | 1941 | | pagina 1